TAFELVOETBAL WORDT NOG NIET ALS SPORT ERKEND Vrouwelij ke rij ksmuseumdirecteur zelf gespecialiseerd in microscopen Landelijke bond heeft slechts ruim driehonderd leden DE LE1DSE COURANT MEJ. DR. MARIA ROOSEBOOM DENKT AAN TOEKOMSTIGE HISTORIE Reoente foto's van de maan laat mej. dr. Maria Rooseboom ons juist vóór het afscheid nog evenzien. Deze foto's vertegenwoordigen de intense belangstelling voor de modernste ontwikkelingen in haar naar „oude" wetenschap geurende kamer, waar dikke folianten, antieke instrumenten en de in onze ogen aparte barometer ook al hing zo n typisch Hollands model in vrijwel elk regentenhuis het rondom haar gezellig maken. Mej. Rooseboom is directrice van het Rijksmuseum voor de Geschie denis der Natuurwetenschappen te Leiden, met o.a. zijn Christiaan Huygens-v er zameling en zijn afdelingen voor microscopen, natuur-, tterrenr-, schei- en geneeskunde en biologie. Door de naam van dit museum, dat enkele wereldberoemde collecties bezit, wordt de „ge schiedenis" in ons wakker geroepen. Ook alles uit onze tijd echter dat betrekking heeft op de natuurwetenschappen en waarvan wordt vermoeddat het geschiedenis zal gaan maken, tracht mej. Rooseboom met haar staf (een fysicus, een arts, een farmaceut en een mijn ingenieur) reeds aan te trekken nu het nog niet te laat is. Ook regeren, in een historisch museum eist vooruitzien! Dat het niet altijd lukt blijkt uit de fasecontrastmicroscoop van Nobelprijswinnaar Zer- nike, waarvoor het te laat was. V erzorgiiigselement Typisch dat juist dit technische museum de enige vrouwelyke direc teur van onze rijksmusea bezit. Mejuffrouw Rooseboom ziet in het museumwezen een ver zorgingselement, waardoor het be roep van museumdirecteur heel aantrekkelyk voor een vrouw, die in het museumbeheer haar gehele persoonlijkheid kwyt kan. Vooral een vrouw stelt er pry's op geen stof op vitrines aan te treffen en geen scheve etiketten; juist een vrouw toont waardering voor schoonmaakwerkzaamheden van anderen en kan met weinig midde len een gezellige sfeer scheppen, óók in Toch was het niet om haar vrou- relijke eigenschappen, maar om de wetenschappelijke kennis van de juist gepromoveerde biologe dat de oprichters van het in 1928 op pa pier gestichte en in 1931 in een ge deelte van het tegenwoordige' ge bouw geopende museum (dr. Crom- melin en prof. Van der Klaauw) haar in 1937 met dit museum lieten ken nismaken. Mej. Rooseboom was on middellijk door de geschiedenis ge grepen; zij werd volontair, daarna „meisje voor halve dagen" tegen een gering salaris en weer later kreeg zij een volledige werkkring bij het mu seum, waar haar functie steeds ver- antwoordelijker werd. Heropening museum ,,ïn 1947 werd nadat de levens vatbaarheid duidelijk was de par ticuliere stichting „Nederlands his torisch natuurwetenschappelijk mu seum" door het rijk overgenomen", vertelt mej. Rooseboom. Dat viel sa men met de heropening van het mu seum, dat in 1944 een zwaar verlies had geleden: door een bombarde ment in 1944 werden zowel 'n gedeel te van het gebouw als van de waar devolle inventaris verwoest. „Wij moesten op subsidies dryven, maar omdat dit museum zich bezighield met de geschiedenis van de zuivere natuur- en scheikunde (vooral ook theoretisch) en niet met de toepas sing ervan in de techniek was de in dustrie niet geïntresseerd en stelde het industriële bedrijfsleven dan ook geen gelden ter beschikking". Gelukkig dat de beide geheel pro deo tijdens hun vrije weekenden voor het museum werkende stichters al vóór 1940 vele unieke en historische cultuur-bezittende instrumenten had den opgespoord! In de oorlogsjaren zouden anders de oude, veelal hou ten instrumenten wellicht in nood- kacheltjes zijn opgestookt. De sticht- ters begonnen te redden wat er aan oude instrumenten te redden viel. Het museum groeide sneller dan zij aanvankelijk verwachtten, want voor al op de zolders van universiteitsla boratoria en bij particulieren was méér dan zij vermoedden. Twee categorieën Mej. Rooseboom vertelt ons hoe er onder de bezitters van oude bij zonderheden 2 categorieën zijn: de ene groep staat een voorwerp (bij voorbeeld een lSe-eeuws gewicht» graag af aan het museum als het een waardevolle bezitting blijkt te zijn, de andere groep neemt het dan juist liever mee naar huis terug. Na be studering van veilingcatalogi doet de staf op aucties wel iriterressante aankopen; dat zijn bijvoorbeeld ba- lansjes, gewichten of verschillende el- lestokken. Veel uit de laatste eeuw maar ook wel van omstreeks 1800 wordt aan de kern van hel museum toegevoegd. Jammer dat het gebouw niet van elastiek is: de nieuwe aanwinsten, •Ie moderne museiimteclinieU met zyn ruime opstelling, een juiste be lichting, de wens om de instrumen ten in werking te demonstreren, het geven van toelichting in een ge schikte ruimte het zijn allemaal factoren die onze gastvrouw voort durend doen hopen dat het binnen afzienbare tijd mogelijk zal zijn den", zegt onze wetenschappelijke 'gastvrouw. „Na 20 keer uitlenen is er meer restauratie dan origineel te ontdekken aan het museumstuk, waaraan over 500 jaar de bezoekers toch ook nog wat oorspronkelijks wil- len zien. Bovendien wordt zó vaak om uitlening gevraagd dat bij inwilliging de belangrijkste stukken voortdu rend uic het museum zouden zijn. Amerikanen en andere buitenlanders mogen niet tevergeefs een „bede vaart" maken naar de van Van Leeuwenhoek afkomstige microscoop- jes, waarmee de bacteriën werden ontdekt, of naar de beroemde „Leidse fles" van Van Musschenbroek!" We ontmoeten in het dat ook de gangen als opstellings ruimten moét benutten, de authen tieke instrumenten welke de Leidse professor 's-Gravezande tijdens z'n colleges gebruikte. Later werden deze in andere landen nagemaakt. Als eerste docent tóónde hij zijn 18e-eeuwse studenten natuurkunde proeven; vóór zijn tijd werd er van af de katheder alleen getheoreti seerd. Zelfs Voltaire en andere bui tenlandse geleerden liepen by hem college omdat zy zijn proeven wil den zien, in analogie met de Leidse professor Boerhaave, die beroemd was omdat hy zyn studenten mee nam naar het ziekbed! Van Chris tiaan Huygens, één van de grootste figuren uit de 17e eeuw, bezit het museum op enkele lenzen na praktisch alle hewaardgebleven Wereldautoriteit Een gedeeltelijke oplossing van het uitleenvraagstuk is het laten rei zen van kopieën. Twee instrumentma kers en een meubelmaker (allen met een grote interesse voor oude instru menten) hebben zich bekwaamd in de reparatie van de zich bij binnen komst in slechte staat bevindende in strumenten èn het nauwkeurig kopi ëren daarvan. Nog niet zo lang ge leden werden 50 kopieën van de Van Leeuwenhoek microscoop naar Ame rika gezonden ter distributie onder de afdelingen van de bacteriologen-ver eniging. Dankzij de opgedane erva ring en de bestudering van de ver- vaardigingsmethoden kan soms een wetenschappelijk voorwerp door de instrumentmaker of de meubelmaker worden geïdentificeerd. Dat was onder andere het geval met de windwijzer van de Leidse acade mie, die op een bepaalde manier is gemaakt en de authentieke uit 1680 bleek te zijn. „Myn eigen specialiteit is de ge schiedenis der microscopie", ver telt mej, Rooseboom. „Onze fysicus bestudeert de natuurkundige kant en ik kyk of er prettig mee ge werkt kan worden, of hy handig is in gebruik, terwyl ik me verder verdiep in vragen als: wat waren er in de 18e eeuw voor onderwer pen aan de orde om met de micros coop te bekyken, en wat verbeterde men in de 19e eeuw aan de micros- Onder verwijzing naar het feit dat ons land in de 19e eeuw geen op tische industrie kende, legt mej, Roo seboom ons uit dat de zeer interes sante museumcollectie microscopen bewijst dat Nederland internationaal georiënteerd was. De Nederlandse ge leerden lieten de beste microscopen komen (aanvankelijk waren dat En gelse, later de Franse en weer later toen Zeiss groot werd de Duit se); landen met een eigen industrie importeerden niet! Een prachtige, rijk-geïllustreerde studie over micros copen van de hand van dr. Roose boom werd een naslagwerk van we reldformaat! Geen stoffige werkkring Een staffunctionaris van het museum toont een enkelwerken- de luchtpomp volgens ontwerp van de hoogleraar Burchardus de Volder, vervaardigd door Van Musschenbroek. Rechtsboven: een schilderij van Samuel van Musschenbroekde eerste wetenschappelijke instru mentmaker in Nederland, be roemd om zijn zijn luchtpompen en microscopen. Daar er geen centrale bibliotheek op dit gebied in ons land bestaat, tracht mej. Rooseboom een centrale bibliotheek van de geschiedenis der natuurwetenschappen op te bouwen. ..Vele wetenschappelijke boeken, kranteknipsels, foto's, oude gravures, prenten en een uitgebreide portretten- verzameling kunnen we in deze bi bliotheek bijeenbrengen en voor be langstellenden beschikbaar houden", vertelt ze. „Komt er een oude afbeel ding binnen van bijvoorbeeld een bal- lonopstyging of ontvangen we boe ken over alchemie, dan wordt zoveel mogelijk speurwerk verricht om alle benodigde gegevens daarvan te ver zamelen". Het werk In dit museum blyft boe len door alle bijzonderheden, waarop men letterlijk nooit uitgestudeerd „Ik heb vaak moeten horen dat ik in een stoffige boel zou zitten", zegt mej. Rooseboom in haar kamer, die op een onrustig punt nabij de hoofdingang ligt, hoewel juist door die strategische ligging haar niet veel ontgaat. „Dat is helemaal niet waar; ik leef met de belangrykste mensen uit vele perioden. Als ik mijn kamer uitkom, sta ik al te genover drie Nobelprijswinnaars. Binnenkort zullen het er vier zyn, daar het museum zojuist een be- langryk deel van de wetenschappe lijke nalatenschap van de chemicus Van 't Hoff ten geschenke heeft gekregen. Soms kryg ik een boek werk in handen waarin een geheel nieuwe periode in de wetenschap geopend wordt en dan heb ik het gevoel, iets heiligs in handen te hebben". Haar werk in en voor dit geeft mej. Rooseboom voldoening. En is voldoening niet één der hoogste vormen van persoonlijk geluk? MONIQUE FLOOR in grol ge- houw onder te brengen. In and» landen (vooral in Oost Europa) zijn wel vele musea voor de tech niek, maar weinig musea ter we reld hebben zó'n uitgebreide his torische collectie als dit Neder- Te veel gesleep Mej. Rooseboom vindt dat er te genwoordig te veel wordt gesleept met onvervangbare historische schatten. „Als wij iets uitlenen aan een ten toonstelling blijkt bij terugkomst dik wijls dat het voorwerp heeft gele- Directrice mej. dr. Maria Roose boom met enkele te onderzoeken nieuwe aanwinsten weegscha len en gewichtenin haar werk- De spelertjes moeten met de wysvtnger worden getipt en dat gaat niet *o een voudig als het lykt. Zuid-Holland, Noord-Nederland en Oost-Nederland. Om een Nederlands kampioen te krijgen, werd eenmaal per jaar een monstertoernooi georga niseerd, waarop volgens afvalsysteem werd gespeeld. De uiteindelijke win naar mocht zich kampioentafelvoet- baller van Nederland noemen. Om de geluksfactor uit te schakelen, zijn de 12 beste tafelvoetballers dit seizoen in een hoofdklasse ingedeeld. Er wordt nu een hele competitie gespeeld. De gene met de meeste punten mag de hoogste eer voor zich opeisen. BUITENLAND r\e taf el voetbalsport heeft evenals zijn grote broer zijn bakermat In Engeland. Maar ook in Duitsland en vooral ook in België zijn vele be oefenaren. Dat de tafelvoetbalsport geen grote bekendheid heeft gekregen wijt de voorzitter van „De Bollenstreek" voor namelijk aan het feit, dat het spel niet in elke speelgoed- of sportzaak te koop is. Een firma uit Rijswijk heeft de alleenverkoop voor Neder land. Voor financiële bijstand is wel eens een beroep gedaan op de Neder landse Sport Federatie, maar deze is na een kennismaking op een toernooi in Rotterdam hier niet op in gegaan. ERKENNING DE BOLLENSTREEK Om eens kennis met deze tak van sport te maken, zijn we op een koude, gure, regenachtige avond naar Hillegom gegaan om daar een compe titie-avond van de plaatselijke tafel voetbalvereniging „De Bollenstreek" mee te maken. Een steil trapje voerde ons langs de buitenkant van de gevel naar de koude zolder van het r.k.- verenigingsgebouw aan de Hoofd straat. Daar waren de 12 leden, die de vereniging „Dc Bollenstreek" telt, bezig hun competitie-wedstrijden af te werken. We werden ontvangen door de voor zitter, de 18-jarige lyceïst M. A. Litjens, tevens een van de oprichters van de vereniging. Na enige wetens waardigheden over zijn club en het tafelvoetbal aan ons verteld te heb ben. legde hij de spelregels uit. SPELREGELS Om ieder misverstand omtrent het spel te voorkomen, wijzen we erop, dat met het tafelvoetbal niet het spel wordt bedoeld waarvan de spe lers aan draaibare stokken zijn be vestigd. Gespeeld wordt in een bak ter grootte van een half biljart, met groen laken bespannen, waar in 22 platte, metalen spelertjes op halve bolletjes gemonteerd staan opgesteld. Het is de bedoeling de spelertjes met de wijsvinger vooruit tc tippen en het plastic balletje, dat een doorsnede heeft van anderhalve centimeter, te ra ken. Raakt de bal een tegenstander dan mag deze het balbezit over nemen. Net zolang totdat de bal weer tegen de tegenpartij aankomt of er een doelpunt wordt gescoord. De spelregels zijn verder ongeveer gelijk aan het grote voetbalspel met dit verschil, dat alleen dan op doel geschoten mag worden als de bal in het strafschopgebied is. I itjens heeft enige jaren geleden, om precies te zijn op 14 februari 1964, met enige vrienden de tafélvoetbal- spox-t in Hillegom van de grond ge holpen. Hijzelf speelde het al van kindsaf thuis, maar toen hij hoorde, dat er in Haarlem een vereniging be stond, is hij daar op afgestapt en lid geworden. Na in de Haarlemse ver eniging de tafelvoetbalkunst te heb ben afgekeken, besloot hij in zijn eigen dorp ook een vereniging op te richten. Samen met de landelijke bond werd er een piopaganda-avond geor ganiseerd. die zo succesvol verliep, dat al spoedig 22 jongens zich als lid lieten inschrijven. THUIS SPELEN Eerst werd de wedstrijden nog thuis bij de leden gespeeld, maar al gauw- werd duidelijk, dat dat niet langer ging en werd er uit gezien naar een vaste verenigingsruimte. Deze werd gevonden op de zolder van het r.k.. verenigingsgebouw aan de Hoofd straat. Elke week spelen de jongens hier hun wedstrijden. Ondanks het feit, dat het ledenaantal is ingekrom pen tot 12, is het enthousiasme er niet minder om geworden. Er wordt zelfs om de twee maanden een keurig ver zorgd cluborgaan uitgegeven. SUCCESSEN Ouccessen hebben de Bollenstre- kers al behaald. Hun eerste man, M. A. Litjens, werd zesde op de Nederlandse kampioenschappen 1965 en districtskampioen 1966 van Noord-Holland. Tevens kwam hij al enige malen uit in een vertegen woordigend Nederlands team. Ver leden jaar maakte hij een oriënte- ringsreis langs de Engelse tafel voetbaldistricten. NEDERL. TAFEL VOETBALBOND |""\e 312 leden tellende Nederlandse Tafel Voetbal Bond is onderver deeld in de districten Noord-Holland, JJet grote euvel waarmee wij t« kampen hebben is, dat men ons niet voor vol aanziet", zegt Litjens een beetje verbitterd en krijgt een rode kleur van agitatie, als hij ook maar denkt, dat zijn bezoekers hem en zijn tafelvoetbalsport niet ernstig nemen. „U moet zelf maar eens proberen hoe moeilijk het gaat". Wij proberen het en bemerken hoe lastig het is om zó tegen de spelertjes te tippen, dat het balletje goed geraakt wordt We staan een ogenblik later dan ook stom ver wonderd als Litjens zelf het balletje met de wonderlijkste effecten over het speelveld dirigeert. „Voor je zover bent, moet je echt wel een paar jaar spelen en zeker twee a drie maal per week trainen. Heus, tafelvoetbal is werkelijk een sport". Tafelvoetbalinternational Lltjee in de weet u het ook niet MIDGET GOLF In ons blad van 19 december 1966 vermeldden wij in deze rubriek, dat er in Nederland geen mid- getgolf-bond bestaal. Ook voor het bui tenland konden wij deze niet opgeven. Tót onze aangename verrassing ont vingen wij een reactie uit Alphen a.d. Rijn. Door de tip kunnen wij nu een tipje van de midget-sluier lichlen. Antwoord: In Nederland kunt u zich wendeu tot. Internationaal Midget- Golf Sportverbond, postbus 33, Lo- TAPIFLEX Gang, trap en keuken van mijn huis zijn beplakt met Tapiflex. Kan ik eventueel Tapiflex opnemen en hoe verwijder ik dan de achtergeble- ven lijm? Antwoord: Tapiflex kunt u niet verwij deren, daar dit dan zou scheuren. Antwoord: U kunt uw bussen laten ver tinnen op onderstaand adres te Amster dam: fa, W. Homeiier jr.. Elandsgracht 128, tel. 020-223031. DAG- EN WEEKBLADEN. Kunt uf mij de adressen verstrekken van de in Zeist verschijnende dag- of weekblu- Antwoord: In de gemeente Zeist wordt een 3 x per week verschijnend nieuws blad uitgegeven, t.w. de Nieuwe Zeis- ter Courant, Slotlaan 255. Zeist. Voorts werdt er elke week een huis aan huis blad bezorgd, n.l. de Zeister Nieuwsbode, adres: Jagerlaan 20, Zeist. De Utx-eclitse dagbladen hebben speciale edities voor de abonnees in Zeist met Zeister nieuws en advertenties. Dat zijn het Utrechts Nieuwsblad, Drift, Utrecht, het Nieuw Utrechts Dagblad, Janskerkhof. Utrecht en Het Centrum, Kromme Nleuwegracht 65, Utrecht.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5