Ht m %£eidóeSoii#a/iit Documentaire over Polen de laatste in deze reeks TELEVISIE VANAVOND Herman Teirlinck Nico Rost begraven Min. Klompé vraagt AVRO opheldering PAGINA 2 MAANDAG 6 FEBRUARI 1967 Stoot onder de gordel f\E aanval van KVP-jongerenvoorzitter mr. R. Gerrits op mgr. Bluyssen, kan alleen maar worden gekwalificeerd als een stoot onder de gordel. Hij grijpt enkele inderdaad minder gelukkige uit latingen van de Bossche bisschop aan om zijn persoon door het slijk te halen. Mgr. Bluyssen moest zo nodig proberen popu lair te doen en niet al te zeer bij zijn voorganger mgr. Bekkers, achter te blij ven. Dat was. zo suggereerde Gerrits. al gebleken in het interview, dat hij onlangs aan de De Nieuwe Linie heeft toegestaan. En nu bleek het opnieuw in het inter view. dat hij toestond aan het partijblad van de P.S.P. De heer Gerrits moet beseffen, dat hij zich door het uitspreken van deze insinu atie volkomen onmogelijk heeft gemaakt. Waar moet dat met de politiek naar toe, wanneer aspirant-Kamerleden een uit lating. die hun minder goed uitkomt. I aangrijpen, om degene die ze gedaan I heeft, te treffen in het diepste, wat hij bezit, zijn persoonlijke integriteit? Wij zien het straks in de Kamer al gebeuren: wee degenen, met wie de heer Gerrits het niet eens zal zijn. speelt voor ons geen enkele rol. Het gaat speelt voor ons geen enkeier ol. Het gaat ons om de mens Bluyssen. Ieder die hem kent. weet. dat hij er helemaal niet op uit is. de populaire jongen uit te hangen. Hij probeert ook helemaal niet zijn voor ganger Bekkers na te doen of hem naai de kroon te steken. Hij is alleen maar een eerlijke, rustige en Integere man. Het enige wat men hem mogelijk zou kunnen verwijten is dat hij aan het P5P.- weekblad een interview heeft toegestaan vlak voor de verkiezingen, op 'n moment, waarop hij, gezien zijn functie, beter kon zwijgen. Verder kan men niet gaan. Zijn integriteit in het geding te brengen, achten wij een buitengewoon kwalijke manoeuvre. Met twee maten meten distantiëren. Naar onze smaak had het I zich daarover op te winden, zou de K.V.P. gerust wat forser gekund. Dat zij dit niet zich kunnen herinneren, dat zij in het doet zal wel zijn oorzaak vinden in het verleden dikwijls een zware bisschoppe- feit. dat zij de uitlatingen van mgr. lijke steun in de rug heeft gehad en dat Bluyssen. zoals voorzitter Aalberse reeds zij zich dat altijd met genoegen heeft eerder heeft gezegd, betreurt. Wij kunnen I laten welgevallen. Een stuk jeugdbeleid I heer P. J. M. van Engelen de opmer king, dat de jeugd gebaat zou zijn bij eeD verlenging van de leerplicht tot negen jaar. Waarbij zijnerzijds de kanttekening dat „invoering van een partiële leer- en vormingsplicht meer moet betekenen dan een mogelijkheid om in tijden van krapte op de arbeidsmarkt goedkope, in feite te jeugdige arbeidskrachten aan te trekken Wij sluiten ons om verschillende rede nen bij deze standpuntbepaling aan. In de eerste plaats omwille van het belang der jeugdige medeburgers zelf. Volgens officiële cijfers waren er vier jaar ge leden ongeveer 320.000 jongens en meis jes van 14, 15, 16 of 17 jaar die geen enkele vorm van vast onderwijs meer genoten en die ook door op hen gerichte vormingsinstituten maar geringe mate worden bereikt. Wanneer er voor hun verdere vorming dan al belangstel ling mocht zijn op de bedrijven waar ze werken, dan is helaas de belangstelling van de jonge mensen zelf en hun ouders bedroevend laag. De krapte op de arbeidsmarkt heeft het treffen van goede maatregelen de laatste jaren niet bevorderd; het economische be lang heeft daardoor jammer genoeg gepre valeerd boven het maatschappelijke en het culturele. Wat die arbeidsmarkt betreft is een kentering niet uitgesloten en dan zou het belang van een goede werkgele genheid voor de volwassenen ook erbij gebaat zijn, dat de jonge mensen niet te vroeg op de arbeidsmarkt komen. Maar er is nog een stimulerende factor: de voortschrijdende automatisering en de werktijdverkorting die er waarschijnlijk een gevolg van zal zijn. Wanneer waar is. dat de automatisering voor de volgende generaties dwingend een aanzienlijk kor tere werktijd mee gaat brengen, dan moet men zich op dit proces tijdig voorberei den. Dan is er een reden te meer om tot een leerplichtverlenging te komen teneinde te bevorderen dat de jonge mensen straks zo goed mogelijk voorbereid in de maatschap pij zullen komen. Niet alleen wat betreft exacte kennis waarmee ze in staat zijn zich een plaats in het arbeidsproces te verzekeren, maar ook omwille van hun sociale, culturele en maatschappelijke vorming. We zijn ervan overtuigd, dat op dit ter rein een belangrijk stuk jeugdbeleid om uitwerking ligt te wachten. De voor onze jeugdvorming verantwoordelijke instanties en het bedrijfsleven moeten hierbij dan niet eikaars tegenspelers zijn. doch par tijen die bereid zijn intensief te werken aan een gezamenlijke opgave. Milo Anstadt in zijn geboorteland HILVERSUM De VARA brengt de ze week (vandaag en vrijdag) in de serie Oosteuropese landen, het derde en laatste programma in deze reeks op het beeldscherm. Dit laatste program ma handelt over Polen, het geboorte land van regisseur Milo Anstadt. Op maandag 6 februari bestaat het eerste deel van deze Poolse avond uit een do cumentaire. Het tweede deel wordt in genomen door een televisiespel, geti teld ,,De Meester" van Zdzislaw Skow- ronski. Op vrijdag 10 februari wordt een tweede documentaire over Polen uitgezonden. In de roerige periode tussen de twee wereldoorlogen leidde Polen een cha otisch bestaan. Binnen de grenzen van het vooroorlogse Polen woonden mil joenen Oekraïners, Bjelo-Russen, Li touwers, Duitsers en joden. In de landspolitiek waren alle partijen door Filmportret van Bolshoiballerina Galina Delanovo „Galia Oelanova", de titel van de film, die de NCRV vanavond uitzendt, het is tevens de naam van de belang rijkste ballerina aller tijden. Galina Oelanova werd in 1910 in Leningrad geboren als dochter van een danseres. Daar speelde zich het begin van haar carrière af. Pas in 1944 trad zij toe tot het befaamde gezelschap van het Bolsjol Theater, waar zij ook haar voornaamste triomfen vierde. In de Sovjet-Unie heeft zij de hoogste onder scheidingen verworven. Enkele jaren geleden trok zij zich terug van het toneel, maar nog steeds is zij als pe dagoge werkzaam. Van deze voorma lige prima ballerina assoluta van het Moskouse Bolsjoi Theater vervaardig- den Leonid Kristi en Maria Slavins- kaja een filmportret, waarin men Galina Oelanova ziet tijdens repeti ties, alsmede in fragmenten uit de balletten: Chopinlana, Het Zwanen- meer, De fontein van Bachsjisarai, Romeo en Julia, de rode bloem en Giselle. Bovendien voert zij de solo- dans „De stervende zwaan" uit. Als partner van Galina Oelanova ziet men in deze film Joeri Zdanov, solist van het Bolsjoi Theater. Ned. H, 20.30 uur. een onoverbrugbare kloof van elkaar gescheiden. Links steunden de commu nisten zo intens de Sovjet-Russische zaak, dat ze soms de doodsvijanden van het nationale bestaan van Polen leken te zijn. Rechts huldigden de na- tionaal-democraten meningen, die met democratie weinig te maken hadden. Bovendien was Polen een in econo misch opzicht achtergebleven gebied. De crisis van de jaren dertig spitste de tegenstellingen nog eens extra toe. Fanatici en scherpslijpers kregen kan sen, die ze niet onbenut lieten. In de tweede wereldoorlog waren noch de Polen noch de joden in staat zich tegen de nazi's te verdedigen, alleen de Oe kraïners genoten een bevoorrechte po sitie, omdat zij bereid waren met de nazi's samen te werken tegen Polen, de joden en de Russen. De Poolse jo den zijn bijna tot de laatste man uit gemoord. De oorlog heeft zeer veel veranderd, bepaalde problemen werden rigoreus weggeveegd, andere proble men ontstonden. Aan die geschiedenis en aan die problemen is deze eerste documentaire van Milo Anstadt op maandag 6 februari gewijd. In het televisiespel ,,De Meester" tracht een jonge acteur de juiste inter pretatie van Macbeth te vinden. Hij herhaalt voor zichzelf regelmatig de monoloog van Macbeth, waarbij de re gisseur tracht te helpen. Zeer plotse ling ontdekt de acteur de beste wijze om de monoloog te spelen. De regisseur vindt het geniaal en vraagt hem waar hij zijn interpretatie heeft geleerd. Een flashback toont dan de jonge acteur, terug in het jaar 1944, in een oud ge bouw, waar allerlei opgejaagde vluch telingen samen zijn, waaronder een oude acteur: de meester, die zijn hele leven verbonden is geweest aan pro vinciale gezelschappen, maar juist coor het uitbreken van de wereldoorlog met een aanbeveling op weg was naar het grote toneel in Warschau. Hij praat met de jonge acteur, die nog maar aan het begin van zijn toneelcarrière staat. De Gestapo komt binnen op zoek naar de daders van een geval van sabotage aan de spoorlijn. De rollen van de meester, de jonge acteur en de regis seur worden gespeeld door Janusz War- necki, Ingacy Gogolevski en Zbigniev Cybulski. De laatste, bekend uit de film ,,As en Diamant" kwam onlangs op tragische wijze om het leven. Op vrijdag 10 februari wordt een twee de documentaire over Polen uitgezon den, die zich onder andere bezighoudt met het Poolse streven naar een zeker en welvarend bestaan en aan de le vensomstandigheden van het kleine aantal joden in Polen, dat de hel van het nazi-regime heeft overleefd. Ned. I 20.30 uur. Picasso verkocht per televisie NEW-YORK (AP) Het Museum voor Beeldende Kunst te Fort Worth (Texas) heeft een boek van Picasso, „Liggende vrouw die leest", aange kocht voor een bedrag van 105.000 dol lar (378.000 gulden) in de eerste ooit gehouden transatlantische kunstveiling op televisie. Het in 1960 geschilderde doek van 130 bij 193 cm. is door Picasso voor deze gelegenheid ter beschikking gesteld. De opbrengst is bedoeld voor het red den van Italiaanse kunstschatten. De aardsatelllet Relay I werd ge bruikt voor een schakelprogramma van een uur, waarbij New-York, Fort Worth, Burbank, California, Londen en Parijs waren verbonden. De titel van het pro gramma was „Bravo Picasso" en de veiling vond plaats in de laatste minu ten van de uitzending. Er kon geboden worden door aanwe zigen bij de uitzending. Van Europese zijde kwam geen enkel bod binnen. Het doek werd ingezet voor 50.000 dollar (180.00 gulden). Ghevalier wil volgend jaar stoppen DURBAN (Z.-Afrika) (ANP) Maurice Chevalier heeft verklaard dat hij op 12 september 1968 met pensioen gaat op zijn 80ste verjaardag. Voor die tijd wil de befaamde zanger echter nog een reis om de wereld ma ken om zijn geliefde plaatsen voor het laatst te zien en afscheid van al zijn vrienden te nemen. Het reisplan is nog niet opgesteld, maar hij zal zeker Pa rijs, New-York, Londen, Buenos Aires, en Zuid-Afrika aandoen. Fabian Sevitsky overleden ATHENE (AP) De in Rusland ge boren Amerikaanse dirigent Fabian Se vitsky, die symfonieorkesten in steden van geheel Europa en Amerika heeft gedirigeerd, is op 73-jarige leeftijd te Athene overleden aan een hartaanval na een repetitie met het Stedelijk Or kest van Athene. Hij was twee dagen eerder voor een reeks concerten naar Athene gekomen en zou daarna naar Saloniki, Joego slavië, Rome en Londen gaan. Sevitsky is zijn lange loopbaan begon nen in het Rusland van vóór de Sov jets, na in 1911 met lof zijn studie aan het keizerlijk conservatorium voor mu ziek te St.-Petersburg te hebben beëin digd. Hij was sinds 1959 de vaste diri gent van het symfonie-orkest van de universiteit van Miami, Florida. Ned. Dans Theater naar Engeland DEN HAAG (ANP) Het Neder lands danstheater is gisteren naar En geland vertrokken voor een serie van acht voorstellingen in het Empire Thea tre te Sunderland (New-Castle). De groep omvat 34 personen, van wie 26 dansers en danseressen. Reeds in 't voorjaar van 1963 trad het Nederlands Danstheater gedurende een week in Sunderland op. Op 12 februari keert de groep naar Nederland terug. ARBEIDZAAM LEVEN VAN EEN DER GROOTSTE SCHRIJVERS UIT NEDERLANDS TAALGEBIED Toen in 1956 de door de regeringen van België en Nederland gezamenlijk ingestelde driejaarlijkse Prijs voor de Nederlandse Letteren voor de eerste maal moest worden uitgereikt, had de jury niet veel moeite met de geschikte laureaat te vinden. De prjjs moest de bekroning vormen van een levensoeuvre dat literair op uitnemend peil stond, dat een brede lezerskring kon aanspre- AMSTERDAM (ANP) Een grote schare vrienden uit vele kringen heeft zaterdagmiddag de woensdag op 70-ja- rige leeftijd in Amsterdam overleden schrijver Nico Rost naar zijn laatste rustplaats, op de begraafplaats „Zorg- vlied", begeleid. Tot hen behoorden on der meer Loudi Nijhoff, Dora Paulsen, met haar echtgenoot de kunstschilder J. J. Voskuil, dr. V. E. van Vriesland, Ed Hoornik, de oud-president van het Am sterdamse gerechtshof, mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon, en oud-wethouder van Cultuurzaken en onderwijs van Groningen en oud-burgemeester van Amersfoort, H. Molendijk. In de aula zei Johan van der Woude, dat Nico Rost geschreven heeft door wat hem benauwde, en hij niet voor zich kon houden. Van 1933 af heeft hij alles gedaan om het grote gevaar wat ons bedreigde aan de kaak te stellen, het fascisme en de fascistische mentaliteit. Hij releveerde dat de overledene na de oorlog naar Duitsland is gegaan om jonge mensen daar te leren wat „Da chau en het Fascisme" was. Na hem voerden nog anderen het woord onder meer ds. J. J. Buskes: „Het leven is waard om geleefd te worden met zo'n vriend". De aan Nico Rost toegekende culturele prijs van de provincie Gro ningen zal nu op een later te bepalen tijdstip worden uitgereikt aan zijn we- Hallïday in de verdrukking BUENOS AIRES (AP) De Franse pop-zanger Johnny Hallyday heeft een menigte tieners in Buenos Aires bij 'n carnavalsfeest zo opgezweept dat de politie hem voor zijn fans moest be schermen. Hallyday trad in de warme zomer avond op in een voetbalstadion. Hij kreeg het zo warm dat hij eerst zijn jas je en toen zijn overhemd uittrok. Tot grote vreugde gooide hij zijn zwarte overhemd en zijn das tussen het pu bliek. Een groep meisjes stormde op hem af en omarmde en kuste hem. Nadat 'n groep politiemannen Hallyday had ont zet, kon hij zijn programma verder af- ken en dat gel|jkel|jk is Noord- en Zuid- Nederland gewaardeerd werd. De be kroonde was Herman Teirlinck, de grote Vlaamse schrijver, die zaterdagmiddag op b|jna 88-jarige leeftyd is overleden. Hij was een van de grootste schrijvers van ons taalgebied. Herman Teirlinck werd op 24 februari 1879 te St.-Jans Molenbeek geboren als zoon van de Vlaamse schrijver Isidore Teirlinck. In 1900 debuteerde hij met gedichten, die hij later als „jeugd zonden" verwerpen zou. Twee jaar later kwam zijn eerste verhalenbundel uit „De wonderbare wereld". Zijn faam als schrijver vestigde hij met „Mijnheer Serjanszoon" en het fijnzinnige „Het ivoren aapje". Teirlinck heeft een buitengewoon ar beidzaam leven gehad. Lange tijd vorm de het directeurschap van een meubel makerij de bestaanszekerheid, die de letterkunde hem niet kon verschaffen. Hij bemoeide zich actief met het toneel leven, niet alleen door het schrijven van stukken, maar ook door het geven van lessen. Toneelschrijver was hij al vroeg, onder meer met befaamde werken als „De vertraagde film" (1922) en „Ik dien" (1924). Maar ook later, toen zijn Wereldrecord roman schrijven LIMA, (A.F.P.) Twee Peruviaanse studenten hebben hel wereldrecord romanschrijven-tegen-het-liorloge op hun naam gebracht door zondag een werk van 73.000 woorden i>i 5!t uur en 55 minu ten te voltooien. Volgens hun zeggen braken zij daarmee een record van twee Noordamerikanen, die voor een werk van 71.000 woorden 5.9 uur en 57 seconden nodig hadden. De jeugdige schrijvers hebben tijdens hun succesvolle record poging slechts drie uur geslapen en zijn elk tweemaal flauwgevallen. Het is niet bekend of de roman ook op artistieke merites zal worden beoordeeld. Grammofoonplaat A. Roland Holstfonds BERGEN (ANP) Burgemeester L. J. de Ruyter van Bergen, heeft zater dag in zijn kwaliteit van voorzitter van de stichting A. Roland Holstfonds het eerste exemplaar van een grammofoon plaat met album, bestemd voor begun stigers van het fonds, uitgereikt aan de stichter, de 78-jarige dichter wiens naam het fonds draagt. Het fonds, dat een vermogen van ongeveer 30.000 gul den bezit, heeft in het boekjaar 1965 een bedrag van 3766,80 gulden uitge keerd aan kunstenaars. De heer De Ruyter betoogde, dat deze aanvullende steun nog steeds nodig is, omdat de re geling beeldende kunstenaars in de sfeer van Sociale Zaken onbevredigend is gebleken. Om het fonds beter in staat te stellen aan zijn doel te beantwoorden is deze „kostelijke en kostbare" plaat uitgege ven, hetgeen alleen door veler belange loze medewerking mogelijk was. li „levensoeuvre" al bekroond was zou hij zich weer tot het toneel wenden met stukken als „Jokaste" en „Taco". Teirlinck was afgestudeerde van de universiteiten van Brussel en Gent. Hij is leraar Nederlands geweest van kroon prins Boudewijn, de tegenwoordige koning van de Belgen, die hem later benoemen zou tot lid van de Koninklijke Vlaamse Academie voor Taal en Letter kunde en van de Koninklijke Academie voor Schone Kunsten te Antwerpen. Hij had 'zitting in tal van commissies en besturen en bleef actief tot op hoge leeftijd. Tot op hoge leeftijd bleef hij werk,en van voorname allure schrijven, zoals de grote historische roman „Het gevecht met de engel". Met Stijn Streuvels was Teirlinck de enig overgeblevene van de „Van nu en straks"-groep, waarbij hij zich als jonge man aansloot. Gekscherend sprak hij ooit van een „wedstrijd" tussen de twee wie het 't langst zou volhouden. Streu vels, 95 jaar nu, heeft die „strijd" ge wonnen. Het zal hem spijten de dood van zijn vriend te moeten vernemen. Britten vinden „omvormer voor kleuren-tv uit LONDEN (Reuter) Volgens de Lon- i dense „Times" zal door een uitvinding van BBC-technici mogelijk tegen de tijd dat de kleurentelevisie haar intre de in Engeland. Wcst-Duitsland en Frankrijk doel, uitwisseling van kleu rentelevisieprogramma's van verschil lende systemen plaats kunnen vinden. De BBC, die nog dit jaar met kleuren televisie begint, heeft evenals de mees te Westeuropese landen het Duitse „Pal"-systeem overgenomen. Frank rijk gaat bij de kleurentelevisie het in eigen land ontwikkelde „Secam"-sys- teem toepassen, dat ook door de Oost- Europese landen aanvaard is. Volgens de Times bestaat de uitvinding ter omvorming van de verschillende signalen uit een elektronisch apparaat ter grootte van een koffer, dat voldoet voor de in Europa te gebruiken syste men. Voor uitwisseling van kleurente levisieprogramma's met de Vemigde Staten is ingewikkelder apparatuur no dig, aldus de Times. (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Het is nog steeds niet duidelijk of het de AVRO zal lukken voor de beoogde fusie met RTN en Tc- levlziey goedkeuring van de overheid te krijgen. Vorige week donderdag heeft minister dr. Marga Klompé dc plotselinge samenwerking tussen de drie elkaar vanouds bestrijdende ether partijen besproken met enkele voor aanstaande omroepfiguren en de voor zitters van de NTS en de NRU. De be windsvrouwe heeft thans zo verne men wij het AVRO-bestuur uitgeno digd voor een bezoek aan haar depar tement op woensdag 8 februari. Hier zal de AVRO-delegatie de minis ter duidelijk moeten maken of de fusie, niet alleen in hoofdlijnen, maar ook in details, voldoet aan de door de wet ge stelde voorwaarden en normen. Speciaal de Televizierplannen zullen haar bijzondere aandacht vragen. Zelfs een stille commerciële overeenkomst kan een onoverkomenlijke hindernis vormen. Ook vraagt men zich af of Te- levizierabonnees die geen verklaring afleggen dat zij geen AVRO-lid wensen te worden toch op dit blad geabon neerd kunnen blijven, als dit aantal abonnees 25 procent hoger ligt dan de totale oplage van de AVRO-bode. Goya-kenner tóch terug in „Tel uit je winst In VARA's televisiequiz „Tel uit je winst" is vanavond weer aanwezig de heer J. J. van Dam uit Amsterdam met het onderwerp „Francisco Goya". De heer Van Dam zal nogmaals voor de vierde ronde in deze quiz uitkomen, nadat tijdens de vorige uitzending een antwoord ten onrechte niet goed was bevonden. Behalve de heer Van Dam treden in „Tel pit je winst" voor het voetlicht mevrouw J. v. d. Lee-Hamers uit Waalwijk met „Toon Hermans" (eerste ronde), de heer C. .Meindes uit Purmerend met „Indianenstammen" (tweede ronde), de heer M. Brouwer uit Leeuwarden met „Kaatsen" (twee de ronde) en de heer H. E. Robles uit Rotterdam met „Albert Schweizer" (derde ronde). Nederland I, 19.30 uur. Vanavond CHU in „Nipothese' De NCRV besluit deze week het serie- programma „NIPO-thesé" met 'n uit- zending van vanavond en één op vrij dag'10 februari, beide op Nederland II. Vanavond is de vijfde en laatste „gro te" politieke partij, de Christelijk-His- torische Unie, aan de beurt. In de na vijf NIPO-these-uitzendingen bij de po litiek geïnteresseerden bekende zwar te stoel zit dan de fractieleider van die partij, mr. H. K. J. Beemink. De heer Beernink krijgt vragen te beantwoor den van de parlementaire journalist mr. M. G. M. Postma en van een aan tal „gewone kiezers", die zich tot de CHU voelen aangetrokken, maar die ook hun bedenkingen tegen deze partij hebben. Voorts wordt de heer Beemink geconfronteerd met een aantal cijfers, door het NIPO verzameld, die veel tellen over wat de CHU bij de komen de verkiezingen te wachten staat. Vrijdagavond wordt „Nipothese" beslo ten met 'n prognose van de Tweede- Kamerverkiezingen. De enquête voor deze prognose heeft het NIPO eind ja nuari gehouden. Men mag aannemen dat deze uitslag een grote overeen komst zal vertonen met de werkelijke verkiezingsuitslag. Ned. n, 21.20 uur. Radioterugblik 1967-1900 Van onze roerige twintigste eeuw is tweederde verstreken. In het NRU- programma „2/3 ig voorbij..." wordt globaal een terugblik geworpen op het achter ons liggende gedeelte, dat ge kenmerkt wordt door ongekende en ingrijpende veranderingen op maat schappelijk en politiek gebied, 'n stille revolutie op het gebied van de com municatiemiddelen, bevolkingsgroei, opmars der techniek en de reactie daarop van de mens, die als steeds centraal staat. Dit klankbeeld is voor een belang rijk deel samengesteld met materiaal uit het historisch archief van de NRU. Men hoort de stemmen van onder an deren Churchill, F. D. Roosevelt. Sta lin, Hitler, Edson, H. G. Wells, Shaw, Eichmann, Troelstra, koningin Wilhel- mina. Paus Johannes XXIII, Lenin, J. F. Kennedy en historische opnamen van het proces van de Rijksdagbrand, de opstand in Hongarije, de geboorte van een mens, de Olympische Spelen, etcetera. Medewerking wordt voorts verleend door prof. dr. C. A. van Peursen, (filosoof), drs. W. F. Heinemeijer (lector in de sociale geografie), prof. dr. N. H. Frijda (psycholoog), prof. dr. N. R. A. Vroom (directeur Rijks academie voor beeldende kunsten te Amsterdam). Samenstelling: Klaas Peereboom. Produktie en regie: Bob Uschi. Hilversum 1, 20.30 uur. Kunstconcours AVRO afgelast (Van een onzer verslaggevers)' DEN HAAG Het AVRO-kunstcon- coursno. 4, waarin ditmaal jong cabaret- talent aan de beurt zou komen, gaat niet door. Voor de uitzending van 11 februari a.s. was een selectie gemaakt van vijf namen. Drie van de aangezoch- ten bleken echter vei'hinderd te zijn. Het hoofd van de tv-sectie Drama, de heer Nicolaï besloot toen de wedstrijd af te gelasten, liever dan dat er groot verschil in niveau zou ontstaan, door mindere" krachten te laten deelnemen. NEDERLAND I STER (Reclame-uitzendingen om 18.55. 19.56 en 20.16 uur) NTS 18.45 uur: Pipo de clown 18.50 uur: Nieuws in het kort CVK/IKOR/KRO/RKK 19.00 uur: Kenmerk, religieuze in formatierubriek VARA 19.30 uur: Tel uit je winst, quiz NTS 20.20 uur: Zendtijd Politieke Par tijen (PSP) VARA 20.30 uur: Polen-niet te verslaan, documentaire De meester, televisie- NRU 20.30—21.30 uur: Tweederde is voorbij, klankbeeld 22.00—22.30 uur: Concert door Radio Tweede journaal 22.45 uur: Sluiting NEDERLAND II STER (Reclame-uitzendingen om 20.01 en 21.56 uur) NTS 19.50 uur: Zendtijd Politieke Par tijen (D '66) 20.00 uur: Nieuws in het kort NCRV 20.05 uur: Lieberman en Lieber- man, t.v.-serie 20.30 uur: Galina Oelanowa. film portret over ballet 21.20 uur: NIPO-thesé. politiek programma NTS 22.00 uur: NCRV 20.30—21.15 uur: Sterker dan de tijd, verhalen 23.00—23.55 uur: Serenade muziek- Philharmonisch Orkest programma Tweede journaal Automatisering (1) 23.00 uur: Sluiting T.V. morgen NEDERLAND I NTS/NOT 10.45 uur: Walter and Connie, Engelse les 11.10 uur: Hulp aan de medemens 11.35 uur: Maatschappelijke oriën tatie TELEAC 12.00 uur: De detaillist als onder nemer (11 12.30 uur: Sluiting RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00. 8.00, 11.00, 13.00. 16.00, 18.00, 20.00, 22.30. 23.55 HILVERSUM II: 7.00. 7.30, 8.00, 8.30. 12.30. 19.00, 22.30. 23.35 HILVERSUM IU: Elk heel uur vanaf 9.00 Radioprogramma HEDENAVOND HILVERSUM I (402 m) Nieuws; 18.15 Actualitei van de Noodraad. Spr K. tuinbouw. 12.30 tzending voor de instrumentaal ensemble. 1 Henk Hessels. .4.40 Schoolradio. AVRO: 15.00 Voor de vrouw. 15.40 Festival van Saint-Paul de Vence 1966: Instumentaal ensemble (opn). moderne muziek, 16.00 en piano (gr): klassieke grammofoonmuziek voor de tieners. HILVERSUM II (298 m) KRO: Nieuws. 7.10 Meditatie. 7.15 Lichte grami foonmuziek en praatje. (7.30-7.32 Nleu' HILVERSUM II (298 rrif "nCRV: 18.10 Po- MhippërsTiw® Liberale Volkspartij eiten. 12.50 Lichte grarr luziek en praatje. 13.30 Muslësta: gt platenprogramma. 14.20 Het Prome *est: amusementsmuziek. 14.40 Ste ht instrumentaal ensemble (opn :icato: gevarieerd muzlekprogramm; verheidsvoorllchting: Vraaggespre altzangeres mevr. Rijkje Wolleswli o.o. haar tournee door de Nederlands n en Mexico (gr), zu.au Hoe Achitofel Antillen: 17.10 Voor de Jeugd, verhing, hoorspel. 21.15 Lichte grammo- HILVERSUM III (240 m en FM-kanalen) - -nuzlek. 21.30 Muziek en dienst: inlor- TROS: 9.00 Nieuws. 9.02 Actualiteiten. 9.( itlef programma; A. Kerkorgelconcert: Licht platenprogramma. VARA: 10.00 Nieuw: weerpraatje. 19.10 moderne muziek; B Het geestelijk 10.Ö2 Lichte' 'olkslied. 22.15 Avondoverdenking. 22.30 Nieuws). 12. actualiteiten (ïi.m radioperiodiek boeken en schrijvers. 23.00 Serenade: i varleerd platenprogramma. 23.55-^-24.00 Nieu VERONICA (192 m): Jukebox (verzoekji 19.00 Rolling-Stonesshc soldaten. 18.28 Uitslagen paarden- VERONICA (I92*m) "rotestantse godsdienstige ultzen- verzoekprogvamma 14.02 Actualiteiten. 14.05 i. 15.05 Populair elektronisch orgelspel. Licht instrumentaal trio zangsollsten. Lichte orkestmuziek (gr). 16.00 Nieuws. Actualiteiten. 16.05 Voor de tieners. 17 00 ding. 18.45 Sportbei 18.55 Grammofoonplat 18.52 Taalwenker :k. VPRO: 7.55 Deze dag. Tuinbouwkio- ïededelingen. progra groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Stere moderne en semi-klassleke grammofoonmi ziek. <9.35—9.40 Waterstanden). 10.00 Voor kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr). (11.00 Om De Beer stond de kunst. Pierre Jans sen maakte een gewaagd trapezenum mer met een sprong van Pompelaanse wandschilderingen naar Vasarely, wiens optische experimenten overigens voor t v. geschapen leken. Will Simons docu mentaire over het ontstaan van een Brucknerplaat was wat chaotisch, maar dat is een echte grammofoonopname tenslotte óók. VAN het NCRV-front was er zaterdag geen nieuws: alleen maar voortzettin gen van lopende series die weinig afwè- ken van de afleveringen waarover al zo vaak een kritische staf werd gebroken in min of meer gunstige zin. Eén uitzon dering: Stiefbeen. Daar zagen we de allerlaatste aflevering van en het was met een tikje spijt dat we afscheid „Stiefbeen en Zoon" is een populaire strip geweest. Hij bood niet bepaald fijn zinnige humor, maar humoristisch was hij bepaald. Daarenboven: deze oor spronkelijke Engelse reeks werd in Jaap v. d. Merwes bewerking steed oer-Hol- lands gepresenteerd. Regisseur Max Dou- wesmaakte er steeds vakwerk van en juist in dit genre wordt een serieuze aanpak vaak verwaarloosd En dan die hoofdrollen: Rien van Nu- nen. nagenoeg onbekende man van het zo veels terangstoneel, die hier een rol vond waar hij al z|1n talent aan kon wij den. En die misschien tegen veler ver wachting in. telkens weer dat karakter kon opnemen op een w|jze die onze aller beste blijspelacteurs hem nauwelijks zou den kunnen verbeteren Piet Romers artistieke aspiraties reiken hoger dan de juniorro! in deze strip. Maar ook hij leverde vakwerk waarvoor een artiest zich niet hoeft te schamen. Het Is nu afgelopen. Jammer. We mogen hopen dat Rien van Nunen. die het vol gend seizoen als taxichauffeur de hoofd rol gaat spelen in een oorspronkelijk Nederlands feuilleton daarmee evenveel eer zal inleggen als met de Stiefbeen Sr.-creatie die hem welhaast nationale roem bracht Coen Flink is weer terug in het land en gisteren zageh wij zijn eerste t v -rol na het Ierse tussenspel. Een rol die hem enorm goed lag: Smimow in „De Beer" van Tsjechov. Begaafde Coen Flink is geen man van het ..kleine spel" Hem ligt het grote gebaar en de grote mond. In De Beer past dat. Hij viel van de ene uitbarsting in de andere en hij deed 'het voortreffelijk. Sigrld Koetse moest wat genuanceerder z|jn als de mooie jonge weduwe Popowa, meer zij bracht daar alles voor in: bevalligheid, melan cholie èn temperament. Guus Verstraete was de derde man in een kleine, maar zeer bekwaam neer gezette rol. Belangrijkste man: Jan Retèl. Hij regisseerde en maakte van Tsjechovs verhaal televisie van het zui verste water. Hoogtepunt: Coen Flinks scène toen in close-up alleen Sigrid Koetses stille reacties werden geregi streerd met die dreigende vinger op de Vg. Tweede deel van „orde Baru morgen op tv HILVERSUM De NTS zendt mor genavond van 20.30 tot plusminus 21.10 uur op Nederland 2 het tweede deel van de documentaire „Orde Baru" uit. Dit programma heeft als hoofdthema de ontwikkeling van de financieel-eco- nomische betrekkingen tussen Indone sië en Nederland. In deze documentai re zijn onder meer interviews opgeno men met de Nederlandse ambassa deur in Djakarta, mr. E. Schiff, prof. Tinbergen, drs. Mohammed Hatta, ge- neraal-majoor Budojo, generaal van de mariniers, de heer C. Verolme, de In donesische ambassadeur in Den Haag, mr. Soedjarwo Tjondronegoro, drs. J. Bakker, minister van Economische Zaken en de heer Diepen, directeur van „Fokker". Het inlassen van dit programma heeft tot gevolg, dat de aangekondigde pro gramma's over James Baldwin en Eu- gène Delacroix komen te vervallen. Na de documentaire wordt nog uitgezon den de aangekondigde film „De Vlin- Groot radiodebat tussen lijsttrekkers bruari zal de NRU van 20.05 tot 22.30 uur via Hilversum 1 een stereofonlsche uitzending verzorgen van een groot radiodebat in verband met de komende Tweede-Kamerverkiezingen. Het debat over de vraag: „Wat is het belangrijkste uit het verkiezingspro gramma en hoe moet dat verwezenlijkt worden?" wordt gevoerd tussen drs. W. Schmelzer (KVP), drs. J. den Yul (P.v.d.A.), mr. E. Toxopeus (WD), J. Mellema (CHU) en mr. B. Bies heuvel (AR) en een publiek van on geveer vijftig vertegenwoordigers van alle politieke groeperingen in de Tweede Kamer. De leiding van het debat heeft mr. G. Cammelbeeck.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2