SeCoidseSotiAaut Mao- bezet 2 steden Anti's bereiden wellicht guerilla voor Nederland te vuil en te weinig hotels AMERIKA NEEMT DEEL AAN BOUW VAN FOKKER F 28 Lagere scholen 3 juli met vakantie JAHIN Rode gardisten in Kanton uitgedaagd Gruwelmoord werk van grappenmaker? Gezinnen diplomaten Oostblok uit Peking Elektronisch vonnis werd vernietigd Mishandeling Turks meisje in Amerikaans gezin Voor 20 jaar van werk verzekerd Langdurige koudegolf op komst ?j Opgeslagen kerkschatten verkopen voor missie Vietkong terug in „ijzeren Driehoek PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 en 2.55.94 ADVERTENTTEAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L. O. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p. w. 0.93; p. maand 8.97; p. kwart, 11.90; franco per post 12.40. ADVERTENTIES 22 ot p. mm. Telefoontjes ƒ2.- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00). DONDERDAG 2 FEBRUARI 1967 - KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VEEL BEWOLKING De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen. Matige, af en toe vrij krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 58e jaargang, no. 17.054 PEKING (AP-Reuter) Muurkranten in Peking melden, dat regerings troepen het anti-Maoleger in de omstreden provincie Sinkiang op de vlucht hebben gejaagd en de beide steden Oeroemtsji en Sjihotzoe zijn binnen getrokken. De anti-Maotroepen zouden zich voorbereiden op een guerilla. Ook de provincie Heiloekiang (N.-O.-China) zou in handen van de volge lingen van Mao zijn. Onrust wordt gemeld uit Kanton, waar anti-Mao- groepen de Rode Garde via muurkranten zou hebben uitgedaagd „te voorschijn te komen en te vechten" en uit de provincie Tsjekiang. Anti- Maogroepen in Kanton zouden plannen koesteren bruggen en fabrieken op te blazen „ter gelegenheid van het Chinese nieuwjaar" op 9 februari. LONDEN (Reuter). De Londense politie heeft haar intensieve jacht op een vermeende moordenaar-met-bijl stop gezet nadat een laboratoriumonderzoek had uitgewezen dat er helemaal geen moord was gepleegd. Het ls volgeng de deskundigen waar schijnlijk een macabere .grappenmaker' geweest die in een rustige Londense voorstad op straat een gruwelijk spoor uitzette van twee onderarmen met roodgelakte nagels aan de vingers en bijna honderd brokken vlees. Een man die dinsdagavond zijn hondje uitliet had alarm geslagen, nadat hij over één der onderarmen wag gestrui keld. De andere arm werd vlakbij aan getroffen, waarna rechercheurs de hele nacht op handen en knieën over straat zijn gekropen, het ene brok vlees na het andere ontdekkend. Eerst vroegen zij zich af of de „moord" in verband kon worden gebracht met de gewelddadige dood van twee jongelui, wier in stukken gesneden lijken kortgeleden zijn gevon den. Artsen stelden echter vast dat het vlees dierlijk was en de onderarmen af komstig moesten zijn van een lijk uit een pathologisch laboratorium Het was alles satijn wat de klok sloeg op een banket van de Japanse society in het Londense Savoyhotel. Prinses Chichibu, schoonzusje van de Japanse keizer, droeg 'n satijnen toilet in oosterse stijl. Haar vriendin, prinses Alexandra, had een jurk van-dezelfde stof alleen de snit xoas westers. De Japanse prins verblijft momenteel in Londen op uitnodiging van de Japanse society. In deze laatste provincie zoudèn „vijanden van Mao de communes ophit sen tot gewapend verzet. Plaatselijke ge zagsdragers verdelen op willekeurige wijze overheidsgelden en keren winsten (gesuikerde kogels) uit om het algemeen belang te ondermijnen". Een steeds opvallender element is het optreden der Rode Gardisten tegen met name de Russische ambassade in Peking, die letterlijk belegerd wordt. Ook de Franse diplomatieke vertegenwoordiger Richard en zijn echtgenote werden in hun auto gemolesteerd. Toen Richard zijn auto wilde draaien om weg te rijden, raakte hij 1 Rode Gardist en moest toen enkele uren in de vrieskou staan, be schermd weliswaar door militairen.' zijn vrouw werd meegenomen voor verhoor, maar drie uur later weer losgelaten. Zo wel China als Frankrijk hebben weder kerig bij elkaar geprotesteerd. De Russische ambassade wordt voort durend omringd door schreeuwende er met luidsprekers gewapende Rode Gar disten, die het ambassadepersonael het slapen onmogelijk maken. WASHINGTON. (Reuter). Enige honderden studenten' van de universiteit van Maryland ontvingen onlangs de schokkende mededeling dat zij van de universiteit waren verwijderd wegens hun slechte resultaten in examens. Gisteren kregen zij gratie: universi teitsfunctionarissen hadden ontdekt dat de slechte cijfers door kortsluiting in een computer waren veroorzaakt. (ADVERTENTIE) Buitenlands toerisme loopt terug Service gaat achteruit Van e r verslaggevers) DEN HAAG In vergelijking met voor gaande jaren is de groei van het buiten landse toerisme in 1966 sterk achtergeble ven. Naar het oordeel van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemde lingenverkeer zijn hiervan de oorzaken het ernstige gebrek aan hotelruimte in Amsterdam en langs de kust, het terug lopen van de service door het gebrek aan personeel, vervuiling van straten, stran den, wegen en bossen, vernielzucht, orde verstoringen en zelfs mishandelingen door jongeren. Bovendien was het weer on gunstig. Van de afgelopen tien seizoenen waren er zeven ver beneden de maat. De directeur van de ANVV, de heer J. A. Risseeuw, verklaarde gistermiddag tij dens een persconferentie in perscentrum Nieuwspoort te Den Haag dat er in het afgelopen jaar 1.875.000 hotelgasten waren met 4,8 miljoen ovemachtingen. Dit be tekende een stijging van respectievelijk drie en vier procent. Door de sterk toe nemende reislust van het Nederlandse pu bliek maar het buitenland, steeg het te kort op de toeristische betalingsbalans tot 326 miljoen gulden. De Duitsers bleven met anderhalf miljoen overnachtingen de belangrijkste groep buitenlandse hotel gasten, terwijl de Engelsen met rond drie kwart miljoen op de tweede plaats kwa men. De Amerikanen bevinden zich met 695.000 op de derde en de Fransen met 280.000 overnachtingen op de vierde plaats. Verschuiving Interessant hierbij 1b (hel feit, dat het aantal Duitse hotelgasten met 4,8 procent daalde, terwijl hun overnachtingen met 2,7 procent steeg. Bij de Amerikanen viel echter het tegenovergestelde waar te ne men: hun aantal vermeerderde met 8,5 procent en hun overnachtingen met 1,5 procent, zodat er meer Amerikanen kwa men, die korter bleven. Het Britse hotel bezoek onderging een spectaculaire stij ging door de vergrote belangstelling voor de bollentijd. Er valt trouwens in het totale buitenlandse hotelbezoek een schuiving naar het voor- en naseizoen te bespeuren. Van de hotelovernachtingen ging eer belangrijk deel naar Amsterdam, Rotter dam en Den Haag. In de eerste negen maanden van 1966 boekte Amsterdam een stijging van anderhalf procent, Rotterdam vier procent, terwijl Den Haag een daling te zien gaf van niet minder dan 8,8 pro cent. Hieruit bleek onder meer een ver schuiving van de hotelovernachtingen van de drie grote steden naar de rest van het land. Dit geldt zeer sterk voor de Duit sers van wie het aantal hotelovernach tingen in Amsterdam met 4.6 procent, in Den Haag met 13,2 procent en in Rot terdam met 14 procent terugliep. Het aan tal overnachtingen van de Amerikanen steeg daarentegen in Amsterdam met vier procent, daalde in Den Haag met zes pro cent, maar sprong in Rotterdam met twintig procent omhoog. Wat het hotelprobleem betreft, deelde de heer Risseeuw nog mede dat de Bond Horecaf en de KLM zich tot Üe regering hebben gewend imet het verzoek de hotel- bouw te bevorderen door het verschaffen van goedkope kredieten. Men hoopt voorts dat de regering de nodige stappen zal nemen tot een sanering van het hotel- bedrijf door de Instelling van een hotel statuut en een hotelclassificatie. Wat het binnenlands toerisme betreft merkte de heer Risseeuw op dat er zich een verheugende ontwikkeling voordoet die erop wijst dat steeds meer Neder landers een tweede korte vakantie in eigen land doorbrengen. De vakantieeprel- ding vindt de heer Risseeuw o© de goede Er is op het ogenblik een uittocht van gezinnen van de ambassadeleden van de communistische landen, terwille van de veiligheid. In Moskou hebben Chinese studenten op het terrein van de Chinese ambassade gedemonstreerd voor Mao-Tse-toeng. In Algiers hebben jonge Chinezen de auto van de eerste secretaris van de Rus sische ambassade aangehouden. Zij schud den het voertuig heen en weer en riepen beledigende leuzen. Kort daarop beletten zij een autobus van de Sovjetmissie met kinderen de doortocht en schilderden anti-Sovjetleuzen op de zijkanten. Bij afwezigheid van dfe Chinese ambassadeur, die de dag tevoren naar Peking was ver trokken. werd de zaakgelastigde op het ministerie van Buitenlandse Zaken ont boden. Deze weigerde echter een monde ling protest van de Algerijnen te aan vaarden. Het geijkte straatbeeld in Peking grote plakkaten en rondtrekkende Rode Gardisten. FRANKFORT (AP) De chef van het postkantoor voor de Amerikaanse troe pen ln Frankfort en zyn uit Turkye af komstige vrouw zijn gearresteerd in ver band met mishandeling van hun 17- jarige Turkse dienstmeisje. Het dienstmeisje, Naide Ercelebi uit Izmir, wordt in een ziekenhuis behan deld voor blauwe plekken en wonden over haar gehele lichaam. Na een anonieme klacht stelde de politie vorige week een onderzoek in. Het meisje wilde eerst niets zeggen, maar gisteren legde ze ln het ziekenhuis een verklaring af. Mevrouw Birch zou haar haar hebben afgeknipt, haar met een ijzeren staaf en een tafelpoot hebben geslagen en haar met een gloeiende pook brandwonden hebben toegebracht. Birch zelf zou het meisje op aandringen van zijn vrouw hebben geschopt. Dit is het tweede dergelijke geval dat binnen korte tijd in Frankfort aan het licht komt. Drie weken geleden werd een Duitse huisvrouw gearresteerd wegens ernstige mishandeling van haar 19-jarige dienstmeisje, dat met breuken en andere verwondingen in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Verkeersstraalvliegtuig (Van c b correspondent) SCHIPHOL De Amerikaanse vlieg tuigfabriek Falrchild, die reeds eerder samen met Fokker de F-27 Friend ship tot een enorm verkoopsucces heeft gemaakt (meer dan 400 machines den afgenomen), gaat ook deelnemen aan de produktie van het eerste straal vliegtuig van Nederlandse bodem, de F-28 Fellowship. Fokkerdirecteur F. Diepen maakte gistermiddag bekend, dat Falrchild zich contractueel ver plicht heeft de grote onderdelen te be stellen voor minstens 50 Fellowships. Zij zullen vervolgens In Amerika wor den geassembleerd. Ruwweg een kwart van de opbrengst, die Fairchild voor de machines maakt, zal terugvloeien naar Fokker. In totaal gaat het bij deze eerste order om ruim 400 miljoen gulden, waarvan Fokker dus 100 miljoen zou krijgen. Maar volgens de heer Diepen blijft het daar niet bij. Hij zei, op grond van de marktana lyses te mogen verwachten, dat alleen Noord-Amerika al (het verkoopgebied, dat Fairchild contractueel toegewezen heeft gekregen) orders voor 250 Fellow ships zal opleveren. Letterlijk citaat: „Door deze samenwerking is de toe komst van Fokker met zijn 6500 werk- ïmers, voor 15 tot 20 jaar verzekerd". Vastomlijnde aanwijzingen zijn daar- jor anderzijds nog niet. In één adem moest de heer Diepen toegeven, dat de belangstelling voor het tweemotorige straalvliegtuig, dat zijn fabriek met gro te steun van de Nederlandse regering heeft ontwikkeld en dat half mei zijn eerste proefvlucht zal maken (men hoopt het te kunnen laten zien op de Parijse vliegtuigshow van eind mei) u toe niet heeft geresulteerd in con crete orders van luchtvaartmaatschap pijen. Dit geld zowel voor Noord-Ame rika, waar Falrschild krachtens de bereikte overeenkomst de verkooprech ten heeft, als voor de rest van de we reld, waar Fokker als verkoper op treedt. Evenzeer gaf de heer Diepen toe, dat Fokker bij deze transactie met Fair child bepaalde veren heeft moeten la ten. Bijvoorbeeld zal de Fellowship in de vorm, waarin Falrchild hem uit Eu ropese onderdelen gaat assembleren (Zoals bekend werken Duitse en Engelse fabrieken aan het project mee), lichte re motoren krijgen dan het oorspronke lijke ontwerp en een meter korter zijn, waardoor hij slechts plaats biedt aan 50 passagiers en niet aan 65. De machi ne zal ook niet hetgeen belangrijker is door Fairchild verkocht worden als de fokker F-28 maar als de F-2-28, waarbij de F contractueel rustig Fair child mag betekenen. Sterker: wanneer Fokker deze Amerikaanse versie van zijn eigen ontwerp overneemt, om hem te leveren aan zijn eigen klanten, die behoefte hebben aan een vliegtuig voor ultra-korte afstanden, kan dat contrac tueel onder de naam Fairchild gaan. Geheim De heer Diepen weigerde in te gaan op de financiële baten, die Fokken aan de overeenkomst overhoudt. Zij moeten volgens hem, krachtens de overeenkomst met Fairchild, geheim blijven. Gevraagd of hij dit correct vindt tegenover de Ne derlandse belastingbetaler, die immers (denk aan de grote regeringssteun) het project van de F-28 mede heeft moge lijk gemaakt, volstond hij met de me dedeling, dat de regering alle details kent. Wel weer concreet was hij over het afleveringsschema van Fokker in de komende jaren. Eind 1967 begint de af levering aan Fairchild en zij zal, voor de thans bestelde onderdelen voor 50 Fellowships tot begin 1970 doorlopen. BRUSSEL (ANP) Als de weerkundige dienst van öc Belgische luchtmacht, die gespecialiseerd Is ln weersvoorspelling»! op lange termijn, gelijk krijgt, dreigt de uitzonderlijke zachte januarimaand ge volgd te worden door een langdurige kou- deperiode. Het ziet er naar uit. dat onze streken onder invloed zullen komen van het uit gestrekte hogedrukgebied. dat thans Scan dinavië in zijn greep heeft, zodat een langdurige koudegolf met strenge vorst en waarschijnlijk ook de nodige sneeuw ver wacht kan worden, aldus de voorspelling. Een kijkje in de grote montagehal van Fokker, xoaar de F 28 Fellowship gestalte krijgt. Universiteit Barcelona voor 10 dagen dicht MADRID (AP) De rector van de universiteit van Barcelona heeft aJs ge volg van de studentenstaking de universi teit voor tien dagen gesloten. Dit volgt op een eerdere sluiting ln Madrid van de universiteit waar het cu ratorium gisteravond besloot een sluiting van drie dagen voor onbepaalde tijd te verlengen nadat studenten en politie he vig met elkaar in botsing waren gekomen. Ter zelfder tijd kondigden autoriteiten van Barcelona zware sancties af tegen de 15.000 studenten die gisteren van college wegbleven om steun te geven aan hun Madrlleense collega's. Studenten die niet in staat waren binnen drie dagen een aan vaardbaar excuus voor hun afwezigheid te geven, zullen hun inschrijving als student verspelen. Zij krijgen tien dagen de tijd zich opnieuw te laten inschrijven en op nieuw alle koeten daarvan te betalen, BREDA (KNP) Een bij menig mis sionaris levend maar nooit gedaan voor stel doet deze week pater J. van Emmerik S.J. in het weekblad „Onderweg" van het SC bisdom Breda. Pater Van Emmerik ls na jaren teruggekeerd van zijn missie in Saraitoü, een der armste delen van India. Hij ls in Nederland niet alleen getroffen door de welvaart, maar ook door de ver anderingen die de kerkinterieurs als ge volg van de liturgievernieuwing hebben Zijn voorstel is: de kunstvoorwerpen die uit de kerken verdwenen zijn en die vaak een zekere waarde vertegenwoordi gen, niet ln kelders of zolders op te slaan, maar ze te verkopen. De opbrengst zou vei'deeld kunnen worden onder de arm ste missionarissen. Hij vergelijkt vele mis sieposten met een lege stofzuiger, die alles opzuigt. Hoofdredacteur Oudejans vergelijkt in een begeleidend woord het voorstel van pater Van Emmerik met dat van dr. Klompé, onlangs gedaan inzake de kunstschatten van het Vaticaan. Zij heeft daarmee geen succes gehad. Waar om, zo zegt het Bredase bisdomsblad. zou Breda niet beginnen? Leiden maakt uitzondering DEN HAAG (ANP) De zomerva kanties van de lagere scholen in Neder land beginnen over het algemeen op 3 juli. De vakanties van de collectief slui tende bedrijven vallen in de volgende periodes: 3 tot en met 15 juli: de bedrij ven in het oosten en noorden, alsmede de bouw- en nevenbedrijven en de tex tielindustrie; 17 tot en met 29 juli: de bedrijven bezuiden de grote rivieren; 31 juli tot en met 12 augustus: de bedrijven In Noord- en Zuid-Holland en in Utrecht en Gelderland ten noorden en westen van de grote rivieren, alsmede de me taalindustrie. Aan de werkgevers in de textiel- en metaalindustrie ls verzocht zich bij de COftlQMlft BftMiding aan te sluiten. De schoolvakanties in Nordrhein-West- falen, de deelstaat, waaruit de meeste Duitse toeristen naar Nederland komen, vallen van 22 juli tot 6 september, aldus een mededeling van de Algemene Ne derlandse Vereniging voor Vreemde lingenverkeer. Bij het doorvoeren van de vakantie spreiding is het van belang, dat in vele gemeenten gunstig op het verzoek van de staatssecretaris van onderwijs en we tenschappen is gereageerd, de lagere- schoolvakanties op 3 juli te laten begin nen. Helaas, aldus de ANW, vormen o.a. Den Haag (17 juli), Arnhem en Leiden daarop een uitzondering. Het spreekt vanzelf, dat juli en augus tus niettemin bijzonder drukke maanden blijven. Het ministerie van Economische Zaken heeft daarom aan de stichting re creatie verzocht een actie voor juni als vakantiemaand te voeren voor diegenen (25 tot 30 procent van alle Nederlandse vakantiegangers), die vrij zijn in de keuze van de periode, waarin zij hun vakantie willen opnamen. SAIGON (A.F.P.). Enige dagen na het einde van de operatie „Cedar Falls" zijn Vietkongeenhcden in de „IJzeren driehoek", 45 km. ten noordwesten van Saigon, teruggekeerd. Bij de operatie „Cedar Falls" werd door de Amerikanen wekenlang de tactiek van de verschroei de aarde toegepast op tot dusver nog ongekende schaal. Een deel van d«e eerste Amerikaanse lnfanteriedivsie is ln een Vletkong- hinderlaag gevallen en heeft zware ver liezen geleden. Aldus is ln de Zuldviet- namese hoofdstad bekendgemaakt. Vyfllng. Een 31 jaar oude huis vrouw uit Brooklyn heeft het leven ge schonken aan een v ij fling. Het vijfde kind kwam echter levenloos ter wereld. De toestand van de vier andere kinderen ia goed. niet duur wel heerlijk

Leidse Courant | 1967 | | pagina 1