„Weg met de zuilen" zinloze kreet tides Katholieke pers in boeiend proefschrift van dr. Marsman doorgelicht Opmars van de massamedia De Gaulle bezong tien minuten lof De Gaulle Centrumpartij kan zich niet bij voorbaat al binden Nieuwe stelsel omzetbelasting aanvaard Vrijgezellenbond en -partij niet hetzelfde NS wint geding van categorale spoor mensen Scherpe nota van Moskou Peking aan Rennies|l Oostzeevloot van Rusland verplaatst naar Koningsbergen Haast U garantie Cals doet beroep op weifelaars in KVP VRIJDAG 10 FEBRUARI 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 'Van een onzer redacteuren DEN HAAG. Wie „weg niet de zuilen" roept en de verzuiling van het Nederlandse volk ziet als een ver schijnsel dat afgeschre ven moet worden, ver kondigt, ook weten schappelijk gezien, een dubieuze stelling. Aldus een conclusie die menig een boeien zal in de studie die dr. G. W. Marsman wijdt aan „De katholieke dagbladpers van Nederland in socio logisch perspectief." De heer Marsman is van middag aan de Nijmeeg se universiteit gepromo veerd op 'n proefschrift over dit onderwerp. Promotor was prof. dr. E. J. Leemans. Mars- mans studie is tegelij kertijd in boekvorm verschenen bij Van Gorcum N.V. te Assen. Uitgangspunt van dr. Mars mans studie is geweest een sociologisch onderzoek naar de eventuele achteruitgang van de katholieke Neder landse dagbladpers en naar de verdere ontwikkelingsmo gelijkheden van dit communi catiemedium. Hij oordeelt, dat het met de vaak genoem de achteruitgang nog wel meevalt en acl.t nieuwe toe komstmogelijkheden beslist niet uitgesloten. Minstens even boeiend als deze bevin dingen is evenwel, dat de heer Marsman wetenschap pelijk het mes gezet heeft in de veelbesproken verzuilings- kwestie en daarbij tot enkele uitspraken komt, die nogal sterk afwijken van wat van andere kanten hierover be toogd pleegt te worden. Garanties Dr. Marsman beschouwt de „verzuiling" als het zoeken van mensen naar garanties om voor hen belangrijke waarden te beveiligen; niet alleen godsdienst of levens beschouwingen kunnen daar bij een dwingende factor zijn maar ook zie België een taalcultuur. Tegenstanders van verzuiling beweren nu dat dit stelsel, dat men sen verticaal van elkaar scheidt, tot grote ver deeldheid moet leiden. Maar in Nederland Is de verzuiling altijd erop gericht geweest een indertijd feitelijk be staande verdeeldheid op te ruimen: het de facto niet er kennen van godsdienstige en levensbeschouwelijke minder heden. Juist door de verzui ling is een samenspraak en maatschappelijke samenwer king van verschillende groe peringen mogelijk geworden. Nu de emancipatie, waarop de verzuiling mikte, bijna of geheel voltooid is, verkondi gen vele zegslieden, ook we tenschappelijk geschoolden, dat deze verzuiling overbodig gaat worden. Maar dr. Mars man stelt hle: egenover als zijn mening, dat elke inte gratie, en wel met name de verzuiling met zich mee brengt. dat ze juist in haar voltooide vorm een optimaal effect met zich meebrengt. Wanneer men constateert, dat de verzuiling voltooid is, betekent dit z.i. dus niet, dat ze ook overbodig geworden is. \iet reëel „weg met de zuilen" niet reëel is. Een feit ls, dat op bepaalde gebieden de ontzui ling mogelijk blijkt; waar tegenover dan weer staat dat in verschillende andere si tuaties (onderwijs, voorlich ting, huwelijk, benoemings beleid) zeer v*len nog de voorkeur gjven aan een op- de eigen levensopvatting ge oriënteerde organisatie. Dr. Marsman stelt dan ook, dat. wanneer het mogelijk ware om morgen in Nederland volkomen ontzuild opnieuw te beginnen, dezelfde verzuiling als gisteren binnen de kortste lijd weer zou bestaan. Men mag ook niet stellen dat het handhaven van een stuk verzuiling per se de gunstige voorwaarde voor een grotere openheid van de groei>eringen onderling in de weg staat. Bij de verzuiling doet zich thans wel een ten dens tot versmalling voor. maar die wijst bepaald niet in de richting van een kort stondig voortbestaan van de zullen. Buiten Nederland komt juist een duidelijk op de godsdienst gebaseerd stre ven naar een bepaalde ver ticale maatschappyopbouW tot ontwikkeling. In landen als Amerika, Canada en Zotcel in het derde deel can zijn proef schrift (in het hier gepubliceerde artikel samengevat) als de in het sociologische vlak der communicatie gehouden eerste hoofdstukken snijdt dr. Marsman ktoes- ties aan, die stof tot verdere studie en discussies bevatten. Om er een die de krant betreft te noemen: volgens de heer Marsman streven de massa communicatiemedia veeleer ernaar be staande toestanden te bestendigen dan andering ervan in de hand te ken. BewijsT Volgens dr. Marsman simpeliveg omdat de interpretatie en dus het effect van het meegedeelde meestal berust op gevestigde ideeën en verhoudingen. Er zijn dachten \cij heel wat instituten in Nederland die hier anders over denken; die graag zou den zien dat de communicatiemedia muur wat minder in beweging brachten. landelijke dagbladen tegen de expansiekracht van enkele zogenoemde neutrale lande lijke bladen, vooral van zo danige bladen die als och tendkrant verschijnen. Gunstig i 1 dr. Mar Wat de kranten en andere massacommunicatiemedia be treft merkt Marsman op, dat zij noch aan de verzuiling noch aan de wijzigingen die zich daarbinnen voltrekken kunnen voorbijgaan. De ka tholieke kranten vooral nipt, omdat ze zelf nauw bij dit proces betrokken zijn. (■een reden tot paniek Dr. Marsman erkent, dat de „versmalling" wat betreft de katholieke zuil in de loop der jaren op strikt profaan ge bied verder zal gaan. Voor het voortbestaan vaai een ka tholieke pers ls z.1. de strikt georganiseerde verzuiling zo als we die gekend hebben, niet noodzakelijk. Een kritische studie heeft dr. Marsman in dit verband ge wijd aan cijfers over de rela tieve achteruitgang van de katholieke pers in Neder land: het aandeel op het to taal zou in tien jaar (1955- 1965) van 28.9 tot 27.9 pro cent zijn teruggelopen. De juistheid van dit cijfer wordt bestreden, omdat er een ver keerd uitgangspunt zou zijn gekozen. Voor de Nederlandse dagbladpers In haar geheel is er een groter potentieel pu bliek gekomen, maar het is fout ervan uit te gaan, dat het potentiële nieuwe lezers publiek voor de katholieke en de niet-katholieke pers even groot zou zijn. Dr. Marsman komt dan tot een minder te leurstellend cijfer. Bovendien blijkt de relatieve achteruitgang van de katho lieke dagbladpers vooral te wijten te zijn aan de kenne lijk onvoldoende afweermoge - lijkheden van de katholieke het. dat het aantal Neder landse katholieken die naast hun eigen krant ook een blad van andere richting kiezen. Is toegenomen. Hij acht het niet uitgesloten, dat dit „dub bel lezen" ook in de andere richting zal toenemen, mits groeiende openheid een on derdeel blijft van de kwali teitsnorm by de katholieke kranten. Uiteindelijk hangt de ontwikkelingsmogelijkheid van de kahtolieke dagblad pers. evenals van elke andere Nederlandse krant, af van de vraag of zij een goede krant weet te maken. Voor de posi tieve beantwoording van die vraag, acht de jonge doctor tenslotte het snel stijgen van oplagecyfer niet het enige of belangrijkste criterium. Oppositie doodgravers republiek. (Van onze correspondent Lucas Klcijr.) PARIJS De toespraak van De Gaulle voor radio en televisie heeft pre cies tien minuten geduurd. In die paar minuten heeft hij, zoals te verwachten viel, de lof gezongen van de vyfde repu bliek. dei in de binnenlandse en in de buitenlandse politiek volgens hem voor treffelijk werk heeft gedaan, ook al moe ten hier en daar nog een paar plooien worden recht gestreken. In diezelfde paar minuten heeft hij de drie oppositiepartijen andermaal de Mr. Y. SCHOLTEN UTRECHT (ANP) De kiezers dle- len zich bij hun keus op 15 februari te aten leiden door hetgeen de partijen ifgelopen vier 'aar hebben gedaan, en niet door verkiezingsbeloften, die soms maar al te gretig worden gedaan door lieden wie het zo goed zou zijn te wer- naar die als je hun werk beoor deelt, geen voldoende kunnen halen", al- mr. Y. Scholten, minister van Justl- In het kabinet-Marijnen op een ver kiezingsbijeenkomst van de CHU, die in Utrecht werd gehouden. De voorstelling van in het bijzonder de PvdA en VVD als zou het bij de komen de verkiezingen gaan om .een keuze tus sen socialisme en liberalisme, is zijns inziens onjuist. Op deze wijze wordt de inbreng der partijen die hun leden ver enigen op basis van hun geloofsovertui ging, en die naar hun aard niet zozeer het belang van een of meer bevolkings groepen, maar van de bevolking als ge heel voor ogen houden, verwaarloosd, aldus mr. Scholten. Wanneer Nederland in plaats van het huidige partijenstel een liberaal-conser vatieve, een centrumpartij, een socialis tische partij en een aantal splinterpar tijen zou kennen, zou ook de centrum partij zich voor de verkiezingen niet kunnen binden ten aanzien van haar re geringspartner. Het ligt daarom niet aan het zogenaamd confessionele partij-zijn dat de onduidelijkheid in de politiek op- Ireedt, maar veeleer aan het centrum iartij zijn. In elk land waar meer dan wee partijen zijn en geen meerderheids partij is, zal de noodzakelijke coalitie rerst na de verkiezingen kunnen worden gevormd. (Van onze correspondent) BRUSSEL. De Nederlandse regering beeft in Brussel bij monde van minister president Zijlstra aanvaard, dat in de LEG voor 1 januari 1970 een gemeenschappe lijk stelsel van omzetbelasting de zoge- aamde belasting op de toegevoegde waar- zal worden Ingevoerd. Minister-president Zijlstra heeft echter van de partnerlanden gedaan weten te krijgen dat Nederland ook in het kader van het nieuwe stelsel vrijstellingen mag verlenen in dezelfde mate, waarin dat in het huidige stelsel gedaan wordt (veelal om sociale redenen op produkten die tot de eerste levensbehoeften behoren). Bovendien mag Nederland vrijstellingen toepassen om technische redenen in het belang van een doeltreffend administra tief beheer. Deze uitzonderingemaatrege len zullen gelden voor een overgangs periode die eindigt op het moment waarop alle omzetbelastingtarieven in de zes lan den gelijk getrokken zullen zijn. doodgravers van de vijfde republiek ge noemd. Hij noemde die oppositie niet met name. maar duidelijk was wie hij bedoelde; de communisten, de linkse fe deratie van Mitterrand en het democra tisch centrum van Lecanuet. Noch de één noch een combinatie van twee noch een combinatie van drie zou straks een meerderheid kunnen vormen. Zij zijn de vijanden van de republiek en hij. De Gaulle is de hoeder van de vijfde repu bliek. De vraag ligt voor de hand wat De Gaulle zou doen. mochten de drie op positiepartijen het winnen van het Gaul- lisme. Of. om het anders te zeggen; wat De, Gaulle gaat doen wanneer het Gaul- Usme in de nieuwe volksvertegenwoordi ging geen meerderheid meer heeft. Aan gezien De Gaulle enkele malen heeft onderstreept dat hij de hoeder is van de vijfde republiek, en dat de historie hem deze taak heeft toebedeeld, moet men aannemen dat De Gaulle in dat geval een beroép zal doëtf op hét zo fel om streden artikel 16 van de grondwet. Dat artikel bepaalt namelijk dat wanneer de instellingen van de vijfde republiek niet meer functioneren of bedreigd worden. De Gaulle tijdelijk zonder het parlement kan regeren en de uitzonderingstoestand kan afkondigen. Men kan er bijgelovig van op aan. dat dit artikel 16 in de komende weken tij dens de verkiezingscampagne een bijzon der grote rol gaat spelen. Lecanuet en .Mitterrand hebben herhaaldelijk ver klaard dat zij de bestaande vijfde repu bliek accepteren en van De Gaulle alleen maar verwachten, dat ook De Gaulle van zijn kant de grondwet van de vijfde repu bliek zal eerbiedigen. Met andere woor den: dat wanneer de oppositie het wint, De Gaulle een leider van de oppositie aanwijst om de nieuwe regering te vor men. Het is uit de rede van De Gaulle donderdagavond duidelijk gebleken, dat geen haar-op zijn hoofd daar aan denkt. Een team van Russische ontwer pers, geleld door de befaamde vliegtuigbouwer Toepolev, experi menteert in Finland met een slee die geschikt is voor het water en voor gebruik op sneeuw. Met een halve ton lading heeft de slee een actieradius van 300 tot 500 kilo meter bij een uursnelheid van 50 tot 10 kilometer. NEW-YORK (A.P.). Robert Shaw, schrijver van de roman „The man in the glass booth" (De man in de glazen kooi) over de arrestatie en het proces van Adolf Eichmann, heeft zijn boek omgewerkt tot een toneelstuk. Het zal in september in Londen door The Royal Shakespeare Company worden opge voerd onder regie van Harold Pinter. Nadrukkelijke distantie Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Nederlandse Vrijge zellenbond heeft zich in een communique nadrukkelijk gedistantieerd van de Partij voor Ongehuwden, die volgende week aan de verkiezingen zal deelnemen. „Tal van ongehuwden menen, dat onze bond en die partij over een kam moeten worden ge schoren. Wy willen bepaald niet vereen zelvigd worden. Onze opvatting ls, dat er geen vrygezellenpartq moet zijn, maar dat men via de andere partyen, waartoe men zich aangetrokken voelt, de belangen van de ongehuwden moet bepleiten", zo zei ons ter toelichting de voorzitter van de afde ling Den Haag van de Nederlandse Vrij- gezellenbond. de heer J. A Engelsman, namens /.yn organisatie. De Vrijgezellenbond, vijftien jaar ge leden opgericht nadat in Grevenbicht jaarlijks ongehuwden bijeenkwamen voor wat jolige congressen, ijvert ervoor de „discriminatie" van 'ongehuwden onge daan te maken. De opvatting van de Nederlandse Vrijgezellenbond is, dat hij en de leden wel aan politiek moeten doen om in de situatie verbetering te krijgen, maar geen politieke partij moeten vor men of met een specifieke partij ver eenzelvigd moeten worden. „Een be- De collectie die Ted Palidus in Parijs voor de komende lente en zomer heeft ontworpen, ziet er jong en sportief uit. Een geruit ensemble met vest voor heren is hier gecombineerd met een caban-pataion fn rood, wit, violette ruit met pet van hetzelfde materiaal voor dames. AMSTERDAM. A.N.P.). De NS. hebben ook In hoger beroep liet kort ge ding tegen de Federatieve Spoorwegvnk- Vereniging (F.S.V.) gewonnen. De civiele kamer van liet Amsterdamse gerechtshof heeft het in mei van het vorig Jaar gewe zen vonnis van de president van de Utrechtse rechtbank ln het kort geding bekrachtigd, wuarby de F.S.V. het voeren van een actie door haar leden, die de N S. schade zou kunnen berokkenen, werd ver- De F.S-V.. ren categorale vakorganisatie, had in de eerste helft, van 1965 heropening geëist van het overleg over de C A.O. 1966. waarover de N.S.-directie al met de drie erkende vakorganisaties tot overeenstem ming was gekomen. De in dit overleg niet betrokken F-S.V., die toen met een stipt heidsactie van haar leden dreigde, wilde hiermede tevens een erkenning als vak organisatie door de N.S.-directie afdwin gen. Het hof veroordeelde F.S.V. tot de koeten ven toet geding Hl WOOi. langengroep wint het nooit in het pax*- lement, dat is wel gebleken in het ver leden", aldus de heer Engelsman, „wat moet je met 1 of 2 zetels in de Tweede Kamer uitrichten? Bovendien: ln het parlement komen veel meer andere zaken aan de orde. Daarover hebben ongehuwden geen spe cifieke mening vanuit hun ongehuwd- zijn. Daarom moet een vrijgezel er zijn er circa 800.000 in Nederland tussen de 25 en 65 jaar) zich aansluiten bij, of stemmen op een „algemene" partij, die zich blijkens haar programma met het hele politieke leven bezighoudt. Als zij in die partij hun zegje hebben, druk uitoefenen desnoods, dan is er voor de ongehuwden naar onze mening met bereiken. Een recent bewijs, dat bij de politieke partijen begrip is gegroeid voor de noden van de ongehuwden ls de on langs vastgestelde extra belastingver lichting voor ongehuwden boven de 40 MOSKOU (AFP-Reuter) De Russi sche regering heeft van China geëist, dat onmiddellijk een einde wordt ge maakt aan willekeur tegen de Russische ambassade in Peking en dat de Russi sche diplomaten direct hun bewegings vrijheid terugkrijgen. In een nota. die aan de Chinese ambassade in MQskou werd overhan digd, staat voorts dat de Russische regering „zich het recht voorbe houdt de noodzakelijke maatregelen te nemen", zo meldt het persbureau Tass. Duizenden Russen hebben gisteren 'n groep Chinese studenten bij hun vertrek naar China een joelend uitgeleide ge daan. De politie moest de studenten op het station in bescherming nemen tegen de menigte. Sommige Chinese functiona rissen werden met sneeuwballen en an dere voorwerpen bekogeld. Een auto van de Chinese legatie werd twintig door de menigte tegengehouden. (ADVERTENTIE) Brandend maagzuur? helpen direktl (Van onze correspondent) WARSCHUA Rusland gaat haar Oostzeevloot moderniseren en verster- De marinestaf, die zich eerst in Leningrad bevond, Is thans naar Ko ningsbergen in Oostpruisen verplaatst. Dese beslissing heeft een belangrijke be tekenis, omdat de Sovjet-Unie daarmee de hoogste bcvelsstaf van de marine ver der naar het westen heeft geplaatst. Men schat, dat de Russische Oostzee vloot thans bestaat uit 120.000 officieren, onderofficieren en manschappen. De vloot telt vijf kruisers, twintig torpedo- bootjagers, zeventig onderzeeërs. 150 snelboten, 150 schepen voor onderzee- bootbestrijding en 70 amfibische eenhe den. Voorts zou de Sovjet-Unie over marinekorps beschikken, dat naar Ame rikaans voorbeeld is opgeleid, zodat men in oorlogstijd met landingsoperaties aan de Deense en Westduitse kust rekening moet houden. De Russische torpedobootjagers wor den meer en meer met raketten uitge rust, waarvan in het bijzonder de typen „Krupny" (3700 ton), „Kynda" "(4300 ton) en „Kaschin" (4500 ton). Voorts 3 torpedobootjagers, 10 schepen voor on- derzeebootbestrijding, 8 onderzeeërs en 25 snelboten, die reeds zijn uitgerust met draadloos bestuurbare wapens. De Russische vloot in Oost-Duitsland, waarvan het hoofdkwartier zich in Ros tock bevindt, heeft 17.000 man in dienst. Deze vloot bestaat uit 4 torpedobootja gers, 20 mijnenvegers, 6 vaartuigen voor onderzeebootbestrijding, 40 snelboten. di® voor een deel met raketten zijn uit gerust en 12 landingsvaartuigen. (ADVERTENTIE) Er zijn nu nog SINAASAPPELEN met de volsap «zoet zonder pitten Het allerbeste uit de topklasse! Russen bestellen voor 12 miljoen Ned. schoenen (Van onze correspondent WAALWIJK/TILBURG Vyftien Nederlandse schoenfabrieken zullen te zamen 750.000 paar leren dames- en herenschoenen ter waarde van 12 mil joen gulden naar Rusland exporteren. Dat is in eerste instantie het resultaat van een Nederlandse economische missie, die ln mei 1966 onder leiding van de toenmalige minister van Economische Zaken. di s. J. den Uvl, naar de Sovjet- Unie werd gemaakt Voor de Nederlandse schoenindustrie betekent dit. een niet te onderschatten In jectie. Want het is geen geheim, dat het ook ln een aantal bedrijven van de Nederlandse schoenindustrie momenteel allemaal niet zo florissant gaat. Hetgeen kan worden afgeleid uit een aantal aan vragen tot werktijdverkorting. (Blijkens mededeling van het gewestelijk arbeids bureau deze week zijn er door 11 schoen fabrikanten vergunningen tot verkorting van werktijd aangevraagd. Red Verzet tegen confessionele partijen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Oud-minlster-presidcnt mr. J. Clas, verblijvend op Curaqa® om volledig rust te kunnen nemen („11* heb enkele weken met een virusziekte het bed moeten houden. De laatst® 15 jaar heb ik bovendien nooit echt va kantie gehad, ik ven er nu aan toe, ik kan het nu echt niet meer uitstel len") heeft gisteravond via de radio een beroep gedaan op de twijfelaars, toch op de KVP te stemmen. „Met mij zullen velen in de KVP blijven vech ten. dat de KVP een vooruitstrevende koers blijft volgen". Een aantal bekende katholieke figuren heeft in een verklaring als zijn stand punt uitgesproken, dat confessionele partijen een belemmering en bedrei ging vormen voor de ontwikkeling van een gezond, doelgericht en vooruitstre vend regeringsbeleid. Zij menen, dat de vrijheid van godsdienst en geweten, de politieke verdraagzaamheid, d® rechtszekerheid en vooral het christe lijk ideaal der sociale gerechtigheid, het beat verdedigd en vertolkt kunnen worden in een niet-confessionele demo cratische partij. Zij verklaren, in over eenstemming met deze overtuiging hun stem te zullen uitbrengen en roe pen alle medechristenen op hen hierin te volgen. De verklaring is ondertekend door prof. dr. B. Delfgaauw, Kees Fens, Nico van Hees, J. van Kilsdonk S.J., drs. T. de Lange, mevr. T. Poll- mann-Schlichting, G. K. van het Reve, Gabriël Smit, R. W. Tepe O.B., F. Veelenturf S. J. en Klaas de Wit. Meer ministers De fractieleider van de CHU in de Tweede Kamer, mr. H. Beernink, heeft op een verkiezingsbijeenkomst in Utrecht verklaard, dat de CHU, zo zij tot een toekomstige regeringscoalitie zou toetreden, geen genoegen zal ne men met slechts een ministerszetel. Weigering Oud-minister Vondeling, Kamerkandi daat voor de PvdA, heeft gisteravond opnieuw geweigerd deel te nemen aan een politiek forum (in Nijmegen), waarin ook een vertegenwoordiger van de CPN zitting heeft. „Ik ben niet bereid te discussiëren met principieel anti-democraten van welke signatuur i ook". Later zei hij, ook niet te willen [discussiëren met een vertegenwoordig» I ger van de Boerenpartij. Volksvijand „De CHU zal alleen aan de regering deelnemen wanneer de overige rege ringspartijen de bestrijding van d® werkloosheid centraal stellen en *1* volksvijand nummer 1 beschouwen", zei prof. J. v. Hulst, lid van de Eerst® Kamer voor de CHU gisteravond In In verlegenheid De KVP-staatssecretaris van Econo mische Zaken, drs. L. van Son heoft zijn partijgenoten in Brabant ln grot® verlegenheid gebracht met zijn op merking dat de industrialisatie in West- Brabant redelijk verlopen is «n dat d® werkloosheid in dit gebied van conjuno- turel® (tijdelijke) aard is en hem min der zorgen baart dan di® in Limburg en in het noorden. Van Brabants® KVP-kopstukken zijn hierop felle reao- ties gekomen. De burgemeester van het probleemgebied Rucphen nam het woord „verbijsterend" in de mond. Koud ,,Er heerst in de politiek een onduide lijkheid om er koud van te worden", verklaarde VVD-lijstaanvoerder mr, E. Toxopeus in Rotterdam. „De on duidelijkheid door het optreden non da confessionele partijen kan ertoe lei den dat het parlementair democratisch systeem in diskrediet raakt en dat we moeten gaan roepen om een sterke man. Dit hoop ik niet en dit moet u ook niet willen". Kortere werktijd en ontslagen in Apeldoorn APELDOORN (ANP) De directie van de Industriële en handelmaatschappij Lorain-Holland Cranes N.V. heeft beslo ten met ingang van 27 februari de werk tijd te verkorten met ongeveer 30 c/c. voor lopig voor 6 weken. Tevens is voor 25 werknemers een ontslagvergunning aangevraagd Het totale aantal werk nemers bedraagt thans 140. Aanleiding tot deze maatregelen ls de aarzeling en terughoudendheid van de marlot waardoor in de afgelopen 8 maanden de afzet be langrijk bij de produktle is achtergeble ven en de voorraden belangrijk zijn toe genomen. Chichester bij Nieuw-Zeeland AUCKLAND (AP) I Britse zeiler, sir Francis Chichester, die op de tweede etappe van zijn reis om de wereld is, werd vandaag om 17.30 uur pl. tijd 240 km ten noorden van Nieuw Zeeland waargenomen. Een vliegtuig van de Nieuwzeeland- se luchtmacht cirkelde een tijdje boven het jacht en sir Francis kwam aan dek wuifde.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5