TT, Drs. J. M. Aarden (K.V.P.): De koekoek legt z'n eieren in een ander nest en laat zorg aan bewoners over" Hevig verweer van Gertrud Slottke tegen president en aanklager J Iedere partij wil graag solo spelen Onderzoek afslachting zeehonden r-; n Boete voor schelden naar Yon Kielmansegg I' /--t Jt t'O ZATERDAG 4 FEBRUARI 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA praten met kandidaten (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Er bestaat een duidelijke over eenkomst tussen de koekoek en het op de K.V.P. georiënteerde Centrum voor Staatkundige Vor ming. Voor wie dat zo op het eerste gezicht niet onmiddellijk helemaal duidelijk is kan te rade gaan bij drs. J. M. Aarden (52) uit Voorburg, kandidaat voor de K.V.P. op de westelijke lijst, tevens directeur-secretaris van het centrum, gehuisvest in het wat verwaarloosde, onopvallend tegen de Haagse Prinsegracht leunende pand 95. Vergeefs speurt men in zijn werkkamer naar de luxe, waarmee tegenwoordig zo menig belang rijk functionaris zich omgeven weet. Geen status symbolen. Met een beetje fantasie waant men zich er in een studentenkast, waar de boeken- lucht overheerst. Zelfs aan de eenvoudig houten conferentietafel weet men zich geflankeerd door De vergelijking koekoek-Centrum voor Staatkundige Vorming hanteert drs. Aarden graag om de buitenstaan der in niet-ambtelijke taal het wezens kenmerk van het centrum uit te leggen. De koekoek is een onopvallende, wei- geziene vogel, wiens roep niettemin doordringt. Hij wordt ongezien ge hoord. Het centrum timmert zelden aan de weg, streeft er naar ongezien te wor den gehoorden wordt ver gehoord. In de loop van zijn ruim 20-jarig be staan heeft het centrum een slordige 140 rapporten het licht doen zien. over de meest uiteenlopende staatkundige vraagstukken. Bij de samenstelling er- heeft het kunnen profiteren van de bereidheid van vele katholieke deskun digen om mee te denken. Eenmaal ge reed vindt het rapport zijn weg, niet alleen naar katholieke politici, ook andere partijen, naar departe menten, staats- en ministeriële commis- en niet zelden vindt men de neer ervan in memories van toelichting bij wetsontwerpen. De zo belangrijke meningsvorming is daarmee rond: de buitenwacht kent de visie van katholie ken op het vraagstuk. Met de meningsvorming is men er echter nog niet; rest nog de besluit vorming. Dat is niet meer het terrein het centrum. Drs. Aarden voert ter verduidelijking de koekoek weer ten tonele. De koekoek legt haar eieren in andermans nest en laat de zorg aan de bewoners over. De rapporten van het centrum kan nen vergelijken met de eieren. De iorg voor de verwezenlijking van de Ideeën, in de rapporten neergelegd, wordt aan anderen overgelaten. De be sluitvorming is het terrein van de prak tische politiek, het terrein van partijen (ADVERTENTIE) 0*1 uw spaarbankboekje heeft een nummer, u niet! U bent voor ons de ge waardeerde cliënt. Dat ervaart u direct zodra u binnenkomt. En dat blijft zo. Want wij stellen er prijs op, dat onze cliën ten graag komen. Daar om geeft de Raiffeisen- bank aan iedere cliënt een persoonlijke behan deling. Of ze nu groot, klein, jong of oud zijn. stapels rapporten en documenten. Slechts zelden dringt er geluid van buiten door tot dit studie hof. Hij is er gelukkig mee, drs. Aarden, die vanuit zijn wat verscholen wetenschappelijke vesting rapporten op de buitenwereld afschiet, daarmee in belangrijke mate bijdragend tot staatkundige meningsvorming, gebaseerd op katholieke beginselen. kanten is voorgehouden dat ,,KVP stem men" niet meer „verplicht" is? De van zelfsprekendheid is weggevallen, met als positief punt, dat nu een bewustere politieke keuze noodzakelijk is. Hoewel hij voldoende realist is en gaandeweg rekening houdt met een vermindering van de aanhang, rekent drs. Aarden toch ook weer op de trouw van de kie zer aan de KVP. Trouw immers moet ook blijken als er bezwaren zijn. Bezwa ren zijn er zijn inziens terecht en niet alleen tegen de KVP hetgeen de partijen slechts de dure plicht oplegt zich eens terug te trekken voor een ge wetensonderzoek teneinde het vertrou- te herwinnen. Uitgangspunt voor drs. Aarden is, dat democratie een van georganiseerd vertrouwen is. Dat onder invloed van dat geschokte ïrtrouwen vergeet ook het sterk toenemend persoonlijk element in de politiek niet allerlei splinterpartij tjes de kop opsteken, vindt hij niet zo'n catastrofe. In een democratie moet dat mogelijk zijn. Zij kunnen fungeren als breekijzers in de bestaande politieke partijen. Het moeten echter geen ge vestigde grote op kleine partijtjes wor den. Algemeen is de roep naar grotere verbanden. Waarom dan eerst een ver splintering afwachten in plaats van ver nieuwingen door te voeren in bestaan de partijen? Nog een laatste openhartige opmer king van KVP-kandidaat drs. Aarden: democratie is gebaseerd op een meer derheidssysteem. Als minderheidspartij moeten we erkennen op andere te zijn aangewezen. Ik heb het idee, dat de partijen in de verkiezingstijd vaak de solistenrol willen spelen. Boeiende combinatie Een boeiende combinatie vindt drs. Aarden het Kamerlidmaatschap en het directeurschap van het centrum. Zij past ook helemaal in zijn visie op het Kamerlid-zijn: specialisten zijn onont beerlijk in de volksvertegenwoordiging, belangrijker vindt hij de zogenaamde generalisten, waartoe hij ook zichzelf rekent, politici met een algemeen oor deel over speciale zaken. Specialisten kunnen het algemeen belang uit het oog verliezen. Drs. Aarden bespeurt in de Kamer sporen daarvan; tot misstanden PRAIFFEISENBANK spaarbank en alle bankzaken ALPHEN A/0 RIJN BODEGRAVEN HAZERSWOUDE-KOUOEKERK TER AAR-NIEUWVEEN MINISTER LUNS: DEN I1AAG (ANP) Minister Luns (Buitenlandse Zaken' stelt een onderzoek in naar de juistheid van berichten, vol gens welke voor de Canadese kust (St.- Laurensgolf) zeehonden op wrede manier zouden worden afgeslacht ter verkrjjging ran zeehondehuiden. Mochten ze juist blijken, dan zal de minister uit over wegingen van dierenbescherming ter zake stappen ondernemen b(J de Cana dese regering. Zo antwoordt de bewindsman, mede namens minister Bakker (Economische Zaken), op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Van Dis (SGP). „De betekenis van zeehondevellen in het algemeen en die van jonge zee honden in het bijzonder, is voor de Ne derlandse handel in pelterijenvellen van zeer ondergeschikt, belang. De invoer daarvan uit Canada is te verwaarlozen", aldus minister Luns. Dader Tilburgse moord niet toerekenbaar? TILBURG (ANP) De 29-jarige timmerman L. M. uit Tilburg, die don derdag bekend heeft in de nacht van 8 op 9 januari zijn 63-jarige schoonvader met een hamer te hebben vermoord, zal psychiatrisch worden onderzocht. Tijdens de langdurige verhoren, die tenslotte tot de bekentenis hebben geleid, is gebleken dat twijfel aan 's mans geest vermogen gerechtvaardigd is. Eerst na dit onderzoek kan door de officier van justi- i tie worden beslist of oen geroohtelijke j vervolging mogelijk ie. heeft het zijn inziens nog niet geleid. Hij zou meer generalisten in de Kamer willen zien. De belangstelling voor de politiek da teert bij de oud-praeses van het Til- burgs (economische hogeschool) studen tencorps St. Olof uit zijn middelbare schooltijd. Zij werd gewekt in de fami liekring (grootvader en oom lid Pro' ciale Staten) en aangewakkerd door zeer kritische leraar geschiedenis, een leraar die een hoge uitzondering in die tijd met 'de hoogste klas wel eens een les staatsinrichting in de Twee de Kamer doorbracht. De crisis- en studententijd (studenten waren evenals nu meer links georiënteerd) legden hem een linkse signatuur op. Hij zit ook nu nog in de zogeheten linker vleugel van de KVP. De actieve politiek kwam voor drs. Aarden aan bod met zijn benoeming na de oorlog in de gemeenteraad van Voor burg, waarin hij tot vorig jaar zitting heeft gehad, omdat hij inmiddels was benoemd tot lid van de Tweede Kamer. Dat gebeurde op de laatste dag van het parlementaire jaar 1962, waarop de stemming over de mammoetwet aan de orde was. Het VP-Kamerlid Koer sen was plotseling overleden en aange zien de stemming door de houding van de PvdA wat onzeker was, moesten de KVP-gelederen onmiddellijk worden aangevuld. De mammoetwet werd aan genomen Drs. Aarden maakte de 100 stemmen vóór vol. Gewetensonderzoek UMÏ t n ïVd mi m ambassade in Straat met pamfletten verontreinigd MAASTRICHT (ANP) De kanton rechter te Maastricht mr. L. Brongeest heeft gisteren enkele Amsterdamse stu denten en Maastrichtenaren veroordeeld die voor of tijdens het bezoek van ge neraal Von Kielmansegg aan Maas tricht op 17 januari jl. pamfletten had den verspreid of scheldwoorden hadden geroepen die aan het adres van de Duit se generaal waren gericht. De 20-jarige student P. de L. uit Am sterdam stond terecht omdat hij „Von Kielmansegg nazi" had geroepen. Hij gaf dit toe, maar zei dat hij niet de be doeling had om te schelden maar om het publiek in te lichten over het verle den van generaal Von Kielmansegg. De verdediger mr. Proper stelde dat het woord „nazi" geen scheldwoord is, maar slechts een afkorting. Hij citeer de uit het door generaal Von Kielmans egg geschreven boek „Panzer schwi- schen Warschau und Atlantik". De kantonrechter veroordeelde de verdach te tot een boete van 15 gulden of 3 da gen hechtenis. Hij was van mening dat het woord „nazi" na de oorlog zeker de betekenis van scheldwoord had gekre- seerd op een overtreding van een art. van de algemene politieverordening van Maastricht, dat schelden verbiedt. Verontreiniging De kantonrechter veroordeelde voorts de 24-jarige Amsterdamse student R. M. wegens het verontreinigen van de straat tot een boete van 20 gulden of vier dagen. M. had tijdens het bezoek van Von Kielmansegg pamfletten op het wegdek gegooid. De officier van justitie had hiervoor 40 gulden of acht dagen hechtenis geëist. Verdachte be toogde dat hij met uitstrooien van de pamfletten niet <Je straat had willen verontreinigen, maar het publiek had willen inlichten over de houding van generaal Von Kielmansegg tijdens de tweede wereldoorlog. Een maastrichtenaar die in de nacht voor het bezoek van generaal Von Kiel mansegg in Maastricht zogenaamde „warnings" had opgeplakt werd op grond van de algemene politieverorde ning van Maastricht veroordeeld tot een boete van 20 gulden of vier dagen hech tenis. Zijn metgezel die de tegen Von Kielmansegg gerichte „warnings" in zijn auto had vervoerd, werd daarvoor veroordeeld tot een boete van 15 gulden of drie dagen. De tenlastelegging Brandt naar Amerika De Westdultse minister van Buitenlande Zaken, Willy Brandt, zal van 7 tot 11 februari een iede geba-1 bezoek aan Amerika brengen. Voor de Fran Peking zijn nu aanplakbiljet aangebracht met een ook i met-Chinezen leesbare tekst, inhoud is hetzelfde als de Chit tekst: weg met de F ra imperialisten. lVz jaar voor dodelijke steek MAASTRICHT (A.N.P.). De recht bank te Maastricht heeft de 45-jarlge handarbeider W. Z. uit Slttard veroor deel tot anderhalf jaar celstraf. De man had op 28 augustus van verleden jaar na een massale ruzie In de Riobar te Sittard op straat een Marokkaan met een zakmes in het hart gestoken. Deze overleed een maand later aan de gevol gen. De handarbeider had tijdens de recht zitting betoogd, dat hij zijn dochters had willen verdedigen tegen de agressieve Marokkaan, die met een fiet* naar beide meisjes zou hebben geslagen. Do Sittardenaar zei dat hij in het wilde weg had gestoken en beslist niemand had willen doden. Er zouden volgens hem trouwens nog meer personen zijn geweest die tijdens de ruzie een mei hadden gehanteerd en die bloevlekken op hun kleren hadden. De officier van justitie had echter noodweer en noodweer-exces afgewezen en twee Jaar cel gevorderd. Daarbij had hij opgemerkt, dat massaal agressief optreden kennelijk een kwade karakter trek van de Sittardenaren was. Hij ba seerde zich daarby op een rechtszitting, waarbij geweldsmisdrijven in Sittard behandeld waren. Landen en mensen profiteerden van ellende joden (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) MüNCHEN Hardnekkig, maar wa hoplg, heeft de 64-jarige Gertrud SloMke ontkend gedurende haar dienstperiode in bezet Nederland ook maar iets geweten te hebben van het tragische lot, dat de uil Westerbork gedeporteerde joodse landge noten „in het oosten" wachtte. Met door haar ondertekende stukken in de hand, probeerden dr. Henediktus Huber (offi cier van justitie), zowel als dr. Karl Göppner (president van het Münehener gerechtshof), doorbraak na doorbraak te forceren. De dag van gisteren, de zesde zittings dag van het proces tegen drie schrijftafel- moordenaars van ruim 100.000 Nederlandse joden .stond in het teken van grote span ning. Het belastend materiaal, dat werd voorgelezen veelal geheime rapporten van de bezettende macht uit de jaren 1942 en 1943 deed de schuld van „de heks van Westerbork" zwaar in de weeg schaal van vrouwe Justitia doorslaan. Steeds als haar vragen werden gesteld, dacht men een moment dat ze eindelijk I zou bekennen. Steeds als ze weifelde zich met brjna potsierlijk aandoende draaien uit benarde situaties trachtte te redden, verwachtte men dat ze door de mand zou vallen. Maar Gertrud, die steeds moed moest putten uit fluisterende gesprékken met haar verdediger, dr. Rudolf Aschenauer, was niet op de knieën te krijgen. De meest veelzeggende opmerking van de dag kwam uit de mond van de presi dent: „Ontlast uw geweten maar", zei hy. „U kunt dat doen zonder dat het gevolg heeft voor de overtuiging, die we hebben." Een eerste crisistoestand ontstond, toen een door Slottke opgesteld document werd voorgelezen, waarin stond, dat er 91 we duwen van joodse mannen, die in de eerste wereldoorlog voor Duitsland gesneuveld waren, naar het oosten moesten worden getransporteerd. De verdachte, aan wie medeplichtigheid aan moord op zo'n 50.000 Nederlandse joden ten laste wordt gelegd, had er nog bijgeschreven, dat deze vrouwen niet voor Thereslenstadt in aanmerking kwamen. President: „En waarom dan wel niet? U heeft toch al eerder verklaard dat u dacht dat de joden, die in Theresienstad terecht kwamen, daar hun levensavond zouden slijten? Kwamen deze arme oudjes van wie er 21 tussen 70 en 92 jaar waren, daar dan niet voor in aanmerking? U gaat me toch niet vertellen, dat u meen de, dat ze alsnog tewerk moesten worden gesteld?" Slottke: „Ik handelde volgens de mij my. ---/'V* r u sy v tUw a r*Jf Premier Pompidou van Frankrijk houdt een rede op de grote verkiezingsbijeenkomst van de U.V.R.. de partij ran president De Gaulle, in het Palais des Sports te Parijs. Hot begon met een stunt. Terwijl de zaal in dutster was gehuld en musiok non Stravinsky klonk, ging het atoar*, blouws gorijdn omhoog en eaten daar alle t»* kandidaten in ten stralend Uokk gegeven richtlijnen. Op de lijsten van Tlie- resienstadt kon ik op dat moment alleen maar mensen zetten, die Duitse of Oos tenrijkse oorlogsonderscheidingen hadden gekregen, of die in de eerste wereldoorlog zwaar waren gewond." President: „Ik begrijp u niet. Oorlogs- weduwen krijgen toch nooit oorlogsonder scheidingen. Of heeft u missciiien wel eens van oorlogsweduwen gehoord, die oorlogs piloten werden?" Slottke: „Nee, dat niet, maar ik stuurde ze naar het oosten, omdat ik dacht dat daar een soort reservaat zou z(jn. Ik had het idee, dat iedereen, die daar terecht kwam, later naar Madagascar zou eml- Een ander transport, nu van ongeveer duizend joden, kwam ter sprake. Ook hier had Slottke beslist, dat deze niet naar Theresienstadt moesten worden gestuurd, maar naar het vernietigings kamp Auschwitz. Huber: „U heeft deze arme mensen geselecteerd. Ze kwamen allen om." Slottke: „Ik niet alleen. Dat gebeurde in Den Haag, op de afdeling IV-b-4, bij de Zentral-Stelle in Amsterdam (Willy Lages) en door de kampleiding van Westerbork. Ik heb me tijdens de ooi- er zulke verschrikkelijke dingen in het logsjaren nooit kunnen voorstellen, dat Oosten gebeurden". Huber tot Zöpf: „Was Slottke week hartig?" Zöpf (na enige aarzeling): „Ik geloof niet dat ik dit zou kunnen zeggen". Slottke, die de zogenaamde bijzondere gevallen behandelde, ontkende iets met Portugese joden te maken te hebben ge had Een paar uur later werd ze en door de rechtbank en door de officier, op een smadelijke wijze voor het blok gezet, toen een door haar ondertekend stuk over Portugese Joden ter sprake kwam. Zwart Zo zwart de zittingsdag voor Slottke wus, zo zwart was zij ook voor alle moge lijke mensen en landen, die uit de ellen de van deze joden een slaatje hebben trachten te slaan. De stukken spreken in dit opzicht een afschuwelijke taal Een Zuidamerikaans land als Uruguay, stelde tegen hoge bedragen paspoorten ter beschikking Portugal liet via een consul-generaal in Amsterdam weten, dat het wel 376 raszuivere Portugese joden wilde op nemen. maar niet de 3000. die zich met Oosteuropese joden hadden vermengd (de laatsten kwamen allen in de ver nietigingskampen om). Wat Nederland betreft, ook daar kwam dr schande er bij stukken en brokken uit. In de rapporten van de bezetter aan Berlijn, werd melding gemaakt van Nederlandse burgers, die aan het laten onderduiken of het laten vluchten van ioden, kapitalen verdienden, evenals aan de handel in valse persoonsbewijzen Ook werd gesproken van Nederlandse politiemannen, die zieh niet ontzagen tot plundering van joodse huizen over te igaan, als de door hen opgehakte bewo ners eenmaal aan de Duitsers waren overgeleverd. „Laat alles wat u mee wilt nemen maar achter", zo werd er gezegd, de Duitsers nemen toch alles af". De vriendschap ten aanzien van de joden aldus het rapport hield b(j een groot deel van de Nederlandse bevolking op. als er geen geld meer was. Velen schroomden niet de bij hen ondergedoken vervolgden gewoon op straat te zetten. Tenslotte de „Kopf-premie": het judasloon, dat betaald werd voor het verraad van iemand met joode bloed. Het liep in de loop der jaren op van vijf tot veertig gulden per persoon. „Dit systeem was een groot succes", aldus een document. President tot Harster. „Dat was toch geen politiewerk meer". Harster: „Nee, dat was het ook niet, maar het idee was afkomstig van Rau- ter. die zelf nooit politieman is geweest". President tot Zöpf: „Als lk het goed begrepen heb, konden Joden met geld zich bij de Duitse instanties vrijkopen. Geld dus hè? Maar kinderen van veer tien en vrouwen van tweeënnegentig gingen eraan. Zöpf: „Het ging om deviezen. RQks- maarschalk Goering had laten weten, dat hy voor de aankoop van oorlogstuig vreemde valuta nodig had". President: „Was dat dan niet In strijd met de levensbeschouwing der nazi's, die erop uit waren alle Joden uit te roeien?" Zöpf: „Dat zei Rauter ook. Toen hij hoorde dat ik joden in ruil voor devie zen liet emigreren, werd ik byna voor de krijgsraad gedaagd". Heet vuur Slottke kwam opnieuw voor een heet vuur te staan, toen haar rapport over een in mei 1943 in Amsterdam gehouden razzia, ter sprake kwam. Ze had zich niet alleen nuchter en zakelijk aan de feiten gehouden. „Alles verliep rustig, op het gegil van een paar vrouwen na". Uit de lange rij van stukken bleek duidelijk, dat het in bezet Nederland gewerkt hebbende trio het moordenaars commando van Adolf Eichmann In Ber- lyn weinig reden tot klachten gaf. Het kweet zich volijverig van zijn macabere taak. In Juni 1943, nog geen jaar na de eerste deportatie uit Westerbork waren er 102.000 Nederlandse joden opgepakt. Maandag 13 februari is uitgetrokken voor het requisitoir van dr. Huber en dat van de nevenaanklager, dr. M. W. Kempner. Op de 16e en 17 volgen de pleidooien. Reeds enkele dagen daarna zal vonnis worden gewezen. De vereniging van nazivervolgden In Duitsland heeft gisteren een verklaring afgegeven, waarin wordt gezegd, dat de manifestatie bij de opening van het proces, enkele bedreigingen van de kant van ex-nazi's heeft uitgelokt. Sommige hiervan kwamen telefonisch binnen. Een was vervat in een anonieme brief, die voor de organisatie inmiddels aanleiding is geweest de officier van justitie in München ln te schakelen. De letterlijke tekst luidde: „Nog een demonstratie voor het gerechtsgebouw of jullie gedenkteken bij het standbeeld van Schiller vliegt de lucht in. Jullie „Sau-Juden" zijn verraders. W(j reke nen spoedig met Jullie af".

Leidse Courant | 1967 | | pagina 7