Zelfstandige tuinder tobt met ernstige financiële problemen Krachtig pleidooi voor woningbouw en huurbeheersing VAKCENTRALES VRAGEN OM GROTERE BIJDRAGE VOOR ONTWIKKELINGSHULP Griep? Chefarine „4" doet wonderen! Werkgevers wensen bestrijding van inflatie Voorstel pastoraal concilie Arbeidsbureau voor geestelijken tegen „verborgen werkloosheid OPZET PASTORAAL CONCILIE NIET DEMOCRATISCH GENOEG uENSDAG 22 FEBRUARI 1967 DE LEroSE COURANT PAGINA 5 Graaf Domonico Agusta slaat beschermend zijn Clarette na een gesprek met hun dochter Giovanni huwen met de Brazilaanse voetballer Jose Germ verblijven in Brussel. zijn echtgenote oals bekend, wil Nota met wensen aangeboden aan prof. J. Zijlstra (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De groeiende zorg, die land- en tuinbouwer over de toekomst hebben, is voor de katholieke Neder landse boeren- en tuindersbond aanlei ding geweest een nota samen te stellen over de positie van de zelfstandige onder nemer in de land- en tuinbouw. Deze nota is gisteren aangeboden aan ka- Me, LOEP en PINCET prof. dr. J. Zylstrs apug De vakeen aangebode groting van de overheidsbijdrage aan ont lingshulp en zullen ook zelf een grotere bijdrage gaan leveren in organisatorische en finaneiële zin. Aan onderwijs en vorming is een uitvoerig hoofd stuk gewijd. Gesteld wordt o.m„ dat voor werk nemers. wier kennis verouderd Is of wier kennis niet of nauwelijks meer wordt gevraagd, meer mogelijkheden voor her- en omscholing moeten worden geschapen. In het hoofdstuk woningbouw wordt krachtig ge pleit voor de bouw van woningen voor bejaarden en alleenstaanden. Voortzetting van de woning- bouwsubsidie blijft noodzakelijk, zowel voor huur huizen als voor eigen woningbezit. Huurbeheersing blijft noodzakelijk totdat er voldoende goede woningen voor alle inkomensgroepen beschikbaar en betaalbaar zijn. Vereenvoudiging van de sociale verzekering is o.m. te bereiken door het werknemersaandeel in de premie voor de werknemersverzekering te doen vervallen. Zowel het werknemers- als het werk geversaandeel in de premie zijn arbeidskosten. Betaling van de gehele premie door de werk gevers leidt tot vermijding van de huidige, voor de werknemers te ingewikkelde en ondoorzichtige berekeningen. Het leidt ook tot kostenbesparing in de loonadministraties. Op de loonafrekening moet worden vermeld, hoeveel premie is betaald. Een zelfde gedragslijn moet worden gevolgd voor de inhouding voor bedrijfs- en ondememingspensioen- voorzieningen. Werkgevers moeten volgens het programma bij dragen in de ziektekostenverzekering van hun werknemers, die niet meer verplicht verzekerd zijn bij een ziekenfonds. In de sociale verzeke ringen moet de overheid meer bijdragen, o.m. omdat de voortdurend stijgende premies een te zware last worden. Dit kan worden betaald uit de middelen, die de overheid krijgt door de komende harmonisatie van de omzetbelasting in de EEG. Interessante wensen heeft de vakbeweging ook met betrekking tot de pensioenen. Zij meent, dat de totale pensioenvoorziening (dus AOW en aan vullend pensioen» tenminste 70 procent van het laatst-verdiende brutoloon moet bedragen en welvaartsvast moet zijn. Een nieuwe opzet van aanvullende pensioenvoorzieningen is op korte termijn nodig Intussen moeten de AO W-pen - sioenen extra verhoogd worden met 150 gulden per jaar voor gehuwden en 105 gulden voor on- gehuwden In 1967 moeten de AOW'ers al een afzonderlijke vakantietoeslag krijgen van twee procent, welk percentage binnen overzienbare tijd moet oplopen tot dat, hetwelk in het bedrijfsleven als vakantietoeslag wordt gegeven. Draagkracht Volgens het actieprogramma moet de belasting heffing rechtvaardig en naar draagkracht ge schieden. Een verandering in de verhouding directe/indirecte belasting zal In EEG-verband wel onvermijdelijk zijn, maar zij mag het sociale karakter van het belastingstelsel niet aantasten door drukversehuiving. Nadelige gevolgen dienen door dc overheid te worden gecompenseerd door o.in. een verhoging van de overheidsbijdrage in de sociale verzekering. Overigens moet het be lastingsysteem worden vereenvoudigd. De tarieven moeten periodiek worden aangepast, opdat voortschrijdende inflatie geen ongemoti veerde drukverhogingen veroorzaakt. De belasting vrije voet moet worden opgetrokken tot het mi nimuminkomen. De regelingen voor ongphuwden. werkende gehuwde vrouwen en de middengroepen moeten worden verbeterd. Het tarief voor bij zondere beloningen kan lager. Er moet een ver mogenswinstbelasting komen, alsmede een pro gressief tarief in de vermogensbelasting Volledige werkgelegenheid staat bij de vakbeweging ook hoog genoteerd Er moet een actief en ge ïntegreerd arbeidsmarktbeleid worden gevoerd Daarbij is noodzakelijk een programmering na tionaal en regionaal niveau. In het arbeidsmarkt beleid moet het georganiseerde bedrijfsleven meespreken. Tot dit beleid behoort het doorzichtig maken van de arbeidsmarkt, waardoor toekom stige ontwikkelingen tijdig kunnen worden onderkend. Ook moet de overheid een worvings- en toelatingsbeleid voor buitenlandse werknemers voeren, dat bepaald wordt door de ruimte op de arbeidsmarkt en door de mogelijkheden voor huis vesting en maatschappelijke begeleiding op de plaatsen, waar deze werknemers te werk worden gesteld. Voor inkrimping van personeelsbestand wegens faillissement, bedrijfssluiting, fusie, reorganisatie en automatisering is een wettelijke minmum- regelng nodig, die reeds verworven rechten be veiligt en toekenning van schadeloosstelling regelt. In CAOs kunnen dan nog aanvullende regelingen worden getroffen. Ondernemers, die tot collectieve ontslagen willen overgaan, moeten eerst over leggen met de vakbonden. De vakbeweging kent in het loonbeleid de overheid liet recht toe om bij het uit de hand lopen van de situatie in te grijpen. Als er ingegrepen moet «orden, moeten alle inkomensgroepen naar draagkracht een bijdrage leveren. Een uitbreiding van de vakantie tot tenminste drie weken plus vijf snipperdagen voor volwas senen en vier weken plus vijf snipperdagen voor jeugdigen vindt de vakbeweging gewenst, evenals vakantiespreiding, waaraan het onderwijs moet meewerken. Er moet voorts spoedig een wettelijke regeling van het stakingsrecht komen. Niet alle programmapunten, waarvan er hier boven een aantal summier is weergegeven, liggen op het terrein van de overheid. Een aantal ervan zal gerealiseerd moeten worden ln overleg met de werkgeversorganisaties. Voorzover ze op het politieke vlak liggen, hebben de voorzitters van de drie vakcentrales ieder afzonderlijk en op andere plaatsen meer of minder verhuld gezegd, dat. in het programma van de VVD niet zo veel wordt teruggevonden van wat de vakcentrales verlangen: Kloos (NVV) afgelopen zaterdag tijdens een bijeenkomst in Den Haag. Mertens i NKV) gisteren in het radioprogramma ..Echo" en Van Eibergen (CNV) gisteren tijdens de pu- blikatie van het actieprogramma. Ook op de gev cegels afbeeldingen personen, symbolen, gebouwen enz., waarvan veel te vertellen Is. Zo ver scheen in West-Duitsland op 16 sep tember 1966 n aanvullingswaarde In de frankeerserie ..Das Neue Berlin" van 90 Pf.. waarop is afgebeeld de Wilhelm Koerster Sterrenwacht en Planetarium. De zegel werd ontworpen door H Hiller uit Berlijn en de gravure was van de Berlijner H. J. .Fuchs. Door een combinatie van tweekleuren diep druk en vierkleuren offset door de Bondsdrukkerij van Berlijn op fluori- serend papier zonder watermerk, ont stond een fraaie zegel, die de naam van ambassadeur eer aan doet. Toen Alexander von Humboldt in 1827 een eenvoudige voordracht hield over astronomie, in de zangacademie van Berlijn, spoorde hij daarbij te vens de bouw van een sterrenwacht aan in dc Fiiedrichstrasse Spoedig werd hiervoor als directeur benoemd Wilhelm Foerstei die zich als een levenstaak had gesteld de asti te onderwijzen volgens de stellii van Von Humboldt In 1888 komt de bouw gereed wacht, die met de ..Bramberiefraktor' werd uitgerust. Ten behoeve van de Nijverheidstentoonstelling in Berlijn in 1896. bouwde men in Treptow nog een volkssterrenwacht met de langste verrekijker ter wereld (21 meter: ope hing 68 cm». In 1926 ontstond aan de De studie gaat ervan uit, dat het voor de land- en tuinbouwondernemers te genwoordig bijzonder moeilijk is het be drijf behoorlijk te financieren. Als gevolg daarvan blijft ook hun eigen inkomen te laag. zodat hij nogal sterk achter blijft bij gelijkwaardige andere groepen. Het tegenwoordige algemene sociaal- economische klimaat voldoet volgens de KNBTB niet aan de noodzakelijke voor waarden voor handhaving van de land en tuinbouwsector. De investeringsbe hoefte van het agrarisch bedrijf eist in de komende tien jaren waarschijnlijk 'n totaal bedrag van 1.75 miljard gulden, driemaal hoger dan in de afgelopen tien jaren. De vermogensbehoefte moet in de komende jaren blijven toenemen met het. oog op de bouw van aangepaste bedrijfsgebouwen, glasopstanden en ver warmingsinstallaties. Een groot aantal bedrijven moet ook grond aankopen ter verhoging van de arbeidsproduktiviteit. De financiering bij overname door jon gere familieleden levert, aldus de KNBTB wel bijzondei veel problemen op. omdat de lasten voor de jonge boei en tuinder steeds zwaarder worden. Het wordt daarom noodzakelijk, dat faciliteiten komen in de fiscale steer. In-lasting van hedrijfs- ekkii mg sing. die de investeringsaftrek voor agrari sche ondernemingen getroffen heeft, wederinvoering van vervroegde afschrij vingen en afschaffing van het registra tierecht, de omzetbelasting vormt een hoofdstuk apart bij de agrarische pro blemen. Deze moet volgens de KNBTB geneutraliseerd worden. Ook het sociaal verzekeringsbeleid legt de zelfstandige agrariër extra-las ten op. Daarom moet men voorlopig af zien van uitbreiding van de algemene kinderbijslagwet tot het eerste en twee de kind, wanneer dit althans gepaard gaat met premieheffing. Beter is het de kinderbijslagwet kleine zelfstandigen te verbeteren door deze bijvoorbeeld op te trekken en te koppelen aan het ni veau van het werknemersminimuniloon. DEN HAAG (A.NP.). De raad van Nederlandse werkgeversverbonden, waarin de vier centrale verbonden van werkgevers samenwerken, heeft infor mateur dr. <J. Zijlstra ten behoeve van een nieuw kabinet in een nota wensen en opvattingen over het sociaal-econo misch beleid kenbaar gemaakt. De raad cteelt in deze nota o.a. mee. dat de mogelijkheden voor verdere eco. nomische groei de laatste jaren in toe. nemende mate worden bedreigd door het eenzijdige accent dat de monetaire poli tiek bij het bestrijden van de inflatie heeft gekregen als gevolg van de over- besteding. Die toenemende bedreiging hangt ook samen met het voortdurend overschrijden van de ontwikkeling van de nationale prodiiktiviteit door die van de loonkosten en met het zeer grote be slag van de overheid op de nationale middelen. Daarom moet, naar het oordbei van de raad, nu worden aangedrongen op een beleid, dat stelselmatig een centrale plaats geeft aan het stimuleren van de economische groei, met vermijding van inflatie, in het geheel van de *in de komen vier jaar te nemen economische beslissingen. Antisemitisme op concïlieaeenda cie zal ook aandacht besteden houding tot het jodendom. Met dat doel is bij de conciliecommissie voor oecume nische vragen een subcommissie gefor meerd bestaande uit de Katholieke Raad librodvereniglng. Als urgentieprogramma is opgesteld: ae uitwerking van n Jodenverklaring van het Vaticaanse con cilie, de katechese over het mysterie Is raël en de bestrijding van het antisemi- Ontploffing ln smaragdniiju. Bij een ontploffing in een 6maragdmijn ten nooiden van Bogota zijn twaalf mensen gedood. De explosie d'eed zich zondag voor toen dieven op ondeskundige wijze enkele staven dynamiet tot ontploffing brachten. De lieren Kloos (N.V.V.), Mertens (N.K.V.) en Van Eiber gen (C.N.V.) met het actieprogramma van de vakcentrales op weg naar prof. Zijlstra. voor hun onderdanen. in het noord van dit arbeidsbureau een bestuur moeten staan. De uitvoe ring zou moeten liggen in handen van het bureau zou dienen te geschieden RUSSISCHE DEMONSTRANT VEROORDEELD MOSKOU (Rtr) Van wlingeiichte zijde wordt in Moskou vernomen dat daar vorige week vrijdag de 28-jarig* Viktor Chaustov tot drie jaar werkkamp is veroordeeld wegens deelneming aan een demonstratie. Hij heeft op 22 janu ari met een 50-tal anderen in Moskou geprotesteerd tegen de aanhouding van vier collega's en intrekking geëist van een nieuwe wet. die op het verspreiden van staatsgevaarlijke geruchten een ge vangenisstraf van ten hoogste drie Jaar stelt. Chaustov zou verstoring van de openbare orde ten laste zijn gelegd. Sinds die betoging zijn nog twee jonge intellectuelen gearresteerd, zo wordt van dezelfde zijde vernomen. Een van hen. de 29-jarige Alexander Iginzburg, had een „witboek" samengesteld over het gevangenzetten, vorig jaar, van de schrijvers Andrei Sinjavski en Joeri Da niel, die beschuldigd zijn van het belas teren van de Sovjet-Unie in geschriften c^e ^.ij ip het westen hebben latep uit- (Va edacteure EINDHOVEN Het Pastoraal Cen trum van de paters capueijnen heeft bij de coneilieraad het voorstel ingediend, om voor alle geestelijken van bisdommen, or den en eongregaties. een arbeidsbureau in het leven te roepen, waar vraag en vlak elkaar km ehten up het pastorale I congregaties tezamen Treiler vergaan: 18 doden en vermisten HALIFAX (Reuter) Gevreesd wordt dat alle achttien opvarenden van de Ca nadese treiler Cape Bonnie, die gisteren in sneeuw en mist op de rotsige kust van Nova Scotia bij Halifax liep, zijn omgekomen. Men heeft tot dusver negen doden geborgen. Het i als i vele kloosers een ..verborgen werkloos heid" heerst, dat velen een werk verrich ten. dat hun weinig levensvreugde geeft, dat het binnen de eigen gesloten kring vaak moeilijk is om "in passend werk te Pn h n aanbod elkaar onvoldoende ontmoeten. genucmu dsbureau zouden zich voor vraag naar geschikte zielzor gers kunnen richten: de bisdommen voor de functies van pastoor, kapelaan, rector, godsdienstleraar moderator, adviseur, aal moezenier en dergelijke; de parochies, i krachten, die bepaalde voorbij- ten; de orden en congregaties voor het zoeken naar gespecialiseerde krachten, die niet in hun eieen «emeen^ehan Het aanbod zou moeten komen van regulieren en seculieren. die naar een geschikte werkkring zoeken, alsmede van (ADVERTENTIE) dienst. lijkheid draagt voor het geheel. Het planetarium dient als informatie centrum voor astronomie en ruimte onderzoek. Door middel van 150 pro jectors wordt, op het halfronde scherm een natuurgetrouwe afbeelding ge bracht van de sterrenhemel en haar veelzijdige bewegingen. Een jaar rolt er in 3 of in 12 minuten voorbij. Oude sterrenbeelden kunnen tussen de andere sterren uitgelicht worden en ook de banen van kunstmanen kunnen er zichtbaar gemaakt worden Vier middelen in één tablet helpen elkaar en... doen wonderenl De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nóg beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep doeltreffend te bestrijden. Theologen hielden beraad over procedure Te veel zetels voor deskundigen verschillende inst:in houden met de hege- n' us 13.000 gepreks- H. Hoekstra uiteen- i heeft haai i eigen collectie gepresenteerd. V.l.n.r. de mannequins Pascale. Liliane, Sandrine, M. Barrieri Casino in Cannes, Michèie Morgan, en de mannequins Denise e elke functie de. Bij de gedachtenwissellng merkte drs. W. Klisters van het KASKI op. dat van genoemde informatie geen al te grote ver wachting mocht worden gekoesterd. Wat in de rapporten doorkomt, zo stelde hij, is ;iiet representatief voor wat er bij de af zonderlijke personen aan overtuigingen leeft. Om die te achterhalen zal men de individuele enquêtemethode moeten han teren, voorzover er tenminste onderwer pen te vinden zijn, die zich voor deze be nadering lenen. Desgevraagd deelde mgr. Rooyackere mee, dat de oooeilieleiding het nodig en mogelijk mocht blijken Uitvoerig werd gedisputeerd over de vraag, of de onderwerpen voor de con ciliegespreksgroepen centraal moesten worden vastgesteld. Hoewel de meeste ver tegenwoordigers vasthielden aan de zelf standigheid van de verschillende gespreks groepencentra, werd er ook de noodzaak gevoeld om in te spelen op de agenda, die voor het concilie is opgesteld. Besloten werd om zowel de coneilieraad als de or ganisaties en de gespreksgroepen te vra gen bepaalde onderwerpen naar voren te brengen, waaruit dan over enig" weken door de gezamenlijke centra een keuze ral worden gedaan. Ook werden ter vergadering afsoraken gemaakt voor de begeleiding van d;e ge spreksgroepen. waarin katholieken samen met niet-katholleken een bijdrage ..an het pastoraal concilie proberen te leveren. Hierbij werd een dankbaar gebruik ge maakt van de suggesties, gedaan door enige niet-katholieke waarnemers, die aan de discussie deelnamen. Besloten werd, alle gespreksstoffen, die in het kader van het concilie zullen worden samengesteld, aan de oecumenische commissie ter goccl keuring voor te leggen. Aan het begin van de vergadering wer den enkele interessante opmerkingen ge- dat de concilieleiding tot andere gedach ten was gekomen met betrekking tot de samenstelling van de plenaire vergadering. „De/ moet niet alleen bestaan uit des kundigen", zo zei hij, „maar uit bisschop pen. priesters, religieuzen en leken. Hoe zij gekozen moeten worden is nog niet duidelijk. Wellicht dat ook vertegenwoor digers van de gespreksgroepen er een plaats in kunnen krygen." In da» verband zei hij ook nog, dat de concilieorganen waarschijnlijk zullen gaan rusten on drie zuilen de deskundigen, de organisaties en de gespreksgroepen. Des gevraagd gaf hjj als zijn mening te ken nen dal ook aan de bisschoppen de ge legenheid moest worden gegeven om in de openbare vergaderingen hun persoonlijke overtuiging uit te sproken, met name wan neer er binnen het ejiiscopaat verschil van mening zou bestaan. Over deze laatste vraagstukken verga derde in een belendende zaal een tiental concilietheologen. Men mag aannemen dat zij tot een akkoord zijn gekomen, hoewel de uitslag van hun beraad niet werd be kendgemaakt. Dit zal geschieden op een persconferentie, die op 13 maart door het episcopaat wordt gegeven.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5