V&D-Leiden gaat voor f.5milj verbouwen aan Maarsmanst. Tijdens sloop en herbouw gaat verkoop gewoon door Sportpark hoogste prioriteit bij raad van Noordwijkerhout DE LEIDSE COUBANT Nog deze maand zal de slopershamer gezet worden in het ingewikkeld samengestelde V D- complex aan de Maarsmansteeg. De acht panden, die de directie van V D-Leiden in een lange reeks van jaren verwierf (het pand van Paanakker was de laatste) en waarvan men met allerlei kunstgrepen zo goed en zo kwaad als dat ging een eenheid had gemaakt zullen dan tegen de grond gaan, waarna de N.V. Aannemingsmaatschappy Bik en Breedeveld een aanvang kan gaan maken met het optrekken van een nieuw gebouw van vier lagen over een totale lengte van 52 meter. De kosten van het werk, de technische installaties, zoals air-conditioning en een brand beveiliging, zullen naar schatting f 5 miljoen gaan bedragen. Met de sloop en de herbouw gaat een lang gekoesterde wens van de heer C. Kerckhoff, directeur, in vervulling. Re^ds veel eerder had V D tot deze rigoreuse aanpak willen komen, maar pas onlangs konden de laatste nood zakelijke stappen gedaan worden. Dat waren zowel de verwerving van het pand van de fa. Paanakker in de Maarsmansteeg als de eigendomsverkrijging van het stukje openbare weg, de z.g. Visehpoort, dat als een wig in het front aan de Aalmarkt stak. De gemeenteraad besloot niet lang geleden de Viseh poort aan V D te verkopen; dezer dagen gingen G.S. aceoord met het raads besluit waarna de laatste belemmering uit de weg was geruimd. Doordat de Visehpoort aangekocht kon worden, is het mogelijk, dat het V D-complex thans één sluitend geheel kan worden, dat niet alleen economisch beter te exploiteren zal zijn, maar waarin tevens voldaan zal kunnen worden aan optimale eisen van veiligheid. September 1968 nieuwbouw gereed De sloop van de acht panden zal naar men hoopt enkele maanden duren. Op de vrijkomende grond, de Visehpoort meegerekend, kan daarna de bouw van een nieuw drie verdiepingen tellend gebouw, dat geheel aansluit op de „oude" zaak, beginnen. In september 1968 hoopt men de werkzaamheden te kunnen beeindigen. Het ontwerp voor deze nieuwbouw, waaraan een zeer diepgaande studie is voorafge gaan, omdat de zaak tijdens de bouw gewoon moet kunnen blijven doorwerken, werd gemaakt door 't architectenbureau Van der Laan- Hermans-Van der Eerden-Kireli (ontwerpers o.m. van grote C A- nieuwbouw te Amsterdam). De geregelde bezoeker van V D- Leiden zal bemerkt hebben, dat de laatste tijd nogal het een en ander in de zaak veranderd is. Verschillende afdelingen werden wat ingeschikt, in de kelder werd de supersub", een vergrote vervanger van de levensmid delenafdeling op de bovenste etage, ingericht, op het dak werden twee grote houten loodsen geplaatst en de passage achter de etalages aan de Aalmarkt werd dicht gemaakt. Boven dien werden de expeditie en het ma gazijn verplaatst naar de' Herengracht. Al deze veranderingen waren de voor lopers van de nieuwbouw, die nu gaat beginnen. Met deze ingrepen heeft men ongeveer 3500 m2 voor de ver koop kunnen compenseren. Roltrappen Een doorkijkje in de „nieuwe" Maarsmansteeg. De nieuwbouw zal zich in de Maarsmansteeg uitstrekken over een lengte van 52 meter. Hoewel de ingang aan de Aalmarkt eens zo breed gemaakt zal worden, blijft ook de ingang in de Maarsmansteeg, tegenover de Kapelsteeg, gehand haafd. Bij de nieuwbouw, welke drie verdiepingen zal omvatten, gaat men te werk volgens de arbeidsbesparende methode van een gepre fabriceerde stalen skelet. Aan de „oude" gevel.aan de Aalmarkt, die gemaakt werd naar een ontwerp van de vorig jaar overleden Leidse architect Jan van der Laan zullen geen wijzigingen worden aangebracht. RJJPWETERING ACTIE OUD-PAPIER Leden van de a.v. „Rijpwetering" zul len zaterdag a.s. weer oud-papier komen ophalen ten behoeve van de verenigings kas. Men wordt vriendelijk verzocht, het oud-papier, liefSt gebudeld klaar zetten. Geen karton of lorren s.v.p.! UITSLAG PRIJSJASSEN Jet vorige prijsjassen t.b.v. de be- jaardenkas had de volgende uitslag; kruisjassen: 1 mevr. Rotteveel 3663 p. 2 Warmerdam 3612 p.; klaverjassen: 1 H. Straathof 6178 p. 2 J. Kouwenhoven 5371 p. 3 mevr. Zoetenmelk 5262 p. 4 N. Borst 5256 p. 5 J. v.d. Star 5071 p. Vrijdagavond a.s. wordt gekaart in .fé "De Vergulde Vos". Aanvang 8 uur. |Volgende week wordt ook aangevangen net de verkoop van loten voor de jaar- ijkse grote verloting t.b.v. de bejaar- clenkas. Vanaf vrijdag a.s. zullen de vele waardevolle prijzen, met als hoofdprijs :u fiets, uitgestald zijn in de etalage in manufacturenhandel Jac v.d. Bosch. Gezien de geringe belangstelling van de laatste wekn bij het prijsjassen wordt zowel de verloting, als de kaartavonden ens extra aanbevolen. Van deze op brengsten immers is het streven van het comité, om de bejaarden weer een onvergetelijke uit a*. ;dag te bezorgen. ;eheel afhankelijk. Met het deelnemen an deze akt es, heeft men dus niet al- een kans op de waardevolle prijzen, naar steunt i.v-u Leiijk een bijzonder ;oed doel. Het uitstapje van de bejaar den, waarop zij ook weer rekenen En tenslotte nog de totaie bekerstand in het kruis- en klaverjassen tot op dit moment: kruisjassen; 1 'mevr. v. Zeil "2918 p. 2 B. Hogenboom 71652 p, 3 fjevr. Zandvliet 70903 p. 4 mevr. Rot teveel 70593 p. 5 P. Boere 09760 p. Kla- ■jassen: 1 S. Strijk 102771 p. 2 H. Straathof 94618 p. 3 P. v. Emmerik 93451 p. 4 N. Borst 89447 p. 5 mevr. Koek 89072 p. Zie ook advertentie in dit blad! STOMP WIJK FILMAVONDEN Voor de filmavonden, die „Gyversto" •ijdag- en zaterdag a.s. het Stompwijk- i publiek aanbiedt, bestaat gote be langstelling. Aangezien de kaarten voor die avonden nu reeds uitverkocht zijn heeft men besloten nog een filmavond te en wel op zondagavond 19 maart i „Het Blesse Paard". Noordwijks meisje viel in bunker Naar eerst thans bkend werd. is za- erclagmiddag in de duinen te Noord- wijk, ten noorden van het Golfbad. een ernstig ongeval gebeurd. In het afgerasterde duingedeelte waren enkele kinderen aan het spelen. De 6-jarige Ingeborg Ooms uit de Oranje Nassaustraat viel daarbij in een bunkergat en kwam enkele meters lager op een betonnen vloer terecht. Het meisje liep letsel aan het hoofd op en moest in zorgwekkende toe stand naar het Academisch Zieken huis te Leiden worden overgebracht. De bunker maakt deel uit van een net van onderaardse gangen, welke in de bezettingstijd door de Duitsers zijn aangelegd. LEIDSCHENDAM MU ZIEK-FESTIV A L De amateur-muziek-vereuiging houdt op zaterdag 8 en zondag 9 april a.s. een festival in het parochiehuis Damlaan. Op zaterdag te 11 uur komen eerst accordeonisten aan de beurt en des avonds half 8 wordt populaire muziek gespeeld (geen beat). De zondag begint om 11 uur met pianomuziek door de jeugd lot 16 jaar en des middags 4 uur klassieke muziek. Men kan zich voor deelneming tot 15 maart a.s. aanmelden bij mej. T. Hooymans, Prins Hendrik laan 7 tel. 3808 waar tevens aanmel- dings-formulieren verkrijgbaar zijn. Geboren: Maria T. H. d.v. J. C. M. Koe mans en M. J. F. Bolleboom; Waltherus M. z.v. A. A. M; Groenewegen en C. J. M. Hofland; Marcel A. z.v. G. L. Bakker en J. v.d. Nol; Catharina W. M. d.v. P. C. Steen en M. P. A. Tas Ondertrouwd: Joannes B M. Roessen te Voorschoten en Maria A. T. Boon; Wou ter F. v. Haaften en Carla J. Loof te Den Haag; Paulus Klitz en Theodora Paardekooper. Getrouwd: Cornelis G. Roos en Engel- bertha A. v. Eek: Jacobus J. Benschop te Voorburg en Anna J. Verduin. Overleden: Aline Kreeft 80 jaar wedu- we van Henri F. G. Vallet. De totale nieuwbouw omvat 4500 m2. De nieuw te bouwen oppervlakte is weliswaar aanzienlijk groter dan men thans gaat verliezen, maar een groot gedeelte van deze ..winst" zal benut worden voor het installeren van roltrappen (in het midden, tussen royale opzet van de afdelingen. Het ligt namelijk niet in het voornemen om na de ingebruikname van het nieu we gebouw met nieuwe afdelingen te Behalve over de roltrappen een primeur voor Leiden zal 't publiek zich ook op andere manieren kunnen verplaatsen in het warenhuis. De lif ten en de bestaande grote trap zullen gehahdHèafd'' blifv'én en bij" onver hoopte calamiteiten kan ook nog ge bruik gemaakt worden van drie nood- trappen. De nieuwbouw, die thans begint, is voor de V D-directie nog maar een eerste fase in cle vernieuwing van het warenhuis. In de toekomst komen nog een verbouwing en reorganisatie van de gevel aan de Breestraat aan de beurt en ook staat de reorganisatie op het programma van het V D- complex tussen Aalmarkt en „Ver gulde Turk". Wanneer fase 2 en 3 zullen beginnen is echter nog niet be kend, doch het zal zeker niet de eerste jaren zijn en ook niet onder directie van de heer C. A. A. Kerckhoff. Parkeerprobleem Doordat de Visehpoort geheel in de nieuwbouw wordt opgenomen komt de fietsstalling voor de klanten te vervallen, maar een vervangende ge legenheid heeft men daarvoor kunnen vinden in het souterrain aan de Bree straat (naast Peek en Cloppenburg), waar plaats is voor ruim 125 rijwielen van klanten. Een moeilijk punt blijft na de nieuwbouw de parkeergelegen heid voor personenauto's. De V D-directie maakt er geen geheim van, dat men voorstander is van demping van de Rijnarmen, waar door een ruime parkeerplaats in de binnenstad zou ontstaan. Vepl gehoor bij het gemeentebestuur en bij ..Rijn land". dat bezwaren van waterhuis- houdkundige aard heeft tegen dem ping. heeft V D echter tot op heden niet gevonden. Ondertussen blijft het warenhuis naar betere parkeermoge- lijkheden zoeken. „We zouden er bij voorbeeld niet tegen opzien een pen delbusje te laten lopen naar de rand van de stad als daar een groot par keerterrein wordt aangelegd", aldus de heer Kerckhoff. Met „we" bedoelt hij ook de directies van andere Leidse grootwinkelbedrijven, die allen met dezelfde moeilijkheden kampen. Lagere plafonds Hoewel na de nieuwbouw de ver schillende delen van het V D-com plex uiterlijk grote stijlverschillen to nen, zal de klant na de heropening binnen niet merken of hij in het nieu we dan wel in het oude gedeelte van de zaak loopt. De etages sluiten, zoals geschreven, zonder hoogteverschil op elkaar aan, terwijl ook de plafond hoogte in de gehele zaak dezelfde zal zijn. In de oude zaak zullen de pla fonds namelijk verlaagd worden naai de hoogte van de plafonds in de nieuw bouw (3'A meter). Deze plafondver laging, welke noodzakelijk is voor het wegwerken van de air-conditioning- en brandbeveiligingsapparatuur, zal naar het oordeel van de interieur verzorgers, de architecten Truyen (lector Delft) en Lucassen (Den Haag) ook de sfeer in de zaak ten goede komen. Lagere plafonds ver groten in het algemeen ook de aan dacht van het publiek voor het artikel. Hinderbeperking Tiidens de sloopwerkzaamheden en de bouw, waarvan in de zaak door het publiek niets te merken zal zijn, zal het ongerief voor het publiek en de omwonenden door de aannemer tot een minimum beperkt worden. Van de Maarsmansteeg gaat ongeveer an- j derhalve meter af voor het plaatsen j van een schutting, terwijl de materia len de kortste weg gaan, namelijk van I de Aalmarkt door de Kapelsteeg. Ten- j einde schade aan panden in de buurt I te voorkomen, zal er in de nieuw- j bouw geen kelder gebouwd worden (gevaar voor verzakkingen) en ook I zal er niet geheid worden volgens het gebruikelijke systeem. De fundering j gesrtiied namelijk door middel van ..sehroefpalen", die zonder trillingen en gevaren voor de omringende oude bebouwing aangebracht kunnen wor- Mevrouw Melet, wonend in de Vestestraat 13, kreeg gistermiddag zij was toen net in haar keuken bezig de schrik van haar leven, toen na een zware dreun de keukenmuur vervaarlijk begon te wankelen. Oorzaak van de consternatie was een vrachtwagen, die bij het passeren van enkele geparkeerde auto's met de laadbak in aanraking met de gevel kwam. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar met oog op de veiligheid werd het raadzaam geacht een loszittend gedeelte van de gevel en het keukenraam te verwijderen. De brandweer be lastte zich met dat karwei. De schade aan het pand is vrij groot. Naast de vernielingen aan de gevel werd in de keuken het aanrecht gekraakt. DONDERDAG 23 FEBRUARI 1967 ZOETERWOUDE H.R.- LEIDERDORP In de nacht van zaterdag op zondag 5 maart a.s. zal voor Leiderdorp en Zoeter- woude H. R. de Stille Omgang worden gehouden. Om 1 uur 'a nachts Is er in de parochiekerk Onze Lieve Vrouw Onb. Ontv. (Meerburg) het Lof waarna men met autobussen naar Amsterdam ver trekt. Na de omgang zal In de kapel van de zusters Augustinessen aan de Nieuwe Herengracht de plechtige Eucharistie viering plaats hebben waarna in het klooster het ontbijt. Na de koffie zal een korte bespreking plaats hebben, be doeld ais jaarvergadering waarna men huiswaarts keert. Gelegenheid om kaar ten af te halen is er a.s. zaterdagavond en zondag na de H.H. Missen in de pas torie en daarna bij H. v. d. Hoeven, Hoge Rijndijk 113, P. W. J. Goddijn. Koningstraat 35 en Jullanastraat 6. De omgang zal dit jaar voor het eerst in samenwerking met de parochie „De Menswording" te Leiderdorp worden gehouden, zodat parochianen van deze parochie ook op bovengenoemde data en adressen hun kaarten kunnen afha- Kleine brand in Katwijkse slagerij Door een defect geraakte gasstook- ketel in de kokerij van het slagers- bedrijf van de heer P. J. A. Rietveld aan de Rijnstraat te Katwijk aan den Rijn brak gistermiddag omstreeks kwart over twee brand uit in dit be drijf. Doordat in het vertrek opgesla gen hout in brand raakte greep het vuur aanvankelijk snel om zich heen en breidde zich uit tot de eerste ver dieping van het pand. De brandweer, die snel met een motorspuit ter plaatse was, wist echter spoedig de brand meester te worden. Hierdoor bleef de schade aan gebouw en inboedel be perkt tot een bedrag van ongeveer 1500.-. De eigenaar is tegen brand verzekerd. IADVERTENTIE Warmondse winkeliers hoorden nieuws ER KOMT EEN AANLEG STUGER VOOR JACHTEN Tijdens de door de Warmondse winke liersvereniging gehouden algemene le denvergadering' deelde de voorzitter, de heer Mentink, mede, dat ook deze ver eniging een kleine crisis heeft doorge maakt. maar dat, nu deze geheel over wonnen is, de vereniging thans groter en sterker is geworden dan ooit. Vooral de door de vereniging gevoerde zegelaktie is een groot succes gewor den en thans zijn reeds 31 winkeliers bij deze aktie aangesloten. Allen erkennen volmondig het grote sukses van deze aktie. Het bestuur, aldus de voorzitter, zal zijn pogingen onverminderd voort zetten om hen, die nog niet bij' deze ak tie zijn aangesloten, te bewegen zulks alsnog te doen. Zo zal er voor de komen de paastijd weer een nieuwe aktie wor den gevoerd waarbij weer belangrijke prijzen in het vooruitzicht worden ge steld. Men zou hier van een ongelimi teerde eleren-aktie kunnen spreken, het geen de huisvrouwen zeker zal aanspre- Braderie tijdens de Kaagweek en nu reeds hebben zich 17 deelnemers opgegeven voor de dan te houden brade rie. Deze braderie belooft, naar opzet een spectaculair gebeuren te worden, en zal, mede door haar opzet, zeer ze ker veel bezoekers trekken. Er zullen gratis allerlei koopartikelen beschik baar zijn, waarbij er tevens naar zal worden gestreefd om ter zake te komen tot een nauwe samenweking met VVV. De voorzitter deelde mede, dat een stichting in liet leven is geroepen die zich ten doel stelt om te komen tot het maken van een grote aanlegsteiger op een nader aan te wijzen plaats, waaraan zeil- en motorjachten kunnen meren waarbij dan de gelegenheid bestaat om in het dorp te provianderen, hetgeen van een niet te schatten belang is voor de winkeliers en neringdoenden. Voor de kosten die hieruit vdortvloei- en is reeds een belangrijk bedrag be schikbaar, zodat de realisering hiervan op korte termijn tegemoet gezien kan worden. Ook de feestverlichting, die aan het dorp zo'n feestelijk aanzien geeft, zal geheel -vernieuwd worden. Volgens burgemeester en wethouders van Noordwijkerhout is de mate van prioriteit van investeringen mede afhankelijk van de mogelijk heden. Daarom werden van de twaalf werken, waarvan de uitvoering in het ja^r 1967 als urgent is aan te merken, de volgende objecten als de meest urgente aangemerkt: a. de aankoop van de gronden voor het sport- en recreatieplan Boek horst 279.360,—) b. de aanieg van 4 tennisbanen in dat sportpark 95.500, c. de aanleg van 2 tennisbanen met toegangspad in het sportpark Wassenaar te De Zilk 60.000, Deze drie objecten zullen naar burgemeester en wethouders menen te mogen verwachten, het snelst in uitvoering kunnen worden genomen, al zal dan voor de werken b en c een vaste geldlening moeten worden verkregen. Rond deze pribriteitstoekenning is dinsdagmiddag in de gemeenteraad fel gediscussieerd. KOSTEN RUIM VIER TON Gisteren meldden wij de promotie van de heer J. L. v. d. Gouw uit Voorschoten tot doctor in de letteren aan de Leidse universiteit. De foto toont het moment waarop de promotor, prof. K. A. H. Hidding, de heer v. d. Gouw zijn gelukwensen aanbiedt. Rechts de echtgenote van de promovendus. De KVP-fractie voerde bij monde I van de heer C. P. J. Timmer aan, dat vooral aan de realisering van de voet- bal- en handbalvelden in het plan Boekhorst een hogere prioriteit moet worden toegekend dan aan de aanleg van de tennisbanen. Evenzo is de I bouw van een instructie-zwembad. I met beweegbare bodem, groot 25 x 8 j meter ter waarde van 550.000, méér urgent dan de tennisbanen, maar j omdat de exploitatiekosten nogal hoog I liggen, zal nu eenmaal een sluitend maken daarvan tijd en overleg kosten. Alleen als het gemeentebestuur de „garantie" kon geven, dat de uitvoe ring van het project voetbal- en hand- balvelden in de komende winter ver zekerd zijn, zou door de fractie kun nen worden medegewerkt aan het verstrekken van de kredieten voor de 1 tennisbanen. Omdat het gemeentebestuur die ga; rantie niet kon geven, wilde de KVP- fractie uitstel van de kredietverslrek- king voor de tennisbanen. Buiten de 1 wethouders stemden alleen de VVD- j fractie en ir. J. F. Beekman tegen dit voorstel tot uitstel. VOETBALTERREIN De KVP-fractie wees op de slechte j 1 toestand van de terreinen, waarop VVSB moet spelen er moet nog in dit speelseizoen 2300,worden 1 gestopt in bijwerking van de terrei nen en op het grote gevaar, dat de directie van de psychiatrische in richting de voetbalclub de huur op zegt. omdat zij zelf de terreinen nodig heeft. Aan het begin van de vergadering zei de heer P. Heemskerk van de VVD-fraclie de gedane uitlatingen over de VVV in Noordwijkerhout te betreuren en het verwijt, dat aan het adres van een bestuurslid is gemaakt, in te trekken. Zijn fractiegenoot. de heer D. A. Hceneman, verklaarde daarbij het voorstel tot intrekking van de subsidie aan de VVV in te trekken. De heer Beekman had in het antwoord van b. en w. op zijn beschouwingen graag wat meer concreets gehoord over de soort communicatie, die met de VVV zou moeten plaatsvinden. Hij is bang dat zijn voorstel voor hel zen den van een waarnemer verkeerd is begrepen. Geen controleur, geen in menging in bestuursaangelegenheden, maar alleen een vriendelijke gast van het gemeentebestuur. De heer Ten Braak (Boerenpartij) blijft van mening, dat het reinigings recht best nog wat kan worden ver hoogd, zonder dat het gevaar bestaat, dat de mensen de gemeentelijke vuil nisemmer afschaffen en hij bepleitte spoed achter de aanleg van een riool in de 's-Gravendamseweg. Op een vraag van de heer Maarseveen naar de 4e schoolarts antwoordde de voor zitter, dat daarvoor zeer waarschijn lijk geen gelden kunnen worden toe gewezen door het rijk. De vergadering resulteerde in het aannemen der begroting van 't grond bedrijf en de gemeente en het uitstel len van de beslissing over de krediet- votering voor de tennisbanen. NOOUDWIJk FILMCLUB ZAG WERK VAN LEDEN De clubavond van de N.F.C. in het Zinger Hotel stond in het teken van het werk van eigen leden. Van de heer Aarise draaide 'men de film „Kerstmis", een alleraardigst familie filmpje met veel goede eigenschappen, al was er misschien wat te veel ge- experimenteerd. Hetzelfde zou gezegd kunnen wor- .den van de film „Vier dagen vakan tie" van de heer Van Dee. De film van de heer Kleijwegt „Langs onge baande wegen" toonde een bezoek aan de Drakensbergen in Zuid-Afrika. De film bevatte prachtige natuuropna men, doch vroeg om commentaar. Ten slotte kwamen twee filmpjes van de heer Klelon aan de beurt. „Wind" had mooie opnamen, doch er was kritiek op de montage. Zijn film „Verhuizing" daarentegen vormde juist door de montage een leuk geheel. B. en w. hebben de raad voorgesteld aan de directeur van gemeentewerken en de technisch directeur der bedrij ven een jaarlijkse autotoelage toe te kennen van elk f 3000.en aan de adjunct-directeur van gemeentewer ken, de adjunct-directeur der bedrij ven en de technisch hoofdambtenaar A van bouw- en woningtoezicht, elk een toelage van f 1000. Op de Wilheiminaschool te Noord- wijk werd weer de iraditionele huis- broeiwed ,trijd voor de schooljeugd ge houden. Daartoe was de hal herscha pen in een lusthof vol geur en fleur van tulpen, narcissen en hyacinthen. Natuurlijk was er niet voor alle in zenders een prijs, maar uil de resul taten bleex wel, dat allen hun uiterste best hadden gedaan. Voor de jury, bestaande uil mej. T, Beukels en de heren P. H. Lindhout en A. J. Lindhout, was hel een bij zonder moeilijke taak om uit de vele goede inzendingen de allerbesten te kiezen. Een extra-compliment verdient Nel- leke Lindhout uit klas twee, die het hoogste aantal punten behaalde en daarmede beslag legde op de school prijs. De overige prijswinnaars waren: klas 1: 1 Bram Leeflang 24 y. p., 2 Jan Passchier 22 klas 2: 1 Nefleke Lind hout 27y.2 Lennie v. Stam 22; klas 3: 1 Marjolein de Monyé 23VS, 2 Nico Plug 23; klas 4: 1 Aad v. Drongelen 23; klas 5 1 Wim Plug 26, klas 6 I Ineke Cramer 24 p.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 3