Mr. JOSEPH LUNS „STEL NU EENS DAT WE EEN MINISTER-PRESIDENT KOZEN.. it Nederlandse vlag neergehaald Bijeenkomst Boerenpartij gesmoord in onbeschrijflijke chaos en vele rookbommen Koekoek door provo s buiten zaal gehouden Knokploeg met honden en politie Geld niet alles bij ontwikkelings hulp Kwestie Vietnam KOSYGIN: STAKEN BOMBARDEMENTEN VOORWAARDE VREDE Lekezielzorgers in september van start Aard van werk en honorering nog in studie Lunar-3 in baan om maan praten met kandidaten (Van onze correspondent) AMSTERDAM De verkiezingsavond, die de Boeren partij gisteravond om acht uur (met als spreker Koekoek) in Amsterdam had belegd, is geëindigd in een onbeschrijfelijke chaos, voordat hij goed en wel was Toneel van handeling: het gebouw Frascati, waar eens de programma's van „Zo is het" werden opgenomen. Tussen de bedrijven door snèuvelde de mythe, dat de Boerenpartij geen knokploeg zou hebben. In de zaal gingen verschillende potige mannen rond. die grote honden aan de lijn hielden. Commissaris Land man van het bureau Singel, die de lei ding van de „noodzakelijke maar uiterst beheerste" politiële actie had, bezwoer dat er van hem geen hondebegeleiders binnen waren. De conclusie ligt voor de hand en werd trouwens door verschillen de leden van de Boerenpartij lachend be vestigd. Ruim een uur, voordat de bijeenkomst zou beginnen, was gebouw Frascati al in staat van beleg. Buiten een joelende me nigte van 200 demonstranten, waardig in toom gehouden door de politie, binnen zenuwachtige buffetjuffrouwen, die in structie hadden, alle dranken in plastic bekertjes te serveren en het glaswerk zorgvuldig weg te bergen. De belangstel lenden voor de vergadering werden door acht stevige boeren bij mondjesmaat en tegen betaling van een gulden binnen gelaten. In een zijzaal zat commissaris Landman met dertig politiemensen te wachten op de dingen, die onvermijdelijk te gebeuren stonden. Gevaarlijk hoogtepunt Klokslag acht uur wilde Koekoek de hoofdingang van Frascati binnen gaan. Het werd hem belet door een joelende menigte, die riep ,,Sieg heil. Koekoek", begonnen. Aanleiding tot de rel, die ongeveer 100 poli tiemensen en marechaussees, soms fel chargerend, op de been bracht, was het neerhalen door een provo van de Nederlandse vlag, die achter het podium hing. De vergadering was toen, in afwachting van de komst van Koekoek, nog niet begonnen, hoewel men reeds een half uur over tijd was. Er waren ongeveer 250 mensen in de halfvolle zaal, waarvan een groot deel provo's, linkse jongeren en straatnozems. Overal hing de scherpe reuk van de tientallen rookbommen, die binnen en buiten waren ontploft. EIS VIER JAAR Marokkaan stak vrouw vijfmaal DEN HAA.Gr. Tegen een 33-jarige Marokkaan uit Leiden heeft de officier van justitie bfj de Haagse rechtbank van wege poging tot doodslag op een 31-jarige vrouw vanmorgen vier jaar gevangenis straf met aftrek van hel voorarrest ge- eist. Het gebeurde speelde zich af op zondag middag 11 september van het vorig jaar in de Rembrandtstraat, waar de vrouw woont De Marokkaan was aanvankelijk kostganger bij de vrouw, die getrouwd was: na verloop van tijd ontstond er een verhouding. De vrouw was op die zondag middag bezig de straat voor haar woning aan te vegen toen de Marokkaan op zijn bromfiets passeerde. Hij wierp zijn brom fiets tegen de grond. De vrouw vluchtte haar huis binnen waarna de man door een openstaand raam zich toegang tot de woning verschafte. De vrouw rende weer naar buiten maar de Marokkaan achter haalde haar. Er ontstond vervolgens een gevecht waarbij de zuiderling een dolkmes trok en de vrouw vijf Bteken toebracht. Twee militairen wisten de vrouw tenslotte te ontzetten en hielden de Marokkaan Aanleiding van het misdrijf was de wei gering van de vrouw om in te gaan op een huwelijksaanzoek van de Marokkaan Uitspraak op 23 februari. Vergeefs werd er in de zaal van Frascati gewacht op Koekoek. Er werden rookbommen ontstoken, de Nederlandse vlag werd neergehaald en er brak een rel uit. Leden van de B.P.-knokploeg, met honden, politie en marechaussee ontruimden het gebouw. „Houzee Koekoek". Nadat de Boeren leider zich de (soms handtastelijke) de monstratie vyf minuten lang had laten welgevallen zonder een spier in zijn ge groefde gezicht te vertrekken, blies hy de aftocht. Het aanbod van de politie om ruim baan voor hem te komen maken wees hij van de hand. De onrust in de smalle Nes, Frascati ligt, liep op tot een gevaarlijk kookpunt. Politie te paard veegde de steeg beheerst schoon. In de zaal nam het tumult toe, naarmate de Boerenlei der langer op zich liet wachten. Frascati- directeur Den Harde werkte onder wel willend oog van de politie twee jon gelui hardhandig naar buiten, die door leden van de Boerenpartij als raddraaiers waren aangewezen. Hier en daar knal den rookbommen. Om half negen komt het hoofdstedelijk raadslid van de Boerenpartij de heer Ver laan de verslaggevers meedelen: „Koe koek is weg. Cals wilde er door een ach terdeur uit, Koekoek wil er door de hoofdingang in, maar het is hem belet" Onmiddellijk volgt het bovengenoemde vlagincident, dat de lont in het kruitvat De knokploeg van de Boerenpartij grijpt in. De mannen van commissaris Landman grijpen in. Over en weer knal len de meest verschrikkelijke beledigin gen. Inspecteur Ter Haar roept door de microfoon, dat de vergadering ontbon den ls en dat iedereen de zaal moet ver laten. Er wordt geslagen onnodig Boerenraadslid Verlaan neemt de mi crofoon over en roept grijnzend: „Is er dokter in de zaal? Er is een provo flauw gevallen". Enkele jongelui grijpen bij gebrek aan glaswerk naar stoelen, maar bedenken zich juist op tijd, wanneer de marechaussee zien naderen. Wan- ïr het gebouw langzaam, maar beslist wordt geëvacueerd, blijft Verlaan door praten. Eerst zegt hij: „De vergadering geschorst wegens het schofterige ge drag van enkele personen". Daarna roept hij: „Dit Ls het gevolg van de hetze dei- grote partijen. Het zou nooit gebeurd zijn, wanneer ons beginselprogramma normaal zou zijn aanvaard, zoals dat be hoort te geschieden in een democratie". Hij trekt een vergelijking met de Rode Garde in China, die tegen de zin van de volwassenen in ook dingen doordrijft. Hij doet een beroep op het Nederlandse volk en bedankt de politie. Waar Koekoek is, weet hij niet, maar het doet er volgens hem ook niet toe. .Die blijft ijskoud on der zulke omstandigheden", zegt hij, „die geeft toch geen commentaar aan de (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Luns vormt met zijn collega-K.V.P.-ministers geen verkiezings karavaan. Zolang laat Plein 23 hem niet gaan voor een reis die binnen de grenzen blijft. Niet dat de lucht van Roemenië beter is dan die van Rotterdam, of dat hij Oostenrijk ver kiest boven Onstwedde. Maar als bekwaam ver tegenwoordiger dient hij nu eenmaal overal aan Een vraag over China wegwuivend: „Over de toestand daar valt geen ver standig woord te zeggen. Het is duide lijk een machtsstrijd die in volle gang is. En wat de Nederlands-Chinese rela ties betreft: het diplomatieke conflict is geheel opgelost toen China zich bereid verklaarde de exterritorialiteit van zijn ambassade tijdelijk op te heffen, waar door de Nederlandse justitie de moge lijkheid kreeg de lastechnici te onder vragen". Vietnam Ontwijkend over het anti-Amerikanis- le bij sommige groepen, en in djcteer- ijl over Vietnam: „De Nederlandse re gering is zoals bekend, evenmin als an dere regeringen in West-Europa recht streeks bij de strijd betrokken. De zaak valt buiten NATO-verband. Desal niettemin is de Nederlandse regering bezorgd over de ontwikkeling het conflict en de mogelijkheid tot escalatie als de meeste van haar West- europese bondgenoten. De Nederlandse regering heeft dan ook indertijd als lid dë Veiligheidsraad actiéf eraan meegewerkt de kwestie door de Vere nigde Naties te doen behandelen, ten einde tot een vredesconferentie te ko- Helaas zijn die pogingen mis lukt, aangezien Hanoi tot dusverre wei gert VN-bemiddeling of -ingrijpen te aanvaarden. Voorts heeft 't de Neder landse regering betreurd dat bij de luchtbombardementen op Noord-Viet- woonwijken zijn getroffen en civiele slachtoffers zijn gevallen. De eigen me ning van de regering en de reactie van Kamer en publieke opinie zijn dan ook uitvoerig ter kennis van Washington ge- De regering hoopt, dat het mogelijk zal zijn te komen tot een vredesconfe rentie, volgend op het stoppen van de Amerikaanse bombardementen, en zij heeft de indruk dat, indien van de zijde Noord-Vietnam aanwijzingen wor den gegeven, dat het stoppen van de bombardementen gevolgd zal kunnen 'orden door contacten om te geraken tot en formule van vredesonderhandelin gen, de bombardementen inderdaad zul len worden gestopt. Tot dusver zijn he laas dergelijke aanduidingen achterwe ge gebleven. Uiteraard betreurt de regering ook at in Zuid-Vietnam zovele burgers (de laatste vier jaar plusminus 13.000) door te kloppen waar Nederland te „verkopen" is. En dat is in het buitenland, „waar Nederland zoveel van heeft" om met Luns te spreken. Hij is zelfs meer op reis dan zijn collega's, en dat intrigeert. Is dat omdat „uit" goed voor hem is? Of denkt hij, als de man die Nederland moet redden naar de verwachting van de meerder heid van ons volk, dit met buitenlandse hulp te kunnen volbrengen? Die vraag is blijven steken in de korte tijd die minister Luns beschikbaar had om „zijn buitenland" aan ons te verkopen: slechts twintig minuten verliepen na het vertrek van zijn secretaresse, mejuffrouw Borgman Brouwer, toen zich reeds een Frans gezelschap aandiende, vol goede wil tot onder handelen. In die tussenliggende twintig minuten slechts enkele vragen, enkele antwoorden. dikwerf uit Noord-Vietnam afkomstige terroristen zijn vermoord. Sinds enige weken heeft de Amerikaanse luchtmacht de bewoonde centra van Noord-Vietnam zorgvuldig vermeden, hetgeen in feite desescalatie betekent. Uiteraard zal veel afhangen van de houding van China en in mindere mate van de Sovjet-Unie, terwijl het bekend is dat de geallieerden van de Verenigde Staten, waaronder Ne derland. de mogelijkheden om de Ge- neefse akkoorden te doen herleven en de conferentietafel te bereiken, actief VYD niet meer op teach-ins over Vietnam (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De VVD zal niet langer meer vertegenwoordigd zijn op openbare debatavonden en teach-ins, waar de kwestie-Vietnam wordt bediscussieerd. Dit gelet op de slechte ervaringen, die men met dit soort bijeenkomsten heeft opgedaan. Maar al te vaak lopen deze bijeenkomsten uit de hand en eindigt men in (anti-Amerikaans) geschreeuw, zo stelt men van VVD-zijde. Men meent dat daarmee geen enkel belang gediend is en daarom doet de WD aan dit soort bijeenkomsten niet meer mee. Johnson dankt Paus Paulus LONDEN A.F.P.-A.P.-ReuterOm vredesonderhandelingen te kunnen be ginnen, is het absoluut noodzakelijk dat de Amerikanen hun bombardementen op Noord-Vietnam onvoorwaardelijk be ëindigen en voor een vreedzame regeling van het conflict m Vietnam dienen de Geneefse akkoorden volledig te worden nageleefd en moeten de Amerikaanse troepen Vietnam verlaten opdat de Vietnamezen hun vraagstukken zelf kunnen oplossen. Dit heeft premier Koeygin van de Sovjet-Unie gisteren in Londen ver klaard. De Russische premier zei voorts dat de stem van Engeland in Europa zwaar telt, Hij meende dan ook dat; Engeland met de Sovjet-Unie en even tueel ook met andere landen zal kunnen bijdragen aan een vreedzame regeling van het Vietnamese conflict binnen het kader van de Geneefse akkoorden President Johnson heeft Paus Paulus verzekerd dat de V.S. en hun bondgeno ten in Vietnam intensief proberen te bereiken dat het huidige bestand uit mondt in onderhandelingen over een vreedzame regeling van het Vietnamese conflict. „Ik weet dat u van ons niet zou verwachten dat wij onze militaire activiteit beperken indien de andere partij niet bereid is hetzelfde te doen", aldus Johnson in antwoord op de jongste pauselijke oproep tot vrede in Vietnam. Zoals gemeld heeft Paus Paulus woensdag in boodschappen aan de staatshoofden van de V.S., en Noord- en Zuid-Vietnam de hoop uitgesproken dat het nieuwjaarsbestand „uiteindelijk de weg zal effenen voor een «•«Q&fcvaardige en dunraama vrede'1» sprekspartner bij een vredesconferentie te aanvaarden. Begrijpelijk is dat Was hington de Vietkong niet kan accepte ren als enige vertegenwoordiger van Zuid-Vietnam bij dergelijke onderhan delingen. Ontwikkelingshulp De Nederlandse ontwikkelingshulp wordt in steeds verméérderde mate door de regering behartigd. Onze uitgave van rond 450 miljoen gulden steekt bijzon der gunstig af bij andere landen. De laatste jaren vertonen een opgaande lijn. Ik zou erop willen wijzen dat het te simplistisch is alles te concentreren op de bedragen. Er zijn andere kanten die eveneens dienen te worden bezien: met name de wijze van besteding, een effectieve controle op de gegeven som men, de zekerheid dat het voor opti maal nuttige projecten wordt gebruikt, en de mogelijkheid dat experts worden ingezet indien de betreffende landen niet over voldoende technisch potentieel beschikken. En het handhaven van een aparte ministerspost? Daarop moet ik het ant- Premier Is de toekomst aan de gekozen mi nister-president? „Onmogelijk. Ik kan hetzelfde antwoord geven als de door mij, zo hoog .geachte dr. Drees. Ik ben overigens blij dat in deze moeilijke sociaal-economische om standigheden een vakeconoom de leiding heeft. Bij de val van het kabinet-Cala heb ik gezegd, dat de begroting van meneer Vondeling mij niet onverant woord leek. Maar men moet bedenken dat ik geen financieel-economisch ex pert ben. Ik moet toegeven dat de te genwoordige minister-president en ook degenen in de KVP-fractie die een meer sombere kijk hadden op 's lands finan ciën en op de algehele conjunctuur, ach teraf gezien gelijk hebben gekregen. Stel dat een gekozen minister-president De Franse bezoekers komen binnen. Zij zijn juist op tijd om de gedachte te onderdrukken dat hijzelf weieens geko zen zou kunnen worden. Dat gevolg van zijn populariteit zou hem zorgen baren. (Van een onzer verslaggevers) BREDA In september van dit jaar gaan de eerste studenten van Maartens- hof het Bredase opleidingsinstituut voor pastorale werkers, de praktijk in. Ze be ginnen daarmee aan de derde van de vier studiejaren, die het instituut kent. IVlaarlenshof telt momenteel 35 cursisten waarvan er 21 aan het tweede jaar be- sig zijn. Het instituut draait sinds sep tember 1965. Het directe bestuur berust bij de bisschop van Breda, omdat het in stituut in zijn bisdom gevestigd is. In het Haagse ziekenhuis St.-Joanncs de Deo werkt sinds 1 januari van dit jaar al een zuster van Liefde van Tilburg voorlopig voor halve dagen als pasto raal werkster. Zij is in dit opzicht haar medestudenten voor. Hoewel er ook in andere bisdommen al de nodige studie aan de opleiding van leken-zielzorgers ls besteed, neemt Maartenshof in Breda een unieke plaats in .Er studeren cursisten uit alle Neder landse bisdomfnen. Het is niet ondenkbaar, dat er behoef te aan meer dergelijke opleidingen zal komen. Met het oog daarop heeft het episcopaat een bisschoppelijke commis sie benoemd, die op verantwoordelijk heid van de bisschoppen, zich zal gaan bezighouden met het aantal opleidingen dat wenselijk moet worden geacht, met het bepalen van niveau van functie en de opleiding van de pastorale werker, met de rechtspositie en honorering. Die PASADENA (Reuter) De jongste Amerikaanse, Lunar Orbiter 3, ls in een baan om de maan terecht gekomen, vanwaar mogelijke landingsplaatsen voor ruimtevaarders moeten worden ge- 1 Potografeerd, bestaat uit drie man, te we ten mgr. Ph. Hendriksen, hulpbisschop en .vicaris-generaal van Utrecht, mgr. H. Ernst, vicaris-generaal van Breda en mgr. L. Rooyackers, vicaris-episcopalie van Den Bosch. Voor andere vraagstukken, zoals de afstemming van het studieprogramma op de praktijk van het pastorale werk, voor de aanneming van kandidaten, voor het regelen van stages en tewerkstelling, voor voorlichting en werving en voor in troductie van de functie en de functiona rissen, is een interdiocesane adviescom missie in het leven geroepen. Dit alles zijn alleen nog maar vraag stukken van organisatorische'aard, hoe belangrijk ze dan ook mogen zijn. Het slagen van dit zielzorgexperiment hangt echter van heel andere zaken af. De pastorale werkers zullen voor een deel zelf hun functie moeten maken. Hoe zullen ze gewaardeerd worden, enerzijds door de priesters, anderszijds door de genen onder wie ze werkzaam zijn? Ze kunnen zowel worden ingezet »n de categorale als in de territoriale zielzorg, zowel in bijvoorbeeld het be- drijfsapostolaat als in parochies of de kenaten. Een nauwkeurige functieom schrijving is nauwelijks te geven, maar wanneer ze in het bedrijfsapostolaat werkzaam zijn, zouden ze bijvoorbeeld gespreksgroepen kunnen leiden binnen de bedrijven. En in de parochies kun nen zij godsdienstig onderricht geven aan volwassenen en op scholen. Ze kun nen eucharistievieringen voor groepen voorbereiden, ze kunnen eveneens ge spreksgroepen leiden, ze zouden pasto rale ziekenbezoeken kunnen afleggen, huisbezoeken doen bij bejaarden en al leenstaanden enzovoorts. Ook de legerzielzorg heeft belangstel ling voor de opleiding getoond. Het mi litair vicariaat is dan ook in de advies commissie vertegenwoordigd. Wat de animo voor de opleiding be treft: momenteel wordt ér aan deelge nomen door 15 religieuzen en 21 niet-re- ligieuzen. Die religieuzen zijn vijf broeders en 10 zusters. Onder de niet- religieuzen zijn twee heren van wie er één gehuwd is. De overigen zijn onge huwde dames, veelal afkomstig uit het onderwijs en het maatschappelijk werk. Hoewel aan specialisatie in de opleiding voorlopig nog niet wordt gedacht, blijkt er vaak wel een duidelijke voorkeur voor bepaalde sectoren van zielzorg, namelijk jeugdzlelzorg en dekenale en parochiële zielzorg. Eén cursist denkt naar de ontwikkelingsgebieden te gaat*

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5