Sport is een mismaakte kolos zonder stem in maatschappelijk bestel BOSLOOP VAN EEN GESLAAGD Atleten troffen het beter dan vorig jaar DE BATAVEN EVENEMENT DE TREFFERS BEH0U&I ALLE KANS OP PROMOTIE Vijf strafschoppen Geen doelpunt... Quick Boys rukt op naar bovenste gelederen DR. VAN ZIJLL DURFDE MOND WEL TE ROEREN Kessler selecteert veertien spelers Stemmen van sportlieden MAANDAG 6 FEBRUARI 1967 SPORTBIJLAGE „DE LEIDSE COURANT" Hadden de atleten vorig jaar in de Bosloop van de Bataven een onaange- ïe tegenstander in de regen en bagger, ditmaal vonden ze een pretti ger partner op hun pad: een mild zon netje, dat af en toe door de wolken brak en de deelnemers inspireerde tot verhoging van hun tempo. Geen prolongatie Twee te elfder ure ingeschreven at leten beheersten de strijd bij de he- Winnaar van vorig jaar, Guus Jansen, meest het ditmaal tegen een andere Spartaan opnemen. Arie Meeu- ;e bestreed de Amsterdammer in tot op de streep, maar Wim van Gerven liet het er dit keer niet op aankomen en nam na 1 y. km het heft resoluut in handen om het niet meer af te geven. Onbedreigd Anneke Stalman stelde haar aan hang niet teleur. De slanke Delftse liet er geen twijfel over bestaan wie bij de dames de sterkste was en direct na de start snelde ze naar voren. Zij bouwde eer voorsprong op van 13 seconden. Ans v. d. Wijngaard (Spor tief) kwam goed voor de dag, geruime tijd lag zij in 3e positie, maar in de laatste fase van de strijd moest zij helaas wat terrein prijsgeven. Bij de meisjes ging de strijd tussen de Ned. kampioene veldloop Joke v. d. Stelt en het Batavenmeisje Ria Wit- teman. Laatstgenoemde nam het ini tiatief en trok het veld loopsters gauw blondgelokte Amersfoortse was zij evenwel niet opgewassen. Hoe hard het ging, bleek wel uit de tijd van de winnares: 18 seconden beneden de tijd van 1966 Twee Holland-jongens gingen aan vankelijk op kop bij de jongens A. Robert Strik bleek zijn krachten goed te kennen en kon zich aan de top handhaven. Clubgenoot Pauw had ech ter te diep getast in zijn reserves en zakte terug naar de 11e plaats. De uit slagen waren als volgt: Meisjes A, 855 m: 1 J. v. d. Stelt 2.40.4, AVA-1964; 2 R. Witteman 2.43.6, Bataven; 3 C. Kaufman 2.46.3, Spar taan; 4 W. Taekema 2.57.3, Nw. Brun- hilde; 5 C. Bollen 2.58.9, Nw. Brun- hilde; 6 N. Lommerse 3.02.6, Spartaan; 7 I. v. Winden 3.05 -, Bataven; 9 N. de Boo 3.0&.4, Nw. Brunhilde; 10 M. v. Dillen 3.14.6, Raket'65. Jongens C, 855 m: 1 P. Bakker 2.35.2, SVA; 2 W. Heemskerk, 2.39.3, Spar taan; 3 P. Zwenis 2.41.3, Sparta; 4 L. v. d. Bron 2.41.9, Holland L.; 5 H. Schakenbos 2.42.6, Spartaan; 6 A. v. d. Poel 2 43.-. Spartaan; 8 J. Akerboom 2.45.7, Spartaan; 9 P. Paardekoper 2.48.7, Spartaan; 10 P. Ruigrok 2.49.2. Spartaan. Scholieren 15 17. 1260 m: 1 J. Klerks Leiden 5.30.4: 2 H. Dickhof, Leiden 5.36.5; 3 W. Koopman, Oegstgeest 5.49.3. Scholieren 12, 13 en 14 jaar, 855 m: 1 P. Horee, Leiden 2.46.7; 2 R. Ie Rüt- te. Leiden 2.48 -3 D. Zaadnoordijk, Oegstgeest 2.52.4 Jongens A. 2355 m: 1 R. Strik 7.13.2, Holl. L.2 R. v. Kasteren 7.17.6, Mi nerva; 3 C. Kolman 7.20.5, Coubertin; 4 P. Vlaarkamp 7.34.2, Castricum; 5 W. Bijvoet 7.35.5, Sparta; 6. M. Bouma 7.41.4, Holland L.; 9 J. Bey 7.44.3, Holl. L. Jongens B, 1260 m: 1 H. Streek 3.45.4, Sparta; 2 H. v. Bovene 3.49.2, Holl. L.; 3 F. Smits 3.53.8, Sparta; 4 Robert Strik, de jongens Tafeltenni? Zowel het eerste als tweede team van De Treffers, resp. uitkomend in de pro motieklassen van de hoofd- en over gangsklas, hebben door een overwin ning hun positie verstevigd. In Leiden liep de Treffers tegen Scylla 2 direct naar een 50 voorsprong, waarbij echt- ter viermaal in drie games werd ge speeld. De Treffers 2 had wéér moeite met AMVJ 3 (dat reeds tweemaal ver- Hattrick voor Jacques van Ruiten Voor de eerste maal in dit seizoen boekte Jacques van Ruiten méér over winningen dan Kees Vesseur, welke te gen routinier Wil van Zoelen in drie ga* mes het onderspit dolf. Jos v. d. Veer kwam eenmaal tot winst (21-17 derde game) tegen v. Zoelen, maar verloor van Ton v. d. Helm en Falleux (17 en 19 in derde gamezodat alle Scylla-spelers eenmaal winst boekten. Totaal uitslag 3—7. Voor AMVJ 3 was Hortings met drie overwinningen de grote man. Het pleit dan ook voor Ton Hoogenboom en Dick v. d. Meer dat zij deze wedstrijd tot een goed einde wisten te brengen. Beiden scoorden tweemaal en schakelden AMVJ 3 hiermede definitief uit voor de top- plaats. Uitslag 64. De gedetailleerde uitslag van Scylla De Treffers was als volgt: T. v. d. Helm Jacq. v. Ruiten 21-23. 15-21: 0—1; E. FallauxKees Vesseur 16-21, 21-15, 21- 23: 01: W. van ZoelenJos v. d. Veer 23-25, 21-12, 19-21: 0—1; Fallaux en v. Zoelenv. Ruiten en Vesseur 21-17, 21- 23. 14-21: 0—1; Fallauxv. Ruiten 16- 21, 21-6, 13-21: 0—1; v. d. Helm-v. d. Véer 13-21, 21-17, 21-17: 1—0; v. Zoelen —Vesseur 21-12, 13-21, 21-16: 1—0; Fallaux—v. d. Veer 26-24, 15-21, 21-19: APELDOORN*. Dat het nemen van strafschoppen niet zo eenvoudig is als veelal wordt aangenomen, ondervonden zaterdag de jeugdspelers van het Apel- «ioornse AGOVV. In een wedstrijd tegen Hilversum voor de tweede klasse van de betaalde jeugdcompetitie mocht AGOVV vijfmaal een strafschop nemen, maar geen enkele leverde een doelpunt op. De eerste, kort na het begin genomen, werd door de Hilversumse doelman ge stopt en even daarna kwam de paal hem te hulp Omdat de doelman zich echter te snel had bewogen mocht deze straf schop worden overgenomen. Weer stopte de Hilversumse doelman het schot en weer was hij te snel ingelopen, zodat AGOVV het voor de vierde maal mocht proberen. Ditmaal etond de lat een doel punt in de weg. Tien minuten later, de stand was nog steeds 0—0, kende de scheidsrechter AGOVV een vijfde straf schop toe. Het wordt eentonig, maar ook deze werd gemist... Ondanks dit gebrek aan schotvaardigheid won AGOW toch met 20. ZWOLLE De Tsjech Kavalek heeft zaterdag het internationale schaaktoer nooi in Zwolle gewonnen. Op de twee de plaats eindigde de Joego-Slaaf Ciric. Zoelenv. Ruiten 21-23, 21-15, d. Helm—Vesseur 18-2l! de achtergrond. Het regionale jeugdteam van Quick Boys lieeft zaterdagmiddag zijn opmars voortgezet. De Katwijkers, die sinds het herbegin van de competitie geen neder laag meer hebben geleden, versloegen nu op Nieuw Zuid het Rotterdamse Ncptu- nus met S0. Quick Boys behoort door dit resultaat zelfs met de elftallen van Excelsior en Feyen'oord tot de directe belagers van koploper CVV. In het stevige duel met Neptunus heeft Quick Boys bijna de gehele wed strijd een licht veldoverwicht gehad. Met de dieptepass als doeltreffend wa pen werd de Rotterdamse defensie aan de tand gevoeld en reeds na tien minu ten viel het eerste doelpunt. Wim Var- kevisser rondde een combinatie met Kees Dijkdrenth goed af. Tot twintig minuten na de rust bleef de 10 stand gehandhaafd. Pas daarna sloegen de Katwijkers definitief toe. Linksbuiten Cor Pronk omspeelde de Rotterdamse verdediging tweemaal en dat leverde evenzovele treffers op: 30. Het Quick Boys verdedigingsblok met Bram Bamhoorn en Douwe Reimerie als uitblinkers heeft het niet al te moeilijk gehad. CW 10—16 Excelsior 1115 Feyenoord 1115 Quick Boys 1113 Sparta 1011 Neptunus 910 twee winstpunten i Feijenoord onder druk Dank zy stug volhouden en "n hech ter ploegverband heeft ADO Feijenoord een kostbaar punt afhandig gemaakt. Feijenoord ging fel van start en de Rotterdammers zetten met snel com binatiespel de Haagse verdediging, die veelvuldig de buitenspelval hanteerden, onder druk. Na een half uur kwam ADO enigszins onder die druk uit en de Hagenaars kregen toen de beste kansen. Na de hervatting, toen Feijenoord opnieuw in een hoog tempo begon kwam er wel snel succes. Moulijn, die op links was doorgebroken, werd door Mansveld gehaakt en Libregts, 'voor de rust even van het veld geweest wegens een knieblessure, schoot de strafschop feilloos in. ADO bleef volhouden en Pieters Graafland, die geen al te sterke indruk maakte, moest herhaaldelijk in actie komen. Tegen een schot van Pas na een schitterende voorzet van Maas- sen was de Feijenoord-doelman kans loos. ADO had daarna het beste van het spel, maar verder dan een schol van Heijnen kwamen de Hagenaars niet meer. FeijenoordADO 11 (00). 49 Libregts (10, strafschop). 62 Pas (1 1). Scheidsrechter: Dorpmans. Toe schouwers: 38.000. E. Brokaar 3.54.-, Holl.L.; 5 R. v. d. Garde 3.55.8, Sparta; 6 T. v. d. Meer 3.56.-, Fortuna; 7 Cl. v. Rooden 3.56.1, Bataven; 10 W. v. d. Klauw 4.02.8, Spartaan: 12 K v. Wissen 4.03.4: 13 W. v. Niel. Bataven; 14 J. Grimbergen, Spartaan. Veteranen, 4275 m; 1 L. de Vos 14.50.6, Holland L.; 2 Raaphorst 14.52.6, Trekvogels; 3 J. Cijs 15.00.2, De Lat. Dames. 1260 m: 1 A. Stalman 4.17.2, AV '40; 2 T Snijders 4.30.3, ADA; 3 S. Schrijvershof 4.36.6, Fort,; 4 A. v. d. Wijngaard 4.40.5, Sport.; 8 R. v. Dijk 4.48.1, Bat.; 9 L. Schakenbos 4.48.3, Bat.; 10 J. v. Leeuwen 4.51.7, Raket. Heren, 4275 m: 1 W. v. Gerven 13.00.6, Spartaan; 2 G. Jansen 13.12.5, AV'23; 3 C Nelis 13.15.-, AAC; 4 W. Rauws4-!3.18,2, Sparta-.v 5 J. «Rietveld 13.25.-, Sparta; 6 E. Siereveld 13.25.3, DOS; 13 L Meeuwisse 13.39 -, Spar taan; 16 F. Dames 13.44.-, Spartaan; 17 B. Rooyakkers 13.43.-, Spartaan; 18 W. v. Gijlswijk 13.50.-, Spartaan; 20 J. Kraan 14.01-, Bataven. Verenigingprijs heren: de Spartaan. AMSTERDAM Voor de eerste maal in de geschiedenis organiseerde Topsport Nederland 1967 zaterdag in Amsterdam een bijeenkomst met bondsbestuurderen en vertegenwoordigers van het Nederlands Olympisch Comité, de Nederlandse Sportfederatie en de overheid met als onderwerp de sociale- en maatschappelijke aspecten van de topsport in Nederland. Duidelijk werd nog eens onderstreept dat er in ons land nog steeds sport wordt bedreven op een manier die veel te wensen overlaat en waarbij van echte, daadwerkelijke steun geen sprake is. Wat willen de topscorers eigenlijk? Enkel en alleen de mogelijkheid om zonder bezwaar, vrij en zonder problemen, een aantal jaren vóór de sport te Kenschetsend voor de situatie was, dat de vertegenwoordigers van de verschillende organisaties in Amsterdam als waarnemer stonden en niet als functionaris. Men vroeg zich af „wat wil men eigenlijk?" Er was vrees in de harten van de topsportlieden, die wisten dat het Comité Topsport Nederland 1967 zou kunnen falen. Er was ook angst bij de bonden, die tevoren op een aantal sportlieden druk hadden uitgeoefend geen zitting te nemen in het forum. Deze op hun beurt waren bang voor represailles, onder andere bij selectie voor de nationale ploegen, zodat er een situatie ontstond van voorzichtig aftasten. Daarom werden er, met uitzondering van schermer Boudewijn Heidenrijk en zwemmer Jan Jiskoot, weinig harde waarheden verkondigd. Weerstand Dat veranderde iets na de rede van dr. Wim van Zijll, algemeen secretaris van de N.S.F. en nog meer nadat ir. A. Paulen, directeur van het N.O.C., van mening was, dat er een frisse wind waaide. Z'n woorden brachten verlichting bij gespreksleider Siep Bolraan, atlete Mieke Schenk, bokser Rudi Lubbers en zeiler Fred Imhoff. Want wat men niet verwachtte, was toch gebeurd. Er was contact en begrip en er zullen meer van deze bijeenkomsten worden georganiseerd, waarbij verschillende punten concreet onder de loep zullen worden genomen. Zo gezien mag men van succes spreken. Men kan zich afvragen of het in Amsterdam ging over sociale begeleiding of een klimaatverandering in de Nederlandse sport. Tevens hield men aan deze bijeenkomst een verschil van mening over tussen N.S.F.-N.O.C. en overheid, in de vorm van 'n nationale raad waarin alle organisaties ook de topsport, zitting zouden krijgen kunnen leven o.a. halve dagen werken of studeren en halve dagen trainen; begrip kweken voor de overigens uit eigen vrije wil gekozen keiharde training, en omdat die periode altijd samenvalt met de ontplooiing in studie of beroep, medewerking van school, univer siteit of werkgever; begrip te vragen voor het feit, dat men met talent alleen er niet meer komt. Een van de grootste taken waarvoor de Nederlandse sportwereld staat is een synthese te vinden tussen theorie en praktijk van een spontaan sportleven en een juiste benadering van training- en wedstrijdwezen in medisch, pedagogisch en sociaal opzicht. EDDIE P.G. GEPASSEERD DEN HAAG Bondscoach Georg Kessler heeft voor de centrale training van bet Nederlands elftal op woensdag 8 februari veertien spelers uitgenodigd. Tot deze groep, die zich gaat voorbe reiden op de belangrijke wedstrijd tegen Oost-Duitsland op 5 april voor het toer- n de Europese beker voor landen teams, behoort niet doelverdediger Eddy Pieters Graafland. In de komende weken zal Georg Kessler dan ook uitzien naar een tweede doelver dediger. waarbij uiteraard niet aan de kwaliteiten van Pieters Graafland zal worden voorbij gegaan. De veertien geselecteerden zijn; Tonny van Leeuwen (GVAV). Wim Suurbier <Ajax). Frits Flinkevleugel (DWS). Miel Pijs (PSV) Daan Schrijvers (PSVi, Peter Kemper (PSVi, Willy van der Kuylen <PSV>. Cor Veldhoen (Feijenoord), Rinus Israel (Feijenoord). Bennie Muller (Ajax), Sjaak Swart (Ajax), Klaas Nuninga (Ajax), Piet Keizer (Ajax), Piet de Zoete (ADO). om een bundeling van krachten te kunnen bewerkstelligen, hetgeen op weerstand stuitte bij N.S.F. en N.O.C. Zowel in de rede van dr. Wim van Zijll als in de uitlatingen van de topsporters werd gesproken van schuldgevoelens ten aanzien van studie, beroep en gezin en over te weinig begrip. Men liet min of meerde topsportlieden als onbegrepenen staan, omdat zij, die zozeer met zichzelf bezig zijn, eigenlijk niet goed onder woorden brachten waaraan het schortte. Conservatief Dr. Van Zijll vergeleek de topsport van nu en van vijftig jaar geleden als zijnde geheel verschillend. Terwijl in Frankrijk. Oost-Duitsland, Amerika, Rusland en nog een aantal andere landen de sport als nationale propaganda wordt gebruikt om* de kracht van de natie te tonen, is de Nederlandse sportwereld uitermate conservatief, niet aangepast aan tijd en omgeving en vindt zij geen weerspiegeling in onze moderne samenleving. De sport is als het ware 'n onbetekenende, anonieme, mismaakte kolos, zonder enige medezeggenschap in het maatschappelijk bestel. In ons land aarzelt men. ook zaterdag in Amsterdam, het buitenland verzette een aantal jaren geleden allang de bakens De Nederlandse sportman of -vrouw geluid heeft, met welk oogmerk dan ook en die is vaak anders dan men denkt, een doel voor ogen: te winnen en kampioen te worden. Dat dit naast grote wilskracht en doorzettingsvermogen, financiële en maatschappelijke offers vraagt, is een logisch gevolg. Men zou hen. aldus dr. Van Zijll, kunnen vergelijken met kunstenaars of wetenschapsmensen, mensen die een beetje gek zijn. maar zonder hen zou 't leven verschrompelen, er zou geen expansie, geen perspectief Dr. Van Zijll zei nog meer; dat er in de trainingswijze van de huidige amateur en de professional geen verschil bestond, maar dat het voor eerstgenoemde een dubbele belasting betekent naast zijn De sociale en maatschappelijke aspecten van de topsport in ons land werden tijdens een bijeenkomst in Amsterdam onder de loep genomen. Op de foto enige van de t weinige) topsportersdie iets durfden zeggen, met in het midden dr. Wim van Zijll Van links naar rechts: Rudi Lubbers. Maarten Kloosterman, dr. Van Zijll en Jan Jiskoot. maatschappelijke plichten. Dat de topsport goud waard is voor de sport in de breedte en uit het oogpunt van de imago van Nederland, waarvoor overheid en bedrijfsleven miljoenen uitgeven, illustreerde dr. Van Zijll met voorbeelden van Verkerk en Schenk, van Sjoukje Dijkstra, Jan Janssen en Anton Geesink. „De sportman wordt niet begrepen. Er is geen communicatie tussen hem en de official De amateur wordt door de official als eerzuchtig en ijdel gezien. Deze haakt naar roem, is gelukkig met succes en da.rdoor vaak in staat het onmogelijke te bereiken in een klimaat, dat bepaald niet meewerkt." De heer Nieuwenhuyzen-Kruseman kwam met een plan naar voren om te komen tot een nationale raad, waarin alle organisaties zouden worden opgenomen. Of hij een willig oor heeft gevonden bij de anderen valt te betwijfelen, maar dat het een positief de kant van de overheid de ontwikkeling van de sport in lanjl, valt niet te ontkennen. Sterker Go Ahead Hoewel Elinkwijk al na twee minuten door een kopbal van Van Straalen de leiding nam. zijn de Utrechters er niet in geslaagd de wedstrijd tegen Go Ahead in winst om te zetten. De Deventerploeg won uitein delijk met 2—1. Vrijwel de ge hele wedstrijd is Go Ahead in de meerderheid geweest, maar verder dan twee doelpunten van Veenstra kwam men niet. Na de openingstreffer werd Elinkwijk volledig op eigen helft teruggedrongen en nadat doelman Curcic al door tijdig uitlopen enkele aanvallen on schadelijk had gemaakt kwam na 29 minuten de gelijkmaker en werd Elinkwijk onder hevige druk gezet. Na de hervatting waren de meeste kansen weer voor Go Ahead. De spaarzame Elinkwijkaanvallen stuitten op buitenspel, zodat Van Zoghei een vrij rustige middag had. ElinkwijkGo Ahead 1-2 (1-1). 2. Van Straalen 10. 29. Veen stra I1. 64. Veenstra 12. Scheidsrechter Van Geraert, toeschouwers 6800. Hattrick Brokamp MVV en DOS kwamen zater dag in het zicht van carnaval, niet tot hoogstaand spel. Lange tijd had het er alle schijn van, dat de ontmoeting in een doel puntloos gelijkspel'zou eindigen. Een resultaat, dat de verhou ding in het veld redelijk zou hebben weergegeven. Een uiter mate snelle hattrick van Bro kamp maakt echter, dat MVV met onverwacht hoge cijfers zegevierde. Vier minuten voor tijd schoot Hoenen tegen de paal waarna de linksbuiten van MVV scoorde. Een minuut later moest doelman Hoogeveen opnieuw zwichten. Na een goe de voorzet van Frederix vol tooide Brokamp zijn hattrick. DOS heeft in deze wedstrijd stellig kansen gehad. De voor hoede was echter weinig slag vaardig. Dat bleek vooral na de rust toen MVV terugviel. MVV—DOS 3—0 (0—0). 86. Brokamp tl0). 87. Brokamp (2—0). 89 Brokamp (30). Scheidsrechter Van Raven, toe schouwers: 7.000. Inswinger van Keizer De opzet van Fortuna '54 om de score tegen Ajax zo laag mogelijk te houden is volledig geslaagd De Limburgers pasten daartoe de juiste taktiek toe: zij vertraagden het tempo en legden daarnaast het accent op de verdediging. Daardoor liepen de meeste Ajaxaanvallen. die overigens door weinig raffine ment werden geschraagd, meestal op niets uit. Kenmer kend was dat het enige doel punt van de voet van Piet Keizer ontstond zonder dat een dor andere spelers aan de bal kwam. Uit een hoekschop draaide de bal direct in de dichtstbijzijde bovenhoek Het was het enige moment, dat doelman Pakbeers te laat rea geerde. Bijna nog had Fortuna in de 57e minuut gelijk gemaakt, toen Coenen van rechts een perfecte voorzet lanceerde op het hoofd van de Duitser Fischer. Deze richtte onzuiver. Ajax—Fortuna '54 10 (10). 31. Keizer (1—0). Scheidsrech - ter Godding, toeschouwers 18000 Wonderlijk doelpunt Een uiterst wonderlijk doelpunt, tien minuten na rust gescoord, was er de oorzaak van dat de ontmoeting Xerxes—Telstar tij delijk oplpefde. In een sfeerloze en weinig spannende eerste helft had Xerxes een 2—0- voorsprong opgebouwd en Tel star scheen de Rotterdammers weinig meer in de weg te kun nen leggen Een prachtig laag schot van Van Egdom werd door Xerxesdoelman Treytel gestopt, maar de schrik iiad hem kennelijk zo te pakken dat hij in plaats van rustig over eind te komen, de bal meteen van zich af wierpin zijn eigen doel. De Rotterdamse defensie ging hierdoor steeds nerveuzer spelen. De gelijk maker scheen niet veraf Toen V«.n Toledo echter in de 76e minuut door Bakker onderuit werd gehaald en Van Spin hoven de strafschop benutte. XerxesTelstar 31 (20). 17. Hanegem 1—0, 35. Jacobs 20. 55. The.vtel 21 (eigen doel). 76. Spinhoven 3—1 (straf schop). Scheidsrechter: Brou wer. toeschouwers: 5.000. Willem II Gewijzigd Een opnieuw gewijzigd Willem II heeft op NAC een punt ver overd. Die halve winst behaalde Willem II niet omdat het plot seling goed voetbal speelde, maar veeleer omdat de Bredase voorhoede niet krachtig genoeg was In deze slechte wedstrijd speelde NAC voor de rust nog aanvaardbaar. Willem n ver dedigde zich echter hardnekkig, ook nadat Vriens zich moest laten vervangen door Stolzen- bach. Verder dan een wegens buitenspel afgekeurd doelpunt van Saris bracht NAC het niet. De tweede helft was het aan kijken nauwelijks waard. Niet temin ontstonden daarin wel de beste kansen. De beide doel- verdedigers maakten echter geen enkele fout. al moest Aty Graaumans tien minuten voor tijd wei op de doellijn redding brengen ln een hachelijke situ atie voor het Bredase doel. Willem II—NAC 0—0. Scheids rechter Vervoort, toeschouwers 10000. AMSTERDAM spraken van de foiu Boudewijn Heidenrijk (schermer): ,,De bonden moesten eens ophouden de atleten te bespieden of zij niet .ergens de amateurbepalingen overtreden, La ten zij duidelijk stellen, wat een profes sional is en de rest als amateur be schouwen. Laat men coaches aanstel len die nog niet zo lang geleden de wed strijdsport verlieten. Laat men ons een stem geven in de verkiezing van de be sturen. Als er successen zijn, klopt men zich op de borst en zegt: ..Dat hebben wij weer gedaan" Wie zijn die wij. Dat is alleen de vent die de prestatie lever de. Jan Jiskoot (zwemmer) ..Bedenk, heren toehoorders, dat de bond er is voor de atleten en niet omgekeerd. De voorbereiding op de Europese kam pioenschappen. plus honderd gulden en tree voor mijn vrouw, kwam mij op duizend gulden te staan!" Maarten Kloosterman (roeier): ..Er is voor 1 1.000 studenten aan de univer siteit van Amsterdam geen enkele ge schikte indooraccommodatie. Het moet mogelijk zijn na het beëindigen van de sportcarrière de studie voort te zetten en niet, zoals thans gebeurt, dat bij achterstand in studie de militaire dienst dreigt, of de student kans loopt zijn studiebeurs te verliezen zoals Erica Terpstra bijna overkwam, toen zij met roem beladen terugkeerde van de Spe len in Tokio". Rudi Lubbers (bokser): „Het duurt in Nederland veel te lang eer een sport man topsporter wordt. Met een goede begeleiding moet dat eerder mogelijk zijn". Dr Wim van Zijll (alg. secr. NSF): „De heer Paulen en ik zullen een on derzoek bij de verschillende bonden in stellen ten aanzien van de sociale bege leiding". Wethouder van Amsterdam H. Ver- heij. tot de forumleden: „Ik nodig jul lie uit ten stadhuize om over deze spe cifieke problemen te praten".

Leidse Courant | 1967 | | pagina 9