Grandioos geëmmer op de Noordzee ROTTERDAMSE DEBATINGCLUB DIEPT HET VAARGEULPROBLEEM ALVAST UIT KVP GEDWONGEN TOT MEEREGEREN Protest in verhuiswagen Te sterke dwang in jeugdherbergen Blake nog in Engeland? Poging tot aanranding in school MAANDAG 23 JANUARI 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 DAG-IN-DAG-UITP A G-IN-DAG-UITDAG-IN-DAG-UITDAG-IN-DAG-UITDAG-IN-DAG-UIT— Financiën sterk verbeterd (Van onze correspondent) AMERSFOORT Voortbordurend op de televisieontmoeting, vrijdag met de heer Den Uyl, heeft drs. W. K. N. Schmelzer zaterdagmiddag te Amers foort een koers uitgezet, die de KVP na de komende verkiezingen zal volgen. De KVP zal een centrumpartij zijn. Drs. Sohmelzer sprak voor een bijzondere vergadering van de KVP-kring Utrecht. Hij logenstrafte het verwijt van de PvdA-lijsttrekker, dat de KVP de sa menwerking met de VVD open houdt tot na de verkiezingen. I „Wij kiezen niet, kijkend naar de een lof naar de ander. Wij volgen een eigen lijn. De anderen stellen zich links of rechts van ons op. In CHU en ARP leeft dezelfde tendens. Hun samen gaan met de andere christelijke partij en behoort niet tot de onmogelijkheden", aldus de heer Schmelzer. Tegen het verwijt van de heer Den Uyl bracht hij in, dat diens partij ver klaard heeft niet met de WD te [tullen samenwerken. Op haar beurt jheeft de WD in het vooruitzicht ge- iiteld, dat ze niet met de PvdA in zee tal gaan. „Dit betekent", zo stelde de heer Schmelzer vast, „dat beide partij en de KVP willen dwingen regerings partij te zijn. Er is geen alternatief, [want op grond van de huidige getals- Politie-inval in Montserrat BARCELONA (Reuter) De Spaan- ze politie heeft zondag een' inval gedaan in het cultureel centrum van de bene dictijns» abdfl van Montserrat, waar zij tier leden van het lekenpersoneel arres teerde en duizenden vlugschriften in be slag nam. Deze zouden van ondermijnende aard lijn. Naar verluidt bevatten zij aanval len op het bewind van generaal Franco en op de officiële vakbonden in Spanje. De staf van het centrum, waar lezingen, discussies en vergaderingen plaatsheb ben, wordt door het klooster van Mont serrat aangesteld. Mijnbeambten in het NKV (Van onze correspondent) i HEERLEN Zonder enig rumoer - heeft de kath. vereniging van mijnbe- 1 ambten tfldens de algemene vergadering r op voorstel van het dagelijks bestuur - besloten in de loop van dit jaar toe te treden tot het N.K.V. en de K.FJ.I. (de katholieke federatie van beambten- bonden in Nederland voor industriële en (verwante bedrijven). Mede is beslo- tot het openen van fusiebespre- Ingen met het A.C.I., de katholieke >ond van administratief en commercieel [personeel in de industrie en de Neder landse katholieke bond van hogere, mid delbare en lagere technici St.-Bemul- Chinees vertoon in Macao MACAO (AFP) Zes Chinese kanon neerboten zijn gisteren de haven van het Portugese Macao binnengelopen, 1 Waar zij een uur rondvoeren alvorens weer zee te kiezen. De bemanningen *an de schepen stonden aangetreden. Het verkeer in de haven lag tijdens het «.Chinese uur" nagenoeg stil. Ondanks dit spectaculaire incident is het rustig «ebleven in Macao. verhoudingen zal geen van de partijen er ooit in slagen een meerderheidsrege ring te vormen. Toch wil de PvdA dat de KVP tevoren haar partners kiest. Dit is niet alleen een onredelijke eis, maar het is zeker geen bijdrage tot de duidelijkheid in de politiek die de PvdA zo voorstaat. Want, gesteld dat de KVP geen meerderheid behaalt, dan zou de partij gedwongen zijn de combinatie met andere partijen aan te gaan, een combinatie die blijkens de verkiezings uitslag geen kans had. Dat zou een be driegen zijn van de kiezers. Een duide lijke bijdrage tot onduidelijkheid". In antwoord op de suggestie van eni ge aanwezigen en ter wille van de dui delijkheid van de stellingname na de verkiezingen aan het publiek duidelijk te maken waarom bepaalde partners gekozen werden, antwoordde de partij voorzitter mr. P. J. M. Aalberse, dat de KVP in het verleden in dat opzicht te kort is geschoten. Hij nam daarom de suggestie graag over met de belofte, dat mocht In de toekomst een breuk noodzakelijk zijn, het publiek duidelijk zal weten waarom. De vraag wie de meeste veren moet laten, wanneer na de verkiezingen toch met de PvdA onderhandeld zal worden, bèantwoordde drs. Schmelzer met de stellige verzekering, dat de KVP in ie der geval geen punten zal accepteren, die schadelijk zijn voor het land. In zijn voordracht had drs. Schmelzer eerder blijk gegeven van zijn begrip met de velen, die geschrokken waren van een breuk met de PvdA: „Er zijn nu een maal werknemers, die zich veiliger voé len bij een samenwerking met socialis ten dan met liberalen". Hun hield hij voor, dat de strijd tegen de voortgaan de Inflatie van belang is voor alle werk nemers en kleine zelfstandigen in alle bedrijfsgroepen, omdat anders vele be drijven vastlopen. Door het onverant woordelijke financiële beleid te beëin digen en akkoord te gaan met offers, die het hele Nederlandse volk zal moe ten dragen, is het gelukt nu al een eer ste verbetering tot stand te brengen in de algemene financiële situatie. Daar door is het ook mogelijk geworden de financiële toestand van de gemeenten te ren. Als gevolg daarvan kunnen de gemeenten weer investeringen' gaan doen, hetgeen de werkgelegenheid zal bevorderen. SCHROBDREG VAN JAN LEUPE HAALT SLIJK DER AARDE VAN DE ZEEBODEM HOEK VAN HOLLAND De scheepsfluit van de sle .Europa" snijdt messcherp door de mistflarden, die als vage meeuwen over de schuimkop pen van de Noordzee zweven; trillende handen ontrollen een kreukelige vlag, grijpen dan naar de glazen, waarin de zeer oude jenever zijn plaats broederlijk deelt met het opspattend buis water. Het is zaterdagmiddag 21 januari, drie minuten over twaalf: dit Is het glorie vol moment voor Rotterdammer Jan Leupe, die zwaar leunend over de rai ling van het steigerend schip zijn formi dabel werkstuk uit de golven ziet op duiken. Sinds vorige week vrijdag heeft hij koortsachtig gewerkt aan een instru ment, dat met succes een stuk van de zeebodem zou kunnen afschrappen. Zijn fantasie heeft in die dagen de meest bi zarre vondsten gebaard: een emmer met schaatsen eronder, een lekke sigaar zonder bandje, haaiebekken van staal, die zich gulzig aan de zandbank ken zouden overéten. Zijn vrouw Annet- je heeft al die tijd glimlachend op haar tenen door het huis gedribbeld, koffie gezet, brosse sprits aangedragen en met angelieke overgave de vlerkante man bemind, die zijn krijgsplan ach ter de tekentafel gestalte gaf. Zijn uit gangspunt: het gestadig geëmmer van de Haagse autoriteiten ten aanzien van de vaargeul naar de Nieuwe Water weg was hem en de negen overige leden van de debatingclub SPE (Stich ting Psychische Educatie, meneer vraagt of het zo goed is) al geruime tijd een doom in het doorpekeld oog. Noch tans hebben zij met hun tegenaanval gewacht, alsmaar stug hopend, dat de rijksregenten alsnog voor de Rotterdam se overmacht door de brosse, ambte lijke knieën zouden gaan. Verontrust door het uitblijven van overheidssteun voor dit belangrijke project de toe gangsweg naar Europoort moet zo spoe dig mogelijk geschikt worden gemaakt ""or mammoettankers van 200.000 ton meer hebben zij tenslotte de ko gel door de Laurenskerk gejaagd. De debatingclub pikte het niet langer. Nu zonneklaar bewezen was, dat ministe riële mlezemouzers de struisvogelkop in het zand bleven Bteken, moesten ze het LONDEN (AP) De Britse veilig heidsdienst gelooft dat de meesterspion George Blake, die op 22 oktober uit zUn Britse gevangenis vluchtte, wellicht niet achter het IJzeren Gordijn Is, maar zich nog op de Britse eilanden schuil Blake zat een straf van 42 jaar uit wegens spionage voor de Sovjet-Unie, terwijl hij voor de Britse inlichtingen dienst werkte. De jacht op Blake is op nieuw in het nieuws gekomen nadat Scotland Yard bekendmaakte dat zij de 32-jarige Ier Sean Bourke wil ondervra gen. Bourke zat samen met Blake in de Wormwood Scrubsgevangenis. Gehoopt wordt dat Bourke opheldering zal kun- geven over de wijze waarop Blake is gevlucht. Voor hun strafexpeditie hadden de Rotterdamse debaters de sleepboot Europageënterd, een tomeloze rakker met brede heupen, die briesend tussen de pieren van Hoek van Holland door de zee opstoof. Strafexpeditie Voor hun strafexpeditie hadden ze de sleepboot „Europa" van L. Smit en Co geënterd, een tomeloze rakker met brede heupen, die briesend tussen de pieren door de zee opstoof. Op de brug: Maarten Hendrik van Zanten, met losse hand zijn gespan van 1250 paardekrach- ten mennend. Om hem heen de leden de debatingclub, voor deze gelegen heid gehuld in wijde, gele oliejassen, waardoor ze de indruk wekten te moe ten figureren, in Heyermans Kniertje. In de zes jaar, dat hun praatcollege be staat, hebben zij reeds alle courante problemen fors aangepakt: Vietnam, de rassendiscriminatie, is God dood. Mooie, gave kluiven, waar ze de tanden op stuk beten. Als dan tegen middernacht de meningen der leden verder uiteen lagen dan bij het begin der avond, verdron ken ze hun verschillen ln de milde wijn, die uit de clubkas besommeld was. Provocatie Met die vaargeul lag het echter van meet af anders: die dreef hen gelijk in de provocerende hoek, vanwaaruit ze na kortstondige conspiratie tot aan de nek vol walging en dadendrang eensgezind tevoorschijn kwamen. Jan Leupe, chef technische dienst van het Rotterdamse havenbedrijf, kreeg de opdracht om de gezamenlijke afkeer van het Haags ge mekker zichtbaar te maken. Het werd uiteindelijk de schrobdreg, een harpoen De Amsterdamse familie Dorst woont dl geruime tijd in een verhuiswagen, waarmee zij van de ene plaats naar de andere trekt. De familie heeft nergens geschikte woonruimte kunnen vinden. Uit protest hebben zij gisteravon hun JMW op ds Dam ht Amsterdam neergezet. van eeriyk E.E.G.-schroot, die met een loden last van zestig pond om de nek aan zijn afdaling naar de Noordzeebo dem begon. Het was toen tien voojr twaalf. Leupe stond onder zijn wollen ijsmuts te kapseizen onder zijn zenuwen. Zijn berekeningen waren menselijkerwijs gesproken waterdicht, maar als de schrobdreg toch geen kans zou zien om zich in te graven, zou hij voortaan als 'n dwaze Don Qulchotte door de Rotter damse haven moeten dwalen. Reken er op, dat zo'n gedachte aan een mens kan vreten. Uit voorzorg had hij weliswaar extra emmer duinzand aan boord gesmokkeld, maar dat slimme bedrog een eventuele nederlaag toch nau welijks kunnen maskeren. Tante Pollewop Om twaalf uur werd het verlossend ;in: „Halen" gegeven. De lier kwam kreunend in beweging, de druipende staaldraad kroop kronkelend uit het wa ter, wond zich vreselijk op. Leupe staarde met donkere, door twijfel aan gevreten blik in de golven, die het ge heim nog even vasthielden. Achter hem nam zijn vrouw Annetje ist een voorschot op de uiteindelijke glorie. Ze straalde onder haar zuidwes- n riep monter, dat ze bijna 25 jaar met deze geweldige man getrouwd is en nog steeds geen deuk in haar warme genegenheid heeft kunnen ontdekken. Als de vleesgeworden tante Pollewop prees zijn karakter en liet ze als bewijs daarvoor foto's van de schilderijen cir culeren, die Leupe als verdienstelijk zondagsschilder op het geduldig linnen heeft geworpen. „Een heerlijke man", herhaalde ze verzaligd, „wat ie aan pakt, lukt allemaal. Jan kan alles". Waarachtig: zelfs op volle zee kreeg nog gelijk. Toen de schrobdreg oaar gehavend na zijn dieptepeiling op 18 meter langs de scheepshuid omhoog kroop, schreeuwde Leupe: „Er zit wat mijn god, er zit wat in". Zijn toon had de harde uitgelatenheid van een gouddelverr vijf mijl uit de Nederland se kust had hij definitief zijn Klondyke gevonden. Bijpassende kegels De grijze kegel vol slijk kreeg op de triomfale terugreis via de zeer oude jenever gezelschap van tien bijpassende kegels, die als jongleerstokken tussen de tanden der tien debaters staken. Kapper Kevenaar („ik mis vandaag vijftig klanten, maar het kan me geen ROTERDAM. (A.N.P.) ETen 16- jarige gymnasiaste is zaterdagmorgen geschrokken van eem poging tot aanran ding door een 51-jarige zeeman die zich schuil had gehouden in een der dames toiletten van het gymnasium ,Eras- mianum" aan de Zimmermamveg in Rot terdam. Toen het meisje even de klas verliet kwam de man tevoorschijn. Hij greep het kind beet, dat luid om hulp begon te roepen, waarop de zeeman op de vlucht sloeg. eD politie, Inmiddels gewaarschuwd, kon de zeeman aan aan wijzing van de congierge op de Mathe- nesserlaan aanhouden. De zeeman zal zich moeten verantwoorden wegéns poging tot aanranding. donder schelen"), lag ln de armen van gemeenteambtenaar Van den Broek, frisdrankenvertegenwoordiger Van Mer- kom maakte op het achterdek een ron dedans met hoofdonderwijzer Verklei. De balans opmakend in hotel Ameri ca ln Hoek van Holland stelde Leupe een half uur later vast, dat Den Haag nu als de bliksem moet zorgen, dat de vaargeul naar de Europoort uitgediept wordt. „Straks komen die tankers van 200.000 ton voor onze kust en als ze dan niet naar binnen kunnen varen, kost het ons miljoenen. Dit is geen Rotterdam se, maar een nationale zaak. Elke tan ker levert onz land 60 mille op. Wij mogen deze goudmijn niet door laks heid van een stel ambtenaren verloren laten gaan". Als bewijs van zijn stelling Vier uur later werd dezelfde emmer, versierd met rood-wit-blauw lint, aange boden aan de Rotterdamse wethouder mejuffrouw Zeelenberg, die hem op haar beurt doorgaf aan een arbeider van de gemeentereiniging. Tegelijker tijd werd het plan van SPE ontvouwd om bij weigering van de overheid een burgerlening van 70 miljoen uit te schrijven, waaruit de kosten van het uitdiepen bestreden kunnen worden. Een prachtig plan vindt Leupe. Kapper Keve naar ziet er ook alles ln. Om over tante Annetje maar te zwijgen. Het woord is nu aan Den Haag. Dit was de laatste waarschuwing van de debatingclub. Bezwaren tegen regelingen en sluitingstijd DEN HAAG (ANP) De sluitings tijden van de jeugdherbergen en de regels, die ln deze instellingen gelden, worden als de voornaamste redenen op gegeven voor het feit, waarom men do jeugdherberg de rug toekeert, ook al Is men over het algemeen wel tevreden over zijn verblijf. De ontevredenen noe men ook nog de sfeer. Tweederde van het aantal trekkers ls uiteindelijk wel tevreden over zijn vakantie in de jeugd herberg, maar toch is eenzelfde aantal voor verandering, die dan ln de eerste plaats in de richting van meer vrijheid en van meer comfort zou moeten gaan. Dit staat in een rapport, dat werd geschreven na een onderzoek van Vir ginia E. J. Mink en B. C. Filet. Het onderzoek is uitgevoerd in het raam van een doctoraal stage in de sociale psychologie aan de vrije universiteit te Amsterdam ln opdracht van de Neder landse Jeugdherberg Centrale. Eén vein de redenen voor dit onderzoek is ge weest de relatieve daling van het aan tal individuele overnachtingen van Ne derlandse trekkers gedurende de laatste jaren. Ruim vijfhonderd jongens en meisjes werden tijdens dit onderzoek ondervraagd, maar na controle en co dering bleken 342 formulieren bruikbaar voor verdere verwerking. Verder bleek, dat de grootste groep, de individuele trekkers, wordt gevormd door 17-jarigen. Op deze leeftijd z(jn de trekkers ook het meest tevreden over de jeugdherbergen. Tweederde van het aantal trekkers komt uit de steden en deze zijn over 't algemeen ontevre dener dan trekkers uit plattelandsgebie den of forensendorpen. Er zijn meer schoolgaande dan werkende trekkers. Tweederde van hun aantal reist per fiets, maar door slechts elf procent wordt de fiets als het ideale vervoer middel in de vakantie gezien. Zij, die per scooter of auto de jeugdherberg aandoen zijn vaker ontevreden dan zij die over een ander vervoermiddel be schikken. Driekwart van het aantal va kantiegangers reist in groepjes van twee of meer seksegenoten, maar zowel de jongens ais ondervraagde meisjes zouden het liefst met een. vriendin resp. vriend zjjn gekomen. Het tevredens* waren de jongelui uit de kustjeugdher- bergen, vervolgens die uit de zeiljeugd- herbergen. De dingen, die men ln zijn vakantie het liefst wil doen, ztjn in volgorde van voorkeur: verschillende plaatsen bezoe ken, 'n leuke jongen of 'n leuk meisje ontmoeten, en de natuur in. Overdag willen de meeste trekkers het liefst de natuur in en een sport beoefenen, maar 's avonds is een dansfeestje favoriet. Op de tweede plaats komt de wens om te volksdansen. In sterke mate worden vrij heid en warm eten onmisbaar gevonden in de vakantie. Naarmate men op meer comfort en vrijheid is gesteld, boudt men minder van de jeugdherberg. Maar ook zij, die van een echt primitief leven houden in hun vakantie (nog geen tien procent) zijn niet erg tevreden over de jeugdherberg. Men kan zeggen, dat een overtuigende meerderheid geen leiding van ouderen tijdens z(jn,vakantie in ztjn omgeving wenst. Tachtig procent van het aantal trekkers wil volgend Jaar wel weer naar de jeugdherberg, maar meer dan de helft van hen wil* echter naar een buitenlandse Jeugdherberg. Ministersconferentie t Rentestand moet omlaag LONDEN (AFP) De ministers van Financiën van Frankrijk, West-Dults- land, Italië. Engeland en de Verenigde Staten hebben besloten samen te wer ken om ln hun landen de rentestand te verlagen, aldus een communiqué. De vijf ministers waren zaterdag en zon dag ln Londen bijeen om hierover be sprekingen te voeren. Volgens een communiqué waren de mi nisters tevreden over de maatregelen, die enkele landen onlangs hebben geno men om beperkingen op de kredietver lening te verzachten, die in het verleden hebben bijgedragen de inflatoire druk op de economie te verminderen. Zij kwamen overeen, dat het in enkele lan den nuttig zou zijn, deze verzachting met het oog op de ontwikkeling van zo wel hun eigen als de wereldeconomie, verder door te voeren.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5