Se£eiclóe(2ou/ïcmt Dalende rentestand voor werkloosheid hoopgevend NEDERLAND NEEMT NIET DEEL AAN OLIEWINNING Rode leger grijpt in Noord-China in Volgende week concessievoorwaarden Wel voor 40aan gaswinning Drie kinderen gedood bij brand in oud-klooster ROGGEVEEN: zwaar gekneusde halswervels Johnson naar W.-Duitsland Werkloosheid jOOJOOO Vooral toename onder Terugval in inkomen vaak groot Met zeep, badhanddoek en geweer in bad Vis eten uit solidariteit Maand voor pensioen na 52-jarig dienstverband door baas ontslagen PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 en 2.55.94 ADVERTENTIEAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. F. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L. C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p. w. 0,93; p. maand 3.97; p. kwart, 11.90; franco per post 15.40. ADVERTENTIES 22 ct p mm. Telefoontjes 2,- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00) DONDERDAG 26 JANUARI 1967 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN OPNIEUW REGEN De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met af en toe enige regen of motregen. Weer tot krachtig toene mende zuidwestelijke wind. In het noorden van het land koudere nacht, overigens weinig ver andering ln temperatuur. 58e jaargang, no. 17.048 (Van c DEN HAAG De Nederlandse Staat zal niet deelnemen ln de oliewinning in de Noordzee, eventueel wel (met veertig procent) ln de gaswinning in het aan Nederland toegewezen deel van deze zee. het zogenaamde continentale plat. Het kabinet heeft hiertoe, volgens nog niet officieel bevestigde berichten, besloten en biervan vanmiddag kennis gegeven aan de Kamercommissie voor Economische Zaken. Begin volgende week zal de algemene maatregel van bestuur worden parlementaire redactie) afgekondigd, waarin de voorwaarden voor het verlenen van een concessie voor het winnen van gas en olie op het conti nentaal plat worden vermeld. De voorwaarden, die het hui dige kabinet wil stellen, wijken af van die, die de afgetreden minister van Economische Zaken, drs. J. M. den Uyl, in zijn hoofd had. Tegen het ontwerp-Den Uyl waren de oliemaat- schappijen al fel ten strijde getrokken. Het is sterk de vraag, of zij met het ontwerp-Bakker veel gelukkiger zijn. Drs. Den Uyl wilde de staat eventueel aowel bij de olie- als de gaswinning vijftig procent laten deelnemen, staatsdeelneming zal nu veertig procent worden en dan alleen bij de gaswinning. Het winstaandeel van de staat ln de gés- en oliewinning zou volgens het hui dige kabinet moeten variëren van 0 tot 16 procent Dra. Den Uyl dacht aar vaste royalty van 12.5 procent Het is zdet duidelijk hoeveel verschil dit feite lijk uitmaakt Weliswaar lijken de per centages uiteen te lopen, maar in de gedachte-Zijlstra is het percentage af hankelijk van de omvang van de win ning. De 16 procent wordt pas gevor derd bij zeer hoge winningen, die door deskundigen niet voor waarschijnlijk worden gehouden. Minister-president Zijlstra heeft i eerder verklaard, dat een hoog alge meen percentage de bereidheid bij de oliemaatschappijen om te gaan boren, doet afnemen en dat men bij een glijden de schaal die bereidheid niet alleen aan wakkert maar aldus wellicht ongeveer gelijke baten voor de staat verwerft Volgens ingewijden zal het aandeel van de staat in de totale winst op gas- en oliewinning echter rond 70 pet bedragen tegen 76 pet in het ontwerp-Den Uyl. Dit laatste kan dan mede een gevolg zijn van het feit dat in elk geval van staats deelneming (40 pet.) in de gaswinning de roalty over dat deel wordt gehal veerd. Onvoldoende profijt De voorwaarden voor de winning van de bodemschatten in de Noordzee heb ben thans reeds een belangrijk punt ge vormd in de verkiezingsstrijd. De socia listen menen, dat de nieuwe voorwaarden de gemeenschap onvoldoende doen profi teren van die bodemrijkdom. Het staat dan ook vrijwel vast dat de P.v.d.A. ge bruik zal maken van de mogelijkheid om wettelijke bekrachtiging te vragen van de komende algemene maatregel van be stuur. Dit schort de uitvoering van de AM.VB. op met als gevolg, dat na de verkiezingen een nieuw kabinet en een nieuwe Tweede Kamer ermede te ma ken krijgen. Beide instanties kunnen dan indien gewenst nog wijzigingen in de voorwaarden aanbrengen. (Van onze correspondent) BOCHOLZ. Drie kindoren in de leeftijd van 4, 3 en l'/j jaar zijn even na middernacht tijdens afwezigheid van de onders om het leven gekomen bij een felle brand in het voormalige klooster van de paters lazaristen aan de School straat te Bocholz. In dit drie verdiepin gen tellende gebouw, zijn sinds de oorlog zeven gezinnen gehuisvest. Er ging veel tijd verloren voordat de twee brandweerlieden van de vrijwillige brandweer de kamer van de kinderen konden vinden, omdat in de algemene verwarring onduidelijke informaties over de plaats daarvan waren gegeven. Toen zij de twee kinderen tenslotte op de zolderverdieping bereikten bleken zij reeds te zijn overleden. Het derde kind was reeds door andere bewoners naar buiten gebracht. Het toonde nog teke nen van leven, maar ondanks mond-op- mondbeademing en hartmassage over leed het enige ogenblikken later. De brandweer van Heerlen was binnen acht minuten na de brandmelding aanwezig. De oorzaak van de brand is nog onbe kend. De overige gezinnen, die door de brand dakloos zijn geworden, zijn voor- lopig bij familie of kennissen onder gebracht. Bij textielfirma korter werken voor 240 man ENSCHEDE (A.N.P.). De N.V. Twentsche Textielmaatschappij, die medische dekens vervaardigt, heeft in verband met de terughoudendheid van de handel in binnen- en buitenland werktijdverkorting aangevraagd voor -40 van de in totaal 400 personeels leden. Het ligt in de bedoeling om in een periode van twaalf weken vier weken niet te werken. Het is niet de bedoeling dat deze werktijdverkorting gevolgd zal worden dooi ontslag, Deze olifant draagt in plaats van een paar ordentelijke flaporen twee mini-tapijtjes van fijne, langharige wol. Ze zijn hem geschonken door zijn oppaser die wetende dat zijn troeteldier snel last van koude oortjes had een stel buitenmodel oorwarmers in elkaar knutselde. Daarmee stapt het dier nu wél gemoed dot de sneeuw in de dierentuin van St. Paul (VJI.). Der Stern schrapt vrijwillig passages in Kennedyserie PECH VOOR HOLLAND SPORT hamburg (ap> Het Westduitse weekblad Der Stern heeft tot veler verrassing aangekondigd vrijwillig cou pures te zullen aanbrengen in het boek Death of a President" van William Manchester, dat door het blad als feuil leton wordt gepubliceerd. Het gaat delen waar de familie van president John F. Kennedy bezwaar tegen maakt. Van onze sportredactie) DEN HAAG. Jacques Roggeveen, goal getter van Holland Sport en top scorer van de eerste divisie, zal voor lopig een maand niet kunnen voetballen. Maandagochtend kwam hij met klach ten over pijn in zijn nek bij de huis dokter. Röntgenfoto'stoonden twee zwaar gekneusde halswervels. De hals is thans in een stevig gipsverband gezet. Enige weken zal Roggeveen plat moeten liggen in bed. De oorzaak is een tik van de doelman van Vitesse geweest kort na het begin van de wedstrijd op Houtrust afgelopen zondag. Hij had toen al meteen last van zijn hals en liet dat lichaamsdeel door de masseur van Holland Sport behandelen. Deze smeerde er zalf op. Roggeveen speelde de wed strijd uit. Het publiek heeft van het gehele incident niets bemerkt. Wij ver namen voorts dat Ben Roode zondag weer voor Holland Sport kan uitkomen. WASHINGTON, (A.P.) Het Witte Huis heeft verklaard dat dat president Johnson dit jaar een bezoek aan West- Duitsland wil brengen en dat hg ver wacht; die reis te maken als zijn ver antwoordelijkheden dat toelaten. De perschef zei niets te weten van andere concrete plannen voor buitenlandse reizen. Oostduitser bij muur getroffen BERLIJN, (D.P.A.-). De Westberlijn- politie heeft gisteravond de vluchtpo ging van een man uit de Sovjet-Russische sector van de stad zien mislukken. Hij probeerde over de spoordijk langs de sec torgrens te komen maar werd door machi negeweervuur uit de nabije grenspost neergeschoten. Het was niet te zien of de man dood of gewond was. Even later werd hij door soldaten weggehaald. Twee dagen geleden slaagden twee jon gemannen erin onder vuur over de Ber- lijnse muur te klimmen. Zij hadden zich verkleed als elektriciens en deden alsof zij de leidingen bij de muur oontroleerden. Een woordvoerder van Der Stern heeft meegedeeld dat de coupures 'n to- van 122 regels belopen op de 7911 regels die Der Stern publiceren zou. De coupures hebben alleen betrekking op passages, waarin mevrouw Kennedy Manchester heeft verteld over persoon lijke gevoelens ten tijde van de moord. De woordvoerder zei dat Der Stern niet van plan is zich te onderwerpen politieke censuur door senator Ro bert F. Kennedy". De coupures zullen daarom niet dezelfde zijn als die in Look of andere bladen die het publika- tierecht van Look hebben gekocht. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Vakcentrales en regering zijn in een gesprek over de werkgelegenheid gisteren tut de conclusie gekomen, dat het werkloosheidscijfer op dit moment ruimschoots de 100.000 is gepas seerd. Hierbij zijn niet gerekend de werknemers, die lijden onder gedwongen werktijdverkorting. De vrees is tijdens het gesprek geuit, dat verschillende zogenaamde short-time-bedrijven op korte ter mijn geheel zullen sluiten. De be spreking heeft niet geleid tot besluiten of toezeggingen van de zijde der regering. Op tal van punten deelde men echter weder zijds de bezorgdheid, wat onge twijfeld tot maatregelen zal leiden. Te zijner tijd zal het gesprek worden vervolgd. De vakcentrales hebben in de eerste plaats gesteld, dat zij geen aanleiding zien om algemene maatregelen te tref fen, die de werkgelegenheid kunnen stimuleren. Men is van mening, dat de werkloosheid op .dit moment zo duidelijk wordt bepaald door gebieden en door bedrijfstakken, dat men juist die secto ren impulsen moet geven. Vooral valt hierbij te denken aan de bouwnijverheid met zijn 45.000 werklozen. Wat dit laatste betreft is wel geble ken, dat zoals trouwens ook in, vele gevallen buiten de bouwwereld de werkloosheid voor een gevolg is van de krapte op de kapitaalmarkt en als ge volg daarvan de hoge rentestand. Er zijn echter niet alleen aanwijzingen, dat op die kapitaalmarkt wat meer ruimte komt zeker premier Zijlstra heeft deze indruk en dat de rente wat daalt, maar ook dat er op de bouw markt wat meer leven gaat komen. De verhoogde activiteit bij de baksteen industrie wijst hier ook op. Dus toch weer wat hoop voor de 100.000 werk lozen. Niettemin heeft de vakbeweging erop aangedrongen, de bouwnijverheid wat extra-,,inspuitingen" toe te dienen, zeker als het geld minder duur wordt. De regeringedelegatie wekte de indruk, hiervoor niet ongevoelig te zijn. (Zie verder pagina 5 onderaan) (ADVERTENTIE) Mongolië icerkt aan afscheiding HONGKONG (Reuter-AFP) Het Chinese bevrijdingsleger Is voor de eerste maal direct tussenbeide gekomen in de culturele revolutie en heeft in Charbin in noordoost-China anti-partij-elementen omsingeld, zo meldt radio-Peking van ochtend. Volgens het radiostation, dat een bericht in het dagblad van het leger citeerde, hadden op 23 januari contra-revolutio nairen 300 mensen wapens verstrekt en getracht het „detachement van de rode rebellen" in het vriendschapspaleis aan te vallen. Toen de revolutionairen en de legereenheden in Charbin dit hoorden, hadden zij het paleis direct omsingeld en de contra-revolutionairen ontwapend, al dus het radiostation, dat niet zei of er gevochten was. Op aanplakbiljetten in Peking zijn vijf instructies van partijvoorzitter Mao Tse- toeng aan minister van Defensie Lin Piao bekendgemaakt betreffende het gebruik van geregelde troepen tegen de tegen standers van Mao, zo meldden de corres pondenten van Japanse bladen. Deze in structies zijn mede getekend door het centrale partij comité, de staatsraad, het militaire comité van de partij en het sub comité van de culturele revolutie. Onder de leuze „Mongolië voor de Mon golen" heeft de uit Mongolië afkomstige vice-premier Ulanfu daarentegen zijn strijdkrachten in binnen-Mongolië tegen Mao Tse-toeng gekeerd, zo heeft een muurkrant te Peking gemeld. Binnen-Mongolië kent ten gevolge van ras, taal en gebruiken sterke separatisti sche nelgingen. De 63 Jaar oude Ulanfu ls volgens de muurkranten tegen de stroom van het Chinese ras naar Mon golië. Ulanfu is commandant en politiek commissaris van het legerdistrlct Binnen- Mongolië en eerste secretaris van het be stuur van het communistische autonome gebied. Hij is de laatste weken in de muurkranten een aantal malen als vol geling van Lioe veroordeeld. VASTENBRIEF BELGIE BRUSSEL (KNP) Dc Belgische bisschoppen vragen hun gelovigen in een herderlijk schrijven over de boetedoe ning, dat zondag zal worden voorgele zen, voorlopig toch nog vis te blijven eten ondanks het feit dat het onthou dingsgebod op vrijdagen ls afgeschaft. De bisschoppen vragen dit ..gebaar van sociale solidariteit" in verband met de weerslag, die de nieuwe bepalingen kunnen hebben op de economische en so ciale situatie van degenen, die leven van de visvangst of van de handel in vis. De bisschoppen leggen hun gelovigen van 14 jaar en ouder op vrijdagen de ver plichting op, een of ander boetewerk te doen. Aswoensdag en Goede Vrijdag blijven vastendagen, maar zijn echter geen onthoudingsdagen meer. Soldaten in Vietnam die even een bad willen nemen, moeten op hun hoede blijven voor een overval. Tijdens het bad blijft het geweer in de aanslag. (ADVERTENTIE) SOEP VAN ONZE CHEF-KOK BONN (AP) De persdienst van de Sociaal Democratische Partij heeft ver klaard dat nog 600 a 800 miljoen Mark bezuinigd kan worden op de Westduitse defensiebegroting voor 1967, die reeds door de minister van financiën Franz Josef Strauss met 240 miljoen Mark verminderd is. utrecht (A.N.P.) „Dc Bouwer", het orgaan van de Algemene Nederlandse Bond voor de Bouwnijverheid (A.N.BJ, heeft een aannemer in Dirksland aan dc schandpaal genageld, die onlangs een werknemer na een 52-Jarlg dienstverband een maand voor zijn pensioen heeft ontslagen wegens vermindering van werkzaam heden. 's Morgens kreeg bij de mededeling en 'savonds kon hi) zijn loon en ontslag- bewijs ln ontvangst nemen. Uit een gesprek tussen de werkgever en een bestuurder van de a.n.b.. waarvan de ontslagen bouwvakker lid ls. bleek, dat de aannemer nog in de veronderstelling leefde dat een opzeggingstermijn van een dag gold. Hij had nimmer gehoord dat deze termijn al finds vele jaren op twee weken is vastgesteld. De werkgever bleek niet georganiseerd te zijn en was niet in het bezit van een geldige C A O. De ont- j slagen bouwvaker kreeg bij zijn veertigjarig dientsjublleum de bronzen medaille j behorende bij de orde van Oranje-Nassau. Aan zijn gouden dienstjublleum werd geen aandacht geschonken. De A.N.B. vraagt zich af of het wel waar is. dat de 1 mentaliteit onder de werkgevers la veranderd.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 1