Nuchtere Hans van Mierlo kan zijn vreugde niet op Schmelzer: Noodzaak van vernieuwing van partij STADSGEHOORZAAL GONZENDE BIJENKORF VAN POLITICI Jelle kwam, zag en overwon PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 16 FEBRUARI 1861 DEN HAAG D'Gfi, do grote win naar van de Kamerverkiezingen ver keert nog steeds in een feestroes. Mr. Hans van Mierlo toonde zicli zeer ver heugd, maar daarnaast nogal nuchter, omdat hij, zoals hij zei, van het begin af aan op 6 zetels in de Kamer gere kend had. De zeven nieuwe Kamerle den zullen zich uitsluitend aan de poli tiek wijden cn hun oorspronkelijke functies opgeven, zoals in tiet program ma vastgelegd is. Drs. Gruyters, voorheen VVD. die la ter de initiatiefnemer van D'66 geweest is, veronderstelde, dat D'66 vooral op gekomen is door de stemmen van vroe gere KVP-ers en PvdA-leden. Deze kie zers hebben ontdekt, dat beide grote partijen niet democratisch genoeg zijn en handelen, aldus drs. Gruyters. Drs. Norbert Schmelzer, fractieleider van de KVP: „Voor ons is de uitslag uiteraard teleurstellend. Zij toont een duidelijke tendens naar déconfessione- ring Desondanks zijn wij als KVP de grootste party gebleven en dat geeft dan wel weer enige voldoening. Onze achteruitgang mag bepaald niet aan ons beleid worden toegeschreven, want dan zouden de PvdA en de VVD in ge lijke mate vooruit moeten zijn gegaan. Dit geeft ons het vertrouwen, dat wij kunnen voortgaan met ons beleid. Wanneer wij tegelijkertijd de vernieu wing van de Partij voortzetten, kun nen wij de toekomst met vertrouwen tegemoet zien". Prof. dr. J. de Quay, oud-premier na mens de KVP: „Ik had bij voorbaat 'n verlies verwacht. Je weet dan nooit hoe groot dat verlies zal zijn, maar nu ik de teruggang van de KVP zie, moet ik zeggen: het valt me toch nog wel mee". Mr. René Gerrlts, voorzitter van de jongerenorganisatie van de K.V.P.: „Ik geloof niet, dat we de teruggang van de KVP moeten wijten aan de uitspraak van bisschop Bluyssen van Den Bosch, althans niet alleen. Er hebben vele fac toren meegespeeld. Een nieuwe beweging als D '66 heeft kennelijk aangesproken". Wij, als jongeren, hebben Juist ook het accent op de jongeren willen leggen, maar wij hebben nog te weinig gele genheid gehad om aan onze gedachten gestalte te geven. Overigens vind ik het niet juist, dat men die vernieuwing zoals D'66 wil, buiten de partijen tot stand wil brengen. Wij vinden juist, dat dit binnen de partijen moet geschieden". Lijstaanvoerder drs. J. den Uyl van de PvdA Is niet tevreden met de uit slag van de verkiezingen. Weliswaar hebben de socialisten zich in Limburg duidelijk hersteld, maar liet is aldus de oud-minister toch wel hcci evident dat beide grote partijen belangrijk ver loren hebben. Hij vond in zjjn eerste reactie op de uitslagen, dat de terug gang van de KVP noodzakelijk is 0111 meer duidelijkheid te krijgen in het partijwezen. Maar dat het verlies is toegevloeid naar de Boerenpartij acht te hij zeer zorgelijk. Dit is niet het ge val met D'66. Deze partij kan aldus de lieer Den l'yl een bondgenoot worden in het noodzakelijk streven van de grote partjjen naar hervorming van het par tijwezen. „Deze hervorming Is drin gend geboden in de komende vier ja ren en moet zelfs Inbegrepen worden liij de kabinetsformatie", aldus oud-mi nister Den Uyl. Mr. E. Toxopeus, lijsttrekker van de WD: „Ik had meer gehoopt en ver wacht voor mijn partij en ln dat opzicht ben ik teleurgesteld. Maar als lk zie, welk een grote slag de grote partijen is toegebracht, ben ik toch ook wel te vreden. Het tegenvallen van ons stern- mental schrijf ik toe aan het meedoen van de kleine partijen, die ik denk met name aan D'66 veel stemmen hebben gekregen van wat de grote par tijen hebben verloren. Deze stemmen hadden wij in een andere situatie waar schijnlijk verworven. De versplintering der stemmen als gevolg van zoveel kleine partijen betreur ik ook daarom ernstig, omdat het nu bepaald niet dui delijk ls. wat de kiezers eigenlijk willen." Terwijl de demissionaire minister president Zyistra op het toneel van de Stadsgehoorzaal ln Leiden voor een NRU-verslaggever categorisch afstand nam van een nieuw premierschap, ver kondigde AR-iysttrekkcr Roolvink in een ander deel van het gebouw, dat de weigering van prof. Zyistra nog wel enige deuren openhoudt. „Evenmin als ln de laatste kabinetsformatie is de weigering van de heer Zijlstra abso luut. Hij zal misschien wel boos zjjn als hij hoort wat ik zeg, maar zo zie ik het", zo voegde hij er voor ons aan toe. Uiteraard toonde de heer Roolvink zich zeer tevreden over het winnen van de ARP. „Met twee zetels ben ik al meer dan zeer tevreden". Het verlies van de KVP noemde de heer Roolvink niet teleurstellend in verhouding tot de kritiek, waar de KVP de laatste tyd aan bloot gestaan heeft. Wel teleur stellend vind ik het, aldus de heer Rool vink, dat het een christelijke party is, die aan het verliezen is. De sterke op komst van D'66 achtte de AR-lijstaan- voerder vooral een verschijnsel van de universiteitssteden, want, naar hij zei, op het plateland zal D '66 niet tot op zienbarende daden komen. Teleurgesteld Het de fractievoorzit ter van de CHU mr. Beernink zich in zyn commentaren ontvallen, dat de AR een typische Zijlstrawinst geboekt heeft. Dat zijn partij praktisch gelijk gebleven is (de restzetel van 1963 ging verloren), kon hij op dit moment nog moeiiyk verwerken en dat was ook de reden, dat hy nog niet kon zeggen, of hy fractievoorzitter zou blijven. „Daar moet ik eerst nog eens een nachtje over slapen". De gelukkigste politicus van Neder land va de heer Koekoek in maart 1966 was gisteravond de jonge fractieleider mr. Hans van Mierlo. die de jeugd van Nederland op zijn hand kreeg. Omgeven door zijn aanhangers klapte hij gister avond in zijn handen van plezier. (Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Stadsgehoorzaal in Leiden zal in zijn lange geschiedenis waarschijn lijk zelden zoveel bezoekers onder zyn dak gehad hebben als gisteravond tydens de eerste politieke happening voor Leiden, die de toepasselijke naam van politieke bijenkorf meekreeg. Naar schatting 4.000 mensen van hoog tot laag, van jong tot oud, bewogen zich schouder aan schou der langs de verschillende zalen en ver trekjes. waarin de kopstukken van 9 par tijen lustig, of minder lustig (KVP) hun commentaren gaven op de uitslagen, die op 2 dozijn t.v.-ontvangers werden gepro jecteerd. Van luisteren is niet veel gekomen. Het was meer prominenten-kyken in een politieke artis, want door de opgewonden kreten uit het zaaltje van D '66, een partij, die het vooral onder de Leidse studenten uitstekend bleek te doen (Leids percentage 6,9) was er al met al weinig te horen. Om de sportliefhebbers te gerieven hadden de organisatoren drie t.v.'s met-alleen-maar-sport geplaatst, maar Inter MilaanReal Madrid had nauwelijks belangstelling meer toen premier Jelle Zyistra, de redder des vaderlands, aan wiens image in Leiden algemeen de A.R.-winst werd toegeschreven, tussen zijn partijgenoten op het toneel, en wel wederom toepasselijk voor het orgel was gearriveerd. Premier Zjjlstra, die Lelden weer snel verliet cn zich naar het Binnenhof spoed de. was desondanks niet erg spraakzaam. Des te meer AR-Hjsttrekker Roolvink. die vla het gesloten Lv.-clrcult verklaarde, dat het beslist niet onmogelijk is, dat de heer Zijlstra wederom tot het premier schap bewogen kan worden. De Leidse verkiezingshappening was over het algemeen uitstekend georganiseerd. De toeloop (en de ver tering) was groter dan de organisatoren verwacht hadden, maar een schoonheids foutje was toch wel het „achterafje" waarmee de Noodraad zich moest be helpen. Met een kamertje van drie bij vier meter moesten lijstaanvoerder Hessel en zijn geestverwanten zich te vreden stellen. De temperatuur werd al een kwartier na de opening van de happening zo ondraaglijk, .dat voorzitter Hessel een wijs besluit nam: transpire rend als na een marathon verliet hij het stry'dperk, richting Ridderzaal. Het rustigst was het in de K.V.P.- hoek, de koffiekamer op de eerste ver dieping. Vele Kamerleden, onder meer de heren T. Brouwer en de heer E. J. M. Kolfschoten, die zich ln de afgelopen maanden het vuur uit de sloffen ge lopen hebben in de kieskring Lelden, waren aanwezig, maar zij konden het ty en de stemming ook niet meer laten keren. De stryd was gestreden en in een zekere gelatenheid hoorde men de juich kreten aan, waarmee anderen hun triom fen vierden, of waarmee tegenstanders de terugval van de K.V.P., vooral in de Brabantse steden, begroetten. Ver na middernacht eindigde tenslotte het po litieke festijn in een ongekende chaos van duizenden lege flessen en notatie biljetten. DEN HAAG Een gezellig rumoerige en rommelige Ridderzaal vormde gister avond het verkiezlngshart van politiek Den Haag. De statige ridderzaal, miljoe nen Nederlanders bekend van prinsjes dag, wanneer de koningin er de troon rede uitspreekt, vormde een gezocht zamelpunt voor enkele honderden discus siërende politici, journalisten en andere genodigden. De één verdieping hoger ge legen rolzaal vormde het technische hart van het verkiezingsapparaat van het A.NJ». Tientallen telexen en een indrukwek- kenae computernet braakten er constant een stroom van cijfers uit, de uitsla gen van de verkiezingen ln 924 Nederland se gemeenten. In totaal 125 mannen en vrouwen waren gedurig op hun posten om deze cijfenawine ln goede banen te leiden ten behoeve van de dagbladen en miljoenen Nederlandse t.v.-kijkers en radioluisteraars. Een televisieteam was in de Ridderzaal present om heet van de naald verschillende prominente politici hun commentaar te laten leveren op de stroom van uitslagen, verhalen tussen verdriet en vreugde. In de Ridderzaal konden de uitslagen op twee grote projectieschermen gevolgd worden. Op een derde scherm kon men constant de t.v-uitzending bezien. Tot omstreeks tien uur betekende dit laatste een gezellige afwisseling van cijfers, com mentaren en de voetbalmatch Real Ma drid tegen Inter Milaan, die met min stens evenveel Interesse gevolgd werd als de wapenfeiten der politieke partijen. Onder de politieke kopstukken in de Ridderzaal bevonden zich o m. de liberale lijsttrekker mr. Toxopeus en diens voor ganger prof. Oud. de CHU-oud-ministers Schol ten en De Pous, de AR-oud-minister Smallenbroek, KVP-minister Luns, Twee de-Kamervoorzitter mr. Van Thiel en Eerste-Kamervoorzitter ir. Mazure en di verse staatssecretarissen en oud-staats secretarissen. Ook de lijsttrekker van de liberale volkspartij, de heer De Fete ris, kwam de Ridderzaal met een bezoek ver-

Leidse Courant | 1967 | | pagina 6