Elf dagen autos kijken in Amsterdam RAI kan profiteren van opleving automobielmarkt DAF OP FRAAIE TWEEDE PLAATS 6tm26februar personenauto Sportieve auto gaat steeds belangrijker plaats innemen PRIJS-VOLVO KOSTBAAR GLAS-WERK Ontwerpen van automobielen: een fascinerende bezigheid Knutsel- eend MIST- ACHTERLAMP WOENSDAG 15 FEBRUARI 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Achtenzeventig verschillende automerken zullen vanaf donder dag 16 februari tot en met zon dag 26 februari in de nieuwe RAI te Amsterdam tonen, wat er zoal na de laatste RAI- tentoonstelling in 1965 is ver anderd. Tienduizenden Nederlanders zullen zich dan kunnen overtuigen van de vooruitgang in deze tak van industrie, die het de laatste tijd in de gehele wereld nogal moeilijk heeft gehad. Van al die perikelen zal men op de komende RAI maar weinig merken, want het aantal geëxposeerde wagens is er niet minder om, en het aantal nieuwe types is zelfs groter dan ooit tevoren. De autowereld is nog springlevend en ge lukkig voor de fabrikanten treedt de Nederlander de automobielsector weer met grotere vrijheid en meer geld te gemoet. De eerste verkoopcijfers van dit jaar hebben bewezen, dat de Ne derlanders wat over de schrik van de werkloosheidsgolf heen zijn. In de eerste dagen van 1967 zijn meer auto's verkocht als vorig jaar en dat hadden zelfs de grootste optimisten niet ver wacht. Sinds 1958* zijn de autoverkopen in ons land met 20 25 procent gestegen. Tot vorig jaar de kentering kwam. Ondanks de hoge belastingen, ondanks de slechte verkeers- en parkeervoor zieningen, zijn er sinds de vorige RAl tentoonstelling van twee jaar geleden een half miljoen personenauto's op de Nederlandse wegen bijgekomen. Hier door is de autodichtheid in ons land gekomen op 1:8. Op het ogenblik zijn er in ons land 1,6 miljoen auto's; ln het Jaar 2000 zullen het er 10 miljoen zijn. Opmerkelijk is nog, dat ons wagenpark voor maar liefst éénachtste uit afdankertjes van onze buren fje- staat (gemiddelde waarde 700 gulden!). Als men het tentoongestelde materiaal in Amsterdam eens nader gaat be kijken, dan blijkt dat er op technisch gebied enige Ingrijpende veranderingen zijn, terwijl het aantal pk's weer Is vergroot. Steeds meer motoren hebben nu een vijfmaal gelagerde krukas, de toerentallen zijn gestegen en komen nu bij vele types boven de 5000 per minuut. De bovenliggende nokkenas wint ook steeds meer terrein. Bij de voor- en achterwielvering is ook veel gewijzigd. De befaamde door Ford- Engeland in 1951 uitgebrachte „Mac- Phersonpoten" worden door steeds meer merken als vering voor de voorwielen gebruikt. De lange, steeds platter wor dende half-eliptische blad veer schijnt voor de achterwielvering zijn beste tijd gehad te hebben. Schroef veren de as te fixeren door reactle-armen en een Panhardstang worden nu veelal gebruikt. Voor wat betreft de verlichting, mag de halogeen(jodium-)lamp zich in een grote belangstelling verheugen. Philips kwam als eerste met de werkelijke halogeenlamp met dubbele gloeidraad. Het wachten is op de grote koplampen- fabrieken. De bodystilisten gaan steeds meer werken met „sportief" uitziende car rosserieën met de aflopende daklijn (fast back). In het interieur valt op dat steeds meer wagens teruggaan naar de vloerschakeling, want „sportief" en „pook" horen in deze tijd nu eenmaal bij elkaar. De stuurschakeling is nog een erfenis van de Amerikanen, die bij hun voor drie personen volop aan wezige ruimte en daardoor doorlopende voorbank wel behoefte aan stuurscha keling hadden. Europa volgde deze constructie, waarbij men wel overwoog, dat de pook Iets meer motor- en trans missiegeruis in de carrosserie veroor zaakte dan de stuurwielschakeling. De RAI-tentoonstelling zai dagelijks geopend zfln van 10.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.00 uur. Op zondagen van 10.00 tot 17.00 uur. Voor hen, die voor hun bezoek de auto gebruiken, is een speciale pendelbusdienst ingesteld. De bussen.brengen de bezoekers van de ruime parkeerterreinen aan de Europa- boulevard gratis naar de RAI en terug. De belangrijkste Europese primeur op de RAI is ongetwijfeld deze Pon- tiac Firebird. De motor van deze wagen levert 218 pk. De Pontiacdivisie van General Motors heeft de Nederlandse autotentoonstelling de Europese primeur gegund van de nieuwe Pontiac „Firebird"; een wagen die op de R.A.L wordt gepresenteerd in een hardtop coupé en een cabrioletversie. De vormgeving van de „Firebird" wordt gekenmerkt door een lange motor kap en een korte achtersteven. De „Firebird"-modeI- ien zullen in ons land leverbaar zjjn met een zes cilinder 3,7 litermotor met een bovenliggende nokkenas. Deze krachtbron levert 218 pk- Dit nieuwe model zal in april dit jaar leverbaar worden. Op de stand van General Motors zijn in totaal tweeëndertig automobielen tentoongesteld, die een vollealge indruk geven van het leveringsprogramma in Nederland van 's werelds grootste automobielproducent. Naast de auto's toont G.M. ook een doorsnede van de onlangs geïntroduceerde Chevrolet Camaro en nog een maquette van het Opelproefterrein ln Dudenhofen. Twee Nederlandse primeurs bij Fiat verdienen ook de aandacht. Het zijn de Fiat 124 Familiale en de Fiat 124 Spider. De 124 Familiale is een stationcaruitvoering van de „Auto van het Jaar". Een brede deur geeft toegang tot de laadvloer, die door het neerklappen van de achterbank aanzienlijk vergroot kan worden. De prijs ls 7.799 gulden. De Fiat 124 „Spider" is 'n gloednieuwe sportwagen, die medio 1967 leverbaar zal zijn. De 1438-cc-motor ontwikkelt 90 pk en ls goed voor een top van 170 km per uur. Onder de fraai gelijnde Pininfarinacarrosserie treft men een motor aan met twee bovenliggende nokkenassen. Sportieve automobielen zijn er trouwens genoeg op de R.A.I. Bij Alfa Romeo de GT Junior Coupé, bij Austin de nieuwe Healey Sprite Mark IV, De Sylvia en Fair Lady by het Japanse merk Datsum, de Contessa 1300 Coupé bij Hino, de Honda S 800 bij Honda, de Lotus-Europa met Renault-16-motor, de Djet 6 van Matra Sports, de MG Midget Mark IH, de Peugeot 204 Coupé, de Saab Sonett II en de 2000 GT van het Japanse merk Toyota, waarmee James Bond in zijn laatste film „You only live twice" te zien was, zijn slechts een kleine greep uit de vele primeurs op sportgebied. De merken Ferrari, Maserati en ISO hebben ln dit opzicht nog zeer exclusieve modellen te bieden. De nieuwe elegante sportcoupé van Glas valt eveneens op. Deze wagen met 2,6-litermotor en een vermogen van 168 SAE-pk heeft vier zitplaatsen en is zeer luxueus uitgerust en beschikt over een 8-cilinder V8-motor, een Dionachteraa en schjjfriemen op alle wielen. Deze automobiel wordt in de loop van 1967 ook uitgebracht met een 3-litermotor. De prijs bedraagt 25.500- gulden. By Lagerwys Automobiel Maatschappy uit Den Haag treft men weer een Daimler aan. Het ls een 2,5 liter en de wagen is gebaseerd op de Jaguar 2.4, maar heeft door zijn eigen speciale grille en zyn afwerking toch een zeer eigen gezicht gekregen. Nog indrukwekkender is op deze stand de kort geleden in Engeland geannonceerde Daimler Sovereign op basis van de Jaguar 420. Blikvanger De Japanse Prince Motor Company voor het eerst op de R.A.I. heeft onmiddeliyk voor een grote blikvanger gezorgd: een Europese primeur in de vorm van de PMC A 200 GT; een variant op de A 150, die ook wel bekend staat als de Skyline de Luxe. Van deze A 150 is tevens een estateversle te zien. BMW toont op de R.A.I. liefst vyf verschillende uitvoeringen van de BMW 2000 en de Formule-n-raceauto, waarmee het wereldrecord op de 500 meter, de kwart mijl en de één km met staande start werd behaald. Bij Chrysler zyn de twee nieuwe uitvoeringen van de Barracuda 1967 de trekpleisters, terwijl Citroën heel wat belangstelling zal trekken met een 2 CV vol artisticiteiten, waaronder een vélocipède en een staande klok. De complete Duitse, Britse en Amerikaanse ïy'n wordt natuurlijk by Ford getoond. BU Mercedes Benz en Saab is de aandacht volledig geconcentreerd op de veiligheid. In zaal I en D van het Congrescentrum vertoont Mercedes dagelijks van 11.00 tot 17.00 uur een veiligheidsfilm; bü Saab staat een carrosseriegeraamte dat de naam Safety- body heeft gekregen, omdat er alle veiligheidsdetalls van het merk zichtbaar in zUn gemaakt- De veiligheidsvoorzieningen, de afwerking en de internationaal bekende kwaliteit, waren voor de Zweedse jury factoren om de Volvo 144 tot „Auto van het jaar" uit te roepen. Volkswagen 1300 meest verkochte auto in 1966 De Volkswagen 1300 is met 18.932 stuks in 1966 de meest verkochte auto in Ne derland geworden en neemt zodoende de toppositie over die de Volkswagen 1200 in 1965 met 32.191 wagens stevig ln han den had. De VW 1200 is nog wel op de top-vyftienlijst in Nederland te vinden, maar de 4350 auto's die het afgelopen jaar verkocht werden, waren slechts goed voor een twaalfde plaats op deze ranglijst. DAF heeft zich goed gïweerd. Nadat me:i in 1965 was opgeklommen tot een fraaie derde plaats, bleken de verkopen yi 1966 weer zo goed dat de voorsprong op de Opel Kadett niet geheel verloren ging. Doordat de Ford Taunus 12M een flinke duikeling maakte (van de tweede naar de vierde plaats) steeg DAF zelfs nog een plaatsje en staat nu achter de VW 1300 op de tweede plaats. De DAF-verkoop cijfers hebben voor het belangrijkste deel betrekking op de Daffodil, want de nieuwe DAF 44 is pas laat in produktie gekomen. De top-vijftieniyst ziet er als volgt uit (tussen haakjes de plaats.die door het type in 1965 op deze lijst werd inge nomen met daarachter het aantal ver kochte wagens in 1965): 1 Volkswagen 1300 18932 2 DAF 12670 3) 17793 3 Opel Kadett 12238 4) 16268 4 Ford Taunus 12 M 11605 1) 19377 5 Fiat 850 11219 9) 7769 6 Simca 1000 8441 8) 9365 V Ford Cortina 6681 C V 11242 8 Opel 1700 5687 5) 11856 9 NSU Prinz 5587 (13) 6238 10 Fiat 600 5240 6) 11439 11 Citroen 2CV/Azam 4612 (12) 6344 13 Volkswagen 1200 4350 1) 32191 13 Renault R 10 4000 (25) 3100 14 Peugeot 404 Benzine 3693 (14) 4873 15 Renault R 4 Combi 3575 (24) 3209 In totaal werden er vorig jaar ln Neder land 213.904 nieuwe personenauto's en combinatiewagens verkocht tegen 305.409 in 1965. Dat betekende een totale terug val op de Nederlandse markt van 91.505 nieuwe auto's, of 30 pel. Volgens hedendaagse begrippen is ontwerpen de kunst om schoonheid aan gebruiksvoorwerpen te geven. Als gespecialiseerd beroep is het ontwer pen niet ouder dan de huidige gene ratie. Toch heeft men reeds sinds het begin van de civilisatie in de een of andere vorm het ontwerpen toegepast. De architecten uit het verleden, de beeldhouwers, wandschilders. goudsme den en tapytwevers waren ook ont- Zij immers gebruikten bestaande materialen en technische bekwaamhe den om de geest van hun tijd op es thetische wijze uit te drukken. Het tijdperk van de mens wordt onder meer vereenzelvigd door grote voor beelden van ontwerpen; de pirami den, de Acropolis, het Colosseum, de kathedraal van Reims of het paleis van Versaille. In onze tijd heeft de industriële ontwerper bewezen, dat in massa vervaardigde consumentenarti kelen zowel aantrekkelijk als nuttig kunnen zijn. Op deze manier verschaft het ontwerpen aan miljoenen mensen een vreugde, die een6 alleen maar aan de rijken was voorbehouden. En daar is de autowereld nu een goed voorbeeld van. Een nieuwe automobiel begint met een schoon vel papier, een scherp potlood en een creatieve geest. Gewoon lijk begint de ontwerper met een aan tal voorwaarden, „package" genoemd waaraan het concept moet voldoen. Deze „package" geeft aan hoeveel inzittenden de wagen moet kunnen be vatten, waar de motor en andere aandrijfcomponenten moeten zijn ge- geplaatst en hoeveel ruimte deze vergen, hoe groot de bagageruimte moet zijn, de fundamentele afmetin gen van het interieur. Deze gegevens vertellen reeds bijzonder veel van de wagen, bijna alles, behalve hoe hij er uit komt te zien. Het programma begint met een groot aantal schetsen om het „thema" van de nieuwe wagen te onderzoeken. De beste schetsen worden gedetailleerd uit gewerkt om de waarde van de moge lijkheden van het ontwerp bete - te kun nen bepalen. Wanneer de ideeën zijn gegroeid tot nieuwe goede vooruitzich ten, begint het driedimenslonele vorm geven. Warme klei wordt aangebracht op een geraamte van hout en schuim- plastic, een van latten voorziene con structie op wielen, ongeveer 10 cm klei ner van omvang dan de toekomstige nieuwe wagen. Vakbekwame kleimo- delleurs, die onder leiding van de ont werpers werken, geven de klei de ru we vorm volgens de gedetailleerde te keningen. Wanneer de warme klei afgekoeld is tot kamertemperatuur, wordt het hard en vast. De modelleurs schrapen en Naust deze tCV, beladen met een soort artistieke ver huizing, zijn op de stand van Citroën ook vitrines te vin den, waarin de vijf tig beste inzendingen van het „knutsel- concours" met als onderwerp 'n 2CV- model, een plaatsje hebben gekregen. vormen de kiel nu met behulp van een grote verscheidenheid van boetseerge- reedschappen, waarvan ze er vele zelf hebben geconstrueerd. Omdat kiel ge makkelijk is te bewerken, kan het snel worden verwijderd en hervormd ter wijl de ontwerper het voertuig verder ontwikkelt. Zodra de ontwerper tevreden is met de vormen en oppervlakten, verzoekt hfj de modelleurs de auto te „voltooien" om een realistisch uiterlijk te ver krijgen. Het model wordt „gelakt" met rollen gelakte Di-noc. een speciaal ge prepareerd plakpapier dat direct op de klei kan worden aangebracht. Donker gekleurd Di-noc wordt aange bracht op de glasoppervlakten om ruiten na te bootsen en aluminium fo lie wordt gebruikt voor de nabootsing van chroomstrips, bumpers, portier- krukken en andere blanke metaalde- len. Tenslotte verkrijgt men een bij zonder goede indruk van hoe de wa gen er in werkelijkheid in staal en glas uit zal zien. Indien het model de verantwoordelijke ontwerpers bevalt geven ze normali ter opdracht om een fiberglas repro- duktie van het kleimodel te maken of tenminste een „doorzicht" fiberglas bovengedeelte, dat op het kleimodel kan worden geplaatst. Met ruiten van plexieglas en een nagebootst dash board, het stuurwiel en de bovenkant van de rugleuningen zichtbaar, lijkt het model zo natuurgetrouw, dat men zonder nadere inspectie nauwelijks 't verschil met een „echte" auto kan Fiberglasmodellen, die ook in het ont- werpcentrum zelf worden gemaakt, kunnen van een compleet interieur worden voorzien, en in vele gevallen ook van een motor. Dit maakt het mo gelijk de wagen te beoordelen zowel van binnenuit, vanachter het stuur als van buitenuit. Terwijl het model ont wikkeld wordt werken de mensen van constructie en produktievoorbereiding nauw samen met de ontwerper om er zeker van te zijn dat het ontwerp aan de gestelde eisen voldoet en te onder zoeken of het ontwerp uitvoerbaar is vanuit het standpunt van kosten en produktie gezien. De directie beslist dan of de wagen mogelijk een succes kan worden in sljn klasse en daarna heeft men de toestemming van de allerhoogste top nodig voordat met de produktie veelal geruime tijd na de eerste ontwerpen kaa worden begonnen. (UIT: FORD WERELD) Een boeiend „nevenverschijnsel" van de massamojorlsering in Nederland is de steeds groter wordende vraag naar diverse onderdelen en accessoires. De speciale autoshops, de aparte auto afdelingen in de warenhuizen en de aantrekkelijke vitrines in vele ga rages en tankstations bewijzen, dat de Zichtb33T speciale auto-attributen in nog steeds stijgende mate aftrek vinden. sproeier nu op heel eenvoudige wijze tot een volmaakt elektrische kan wor den opgebouwd. Het grote voordeel van elektrische rultesproeiers is dat ver stopte sproeiers door de krachtige pomp uitgesloten zijn. Het assortiment artikelen, dat wordt aangeboden om de automobilist in staat te stellen zijn auto te poetsen, te controleren, te vervolmaken en van sportieve ,.make-up" te voorzien, neemt nog steeds toe. Het is daarom op deze RAI-tentoonstelling beslist de moeite waard te bekijken, wat er voor de auto mobilist te koop is. Het varieert van de opvoerset tot de leren hoes voor het stuur, van de mistlamp tot de kuip- stoel, van een set om het spoor van de wagen wat breder te maken tot de speciale uitlaat, van het potje cleaner, de borstel, het bagagerekje, het anti- condensdoekje en de sierknop, tot de auto-apotheek en niet te vergeten de plakplaatjes. Uit de grote hoeveelheid van nieuwe accessoires willen we er hier twee noemen, de elektrische rultesproei- set van N.V. voorheen Van Heek en Oa, waaronder elke handbediende Ten tweede de mist-achterlampen van Hella, die door hun groot lichtbe- reik (speciaal tijdens mist en sterke sneeuwval) een zeer effectief middel vormen om kettingbotsingen tegen te gaan. De mist-achterlamp is in Duits land ontstaan omdat men daar tot de conclusie kwam dat het normale ach terlicht bij mist of tijdens sneeuw buien niet toereikend is. De reikwijdte van het licht moest minstens verdub beld worden om de veiligheidsfactor voldoende te waarborgen. Dit heeft men thans bereikt door een speciale lamp te construeren, waarvan de licht sterkte lOOx de sterkte van een nor maal achterlicht is. De speciale mist- optiek van deze lampen zorgt ervoor dat het achteroprijdende verkeer ook tijdens zeer dichte mist tijdig wordt gewaarschuwd dat men een „voor ligger" of een stilstaande file nadert. De prijs van dit zeer nuttige acces soire, dat op stand nummer 187 wordt getoond, bedraagt slechts f 19.00.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 7