Ad Odijk: Na Tilburg en „Den Haag' Bussums t.v.-wereldje Hongaars circus in ons land in tent van Boltini Première op 22 maart op Malieveld CHU terecht boos op NTS Boerenzuil op komst? DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 9 FEBRUARI 1967 Pleidooi voor een illusie SOMMIGE kiezers hechten jammer genoeg weinig gewicht aan één kritische opmerking van de niet-socialis- tische politici ten opzichte van verkie zingsleuzen van partijen als de P.v.d.A., de P.S.P. en de C.P.N. (We hebben overigens beslist niet de bedoeling deze drie partijen in het algemeen onder één noemer samen te brengen): ze beloven de doorsnee-Nederlander zo veel. dat hun beloften wel illusoir moeten blijken, wanneer het ooit op financiële verwezen lijking zou aankomen. Ontwikkelingshulp. studiemogelijk heden zonder eigen kosten, verbetering van primaire en secundaire arbeids voorwaarden, een voor iedereen bevredi gende huisvesting, spreiding van de cultuur om maar enkele zaken te noe men, de gedachten van genoemde par tijen gaan zo ver, dat alles tezamen moeilijk serieus te nemen is. Wel wordt erbjj vermeld, dat daar voor de winstmarges van bedrijven moeten worden verminderd en dat de beter-betaalden grotere offers dienen te brengen. Maar overal wijst de ervaring uit, dat bij een te doctrinaire aanpak van het bedrijfsleven niet alleen de winstmarges, maar ook de werkgelegen heid vermindert. Natuurlijk kan men van de beter gesitueerden en nog wel op sociaal juis te gronden, een groter offer voor de gemeenschap vragen. Maar het procen tuele aandeel van deze groep in de be lastingopbrengsten is reeds zeer groot. Deze categorie zal zeker niet in hoofd zaak de meermiddelen kunnen op brengen, die realisering van de socialis tische plannen vergt. BIJ die plannen zijn er, die ook vele niet-socialisten direct graag onder schrijven. Maar ze onderschrijven die tegen de achtergrond van de veronder stelling, dat het omzetten van die plan nen in werkelijkheid alleen mogelijk is, wanneer de hele natie bereid is van de inlossing van bepaalde wensen af te zien, althans een zeker uitstel ervan te aanvaarden. Natuurlijk, een party als de P.S.P. (die op dit punt nog radicaler geworden is dan de communisten!) verkondigt het zeer idealistische standpunt dat er al veel gewonnen wordt, wanneer Neder land uit de N.A.V.O. treedt en zijn ge hele defensieapparaat aan de kant zet. We zouden graag willen dat het moge lijk was, maar herinneren eraan, dat wanneer Nederland en andere West- europese landen in 1939 gedaan hadden wat de P.S.P. nu adviseert, wij waar schijnlijk nog geknecht lagen onder de zelfde rechtse dictatuur, waarvan de P.S.P. nu zelfs bij vermeende symp tomen al nachtmerries krijgt. Van die kant zouden we graag eens uitgelegd hebben, inhoeverre bijvoorbeeld Rood- China een beter perspectief biedt op wereldvrede, geestelijke vrijheid en men selijk welzijn dan destijds een Hitler- Duitsland of Mussolini's Italië? Wanneer de P.S.P. als alternatief hiervoor dan inderdaad aanvaardt dat bijvoorbeeld West-Europa desnoods de martelaarsrol denkt- te spelen bij aggres- sie van links-totalitaire zijde, dan moet zij dat de kiezers heel duidelijk maken, inclusief een schets van wat dit in de praktijk betekenen kan. MAAR op dit moment bekommeren we ons meer om de gevaren die er schuilen in illusoire opvattingen als de Party van de Arbeid terzake van con crete toekomstmogelijkheden de kiezers voorlegt. Het is niet zo eenvoudig als drs. Den Uyl vandaag aan de dag verkondigt. We prijzen het dat hij de positie der zwak- sten wil verbeteren, maar hij is niet de enige die zulks wil. En daarom is het ook een beetje onrechtvaardig, wanneer hij de kiezers nu bezweert dat ze in feite moeten kiezen tussen liberalisme of Partij van de Arbeid. Want de V.V.D. blijkt altijd weer iets anders te willen dan ze te denken gaf. En de Party van de Arbeid gaat te gemakkelijk aan de harde werkelijkheid voorby. We zijn bly, dat deze twee par tyen het in Nederland toch niet alleen het zeggen hebben. Schrijver met een heel eigen beeldtaal (Van onze parlementaire redactie)) DEN HAAG. Het Hongaarse staats circus zal dit jaar op tournee gaan door Nederland en daarbij gebruik maken van de nieuwe outillage van circus Toni Bol tini De tournee start op 22 maart op het Haagse Malieveld en omvat 200 plaatsen tot medio oktober. „Er zijn aanmerkingen gemaakt op het feit. dat ik gedurende twee seizoenen beatgezelschappen in mijn circusprogramma bracht. Men vond. dat dit in een circus niet thuis hoorde. Nu ga ik puur circus brengen. Nederland zal moeten tonen, dat het onvervalst circus waard Is", aldus Toni Boltini tijdens een persconferentie op de Hongaarse ambas- Toni Boltini erkent, dat hij dank zij het beatgeweld (Johnny Lion en Rob de Nijs) gedurende twee jaar flink wat geld heeft verdiend, welk geld hij zoals hy mee deelde gestoken heeft in een nieuwe tent en in vernieuwing van zyn wagen park. Die tent „u zult het straks een gebouw moeten noemen, het is het grootste circus van Europa" wordt hydraulisch opgetrokken en heeft een ruime accom modatie. Daarin brengt hij het komende seizoen een programma van het Buda- pester staatscircus, aangevuld met enkele eigen ..huisnummers". Sedert 1953 is de circuskunst in Honga rije een staatsaangelegenheid. De pro gramma's. die er worden gebracht, staan onder toezicht van de staat, ook als bui tenlandse circusondernemingen een tour nee door dat land maken. Budapest be schikt en is daarop niet weinig trots een soort circusacademie, waar begaafde jongelui niet alleen een training krijgen (bijv in acrobatiek of dressuur) maar ook schoolopleiding genieten. Na afloop van de acht jaar durende cursus moet (ook in circuskunst) een examen worden afge legd. De geslaagden werken in eigen land, maar worden ook uitgezonden naar het buitenland, zowel Individueel als in Hon gaars programmaverband. Zo'n totaal programma wordt in 1967 uitgezonden. „We brengen echt circus, modern cir cus en Hongaars circus", zei ons een direc tielid van het Budapester staatscircus. „Met echt bedoelen wij een klassiek pro gramma. met modern denken wij aan dc presentatie en met Hongaars hebben wij het oog op onder meer muziek en ballet zoals dat van ons bekend is". Er wordt aan toegevoegd: „Nederland is op circus- gebied verwend, omdat de beste buiten landse circusondernemingen er zijn opge treden. WIJ moeten en zullen dus met sterke troeven komen". Onthoudingswet op vrijdag komt te vervallen UTRECHT De vrijdag is als een verplichte onthoudingsdag voor het ge bruik van vlees komen te vervallen. In de vastenbrief, die de bisschoppen van het Nederlands episcopaat zondag van de kansels zullen laten voorlezen, staat vermeld, dat met ingang van de vrijdag daarna (dat is 17 februari) do zoge naamde onthoudingswet is komen te vervallen. Aan een eeuwenlang gebruik om op vrijdag vis in plaats van vlees te gebruiken, wordt dan officieel een eind gemaakt. seurs (geen roofdieren, wel paarden, olifanten en kamelen), zigeunerkapel, koor. ballet, jockeys, hogeschoolrijders, allemaal ln Hongaarse kostuums. Ze wor den, tezamen met Boltini's huisnummers, geregisseerd door Maria Eotwos, die tijdens de tournee de touwtjes zeer strak in han den zal houden. De Hongaren zijn vooral zeer trots op hun uit 7 personen bestaande springplankgroep, die uniek heet te zijn (springplankacrobaten zyn trouwens ty pisch Hongaars) en waarin twee meisjes „mannenwerk" doen. „Iedereen zal versteld staan van myn nieuwe tent", prijst Boltini zijn inbreng. „Van buiten is hij weer groenwit ge streept, van binnen is hij een feest van kleuren. Hy is 16 meter hoog. Uit de mas ten stijgen daarboven nog eens masten van 12 meter op. waaraan de spandraden hangen, die het tentzeil omhoog houden. Het is allemaal gloednieuw, ook de con structie". Vanavond weel een spel op het beeldscherm (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De Hildebranddreei gebouwd rond een grote patio in dc nieuwe woonwijk Overveeht in Utreeht- Noord, telt onder zijn bewoners sind> enige tijd de bekende auteur Ad Odijk Deze Nederlandse schrijver, meer be kend onder het pseudoniem Otto Dijk geniet de laatste tijd niet alleen in ei gen land. maar ook ver daarbuiten, grote bekendheid door zijn oorspronke lijke televisiespelen. Vandaag, donder dagavond zendt de VPRO op Nederland 1 „Ramswocrthe" van hem uit. een stuk over spanningen tussen een schil der (llans Roswinkel) en zijn vrouw (Manon Alving). De artiest meent, dat zijn artistieke impotentie te wijten is aan het feit. dat zijn rijke vrouw hem als het ware heeft gekocht. De dienst meid (Liesbeth Struppert) ment zich met haar sociale rancunes in dit con flict. mpar zowel zij als haar vader (Dries Kryn) vergissen zich in de be doelingen van de anderen en elkaar. Dit spel van vergissingen duurt drie kwartier, maar Ad Odijk, die zijn kwa liteiten bewees in t.v.-spelen als ,,De begrafenisdienaar", „De fotograaf", „De agent", „De zendeling" en „De acteurs", weet een intensieve belang stelling te trekken voor dit conflict. Hij noemt het een stylering en geen colla ge van de dagelijkse werkelijkheid. Komt zijn visie niet over, dan mist het spel de trefzekerheid, waarin zijn wer ken zo opvallend, uitmenten. Het spel had eigenlijk „De negerin op de vloer' als toppunt van volmaakte vernedering moeten heten, maar hij gaf het als hoofdtitel „Ramswoerthe" naar het stadhuis van Steenwijk, waarin het op 13 en 14 oktober van het vorig jaar on der regie van Jack Dixon werd opgeno- Het stuk speelt zich namelijk af in een rijke koopmansvilla. Decorontwerper Gerardo Porto was van mening, dat je in de Bussumse vitusstudio te weinig ruimte had om een grote huiskamer plus een atelier en een luxueus trappe- huis op te bouwen. Jack Dixon, die lid van de culturele raad van Noordwest- Overijssel is, herinnerde zich plotseling dat Steenwijk een prachtig raadhuis in de bekende „Jugendstil" bezit. Een kort gesprek met de burgemeester bleek voldoende om de t.v.-mensen twee dagen de beschikking te geven over de ideale omgeving voor dit spel. Een gastvrije begrafenisondernemer -zorgde voor lijkauto's, -volgwagens en een kist en toen kon de VPRO-ploeg •ongehinderd aan het we*k gaan. Slaaf en meester Terwijl Ad Odijk op zijn met papieren en boeken overdekt bureau in de lich te, heerlijk verwarmde werkkamer op de eerste verdieping naar een doosje lucifers zoekt, zegt hij plotseling: „De slavernij is in de negentiende eeuw niet afgeschaft, maar het meesterschap", NEDERLAND I STER Reclame-uitzendingen om 18.55, 19.56 cn 20.16 uur) NTS 18.45 uur Pipo de clown 18.50 uur: Nieuws in het kort 19.00 uur: De Verrekijker, jeugd journaal 19.10 uur Van gewest tot gewest, actualiteitenrubriek 19.30 uur Mensen in de sport, do- cumentair-informatief programma 20.00 uur Journaal 20.20 uur: Zendtijd Politieke Par tijen (Landsbelangen) VPRO 70.30 uur Politiek Bekeken 71.00 uur Ja nee geen mening, vragenprogramma HILVERSUM I AVRO 20.05—22.00 uur: Stereo-concert door het Residentie Orkest 22.00—22,30 uur: Concert door het Stryps Kamerkoor 22.55—23.55 uur: Het mag geen naam hebben, cabaretpro gramma Rams Woerthe, t v Automatisering (1) 23.30 uur: Sluiting NEDERLAND II STER Reclame-uitzendingen om 20.01 en 22.10 uur) NTS 19.50 uur Zendtijd Politieke -Par tijen (Noodraad) 20.00 uur: Bill Dana Show, t v - HILVERSUM II NCRV 20.10—20.35 uur: De familie Leenhouts. hoorspel 20.35—22.00 uur: Samen uit - Samen thuis, amusements programma 23.15—23.45 uur Weerwoord, kunst kroniek programma 20.45 uur: De Wally-show. t.v.- 2125 uur: Brandpunt Europa, do cumentaire NTS 22.15 uur: Tweede journaal CVK/IKOR 22.30 uur: Dichterbij 23.00 uur: Sluiting T V morgen NcnERI_AND I NTS/NOT 10.45 uur: Maatschappelijke oriën tatie 11.10 uur: Hulp aan de medemens 11.35 uur Walter and Connie. Engelse les 12.00 uur: Sluiting KADIOMEU WSDlKiNST HILVERSUM I: 7.00. 8.00. 11.00. 13.00, 16.00. 18.00, 20.00, 22.30, 23 55 Radioprogramma ingsolisten; 12.25 Beursberichten; 12.27 Me- Katholleke Volkspartij. Jonge Nederlandse kuns piano: moderne liederen: 14.00 Inleiding tot muziekbegrip, muzikale lezing; 14.15 Bij de tijd en bij de thee: gevarieerd programma; inHervormd Nederland: DEN HAAG. Het weekblad Hervormd Nederland gaat in zenn laatste nummer vóór de Tweede-Kamerverkiezingen van 15 februari in op enkele politieke zaken, o.m. op de weigering van de NTS. ook de CHU op te nemen in het gisteren uitge zonden schakelprogramma. In de hoofdredactionele kolommen schrijft Hervormd Nederland: „De CHU is boos. op de bedachtzame, relative rende wijze, die men van deze groepering kan verwachten. Als men de rustigste politieke partij van het land koud één week voor de verkiezingen hard op het hart trapt, dan is er trouwens réden voor zulke boosheid". Hervormd Nederland brengt dan in herinnering dat de NTS geweigerd heeft de CHU aan het scha kelprogramma te laten meedoen. De KVP. PvdA. VVD en ARP werden uitge nodigd voor deze televisieuitzending, maar de NTS wees het verzoek van de CHU. om alsnog te mogen meedoen, af. Hervormd Nederland gaat dan verder: „De CHU. letterlijk én figuurlijk uitge schakeld als zy is, blijft haar traditionele mantel van fatsoen dragen: in alle rust en waardigheid legt zij haar gegriefd heid op tafel. Voor die zelfbeheersing hulde En alle afkeuring voor de onbe grijpelijke houding van de h.vper neu traal te achten NTS We zitten nu eenmaal nog met die vijf grote partyen. de NTS had het kijkende volk dus De Vijf moeten geven". Wethouderszoontje (8) voert anti-Batman-actie (Van onze radio- en t.v.-redacteur) DEN HAAG. De KRO-t.v. kan erop rekenen een dezer dagen een brief te krijgen uit het Noordhollandse Heems kerk. waarin wordt aangedrongen op verwijdering of verplaatsing naar een later tijdstip van de t v -serie Batman. Initiatiefnemer tot deze brief is de acht jarige Peter van Herpen, zoon van een wethouder van Heemskerk. Hem was door zijn ouders het kyken naar de gemaskerde verboden omdat hij er nachtmerries van kreeg Met twee buur kinderen. wie hetzelfde was overkomen, ging hij tijdens de uitzending van de strip de straat op. Daar hoorden ze van een passant dat over de gehele wereld kinderen van het zien van Batman en Robin nachtmerries krijgen. Peter besloot er iets aan te gaan doen Er werden raambiljetten getekend: van de burgemeester mochten aanplakbiljet ten worden opgehangen. Maar het drie tal vond het niet genoeg en besloot het kwaad by de wortel uit te roeien: een brief dus naar de KRO. DE Christelijk Historische Unie heeft protest aangetekend tegen 't feit dat zij niet betrokken was in het NTS-schakelprogramma „Verkiezin gen 67" dat gisteravond bijna twee uur lang op het scherm te zien was. Voor dat protest kunnen we begrip hebben. Er kon van zo'n t.v.-uitzen ding een grote propagandistische kracht uitgaan voor de deelnemende partijen. Maar we vinden het verstan dig dat de NTS deze opzet twee regerings- en twee oppositiepartijen heeft aangehouden. Politieke partij en op 15 februari treden er 20 aan hebben hun problemen. Maar de NTS heeft die ook. Haar probleem is: een goed televisieprogramma te ma ken over de verkiezingen van volgen de week. „Verkiezingen 67 werd geen goed, maar een voortreffelijk programma. Enige nadeel was het te late uur. Het eindigde om middernacht en dat is een later tijdstip dan men redelijkerwijs van het merendeel der kijkers mag eisen. Voor het overige: een der beste en levendigste politieke uitzendingen die we ooit op ons scherm kregen. Voor een deel was dat aan de feilloze techniek te danken die vijf afzonder lijke locaties tot een hechte eenheid bond. Maar voor een minstens zo be langrijk deel kan het op rekening wor den geschreven van Frits (Brandpunt) v. d. Poel die het geheel met een speels-harde hand leidde. vier fractieleiders zich tegenover het t.v.-publiek opstelden. Toxopeus en Den Uyl, de laatste gesteund door een krachtige claque, maakten er flitsend theater van met veel interrupties, veel kreten en veel onderlinge onvriende lijkheden. Biesheuvel leek wars van scheuren maken. Hij deed opbouwend op elk punt en wekte zo doende ver trouwen. Mej. Klompé deed het minst aan theater en maakte wellicht daar door in dit gezelschap de betrouwbaar ste indruk. Blijft het feit dat CHU en zestien klei ne partijen niet aan het woord zijn gekomen. Een betreurenswaardig feit. Maar daar staat de winst tegenover dat nu eindelijk eens een politiek t.v.-programma van ruime adem werd gebodenKdat van begin tot eind in hoge mate boeiend was. Wij hebben dat vroeger al eens gepleit voor een vast televisieparlement in de geest van het radioprogramma dat destijds door AVRO en Wereldomroep werd gepre senteerd onder leiding van dr. L. G. Kortenhorst. Als er ooit zo'n program ma komt kan men niet beter doen dan de discussieleiding op te dragen aan Frits v. d. Poel. Informatief succes verzekerd. Vf. daarbij doelend op zijn tv.-spel. „Wat mij opvalt is, dat slaaf-zijn tegenwoor dig niet een zaak is van arbeidsverhou dingen, maar van een persoonlijke en psychische instelling. Dit raak je al leen maar kwijt door een persoonlijke aanpak". Opeens laat deze in het Bra bantse Vlijmen geboren schrijver dit onderwerp varen. Met zachte stem ver telt hij, dat hij zijn gymnasiale studies bij de „Rooie Harten" de missiona rissen van het Heilig Hart in Tilburg heeft gemaakt. Daar miste hij feitelijk al de eerste goede communicatie, de intermenselijke verhoudingen, waar over hij nu in zijn tv.-spelen schrijft. De vrijheidsbeperkingen in dat kloos terleven hebben hem vaak als nacht merries achtervolgd. Lange tijd heeft Ad Odijk als ambte naar voor toneelzaken op het ministe rie voor Onderwijs, Kunsten en Weten-, schappen in Den Haag gewerkt. „Vyf- tien jaren lang interesseerde ik me speciaal voor de belangen van de cra- tieve kunstenaars. Ik had een eigen mening over de toneelconstellatie en miste een kunstenaar met profetische en organisatorische allure, die waar kon maken, dat toneelgezelschappen niet moeten bestaan en ontstaan door een chauvinistische visie van een aantal provinciale en gemeentelijke notabelen. Een toneelgroep mag geen randver siering zijn van een stedelijke of ge westelijke society. Een gezelschap moet onstaan bij de gratie en roeping van een aantal kunstenaars met een ge lijkgerichte artistieke visie. Wat Hans Croiset probeert is niets anders dan via een geografische indeling het to- neelbestel tc regelen". Buitenlands werk Een andere typisch Nederlandse kwaal is, dat de toneeldirecties alleen maar interesse schijnen te hebben voor fijn- gelikte uitvoeringen van buitenlandse werken. Men durft geen risico te ne men met stukken van eigen bodem, terwijl men daarentegen tienduizenden gulden van de subsidies steekt in cau ties op vreemde werken, die soms niet eens worden opgevoerd. Men zegt een voudig dat er geen goede Nederlandse toneelstukken zijn. Dat die stukken er wel zouden komen als onze vaderland se acteurs eens wat meer werden ge- stimuleren door opdrachten, vergeet men. De toneelleiders ontbreekt het aan „Gamma" over eiwit en bier De helft van de wereldbevolking heeft een voedselpakket met onvoldoende eiwitten. Het wereldtekort aan eiwit wordt geschat op 15 miljoen ton per jaar. Het blijkt in principe mogelijk eiwit te produceren uit algen en uit gist. die op aardolie en aardgas gekweekt wordt. Op vele plaatsen in de wereld houdt men zich bezig met dit probleem; in Nederland ln het fysisch technisch laboratorium van prof. dr. K. Rletema aan de technische hogeschool ln Elndho- In de KRO-t.v.-rubriek Gamma van 9 februari Nederland II ls een reportage van het onderzoek in Eindhoven opge nomen. Ir. B Erdtsleck verleent hier aan zyn medewerking. Een ander onderwerp ln Gamma ls het Instituut voor bieronderzoek van de katholieke universiteit van Leuven. In dit instituut wordt onder leiding van prof. J. de Clerck. die voorzitter is van de Europese Brouwery Conventie, de fabricage van bier diepgaand bestudeerd Voorts komen tn Gamma aan de orde een proefschrift over de basisfuncties van het menselijk leven en een studie over de literaire kritiek De produktie van Gamma heeft Marius Kooistra. Regisseur is Simon van Adelberg. Ned II. 20.30 uur. In oktober ooi; in Frankrijk leuren-t.v. PARIJS. (AP). In oktober v.al de kleurentelevisie in Frankrijk zijn Intrede doen. Dit heeft Alain Peyrefitte. minis ter van Wetenschap en Ruimte, gisteren in het kabinet bekend gemaakt. Minis ter van Voorlichting Yvon Bourges ver telde later dat een van de twee staats - netten per week 12 uur kleurenuitzen- dingen zal verzorgen. De eerste kleuren- toestellen komen in Juni op de markt. De televisie huldigt gelukkig een an der standpunt. Ad Odijk heeft zelf twee jaren als dramaturg bij de VARA- t.v. gewerkt en weet uit ervaring, dat de kijkers Nederlandse t.v.-spelen we ten te waarderen. Anderhalf jaar ge leden heeft Odijk, die toen al met eni ge t.v-spelen succes oogstte, zomede met zijn bewerking van de Maigret- verhalen, de stoute schoenen aange trokken en is voor zichzelf gaan wer ken. Hij ziet de toekomst gunstig in, al verheelt hij niet dat een Nederland se toneelschrijver, die van zijn werk moet leven, haast nooit de pen kan neerleggen. Gelukkig krijgt hij kansen genoeg om zijn talenten waar te ma ken. De laatste tijd is hij zelfs een veelgevraagd auteur, die het werk nauwelijks af kan. Toneelstuk Nu is hij alweer bezig met een bewer king van de „Roverssymfonie", een verrukkelijk romantisch verhaal, dat in de dertiger jaren werd verfilmd. Op eerste paasdag komt het op het beeld scherm. Het volgend seizoen brengt het Nieuw Rotterdams Toneel een stuk van hem over het voetlicht. En de KRO- radio wacht al maanden op een hoor spel van zijn hand. Maar Odijk wil daarvoor eerst het medium radio beter leren kennen. Het hoorspel moet audi tief sterk aanspreken, anders kan hij er geen vrede mee hebben. Dank zij Ad Odljks talent is de uit zending van een Nederlands t.v.-spel gelukkig geen zeldzaamheid meer. Toch zal er nog veel moeten gebeuren de Nederlandse auteurs tot de groep van gerespecteerde toneelschrijvers zul len worden gerekend. Ander systeem radiohoogmissen HILVERSUM. Met Ingang van de eerste zondag van de vasten (12 febr.) 7,al de KRO-radio de zondagse mls- uitzendingen verzorgen volgens een nieuw plan. Eucharistieviering (Neder lands) en hoogmis (Latijn) worden wekelijks afgewisseld. Naast de tot nu toe gebruikelijke reportagemis. die wordt uitgezonden uit een kloosterkapel of parochiekerk met inschakeling van eigen priesters, dirigent, organist en koor, zullen in de toekomst combinatiemiseen worden uitgezonden waarbij de KRO de cele branten, gerenommeerde predikanten, dirigenten en koren uitnodigt. Deze combinatiemissen zullen worden uitge zonden vanuit kleine kerken met een goede akoestiek en goed orgel. Voorts wordt bij de KRO gezocht naar een vorm van studiomis, waarbij de liturgische vormgeving geheel gedacht wordt vanuit de eigen wetten en moge lijkheden van het radiomedium. Hier voor ls een studie- en adviescommissie samengesteld, waarin ook experts zit ting hebben namens de Nederlandse Commissie voor Liturgie en de Neder landse Sint-Gregoriusverenlging. De afdeling Godsdienstige Uitzendin gen ls tot dit nieuwe plan gekomen, om de steeds groeiende pluriformiteit op het gebied van de liturgie tot uiting te brengen. Voorts om de preek zo goed mogelijk te verzorgen en ten slotte om het oude en nieuwe reper toire van de liturgische muziek ten gehore te brengen. Weer Britse piraat de ether uit LONDEN (A.F.P.). De rechtbank In Southend heeft de eigenaresse van de piratenzender „Radio City", mevr. Calvert, veroordeeld tot een boete van duizend gulden omdat zij geen zend machtiging bezit. De rechtbank ver wierp het argument van de verdedi ging. dat de zender, die in de monding van de Theems staat, zich buiten de Britse territoriale wateren bevindt en dat de rechtbank dientengevolge onbe voegd is. Mevrouw Calvert zei, dat ..Radio City" zijn uitzendingen onmiddellijk beëin digt. Ze zag af van hoger beroep. bijbelgesprekker bij. AVRO: en semi-klassteke —21.10 Land der I Stereo: Koorzang: moderne liederen; 22.30 Nieuws; 22.40 Actualiteiten :hte grammofoonmuzlek; 23.55—24.01 party voor Vrijheid Voor de twintigers: 19.00 Nieuws: 19.10 Radio krant: 19.30 Klassieke grammoloonmuziek; 19.45 Op de man af, praatje: 19.50 Stereo: Licht platenprogramma: 20.10 De familie Leenhouts. hoorspel; 20.35 Samen uit sa- Stereo: Lichte grammofoonmuziek; 22.15 Avondoverdenking; 22.30 Nieuws; 22.40 Boek bespreking; 22.45 Klassiek orgelconcert (opn.): 23.15 Weerwoo—j ble; 23.5524.01 HILVERSUM II (298 m) KRO: 7.00 Nws; 7.10 Meditatie: 7.15 Lichte grammofoonmuz. /en praatje; (7.30—7.32 Nieuws). 7.55 Overwe ging; 8.00 Nieuws; 8.10 Lichte grammofoon muzlek; 8.30 Nieuws; 8.32 Voor de hulsvrouw: 9.40 Schoolradio; 10.00 Stereo: Aubade; Mo derne orkestmuziek (opn.). 11,00 Voor de zieken: 12.00 Llthte muziek (opn.); 12.27 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws: 12.40 Actualiteiten; 12.50 Platennws: 13.00 Zingening: liedjesprogramma: 14.00 Stereo: Licht gevarieerd muziekprogramma s. 20.00 Muziek uit de tropen. 22. lulalre muziek. 22.30 Tour de chant. 23. i andere llefhebbei HILVERSUM III AVRO: 9.00 Nieu- Vrolijk platenpro» Jit de buitenlandse pers; 13.05 Gevarieerd ilatenprogramma; 14.00 Nieuws; 14.02 Uit de luitenlandse pers: 14.05 Tophits: AVRO: 15:00 :ot 1.00 Voor t jzlekprogramma: 18.03 Voor de soldaten: 18.28 Paardenf uitslagen; 18.30 Franse les; 18.32 Pianomi 18.45 Sportberichten; 18.52 Taalwenken; Grammofoonplaten; 19.00 Nws. weerbe en radiokroniek; 19.40 Lichte muziek; Vrije politieke tribune: 20.00 Modem rleuze muziek (In de pauze: boekbesprei Koffietijd. 11.00 Huisv 12.00 Lunchmuzlek, 14. Van de voorpagina); VPRO: Deze dag: VARA" 8 OO Nieuws- Sin i. grammofoonmuzie BRUSSEL Ned. (324 m) 12.00 Nieuws; 12.03 Lichte muziek en zang; 12.40 Weerbe richt. mededelingen, programma-overzicht en SOS-berichten voor schippers; 12.48 Gram- Stereo: Klassieke richter AVRO: Stereo: t Russische klass ANTENNE Weer medewerker weg bij RTN Rudi van Dantzigs „monument voor een gestorven jongen" op t.v. (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM In het maandelijkse kunstprogramma „Beweging" dat de NTS a.s. zondag 12 februari van 21.10 tot 21.55 via Nederland 2 uitzendt, wordt de hoofdschotel gevormd door het ballet van Rudi van Dantzig „Monument voor een gestorven jon gen" gedanst door het Nationaal Ballet. Dit ballet, waarvan de uitzending om 21.30 uur begint, kan men zien als een vervolg op het „Portret van Rudi van Dantzig" dat de NTS in december jl. uitzond. Het „Monument voor een ge storven jongen" beleefde zijn première tijdens het Holland Festvial 1965, werd voor het derde net van de West-Deut- sche Rundfunk opgenomen en in janu ari Jl. uitgezonden. NCRV-t.v. brengt „Kiss me Kate" HILVERSUM De NCRV zendt 16 februari de bekende Broadwaymusieal ..Kiss me, Kate" uit op Nederland I. Dat Is dan de veertiende musical in drie seizoenen, waarvan de NCRV een televisiebewerking maakte. „Kiss me, Kate" ls geschreven door Bella en Samuel Spewack met muziek van Cole Porter. Op 30 december 1948 ging deze musical Vol evergreens als „Wunderbar", „Another op'nin' an other show". .,So in love" en „Always true to you in my fashion" in New- .York in première In Nederland heeft men ..Kiss me. Kate" kunnen zien in de bioscoop en twee jaar geleden in het theater, toen het Nieuw Rotterdams Toneel er meer dan honderd voorstellingen van gaf. Voor de NCRV-televisie bewerkte Jaap Moolenaar. die ondermeer ook de zo succesvolle musical „Carnival" voor televisie vertaalde, ..Kiss me. Kate". Voor de belangrijkste rollen werden aangetrokken Thérèse Stein- metz (als Kate), Maryke Merckens, Wil van Seist, Jules Hamel. Donald Jones, Jan Blaaser, Pieter Lutz, Coba Kelling en Paul Meijer. HILVERSUM. Steeds meer mede werkers gaan de R.T.N. verlaten, nar dat het bestuur onverhoeds een fusie heeft goedgekeurd met de AVRO. Na dat de toekomstige RTN-programma- leider, Frans van Leer oud-Telcvi- zierredaeteur zijn ontslag had inge diend, volgt nu ook Gerard Trebert. De heer Trebert, oud-regisseur van de t.v,-actualiteitenrubriek „AVRO's Tele- vizier", ziet evenmni heil in de fusie. De RTN-werkgToep ter voorbereiding van t.v.- en radioprogramma's zal worden opgeheven. Sinds enige jaren is de heer Trebert free lance-regisseur. Hij maakte voor de R.T.N een studiereis naar buiten landse t.v.-organisaties. Zoals gemeld, hebben ook de RTN- b-estuursleden mr. D. J. Veegens en D. W. Ormel hun functie neergelegd, aangezien zij geen heil zien in de over eenkomst met de AVRO, die zonder toestemming van de RTN-leden tot stand kwam. Politiek bekeken: Wat is 'n Kamerlid In de rubriek „Politiek bekeken" van donderdag 9 februari wordt getracht de identiteit van een Kamerlid vast te stel len. Presentator dr. N. Cramer had voor dit programma gesprekken met een aan tal Tweede-Kamerleden, waarbij o.m. de vraag gesteld werd of het Kamerlidmaat schap gecombineerd kan worden met een functie in het bedrijfsleven Redactie en presentatie, dr N Cramer Nederland I. 20.30 uur DEN HAAG Ex-RKM-omroepster. Koekoekaankondigster en kandidaat B P.-Kamerlid Hetty Bennink heeft in een uitzending van haar party de op lichting van een nieuwe omroep aange kondigd. De naam wordt ..TV-Noordzee" (tele visie) en „Radio Oranje" (radio). Hetty Bennink hoopt na de verkiezingen zoveel aanhangers te hebben als nodig is om een uur zendtyd per week te krygen. maakt in de „door de regering ten behoe ve van de politieke partijen beschikbaar gestelde zendtijd". Alleen tijdens de „Bocrenmtnuten" natuurlijk.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2