OUDERE TRES-LEDEN MOREEL SCHULDIG AAN DOOD STUDENT Kapelaans hebben recht op eigen kamer en telefoon FELLE CAMPAGNES BIJ VERKIEZINGEN VAN STUDENTEN Zwaardere eisen in ontgroeningszaak Röetkap om groentjes zwart en onzeker te maken Richtlijn voor samenspel in de pastorie Twiggy „Monster van Chicago in Peoria voor rechtbank FA. J. N. GEIJER Automatische stenenstapelaar Inzet zetels in grondraad Giovanna trouwt toch met haar donkere José Vader begrijpt niets van liefde DINSDAG 21 FEBRUARI 1967 fefiïBSE COURANT PAGINA 5 AMSTERDAM (ANP) De procu reur-generaal bij het Amsterdamse ge rechtshof, mr, J. H. Kemper, heeft in de zak tegen de zeven Tres-leden ter zake van mishandeling hogere straffen geëist dan de vonnissen van de Utrecht se rechtbank. De verdachten, die op nieuw terecht stondgn, omdat de Utrecht se officier van justitie in hoger beroep was gegaan, gaven ook nu toe schuldig te zijn aan de dood van hun jonge mede student Rutgers van Rozenburg. Deze werd ontgroend voor de toetreding van het studentengezelschap Tres. Hij kreeg evenals anderen een roetkap op en stik te in een feestkoets op weg naar de plaats, waar het ritueel zijn hoogtepunt zou vinden. Mr. Kemper eiste tegen allen een uni forme boete van 5000 gulden subsidiair t50 dagen hechtenis met daarnaast te gen ieder een voorwaardelijke gevange nisstraf, variërende van twee tot twaalf weken met een proeftijd van drie jaar. De voorwaardelijke gevangenisstraffen waren tegen: de 23-jarige Utrechtse stu dent F. J. J. F. twee weken; de 26-jari- ge student jhr. W. M. de B. uit de dom stad, die was vrijgesproken voor de rechtbank, vier weken; de 23-jarige Ch. D. de L. M. en de 26-jarige jhr. J. C. F. von M., beiden student in Utrecht, ieder zes weken; de 26-jarige ambtenaar bij het ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag mr. W. O. baron B. van S. en de 31-jarige Rotterdamse ad vocaat mr. J. L. R., ieder acht weken en de 30-jarige ambtenaar in Den Haag mr. M. L. L. E. de L. 12 weken. De student, de L. M., bevestigde, dat het slachtoffer zich heftig had verzet en op een gegeven moment had gezegd, dat hij niet meer geïnstalleerd wilde worden. Verdachte had toen niet begre pen, dat hij er zo erg aan toe was en voor zijn leven vocht. ,,Aan doodgaan werd niet gedacht, want het was al hon derd jaar goed gegaan". De bedoeling van de roetkap was iemand onzeker en zwart te maken. Mr. baron van S. zei, dat hij met, een sigaar brandwonden op de handen van de groenen had toegebracht, dezen met zijn voeten in bedwang had gehou den en de kap over hun hoofden had ge trokken. Verdachte F., die achter in de koets zat, had zich ook met het slacht offer bezig gehouden en deze eveneens brandwonden toegebracht. De door de rechtbank vrijgesproken Jhr. B. zei, dat hij niet meegedaan had aan het sohudden van de roetkap. Wel had hij de handen van het slachtoffer op diens rug gehouden, toen hij tegen spartelde. De als getuige-deskundige gehoorde dr. W. Voortman, die sectie had ver richt, zei dat de- dood van het slachtof fer door verstikking was ingetreden. De tweede getuige-deskundige, prof. dr. T. Vossenaar was het hiermee eens, doch was ook van oordeel, dat door de etsertde ,,Het slachtoffer zou geïnstalleerd worden in een klein gezelschap van stu denten en oud-studenten. Hij wist dat hem beproevingen te wachten stonden", co begon de procureur-generaal mr. J. H. Kemper, zijn requisitoir. Hij zei dat door hetgeen was gebeurd grote veront- ardiging en verontrusting was ge wekt. De waarschuwingen, die door de justitie en de autoriteiten aan de studen- varen gedaan om een einde te ma- aan de groentijdexcessen hadden op de leden van Tres geen indruk ge maakt. Zij handhaafden en voerden uit oud ritueel, dat ruw en gevaarlijk aldus de procureur-generaal. Over het slachtoffer zei deze nog: „Hij stierf onder de handen van hen, die hem in hun vriendenkring hadden willen opne- De procureur-generaal zei nog, men ook zonder de reeds genoemde waarschuwing het ritueel al lang had moeten afschaffen. Daarom vond hij de Brief van kardinaal Alfrink (Van een redacteuren i UTRECHT In de loop van de vorige week hebben de geestelijken van het aartsbisdom Utrecht een brief van kardinaal Alfrink ontvangen, die gewijd is aan de positie van de kapelaan, aan I zijn verhouding tot de pastoor en aan het pastorale samenspel van beiden. In de brief wordt meegedeeld, dat het P I.N.K. over deze materie een rapport I- heeft samengesteld, waarvan de con clusies binnenkort gepubliceerd zullen j worden. De brief besteedt in de eerste plaats Y aandacht aan het pastorale samenspel van de pastoor en zijn kapelaans. Be- pleit wordt het houden van periodieke t{l werkvergaderingen met een agenda en Éj een besluitenlijst. In deze werkvergade- ■j'. ring wordt de kapelaan beschouwd als ijl „gelijkelijk erbij betrokken partner", 'i hoewel de pastoor de eindbeslissing heeft. Gevraagd wordt, de bespreking 'jj" zolang voort te zetten „totdat men el- ffl kaar gevonden heeft en ieder bereid is !ifj een bepaalde visie te aanvaarden". Als dit niet direct bereikt kan worden, is 3 dikwijls aanbevelenswaardig de dis- y cussie te staken en later voort te zetten. T Bij alle collegiaal optreden mag het persoonlijk karakter van ieders ziel- X zorgelijk werk niet in de verdrukking 'ikomen. Als de gelovigen voor rouwen, trouwen, e.d. een beroep willen doen op deze of gene zielzorger, moef daarvoor y de ruimte zijn. Het is volgeris de brief idan ook niet juist de parochie in wijken te verdelen met de bepaling erbij dat A iedere priester slechts in zijn eigen wijk werkzaam mag zijn: daarvoor zou de Jd persoonlijke keuze van de gelovige te 'y zeer beperkt worden. Iedere zielzorger moet ook op finan cieel gebied weten, waar hj] aan toe is. Daarom wordt aanbevolen, dat in over leg met het kerkbestuur een begroting wordt opgemaakt, gespecialiseerd naar de verschillende zielzorgactiviteiten, zo dat ieder een vastgesteld budget heeft met vastgestelde controlemogelijkheden. Teneinde een goed inzicht te hebben in de persoonlijke situatie, verlangens, problematiek etc. van iedere zielzorger, zal de deken jaarlijks een persoonlijk gesprek hebben met iedere priester in zijn dekenaat. Hij moet zich ook een idee kunnen vormen omtrent de speciale geschiktheden van zijn afzonderlijke priesters. Hoe ruimer de informatie, hoe groter de mogelijkheden van een goed benoemingsbeleid. Bij de benoemingen zal zoveel moge lijk contact worden opgenomen met de te benoemen kandidaat, hetzij door de bisschop zelf. hetzij door diens plaats vervanger: Zo nodig zal ook de deken worden ingeschakeld en zal voeling worden gehouden met de inrichting of het instituut, waar de kandidaat zijn werkkring zal krijgen. Een nieuwe ka pelaan hoeft niet officieel te worden ge- installeerd, wel dient hij door.de pastoor aan de parochie te worden voorgesteld bijv, in een concelebratie. Over de samenleving op de. pastorie worden maar weinig richtlijnen ge geven omdat deze meer een zaak is van goede geest dan van gedetailleerde regels. Wel wordt benadrukt, dat de pastorie het huis is van' het hele pa rochieteam en niet van de pastoor al leen. Er moet een vorm gevonden wor den, waarin samenwonen en zelfstandig wonen worden gecombineerd. De kape laan moet in principe een eigen kamer hebben, waarin hij mensen kan ont vangen, en een eigen telefoontoestel, waarvan hjj ongestoord gebruik kan maken. Ten aanzien van de aalarissituatle stelt de brief, dat aan een verbetering wordt gewerkt, zoals de betrokkenen reeds zullen hebben ondervonden. Het beroemde 17-jarige topmodel Twiggy presenteerde in Londen een aantal speciaal voor haar door Paul Babb en Pamela Proctor ontworpen Twiggy modéllen. De prijzen van deze kleurige en fleurige broekpakjes liggen tussen de dertig en zestig gulden. oudere leden van Tres het meest schul dig. De raadsman, mr. J. E. B. Julsingha, zei dat hoe de afloop van de zaak ook moge zijn voor de verdachten de dood van Rutgers van Rozenburg alles over heersend is en blijft. Zij gevoelen zich met deze dode verbonden. Wil er van mishandeling sprake zijn, dan moet er volgens pleiter pijn, of leed aanwezig ijn. Het ging volgens hem bij de kap m het roet en het oogmerk was niet benauwdheid teweeg te brengen. Binnen Tres was het volgens hem niet van al gemene bekendheid, dat de kap be nauwdheid met zich bracht. Dit grond de hij op verschillende verklaringen. Zelfs de artsen onder de leden hebben dat niet beseft, zo merkte pleiter nog op. Verdachten deden niets anders dan het vervullen van een door een 50-jarige traditie bepaalde handeling. Zij leefden in de ban van het ritueel. Zo er straffen moeten komen, achtte hij die welke de Utrechtse rechtbank had opgelegd de juiste. Namens de ver dachten zei mr. de L. in zijn laatste woord: „Wij voelen een zeer zware mo rele schuld. Het beklemmendste is het feit, dat iemand die je tot je vrienden wilde rekenen onder je ogen is komen te sterven. Al twee jaar lang leven wij onder een heel zware druk". Het hof wijst op 6 maart arrest. ARNHEM (ANP) Erik Vos regisseert komend seizoen bij „Toneelgroep Thea ter". Onder zijn leiding zal medio maart 19668 de opvoering van „De goede mens van Sezuan" van Bertholt Brecht tot stand komen. PEORIA (Illinois) (AFP-Reuter) In het stadje Peoria in de Amerikaanse staat Illinois is het proces begonnen tegen de 25-jarige Richard Speck, het „Monster van Chicago", die op 14 juli van het vorige jaar binnendrong in een verpleegsterstehuis in Chicago en daar op gruwelijke wijze acht verpleegsters om het leven bracht. De aanklager heeft al bekendgemaakt dat hy de doodstraf tegen Speek zal eisen. Hoewel de gevangenis waarin Speek is opgesloten minder dan honderd meter van het gerechtsgebouw ligt, waren bij zondere veiligheidsmaatregelen getrof fen. Geboeid aan twee politiemannen en omgeven door een aantal anderen werd Speck in een arrestantemvagen geleid om daarna via een lange omweg voor het gerechtsgebouw aan te komen waar ook een grote politiemacht op de been was. Langs de gehele route waren voorts op de daken van gebouwen poli tiemannen geposteerd. Sedert het aanbreken van de dag had de schrijvende en fotograferende pers op Speek staan wachten, daar rechter Herbert Paschen geweigerd had het tijdstip te noemen waarop de beschul digde zou worden overgebracht. Hoewel het proces om half tien in de ochtend zou beginnen, kwam Speck met zijn begeleiders eerst om half twaalf de rechtszaal binnen, waar slechts 27 ver slaggevers waren toegelaten. Het is hun verboden foto's of zelfs maar schetsen te maken. Ook heeft rechter Paschen verboden de namen van de juryleden te publiceren, ondanks protesten. Het proces wordt in Peoria, een stad van 100.000 inwoners, en niet in Chicago gehouden om betogingen te voorkomen. De voornaamste getuige-d-charge is de 23-jarige Philippijnse verpleegster Co- razon Amoerao die als enige aan het bloedbad ontkwam. DISCUSSIE IN DOORN Pastorale Raad geen bundeling van deskundigen DOORN (K.N.P.). De werkgroep van pastorale tijdschriften in Europa is met medewerking van het pastoraal in stituut van de Nederlandse kerkprovin cie voor een tweedaagse studiebijeen komst bijeengeweest in het A. C. de Bruyninstituut te Doorn. Er waren deel nemers uit Nederland, Duitsland, Oos tenrijk, Hongarije, België en Italië. De ochtendvergadering van 20 februari werd bijgewoond door mgr. G. de Vet, bisschop van Breda, het laatste samen zijn door kardinaal Alfrink. Naar aanleiding van de inleiding; die mgr. prof. dr. F. Kloostermann uit Wenen vanmorgen over de nieuwe dio cesane structuren, de priesterraad en de pastorale raad hield, ontspon zich een levendige discussie over de functie van de pastorale raad en de functie van de bisschop daarin. Tijdens de discussies werd zeer sterk beklemtoond dat de pastorale raad geen bundeling van des kundigen mag zijn, maar ook werkelijk het Godsvolk zo goed mogelijk moet representeren. (ADVERTENTIE) Grote keuze Geboorte aankondigingen Modelboek ter inzage BOTERMARKT 26 LEIDEN (Van onze universitaire correspondent) NIJMEGEN, In alle universiteits steden van Nederland woedt de komende drie dagen een felle verkiezingsstrijd met als inzet de zetelverdeling van de grondraden. Sinds 1964 zijn de star conventionele, corpora, waar de gezellig heidverenigingen de dienst uitmaken, sterk gedemocratiseerd. Er kwam een doorbraak naar meer handzame vormen van een vakbond en dit resulteerde in het huidige systeem van de grondraden, waar nu N.S.A., P.S.O., en S.V.B. om de 15 zetels in de ledenraad vechten. Deze partijen, het Nederlands Studen ten Akkoord, de Progressieve Studen tenorganisatie en de Studentenvakbewe ging, voeren hun campagne met onge mene felheid. In Nijmegen, waar 4000 vrijwillig aangesloten leden de 50 zetels van de ledenraad van de unie van stu denten te Nijmegen onder hen gaan ver delen, heeft de gemeente toegestaan, dat alle publikatieborden worden ge bruikt. Toch worden diverse gebouwen beplakt met levensgrote affiches met als gevolg, dat de politie reeds van vier plakploegen het materiaal afhandig maakte. De S.V.B. ontzag zelfs het beeld van Thomas van Aquino niet, ter wijl de P.S.O. via een soortgelijk op treden alle materiaal verloren zag gaan. Op Heyendaal, waar nagenoeg alle bètafaculteiten zijn gevestigd, patrouil leert met het oog hierop zelfs een spe ciale ploeg nachtwakers. Het N.S.A., dat zich van heuse politiek onthoudt, treedt de kiezer tegemoet met punten als ver betering der universitaire opleidingen, aanpassing van het universitair bestuur, instelling van studieraden, een recht vaardiger studietoelagebeleid en betere studentenhuisvesting, terwijl de S.V.B. wel degelijk politiek wil meespreken, zoals dat gebeurde inzake Vietnam en studieloon als hoofdmotief voert. De P.S.Ö. streeft naar democratisering van het onderwijs, afbreken van financiële en sociale barrières en studiekostenver goeding. Een onduidelijke middenposi tie gaf tot nu toe de P.S.O. veel invloed, omdat de beide andere partijen zonder haar medewerking weinig achtergrond hadden. Door een procedure-overeen komst met de S.V.B. is haar eigen ge zicht nog onduidelijker geworden. Een bijzondere complicatie bij de ver kiezingen is bovendien dat president Hustinx van de U.S.N. door toedoen van de S.V.B. is gevallen en met de overige Ex-bondskanselier Konrad Adenauer brengt in Parijs een bezoek aan zijn politieke vriend Charles de Gaulle. Met de Franse president is hij het eens over de onaanvaardbaarheid van het verbod tot verspreiding van kernwapens waarover t» Genève ie onderhandelingen zijn begonnen. bestuursleden demissionair is, terwijl S.V.B. noch P.S.O. bestuursverantwoor- delijkheid blijkt te kunnen dragen. On geacht de verkiezingsuitslag wil men trachten in twee dagen een nieuw be stuur te formeren, waarbij het N.S.A. waarschijnlijk de kastanjes uit het vuur zal moeten halen. Voordat donderdagavond de defini tieve uitslag bekend zal zijn, zal de koude zenuwenoorlog via muurkranten en andere manifestaties de niet-begrij- pende Nijmegenaar nog vaak versteld doen staan. (Van onze correspondent) UTRECHT - Metaverpa N.V., voluit metaalverpakklngsin- dustrie te Maartensdijk, heeft, vooruitlopend op een volledige automatisering in de steenfabrieken, een ma chine ontworpen, die vol automatisch stenen stapelt, tot pakketten vormt en deze bundelt. Samen met een door een Duitse firma ontworpen losmachine, die stenen vanaf overwagens op een transport band laadt, vormt het Meta- verpaprodukt de laatste scha kel in de dan volledig auto matische weg: oven-metse- Een nieuwe „omsnoerings- machine" stapelt direct van een transportband de stenen tot pakketten, die van een zodanig gewicht en gehalte zijn, dat ze zonder moeite in een bouwlift passen. Deze machine, waarmee gis teren een demonstratie werd gegeven, is een wereld primeur. BRUSSEL (AP) l'ydens een drama tisch onderhoud in een Brussels hotel heeft de schatrijke Milanese graaf Do- menico Agusta gisteren nogmaals ge tracht zijn dochter Giovanna te over reden niet met de Braziliaanse voetballer José Germano te trouwen. De 21-jarige West-Duitsland gekant tegen bepalingen van kernontwapening GENÈVE. (Reuter). Dinsdag zet de ontwapeningsconferentie in Genève haar werkzaamheden voort. Het ziet er echter naar uit, dat overeenstemming over een verdrag, dat de verspreiding van kernwapens wil tegengaan ernstige tegenwerking zal ondervinden door de bezwaren van West-Duitsland tegen bepaalde aspecten van het bedrag. Bonn vreest, dat het verdrag en met name het onderdeel dat de controle regelt, de ontwikkeling van de atoomenergie voor vreedzame doeleinden zal doorkruisen. De drie kernmogendheden op de ontwapeningsconferentie, de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en Groot- Brittannië, zijn het nagenoeg eens over de bepalingen van het anti-kernwapen- verspreidingsverdrag, zo deelde de Britse minister van Ontwapening, Lord Chal- font, de pers mee. Enkele landen van Euratom zien met argusogen naar artikel drie van het ontwerpverdrag, waarin de landen, die zich niet tot de kernmogendheden kunnen rekenen, onder curatele worden geplaatst door hen te verplichten inspectie toe te staan op hun kern reactors om te voorkomen, dat zij voor militaire doeleinden zouden worden ge bruikt. De landen, die voor een dergelijke curatele niets voelen, noemen deze inspectie een discriminatie en vrezen, dat zij in industriële spionage zal ontaarden. Deze inspectie is niet nodig, aldus deze landen, omdat Euratom haar eigen inspectiesysteem heeft. Onderofficieren NKV en CNV gaan samenwerken UTRECHT (AJST.P.). De bij het C.N.V. aangesloten christelijke sociale onderofficierenvereniging en de r._k. vereniging van militairen St.-Martinus denken aan een samenwerking op fede ratieve basis. Op korte termijn wordt een studie commissie Ingesteld, die de mogelijkheden gaat onderzoeken en daarover rapport zal uitbrengen aan de algemene vergaderingen van belde orga nisaties. De CNV-organisatie telt 5100 leden, de NKV-vereniging 6100 leden. Giovanna wil daar echter niet van ho ren. Agusta zou zijn dochter nu voorge steld hebben alleen voor de burgerlyke stand te trouwen en twee jaar te wach ten, voordat ze het huwelijk kerkelijk laat Inzegenen. De miljonairsdochter verliet haar huis In Milaan twee weken geleden en hield zich schuil in de omgeving van Maas tricht en later in Luik, waar Germano voor Standaard speelt. ,.Hij wil niet dat ik met José trouw", zei Giovanna over haar vader, „omdat José geen geld heeft en 'n andere leefwijze heeft. Er zijn nog andere redenen, maar daar wil ik het niet over hebben. Mijn vader begrijpt niets van de liefde en als het alleen om geld gaat dan geef ik mijn erfenis op". Gravin Agusta. de moeder van Giovan na, is gisteravond met een lijnvliegtulg uit Milaan in Brussel aangekomen. Sa men met haar man wil ze nog eens met haar dochter praten. Maar Giovanna voelt daar weinig voor, omdat die einde loze gesprekken haar te veel aangrijpen En ze verandert toch niet van gedachten. Waarschijnlijk zal het paar deze week in Angleur, een voorstad van Luik. aan tekenen. Het huwelijk kan dan over twee of drie weken plaatsvinden. De romance heeft hoofdartikelen op de frontpagina's van de Italiaanse kranten tot gevolg. In sommige wordt een beroep gedaan op de oudere mensen de liefde van het meisje te begrijpen en te eer biedigen. Volgens familieleden is de graaf, die eigenaar is van de fabriek van de beroemde MV-Agusta motorfietsen, niet onvoorwaardelijk gekant tegen het huwelijk, maar van mening dat Giovanna nog te jong is en langer verloofd zou moeten zijn. BEURSOVERZICHT Internationals aan vaste kant AMSTERDAM, dinsdag Ook van morgen heeft het Damrak zich, evenals gisteren, niet veel aangetrokken van de lagere slotkoersen waarmee Wall Street de nieuwe beursweek heetf ingezet. De stemming voor de internationale waarden op Beursplein 5 was aan de vaste kant, Kon. Olie uitgezonderd. Het publiek nam opnieuw Unilevers uit de markt waardoor dit fonds opende op 102.404 om daarna verder 'uit te lopen tot 102.80 (101,50). Philips verbeterde een gulden tot 85,80. Hierdoor werd het geringe koersverlies van gisteren rulipschoots ingehaald. AKU zette de opmars naar een hoger niveau verder voort met een eerste afdoening op 54 90 (53 fiO). Kon. O'ie stelde bitter teleur op 127 20 (129 50). Dit door Amerikaans aanbod hetwe'k in pen vrij lege markt terechtkwam De internationale oliesitu atie zet en niet zo roosk'leurig uit. aldus de beurs. Hoogovens werd onverminderd op 322 geadviseerd doch KLM wederom belangrijk lager op 368 (373.50). Ook gis teren moest dit aandeel flink terrein prijs geven. KLM sloot maandag in Wall Street twee dolalr lager. De handel In Unilever was aan de ruime kant. Aandelen Centrale Suiker werden in een ruime open hoek tegen oplopende koersen verhandeld Stemming was zeer vast In aandelen Duiker werd geen no tering opgemaakt omdat de koersdaling te drastisch was. Deze daling zou circa twintig punten bedragen. Dit als gevolg van het passeren van het dividend (v.j. 10%).

Leidse Courant | 1967 | | pagina 7