Neem óók TWIN prettig rollen, lekker roken! %£aidóe(2oivïa/iit Artikel Sursum Corda lasterlijk genoemd ZET „SESSIE BRUCKNER 7 CONCERTGEBOUWORKEST IN LICHT SCHIJNWERPERS Menselijke computer PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 23 JANUARI 1967 Voorbarig vermoeden VOOR de Party van de Arbeid is het een uitgemaakte zaak, dat drs. Schmelzer na de Kamerverkiezingen tot samenwerking met de liberalen gaat besluiten. Tenminste: in hun propaganda-actie gaan de socialisten hiervan uit en hun enig ontbrekende schakel schflnt dan te zijn, dat de Katholieke Volkspartij dit voornemen niet openlijk toegeeft. Sterke troef, met name ook door P.v.d.A.-lijstaanvoerder Den Uyl al herhaaldeiyk uitgespeeld, blijft natuurlijk de omstandigheden waaronder er een eind gekomen is aan het kabinet-Cals. Want hoewel latere feiten drs. Schmelzers kritiek op het financieel-economische beleid van de vorige regering gewettigd hebben, politiek bleef de opstelling van de K.V.P.-fractie op 14 oktober een onduidelijke zaak. Wat het vermoeden van de P.v.d.A.- propagandisten schijnt te bevestigen, dat in de merkbare gretigheid bij de libe ralen om weer regeringspartij te worden. Die gretigheid verbergt mr. Toxopeus minder dan drs. Den Uyl. En waar de liberale aanvoerder voor dit moment een bondgenootschap met de socialisten afgezworen heeft, ligt zjjn soulaas alleen bij de K.V.P. en de protestanten. Mr. Toxopeus heeft bij de omroepwet inderdaad vreemd gemanoeuvreerd; het kan waar zijn, dat de hoonwoorden van mevrouw Van Someren en de heer Berkhouwer de facto niet veel meer zijn geweest dan een treurmars bij het scheppen van een kans om de politieke constellatie van het kabinet-Marijnen te laten herleven. Wat het socialistisch vermoeden niet temin voorbarig maakt, is dat zeker op dit moment de wens van mr. Toxopeus nog heel iets anders is dan de inzichten binnen de K.V.P. ER staan na de operationele acties van „nieuw links" binnen de Partij van de Arbeid in het socialistisch a kiezingsprogramma inderdaad een p punten waarvoor de medewerking de Katholieke Volkspartij niet groot, niet geheel uitgesloten zijn zal. Maar biedt het liberale programma wat dit betreft straks de fracties van de K.V.P. en de anti-revolutionairen meer perspectief? Wanneer op een paar punten de in zichten van de liberalen en christen democraten elkaar naderen als het gaat om het regelen van een aantal conjunc turele problemen, neemt zulks niet weg, dat er een grote kloof gaapt tussen de inzichten van V.V.D. en christen democraten op het gebied van de maat schappelijke ontwikkeling, inclusief het oplossen van een aantal gewichtige, structurele vraagstukken. De samenwerking van K.V.P. en libe ralen op regeringsniveau is daarom alles behalve een vanzelfsprekendheid. Elk vermoeden, dat drs. Den Uyl en zijn politieke vrienden terzake bij de kiezers proberen los te slaan, is derhalve een voorbarigheid. De kiezers doen voorlopig maar het beste er een tactische zet op het politieke schaakbord in te zien. Wat er uiteindelijk als coalitie uit de bus gaat komen, hangt behalve van de stembusresultaten onder meer af van de standpuntbepaling van de socialisten. Juist de velen, die vertrouwen hadden in het uiteindelijke goede resultaat van het programma, dat een kabinet als dat van mr. Cals wilde zerwezenlijken, zijn over die standpuntbepaling niet hele maal gerust. Want wanneer de K.V.P. op 14 oktober risico's nam, de socialisten namen daarna grotere! PROTEST CONCILIEADVISEURS Hoofdredacteur erkent fout (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. De hoofdredacteur van het Rotterdamse bisdomblad Sursum Corda, de heer H. Schilte. betreurt opna me van een artikel, gewijd aan de per soon van mgr. Sllpyi bij gelegenheid van diens 75ste verjaardag. Tegen dit artikel hebben de concilie-adviseurs Groot. Fiolet en De Lange bezwaar gemaakt, omdat daarin de indruk wordt gewekt, dat de Russisch-Orthodoxe Kerk mede schuldig zou zijn aan de vervolging van de Oekraïnse Katholieke Kerk door 't Sovjet- De ooncilieadviseurs protesteren met klem tegen een tweetal zinsneden van het artikel Ten eerste tegen een passage waarin gesproken wordt van „de Russisch - Orthodoxe Kerk. die praktisch een execu tief orgaan is van de communistische par tij". En tweedens tegen de zinsnede: „Want nooit kan de Katholieke Kerk de vrede met de Russtóch-orthodoxen kopen met het verraad aan de vijf miljoen met Rome verenigde martelaren en belijders van de Oekrainse Kerk". „Deze voorstelling van zaken", aldus de ooncilieadviseurs. „die van bepaalde zijde die onder andere een stem krijgt in „De Echo der Liefde" steeds weer gepousseerd wordt, is niet met feiten te staven. Bovengenoemden protesteren met kracht tegen de in Sursum Corda gege ven voorstelling van zaken en betreurden het diep, dat deze nog openbaar gemaakt is kunnen worden na Vaticanum II en op het ogenblik dat het Nederlands Pastoraal Concilie zijn werkzaamheden begint in samenwerking óók met een vertegenwoor diger van de Russische orthodoxie". Zij eisen, dat de gedane beschuldigingen wor den teruggenomen. Het artikel in Sursum Corda blijkt te zijn overgenomen uit het decembernum- van De Echo der Liefde, dat onder verantwoordelijkheid van pater Werenfried Straaten verschijnt. De hoofdredac teur van Sursum Corda zegt. te betreu „dat een artikel met beweringen, •tegen enige concilleadviseurs zee recht hebben geprotesteerd, aan mijn kritische aandacht is ontsnapt en t bisdombladen is verschenen- Mijn goede relatie met bisschop Dionysios van de Russisch-Orthodoxe Kerk te Rotterdam moge als bewijs strekken, dat ik nimmer het plan heb gehad, deze Kerk van de in het artikel beweerde beschuldigingen te betichten Ik beschouw het dan ook als mijn plicht, in een van de eerstvolgende nummers van Sursum Corda deze beschul digingen te herroepen" (Bedoeld artikel is niet verschenen in de Sursum Cora's van de dekenaten Den Haag. Vlietstreek. Leiden en Bollenstreek redactie). Confectiebedrijf ontslaat 55 man NIJKERK, A.N.P.) Confectie bedrijf „Marinjo" met vestigingen te Am sterdam en Nijkerk, heeft 35 man per soneel ontslagen. Bij het bedrijf te Nij kerk werden 40 vrouwelijke werknemers ontslagen, terwijl te Amsterdam 15 man nen ontslagen werden. Patricia Neal weer aan het werk LONDEN De Amerikaanse actrice Patricia Neal, de vrouw van de Engelse schrijver Roald Dahl, die twee jaar ge leden gedeeltelijk verlamd raakte na een beroerte, zal in juni weer opnamen gaan maken. Zij is gecontracteerd voor de film „The subject was roses", die in New- York zal worden opgenomen. De 41- jarlge Patricia Neal won in 1963 de Oscar voor de beste actrice voor haar rol ln „Hud". Ze is ook bekend ge worden door haar rol in „The pumpkin De beroerte, die haar trof toen zij in Hollwood filmopnamen maakte, had in vloed op haar spreken en haar lopen. Ze is hersteld en is door haar levens verzekeringsmaatschappij goedgekeurd voor de filmopnamen. Tegenspeelster van Harold Lloyd overleden HOLLYWOOD Jobyna Ralston, een filmster die eens als een van de mooiste meisjes van haar tfld werd beschouwd, is zondag op 66-jarige leeftijd overleden. Ze had longontsteking. In 1927 speelde Jobyna Ralston met haar man Richard Arlen, Clara Bow, Gary Cooper en Buddy Rogers in de film „Wings", die de eerste Oscar wor ooit is uitgereikt. Op 21-jarige leeftijd maakte Jobyna haar debuut op Broadway in „Two little girls ln blue". In Hollywood speelde ze vele malen samen met de Franse komiek Max Linder. Later speelde ze vele malen samen met Harold Looyd o.a. in „The Freshman" en „Grandma's boy". Van Richard Arlen had de ster een zoon dezelfde naam die nu 33 is f5? Will Simon wekenlang in touw voor documentaire HILVERSUM „Vanwaar die vreemde titel: „Sessie- Bruckner 7", het klinkt voor de kijker meer als een geheimzinnig vakjargon?", vroegen wij televisieregis seur Will Simon, nadat hij zich een half uurtje had vrijgemaakt uit de schemerige montagekamer. „De titel is ook een vakterm, die wordt gebruikt in de fonogra fische industrie. Ze slaat in dit geval op een platen- opname van het Concertgebouworkest, dat onder Cameramensen op de tenen Will Simon vond het zelf een boeieno onderwerp in zijn AVRO-reeks: „Hoe ontstaat ballet-roman-toneelstuk, tele vi&lespel-concert en tekenfilm?". Het if de negende aflevering van deze instruc tieve serie tv-documentaires, die hij voor de AVRO heeft gemaakt. Het idee voor de reeks Is van Con Nicolai, hoofd van de afdeling drama. Het zijn leuke onderwerpen voor het merendeel van de kijkers, die nimmer in de gelegenheid verkeren om bij het ontstaan van deze culturele creaties een blik achter dr schermen te mogen werpen. Televisieman Simon is maanden bezip geweest met de voorbereiding van dit drie kwartier durende programma. Sa men met Joop Stokkermans heeft hij nauwgezet de partituur bestudeerd en een voorlopig draaiboek gemaakt. Op Allerheiligen werden vier camera's in het Concertgebouw geplaatst. Twee op een vaste plaats ln de zaal en twee in de veel de kleine ruimte van een vestiaire, waar de platentechnicl hun apparatuur en mengtafels. versterkers en luidsprekersboxen hadden opgesteld. De twee cameramensen van de NTS hebben haast viereneenhalf uur op hun tenen moeten staan. Ze mochten geen gerucht maken en vooral niet voor de luidsprekers doorlopen, aangezien de grote man van deze platenproductie. klankregisseur Van Ginneken dan het stereo-effect niet meer kon waarnemen. Zo'n sessie duurt eigenlijk vier dagen, alvorens men de gehele svmfonie feil loos ln al zijn Rembrandtieke klank op de magnetofoonbanden heetf vasteelegd. Wij hebben ons tot één opnamedag be perkt", zei Simon. Het was ook voor ons een belevenis om van nabij die kleine spiegelgevechten te kunnen meemaken tussen de dirigent en de klankregisseur. Uiteraard berustte het eindoordeel over de uitvoering bij de dirigent. Een gewoon mens heeft eenvoudie geen weet van wat er allemaal komt kijken voor een microfoon-onsielling bh een stereo-opname zó uitgebalanceerd is. dat de klank van het eehele orkest in alle schakeringen even duidelijk op de band ls vastgelegd. Eerst hebben wij gezien alle be zwaren die zo'n tv-opname voor de musici en platenmensen meebrengt een zogenaamde fake-sessie willen maken. Maar toen we het orkest aan NEDERLAND I NTS: 18.45 uur: Pipo dei clown. 18.50 uur: Nieuws in het kort. STER: 18.55 uur: Reclame-uitzending. CVK/IKOR/RKK/KRO 19.00 uur: Kenmerksactuall- teitenrubriek. directie van Bernard Haitink de Zevende symfonie van NCRV: Bruckner uitvoert." Vorig jaar november heeft Will 19-30 uur: Simon de unieke kans gekregen om een volle dag aan- ^g^ie3' Show' wezig te mogen zijn in de muziektempel van de hoofd- §XER: stad, waar een plaatopname werd gemaakt voor Philips. 19.56 uur: En zondagavond 5 februari zullen de kijkers ervaren Reclame-uitzending, wat er allemaal voor komt icijken om een stereoplaat U|jr. te maken. Journaal. STER: de plaat, die als moedermatrijs dient. 20.15 uur: waarmee na de onderdompeling in een Reclame-uitzending, zilverbad de eigenlijke zwarte schijven NTS: worden geperst. Als de plaat dan in de 20.20 uur: nieuwe hoes is gestoken, ziet men in Zendtijd Politieke een cross-fading Bernr -i Haitink die Partijen: WD. uiterst kritisch zit te luisteren, naar NCRV: de weergave van dit magistrale orkest- 20.30 uur: Wat mijn volgende onderwerp ln deze serie is? Misschien een documentaire over de totstandkoming van een kunst pagina ln een dag- of weekblad. De lezers hebben doorgaans geenvermoe den wat voor een creativiteit moet wor den ontplooid daargelaten nog de technisch-grafische kant van zo'n pagina om week-in, week-uit een goede kunstrubriek samen te stellen. N.C.R.V. brengt Dickens, „David Copperfield" op tv de 20.50 uur: David Copperfield, tv-serie. 22.00 uur: Concert door het Ka merorkest van Moskou. 22.35 uur: Bidden? Waarom?, overdenking. NTS: 22.40 uur: Tweede journaal. 22.45 uur: Sluiting. NEDERLAND II NTS: 19.50 uur: Zendtijd Politieke Partijen: PvdA. 20.00 uur: Nieuws in het kort. STER: 20.01 uur: Reclame-uitzending. STER: VARA: 20.05 uur: Z.-Car8, t.v.-serie. 20.55 uur: Achter het nieuws, actualiteitenprogr. 21.20 uur: Coronation Street, tv-serie. HILVERSUM II NCRV: 19.50—20.25 uur: Hootenanny, grammofoonplaten 20.25—21.25 uur: De laatste thuisreis, hoorspel. 23.00—23.55 uur: 't Is naoht over één uur, amusementsprogr. 21.45 uur: Bespied, documentaire. STER: 21.56 uur: Reclame-uitzending. NTS: 22.00 uur: Tweede journaal. 22.15 uur: TELEAC: 22.30 uur: T.V. morgen NEDERLAND I NTS/NOT: 10.45 uur: Walter and Connie, Engelse les. 11.10 uur: Hulp aan de mede mens, 8chool-tv. 11.35 uur: Hest proces, actuele problemen. 12.00 uur: Sluiting. RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I NRU: 20.05—21.25 uur: Concert door Radio Philharmonisch Orkest 22.00—22.30 uur: Stereoconcert door Metropole Orkest. 23.15—23.55 uur: 40 Minuten op volle toeren, grammofoonpl. HILVERSUM II: 7, 7.30, 8, 8.30, 12.30, 19, 22.30, 23,55. Het aerüe „blok"-programma van ae i. NCRV-televisie op het gebied van ont- KOu/OPfOy ruifliïlu spanningsdrama na de eigen produk- ties „Een man zet door" en „Koningin Victoria" is van Engelse herkomst. ts.20 uitrendlsg de Pacifistisch Socialistische Partij. 18.30 de televisieserie „David Copper field" i de BBC, j praatje. 18.35 Lichte het repeteren zetten en de talloze tech nische foefjes van de opnameleiding aanschouwden, stapten wij meteen van dit plan af. Nimmer zouden wij de spanning en de spontaneïteit van een echte platenreglstratie kunnen imiteren, zonder de werkelijkheid geweld aan te doen. Zonder commentaar Ik heb viereneenhalf uur beeldband materiaal van die dag gemaakt. Daarna kreeg lk van Philips de beschikking over een videorecorder, zodat lk thuis al het beeldmateriaal via mijn t.v.-toestel op mijn gemak kon bestuderen. In een script legde ik met de chronometer r..- het gehjkna- ik - - mige beroemde boek van cta.es Dickens. 111 In Engeland is deze serie in dertien epi- programma. 19.40 Humanistisch v k humanist daarvan?, klankbeeld. 3 deze serie in dertien epi ovuw .c-i 25 "minuten uitgezonden; de wat" zegt NCRV heelt echter door. montage een nieuwe indeling gemaakt, waardoor het omroepkoor: moderne muziek, mogelijk is dit feuilleton op 6 avonden eten geen kleine kinderen meer; alleen binnen één maand in de huiskamers te sfileJfVffro'cóïl-orkÏÏ brengen. De eerste aflevering komt van- muziek. 22.30 Nieuws. 22.41 avond op het scherm. Charles Dickens 22.55 China- en ontwikkelingslanden, lezing. (1812—1870) is één van de grootste en 2215 Gram- muz- 23 55 Nieuws, bekendste schrijvers die Engeland ooit heeft voortgebracht. Hij behoort ook in Nederland tot de meest gelezen schrij- onding Van Democraten '66. 18.40 Voor de vers, getuige het succes van de uitgave jeugd. 18.55 od de man af, praatje. 19.00 van zijn verzamelde werken in pocket- Nieuws en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 formaat. Dickens begon zijn roman ^Vederen! S Lfchte^rammofoÓnmS-" „David'Copperfield" in 1849 te schrijven, ziek. 20.25 De laatste thuisreis, hoorspel. 21.25 Hij was toen reeds een beroemd man Muziek en dienst: een informatief program- dank zij zim boeken als „The Pickwick de hand elk shot en overgangetje dat Papers", „Oliver Twist", „Martin Nieuws. 22.40 Literama: radioperiodiek (ADVERTENTIE) Lang gesneden - goed gemengd - 50 gram f 1,25 ik kon gebruiken nauwkeurig vast. Na deze uiteindelijke keuze ben lk in Bus- sum wekenlang doende geweest met de eigenlijke montage van de beeldregi stratiebanden. Bernard Haitink, die momenteel gastdirigent is in Amerika, komt eind deze maand terug. Dan kan hij zijn slotconclusie geven over dit werkstuk. ..Sessie-Bruckner 7" krijgt op het scherm een korte inleiding en daarna vertonen wij de documentaire zonder enig com mentaar. Het wordt echt een kwestie van goed kijken en luisteren. Tot slot laat ik aan de hand van een serie foto's zien wat er nog komt kijken voor de magnetoonbanden zijn overgespeeld op Klankbeeld over vrijmetselaars Onder het motto „Wij eten geen kleine kinderen meer: alleen met Sint-Jan een gebakken pater", heeft Fred van Leeu wen voor de NRU een klankbeeld ge maakt over de vrijmetselarij, het eerste deel vanavond wordt uitge zonden. Dit klankbeeld gaat uit van de Maastrichtse loge „La Perséverence". Het geeft een beeld van de lokale geschie denis en van de algemene principes van de vrijmetselarij. Men hoort stemmen van Maastrichtse vrijmetselaars en ook van mr. Zeelvalking, administrateur van de Orde van Vrijmetselaren onder het Grootoosten der Nederlanden. Deze orde bestaat 250 jaar. Als katholiek rekent Fred v. Leeuwen af met de fabeltjes rond de vrijmetselarij, terwijl hij tevens een inzicht geeft in het hoe en waarom en de „mysteriën" ervan. Hilversum L 21.25 uur. Chuzzlewit". „Barnaby Rudge" en „Ni- boeken en schrljvers_23.00 Lichte grammo- choias Nlckleby". Evenals deze boeken brussel NederT(324 np-^'is.oo Nieuws, verscheen ook „David Copperfield" voor 18.03 Voor de soidaten, 18.45 sportkroniek, het eerst als feuilleton in een tijdschrift. ^d°erINie"™s Geramoaj9«SieSkbeeVd1 De eerste aflevering in mei 1849, de laat- 20 00 opera'kronlek. "21.15 Opera- en Caslno- ste in november 1850. „David Copper- concert. 22.00 Nieuws, field" is stellig Dickens meest autobio- (192 m) grafische roman. De auteur heeft hierin 18.00 veronica's jukebox, druk op de knop zijn armoedige kinderjaren beschreven, verzoekjes. 19.00 chiei Montagne zorgt voor Al heel jong moest Dickens namelijk. S,""S|;S'°SS,wZo"JLJïï5|,JSe MuJSi doordat zijn vader wegens diens vele nodigt u uit en draait plaatjes uit zijn schulden in gijzeling was gekomen, voor eigen zichzelf de kost verdienen. Hij werkte in Veronica's rhythi een fabriek, waar schoensmeer geprodu- Alle remmen los. doo ceerd werd en kwam via zijn toenmalige Gevar kosthuis in aanraking met de zelfkant Nleuv van de samenleving. Pas nadat zijn va der weer in betere doen was gekomen kon Dickens nog wat onderwijs genieten. Na een baantje op een advocatenkan toor en een betrekking als parlementair verslaggever bij een ochtendblad, begon Dickens met de publikatie van levens echte schetsen over het Londense leven van zijn tijd. Nederland I: 20.50 uur. direct voor het hele ochtendgymn., 7.20 Gram. muziek, actual., 8.15 Gram., (8.30 De groenteman). 8.80 Morgenwijding, 9.00 --|^ i tuinbouw 2.40 Orkestmuziek, 13.00 Nieuws, 13.10 Journ 3.30 Klass. muziek en liederen; VPRO: 14 41 ichoolradlo; AVRO: 15.00 Voor de vrouw 5.40 Klass. muziek, 16.00 Nieuws, 16.02 Britse ■olksliederen, 16.15 Voor de jeugd. 17.15 Ne\ 1 Gram., (7.30 Niet 12.00 Musette !uws, actual. 12.51 Gram., 13.30 Gev .20 Schoolradio. 1- e. 1500 Gevar. muzli progr., 17.00 Overheidsvoorlichting: Soci HILVERSUM m (FM-kan. en 240 m): TROS 9.00 Nieuws, actual., 9.07 Zoete broodjes vroege vogels en late katers; VARA: Nieuws, 10.02 Lichte muziek, Muzikaal progr.. 13.00 Nieuws, actual., 13.o: Gastvrij, 14.00 Nieuws, actual., 14.05 Voor d< vrouw, 15.00 Nieuws, actual., 15.05 Elektro nlsch orgelspel. 15.25 Gram.. 16.00 Nieuws er actual., 17.05—18.00 Verzoekplatenprogr. BRUSSEL Nederl. (324 m) 12.00 Nieuws 12.03 Lichte 'muziek, 12.48 Gram., 12.55 Bui tenlands Dersoverzicht, 13.00 Nieuws. 13-20 Tafelmuzlek, 16.00 Nws, 16.09 Lichte muziek, 16.30 Voor oudere luisteraars, 17.00 Nieuws, 17.15 Jazzmuziek, 17.45 Marsmuziek. VERONICA 7.00 Ook goelemorgen, Eddy Becker. 9.00 Muziek terwijl u werkt, verzoekplatenprogramma voor de bedrijven. 10.00 Koffietijd met Tineke. 11.00 Kookpunt, gepresenteerd door Gerard de Vries. Speeldoos, samengesteld en gepresenteerd door: Rob van Dijk. 15.00 Verleden tijd. Chiel Montagne draait plaatjes, die hun beste tijd gehad hebben 16.00 Dinsdagmiddag-speciaal, waarin nieuwe en zo goed als nieuwe platen. Dinsdagmiddagspecialist: Rob Out met om lts Clearasil Time, een programma „De laatste thuisreis" hoorspel Vaste paasdatum hervormde kerk DRIEBERGEN, (K.N.P Op verzoek van de wereldraad van kerken zal ook de Nederlands Hervormde Kerk zich op de generale synode van 30 en 31 januari be zighouden met de mogelijkheden tot vast stelling van een vaste paasdatum. Hier over is reeds een rapport uitgebracht door een commissie uit de raad voor de zaken van kerk en theologie. Volgens de her vormde Kerk kan worden gekozen de tweede zondag van april. Ann Sheridan overleden HOLLYWOOD De Amerikaanse actrice Ann Sheridan is zaterdag in haar huis In San Fernando Valley aan kanker overleden, zo hebbeq vrienden van haar meegedeeld. Ann Sheridan, die op 21 februari 52 jaar zou zijn ge worden. was onlangs voor het voetlicht terruggekeerd en trad op in de televi sieserie „Pistols and petticoats" die door de NBC wordt verzorgd. Zij stond ln de jaren dertig bekend als „The oomph- girl". Ann Sheridan, op 21 februari ge boren in Denton, Texas, speelde in films ala „Angels with dirty faces", „Dodge City", „The drive by night", „City for conquest", „The man who came to dinner", „King's row", „Shine on har vest moon", ,,The doughgirls", „Nora Prentiss", „Good Sam", „I was a male bridge" en „The opposite sex". De bekende Rotterdamse journalist Kees Borstlap, die al eer aantal boeken over de zee op zijn naam heeft staan, schreef voor de NCRV het luisterspel „De laatste thuisreis". „De laatste thuisreis" vertelt over de be levenissen op een schip van „de wilde vaart", een oud schip, varend onder een „goedkope" vlag, zonder thuishaven, zonder vaste bestemming. De bemanning bestaat uit mensen die min of meer door ie maatschappij verstoten zijn, door eigen schuld, soms ook buiten hun schuld. De kapitein is een Nederlander, ook een verstotene, die moet zorgen de orde aan boord te handhaven, wat bij- »nder moeilijk is. De vaste wal ls dit keer verboden gebied, want één van de bemanningsleden heeft pokken. Wanneer het schip tenslotte weer mag uitvaren, begint het aan zijn laatste thuisreis. Hilversum II' 20.25 uur. Ook Westduitse t.v. schrapt „Het Bevel" FRANKFORT (DPA) Het t.v.-spel ..Het bevel" dat vrijdagavond op het tweede Westduitse televisienet zou wor den uitgezonden, en al eerder door dc NTS. afdeling drama werd geweigerd, is op het laatste ogenblik uit het program ma geschrj.pt. Men vond, zo werd mee gedeeld, dat het stuk niet bjjdroeg tot een beter begrip van de gebeurtenissen in het jongste verleden, maar integen deel alleen maar vooroordelen zou kun nen kweken. „Het bevel", vervaardigd door de in Zwitserland wonende Oostenrijkse to neelschrijver Fritz Hochwfilder (56), vormt de bijdrage van de Oostenrijkse televisie aan de sinds 1962 lopende Euro visieserie „Het grootste theater van de wereld". Hochwalder beschrijft daarin het lot van een Oostenrijkse politie beambte die in de herfst m 1966 plot seling met zijn eigen verleden wordt ge confronteerd. De Weense hoofdinspecteur Franz Mit- termayer krijgt opdracht, een voormalige functionaris van de Duitse SD op te sporen, die tweeëntwintig jaar geleden bij een razzia in Amsterdam een meisje in het water had geduwd. Mittermayer, die zelf de dood van dit meisje op zijn geweten heeft, reist naar Nederland, zoekt de vader van zijn slachtoffer op en pleegt tenslotte zelfmoord. (ADVERTENTIE) 23 JANUARI 1967 577ste STAATSLOTERIJ EERSTE KLASSE Prijzen van: f. 5 zijn gevallen op nummers eindigende op: 5 r. 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 345 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 084 f. 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 813 f. 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 055 o nummers eindigende op: 4112 :en priis van f. 2000 is gevallen op het nummer: 041550 Een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: 076208 Een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: 003244 Een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: 038086 Een prijs van f. 2000 is gevallen op het nummer: 053556 Een prija van f. 5000 is gevallen op het nummer: 054658 De prijs van f. 20000 is gevallen op het nummer: 062085 Let wel: Op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. Toen gisteravond opnieuw voor vijf miljoen kijkers de Lustige Witwe op de buis dartelde, zijn we andermaal aan het rekenen geslagen. Het was terdagavond met David Berglas Opus 13 wat te laat geworden om hem alsnog te controleren op zijn gegoochel met astronomische getallen. Temeer waar Monitor het op de computer natellen, scheen het overdreven het zelf te willen doen. Mis, want de computer liet ons gistermiddag in de steek. Het deed ons goed vast te stellen, dat de mens het ditmaal won van de tech niek, hoewel, is Berglas wel een mens? Hij ontpopte zich werkelijk als een menselijke computer. Het is verbijste rend knap, wat deze man doet. Daar entegen komt Kaps wekelijks met sim peler huiskamergoocheltrucs aan. Dan zagen we toch liever de juffrouw, die in de bak werd gestopt. Onder toezicht van twee Scheveningse gevangenisdi recteuren werd daar even het pro bleem van het tekort aan cellen opge lost. Maar beide deskundigen zullen er wel even weinig van begrepen hebben als wij. Dorus blijft een boeiende tv-persoon- lijkheid. Altijd weet hij meer te boeien met typetjes en beweeglijke scenes. Overigens is het schrikwoord rhodo dendron uit Mies-en-scene nog we in zwang. In het kunstprogramma Be weging gisteravond vergiste een jonge beeldhouwer zich, terwijl hij niet eens op zijn vingers sloeg. Als er dan toch geknipt moet worden in vooropnamen, hadden we dit woord maar even mee- gesneden. T.v.-documentaire over proces Van rler Lubbe FRANKFORT/MAIN (ANP) De om roep van de Westduitse deelstaat Hes sen gaat voor de Duitse televisie een do cumentaire uiteenden over het proces inzake de Rijksdagbrand van 27 februari 1933 waarin de Nederlander Marinus van der Lubbe ter dood veroordeeld werd. De uitzending geschiedt in twee gedeel ten van elk ongeveer 1% uur op 21 en 23 februari a.s. Voor de vervaardiging van deze documentaire is gebruik ge maakt van het prs enkele jaren geleden uit de nalatenschap van een jurist te voorschijn gekomen en voorzover bekend enige in het westen voorhanden zijnde volledige protocol van het proces.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2