Zijlstra vraagt vijf groten duidelijke uitspraak 3)e&2idóe(3ou/tant Weer berichten over gevechten in provincies China JAMIN Vier bejaarden dood bij brand in rusthuis Donderdag antwoord verwacht KEUS P.v.dA- V.V.D. MOEILIJK Verloop van informatie in memorandum neergelegd Mao beheerst Soeharto overlegt met Nasoetion Oorzaak sigaar op bed? Sjanghai niet Dubbeltje van 300 gulden Piloot vindt dood naast straaljager PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 en 2.55.94 ADVERTENT1EAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p. w. 0.93; p. maand 3.97; p. kwart, 11.90; franco per post 12.40. ADVERTENTIES 22 ct p. mm. Telefoontjes ƒ2.- KLACHTEN bezorging teL 3.38.39 (18.00-19.00). DINSDAG 21 FEBRUARI 1967 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ENIGE REGEN half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Krachtige tot matige wind tussen west en zuidwest. Over het algemeen weinig veran dering in temperatuur. 58e jaargang, no. 17.071 (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Kabinetsformateur Zijlstra heeft de fractievoorzitters van de vijf grote partijen Hij verwacht uiterlijk donderdag een antwoord van de vijf fractievoorzitters op zijn memorandum en op de ver- schillende vragen. Zowel memorandum j als antwoorden worden gepubliceerd, zo heeft prof. Zijlstra gisteravond laten i weten. Politiek Den Haag is over deze i openhartigheid prettig verrast, evenals over het gesprek, dat de informateur vandaag heeft met de voorzitters van de zes kleine fracties. Waarschijnlijk wordt door deze me thode eind deze week al bekend of de drie confessionele partijen al of niet ge zamenlijk met de liberalen of de socia listen willen samenwerken. Met de libe- j j ralen samen bereiken de ARP, CHU en KVP 86 zetels; met de socialisten echter 106 zetels. In een regering met ARP. KVP en PvdA kan men het tot een meerderheid van 94 zetels brengen. Daartussen kunnen de verschillende partijen kiezen. Willen ze wat in de praktijk nauwelijks kans van slagen heeft er ook D '66 nog bij betrekken, dan kan een brede basis 101 zetels be reiken. Voor een regering, die het ernst gevraagd, hoe zij zich een regeringscoalitie voor stellen en wat zij denken van een kabinets programma dat gericht is op een snel, financieel- economisch herstel en op een grotere zekerheid voor de werkgelegenheid. Zelf stelt hij vandaag een memorandum op over een regeringsprogram ma, dat naar zijn inzicht het beste is en over de mogelijkheden van samenwerking tussen de ver schillende partijen. IIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIDI»! DEN HAAG. Mr. H A. F. M. O. van Mierlo fractievoorzitter van D '66, acht het zeer onwaarschijnlijk en wellicht uitgesloten", dat zijn partij deel zal nemen aan een nieuw te vormen kabinet. Hij deelde dit vanmorgen mee na afloop van zijn onderhoud met informateur prof. dr. J. Zijlstra. De lieer Van Mierlo wees erop, dat er slechts een geringe overeenstemming bestaat tussen de opvattingen van informateur Zijlstra en de doelstellingen uit het programma van D '66. Hij zou er daarom meer voor voelen in de oppositie te gaan. OPERATIE IN KEEL MET KEUKENMES EN BALLPEN SINGAPORE (AP) Twee Britse legerehirurgen hebben het leven van een vriend gered door met een keukenmes een incisie in zijn strot te maken en daar een buisje van een ballpoint door. heen te steken. De „patiënt" was luite nant-kolonel Geoffrey Horner, 45, die plotseling een zware reactie op een keel- infectie had gekregen. De operatie werd verricht door luitenant-kolonels Bob Evane en Peter Meers, twee chirurgen van het leger, die dicht bij Horner woonden en door diens vrouw waren geroepen. Ze kwamen bijna tegelijkertijd en op dat ogenblik hield Horner op met ade men en zeeg hij ineen. De doktoren hadden geen instrumen ten voor noodgevallen bij zich, maar Meers holden naar de keuken en kwam terug met een keukenmes. Evans maakte de insnijding, terwijl Meers de pen uit elkaar haalde en het buisje in de strot van Horner schoof. CONTROLE OP TELEGRAMMEN IN ENGELAND? LONDEN, (Reuter) Het rechtse Britse blad Daily Express zegt dat par ticuliere telegrammen die uit Engeland naar het buitenland worden verzonden, door een speciale afdeling van de poste rijen worden gecontroleerd. Als er iets by is waarvoor de staatsveiligheidsdienst belangstelling kan hebben, wordt dat ter kennis van die dienst gebracht, aldus een correspondent van genoemd blad. Hij zegt dat dit geschiedt op machtiging van een staatssecretaris. vooruitgang en hernieuwing, het een plezierige gedachte om met een kabinet, van AR. D '66, KVP en PvdA de toekomst in te gaan, eventueel nog aangevuld met CHU. Dan zou het zelfs een meerderheid van 113 zetels kunnen worden, een byna ongekende weelde in de Nederlandse parlementaire historie. Mogelijkheden genoeg dus, die de frac tievoorzitters gisteren ongetwijfeld met de kabinetsinformateur besproken hebben. In het gesprek met de socialistische fractievoorzitter drs. J. den Uyl is op nieuw de directe keuze van de drie con fessionele partijen tussen hem en de liberalen in discussie gebracht. De PvdA wil nu blijkbaar wel met dit christelijk blok In een regering zitten, maar het Is nog niet eens duidelijk of de drie confessionele groeperingen wel gezamen lijk willen optreden. Sommigen nemen dit al bij voorbaat aan. Éen duidelijke uitspraak hierover van de drie confes sionele fractievoorzitters is echter nog niet gevallen. Mr. Beernink van de CHU ls er tot nu toe het openhartigst over geweest. De andere twee hebben dit nog steeds In het midden gelaten. Voor de CHU ligt het bovendien voor de hand, dat zij de VVD als regeringspartner kiest. Voor de ARP en de KVP bij lange na nog niet. ..Er is wel een nauwe geestelijke ver wantschap, maar een andere partij mag geen randversiering zijn. De di/ie chris telijke partijen moeten eerst maar eens proberen het over de hoofdlijnen van het regeringsprogramma eens te worden", zei mr. B. Biesheuvel van de ARP gisteren tie en brandweer hadden moeite het vinden en de identificatie van de slachtoffers. nog. Veel vriendelijke woorden dus voor een moeilijk probleem. Een nogal nukkige liberale mr. E. Toxopeus onderschreef kort voor zijn bezoek aan de informateur min of meer deze stelling. Zijn spreek woordelijke mededeelzaamheid was giste ren echter zonder meer verdwenen. Drs. Schmelzer bleef nauwelijks achter bij diens geslotenheid: „Mijn zwijgzaamheid is waarschijnlijk de beste hulp voor de informateur", aldus de KVP-fractie- leider min of meer zelfverzekerd. Daarbij steekt de wens van prof. Zijl stra om zijn eerste informatiewerk binnen enkele dagen openbaar te maken, wel zeer gunstig af. Een unicum in de par lementaire geschiedenis na de grote geheimzinnigheid waarmee voorheen iedere informatie en formatie omgeven werd. Wat dit betreft ls een prof. Zijlstra ook als formateur al even welkom, omdat de kiezers dan direct weten waarop zy ook met de door hen gekozen partij kunnen rekenen. (ADVERTENTIE) pindarotsjes melk en puur van niet duur wel heerlijk Soekarno heeft macht nog niet willen overdragen j DJAKARTA (AP) De beslissing van I de Indonesische president Soekarno of hij al dan niet de volledige macht zal over- i dragen aan generaal Soeharto. was van- - j morgen nog niet genomen. Soeharto had dinsdag een gesprek met de voorzitter van het volkscongres. Soekarno maakte een atorltje over het terrein van het uresi- 1 j dentieel paleis in Djakarta. L Het gesprek tussen Soeharto en gene raal Abdoel Haris Nasoetion werd achter gesloten deuren gevoerd. Militaire woord voerders hebben meegedeeld dat de beide mannen hebben gesproken over de crisis inzake Soekarno en de voor woensdag vastgestelde bijeenkomst van militaire commandanten. Van betrouwbare zijde ls vernomen dat Soekarno er al heeft ingestemd de macht uit handen te geven maar dat de definitieve besprekingen da ai' over nog voortduren. Deze woordvoerders gaven toe dat de president zich nog kan beden ken, iets wat hij wel meer heeft gedaan. Een Westerse journalist die er in is ge slaagd toegang tot het. paleis te krijgen, heeft gemeld dat Soekarno langzaam over het terrein van het paleis werd gereden in een auto waarvan het rode ken teken bord met het nummer „een" was verwij derd. De president droeg een donker pak en niet zoals gewoonlijk zijn uniform, al dus deze verslaggever. Er zaten twee vrou wen bij hem in de auto. Soeharto heeft vanmorgen een gesprek met de president gehad, maar over deze ontmoeting zijn geen mededelingen ge daan. Een persconferentie de voor 0500 uur vanmorgen Nederlandse tijd was vastgesteld, werd afgelast. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken Adam Malik heeft in het parlement verklaard dat de voorzitter van het kabinetspresidium, generaal Soehar to. aan alle voorwaarden die aan een staatshoofd gesteld mogen worden, vol doet. Hij is een goed democraat, die toe gewijd ls aan het handhaven van de wet, en de grondwet, aldus Malik. (Van onze correspondent) DUIVENDRECHT Bij een korte, hevige brand in het rusthuis Visser te Duivendrecht, dat door de omwonenden als een mensenpakhuis wordt beschreven en waarover bij de gemeente regelmatig klachten binnenkwamen, hebben van morgen vier invalide bejaarden het leven verloren. Het waren de weduwen Alida Giskes- Gordijn (92), Tjitske Visser-Veldheer (88) en Cornelia Oudendijk, die morgen 79 zou worden. Ook kwam om de weduwnaar J. Sibbelee (69). Kapitein J. Stofcreef van de rijkspolitie, die het ondei-zoek in deze zaak leidt, denkt, dat de laatste, een half verlamde man, in bed eeh sigaar heeft liggen roken en daarbij in slaap is gevallen. Hij ver moedt, dat de vier slachtoffers gestikt zijn door de aanvankelijk sterke rookont wikkeling en dat zij daarna pas zijn ver brand. Het lijk van de man was het ergst verkoold. Hoeveel bejaarden er op het moment van de ramp in huis waren, is nog niet bekend. Omwonenden hebben gezien, hoe o.m. de plaatselijke melkboer met behulp van een ladder bejaarden van de zolder verdieping heeft weggehaald. Ook de brandweer, die laat kwam, omdat de bu ren in hun paniek aanvankelijk vergaten alrm te slaan, kon nog ouden van dagen redden uit het pand, waarvan de eerste verdieping brandde als een fakkel, Officieel, adus burgemeester dr. J. Vis ser van de gemeente Oude Amstel, waar onder Duivendrecht valt. had het rust huis. een gewone woning in de Populieren straat, vergunning voor elf bejaarden. He, pand ernaast mocht maximaal vier be jaarden huisvesten en voorts de staf van verpleeghulpen. Visser exploiteert ver schillende bejaardentehuizen in Amster dam en omgeving. De bevolking wisselde nogal eens. Het is daarom de vraag ot de voorschriften werden nageleefd. Vast staat, dat het huis een brandtrap zou moeten hebben gehad, als ook op de tweede etage bejaarden sliepen. De heer J. de Bruijn van de provinciale inspectie op de bejaardenoorden ontkende vanmorgen, dat dit laatste het geval zou zijn geweest, toen hij op 14 februari een controlebezoek aan het rusthuis bracht. Het onderaoek spitst zich o.m. toe op dit Burgemeester Visser zei altijd argwaan te hebben gehad tegen het rusthuis. Hij mocht er nooit binnen om de klachten van de buren te onderzoeken. De eige naar beriep zich dan steeds op de pro vinciale inspectie. De klachten, die binnen kwamen, hadden vooral betrekking op „getefteó, dis j* ateti 1b aen orustbtüs aou 1 verwachten alsof de verpleegden ge dwongen waren dingen te doen, die ze niet wilden". Er zouden zoveel bejaarden gehuisvest zijn, dat de zitkamer 's avonds in een slaapkamer moest worden veran derd. De verzorging zou minimaal zijn en het sanitair onvoldoende dit alles tegen woekerprijzen. De heer De Bruijn van de provinciale inspectie sprak dit tegen. Bij zijn onaan gekondigde controle van een week geleden had het tehuis een prettige indruk op hem gemaakt, zei hij, „wanneer men ten minste in aanmerking neemt, dat er uit sluitend geestelijk gestoorde bejaarden werden verpleegd die zijn nu eenmaal moeilijk te plaatsen en moeten in hun bewegingsvrijheid worden beperkt". Aan de eis, dat iedere verpleegde minimaal over 6 vlerkante meter woonruimte en 4 vierkante meter slaapruimte moet kun nen beschikken, was volgens hem vol daan. Er was genoeg sanitair, het eten was goed en het huis maakte een schone indruk. De prijzen vond hij bepaald niet te hoog „al verdient de heer Visser er natuurlijk een dikke boterham aan". PEKING (Ceteka-AP-DPA) In Pe king komen steeds meer berichten binnen over gevechten in verscheidene provincies van China, zoals in Jin Chew an, waar Maoïsten door „monarchisten en witte terreur" zijn omsingeld. Dit staat op muurkranten te lezen. De revolutionaire rebellen strijden in de twee grootste ste den van de provincie Sjenan, Sjeng Sjoe en Khai Feng, tegen anti-Maoïsten, die door legereenheden gesteund worden. In Khai Feng hebben anti-Maoïsten het radiostation veroverd op de revolutionaire rebellen, zo werd gemeld. Volgens radio Sofia plegen steeds meer Chinese intellectuelen zelfmoord, na mis handeling door de rode garde. Wanneer .iemand niet buigt voor de nukken van de ongedisciplineerde fanatici, wordt hij mishandeld en gevangen genomen. Pro fessoren van de universiteit te Peking werden geschopt, bespuwd en met boeken op het hoofd geslagen, aldus radio Sofia. Het wordt mogelijk geacht, dat de vol gelingen van Mao-Tse-toeng nog steeds geen heer en meester zijn in Sjanghai en dat zij in Tsingtao en het industriegebied Woehan grote moeilijkheden ondervinden. Dit wordt gezegd in berichten, die dinsdag te Tokio zijn ontvangen. Deze tekenen, dat de campagne van Mao om de macht te ontworstelen aan president Lioe Sjao-tsji op ernstige moei lijkheden zijn gestuit, worden ronduit be vestigd in een officiële verklaring, dat de Maoïstische gelederen thans openstaan voor iedereen die Mao steunt, ongeacht zijn vroegere vergrijpen. Het is mogelijk, dat de beti'ekkingen tussen China en de Sovjet-Unie nog slechter worden. Het is mogelijk dat er een oorlog tussen beide landen uitbreekt. Dit heeft Sjen Yi, vice-premier en minis ter van Buitenlandse Zaken van commu nistisch China, verklaard in een interview met het blad Kwemin Koeng Jeng Pao, aangehaald door het Bulgaarse persbureau in een telegram uit Peking. Italiaanse PTT verbrandt vele Oudste Afiikaan in grot ontdekt miljoenen oude postzegels RÖME (Reuter) Miljoenen oude, zeldzame en fraaie postzegels zijn gis teren tot grote opluchting van tien miljoen Italiaanse verzamelaars in rook opgegaan. De Italiaanse PTT be gon zijn voorraad van 57 miljoen post zegels, die tussen 1861 en 1954 zijn uitge geven, te verbranden met het doel de Italiaanse postzegelmarkt te stabilise- IBADAN (AP) In ee km ten zuiden van Ibadan raamte gevonden van een m I mocdelijk een van de oud j van Afrika is geweest. Dezi geleefd. Christus hebben De stoffelijke graven door een □nder leiding va resten werden opge- groep oudheidkundigen n pi-ofessor Thurstan Shaw van het instituut voor Afrikaanse Zaken van de universiteit van Ibadan, De beenderen zijn voor een onderzoek door antropologen overgebracht naar de universiteit van Cambridge. Jayne Mansfield brengt momenteel een bezoek aan de Amerikaanse le gerplaatsen in Z.- veohtpetje, deelt hierbij grif hand tekeningen uit aan kaa/r bewonderaars Ramp in Rio: 200 doden Minstens tweehonderd mensen moeten zijn omgekomen bij over stromingen en aardverschuivingen die de omgeving van Rio de Janeiro in Brazilië hebben getroffen. Hier een beeld van ingestorte gebouwen in de provincie Guanabara. (Van onze correspondent) WINKEL. De heer H. Wever «lt Winkel kan zich do gelukkige eigenaar noemen van een dubbeltje, waarop reed» een bod is gedaan van 300 gulden. Het zilveren muntstukje is een misslag. De achterzijde met die beeltenis van konin gin Juliana is geheel normaal, evenals de geribbelde rand. De voorkant, waarop normaal de waarde staat afgebeeld, is vrijwel vlak. Het kroontje en het getal 10 zijn slechts zeer slecht zichtbaar, wat duidt op een misslag. De heer Wever krefeg het muntstukje in het bezit op de eerste dag dat hij zijn snackbar te Winkel ln gebruik had genomen. Dat waa op 28 mei 1966. AI die tijd heeft hij het zorgvuldig bewaard, omdat hij het gevoel had dat het dub beltje eeng geld zou kunnen opleveren. Van een verzamelaar ontving hij Inmid dels reeds een bzod van 300 gulden. Hij is overigens niet de enige in Winkel, die een bijzonder muntstuk heeft. De familie Kruk is de gelukkige bezitter van een koperen gulden uit 1864. Deze ontving men tijdens het doen van boodschappen als wisselgeld terug. Hoeveel deze munt waard is weet men nog niet. (Van onze correspondent) SCHIJF Nauwelijks anderhalve week voor hij zijn brevet als straalja gerpiloot zou krijgen, is de 21-jarige leerling vlieger vaandrig J. H. R. Beer- ling van de vliegbasis Woensdrecht tij dens een solovlucht ruim 400 meter bui ten hel kerkdorp Schijf neergestort met zijn T-33 straaltrainer. Het ongeluk ge beurde gistermiddag om 10 over 3. Het slachtoffer, afkomstig uit Amsterdam, heeft nog geprobeerd zich te redden met zijn schietstoel. Verscheidene landbouwers en bouw vakkers hebben het ongeluk zien gebeu ren. Een van hen is de 23-jarige machi nist M. van Dijck: ,,Ik was met de trac tor aan het ploegen, toen ik de straal jager plotseling op geringe hoogte zag aankomen. Hij vloog misschien nog maar 60 meter hoog en ging naar het zuid-westen. De straaljager ging heel langzaam. Direct daarna viel de motor stil. Het neuswiel ging naar buiten, de piloot wilde een noodlanding maken. Uit het noordwesten kwam toen een an der toestel, dat vlak voor het eerste langs ging. De straaljager met de stil gevallen motor draaide in de richting van het andere toestel, vloog nog enke le tientallen meters mee, zwenkte toen scherp naar rechts en dook naar bene den. Het raakte ook nog een paar bo men langs de weg en kwam een meter of 30 verder in een wei terecht". Het lijk van de piloot werd later met schietstoel en ongeopende parachute naast het toestel gevonden. Een onder zoek wordt ingesteld.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 1