S)e CciclóeSoii^cmt FUSIE A.V.R.O.-TELEVIZ1ER Omroepen: Mevrouw Van Someren -„een verheugende ontwikkeling' - moet op de hoogte zijn geweest Gewapende roof op bank in Vaals Mijn man is veel te goed en laat over zich lopen TROS blijft liever onafhankelijk Gemaskerd Carnaval Opera tijdelijk van Amsterdam naar Den Haag .ikwil Bolletje/' j Via „vuist" van Duys de cel in Margriet en Pieter op Curacao CHINESE STUDENTEN IN MOSKOU GEWOND Executies in Kanton? Buit enige bankjes van duizend Kinderen in diepvrieskast doodgi evroren Ontslagen na 52 jaar trouwe dienst kort voor pensioen PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 en 2.55.94 ADVERTENTIEAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p. w. 0,93; p. maand 3.97; p. kwart, f 11.90; franco per post 15.40. ADVERTENTIES 22 ct p mm. Telefoontjes 2,- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00) VRIJDAG 27 JANUARI 1967 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZUIDOOSTELIJKE WIND De weersverwachting, medegedeeld door het KNMI. geldig tot morgenavond. Half tot zwaar bewolkt en overwegend droog weer. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind en dezelfde of iets lagere temperaturen. 58e jaargang, oo. 17.049 (Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM/HILVERSUM, - „De A.V.R.O. heeft meegedeeld dat zij en de R.T.N. hebben be sloten te gaan samenwerken. Ook is er een overeenkomst bereikt tussen de A.V.R.O. en de N.V. Televizier over de uitgave van het blad Televizier". Dit nieuws, dat gisteravond tegen acht uur bekend werd, sloeg in de Hilversumse omroepwereld in als een bom. In het contract met Televizier is de bepaling opgenomen dat de A.V.R.O. uit de Federatie van Omroepen zal treden. Deze fede ratie is een vrijwillig orgaan op niet-wettelijke basis, waarin de vier grote omroepen allerlei af spraken onderling hebben geregeld. De overwegingen die tot de fusie hebben geleid zijn: het feit dat Televizier na aanneming van de nieuwe omroepwet toch moeilijk heden zou krijgen met de nieuws garing en anderzijds dat de A.V.R.O. met kunst- en vlieg werk nn weer 400.000 leden tellend toch niet optimistisch is wat betreft de toekomst. Minister Klompé van Cultuur. Recre atie en Maatschappelijk Werk was op de hoogte van de besprekingen tussen de AVRO en R.T.N. Zij is gisteren ook zij het summier op de hoogte gesteld van de resultaten. Vandaag zou de schriftelijke overeen T komst over de samenwerking tussen beide instanties het ministerie bereiken. De minister zal de besprekingen met de R.T.N over het verlenen van zendtijd uiteraard niet meer voortzetten. De minister vraagt zich thans af wat de gevolgen kunnen zijn van de samen werking tussen AVRO en de R.T.N. en van het feit, dat de programma's van de AVRO in Televizier zullen verschijnen. Schendt de AVRO hiermee de bepalin gen van de overgangswet en die met de federatie van omroepen? Juridische vra gen. die pas beantwoord kunnen worden, wanneer de schriftelijke stukken bestu deerd zijn. In ieder geval blijven alle kriteria ook gelden voor de omroep AVRO-R.T.N. Uit omroepkringen vernamen wij dat de overeenkomst kennelijk is ontstaan, nadat de RTN en het weekblad Televizier door de onlangs In de Tweede Kamer aanvaarde omroepwet geen mogelijk heden meer zagen om voor een zend machtiging, annex uitgave van een om roepblad in aanmerking te komen. (Zie verder pag. 5, laatste kolom) (ADVERTENTIE) in de STAD ROME DANSEN TELEFOON: (01711) 309 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Werkgever liet chauffeur rijden met ondeugdelijke auto De direkteur van een transportbedrijf is bij verstek veroordeeld tot een boete van 175.— subs. 35 dagen, alsmede de vernietiging van Rijkswege van het in beslag genomen voertuig. De verdachte had namelijk zijn chaffeur de weg opge stuurd met een bestelwagen, welke tal van gebreken vertoonde, o.a. totaal doorge roeste chassisbalken. Dit had niet nodig geweest, indien deze bestelwagen tijdig tegen roest was beschermd bij Zweeds ML-station Perquln, speciaalbedrijf voor anti-roestbehandeling van automobielen. Telefoon 21345. (Van o s kunstredactie) Een bepleisterde Chinese student op weg naar de trein, die hem van Moskou naar Peking zal brengen. (ADVERTENTIE) ROTTERDAM (A.N.P.). Het t.v - programma „Voor de vuist weg" van vrijdag j.l. heeft geleid tot aanhouding van een 27-jarige schilder, die in de t.v.-studio de dramatische rol van neef van Leo Fuld speelde aan de gastvrije tafel van presentator Willem Duys. Be zoekers van een café aan de Goudse- rijweg in Rotterdam herkenden de schil der J. P. als de man, die acht dagen eerder een stamgast naar huis bracht, maar deze tevens beroofde van 100.- en een armbandhorloge. De 31-jarige havenarbeider W. B. had die dag te veel pilsjes tot zich genomen. Een hulpvaardig persoon bood zich aan om de man naar zijn ouderlijk huis te begeleiden. Dit had echter tot resultaat dat de havenarbeider na het ontwaken liet gemis van 100- en het horloge bemerkte. Een barklant kon een vaag signalement opgeven, een ander tastte zijn herinnering af, omdat hij de naam van de bereidwillige man meende te her kennen. Zonder resultaat. Willem Duys' programma bracht een week later uit komst. J. P. is kort na terugkeer uit de t.v.-studio aangehouden. De man heeft bekend. CARACAS (AP) Margriet en Pie ter zijn met een KLM-vliegtuig uit Vene zuela vertrokken en op Curasao geland. Volgens onbevestigde berichten zou jonge paar enige tfld op Curasao willen bRjven en vandaar vla Miami de reis" naar New-York willen voortzetten. Zij reizen onder de naam van mijnheer mevrouw Gerritsen, PARIJS (AFP-AP) Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken heeft In een verklaring geprotesteerd tegen de „fascistische wreedheden die op 25 ja nuari door de revisionistische kliek in de Sovjet-Unie zyn bedreven tegen Chinese studenten die uit Europa op doorreis in Moskou kransen gingen leggen op de graftomben van Lenin en Stalln", zo meldt het persbureau „Nieuw-China". 1 Volgens de verklaring waren de 69 stu denten 200 300 studenten en politie mannen omringd en hevig aangevallen. Een dertigtal Chinezen werd gewond, van wie vier ernstig. De 69 Chinese studenten, die naar hun zeggen op het Rode Plein in Moskou door de politie mishandeld zijn, verstrakken gisteren bepleisterd en onder de jodium- vlekken per trein uit de Russische hoofd stad naar him land. Voor hun vertrek zongen zij op het Jaroslavstation liederen over Mao Tse- Toeng en citeerden ze uit de werken van de Chinese leider. Een meisje onder hen liep met behulp van een soort kruk. twee anderen werden door vrienden onder steund. Russen die dat zagen zeiden dat sommige studenten hun verwondingen nogal „aandikten" of maar „deden alsof". Muurkranten te Peking, die afkeurend spreken over Tsang Tsjing. echtgenote van Mao Tse-Tceng en een van de voor naamste figuren in China's culturele re volutie. zijn afgescheurd, zo meldt de cor respondent van htet Japanse dagblad Sankei uit de Chinese hood f stad. In de buurt van Kanton zouden don derdagochtend honderd tegenstanders van partijleider Mao Tse-Toeng zijn ge- executeerd. Dit meldt het in Hongkong verschijnende blad The Star, dat dit van een uit Kanton komende vrouw had ver nomen. Zij had de mannen gezien, de handen op de rug gebonden en borden om de hals, die naar een boerderij werden gedreven. Even later klonken mitrail leursalvo's. AMSTERDAM De Nederlandse Operastichting heeft plannen om de ko mende vijf jaar het Circustheater te Scheveningen als basis te kiezen. Onder handelingen hierover met de Maatschap pij Zeebad zijn in een vergevorderd sta dium met het tijdelijk verplaatsen van de zetel der opera van Amsterdam naar Den Haag zou de tijd overbrugd kunnen worden die heengaat voor Amsterdam een eigen operatheater beeft. Binnenkort moet de Amsterdamse ge meenteraad zich uitspreken over de be stekplannen van het nieuwe opera gebouw. Ook wanneer dit voorstel, voor lopige kosten anderhalf miljoen gulden, wordt aangenomen en de plannen snel worden gerealiseerd, duurt het minstens vijf jaar voor het gebouw gereed zal zijn. De Amsterdamse Stadsschouwburg is voor repetities en opvoeringen te weinig beschikbaar, terwijl de congreszaal van de nieuwe RAI akoestisch en ook wat de sfeer betreft weinig is gebleken. Het Circustheater te Scheveningen heeft deze geschiktheid wel. Bovendien heeft men voor repetities in Kurzaal en Kurhauspaviljoen geschikte „uitwijk mogelijkheden" bij de hand als het Circustheater bezet zou zijn. Intendant Maurice Huisman wil de komende vijf jaar benutten om de Ned. Operastichting tot het hecht georgani seerd geheel te maken dat straks nodig zal zijn als de stichting over een eigen theater de beschikking heeft. Voor Den Haag zal, als de plannen doorgaan, de consequentie waarschijnlijk zijn dat hier de komende jaren meer voorstellingen en meer premières gegeven zullen wor- Ofte d.»8;5chf?sktn$, at wv Rfcnals verges^ durfen Bui: hen wild. „Om het nooit te vergeten" is op initiatief van de Westberlijnse socialisten op de Wittenbergplatz in West-Berlijn een gedenkteken geplaatst waarop de grote nazi-concentratiekampen vermeld staan. VAALS (ANP) Vanmorgen even over half negen is een gewapende over val gedaan op het kantoor van de Al gemene Bank Nederland ln Vaals. Er waren drie man bij de overval betrok ken. Twee daarvan drongen gewapend het bankgebouw binnen, de derde wacht te buiten in een auto (merk Opel). De bank was maar net open toen de overval gebeurde. Het personeel was nog bezig het geld uit de kluis te halen. Twee van de mannen, van wie één het gezicht had bedekt met een nylonkous. gingen het gebouw binnen. Ze klommen over het staketsel, hoewel dit bijna tot het plafond reikt. Een van hen hield met een pistool de kassier in bedwang. De ander, in het bezit van een stengun, maakte zich meester van het kasgeld, een bedrag van acht- of negenduizend gulden. Een gedeelte van de buit ver loren de overvallers tijdens hun vlucht. Hoewel de alarminstallatie door de kassier niet in werking kon worden ge steld. was de politie snel gewaarschuwd. Zy zette onmiddellijk de achtervolging in. De wagen verdween in de richting van het Drielandenpunt. Daar ging de wagen volgens ooggetuigen met zeer grote snelheid de grens over. Duitse en Belgische politie-instanties werden on middellijk op de hoogte gesteld en na men direct aan de opsporing deel. DALLAS (AP) Twee vermiste meis jes zijn gisteren dood in een diepvries- kast aangetroffen. Deze ontdekking be tekende het eind van een speurtocht waaraan meer dan 800 mensen in een voorstad van Dallas hadden deelgenomen. Volgens de politie zijn de zusjes Kim en Dawn Artzt (4 en 6) blijkbaar in de kast gekropen toen zij ln een garage aan het Adenauer heeft bronchitis BONN (AFP) Ex-kanselier dr. Kon rad Adenauer van West-Dultsland lijdt aan een zware bronehltis-aanvai en zijn artsen hebben hem aangeraden zijn werkzaamheden enkele dagen op te schorten. Adenauer is 91 jaar. (Van onze correspondentJ DIRKSLAND. In deze tijd met zijn supersociale normen is in Dirksland, een niet onaardig plaatsje op Goeree Overflakkee. iets haast ongelooflijks gebeurd. Timmerknecht Gijsbert Jacob Bastlaan Buth, die 52 jaar trouwe dienst achter de rug had bij aan nemer Both, in Dirksland. en die nog vier maanden van zijn pen sioen af was, werd op 11 november j.L van de ene dag op de andere, ontslagen. Vier van de zes werk nemers van de aannemer kregen die dag, door gebrek aan werk. ook hun ontslagbewijs. Tegenover een redacteur van „De Bouwer", vakblad van de Algemene Neder landse Bond voor de Bouwnijver heid. heeft de aannemer als bij komende oorzaak voor het ontslag van Gijsbert Buth opgegeven: „Dat hij al zo oud was en niet meer overal naar toe gestuurd kon D« aannemer heeft de ai jaren geldende opzegtermijn van twee weken niet in acht genomen. Hij is ongeorganiseerd en was. volgens de „Bouwer", zelfs niet in het be zit van een geldige C A.O De timmerknecht heeft tegen het ontslag niet geprotesteerd. De be drijfsvereniging weigerde aanvan kelijk de werkloosheidsuitkering te betalen, omdat de opzegtermijn niet was nageleefd. Het echtpaar Byth heeft daardoor vijf weken lang geen geld gekregen. Mevrouw Buth heeft toen de bond gebeld, waama de zaak aan het rollen is gegaan. De timmerknecht had f. 125 per week schoon, zonder vakantiebonnen. Zijn werkloos heidsuitkering ligt 35 gulden per week lager. De heer Buth wil er niet veel over zeggen. Van een foto wil hij hele maal niets horen. Hy vindt publi citeit niet leuk ten opzichte van zijn vroegere baas. „Je bent er zo lang geweest en om het nu in alle kranten te hebben. U kent dat: in een dorp. Iedereen kent hem Iedereen weet het. Ze gaan nu allemaal zeggen: „Dat is niet mooi van Both. Hij zal er mij ook nog lelijk op aankijken". Hoe is het gegaan met. dat ont slag? „We wisten, dat er wat men sen ontslagen moesten worden. Ik had er helemaal niet aan gedacht, dat ik er zelf ook bij zou zijn. Maar die ochtend zei de baas tegen me: „Zal ik jou er ook maar niet uit doen?" Ik zei: „Als het moet dan zal er niets anders op zitten". Ik heb er niet veel meer over gezegd. Ik was gewoon een beetje van streek. Hij zei nog wel dat hy het. met een bloedend hart deed. Er is nog iets waarover Gijsbert Buth zeer teleurgesteld is geweest. Toen hij veertig jaar bij het be drijf was. heeft hij de bronzen medaille in de orde van Oranje- Nassau ontvangen. Het gouden jubileum nu 2 jaar geleden, is echter zonder meer voorbij gegaan. Mevrouw Buth zegt hierover: „Mensen van het dorp zijn toen nog naar de burgemeester gegaan. De burgemeester heeft Both ge waarschuwd. maar die vond het niet nodig". „Als u aannemer Both tegen komt op straat, groet u hem dan nog?" Timmerknecht Buth: „Ja; natuur lek. Waarom niet. Ik ben niet haatdragend. Ik ben toch altijd op die zaak geweest? Als ik een karweitje voor mezelf heb. ga ik daar net als vroeger gewoon weer naar toe. Ik betaal dan alleen voor het gebruik van de machines". Mevrouw Buth zegt: „Iedereen vindt dit naar. Dat mijn man niet meer overal naar toe gestuurd kon worden is onzin. Hij kon nog goed meekomen. Hij kwam nooit te laat. Mijn man is gewoon veel te goed Je kunt over hem lopen. Hij is niet voor herrie. Hij heeft ook helemaal geen moeite gedaan om het geld terug te krijgen van die eerste twee weken, toen het ont slag eigenlijk ongeldig was. Daar is de bond nu voor bezig." En over aannemer Both: „Die man heeft een plaat voor ztjn hoofd. Vlak voor nieuwjaar zat hy om hoog met een verbouwing. En toen kwam h(j nog vragen of mijn man wilde bijspringen. Dat heeft by nog gedaan ook. Voor vier dagen Aannemer Both in Dirksland ligt in het havenziekenhuis in Rot terdam. zyn bedrijfsleider. 37 jaar trouwe dienst, zegt: „De baas heeft moeten kiezen tussen twee kwaaien. Hij heeft het minst kwaaie gekozen. Het ging tussen Buth en iemand met een nog jong gezin." De bedrijfsleider, die zijn naam niet wil noemen, vertelt laconiek dat hy het een goede keus vond „Buth heeft geld genoeg. Hij heeft,hier in Dirksland minstens tien huisjes. Die komt niks te kort." We bellen het Havenziekenhuis in Rotterdam. De heer J. B. Both Czn.. die hier reeds drie weken verblijft, komt opgewekt aan het „Waarom hebt u dit gedaan?" „Daar heb ik mijn speciale rede nen voor en die zijn niet voor publikatie." „Maakt het voor u verschil of u Iemand 10. 20 of 52 jaar ln dienst hebt?" „Ja natuuriyk." „Vindt u het normaal om iemand die 52 jaar by u in dienst is ge weest, vlak voor zyn pensionering te ontslaan?" „Daar wens ik geen antwoord op te geven." De heer J. Dhont, directeur van het bijkantoor ln Middelharnis van het Gewesteiyk Arbeids bureau. zegt dat aannemer Both op het arbeidsbureau ls geweest om drie zaken te bespreken: de noodzakelyke inkrimping van het personeel, de opzegtermijn en de uitlcenmogeiykheden van het overtollig geworden personeeL „Over het geval-Buth ls niet ge sproken. Als dat wel was gebeurd, hadden wij er zeker op aange drongen voor hem een uitzonde ring te maken

Leidse Courant | 1967 | | pagina 1