ER WERD NOG NOOIT ZOVEEL GELEZEN BOEKEN WEEK 19G7 in het teken van steeds hoger reikende boeken markt Uitje voor de vreugdelozen of feest dat permanentie verdient? Deftige boekhandel ontdekt volk PAGINA 6 0R I.TCTDSE COURANT DONDERDAG 23 FEBRUARI 1967 Geen „geschenk", maar geschenk bleef (Van onze kunstredactie MORGENAVOND is het weer zover. Dan begint in Amsterdam het Boekenfeest 1967 dat de Boeken week 1967 inluidt. Het eerste deel van dat feest een show met tal van medewerkenden komt trouwens ook in uw huiskamer als u tenminste naar het tweede net van de t.v. kijkt waar de VARA voor een recht streekse uitzending zorgt. Titel van die Show: „Er werd nog nooit zoveel ge Wat die puntjes in de titel beduiden moet nog even een mysterie blijven. Maar voor uitgevers, boekverkopers en, o Ja, boekenschrijvers betekent het ongetwijfeld een juichend „Er werd nog nooit' zoveel GELEZEN". Het is vreemd, maar waar: de Nederlandei's kijken naar t.v. dat zij er kippig van worden; ze rijden urenlang in de auto's rond die hun allang een par- keercomplex hebben bezorgd en toch vinden zij tijd om te lezen, meer te lezen dan ooit tevoren. Dat bewijzen de statistieken van nieuwe titels en oplage cijfers. En statistieken liegen niet. Niet aantoonbaar ten minste. Die statistische piek. die elk jaar weer hoger priemt, heeft behalve met verschijnselen als gezonde eetlust, de nood zaak om mee te kunnen praten over onverbiddelijke best sellers en het statusrijke plezier van het bezit van een mooie kast met mooie banden ook iets te maken met. excuseert u ons even. de Commissie tot Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek van de Vereeniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels. NODIGER DAN OOIT Die commissie doet er van alles aan om bovengenoemde lust, noodzaak en plezier te propageren. Dit om eigen belangen te bevorderen, maar omdat hier boeken de inzet vormen zijn dat ook uw en onze belangen. We hebben boeken vandaag den dag meer nodig dan ooit tevoren zowel om de wereld van nu en zjjn problemen te kunnen verstaan als om die wereld en zijn problemen te kunnen ontvluchten. De Boekenweek is geleidelijk „democratischer" geworden Vroeger werd hij begonnen met een exclusief feest waar dames en heren in deftig avondtoilet meestal eerst een vervelend toneelstuk moesten uitzitten om vervolgens aan het zeer ex clusieve Boekenbal te beginnen dat pas tegen het einde een dolle boel mocht worden. Morgen mag men er desgewenst in minirokje of spijkerbroek verschijnen en. gezien de namen van samenstellers en uitvoerenden, kan het al tijdens „Er werd nog nooit zoveel geeen dolle boel worden. Goed. er is een echte demissionaire minister Klompè voor de ope ning. maar de RAI kan duizenden bevatten en via de t.v. kimt u er allemaal bij zijn. BOEKENWEEKBOEK geschenk. Dat, vonden de mensen van de commissie, had iets hooghartigs. Alsof u zó om een cadeautje zat te springen dat u alleen maar boeken wilde kopen vanwege dat geschenk. De commissie slaat u veel hoger aan en nam het drastische be sluit: geen geschenk meer. Het is er overigens nog wel. U krijgt het als u van zaterdag af voor 7,50 aan boeken koopt, maar het heet voortaan Boekenweekboek. Voor ons doet de n Boekenweek 1967 is „Herinneringen den Hartog vertelt van een jongetje v. botter. Vóór de drooglegging de botters „bramzijgertjes" u er niet zoveel toe nu vaststaat dat het geschenk van de eerste orde Is. Het n een bramzijgertje". Rasverteller Jan met veel smakelijkheid de avonturen in tien dat een vistocht meemaakt op een de Zuiderzee voeren er op die onder meer aan boord voor kok moesten spelen. Dat gebeurde stiekem_ want het was tegen de wet. Jan de Hartog is ooit zelf een (van huis weg gelopen) bramzijgertje geweest. Hij maakt van deze Herinne ringen een prachtig verhaal met onder meer een grotesk ver slag van een kerkdienst ln Hoorn en een verrukkelijk „leugen verhaal" van de meermin van Emmeleroord. THEATER IN DE TIJD Er is ook dit jaar een speciale BoekenweekuitgaveTheater in de tijd. samengesteld door Hans Keller en Daniel de Lange, die voor dit boekje (voor 1,90 verkrijgbaar) teruggrepen op een KRO-t.v. -uitzending van vorig jaar over politiek theater. Het boekje heeft de opzet van het t.v.-programma behouden: sterk visueel door de talrijke illustraties, korte kernachtige toelichtingen en veel. wat erg kort uitgevallen, citaten. Som mige daarvan zijn twee- of driemaal opgenomen, wat het in een t.v.-programma beter doet dan in een boek. Het is voorts meer een keuze dan een overzicht. Dat zou trouwens een veel grotere omvang vereist hebben. Maar de keuze, van Aischylos tot Kipphardt en Peter Brook, is boeiend en verleidt tot zelf verder zoeken. Het best komt Shakespeare eruit met zijn eeuwige actualiteitswaarde b.v. in het vermaarde ..hollow crown"-fragment uit Richard II: „Om Gods wil, laten we gaan zitten op de grond voor droevige verhalen over de dood van vorsten: hoe ze werden afgezet of sneuvelden of werden opgejaagd door de geest van de onttroonde hoe ze in hun slaap werden gedood of vergiftigd door hun vrouwen. Allemaal vermoord want in de holle kroon die op de kwetsbare slapen van een koning drukt, daar houdt de dood zijn hof: daar zit hij, de hansworst bespot de troon en grinnikt om zijn praal voordat zijn blik hem doodt. Hij laat hem even koning spélen en laat hem zwellen in zijn eigenwaan alsof zijn lichaam is van onverwoestbaar brons. De doodhij speelt met hem, één spéldeprïk volstaat dag koning Zo'n stuk theater is van alle tijden. Het slaat op vroege tirannen en recente dictatoren. Het getuigt van de grote wijsheid die in boeken te vinden is. Om die wijsheid, die naar een betere wereld zou kunnen leiden, is elk jaar één week feest om het boek toch wel een geluk kige traditie. JAN DE HARTOG, auteur van het Boekenweekgeschenk '„Herinneringen van een bramzijgertje". Het. jaarlijkse Boekenbal begint in de Amsterdamse RAI als de zaterdag van de 25ste februari ongeveer een half uur oud is. Het is niet meer de deftige aangelegenheid van vroeger. Sommige boekenballers vinden dat spijtig, ande ren juichen de lossere aanpak juist toe. Een aantal auteurs is gevraagd om bondig hun mening te geven over het Boekenbal, vroeger en nu. Hun ant woorden vindt u hier. BERNLEF/Amsterdam Ik kom er al vanaf '61 en ik vind het wisselen van de ruimte geen vooruitgang. Hoe je er ook je best op doet het is moei lijk om in de RAI een feestelijke sfeer te scheppen. Wat de avond betreft zijn we wel op de goede weg geloof ik. maar voor 't bal hou ik mijn hart vast. In het concertgebouw had je wat meer nisjes en achterafjes. Tegen het och tendgloren vooral loop je wat ver dwaald rond in de RAI. JAN VRIJMAN/Amsterdam. Het Boekenbal wordt beheerst door zake lijke en feestelijke motieven, dus VIC VAN VRIESLAND/Amsterdam Dat moet ik eerst afwachten. Ik ben niet geestdriftig over de veranderin gen. ELLEN WARMOND/Den Haag De ene keer leuk, de andere vervelend. Ik heb gehoord dat het galakarakter er een beetje af gaat. Daar is aan een kant wat voor te zeggen. Om je nu altijd in gehuurde galakleding te moeten steken is ook niet alles. En voor eigen gala worden de schrijvers meestal niet gehonoreerd. RINTJS FERDINANDUSSE/Amstcl- veen. Ik heb met genoegen de uitnodiging aanvaard te proberen van de gala-avond iets te maken; dat Inkt nog wel. Maar als ze me hetzelfde Auteurs geven mening over Doekenlial ARM ANDO /Amsterdam Een opeen hoping van zwetende beroepsgevoeli- gen. Een gênante cmesthetische ver toning. HANS SLEUTELAAR/Rotterdam. Schrijvers maken zelfs op het Boe kenbal een verdwaalde indruk. Het boekenbal ls een uitje voor de vreugde lozen die na het televisienieuws van 8 uur denken dat ze weten wat er op de wereld gebeurt. Maar ja, beter met een kal op het bal dan met een boekje in een hoekje. MEVROUW L. HUISINGA-SCAF Ik ben er nog nooit geweest. Dat heb ik altijd heel vervélend gevonden. Ik heb al een paqr keer een kaart aan gevraagd maar nooit een kaart ge kregen. Dat is hélemaal niet leuk ge regeld. Nu is het mij onmogelijk ge worden om er nog naar toe te gaan. Dat is heel naar. THEUN DE VRIES/AMSTERDAM. In het algemeen een hele feestelijke gebeurtenis die zeker moet blijven bestaan al komen de schijrvers en het boek er nog welg 'ns ln het gedrang. Een feest dat permanentie verdient. GARMT STUTVELING/Hilversum Ik ben altijd gast. Ik kom graag, Wilt u nog meer weten? (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Een aartsvaderlijke gevel aan de Amsterdamse Keizersgracht camoufleert de loopgraaf, van waaruit Han Lammers en zijn bent tien schoten over rood afvuurden op de perebomen van Den Uyl. Ook mikte Jan Rogier er meer een sluipschutter met „Een Ernstig Woord tot mijn Katholieke Medeburgers" op Schmelzer, die nu wel eeuwig een tekkel zal blijven. D '66 tenslotte bracht er de stormram in beweging, die het hele heilige huis van de nationale politiek op zijn verzuilde grondslagen deed trillen; alleen Jelle en Koekoek (bien étonnés de se trouver ensemble) bleven min of meer zonder buil. Het eerbiedwaardige pand namelijk braakte ook het gifgas uit van Appèl 66, dat zoveel jonge verkiezingsdienst plichtigen door de knieën dreef. Dit alles ge schiedde onder r een vlag, die betrekkelijk neutraal leek. Het verschoten bord aan de deur zegt niet „munitiedepot", maar heel gewoon Polak en v. Gennep, Uitg. Mij N.V. Meningen verkopen en geld verdienen der afbladderend goud. Deze fototen toonstelling deed op zijn beurt de no dige gummistokken zwiepen. Aan historici de taak, uit te maken, in hoe verre dit alles heeft bijgedragen tot de successen van Provo en later D '66, die meer gemeen hebben dan het kapsel van Van Mierlo doet vermoeden. Hoe dan ook: Rob van Gennep had, ln zijn marmeren grachtepaleisje, de smaak goed te pakken. In eigen woorden: „We hebben toen het boekje gemaakt „Een prinses, die kiest een man". Commercieel was het een misser. De oplaag ls. geloof ik, 3000 geweest. Maar we waren zo boos. dat we het niet kon den laten en (zakelijk toevoegsel) de kosten zijn er toch wel uitgekomen". Zijn woorden verraden een sterke ge ëngageerdheid. Hij is (gehaast, ge baard. stropdas op het tweede knoop je) kennelijk persoonlijk betrokken bij het huidige tijdsgebeuren. Hij zegt: PERSOONLIJK BETROKKEN „Ja. Ik ben sinds 1963, toen we begon nen, als uitgever langzaam naar iets toegegroeid. Ik ben persoonlijk betrok ken geraakt. Ut ben bijvoorbeeld zelf één van de ondertekenaars van de tien-over-rood-gedachten. Hoe gaat dat? Je zit met Je vriend Han Lammers te praten en je zegt: joh, kunnen we samen niet iets doen? Een prachtige oplaag. 13.000 Dat geldt niet alleen commercieel, maar zeker ook ideëel. Het is gewoon fijn vor een uitgever te zien, hoe zijn opvattingen weerklank schijnen te hebben. Met Appèl-66 heb ik verder niets te maken gehad. We hebben het niet uitgegeven, alleen ge distribueerd over de boekhandel, om dat die jongens van D '66 de middelen misten. Je moet niet rot zijn. Je moet netjes blijven, maar erachter staan deed ik niet. Laat ik het zo zeggen: ik zou geen stap verder naar rechts willen. Het gaat me niet om de parttj. maar om de mentaliteit, de gerichtheid. Als die jongens van de NCRV-rubriek Attentie een boekje zouden maken, zou ik dat misschien uitgeven. Dan zou het me koud laten, dat het protestantse denkbeelden zijn. Het gaat mij om de kracht van links. Koekoek., daar zou ik nooit aan beginnen, en Schmelzer ook niet. Koekoek en Schmelzer in teresseren me niet. Weet je, waar een prachtig boek in zou zitten? In Van Rappard. Dat is dan een gratis tip voor mijn concurrenten. Die man draagt een giller van een boek in zich mee. Daar kun je zó een oplaag van 20.000 mee halen. Maar ik doe het niet. Ik ben op een andere manier geëngageerd. Tien over Rood, dat vond ik heel fijn. Dan breng je als uitgever een aardverschui ving te weeg. Dan stel je een daad". CAMUS EN PLATO HQ is, eamen met collega John Polak (leraar klassieken) begonnen met een boek van zijn oom, dr. F. O. van Gen nep, over Albert Camu». Het haalde een oplaag van 3000 en wordt nog eteed6 lovend geciteerd. Daarna wierp het tweemanschap zich op even goede literaire kost een vertaling van Plato's Symposion over de liefde bij voorbeeld en studies over Bouten s. Couperus. Van Deyssel, Verwey de tachtigers kortom. Van Gennep: „Mijn collega had nou eenmaal contacten met een aantal literatuurhistorici, die hun werk niet kwijt konden". Vervolgens de lancering van de jonge schrijver Jack Hamelinck met zijn debuut „Het plant aardig bewind". De oplaag in Neder land is al 13.000. stijgt nog steeds, ter wijl binnenkort vertalingen in het Frans en het Duits verschijnen. Hij won er 3 prijzen mee. Zo ging het door. „In depót", het dagboek van de journalist Philip Mechanicus over Westerbork werd een succes, en „Bibeb en de VIPS" nog meer. „Daar heb je het begin van de actuali teit". zegt Rob van Gennep. „Bibeb had al eerder bij Bruna interviews laten bundelen, maar die gingen voor al over buitenlandse beroemdheden. Bibeb in Rome, Bibeb in Parijs. Ze kwam bij ons terecht, omdat ze de laat ste jaren andere interviews was gaan schrijven, met meer diepte erin. Inter views met Nederlandse mensen, zodat ze meer achtergrond kon geven. Daar na kwam „Een prinses die kiest een man" en ontstond het Idee om Han Lammers en Joris van den Berg „Wat denken ze eigenlijk wel?" te laten maken. Het haalde een oplaag van 5000. In dezelfde tijd ging de paperback over Zo-Is-het van de helling. Veel te veel foto's eigenlijk. We hebben het te duur gemaakt voor de Drijs. Maar de oplaag van 13.000, die we haalden, was prachtig. Daarna ons boek over Provo. Dat is een goed voorbeeld van het ver schil tussen de Bezige Bij en ons. De Bezige Bij laat de provo's zelf aan het woord, terwijl wij allerlei aspecten juridische, psychologische hebben belicht. Verschillende hoofdstukken er uit worden vertaald voor Italië. Ver geet niet, dat heel Europa ziet. wat er in Nederland aan progressiefs gebeurt. Vervolgens een paperback over Viet nam, gemaakt dcor PSP-mensen met conclusies van de protestantse profes sor J. Verkuyl een erg belangrijk boek. De mensen krijgen er in de kranten niet 'genoeg over te lezen en wat er wordt, afgedrukt komt vaak uit een te eenzijdig Amerikaanse bron. De oplaag is 4000 en er komt een herdruk". CREATIEF UITGEVER Gaat de stroom door? „Zeker. Dit voorjaar komt er een boek je van Han Hansen, de Volkskrant redacteur, en Gabri de Wagt. Het heet „Wat doen we in Suriname?" Het is geschreven op uitnodiging van ons. Daarna een bundeling van interviews van Aad van der Mijn onder de titel „Verslag van misverstand". Nieuwe interviews. We hadden natuurlijk ge makkelijk oude stukken van hem kun nen bundelen, maar dat hebben we bewust niet gewild. Het ls Iets heel andera interviews met gewone menseneen jongetje van acht jaar bijvoorbeeld, en een pater over het celibaatde hater van Duits land tegenover de aanbidder van Duitsland. Zo word Je als uitgever een creatief element. Of die schrijvers veel betaald krijgen? Welnee ge woon een royalty van 10 percent. Nou ja: als zo'n boek 8 gulden 50 kost en we verkopen er 10.000 is het nog een heel bedrag en boven de 10.000 gaan de royalties omhoog. Je kunt er als auteur lekker aan verdienen. Ander zijds zal de literair-politieke uitgeverij altijd een marginaal bderijf blijven. Ge lukkig gaan de prijzen van het boek omhoog. Hoe is deze explosieve baanbrekende ontwikkeling in de Nederlandse litera tuur mogelijk geweest? „Het is begonnen met ,,Zo-is-het". Dat programma voor de tv is de wegberei der geweest voor de actuele politieke controverse, ook in de Journalistiek en het cabaret. Het heeft een vrij makende invloed gehad. Vervolgens kwam de ontdekking van de paper back als snel middel om de menings vorming te beïnvloeden en deze leiding te geven. Het boek bleek op dit punt naast de krant en de tv (radio) een functie te hebben. De technische ont- wikkelnig van het offeetprocédé óók. Zo kwam het gelegenheidsboek steeds meer op de markt. Het hoefde niet per definitie controversieel te zijn. Denk aan „Een prinses die kiest". Dat is ook gelegenheidslectuur. Er komen steeds meer mensen, die het gaan doen. Uitgevers lopen elkaar na. Als er één boek komt over zoetwatervis sen, dat loopt, krQg je er tien. Markt- bedervend? Inderdaad lijken tien boe ken over zoetwatervissen me niet helemaal nodig. Anderzijds kijk ik ook wel eens naar een ander. We zijn er nu, met het oog op de Boekenweek „Hophophop, sla de socialisten op hun kop" van Leonard de Vries aan het uitstampen. Dat is gewoon een ver volg op „De taaie roole rakkers" of liever: een voorloper ervan, want het behandelt de oerstrijd van het socia lisme in Nederland. Dat doe je zo, maar te veel is natuurlijk nooit goed". DICHTERS BLIJVEN DICHTEN Zal deze gelegenheidsschrijvery de auteur af gaan houden van literatuur, die naar „eeuwigheidswaarde" streeft? Rob van Gennep gelooft, zijn vinger zeer serieus op de pols, van niet. Hij zegt: „Dichters zullen altijd blijven dichten, Neem nou de popkant, die op het ogenblik in de mode is. Ik zie dat als een gebruiksliteratuur met kunstzin nige bagage. Het moet op het ogen blik over de raillerende toer. Er moei een grapje in en een gekke omslag om heen. Dat slaat ln. Maar als de men sen daardoor nou eens zouden komer tot het lezen van andere boeken? A deze dingen hebben volgens mij geer vervlakkende invloed. Dat heeft d< t.v. ook niet. Ze zeggen het wel, maai ik geloof, dat de t.v. daarnaast he' gezichtsveld van de mensen enorn verbreed heeft. Met name geloof ik dat de polemische paperbacks zoal; de Bezige Bij en wij ze uitgeven, vee te danken hebben gehad aan het bek vechten tijdens forums op de t.v Daardoor is een discussie-element los gekomen. De mensen krijgen eer mening.. Twee firmanten blijkbaar. Drs. Johan Polak (39). zo leert desgevraagd de uit eenzetting, behandelt meer de literaire kant. terwijl Rob van Gennep (29) het polemische gedeelte voor zijn rekening neemt. Met hem dus een geroste student in de politieke en sociale we tenschappen een gesprek over de strijdbare, soms explosieve rol. die het boek ineens is gaan vervullen op de idyllische speelweide van de Neder landse samenleving. Rob van Gennep zegt dan c-nder meer: „Vijf jaar ge leden was dit nog ondenkbaar geweest. Nu kan het. We hebben dit jaar mis schien nog een verlies van een ton, maar over twee jaar hopen we winst te gaan maken". Er zit kennelijk een boterham in de bekvechterige vorm van literatuur, die stormenderhand door boekenland gaat en die door hem eufemistisch „gelegenheidspaperback" wordt genoemd. EERSTE: „PAYS-BAH" ,.Pays-Bah" was de eerste. Men her innert zich de rel. die de beeldvergui zing van Zo-is-het wakker riep. Enkele wakkere publicisten (onder wie Han Lammers. die meer en meer alom tegenwoordig wordt) zagen er wel wat in en een wakkere Bij. die altijd Bezig is, wilde het rebelse stuifmeel wel ver spreiden. Zo kwam er een aarzelende bloesem bij aan de oranjeboom een hele rooie. Andere publicisten, andere uitgevers snoven begerig de nieuwe lente op. In de laatste categorie werd vooral het neusslïjmvlies van Polak en Van Gen nep geprikkeld. Vandaar de stroom aan gelegenheidsliteratuur, die sindsdien het slaperig uit zijn ramen kijkende pand aan de Keizersgracht verlaten heeft, met Tien over Rood, oplage 13.000, als een soort politieke Jan Cre- mer voorop. Een geheugensteuntje: Polak en Van Gennep was de uitgeverij, die na het huwelijk van prinses Beatrix en prins Claus een fototentoonstelling wijdde aan de mislukte en misschien daarom zo hardhandige politiële aotie. die de bruiloft had moeten doen verlopen zon-

Leidse Courant | 1967 | | pagina 6