AAN DE VROUWEN DIE NOG GEEN ECHTE BÓTER GEBRUIKEN Prof. Zijlstra legt nadruk op evenwicht in economie P.v.d.A. HECHT AAN DUIDELIJKE LIJNEN DIRECT FORMATEUR HAD BETER GEWEEST Middenstand komt met wensen bij professor J. Zijlstra In deze sector 1.1 miljoen personen werkzaam YYD gaat heel ver mee met Zijlstra BROCKWAY STUURT NIJHOFFPRIJS TERUG is't eigenlijk wiet jammer van dieboterham P van die biefstuk Ach, t was wel goed, maar toch wat saai en gewoontjes... Natuurlijk, u bezuinigt per boterham wel een cent of zo, enperbiefstukje misschien zelfs wel een of twee stuiver. Maar eigenlijk bezuinigt u vooral op smaak, op eerlijk gezond plezier -in-t-eten 9 Beter met Boter DONDERDAG 23 FEBRUARI 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 DEN HAAG - 1 het memorandum, dat in formateur prof. dr. J. ijlstra heeft gezon den aan de fractie voorzitters van de vijf grote partijen uit de Tweede Kamer, wordt hun gevraagd hun standpunt te formule ren over die punten, die naar hun mening in ieder geval in het regeringsprogramma zouden moeten wor- In het bijzonder wordt het oordeel van de fractievoorzitters ge vraagd over de struc tuur en de rechts vorm van de onderne ming; de uitvoering van de mijnwet continentaal plat matte mijnwet); liet, beleid van staatsdeelneming in het particulier bedrijfsleven en de grondpolitiek. Ofschoon zich thans een herstel van het bebalings- balansevenwicht. begmt af te tekenen, is het nog on zeker of het evenwicht in onze nationale economie reeds is bereikt. Daarvoor is nodig, dat bij een bevre digende werkgelegenheid de lopende rekening van de betalingsbalans een redelijk overschot biedt, terwijl tevens de investeringen zich op een voor de gewenste economische groei voldoende niveau bevinden. Hier omtrent bestaat vooralsnog een zo grote mate van on zekerheid. dat een behoedzaam en sober beleid geboden is. Te denken valt hierbij uiteraard met, name aan de overheidsfinanciën, alsmede aan het loonbeleid. Werkgelegenheid In dit verband kan over het in 1967 te voeren werk gelegenheidsbeleid nog liet volgende worden gezegd. Indien de werkloosheid zou blijven toenemen en er geen uitzicht zou lijken te bestaan, dat binnen niet al te lange tijd een keer ten goede optreedt, zullen verdere werkgelegenheidsmaatregclen moeten worden genomen, boven en behalve hetgeen door het huidige kabinet reeds werd gedaan. Wanneer echter mag worden aangenomen, dat in de loop van 1967 de omslag zich reeds begint aan te kon digen, dan dient te worden vermeden, dat door het toch nemen van verdergaande maatregelen het effect- van het werkgelegenheidsbeleid van 1967 gaat cumu leren met de ontwikkeling, die de economie eigener beweging gaat vertonen, opdat aldus niet reeds spoe dig opnieuw een overspanning optreedt. Meerjarenplan Het financieel beleid, hiervoor geschetst, biedt een deugdelijke grondslag voor het nieuwe kabinet om voor belangrijke uitgavencategorieën (vooral investe ringen en andere tot beslissingen vooi Dergelijke meerjarenplannen zijn dringend noodzake lijk, zowel uit hoofde van de gezondheid der overheids financiën, alsook uit hoofde van de aard van ver schillende uitgaven, die planning voor een langere periode dan één jaar vragen. Loonpolitiek Gesteld dient te worden, dat de lonen (meer In het algemeen de loonkosten) in de komende periode zo dicht mogelijk bij de produktiviteit moeten worden ge bracht. Dit is nodig, omdat anders de inflatoire prijs stijgingen. zoals wij die in de achter ons liggende jaren hebben gekend, nimmer lot aanmerkelijk ge ringer proporties zullen kunnen worden teruggebracht. Dat de prijsontwikkeling zelve op haar beurt weer zo danig moet zijn dat zij bedoelde loonontwikkeling niet in de weg staat, spreekt daarbij vanzei 1. Er zal der halve een onderling samenhangend loon- en prijsbe-' leid moeten worden gevoerd, dat de binnenlandse in flatie bestrijdt en een deugdelijke grondslag biedt voor handhaving van een zodanige concurrentiepositie ten opzichte van het buitenland, dat de werkgelegenheid op langere termijn niet op onaanvaardbare wijze in het gedrang komt. Kiesstelsel Een staatscommissie moet worden ingesteld om na te gaan, of en zo ja, welke veranderingen in ons kies stelsel moeten worden aangebracht. Daarbij dient al lereerst te worden nagegaan, wat zou kunnen geschie den binnen het kader van de bestaande grondwette lijke bepalingen. Indien zou blqken dat wijziging van grondwettelijke bepalingen cvcnceps noodzakelijk is. zal deze commissie terzake eveneens moeten adviseren. De commissie zal in een zodanig tempo haar arbeid moeten verrichten, dat eventueel reeds ten behoeve van de verkiezingen van 1971 van de arbeid van de com missie kan worden geprofiteerd. ADVERTENTIE I l)e socialistische fractievoorzitter Den llyl zegt in zijn brief het eens te zijn met de opvatting in liet memo randum, dat bij de komende kabinetsformatie met het op te stellen program gestreefd moet worden naar be perking tot de hoofdlijnen. Over die hoofdpunten moeten evenwel, naar liet oordeel van drs. Den ÏJyl, duidelijke en bindende afspraken worden gemaakt. In zjjn antwoordbrief wijst drs. Den Uyl er o.m. op, dat de fractie voorrang vraagt voor: de bouw van een voldoende aantal woningwetwoningen; de opvoering van de overheidsuitgaven'voor de ont wikkelingshulp; een mogelijke beperking van de overheidsuitgaven door aanpassing van de defensielasteii; uitgaven ter behartiging van de werkgelegenheid in het noorden van het land. in Zuid-Limburg, Twente en Midden-Brabant. Over de loonpolitiek zegt drs. Den Uyl, dat deze deel dient uit te maken van een inkomenspolitiek, die gc- verkleining van verschillen in inkomens en vermogen. De voorgenomen van een staatscommissie wordt in het schrijven urgent genoemd. De zal tevens dienen na te gaan, hoe de invloed van de kiezer op de kabinetsvorming kan worden vergroot en hoe de controleerbaarheid van het lands bestuur kan worden bevorderd. instelling Forum over kabinetsformatie: .vol pro' indil (W Oud kabinet moet program en premier presenteren (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT Op een forum over de kabinetsformatie voor juridische studen ten aan de Utreehtse universiteit is gis- ind door rar. Marijnen (KVP), •of. Samkalden (PvdA), mr. Berhouwer (VVD) en de heer Zeevalking (D'66) I betreurd, dat bij deze formatie niet da delijk een formateur in plaats van een informateur ls benoemd. Alleen mr. Beerman (CHU) achtte de benoeming van een informateur in de huidige si tuatie een verstandig besluit. Mr. Marijnen zei, dat een formateur met een programma had kunnen komen en terstond keuze had kunnen maken tussen diverse partijen, die ministers kunnen en willen leveren. Het pro gramma van de formateur zou dan de es f grote lijnen hebben moeten aangeven en niet al te gedetailleerd van inhoud moe ien ten zijn. De heer Berkhouwer had graag dat prof. Zijlstra terstond for- ,25-| mateur was geworden. Volgens de heer Zeevalking brengt de benoeming van een informateur onduidelijkheid en ver traging teweeg. Alleen de heer Beerman vind het juist, dat in de huidige situatie door de benoe ming van een informateur de moeilijke n de koningin voor de aanwij- een formateur enigszins wordt d, oud-premier Marijnen zei het juister te achten, dat een kabinet het einde van zijn vierjarige be windsperiode voor de verkiezingen een programma en een premier presenteert, armee men na de verkiezingen ver- wil werken. Ook de politieke partij zouden dan duidelijk van hun voor keur moeten laten blijken, met wie men de verkiezingen wil samenwerken. Een herziening van het partij-politieke dsel achtte mr. Marijnen intussen dringend noodzakelijk. De gekozen premier lu het Uistrieten- else stokpaardjes van D'66 «er- :n door de heer Berkhouwer en Beer man sterk gekritiseerd. Zij zien in beide denkbeelden een verslechtering voor de king van de democratie. Een geko- premier wordt hier een halfslach tige De Gaulle of Johnson, meende mr. nan. In de opzet van D'66 wordt de bovendien geheel buitenspel gezet. Edo de Waart is met ingang van 1 april 1967 benoemd tot leraar hooi vak orkestdirectie aan het Rotterdams Conservatorium. Edo de Waart, thans assistent-dirigent bij het Concert gebouworkest, zal zoals bekend met ingang van 1 september a.s al» dirigent optreden bij het Rotterdams Philharmonisch Orkest. partijen met de VVD het zeker geen vier jaar zal kunnen volhouden. De vak centrales hebben er bij voorkeur een tijdbom onder gelegd, zo zei hij. Omroepwet loopt in Senaat geen gevaar (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Eerste Kamer be handelt vandaag liet onderwerp voor een nieuwe Omroepwet. Aan de uitslag van deze behandeling behoeft niet te worden getwijfeld: ook in de senaat zal de omroepwet, verdedigd door de De missionaire minister Klompé, de eind streep zeker halen. In de Eerste Kamer van totaal 75 leden bezet de KVP 25 zetels en de PvdA 22. Van KVP-fractieleider Van Lieshout vernamen wij desgevraagd, dat in zijn fractie weliswaar niet een stemming over de Omroepwet geoor deeld wordt, maar dat er toch geen gro te afwijkingen bestaan. Met andere woorden: hat aantal tegenstemmende KVP-senatoren zal gering zijn. Te ver wachten valt, dat o.m. de katholieke se natoren Matser, Siegmann en Raedts zich tegen aanvaarding van de Omroep wet zullen uitspreken. De heer Matser is zoals bekend voorzitter van de stich ting Radio en Televisie Nederland (RTN), die onlangs met de AVRO een fusie is aangegaan. Bij de socialisten zal waarschijnlijk mr. Cammelbeeck te gen het wetsontwerp stemmen. Voorts kan men verzekerd zijn van het te genstemmen Van de 8 man sterke VVD-fractie en, van de PSP (3), Boe renpartij (2) en CPN (1). De 7 leden tellende CHU-fractie zal eveneens ver deeld stemmen. Dank zij de steun van de overgrote meerderheid van KVP, PvdA en van de AR zal de Omroepwet echter stellig geen gevaar lopen. De eindstemming vindt zo mogelijk reeds vanavond aan het eind van de behan deling plaats of anders volgende week dinsdag bij de aanvang van de verga dering. DEN HAAG (ANP) De vier ver bonden van ondernemers in het midden kleinbedrijf hebben zich tot de infor mateur gewend om hem in een brief hun inzichten deelgenoot te maken, .'genstelling tot de KNMB zijn de an dere drie centrale organisaties van zelf standige ondernemers van mening, dat niddensiandsbeleid alleen dan in 't totale beleid kan worden geïntegreerd, als de in het bijzonder met hel beharti- der belangen van het midden- en kleinbedrijf belaste bewindsman ook de status en de formele bevoegdheden heeft lee te spreken over het te voeren alge- lene beleid. De drie centrale organisaties, de christelijke middenstandsbond, het Ne derlands katholiek ondernemersverbond het Nederlands verbond van midden standsverenigingen, herinneren er in hun brief aan dr. Zijlstra aan, dat het midden- en kleinbedrijf in 1965 276.000 ondernemingen omvatte in de sectoren ambachten, detailhandel, vervoer en ho- Daarin waren toen bijna 1,1 mil joen personen werkzaam, ofwel ongeveer 14 procent van de totale beroepsbevol king. De gezamenlijke omzet van deze sectoren was in 1965 37,8 miljard gulden. Uitgaande van de noodzaak van inte gratiebeleid voor het midden- en klein bedrijf bepleiten de drie centrale orga- ies onder meer een belastingvrije reserveringsmogelijkheid voor investe ringen, herinstelling vervroegde afschrij vingen en investeringsfaciliteiten, reke- te houden met arbeidsintensieve be drijfstakken en kleine bedrijven bij het •ren van het nieuwe omzetbelasting systeem naar de toegevoegde waarde, verhoging belastingvrije aftrek voor werkende gehuwde vrouw, streven naar evenwichtige situatie op de arbeidsmarkt waardoor een loonontwikkeling verbon- aan de ontwikkeling der produktivi teit mogelijk wordt en een prijsbeleid, waarbij naast het gewaardeerd onderne- de l positief t het geïnves- resultaat als uitgangspunt wordt De drie organisaties staan verder on der meer maatregelen voor, die gericht zijn op een tegengaan van marktversto rende onderbiedingen van de prijs en van misleidende concurrentie- en recla- giemethoden. Van de maatregelen, die gericht zijn op regionale verbetering van de welvaart zullen ook de daar aan wezige midden- en kleinbedrijven moe ten kunnen gebruik maken. Naar het oordeel van mr. E. H. Tox- opeus is het teleur stellend, dat infor mateur Zijlstra te weinig politieke richting in het me morandum heeft aangegeven. Tox- opeus zegt de me thode-Zijltra te be treuren. Het ver plaatst z.i. de moeilijkheden naar de informatie en het zou kunnen leiden tot het opsommen van tal van verlangens. „Dat is een en quête, die zich nietr baseert op een be paalde visie ten aanzien van de verkie zingsuitslag of van het te voeren beleid". Mr. Toxopeus vervolgt zijn reactie al dus: „Wij wensen te streven naar een regeerbeleid, dat zich richt op de ont plooiingsmogelijkheden van de individue le burgers; dat daarom de overheidsbe moeiing niet overtrekt; dat ernstig streeft naar vermindering van admini stratieve rompslomp, die de burger ver strikt; dat, ik denk aan de ombudsman, die burger weer meer het gevoel schenkt niet machteloos te staan tegenover de overheid. Naar het oordeel van de VVD- fractie moeten decentralisatie van be stuur, zo groot mogelijke zelfstandigheid der lagere publiekrechtelijke organen doelstellingen zijn. De beschouwingen van prof. Zijlstra omtrent herstel en handhaving van het economisch even wicht onnderschrijft de heer Toxopeus. Het komt hem voor, dat het beleidsdoel ten aanzien van de werkgelegenheid juist is omschreven. Ten aanzien van de overheidsfinanciën noemt hij de theore tische stellingname juist. „Ik ben be reid de door u gegeven ruimteberekening te aanvaarden", aldus de liberale frac tievoorzitter. Over het vraagstuk van de grondpoli tiek zegt mr. Toxopeus, dat hij een bil lijke vergoeding verlangt van de schade, die eigenaren en gebruikers van onroe rende goederen lijden, wanneer de staat (of de gemeente) die goederen ten alge mene nutte in eigendom wenst te ver krijgen. Een beleid dat zich ten doel stelt te voorkomen dat de overheid een fan- cyprijs moet betalen voor grond zegt hij toe te juichen. Mr. Toxopeus stelt zich in zijn brief op het standpunt, dat in dit geval meer sprake moet zijn van een ge richt beleid dan van concrete wettelijke maatregelen. Kouwenaar en Brotherton bekroond (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Het is een gelukkige geste van James Brockway, dat hij de hem vorig jaar toegekende Martinus Nijhoffprijs heeft teruggestuurd. Daar door wordt nog eens gewezen op het feit dat er dikwijls slecht vanuit het Ne derlands wordt vertaald. We vindeu het ongelukkig dat hiermee juist de Marti nus Nijhoffprijs gemoeid is". Deze woorden sprak juryvoorzitter prof. S. Dresden gisteravond in de Haagse raadzaal, bij de uitreiking van de prij zen aan Alexander Brotliertou eu Gerrlt Brockway heeft zijn prijs terugge stuurd als protest tegen het feit dat ver taalwerk tegenwoordig wordt opgedra gen aan „incompetente mensen" en niet aan degenen die jarenlang hebben ge vochten om de Nederlandse litteratuur in het buitenland erkenning te doen vin den. De protesten van de Engelsman het bleef niet bij 't terugsturen van de prijs; hij zegde ook zijn lidmaat schap van de Nederlandse Maatschappij voor Letterkunde op betreffen eigen lijk de vertaling van Wolkers „Roos van Vlees" door John Scott. Deze ver taling wemelt volgens Brockway van fouten. Bovendien is Brockway ontstemd over het feit dat een aanzienlijk gedeel te van Scotts vertaling regelrecht over genomen sou zijn uit Brockways proef- vertaling, die door de uitgever was ge weigerd. De in Australië geboren en in Neder land wonende A. Brotherton, is de Mar tinus Nijhoffprijs toegekend voor zijn vertalingen in het Engels van werken van Bordewijk, Gijsen, Walschap, Vest dijk en andere. De heer Brotherton is thans docent aan de opleiding tolk/ver- taler in Amsterdam en volgt daarnaast Javaanse colleges aan de Leidse uni versiteit. In zijn dankwoord zei de heer Brotherton dat vertalen vaak een „wan hopige zaak" is. Hij was van mening dat vertalers nog steeds een belangrijke functie hebben. „Vertaalmachines heb ben nog heel wat te leren..." Gerrit Kouwenaar kreeg de prijs voor vertalingen van werken van onder an dere Goethe, Wedekind, Bracht, Schil ler, Tennese Williams, Sartre en Dür- renmatt. (toneelstukken en poëzie). De jury bevond het werk van Kouwenaar van grote kwaliteit en getuigend van nauwgezetheid en vindingrijkheid. Kou wenaar achtte zichzelf 'n „soms niet al te vaak ernaast kleunende amateur" Nadat de voorzitter van het Prins Bernhardfonds, prof. mr. De Gaay Fort man de prijzen had uitgereikt) zong Do- ra Paulsen op de haar karakteristieke en subliem vakkundige wijze enkele lie deren van Bertold Breoht. Zij werd be geleid door Cor Lem^ira. de beste chef-kok kan üw boterham nietverbeteren als er heel gewoon echte bóter op at üw kippetje": thuis, ^mevrouw, kan zo fijn en lekker smaken alsof het in de beroemde Franse keuken is klaar gemaakt, 't Recept is simpel:braden in echte bóter waarom denkt u dat men spreekt van botermalse biefstuk? s'gx U weet het best: zo'n sappig stuk vlees wordt 'romers alleen maar echt fijn met echte bóter. T» een klontje echte bóter op gewone V doppertjes om ze super super fijn te maken

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5