Leids bevolkingonderzoefc gaat in maart van start 700 JAAR LEIDEN: UW MENING kleine maar goed verzorgde expositie Kinderen spelen, waarom, waarmee Burgemeester bij opening: „Niet stilstaan bij oude" RUIM 33 DUIZEND PERSONEN BEZOCHTEN DE LAKENHAL IN 1965 STAD IN VIJF SECTOREN VERDEELD In het voorjaar 1967, te beginnen op 9 maart a.s., zal in Leiden voor de zesde maal de bevolking van 15 jaar en ouder de gelegenheid krijgen om op tuber culose te worden onderzocht. Dit massale bevolkingsonderzoek men rekent op een opkomst van ca. 35.000 - 40.000 Leidenaars wordt georganiseerd door de Stichting „Fonds tot Opsporing van Tuberculose Leiden". OOK OPSPORING VAN ANDERE ZIEKTEN Hoewel de tuberculose voor groot deel is teruggedrongen - lgemene circulaire. Onge veer een week voor de aangegeven toco j onderzoekdqtum wordt een geadres- 1953 werden in Leiden 38 gevallen seerde oproep bezorgd. Aangezien dit en in 1965 nog maar zeven gevallen maal de wegblijvers geen tweede op- van aktieve tuberculose gevonden nepkaart zal worden gezonden, is op de oproepkaart het hele onderzoek- is het voor de patient(e) en de omge- programma vermeld, zodat men des- ving uiterst belangrijk dat deze ziekte noods zelf een andere onderzoektijd In de beginfase wordt opgespoord. op\c ™ond" veTrnddt^jTmeT^S Een groot deel van de Nederlandse de gelegenheid om op een morgen- of bevolking heeft namelijk geen natuur- Middaguur te komen, dan zal dat de lijke afweerstoffen meer tegen deze drukbezette avonduren zeer ontlasten, ziekte, met een snelle verbreiding Voor de gebrekkigen en bejaarden, over een groot aantal mensen van deze onmogelijk zelf alleen kunnen ko- ziekte als gevolg. ts gra''s vervoer per auto moge- luk. Aanvragen daarvoor kan men Belangrijk bij dit onderzoek is ook richten lot de Ver Bestrijding van de moge ijkheid tot opsporing van TubereuloSe, Rijnsburgerweg 70 tel andere (long)ziekten Zo werden by 51240. Autobezitters, die hun auto het laatste onderzoek dat m 1965 m daarvoor beschikbaar willen stellen Leiden plaate vond 35 tumoren ge- worden verzocht zich hetzS vonden, dte dank zo de vaak vroege adres aan te meld p opsporing meer kans tot genezing hadden. GRATIS VERVOER VOOR BEJAARDEN De stad zal voor dit bevolkings onderzoek in vijf sectoren worden verdeeld. Het onderzoek start op 9 maart in de hal van de Bevrijdings kerk, Montgomerystraat. Tot 21 maart zal de bevolking van Leiden Zuid- West, begrenzing Galgewater en Rijn en Schiekade, de gelegenheid krijgen zich te laten onderzoeken. Infectie voor wegblijvers Het bevolkingsonderzoek (in de volksmond „doorlichten" genoemd) is vrijwillig. Er zijn geen financiële conse quenties. Dank zij de medi sche verworvenheden van deze tijd, waarvan dit bevol kingsonderzoek er één is, heeft men in Nederland het laagste sterfte- en ziektecij- fer. Al degenen, die zich echter met de tbc-bestrijding bezig houden hebben geen reden echt tevreden te zijn, zo lang er nog mensen zijn, die menen zo maar weg te kunnen blijven. Zichzelf en de gemeenschap brengen zij daarmee in gevaar. Juist voor deze mensen is deze „injectie" vol vermaan om nu eens een keer wel te gaan! OPHEFFING GYMNASIUMAFDELING Ouderavond Rembrandt-lyceum over automatisering welvaartsstaat Op deze goed bezochte ouderavond bracht de voorzitter in zijn Inleiding de voorstellen van b. en w. tot realisering van de Mammoutwet in Leiden ter sprake. Hij uitte kritiek op de eventuele opheffing van de gymnasiumafdeling van het Rembrandtlyceum, waardoor de keuzemogelijkheid by het openbare onderwijs in Leiden beperkt in plaats Jaarverslag 1965 van „Endegeest" NIJPEND TEKORT AAN VERPLEGINGS- MOGELIJKHEDEN VOOR BEJAARDEN De ontwikkeling van Endegeest, gemeentelijk psychiatrisch centrum dat een belangrijke plaats in de geestelijke gezondheidszorg van Leiden bekleedt, heeft een fase bereikt, waardoor dit centrum een duidelijk ander karakter heeft gekregen. Het jaarverslag 1965 vermeldt dan ook niet zozeer een opsomming feiten en getallen, als wel een bezinning op de problematiek waarmee „Ende geest" te maken heeft. Met het gereedkomen van de verbou wing van de herenpaviljoens, de dames paviljoens, de twee Voorgeestpaviljoens enige nieuwbouw, en de omvangrijke restauratie van het gebouw v£ dische dienst, werkzaamheden door de gemeenteraad credieten werden verleend tot een bedrag van 1.264.000. werd een belangrijke fase in de restaura- an „Endegeest" bereikt. (De be groting sloot met een totaal van in komsten en uitgaven van 5.849.108,29). Vele wensen bleven echter nog onver vuld, zoals een verdere uitbouw van de medische dienst, alsmede de uitvoering ;en aantal urgente projecten, zo- n centraal gebouw voor de arbeids- therapie, een gebouw vo observatie, een paviljoen gestoorde bejaarden, eer individuele verpleging ei zusterhuis. >r kortdurende voor geestelyk gebouw voor tenslotte een Snel herstel Het psychiatrisch ziekenhuis staat krachtens zjjn doelstelling open voor alle psychiatrische patiënten, voor wie opname wordt gevraagd, zowel patiënten met lichte kortdurende stoornissen als patiënten met ernstige aandoeningen kunnen worden opge nomen, evenals patiënten voor wie geen genezing meer niogelyk is. Op 31 december waren ip Endegeest 53 patiënten aanwezig, in de afdeling Voorgeest 146. Er wordt getracht met de opgenomen patiënten door een nauw keurig onderzoek en adequate behande ling zo snel mogelijk een zodanig her- etel te bereiken, dat algehele of gedeelt- terugkeer naar de maatschappij mogelijk wordt. Bij ongveer 70 van de patiënten van Endegeest vindt het ontslag plaats na een verpleegduur van minder dan drie maanden, terwijl bij ca. i5 de verpleegduur ligt tussen drie :n zes maanden. Gedurende het jaar 1965 werden 349 patiënten opgeenomeu. terwijl 292 patiënten werden ontslagen. van de patiënten komt uit Leiden omgeving, hetgeen voor 1965 neer komt op 267 patiënten. Groot aantal Een knelpunt in de geestelijke ge zondheidszorg van deze tijd wordt, aldus openbaart het jaarverslag, ge vormd door de zorg voor de geestelijk gestoorde bejaarden. Statistisch is be kend dat l/2 tot 2 van de bejaar den wegens psychische stoornissen in een verpleeghuis of psychiatrisch zie kenhuis dient te worden opgenomen. Er bestaat helaas een nijpend tekort aan verplegingsfacilileiten voor bejaar den. Hoewel Endegeest niet aan de vol ledige behoefte aan verpleegruimte kan voldoen is het toch mogelijk gebleken een vrij groot aantal van deze patiën ten in Endegeest op te nemen. Het jaar verslag spreekt van een circuit dat ge bouwd werd tussen de Dienst voor de Geestelijke Volksgezondheid, de ver pleeginrichting en het psychiatrisch ziekenhuis, ten bate van de zorg voor de geestelijk gestoorde bejaarden. van verruimd zou worden. Na de brug klas zou direct voor gymnasium of atheneum gekozen dienen te worden. Het Ouderkontakt zal zyn bezwaren hiertegen kenbaar maken aan B. en W. en de Raad. Dr. E. H. F. van der Lely hield hier na op heldere en overzichtelijke wijze een voordracht over de problemen, die de voortschrijdende automatisering aan de opvoeding en het onderwijs stelt. Vanuit de kernrelaties van de mens namelijk met de materie, de inter menselijke relaties en met het mysterie ging hij de invloed van de snelle tech nische ontwikeling hierop na. Hij schets te de huidige stand van de automati sering: 20.000 liftbedienden in New York uitgeschakeld door. automatische liften, circa 25.000 computers in de Ver. Staten, in Nederland 500, tegenstelling „rijke" Noordelijke halfrond „arme" Zuidelijke halfrond en kwam tot een in ventarisatie van de voor- en nadelen. Elk voordeel brengt zijn eigen gevaren met zich: - meer vrije tijd - gevaar van verveling, geconcentreerder werken - geestelijke spanningen, werkgelegen- heidspolitiek, vervuiling van lucht, wa ter en bodem. Hoe kan de opvoeding en het onder- wys de jonge mens voorbereiden op de ze toekomst De toenemende wederzijd se afhankelijkheid maakt, het nodig veel aandacht te geven aan alle communi catiemogelijkheden voor de jeugd: praktische talenkennis, internationale oriëntering, het bevorderen van het coöperatieve handelen, en vooral dient op jonge leeftyd stimuleren van de orea den met het stimuleren van de crea tiviteit. Het kostte de voorzitter enige moeite de levendige discussie op een re delijke tijd te beëindigeij. DE LEIDSE COURANT EERLIJKHEID IN DE JOURNALISTIEK LEIDEN, 20 febr. '67. B(J het doornemen van de kranten van de afgelopen week viel mijn aan dacht op het onderschrift bij de foto van de heer Schmelzer, in het blad van 15-2-'67. Daar staat, dat hij de kabi- nettenbreker is. Een zelfde verhaal kwam ik in „De Volkskrant" tegen. Waarom deze voorstelling van zaken? Pas sinds 1963 is de heer Schmelzer fractievoorzitter. Na de verkiezingen 1963 kwam tot stand het kabinet Marijnen. Daar was niets aan te bre ken, het brak zelf door het aparte standpunt van de VVD-ministers in zake het televisie- en radiobestel. Dat was in 1965. Dat daarna het kabinet DINSDAG 21 FEBRUARI 1967 Cals gevallen is door de motie Schmel zer behoeft er toch niet toe te leiden, dat de man een kabinettenbreker mag worden genoemd. De journalistiek ver langt duidelijkheid in de politiek. De politiek verlangt eerlijkheid in de jour nalistiek. Met dank voor de plaatsing. S. MENKEN. Voor de Leidse kantonrechter WIE ZAL DAT BETALEN. Dat er nog seeds automobilisten zyn, die onverzekerd rondrijden met alle ge volgen van dien, bleek gisteren weer eens in de zaak tegen een 34-jarige vangrail-monteur uit Rotterdam. Ook nu namen de Leidse magistraten dit geval niet licht op. Verdaelites opzettelijke wetsovertreding doordat hij tijdens werkzaamheden aan de vangrailiustallatie op Rijksweg 4 onder Sassenlieim met zyn auto achter uit de rybaan opreed en met een zojuist passerende vraehtauo in botsing kwam. Hoewel de officier, mr. J. A. J. v. d. Bruggen, de eerste overtreding zeer ernstig vond, gezien het gevaar voor het verkeer dat hieraan verbonden was geweest en derhalve een boete 75subs. 15 dagen eiste, was hij wel bijzonder ontstemd over het feit dat verdachte zonder verzekering had ge- „Ook hier kreeg de benadeelde partij een vrij hoge schaderekening te betalen die niet door een verzekering werd ge dekt en door verdachte al of niet zal worden vergoed" zo lichtte hij de reden van zijn ontstemming nader toe. Daar in deze z.i. slechts een gevoelige straf op zijn plaats was, eiste hij zowel geldboete van 100.subs. 20 da gen als bij wijze van waarschuwing de voorwaardelijke intrekking van dachtes rijbevoegdheid voor de tijd 6 maanden met een proeftijd van twee In zijn laatste woord gaf verdachte toe, dat de door hem toegebrachte scha- uim 1300,bedroeg en hij deze uit eigen zak zal moeten betalen. Mede hierdoor verzocht hij dan ook '"■erste clementie. De kantonrechter, mr. W. cK it in zijn vonniswijzing de v delijke intrekking van verdachtes rij bevoegdheid ditmaal nog achterwege, doch verhoogde daarentegen de geld boeten tot resp. 100.en 200. subs. 60 dagen. ,Hoe moet ik dat alles betalen", ver zuchtte verdacüte „Dat moet u t.z.t. maar zien" kon de kantonrechter slechts antwoorden. BOTSING De stunt, die een 28-jarlge vertegen woordiger uit Voorschoten met zijn auto op de Oegstgeesterweg te Rynsburg had uitgehaald, werd door het rechts college eveneens allesbehalve licht op genomen. Uit het onderzoek bleek na melijk, dat de vertegenwoordiger op genoemde weg een wielrijdster was gaan inhalen, daarbij gedeeltelijk op de lnkervveghelft kwam en dat terwijl tegenligger al zeer dicht genaderd Er ontstond dan ook prompt een botsing ten gevolge waarvan de tegen ligger tevens in een greppel terecht kwam. Al met al was de materiële schade niet gering. TENTOONSTELLING IN „DE HOEKSTEEN GLOBAAL OVERZICHT Het is een goed initiatief van de stichting huishoude- beer zijn niet zomaar lijke- en gezinsvoorlichting te Leiden geweest om „speelattributen"; ze ma- afgaande op de onwetendheid van grootouders wat ken deel uit van zijn denkwereld. Met zijn ted- hun kleinkinderen aan speelgoed moeten geven welke spelletjes ze met hen kunnen doen, een ten- dybeer onderhoudt hij de toonstelling te organiseren, die voorlichting over het relatie met de buitenwe- speelgoed geeft. Deze tentoonstelling, klein verband met lekkages in „De Hoeksteen" heel globaal enerzijds en met de geringe ruimte anderzijds, is het speel- beschikbaar gesteld door het K. en O.-voorlichtings ouders en opvoeders De tentoonstelling titeld: „Kinderen spe- spelen len, waarom, waarmee", opgezet en geeft een overzicht var goed dat behoort bij de centrum verschillende ontwikke- voo~ lingsfasen van het kind. 2-4 Ieder speeltje op de ten toonstelling is een verhaal mamm1 op zich. Het maakt duide- lijk dat spelen ontwikke- BELANGRIJKER len is. Dat bij die ontwik keling water, zand, blok ken en lucifersdoosjes ho ren, maar dat het echte speelgoed een variatie en verfijning aan het spel zal' tot 2l"rn'aart ^®_u_r,i6 belangstellenden elke dag van 10-12 uur lur op Levendaal 1 te bezichtigen zijn. ding. De mogelijkheid tot ken. die de Hoeksteen: aoi speelgoed. Functioneel speelgoed. Speelgoed waarmee het kind alle kanten uit kan. Poppetjes die letterlijk en figuurlijk nergens op lij- creativiteit, openheid papa kunnen zijn. De PLAATS geopend door speelgoed. zullen peelgoed gaat een steeds Het kind moet verhoudin- ste in hun jeugd hebben het kind geeft, die een nemen belangrijker plaats in- gen leren, primaire kleu- leren spelen, moeite heb- het kind in verband plaatjes leren kijken. De leren onderscheiden, ben om met hun vingers met de vrije tijdsbeste- rammelaar en de teddy- blijven. het speelgoed af te wegdek maar er, bleef nog ruimte ge noeg over om te passeren. Als de be stuurder van die tegenligger niet zo onnodig hard had geremd en daardoor tegen mijn auto was aangeslipt, zou er praktisch niet zijn gebeurd". In zijn requistoir nam de officier het verdachte nogal kwalijk, dat deze zijn schuld niet wilde toegeven doch daaren tegen zelfs probeerde de bestuurder van de tegenligger de schuld in de schoenen te schuiven. „Verdachte werd al twee maal eerder veroordeeld en wel wegens het overtreden van de maximum toege stane snelheid en had in 't onderhavige geval kennelijk ook weer grote haast", merkte hij voorts nog op. De ernst van de overtreding be horende tot de categorie-met-vaak-do- delijke-afloop eiste hfl naast een geldboete van 150,subs. 30 dagen de voorwaardelijke intrekking van ver dachtes rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar. Het vonnis luidde tenslotte 125, subs. 25 dagen alsmede de geëiste voor waardelijke ontzegging. DUIDELIJK LETSELS Hoewel een tegenligger al zeer dicht was genaderd, haalde een 25-jarige I bankwerker uit Noordwyk met zijn auto in de late avond van de 10e no vember j.l. op de Haarlemmertrekvaart toch via het linkerweggedeelte een stil- j staande auo in. Een fikse botsing en de j nodige materiële schade was hiervan het gevolg „Doordat de bestuurder van die tegen ligger aanhoudend lichtsignalen gaf, werd u extra voor het gevaar gewaar schuwd en had u absoluut achter die geparkeerde auto moeten stoppen", las de kantonrechter verdachte scherp de les. „Ik zag die lichtsignalen wel maar nog ruimte genoeg om zon der moeilijkheden te kunnen passeren", trachtte verdachte zijn riskante ma te weerleggen. „Dergelijke overtredingen hebben al te vaak dodelijke letsels tot gevolgd en zijn daarom zeer laakbaar", merkte de officier in zijn requisitoir onder meer eiste ter correctie een boete van 75,subs. 15 dagen. „Een hoop geld", vond verdachte. „Wees bjij dat uw rijbewijs net in het geding wordt gebracht", repliceerde de kantonrechter hierop. De ernst van de overtreding in acht nemende, vond de rechter de geëiste boete wat aan de mil de kant en vonniste derhalve met 100 gulden subs. 20 dagen. GESLIPT ,Ik zag plotseling dat verkeersbord >r mij opdoemen en stuurde om een botsing te voorkomen zo scherp naar links, dat ik in 'n siip raakte", zo ver klaarde een 42-jarige vertegenwoordi ger uit Leidschendam zijn overtreding. Hij stond terecht omdat hij in de 'ond van de 17e december j.l. op de Papenlaan te Voorschoten nahy de de spoorwegovergang met zyn auto in slip was geraakt en tengevolge hiervan tegen twee schrikhekken op- ,Dat bord is van grote afstand al duidelijk te zien maar u reed zoals is gebleken met een te hoge snelheid en werd daardoor kennelijk door dat bord verrast", kwam de officier tot de con clusie. Verdachte sprak dit niet tegen STAD IS OUDER In Jeugüontmoetingscentrum „Reho- both" aan het Rapenburg heeft de bur gemeester van Leiden, mr. G. C. van der Willigen gisteravond officieel een kleine tentoonstelling geopend, die de Jeugdraad van dit centrum onder lei ding van voorzitter G. Knotter heeft georganiseerd onder het motto „700 jaar Leiden". Op de betiteling van de expositie haakte de burgervader onmiddellijk in: „Wij kunnen het 700-jarig bestaan gelukkig niet onderschrijven, want Leiden is ouder. Toen deze kwestie in de raad aan de orde kwam hebben we in overleg met deskundigen be sloten geen jubileum te vieren omdat er voorlopig geen jaartal vaststaat. Het charter, waarop sommigen een jubileum-viering willen baseren, is alleen de bevestiging en uitbreiding van bestaande stadsrechten". SCHOLENBEZOEK Niettemin vond de burgemeester het initiatief, de jeugd te interesseren voor de historie zeer waardevol. Hij voegde er echter aan toe dat het niet de be en bekende aldoende „indirect" ten volle zijn schuld. Conform de eis vonniste de rechter hem met een boete van 75. subs. 15 dagen. doeling kan zijn het verleden zonder meer te verheerlijken of stil te blijven staan bij het oude. Hij sprak de hoop uit, dat de jeugd naar de toekomst zou kijken met ogeri, die het verleden hebben gezien. Tenslotte wenste hij de organisatoren veel succes toe voor net verdere verloop. De tentoonstel ling is een week lang van acht tooien uur 's avonds te bezichtigen. Overdag wordt er een bezoek gebracht aan de expositie door klassen van lagere scholen. AARDEWERK Hoewel klein van opzet, is de ten toonstelling bijzonder bezienswaardig. Vooral de vergelijkende foto's van Leidse straten in tegenwoordige staat met „zoals het vroeger was" geven een aardig beeld van wat er wel en niet veranderd is. Omdat de organisa toren, met name de heren R. Spruit, die de Leidse historie tot zijn hobby heeft gemaakt, zijn uitgegaan van de Pieterskerk, zijn er in verband met deze kerk verschillende liturgische attributen tentoongesteld uit de tijd, toen het gebouw nog aan de katho lieken behoorde, o.a. een misgewaad en een wierookvat. Voorts willen we vermelden een tweetal poppen in historische kos tuums, prenten van de kruitramp in 1807 en in het bijzonder een aantal aardewerkstukken van de Lockhorst- opgravingen. In 1965 werd het Leidse stedelijk museum „De Lakenhal" bezocht door niet minder dan 33453 personen. Hiervan kwamen 8061 personen voor de vaste collectie, 16310 voor de tijdelijke tentoonstellingen en 1842 personen, die gratis toegang hadden vanwege lidmaatschap van verschillende verenigingen, Op 3 oktober bedroeg het aantal bezoekers 987. Een en ander staat te lezen in het dezer dagen verschenen jaar verslag van het museum. Dit verslag maakt ook melding van een groot aantal tijdelijke tentoonstellingen, lezingen en ontvangsten, waartoe het museum en met name „De Grote Pers" zich bijzonder goed leent door haar stijlvolle sfeer. Dit geldt ook voor kleine con certen, waarvan er in het verslagjaar een viertal werd gegeven. Tijdelijke tentoonstellingen ZOETERWOUDS ACTIECOMITÉ TEGEN HEFFINGEN NIEUWBOUW GAF EEN OVERZICHT Het actiekomité tegen heffingen ieuwbouw gal gisteravond in de zaal Roeleven een overzicht van het geen r is gepasseerd sedert tie by een komst 'P 1 februari van liet vorig jaar. De ieer P. E. Paardekooper die de bij eenkomst leidde mocht behalve de 22 gedupeerden ook de heer J. Bosman als Jgevaardigde van de "Vrije Lyst" be groeten als ook de vertegenwoordiging het LTB-bestuur en de lieer W. v.d. Salm van de Raiffeisenbank. Het actiekomité heeft in het afge lopen jaar niet stilgezeten dat bleek duidelijk uit het verstrekte overzicht. Diverse instanties werden benaderd. In «en brief aan de officier van Justitie aangeklaagd wegens ambtsmisdrijf. Ook na aandringen van het aktiecomité is het antwoord hie- op nog steeds uitgebleven. Het aktie comité bracht ook een bezoek aan G.S. van Zuid-Holland. -Zij adviseerden alle de financiële afdeling van de griffie. G.S. hebben het gemeentebestuur van Zoeterwoude om opening van zaken ge- Zeer langdurig rechtsgeding verwacht Op advies van deze instantie werd contact opgenomen met ir. Mackenzie, directeur van Prov. Volkshuisvesting. Een tweetal gedupeerden heeft op een acte van onvermogen een rechtsgeding aangespannen tegen de gemeente. Plei ter voor de gedupeerden is mr. J. Geel kerken. Zowel G.S. als de dir. volks huisvesting wachten nu de uitspraak de rechter af. Teleurstellend gevallen afzonderlijk in te zenden aan het contact met het Landbouwschap. zegde Gunstige beslissing? Het comité is overtuigd van een voor de gedupeerde gunstige beslissing van de rechter. Voor deze gunstige ver wachting werden diverse argumenten aangevoerd. Zo worden nu bouwver gunningen afgegeven zonder dat voor af de opgelegde heffing is voldaan ter wijl er daarna door de geijieente geen stappen tot invordering worden onder- Men was er wel van overtuigd dat, als de gemeente In het ongelijk wordt gesteld en hoger beroep aantekent, het een zeer langdurige procedure zal wor den die op basis van de acte van onver mogen voor de gedupeerden kosteloos zal wezen maar voor de gemeente veel geld zal kunnen gaan kosten. G.S., en de prov. dir. Volkshuisves ting en andere instanties kunnen de gemeente wel adviseren maar niet diri geren omdat zij autonoom is. Men gaat Noordstraat. de exploit aandrang v de i rdening, contact te leggen tussen de Prot. Chr. groepe ring In de raad, de Vrye Lijst en liet „Comité" tegen de heffingen over deze netelige zaak, waarna de bij eenkomst in goede verwachting op het vedere verloop werd besloten. KATWIJK Bouw Sociale Werkplaats. Aan de Jan Evertsenlaan te Katwijk ls gisteren begonnen met het storten van de beton- vloeren voor de gemeentelijke sociale werkplaats. Nu het werk zo ver is ge vorderd, mag verwacht worden dat het gebouw eind van dit jaar in gebruik kan worden genomen. Alsdan zal een eind komen aan de zeer gebrekkige huis vesting van de beide werkplaatsen en de de gebouwen aan de Rijnstraat en de Er werden 11 tijdelijke tentoonstel lingen georganiseerd Van meer dan plaatselijk belang waren o.a. de ten toonstelling van Italiaanse grafiek, lustrumtentoonstelling „Fotografie en wetenschap". Oude meesters uit de collectie Sydney v. d. Berg. Aquarel- de Nederlandse Kring van tekenaars en de tentoonstelling van werken van Herbert Fiedler. Tentoon stellingen van werk door Leidenaars waren die van Fer Hakkaart en de foto-expositie van Chris Stapels. Concerten Conrerten werden gegeven door de Ned. Toonkunstenaarsvereniging, door het gzeelschap Hien de Reede, door 't Zweedse Studentenorkest (onder pa tronage van het L.A.K.en door het Leids Toonkunst Orkest. Lezingen en ontvangsten Aan de Vereniging „Oud Leiden" werd zoals gebruikelijk weer gastvrij heid verleend voor het houden van lezingen onder meer over prenten uit het gemeente-archief, „Grepen uit de geschiedenis van Rijnsburg" door S. C. H. Leenheer, „Geschiedenis van een Zuid - Hollands Dorp" (Warmond), „Brittenburg", raadsels rond een ver dronken ruïne" door H. Dijkstra en mr. dr. C. A. van Swigchem over de huidige fase van monumentenzorg. Verschillende ontvangsten, zowel door het gemeentebestuur als van uni versitaire zijde vonden eveneens in de Lakenhal plaats, alsmede de gebrui kelijke nieuwjaarsreceptie van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. SCHENKINGEN EN AANKUFEN Verschillende schenkingen werden in 1965 ook weer aan het museum ge daan, zowel van historische en foklo- ristische voorwerpen als van voort brengselen van kunst. Onder die van de laatste categorie bevonden zich het fraaie beeldje van een bedelaar door P. Xavery, twee schilderijen van Wil lem van Mieris, een werk van Kees Verwey en een stillev schap van wijlen de schilder M. B. Jungmann. Tevens werd een aantal oude apothekersinstrumenten ten ge schenke ontvangen. Aankopen De collectie schilderijen werd aan gevuld door verschillende aankopen. Het waren twee werken van Floris Verster, twee van Fer Hakkaart, drie van Harm Kamerlingh Onnes en één van E. Collier. Met uitzondering van één der werken van Hakkaart, dat direct van de schilder werd gekocht, kwamen de werken via de binnen- of buitenlandse kunsthandel. In bruikleen werd van mevr. Gers'on Lohman te Blaricum een tekening van Theo Lohman ontvangen, voorstellen de „Gezicht op Kleef". In bruikleen werden afgestaan een aantal werken uit het bezit van het museum voor tentoonstellingen in Frankrijk, Noor wegen en Israël,'alsmede voor expo sities in Bolsward, Amsterdam en Hilversum. Mutaties In plaats van wijlen prof. dr. J. Keuning, sinds 1953 lid van de Com missie van Toezicht, werd benoemd prof. Th. H. Lunsingh Scheurleer. De werkzaamheden van de directeur be perkten zich niet tot die met betrek king tot het eigen museum. In op dracht van de staatssecretaris van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk begeleidde drs. J. N. van Wessem een gedeelte van het transport van een tentoonstelling van moderne Nederlandse schilder kunst naar verschillende steden in Noorwegen. Ter voorbereiding van de vorig jaar gehouden Gabrië Metsuten- Loonstelling bezocht hij verzamelingen in Londen en Dublin, Voorts assisteer de hij de commissaris van de Neder- andse inzending naar de Bienale in Sao Paulo. In verband met de voor bereiding van de Kokoschka-tentoon- stelling bracht drs. Van Wessem een uit de nalaten- j bezoek aan Londen, waar hij tevens de vergadering bijwoonde van de ge mengde commissie van het Nederlands- Engels Cultureel Accoord. Gewerkt werd aan de voorbereiding van een nieuwe editie van de schilde rijencatalogus. Met de restauratie van de Biedermeyer- en Empire stijlkamer werd een begin gemaakt, alsmede met die van de historische afdeling. Dat was ook het geval met de vernieuwing van de elektrische installaties. Tijdens boorwerkzaamheden daarvoor zijn door een ongeluk echter vijf glazen uit de museumverzameling jammerlijk ver loren gegaan.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5