S)e£cidóe(Soivïant C Drie ruimtevaarders in top Saturnus-1 verbrand MAN VERMOORD OP BINNENHOF GRISSOM WHITE CHAFFEE Vriend om tien gulden gedood Bedelaar, met zakken vol geld. overleden elke pi KVP niet tot rijs in de regering osie Expl tijdens proeven Sinkiang toneel van hevige gevechten Oliemaatschappijen diep teleurgesteld Kleinzoon van Mussolini aangehouden Protestmars van 60 uur TELEVIZIER WORDT LUXE AVRO-BODE Gewone bode blijft bestaan PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 en 2.55.94 ADVERTENTIEAFD. 2.08.26 - GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. F. J. M KOENS HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p. w. 0.93; p. maand 3.97; p kwart, 11.90; franco per post 15.40. ADVERTENTIES 22 ct p mm. Telefoontjes 2,- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00) ZATERDAG 28 JANUARI 1967 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN IETS HOGERE TEMPERATUREN De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot hedenavond: Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen en hier en daar mist. Overwegend matige wind uit zuidelijke richtingen. Iets hogere temperaturen dan gisteren. 58e jaargang, no. 17.050 CAPE KENNEDY (AFP-Reuter-AP) Zonder een schijn van ontsnappingskans is vannacht omstreeks half een (Ned. tijd) de gehele, drie man sterke bemanning van de Apollo-I tijdens een zogenaamde nabootsingsvlucht op Cape Kennedy, hoog in de top van de ruim 66 meter hoge Saturnusraket om het leven gekomen na een explosie en een daarop volgende brand in de rui mtecabine. De drie astronauten zijn: Virgil Ivan (Gus) Grissom, veertig jaar, twee ruimtevluchten en vader van twee kinderen, Edward White, vijfendertig jaar, eerste Ameri kaanse ruimtewandelaar, vader van twee kinderen en Roger Chaffee, eenendertig jaar, vader van twee kinderen. Roger Chaffee zou op 21 februari met de ruimteveteranen Grissom en White zijn ruimtedebuut ondergaan met de thans voor onbepaalde tijd uitgestelde eerste vlucht van het Apolloproject, dat omstreeks 1970 zou moeten uitmonden in de eerste bemande maanvlucht. Dit project is door de dramatische gebeurtenissen thans ernstig vertraagd en de kans dat de Amerikanen als eersten op de maan zullen landen is aanmerkelijk kleiner geworden. De materiële schade is zeer aanzienlijk. (Van een oneer verslaggevers) DEN HAAG B(j een van de meest karakteristieke punten van Den Haag, de fontein op het Binnenhof, is vannacht in koelen bloede een man vermoord. De dader, een 88-jarige losarbelder, heeft na zijn daad. om ongeveer tien voor half twee, het slachtoffer gesleept naar de ingang tot de kelderzaal van het Binnenhof en hem daar op een duister plekje neergelegd. Hy kwam nog tweemaal terug: de eerste keer om zich emrvan te overtuigen dat het moordwapen, een sjaal, zijn werk goed had gedaan. De tweede terugkeer leidde tenslotte tot aanhouding door de Haagse politie ter plaatse. Het slachtoffer, de 55 jaar oude G. T. van Schalen, was een vriend van de dader. Beiden woonden in het tehuis van het Leger des Heils aan de Nieuwe Mol straat te Den Haag. Aanleiding tot de moord was een onbeduidende woorden wisseling over een geldschuld van hoog stens tien gulden. De losarbeider, die een weinig stabiele Indruk maakt, heeft een volledige bekentenis afgelegd. Zijn vroe gere „contacten" met de politie waren van veel minder ernstige aard. De snelle afwikkeling van zaken door de Haagse politie, was mogelijk gemaakt door een Haagse militair die op het tijd stip van de moord met een meisje op het Binnenhof vertoefde. Hij vond in het voorbijgaan het slachtoffer, dacht aan een zieke en dronken man, en klopte aan bij het perscentrum Nieuwspoort waar door een verslaggever de politie werd ge beld. Toen de politie arriveerde was de man inmiddels ten tweede male op de plaats van het misdrijf teruggekeerd en MüNCHEN (DPA) Met zijn zakken vol geld is vrijdag een in München heel bekende bedelaar gestorven op de plaats waar hij werkte. De 78-jarige Ernst Max Karl Schneider werd in de drukte op het Stachusplein getroffen door een hartver lamming. Hij had daar zijn vermogen Groschen voor Grosclien bijeen gebedeld. De oude zonderling droeg aan iedere vinger een ring met briljanten. De mensen lachten om hem en noemden hem „bril- janten-Schneider". Maar zij gaven, ^er- een lachten om hem "mf"7*Vcmfwijp een dacht dat de ringen aan de door groefde handen van de oude goedkope imi tatie waren. Volgens de Utie bleken deze net zo echt als de bedragen die Schneider sinds hij in 1947 uit Oost-Duitsland vlucht te, in Beieren had bijeengegaard. Een ziekenverpleger vond in de zakken van de bedelaar twee beurzen en twee portefeuilles met 1.873 Mark, een spaar bankboekje met 10.355,76 Mark en een postspaarbankboekje met 418,99 Mark. De politie zegt dat hij 319,17 Mark rente per maand trok. Toch woonde hjj liever in et?n tehuis voor daklozen dan in een be jaardentehuis. Geld ophalen De avond begon voor beide vrienden, slachtoffer en dader, heel normaal. In een café in de Haagse binnenstad brach ten zij het eerste gedeelte met bier- drinken door. De losarbeider betaalde. Omstreeks tien uur gingen zij naar „huis" waar het slachtoffer, in het cen trum van de stad bekend als voddenman, geld zou ophalen. De losarbeider bleef buiten. Tot ongeveer half een brachten zy hun tijd in een ander café, met dezelfde bezigheid door. De losarbeider betaalde nog steeds. Op weg naar de Nieuwe Molstraat vroeg hij zijn vriend op het Binnenhof om het aandeel in de rekening. Deze maakte duidelijk dat hij om tien uur juist na sluitingstijd het tehuis was binnengekomen en dus geen geld had kunnen ophalen. „Geef me mijn geld of ik vermoord je", was het einde van de kleine woordenwisseling. Na een „vermoord me dan maar", werd de daad bij het woord gevoegd. Het slachtoffer kwam door verstikking om het leven. Na de moord, waarbij volgens de politie geen sprake is geweest van dronkenschap of aangeschotenheid, liep de losarbeider richting Plein het Binnenhof af. Nog voor hij op het Plein kwam keerde hij terug. Toen herhaalde hij waarschijnlijk zijn daad. om zeker te zijn. met een zak doek. De militair had de man toen al zien lopen. Hij ging vervolgens bij de Hofsingel het Binnenhof weer af en sprak op het Spui een hem onbekende man aan met „I have killed my friend". Samen gingen zij naar het Binnenhof, waar de dader even later door de politie werd aangehouden. Drs. SCHMELZER: (Van onze parlementaire redactie) HENGELO Drs. W. K. N. Schmel- zer zou het zeer toejuichen, wanneer de K.V.P., de A.R. en de C.H.U. met welke andere partner ook een rcgcringscombi- natie zouden vormen. Wie de andere party naast dc drie confessionele moet zijn. ligt aan de plannen en de afspra ken van een kabinetsformatie. De K.V.P. zal geen voortijdige keuze maken, aldus zei de voorzitter van de K.V.P.- Tweede-Kamerfractie vanmiddag op het Overijssels appel van de K.V.P., waarop traditiegetrouw ook mi nister dr. M. Klompé van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk het woord voerde. „De K.V.P. wenst zich geen voortijdige en de duidelijkheid al lerminst dienende keuze te laten opdrin gen. Evenmin als een beleid, dat tegen de kernpunten van het eigen program in gaat. De K.V.P. is niet bereid tot elke prijs regeringsverantwoordelijkheid dragen", stelde drs. Schmelzer vast. voor de eerste generale repetitie Apollo-l-lancering, die voor 21 februari was vastgesteld. Om een minuut over half een vannacht had, mogelijk bij het beproeven van de stuwraket, een ontplof fing plaats in dat deel van de cabine waar zich de motor, de zuurstof en an dere zeer belangrijke apparatuur bevindt. De luiken van de ApoLJocabine waren, als bij een echte vlucht, gesloten. Perso neel van de toren van de lanceerinstal- latie 34, waar de Apollocabine 66 meter hoog op de geweldige Saturnus-l-raket was geplaatst, deed vertwijfelde pogin gen om de luiken te openen, maar de ge weldige rookontwikkeling dreef hen te rug, zodat het drietal in de vlammen om kwam. De ramp dreigde nog veel ernsti ger vormen aan te nemen, aangezien zich honderden personen op de lanceer- plaats bevonden en de Saturnus vol met brandstof was geladen. Er deden zich geen verdere explosies voor. Aftellen Men was met het aftellen nog tien mi nuten van de nagebootste lancering ver wijderd toen een technicus riep dat hij rook uit de capsule zag komen. Mogelijk was de bemanning toen reeds dood. De drie astronauten zijn waarschijnlijk zeer snel door verstikking om het leven gekomen. Men neemt aan dat de rook via de zuurstofslangen zo snel in hun longen is gekomen, dat zij geen gelegen heid meer hadden om over te schakelen op de noodinstallatie, die overigens toch weinig uitgehaald zou hebben, aangezien raket en cabine by de proef in zware kabels hingen. Tijdens de reddingspogin gen hebben ook 25 technici rook naar De stoffelijke resten zijn nog vier in de cabine gebleven, hangende het derzoek. President Johnson heeft zijn leedwezen geuit met de dood van de ruimtevaar ders: „Drie moedige jonge mannen .heb ben in dienst van de natie hun leven gegeven. Wij rouwen om dit grote lies. Onze gedachten gaan uit naar him gezinnen", aldus Johnson in een officiële verklaring van het Witte Huls. De presi dent werd van de ramp in kennis gesteld op het ogenblik dat nog enkele diploma ten hun handtekeningen zetten onder het verdrag op het vreedzame gebruik van de ruimte, ter gelegenheid waarvan in het Witte Huis een feestelijke ontvangst werd gegeven. De geheel verkoolde lijken van de drie omgekomen ruimtevaarders zijn vanmor gen uit de Apollocabine geborgen en over gebracht naar het ziekenhuis van de (Zie verder gag. 2, eerste kolom) TOKIO, (A P.-Reuter). Muurkranten in Peking maken melding van zware ge vechten tussen voor- en tegenstanders van Mao Tse-Toeng in de Chinese provincie Sinkiang, strategisch een van de belang rijkste Chinese provincies (atoomproeven). waar evenwel onder de 5.6 miljoen bewo ners zich verhoudingsgewijs weinig Chine zen bevinden. Volgens een muurkrant bevinden zich in Sinkiang acht divisies van het Chinese leger, waarvan slechts een divisie zich achter Mao Tse-Toeng en Lin Piao gesteld zou hebben. De andere zeven zouden een tegenstander van Mao Tse-Toeng. Wang En-Mao steunen. Sinkiang grenst aan Rusland en de Inwoners behoren overwe gend tot de Siberische Oeighoeren- en Kazakstammen, die nauwe badnen onder houden met hun Russische stamgenoten. Er zou gevochten worden bij Oeroemtsji. waar twaalf tanks opgesteld staan. Vol gens de aanplakbiljetten is de kans groot dat de tanks een groepering van „contra revolutionaire oproerlingen" te hulp zul len komen. De wegen naar Sji-Ho-Tzoe en Oeroemtsji zijn afgesneden en alle ver bindingen verbroken. Voorwaarden olie- en gaswinning Minister Bakker optimistisch (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Petroleum In dustrie Comité (PIC), waarin 30 olie maatschappijen vertegenwoordigd zijn, diep teleurgesteld over de gister avond door minister Bakker (Econo mische Zaken) officieel bekendgemaak te voorwaarden voor opsporing en win ning van aardolie en aardgas op de Noordzee. In tegenstelling tot minister Bakker Js 't PIC van mening, dat de in de algemene maatregel van bestuur ver vatte voorwaarden niet die mogelijkhe den bieden, die noodzakelijk zijn voor 'n optimale exploratie en ontwikkeling van het Nederlandse continentale plat. Dit commentaar is niettemin toch positiever dan de reactie van destijds op de nimmer officieel bekend ge worden voorwaarden van oud-minis ter Den Uyl. Toen weigerden de olie maatschappijen en bloc om die voor waarden te accepteren. Zo scherp wordt et nu niet meer gesteld. Minister Bakker zei gisteravond, dat e nieuwe voorwaarden voor de olie maatschappijen zeker niet gemakkelij ker zijn dan die van zijn voorganger, maar dat de maatschappijen nu toch ROME (Reuter). Een kleinzoon van wijlen Benito Mussolini is in Rome aangehouden, toen hij volgens de politie met een andere man trachtte een krans weg te nemen, die president Podgorny van de Sovjet-Unie op het graf van de onbekende soldaat had gelegd. De gearresteerde kleinzoon van de dictator is de 30-jarige Marzio Ciano, wiens vader, Galeazzo Ciano, getrouwd was met Mussolini's dochter Edda. Ciano senior was onder het bewind van zijn schoonvader minister van Buitenlandse Zaken. Hij werd wegens landverraad na de val van Mussolini gefusilleerd. meer zekerheid hebben. Op grond daarvan meent hij, .dat zij de nieuwe voorwaarden zeker zullen accepteren. Zoals reeds gemeld zal de Staat voor 40 procent deelnemen in de opsporing en winning van aardgas en niet In die van olie. Via een heffing van 50 pro cent op de winst en een gevarieerde heffing op de waarde van het gewon- aardgas en de aardolie wordt uit eindelijk bereikt, dat de Staat tegen de 60 procent van de baten op de aardolie zal binnenhalen en 70 tot 72 procent op de baten van het aardgas. De uit te ge ven winnersvergunningen zullen 40 Jaar gelden. Niet gebonden Als de Kamer bekrachtiging van de algemene maatregel van bestuur ver langt hetgeen te verwachten is hoopt minister Bakker op een zo spoe ding mogelijke behandeling, opdat tenminste in 1968 met de opsporings- en winningswerkzaamheden kan wor den begonnen. Minister Bakker ging gisteravond nog in op verwijten van drs. Den Uyl, volgens welke het niet deelnemen in de oliewinning in strijd is met de afspra ken, gemaakt onder het kabinet-Cals. „Wij zijn niet gebonden aan afspraken. Ten tijde van het kabinet-Cals is afge sproken, dat de mogelijkheid tot staats deelneming zou worden geopend. Wel nu, deze mogelijkheid is geopend, maar we maken er geen gebruik van", aldus minister Bakker. Op Schiphol arriveerde gistermiddag behalve de Australische beatgroep „The Easybeats" ook het Engelse vijf span Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick and Tich voor het tiener' programma ,JMoef Ga Ga", dat vanavond voor 't eerst rechtstreeks op de beeldbuis komt. Ook de Haagse „Golden Earrings" zullen in dit programma een optreden maken met twee songs van hun nieuwe Lp. „Winter-harvest". Dave Dee zal met zijn makkers in Nederland geen Bilhneoptreden maken, omdat met het organisatiebureau geen overeenstemming kon worden be* reikt over de prijs. (ADVERTENTIE) SCHIEDAM A.N.P.). Een kletau honderd Jongelui houden op het ogenblik in Schiedam een protestmars van zestig uur achtereen. De mars is gericht tegen het Schledamse structuurplan. Wanneer dit plan door de gemeenteraad wordt aanvaard, zal een groot deel van oud-Schiedam, de Brandersbuurt, afge broken worden en plaats moeten maken voor onder andere de nieuwe brandweer kazerne. De demonstranten worden om de vier uur afgelost. (ADVERTENTIE) Spoedberaad omroeporganisaties Artieste Coba Keiling, die haar vijftigjarig jubileum aan het toneel viertwerd gehuldigd door de Rotterdamse studenten. In een koets, voorafgegaan door een orgel, werd zij naar de schouwburg gebracht. Daar werd haar door haar zoon Thom KeTling een aubade gebracht. Rechts haar kleindochter Toby Helling. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM De federatie van om roepverenigingen is vanmorgen in spoed vergadering bijeengekomen ter nadere bestudering van de situatie die is ont staan door de samenwerking van AVRO, RTN en Telcvizier. Dat de klap in Hil versum hard Is aangekomen, viel gister avond wel te bespeuren in VARA's „Ach ter het nieuws", dat de t.v.-kjjker ervan wilde doordringen dat tmen van die sa menwerking nu weer niet al te veel ver wachtingen moet hebben, omdat AVRO en Telcvizier elkaar tot voor kort nog danig om dc oren sloegen. A.V.R.O.-voorzitter mr. dr. Slotemaker verklaarde gistermiddag op een pers conferentie. dat het niet de bedoeling is, dat de A.V.R.O. uit de federatie van omroepverenigingen treedt. Hoewel hy geen positief antwoord kon geven op de vraag hoe de federatie op de plannen van A.V.R.O.R.T.N. zal reageren, was hij wel van mening, dat de federatie de nieuwe opzet niet zou kunnen tegen houden. Wat de uitgifte van de bladen betreft, werd het volgende meegedeeld. De A.V.R.O. blijft de gewone A.V.R.O.-bode achttien gulden per jaar uitgeven. De drukorder hiervoor blijft bij drukkerij De Boer in Hilversum. Daarnaast laat de A.V.R.O. over een drietal maanden Televizier, waarvan de drukorder b(| Rotogravure blijft, als extra-luxe-uitga- ve .8,50 per jaar verschijnen. In dat blad wordt de inhoud van de ge wone A.V.R.O.-bode in zijn geheel over genomen. De A.V.R.O. wordt niet alleen uitgever van het ,vlad, maar zal ook verantwoordelijk zijn voor de inhoud. De hoofdredacteur van Televizier, de heer Rein van Rooij, en de overige redactieleden blijven aan het blad ver bonden. De lezers van Televizier worden daarmee uiteraard niet automatisch lid van de A.V.R.O. Men verwacht, dat het merendeel van de Televlzierlezers lid van de A.V.R.O. zal worden. Daartoe zal een positieve wilsverklaring van de lezers gevraagd worden. Begeleiding De inhoud van het blad zal bent&an uit een uitgebreide begeleiding van de radio- en televisieprogramma's alsmede uit radio- en televisienieuws. Dit laatste omdat het de omroeporganisaties by de wet niet wordt toegestaan een familie blad uit te gevën. In februari houdt de A.V.R.O. een algemene vergadering uitsluitend toe gankelijk voor eigen leden, waarop zal worden voorgesteld het huishoudelijk reglement zo te wijzigen, dat twee R.T.N.-leden in het bestuur kunnen worden opgenomen. Tevens zal de ver gadering moeten beslissen of de voor zitter, mr. dr. L. H. Slotemaker, In deze functie gehandhaafd blijft. R.T.N.-leden hebben tot deze bijeenkomst geen toe gang, tenzij ze alsnog lid van de A.V.R.O. worden. (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1967 | | pagina 1