■A THUIS Vastenactie helpt Afrika Gevangenisstraf Haagse provo s wegens belediging in Lynx 2 GUNSTIGE LOTING OP SPRINT EERST VOOR VERKERK: CONCURRENTEN U.V.S.-UNITAS VERSCHIJNING MET FELHEID Uitroepen „Claus „Republiek niet VAN KOP heraus" beledigend PROVO NIET INDRUKKEN en Jongeren ontwerpen hun auto van de toekomst Ard Schenk op 5000 m. tegen Jonny Nilsson ZATERDAG 11 FEBRUARI 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA li onto 5850 UTRECHT I „Voor de levende maal wordt in Nederland de vastenactie gehouden. In bijgaand artikel laten wij een paar projecten zien, die door vorige acties konden worden verwezenlijkt of die dit jaar met tastenactiegeld zullen worden gtfinancierd. Ze zijn allen geleien tn Afrika. Ter inleiding e:n korte beschrijving van Afrïta'8 situatie in de huidige wereld". »de wereld kcmen open te liggen. Al thans het centrum van Afrika. Het noorden deelde al volop in de bescha ving, toen West-Europa zich nog hulde in dierevellen En het zuiden werd opengelegd, teen de Portugezen in 1486 hun eerste tojht maakten rond Kaap de Goede Ho»p. Alleen het binnenland bleef onbereilbaar tot aan het eind der negentiende eeuw, toen Stanley als eerste tot dé oorsprong van de Kongo- rivier wist dior te dringen. Wel hadden voor die tijd de Europea nen regelmatig hun razzia's in het Afrikaanse binnenland gehouden, om materiaal voor hun slavenhandel bij elkaar te drijven. De schattingen van het aantal mensen, dat Afrika door de ze handel verloor, lopen nogal uiteen. Maar de geleerden zijn het erover eens, dat de getallen ergens tussen de 20 en de 100 mijoen liggen. De negentiende eeuw verving de sla venhandel door een nieuwe vorm van uitbuiting, hef imperialisme. Op het congres van Berlijn in 1884 werd het zwarte continent onder de Europese machten verdeeld. Frankrijk en Enge land wisten 4e grootste brokken voor zich in de wtcht te slepen. Terwijl ook België met Eongo ruim aan zijn trek ken kwam. De beide wereldoorlogen van de twin tigste eeuw lebben aan dit imperialis me een eindt gemaakt. De Afrikaanse landen, die door de koloniserende machten, zij het met overwegend egoïstische irotieven, tot ontwikkeling waren gebracht, verbraken hun boeien en namen hui lot in eigen handen. Slechts hier en daar bleven er resten van het voortije tijdperk nog overeind staan: Angoli, Mozambique en niet te vergeten Zuid-Afrika. De geschiedenis van missie en zending is nauw met de profane geschiedenis verweven geveest. Dat zij alle ontwik kelingen, oot de meest revolutionaire en de meest bloedige, hebben weten te overleven, is een bewijs voor het feit, dat zij nooit geheel in de profane ont wikkelingen zijn opgegaan. Zo zal het ook in de toikomst moeten blijven. De Kerk zal vclop in de wereld moeten staan. En bch in die wereld zichzelf moeten blij/en. In Tabora Tanzaniabouwden wij jongens hoeven in niets voor onder te doen. Ook tegen VAS kan Philidor winst behalen Niemand zal'ooit gehoord hebben van het plaatsje Gendi in Angola. Toch zijn we er allemaal mee verbonden. Want daar verrijst op onze kosten een meisjesinternaat. Het staat nog in de steigers: dit betekent dat ook dit jaar voor dit project geld op tafel moet komen. Blad verscheen in oktober Dit weekeinde gaan de Leid- se topclubs Philidor en LSG met ge heel verschillende doelen voor ogen de vijfde ronde van de KNSB-compe- titie spelen. Philidor immers krijgt te gen VAS voor de vijfde maal de kans op het volle pond, als men de stand op de ranglijst tenminste als indicatie neemt: Philidor, schitterend ongesla gen op de eerste plaats, VAS daaren tegen al met 5 verliespunten op de vijfde plaats. Reden temeer om aan te nemen dat de veelvoudige eoc-kam- pioenen van Nederland nu extra fel op winst belust zullen zijn. Vooral aan het eerste bord, waar Ad van den Berg het opgehemeld schaaktalent Hans Ree gaat ontmoe ten, verwachten wij een groots ge vecht. De Leidenaar heeft namelijk 'n positieve score tegen Ree, en dat zal de Amsterdammer, die deelnam aan de hoofdgroep van het Hoogoven schaaktoernooi, wel niet op zich wil len laten zitten. In de eerste klasse A gaat het LSG helemaal niet zo goed; zij staan op de zesde plaats met slechts 2 matchpun- ten en moeten derhalve oppassen voor degradatie. Zaterdag ontmoeten de Leidenaars Bussum in een thuiswed strijd, en aangezien Amersfoort en VAS II, de twee andere degradatie klanten, eveneens tegen elkaar spe len, zou deze ronde wel eens van gro te betekenis voor deze groep kunnen zijn. In ieder geval speelt LSG met drs. Van Geel aan het eerste bord, reden genoeg dus om zaterdagmiddag vanaf 2 uur een kijkje te komen en in Zomerzorg aan de Stiations- weg. Scylla welhaast zeker van zege De Leidse ereklasser speelt van avond in de zaal aan de Hoge Mors- weg tegen het hoofdstedelijke AVGA, dat als nieuwbakken ereklasse-team een voortreffelijk seizoen heeft. Met name Kraaijenga is voor prominente spelers een gevaarlijke outsider. AVGA komt verder achter de tafel met de energieke Lucas èn oud-Scyl- liaan Dick Springer, die zich tegen zijn ex-clubgenot en ongetwijfeld extra zal inspannen. Een ruime zege voor de thuisclub is al met al onze prog nose. Scylla zal overigens benieuwd zijn naar de uitslag van de topper Ned- lloyd-AMVJ. De ware kracht van de landskampioen zal hierbij blijken. Verliest AMVJ ook ditmaal, dan zijn Onnes c.s. als uitgeschakeld voor de titel te beschouwen. In hoofdklasse B bezocht Scylla 2 in Vught het enthousiaste JCV, dat in v. Ham een uitblinker heeft. Het Leid se drietal zal met wat geluk tot een gelijkspel kunnen reiken. De Treffers speelt in Den Haag te gen Wibats 4. We voorzien ditmaal geen moeilijkheden voor de Veenders, die met AMVJ 2 favoriet zijn voor de titel. Docos (hoofdkl. D) reist ruim 200 km om 10 partijen met St. Servaas (Maastricht) uit te vechten. Het blijkt moeilijk winnen in Limburg, zodat l'Ami en de zijnen met een punten verdeling content mogen zijn. Overgangsklasse: een zwaar duel wacht TOV in Amsterdam tegen AVGA 2. Een remise brengt de Noord- wijkers al in een kanasrijke positie, maar de thuisclub achten we 'n keltje inhoudrijker. De politierechter mr. J. van Lierop in Den Haag heeft gisteren drie Haagse provo's veroordeeld tot geveangenisstraffen. De een had een blad, waari neen belediging van leden van het koninklijk huis voorkomt, in voorraad gehad. Hü kreeg drie weken gevangenisstraf, terwijl zijn stencilmachine verbeurd werd verklaard. De ander hid het blad lopen verkopen. Hij werd tot dezelfde straf veroordeeld. De derde had een stukje, waarin een belediging voorkwam, geschreven. Hij werd bij verstek veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. recht, die bepalen, dat de drukker, bij misdrijven door middel van de drukpers, niet vervolgd kan worden. Hij meende ook, dat de officier van justitie ten on rechte de stencilmachine in beslag had genomen. „Wetten moeten nageleefd worden" Het driaide allemaal om het in okto ber vorig jaar verschenen blad „Lynx 2" van het Haagse provotariaat. Uit de ver horen kwam naar voren, dat het de pro vo's te doen was om de geheimzinnigheid op te heffen rond de Bilderbergconferen- ties, waarvan prins Bernhard voorzitter is. Zij publiceerden zogenaamde geheime stukken voor een Bilderbergconferentie, die de provo's een politieke conferentie noemden Over het hoofd van de 23-jarige „au teur" die niet ter terechtzitting was ver schenen, deelde de officier van justitie, mr. J .H Maan, de rijkelijk op de publie ke tribune vertegenwoordigde provo's mee, dat het zaak is, dat wetten, die duidelijk worden overtreden, in al hun hardheid moeten worden toegepast. Het geschrijf achtte hij in persoon beledigend voor leden van het koninklijk huis en niet voor de status van de leden of het instituut. Hij vorderde een gevangenis straf van één maand. Het maximum was zes jaar en acht maanden. De politie rechter vonniste conform de eis. Een 22-jarige fotolaborant vertelde de politierechter, dat hjj de drukker en uit gever van het blad was en niet meer. H\J had geen deel uitgemaakt van de redac tie en had ook niet deelgenomen aan het overleg over de inhoud. Voor het eerste nummer van „Lynx" was de stencil machine uitgeleend. „Lynx 2" was bjj hem thuis gemaakt. De politierechter, die meedeelde graag ,Lynx 3" te willen ontvangen, vestigde de aandacht van de fotolaborant er op, dat hij wist, dat er vrees bestond, dat het blad in beslag zou worden genomen. Ver dachte beaamde dit, maar beriep zich er op slechts de drukker van het blad te zijn. Bovendien vond hij, dat er geen bele diging in het blad stond. Zelf was hij niet te beledigen, deelde hfj desgevraagd Intussen hadden provo's van de publie ke tribune met luide stem gevraagd of de officier van justitie en de politierech ter wat duidelijker wilden spreken. Hier aan werd prompt voldaan. Mr. Maan vond het een duidelijke zaak. Het ging volgens hem niet om het druk ken, maar om het in voorraad hebben van het blad, dat verspreid moest wor den. Verdachte wierp de officier tegen, dat hfl onmogelijk kan drukken, als hij als drukker de bladen niet in voorraad mag hebben. Hij wees hiervoor op de artikelen van het wetboek van straf- Beklag Mr. Maan vond, dat de machine wel vatbaar was voor inbeslagneming, want daarmee was het strafbaar feit gepleegd. Het drukpersdelict is, volgens verdachte, niet door hem begaan, maar door de auteur. (Hij verzocht de stencilmachine terug te krijgen. Dit werd geweigerd. De rechtbank wees het beklag, dat de foto laborant hierover deed, af. Bij de Hoge Raad der Nederlanden heeft hij inmid dels een cassatieschriftuur ingediend). Mr. Maan oordeelde, dat een voorwaar delijke straf geen zin had voor de provo's, omdat deze groep Nederlanders de leden van de koninklijke familie wil beledigen. Hij vroeg een maand gevangenisstraf en verbeurdverklaring van de stencilmachine ;n de in beslag genomen exemplaren van ,Lynx 2". De fotolaborant bad volgens nr. Maan wel degelijk het vermoeden kunnen hebben, dat er een belediging in het blad zou staan, waarvan ettelijke exemplaren ter verspreiding door verdach te in voorraad werden gehouden. Mr. Van Lierop. hield vragenderwijs verdachte voor, dat hfl best ideeën kon hebben en wel eens wat wilde. Hq moest zfln mening evenwel op een normale manier uitdragen. De politierechter meen de. dat de, drukker als provo heeft mee gedaan. Hij moest weten, dat er artikelen in het blad stonden, die 'n beledigend karak ter zouden hebben. Mr. Van Lierop vond dit misdrijf ernstig en releveerde, dat het grootste deel van ons volk het koninklijk huis wel wil- Hij veroordeelde verdachte tot drie weken gevangenisstraf en ging akkoord met de verbeurdverklaring. „Ik wist het niet" Eenzelfde straf kreeg de 21-jarige derde verdachte. Deze verklaarde toen hij „Lynx 2" probeerde te verkopen in de Passage te Den Haag niet te hebben geweten dat er' het artikel „Oranje, 'k ben je beu" in stond. Het ging om het Bllderbergverhaal. Dit kon zijn verloofde bevestigen, waar om hij haar als getuige A décharge had meegebracht. Het 16-jarige meisje, een zuster van de fotolaborant, werd door mr. Van Lierop gevraagd of zij de verloofde „of daarvoor studerend" van verdachte was. Zij onthulde, dat het Bilderberg- artikel de hoofdzaak was in .Lynx 2", en dat er ook wel verwacht werd, dat het blad in beslag genomen zou worden. Mr. Maan verklaarde voorts, dat het echt niet de bedoeling ls van het openbaar ministerie om te vuur en te zwaard de provo's aan te vallen. Hq stelde vast, dat verdachte wel wist, dat er in „Lynx 2" :n paar hitsige stukjes zouden komen. Hij eiste een maand gevangenisstraf x>r het verspreiden van de beledigende passages In zijn laatste woord, wees ver dachte er op, dat elke grens voor hem uitdaging is om er overheen te gaan. Hij verklaarde anarchist te zijn. Na herhaaldelijk tot de zaak zelf te zijn geroepen door de politierechter, liet dachte in bedekte termen weten, dat, nadat de exemplaren van „Lynx 2" in be slag waren genomen, er nog verspreid waren door de officier van justitie, werden twee exemplaren toegezonden de koningin. Hen puurde hieruit de veronderstelling, dat een van deze twee exemplaren wel licht aan prins Bernhard werd gegeven. Bij de politie was steeds over het artikel „Oranje 'k ben je beu" gesproken, ter wijl het blad juist zijn waarde had door het artikel naar aanleiding van de Bilder- bergconferenties. Dit is ondanks de erva ringen met de politie thans als eerste in de dagvaarding terecht gekomen, meende verdachte. Het ging en gaat de provo's volgens hem niet om woorden, maar om de inhoud. Het gaat ook niet om de per soon. Hij merkte op. dat de persoonlijke verhouding tussen het koninklijk huis en de Haagse provo's goed is. Daarvoor wees hij op de uitwisseling van nieuwjaarswen sen tussen beide. Hoger beroep Verdachte bleef er bij, dat hij zich niet schuldig had gemaakt aan het verspreiden van een belediging aan het adres van een lid van het koninklijk huls. Evenals de fotolaborant deelde hij mee in hoger be roep te gaan. fADVERTENTIE Zondag 2.30 uur Procureur-generaal Haags gerechtshof: De procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof.mr. baron Van Voorst tot Voorst, heeft vanmorgen 50 gulden boete geëist tegen een 21-jarige Haagse provo terzake belediging van leden van het Koninklijk Huis tijdens de rit naar het Binnenhof op Prinsjesdag van het vorig jaar. De Haagse politierechter had in eerste instantie de verdachte vrijgesproken van belediging, maar hem wegens verstoring van de open bare orde tot 100 gulden boete veroordeeld, tegen welk vonnis zowel verdachte de officier van justitie in hoger beroep i Moeilijkheden op Prinsjesdag De verdacht gaf de feiten in zoverre toe, dat hij had geroepen: „Republiek" en „Claus heraua". Reeds eerder was vrijspraak gegeven van een aantal grove scheldwoorden, omdat de verdachte ont kende die woorden te hebben gebezigd. De proc.-general wilde vanmorgen ook dat deel van de dagvaarding laten vallen. De werkloze verdachte deelde mee van wege het „provo-zijn" uit Amsterdam naar Den Haag te zijn gekomen om te demonstreren. De uitroep: „Claus her- moet, aldus de verdachte, worden verstaan als: „Claus, kom uit dat rij tuig", want dit vindt de verdachte strij dig met de democratie. „Straks komt de heer Pieter van Vollenhoven er ook bij zitten," aldus de verdachte, die beiden niet de aangewezen personen acht om dergelijke hoge functies te bekleden. Hij ontkende in elk geval de bedoeling tot beledigen te hebben gehad. „Ik had brief aan prins Claus kunnen sturen, tr het was mij er om te doen het pu bliek te laten horen, dat er ook een groot deel van het Nederlandse volk is, dat er andere mening op na houdt". Wel had hij geconstateerd, dat je in Den Haag meer moet uitkijken met hetgeen je zegt, dan in Amsterdam. Na het horen van twee politiemannen, e over de gang van zaken op het mo ment dat de woorden werden geroepen, hun verklaring gaven, kwam de proc.- generaal aan het woord. „Het is een groot goed, dat er in Ne derland demonstratievrijheid bestaat en dat Je kunt zeggen wat je op je hart hebt. Dat kan in optimale vorm gebeu- Marty op weg naar wereldtitel CAIRO De Fransman Jean Marty heeft alle deelnemers aan het wereld kampioenschap kader 47/2 ver achter zich gelaten door in één beurt 400 ca ramboles te maken. Hij versloeg de Belg Schrauwen, die 74 caramboles maakte en is praktisch zeker van de titel. 44.4 39.6 248 Marty heeft al zfln acht partijen ge- Hij maakte 3200 caramboles in beurten, een gemiddelde van 166.6 Postduivcnhouders De Nederlandse postduivenhoudersorganisatie heeft op de postdulvenolympiade, die in Wenen is gehouden, de derde prijs behaald in het landenklassement van tien duiven, ingezonden door elk der zeventien deel nemende landen. LOTING 500 EN 5000 M. OSLO In Oslo is gisteravond de loting verricht voor de beide afstanden van de eerste dag van het wereldkampioenschap hardrijden op de schaats. Het resultaat was: 500 meter: Eerste rit: Valeri Kaplan (Rusland)—Hans Ruedi Widmer (Zwits); Tweede rit: Ard Schenk (Ned.)Fred Anton Maler (Noorw.); derde rit: Kees Verkerk (Ned.)Jouko Launonen (Finl); Vierde rit: Gerhard Zimmermann (W.-Dld.)—Hermann Strutz (Oo6tenr Vijfde rit: Rainer Kleer (O.-Dld.)— John Tipper (G.-B.); Zesde rit: Eduard Matusevitsj (Rusl.)Johnny Nilsson (Zweden): Zevende rit: Guido Gillarduzzi (Italië)—Keichi Suzuki (Japan); Achtste rit: Svein Erik Stiansen (Noorw.)Renato de Riva (Italië): negende rit: Tom Gray (V.-S.)Rudi Uster (Zwits.); Tiende rit: Magne Thomassen (Noorw.)—Rauli Helen (Finl.); Elfde rit: Bemd Prusowski (O.-Dld.)—Michel Duchet (Fr.); Twaalfde rit: Johnny Hoeglin (Zweden)Tadao Ishiata (Japan): Dertiende rit: Erhard Keller (W.-Dld.)Jorrit Jorritsma (Ned.); Veertiende rit: Peter Nottet (Ned.)Ingar Bollerud (Noorw Vijftiende rit: Ants Antson (Rusl.)—Guenther Traub (W.-Dld.); Zestiende rit: Per Willy Guttormsen (Noorw.)—Oerjan Sandler (Zweden); Zeventiende rit: Stanislav Seljanin (Rusl.)—Wayne le Bombarde (V.-S.); Achttiende rit: Raymond Fonvieille (Fr.)—Rudi Liebrechts (Ned.). 5000 meter: Eerste rit: Fred Anton Maler—Tom Gray; Tweede rit: Rainer Kleer—Rudi Uster; Derde rit: Johnny Nilsson—Ard Schenk; Vierde rit: Ants Antson—Tadao Ishiata; Vijfde rit: Valeri Kaplan—Gerhard Zimmer mann; Zesde uit; Svein Erik Stiansen—Herman Strutz; Zevende rit: Renato de Riva—Jouko Launonen; Achtste rit: Kees Verkerk—John Tipper; Negende rit: Oerjan Sandler—Bemd Prusowski: Tiende rit: Guenther Traub—Peter Nottet; Elfde rit; Magne Thomassen—Wayne le Bombarde; Twaalde rit: Rauli Helen—Keichi Suzuki: Dertiende rit: Eduard Matusevitsj—Hans Rudi Widmer; Veertiende rit: Raymond Fonvieille—Rudi Liebrechts; Vijftiende rit: Guido Gillarduzzi—Ignar Bollerud: Zestiende rit: Stanislav Seljanin— Johnny Hoeglin; Zeventiende rit: Erhard Keiler—Jorrit Jorritsma; Achttien de rit: Michel DuchetPer Willij Guttormsen. paren gegaan. ren, doch niet maximaal," aldus de proc- generaal. Er zijn natuurlijk grenzen, ge bonden o.a. aan plaats en functie en de mogelijkheid tot verweren. Uit demonstraties zijn in het verleden ook wel goede dingen voortgekomen en al weten we nog niet of dat bij de pro vo's het geval zal zijn, de mogelijkheid zit erin. Tenminste, indien het echte provo's betreft en geen nozems, die het ïen rel is te doen. De vraag is, of door de verdachte de grenzen zijn over schreden en dat is beslist het geval, al er nuancering ln. Hij geloofde niet dat er grove scheld- worden gebruikt zijn, want een echte provo gebruikt voor dit geval geen vuile woorden De uitroep „Republiek" ls op zichzelf niet beledigend en hiervoor zal vrijspraak dienen te volgen. Iets anders het zijn, indien „president" was ge roepen, hetgeen een tegenstelling met Rinus Ferdinandusse heeft zich als weifelmoedige stemmer geworpen op de vrije expressie. Gisteren toon de hij op een groot bord, waartoe zijn fantasie hem veleidt als hij over Den Uyl gaat schertsen. Hij vindt deze politicus een vrolijke olienoot en een man om mee te „koning" zou kunnen zijn, zodat een di rect verband aanwezig is. Anders staat het met de woorden „Claus heraus". Deze uitroep is op zichzelf evenmin be ledigend, hoewel het „heraus" bepaalde herinneringen aan de bezettingstijd op- Indien de verdachte zou hebben ge roepen: „Claus, kom uit de gouden koets," zou het anders hebben gelegen. In de uitroep ligt een soort verwijt, dat men ook kan terugvinden bij uitroepen als „dief". In dit geval achtte de proc.- generaal de belediging bewezen jegens de koningin, prins Claus en prinses Beatrix, doch niet ten aanzien van prins Bernhard. Verdachte is een actieve provo met diverse veroordelingen. Men kan waar dering hebben voor de activiteiten van de provo's want zij laten weten dat zij er zijn. Zij moeten echter de grenzen niet overschrijden, Zelf kan men wel voelen hoever men kan gaan, dat weet iedere Nederlander. „Ik vind provoverschijning wel goed, vrijheid moet er zijn", aldus de proc.- De justitie zou met felheid kunnen trachten dit soort zaken de kop in te drukken, doch men moet dit met voor zichtigheid benaderen. Er zijn meer veranderde instellingen op revolutio naire wijze ontstaan. De procureur- generaal had voorts de Indruk, dat ver dachte niet de bedoeling had op ordi naire wijze H.M. de koningin te bele digen, hoewel dit toch is geschied, daarom volstond hij met een eis van 50 gulden boete. De verdachte zei blij te zijn met het begrip dat de procureur-generaal blijkt te bezitten voor de provo en onder streepte niet de bedoeling tot belediging te hebben gehad. Het hof zal op 24 februari arrest wijzen. Inventief bij oplossen veiligheidsproblemen (Van rrslaggevers) DEN HAAG De Inventiviteit van de jongeren bij het ontwerpen van auto's is grenzeloos. Een jongen van veertien jaar belooft een autobezitter een hoogst onplezierige rit als hij vergeet zijn auto gordel te gebralken. Het ding bevindt zich in een ongelukkige toestand recht onder zijn zitvlak. Dezelfde jongen levert ook op papier een unieke bijdrage aan de veiligheid. (Van sportredactie) OSLO. De gelukkigste Neder lander bij de stijlvol omklede loting voor de eerste dag van de wereld kampioenschappen heet Kees Ver kerk. Zowel op de 500 als op de 5000 meter kan hij zijn schema richten naar de tijden die zijn grootste concurrenten vóór hem hebben gemaakt. Hiertoe behoort ook Ard Schenk, „meer gecon centreerd dan anders omdat hij weet dat het nu kan", aldus con ditietrainer Ben Holleboom. Ard Schenk heeft bij deze loting het voordeel gehad dat hij op de 500 meter start na de sterke Rus Kaplan. Op de 5000 meter vindt de Noordhollander Jonny Nilsson naast zich, een goede stayer, die Schenk sterk partij kan geven. Op de 5000 meter kwam zijn naam als eerste uit de bus. Hij moet volledig op zijn eigen schema rijden, want zijn tegenstander de Amerikaan Gray zal hem geen tegenstand van betekenis kunnen bieden. Merkwaardig is overi gens dat deze Amerikaan zich op de 500 meter veruit zijn sterkste af stand liet indelen in de tweede lotingsgroep en op de 5000 meter in de eerste. KeesVe rkerk zal zich puur op de tfld van zijn voorgangers moeten rich ten. Op de 500 meter, waarop hij aan vankelijk als tegenstander van Schenk uit de bus kwam zodat hjj naar het derde paar verhuisde, mag de Putters- hoeker van de Finse stayer Launonen nauwelijks inspirerende tegenstand ver wachten. Op de 5000 meter is de enige deelnemende Engelsman, John Tipper, voor Verkerk een schaatser die „gedub beld" kan worden. Van de overige Nederlanders heeft Nottet niet zo veel geluk gehad. Zijn sprinttegenstander Bollerud is een uit gesproken stayer en de Westduitser Traub heeft zijn beste dagen gehad, ook op de lange afstand. Rudi Liebrechts ontmoet twee keer de Fransman Fonvieille. die op de 500 meter in Lathl tot een redelijke prestatie kwam, maar die op de 5000 meter als laatste eindigde. Debutant Jorrit Jorritsma ten slotte is op de 500 meter de tegenstan der van het Westduitse sprintgeweld Erhard Keiler en dat biedt goede pers pectieven op een redelijke tijd. Of de Duitser ook op de 5000 meter goed uit de voeten zal komen, zal Jorritsma moe ten afwachten. Misschien kan Keiler zorgen voor een paar snelle eerste ron den van de Rotterdammer. Zodra de auto, die hij heeft ontwor- worpen in het kader van een door Ford uitgeschreven teken en ontwerpwed strijd „De auto van de toekomst", te dicht bij een obstakel komt schiet dank en foto-elektrische cel een veilig- heidsstang naar voren. Maar hij vertelt er niet bij hoe die stang weer Jn nor male positie moet worden teruggebracht. Achthonderd inzendingen waren er, waarbij één van een meisje. Tien daar van zijn met een prijs bekroond door 'n drie-mansjury, bestaande uit de Neder lander Piet Olyslager en de auto-ontwer pers Bahnsen uit Duitsland en J. Fal- lis uit Engeland. De tekortkomingen van vaders auto, zo was de indruk, Inspireer den de jeugdige ontwerpers. Ruitewis- sersproblemen werden opgelost door een luchtstroom onder hoge druk langs de voorruit te laten gaan. Bij botsingen wil den enkelen de motor door een speciale chassis constructie onder de auto laten schuiven, en één ving het probleem van naar binnen waaiende scherven bij een vernielde voorruit op door er aan de binnenzijde een vlies voor te spannen. De ontwerpers van auto's voor de toekomst hebben zich op het eerste gezicht laten inspireren door het vervoermiddel van Batman en door andere uitschieters ln de auto-industrie. De resultaten waren onder meer eivormige constructies waar van alleen de vier wielen nog aan het heden deden denken. Bij de meer alle daagse ontwerpen scheen een aantal in zenders met de nodige fantasie twee bestaande merken aan elkaar te „lij men". In andere gevallen was een hier te lande onbekend ontwerp als hulp middel gebruikt voor een nieuw model Prijswinnaars waren in de categorie vei ligheid: J. G. de Jong, Groenesteeg 51, Leiden; R. van Diepen, Eindhoven en A. Visser jr. Leeuwarden. In de categorie toekomst: A. M. van Lemmen, Zeist en A. Honderdors, Baarn. In de categorie bruikbaarheid: R. S. Biesma. Amers foort, J. van den Berg, Gorinchem, Cas per de Vries, Zutphen en Th. S. Ong Amsterdam. De jeugdprijs werd ge wonnen door Harry Elsinga. Ede (G.>.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 11