S)e £cidie6oii/ïant (J Soekarno verliest laatste bolwerk: zijn eigen P.N.I. I-I EL PARLEMENT EIST AFTREDEN Uitwijk naar Japan vrijwel zeker JAMIN Drie veilingen gaan samen Meer continuïteit in bouwopdrachten Met spoed geul in Europoort graven VIETNAMOVERLEG GOED MOGELIJK r DANSEN Eén grote, moderne veiling in Dijkpolder Alleen Poeldijk stemt tegen Politie houdt jongen af van zelfmoord en wordt gemolesteerd Grote verliezen door wijziging in het beleid Old-fimer gerangeerd op bolknak Aardbeving in Columbia: 65 doden Nederlanders leden schade op Tasmanië PAPENGRACHT 32 LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 en 2.55.94 ADVERTENTIEAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p. w. 0.93; p. maand 3.97; p. kwart, 11.90; franco per post 12.40. ADVERTENTIES 22 ct p. mm. Telefoontjes ƒ2.- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00). VRIJDAG 10 FEBRUARI 1967 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN IETS KOUDER Overwegend droog weer met wolkenvelden en hier en daar mist. Zwakke wind, aanvankelijk veranderlijk, later uit zuidelijke richtingen. Vannacht ln het binnenland lichte vorst, mor gen overdag ln het algemeen Iets lagere tempe raturen dan vandaag. 58e jaargang, no. 17.061 DJAKARTA (AP-ARP-Reuter- ANP) De positie van president Soekarno is bijzonder wankel ge worden door een aantal snel opeen volgend ontwikkelingen: het parle ment heeft de resolutie aanvaard, waarin Soekarno's ontslag wordt geëist alsmede een onderzoek naar zijn verbintenissen met de PKI (comm.). De resolutie zou morgen worden voorgelegd aan het Volks congres dat er in maart over moet beslissen. Soekarno's eigen partij, de PNI, heeft tijdens die parle- mentszitting een gematigde versie ingetrokken en zich geschaard achter de tekst waarin Soekarno's ontslag wordt geëist. Soekarno's hoop over nog voldoende a&nhang te beschikken ls daarmee goed deels vervlogen; de geruchten over een reis naar Japan zijn ln kracht toegeno men en hebben enige bevestiging gevon den in een verklaring van het hoofd van de Japanse politie, Sensoeke Foejieda. Er zijn onder de Indonesische leiders twee stromingen De ene wil geen enkele consideratie met Soekarno (stroming Na- soetion), de ander (stroming Soeharto) wil het wat ruimer zien en heeft er geen behoefte aan om Soekarno voor het ge recht te dagen als hij vrijwillig aftreedt als president. Deze mildheid komt waar schijnlijk voort uit vrees voor onrust ln sommige gebieden van Java. als Soekar no zonder meer tot aftreden gedwongen In het verleden heeft Soekarno beslis singen rond zijn persoon en machtspositie altijd in het buitenland afgewacht. Dit alleen al maakt een reis naar Japan, waar zijn favoriete echtgenote, Ratna Sa ri Dewi de geboorte van haar kind af wacht, niet onwaarschijnlijk. Japan heeft reeds laten weten, dat Soekarno onder alle omstandigheden welkom is. Het hoofd van de Japanse politie. Sensoeke Foe jieda heeft verklaard over inlichtingen te beschikken, dat de reis spoedig zal plaats hebben. De Japanse pers weet reeds de dag van aankomst te melden: dinsdag of uiterlijk woensdag. Inwoners van Djakarta konden hun ogen nauwelijks geloven toen zij gisteren luitenant-kolonel Oentoeng, ex-comman dant van een Inmiddels ontbonden regi ment dat tot de lijfwacht van Soekarno behoorde en een van de belangrijke figu ren van de communistische samenzwering van 1965. in officiersuniform door de stad zagen lopen. Spoedig bleek ecther wat er aan de hand was. Oentoeng, die de doodstraf heeft gekregen wegens zijn aandeel in de mislukte staatsgreep, was tot filmacteur ..gepromoveerd". Hij en een sergeant, die de anti-communistische generaal Ach- mad Janl. destijds legerbevelhebber, zou hebben vermoord, moesten laten zien hoe de ontvoering van de generaal zich in de nacht van 30 september 19R5 werkelijk heeft afgespeeld. Hun handelingen wer den in opdracht van het leger gefilmd. (ADVERTENTIE) zaterdag schaats kampioenschappen t.v. Kijken? ga éérder naar niet duur weI heerlijk in het Don Boscohuis The Lightfeet Spiders Aanvang 8 uur. KAARTVERKOOP: voorverkoop 's mid dags tussen 4.00 en 5.00 uur kan de zaal en i avonds vanaf 7.00 uur aan de zaal. als eerste bij plan betrokken (Van t verslaggevers) DEN HAAG De stichting van één grote, moderne en goed geoutilleerde groenteveiling Westland-Noord ln de Dijkpolder te Poeldijk gaat door. Drie van de vier veilingen, die aan dit project zouden meewerken, gaven er gisteravond hun fiat aan. Alleen veiling Poeldijk een van de veilingen, die het eerst bij de plannen betrokken was bleef achter. Het voorstel om met de veilingen Honselersdijk, Loosduinen en Wateringen een fusie aan te gaan, behaalde niet de vereiste tweederde meerderheid. gadering te komen. Vanmorgen werd daartoe het vereiste aantal handtekeningen overschreden, zodat binnenkort eei nieuwe beslissing zal moeten worden genomen. In een uitvoerig rapport, dat tevoren aan alle betrokken vijf tienhonderd leden van de veilingen werd toegezonden, wat berekend, dat de nieuwe veiling weliswaar om en nabij de zestien miljoen gulden zou gaan kosten, maar dat fusie de vier veilingen een daling van de veilingkosten met zich mee zou brengen Alle veertig bestuursleden van de vier veilingen waren .het erover eens. dat het voor een betere prijsvorming en voor het behoud van de concurrentiepositie noodzakelijk is om in het Westland het aantal van twaalf veilingen terug te brengen tot drie of vier. De veiling Westland-Noord hoopt men in drie jaar gereali seerd te hebben. Tot zo lang blijft iedere tuinder bij zijn eigen veiling de produkten aanvoeren. De vergaderingen van de vier verenigingen, die tegelijkertijd in Wateringen, Honselersdijk, Poeldijk en in Amicitia in Den Haag werden gehouden, droegen ondanks soms felle dis cussies een rustig en zakelijk karakter. In Wateringen werd het voorstel met 243 tegen 81 stemmen aanvaard. In Honselersdijk met 172 tegen 71 stemmen. Bij de veilingvere niging Loosduinen waren er 227 stemmen voor en 3 tegen fusie. De veiling Poeldijk had 286 stemmen vóór, 151 stemmen tegen en 7 blanco stemmen. De premier van India, mevrouw Indira Gandhi, moet een pleister op haar neus dragen. Dezer dagen werd zij tijdens een verkiezings toespraak -met stenen bekogeld, ie» haar in het gezicht trof. TILBURG Tilburgse agenten wer den door een groep van ongeveer 50 hoofdzakelijk jeugdige personen ge molesteerd, toen 7,ij trachtten een jongen, die drie keer had geprobeerd om zich voor een rijdende auto te werpen, over te halen mee te gaan naar het bureau. Een der agenten werd pijnlijk in het gezicht gewond. Een andere verloor zijn hoofd deksel. De jongen was ook al voor een trein gaan liggen. Hij kon toen door een agent nog juist voor een naderende trein worden weggetrokken. De menigte keerde zich tegen de agen ten zonder iets van de voorgeschiedenis af te weten. De politie werd namelijk op het nachtelijk uur te hulp geroepen om de knaap, die overstuur was, voor verder onheil te behoeden. Terwijl de jongen huilend uitriep, dat hij liever dood wilde zijn en zich met de vuisten op het hoofd sloeg, trachtten de agenten hem te kal meren. Omdat alles nogal luidruchtig in zijn werk ging, verzamelde zich al spoe dig een grote groep mensen, die on wetend over wat zich afspeelde, partij trok tegen de politie. De toestand werd zo ernstig, dat om politie-assistentie moest worden gevraagd. Toen de jongen ten slotte toch in de auto stapte, was dat het sein voor de toeschouwers om zich op de agenten te werpen. Op het politiebureau bleek, dat de Jon gen overstuur was als gevolg van een on gelukkige liefde. Hij werd later door *jjn oudere afgehaald. Ondernemers bij minister: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het bouwbedrijfsleven heeft in een onderhoud met minister De Quay (Verkeer en Waterstaat) aan gedrongen op een grotere continuïteit de overheid bij het verlenen van bouwopdrachten. Men drong ook aan op grotere openheid van regeringswe ge over de uitvoering van regeringsplan- sn inzake de bouw. Een delegatie van de raad van bestuur bouwbedrijf, waarin de ondernemersor ganisaties in de bouw samenwerken, heeft minister De Quay er nog eens op gewezen, dat vooral de sterk gemecha niseerde bedrijven moeten weten waar an toe zijn. Deze bedrijven zijn vooral betrokken bij infrastructurele en wegenbouwprojecten. Men kan daarvoor geen eigen markt scheppen, maar is volledig afhankelijk van de opdrachten de overheid. Die overheid komt re gelmatig met plannen voor belangrijke infrastructurele werken, waarop het bouwbedrijfsleven zich voor een goede uitvoering van te voren moet instellen door investeringen in machines e.d. Die investeringen belopen vaak mil joenen guldens. Indien dan achteraf blijkt dat de overheid om conjuncturele of andere redenen haar beleid moet wij zigen, dan houdt dat onmiddellijk i groot verlies voor de bouwbedrijven in. Daarom bepleitte de delegatie bouwondernemers een grotere continuï teit in de bouwplannen en een grotere openheid op het stuk van de uitvoering van regeringsplannen. Minister De Quay heeft thans toege zegd dat hij nu de mogelijkheden van een regelmatig contact met het bouw bedrijfsleven in overweging wil ne Enkele weken geleden heeft een dele gatie van de raad van bestuur bouwbe drijf over dezelfde materie een gesprek gehad met minister Witte van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening. Pauline van 2 moet stemmen BREUKELEN (ANP) Groot was de verbazing van de 34-jarige automon teur P. F. Westmeijer uit Breukelen, toen hij bij de post een oproep aantrof voor zijn tweejarig dochtertje Pauline om de volgende week te stemmen. Zijn eerste reactie was begrijpelijk: Hij moest er flink om lachen. De oproep voldeed overigens aan gestelde voorwaarden. Ook het geboor tejaar was foutloos ingevuld, namelijk 1964. De heer Westmeijer is van plan de volgende week samen met zijn vrouw en dochtertje ter stembus te gaan. Tenslotte zou ik strafbaar zijn als ik haar thuisliet, aldus de heer West meijer, die overigens zelf niet van plan is de gemeente Breukelen op haar fout te wijzen. „We zullen wel zien wat het gaat worden", zo zei hij. Op handen en voeten kruipen brandweerlieden door de ruïnes van een kerk in Baltimore, waarvan het dak door de zware sneeuwlost instortte. In de kerk waren honderd kinderen en twintig volwassenen. Er vielen dertig gewonden. REGERING: DEN HAAG (ANP) Naar liet ministerie van Verkeer en Wa terstaat meedeelt is de regering, mede gelet op het advies van de door haar ingestelde interdeparte mentale werkgroep „Vaargeul in de Noordzee naar Europoort", on der bepaalde voorwaarden bereid te voldoen aan het verzoek van de gemeente Rotterdam en de aldaar gevestigde oliemaatschappijen om Europoort zo spoedig mogelijk toegankelijk te maken voor sche pen met een laadvermogen van 225.000 ton dw en een diepgang van 62 voet. Deze toegankelijkheid zou door uit breiding en vervroeging van de Euro- poortwerken omstreeks 1970 bereikt kunnen worden, docht reeds in de jaren 1968 en '69 zullen de bedoelde zeer grote tankers, afgeladen tot een diepgang van resp. ongeveer 55 en 59 voet. Europoort via de bestaande (tijdelijke) toegang kunnen binnenlopen. De minister van Verkeer en Waterstaat zal op zeer kor te termijn nader overleg plegen met de gemeente Rotterdam over de financiële aspecten van dit plan. Jonge vrouw verdrinkt in badkuip (Van onze correspondent) SCHIPLUIDEN De achttienjarige mej. N. van Dijk uit Schipluiden is gis teravond verdronken tijdens het baden. Mej. van Dijk werd onwel en na enige tijd vond men haar levenloos in de bad kuip Zij stond bekend als goed zwemster. Kosygin in Groot-Rrittannië (Van onze correspondent) LONDEN Volgens premier Kosygin van de Sovjet-Unie bestaat er een „zeer gunstige" mogelijkheid voor rechtstreeks overleg tussen de Amerikanen en Viet- namezen. Als de Amerikanen hun bombardementen op Noord-Vietnam direct en onvoorwaardelijk zouden staken, zou er rechtstreeks overleg kunnen worden ge pleegd, zo verklaarde Kosygin op een persconferentie ln Londen. De Noord Vietnamese minister van Buitenlandse Zaken was kortgeleden met een voorstel van deze strekking voor de dag gekomen tijdens een gesprek met een Australische journalist. De Russen stonden hier volledig achter en de Amerikanen zouden het moeten aan grijpen om uit de huidige Impasse te komen. Brits-Russische vriendschap voorgesteld De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft hierop gisteren gereageerd tijdens een persconferentie. Hij zei, dat Noord-Vietnam er niet op moet rekenen dat de V.S. hun bombardementen staken, zolang het bewind in Hanoi mensen en materiaal naar Zuid-Vietnam stuurt. Amerika moet, voor het beëindigen van de bombardementen precies weten welke de eventuele militaire gevolgen van een dergelijk initiatief zijn en tot welke tegenprestaties de andere partij bereid is. Tot dusver hebben de communisten geen tastbare bijdrage tot een mogelijk vredesoverleg geleverd, aldus Rusk. Op zijn persconferentie had Kosygin Deze locomotief, een getrouwe nabootsing van zijn grote broer die in voorbije dagen stampend en hijgend het Wilde Westen doorkruiste, is één van de vele technische miniatuunoondertjes waarmee 1186 firma's des inkopers ogen gaan verblinden op de jaarlijkse speelgoedbeurs in Neurenberg. Deze loo (voor 9-mm-spoor) i.s zo klein, dat hij een stevige standplaats vindt op een kloeke bolknak. De beurs opent zijn poorten aanstaande zondag. BOGOTA (AP) Aardbevingen heb ben gisteren in Colombia aan tenmin ste 65 personen het leven gekost. Het aantal gewonden is meer dan driehon derd. Duizenden zijn in paniek de strt- ten opgerend toen de gebouwen begon nen te schudden. Zes uur nadat in Bogota in de loop van de morgen twee schokken glas en puin in de straten hadden doen neerre gen, deed zich weer een schok voor. Een onderwijzer in Bogota heeft veertig kinderen gered uit een instortende school. Zijn vrouw en schoonmoeder zijn in de school omgekomen door het om vallen van een muur. De meeste doden zijn gevallen op 300 tot 500 km. ten zuidwesten van de hoofdstad. De schok werd in het hele land ge voeld en in het bijzonder in de steden Bogota, Cali, Pereira, Medellin, Buca- ramanga en Cucuta. De beving deed zich ook voelen in het aangrenzende Venezuela. In Colombia onstond een grote -paniek. De telefoon en andere communicaties vielen in ve le delen van het land uit. NEW-VORK (AP) De Sovjet-Unie is iar verluidt van plan een aantal divi sies uit Oost-Duitsland terug te trekken. Dit meldt New-York Times in een be richt uit Berlijn. Het blad ontleent dit aan rapporten van inlichtingendiensten. De New-York Times spreekt over terugtrekken van drie fot vijf Russische divisies uit Centraal-Europa. Het terug lopen van de mankracht zal gecompen seerd worden door het stationeren meer raketten en andere wapens in Oost-Duitsland. ook de verhouding tussen Rusland en China ter sprake gebracht. De Sovjet-Unie zal al het mogelijke doen om de diplomatieke betrekkingen met Peking te handhaven, mits de Chinezen de veiligheid van de buitenlandse diplomaten in Peking waarborgen en hen hun werk normaal laten doen. De mogelijkheid van een gewapend conflict werd door hem verworpen. Later, in een toespraak tot de leden m het Lager- en het Hogerhuis, stelde de Russische premier het sluiten van Brits-Russisch vriendschapsverdrag Een dergelijk verdrag van vreedzame samenwerking en non- aggressie zou een stap vooruit betekenen de betrekkingen tussen beide landen bijdragen tot de ontwikkeling van internationale samenwerking. Kosygin kreeg een staand applaus van de 700 aanwezige parlementariërs. aV •V SI In verschillende universiteitssteden zijn studenten al bijzonder actief met het oog op de komende verkiezingen van de zogenaamde grondraden, die- weer een vinger in de pap zullen hebben bij de samenstelling van de Nederlandse Studenten Raad. De stembusslag, waaraan circa 80.000 studenten zullen deelnemen, wordt gehouden op 81, 88 en 83 februari. Op de foto een vertegenwoordigster van de S.V.B. druk in de weer met afwasborstel en affiches.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 1