KWESTIE CELIBAAT VAN NIET IN DE DOOFPOT 1 Nederlanders laten hun vreugd niet door slechte a.s. vakantie- tijd vergallen Kardinaal Alfrink: Voor concilie eerst peiling onder volk Pakketten effecten gestolen Rijlessen duurder? VLASVELD Reisbureaus nu al dik tevreden Aardgasbel groeit voort Van der Molen in hoger beroep Corruptie bi j afgifte pompvergunningen Haagse officier van justitie Rijbewijzen intrekken i.p.v. snelrecht s VRIJDAG 20 JANUARI 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM -Kardinaal Alfrink heeft op de eerste openbare vergadering van het pastoraal concilie ontkend, dat de kwesties over de functie en het leven van de priester, waaronder het celibaat, van de concilieagenda zouden zijn afgevoerd „Het daarover opgemaakte stuk." zo zei h«. "is van de ene tafel op de andere gelegd. Van de concilietafel op de tafel van de bisschoppen. Dit is alleen gedaan om en. Ik kan u verzekeren, dat het niet in de doofpot 'erzekeren, dat wanneer het nodig mocht zijn. deze gelegd." onnodige vertraging te voorkoi wordt gestopt, ook kan materie alsnog aan het concilie zal worden Hiermee werd een eind gemaakt aan een nogal emotionele gedachtenwisse- ling, die op de inleidingsrede van voorzitter Van Melsen was gevolgd. Daniel de Lange had als eerste zijn verwondering uitgesproken over het feit, dat de meeste adviseurs uit de krant hadden moeten vernemen, dat genoemde kwestie niet op de agenda van het concilie zou staan. ,,Ik hoop, dat uw beslissing een voorlopige is ge weest". zo voegde hij eraan toen. ..en dat u deze materie zo spoedig en zo grondig mogelijk aan de orde zult stel- Ilen". Hij kreeg bijval van de officiaal van het Bossche bisdom, mr. L. Meyers, die de objectie van de hand wees, dat de kwestie van het celibaat nog niet (rijp zou zijn. „Deze kwestie is overrijp", zei hij. ,^Ik zou graag de verzekering hebben, dat zij spoedig door ons behan- deld zal worden. Daarbij zijn wij niet i gediend met 'n tevoren gefixeerde stel- lingname: die kan de zaak alleen t maar belemmeren". Dr. H. Faessen I merkte op, dat de terugname van dit j punt bij zeer velen „teleurstelling, ja zelfs verbittering" had gewekt, waarbij j dr. Kamphuis zich aansloot. Het scherpst j uitte zich pater J. van Kilsdonck: „het feit of u deze kwestie op de agenda durft te zetten, zal bepalend zijn voor het krediet dat u krijgt, of niet krijgt Advocaat Teixeiragedupeerden AMSTERDAM (ANP) De advocaat mr. R. J. Polak heeft gistermiddag tij dens de behandeling van een clciele pro cedure voor het Amsterdamse gerechts hof over de teruggave van effecten door een bank van de Teixeiragroep mede gedeeld, dat hij de laatste maanden ont stellende feiten had vernomen over de roof van effecten, die vóór de deconfi ture van Teixeira de Mattos en zijn dochterondernemingen heeft plaatsge had. Pakketten effecten zijn In binnen- en buitenland verdwenen, gewoon gestolen en verduisterd, aldus mr. Polak, die er nog aan toevoegde, dat het mogelijk is dat een deel van de geroofde effecten wordt teruggevonden. Zijn tegenpleiter, een der twee bewindvoerders van Teixei ra, mr. R. Korthals Altes, zei dat wel op grote schaal is herbeleend en wat verdwenen is weg is door belening, maar dat er effecten zouden zijn geroofd of meegenomen door mensen ontkende hij. Over de herbelening merkte hij op, dat daarover de strafrechter nog zijn oordeel zal moeten uitspreken. Gisteren is bij het hof ook een proef proces aanhangig gemaakt over de niet geïndividualiseerde effecten (voor een waarde van 7,3 miljoen gulden) die zich bij het bankiershuis Teixeira bevinden, dat in november jl. definitief surseance van betaling tot november 1967 kreeg. Dit proces gaat over de vraag of de be windvoerders verplicht zijn tot afgifte van stukken aan degenen, die aanspraak op stukken van een bepaalde soort kun nen maken, maar ten aanzien van wie niet vastgesteld kan worden op welke nummers zij rechten kunnen doen gel den. In elk geval zal. hoe de beslissing van het hof ook uitvalt, 'n uitspraak van de hoge raad worden uitgelokt. ASSEN (A.N.P.- De landelijke organisaties van rijschoolhouders hebben de minister van Economische Zaken verzocht toestemming te verlenen tot het verhogen van de tarieven voor autorijlessen met zeventig cent per uur. Verder is te verwachten, dat wellicht reeds spoedig het geven van rijlessen onderworpen zal worden aan wettelijke bepalingen. Naast eèn rij-ervaring van tenminste drie jaar, zoals nu reeds is gewenst, zal een instructeur in het bezit moeten zijn van een door de overheid erkend diploma. en dan ook nooit meer zult krijgen. Wij zijn bereid tot alle geduld en tot tempo risering. Maar we willen er in ieder ge val over praten". Ook pater Jelsma noemde de procedure onbevredigend. Hij vroeg wie er bepaalde wat er wel en wat er niet op de agenda komt en wat er weer van de agenda wordt afge- Opiniepeiling Voorzitter Van Melsen noemde de voorstelling van zaken, dat het punt van de agenda zou zijn afgevoerd, onjuist. „De concilieraad heeft daaraan geen ogenblik gedacht". Hij was alleen blij over deze zaak reeds een afgeronde voorstudie van het P.I.N.K. te hebben, zodat oprichting van een eigen studie commissie niet meer nodig was. Het eerst wat nu gedaan moet worden is het houden van een opiniepeiling onder priesters en gelovigen. Pas dan kunnen wij beoordelen of de zaak rijp is voor een openbaar conciliedebat. Namens de jongeren vroeg H. de Lange om een groter percentage jeug digen in de verschillende commissies en om een aparte jongerencommissie. Prof. Tellegen maakte bezwaar tegen het feit. dat de commissie „veranderin gen in het kerkelijk leven" maar uit twee leden bestond. Hij vroeg de com missie uit te breiden met vertegen woordigers van Israël en de reforma tie, van het marxistisch en van het niet-marxistisch humanisme. Ook waar schuwde hij voor het leggen van een te grote nadruk op binnenkerkelijke pro blemen. Frans Josso wees erop, dat de wereld van de artiesten niet was ver tegenwoordigd. Ook vroeg hij in de commissie voor huwelijk en gezinsle ven enkele vertegenwoordigers van niet katholieke organisaties, o.a. van de NVSH, op te nemen. De heer Veldhuis vond de groep der adviseurs niet geheel juist samengesteld: hij zag nog steeds te veel leiding gevend kader en te wei nig brede onderlaag. De vergadering bleek verschillende vragen te hebben over de conciliepro cedure, waarop voorzitter Van Melsen niet altijd een bevredigend antwoord kon geven. „Voor ons was het voor naamste", zo zei hij „dat wij konden starten. Hoe het allemaal precies in ijn werk zal gaan, moet in het verloop an het concilie nog blijken". (ADVERTENTIE) ÏHEE3Ï VOOR ALLE RIJBEWIJZEN ROOSEVELTSTRAAT 13-15 LEIDEN TEL. 30704 (ADVERTENTIE) 'ASPRO' nü'microfined' verdrijft uw pijn sneller! •microfined' 'ASPRO' Dat betekent: 30x fijner samengesteld daardoor snellere opname in uw lichaam daarom nóg sneller herstel Hoofdpijn, verkoudheid, griep... JASPRO'' Uifattioeeb fit! DEN HAAG De aardgasvoorraad in Nederland lijkt naarmate de verkie zingsstrijd vordert voortdurend te groeien. Nadat het Tweede-Kamerlid dr. ir. Oele (P.v.d.A.i na afloop van een vergadering voor P.v.d.A.-jongeren had verklaard dat E.E.G.-deskundigen de totale aardgasvoorraad van Nederland op 3000m iljard m3 schatten, verklaarde hij 24 later dat oordeel kans is, dat de totale gasvoor raad 5000 miljard m3 blijkt te zijn en 10 procent dat de voorraad enkele hon derdduizenden miljarden zal zijn. Hij had zijn raming gemaakt op grond van een E.E.G.-prognose met betrekking tot de Engelse gasvoorraad. Daar de omvang van de gasbel in Slochteren nu met vrij grote zekerheid 1500 miljard m3 kan worden geschat en de bodemvoor- raad in Friesland, Drente en Noord- Holland gezamenlijk op 500 miljard m3 kan worden geraamd, nam de heer Oele j na analogie van de toestand ln Engeland aan, dat er nog eens 1000 miljard m3 in de Noordzee zou zitten. I Het ministerie van Economische Zaken deelde hierop mede, dat deze cijfers niet op wetenschappelijke onderzoekingen be rusten maar een zeer grove benadering zijn van de werkelijkheid. De cijfers die met zekerheid vast staan zijn die van het vasteland. Er zijn nog geen definitieve cijfers van de hoeveelheid gas in de Noordzee. Vliegreizen enorm in belangstelling UTRECHT A.N.P.De Nederlandse reisbureaus worden op het ogenblik overstroomd met verzoeken om inlichtingen over en boekingen voor vakantieoorden in Europa en daarbuiten. In reis bureaukringen verwacht men, dat het aantal Nederlanders, dat het komende zomervakantieseizoen per vliegtuig, trein, bus en boot met vakantie gaat, aanzienlijk hoger zal liggen dan liet vorig jaar het geval was. Vooral voor de vlieg reizen blijkt enorme belangstelling te bestaan. In 1961 werden 3000 vakantiereizen gemaakt, het vorig jaar namen 175.000 Nederlanders het vliegtuig om hun vakantie bestemming te bereiken (omzet 89 miljoen gulden). Dit jaar hopen de reisbureaus ongeveer 230.000 luchtreizigers naar zonnige en verre oorden te vervoeren. Ook de algemeen secretaris van de Al gemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus in Amsterdam (ANVR) mr. A. Borst, verwacht een toeneming van on geveer twintig procent. Hij is van me ning dat het totale aantal vakantiegan gers dit jaar nog aanmerkelijk hoger zal liggen dan voorgaande jaren ondanks de economische moeilijkheden in Nederland. Vele reisbureaus, aldus mr. Borst, reken den dit jaar op een teruggang, maar zo als de zaken bij de boekingen er nu voorstaan blijkt deze vrees ongegrond. Volgens de directeur van de ruim 100.000 leden tellende Nederlandse Reis- vereniging, de heer C. van Zwijndregt, gingen het vorig jaar negen miljoen Ne derlanders met vakantie, waarvan er 3,5 miljoen de grenzen overtrokken: tien pro cent meer dan in 1965. Van deze 3,5 mil joen gingen er 980.000 ofwel 28 procent naar Duitsland. Daarna volgden België en Luxemburg met 14 procent (490.000) en Frankrijk, Zwitserland, Oostenrijk en Italië met ieder eK procent (385.000) De ige veertien procent ging naar ande landen. i de bevolking thuis AMSTERDAM (A.N.P i. De oud- hoofdcommissaris van politie van Am sterdam, de heer H. J. van der Molen, gaat in beroep tegen de uitspraak van het ambtenarengerecht in Amsterdam bij de centrale raad van beroep in Utrecht. Op 21 december j.l. verklaarde het ambtenarengerecht het beroep dat de heer Van der Molen had aangetekend tegen het hem per 16 juli vorig jaar bij koninklijk besluit verleende eervol ontslag ongegrond. Nederlanders die naai tèiïlahd gingen reisde 54 proeën lo (1.890.000) cn 16 procent i (560.000) en vijf procent per (175.000). Het overige deel vai kantiegangers nam de fiets, b scooter of boot. Driemaal met vakantie Ons land telt nu ongeveer 2,5 miljoen kampeerders (incl. huurders van bun galows en caravanbezitters). Opzienba rend is het feit, dat naar schatting 100.000 Nederlandse gezinnen minstens drie maal per jaar met vakantie gaan. het bui- Dat hoe langer hoe meer mensen per auto naar .hun vakantieoord rijden, blijkt uit de gestage groei van het aantal aan- •liegtuig (vragen voor de internationale reis-'-at de" va-kredietbrieven van de ANWB. In 1965 werden 215.000 van deze documenten aangevraagd, maar een jaar later wa ren het er al 275.000. De ANWB heeft in 1964 een onderzoek laten instellen naar de vakantiebestem mingen van de Nederlanders. Hieruit bleek onder meer, dat 36 procent van de Nederlandse bevolking niet met vakantie ging. Aangenomen wordt, dat dil jaar nog De heer Th. J. Kroon, perschef van de ANWB, Is van mening dat voor de auto mobilisten Italië nog altijd de grootste trekpleister is, ook al heeft de tendens „steeds verder van huis" van de laatste jaren in sterke mate doorgezet. Vakantie reizen per auto naar landen nis Zuid- Spanje. Joego-Slavië en Griekenland zijn al lang geen uitzondering meer. Een van Nederlands grootste touring- carbedrijven is „De Magneet" met 18 vestigingen in Nederland. De Magneet heeft zijn vakantieprogramma dit jaar met honderd procent uitgebreid. Bij dit reisbureau zijn vooral de reizen naar Zuid-Spanje, Majorca en Joege-Slavië in trek. Het bureau heeft twee nieuwe reizen naar Oosteuropese landen in zijn programma opgenomen, waarvoor de belangstelling uitermate groot bijkt Cebuto in Amsterdam ziet ook gun stige perspectieven voor het komende vakantieseizoen. Al met Pasen worden de eerste autocarreizen uitgevoerd. Ook hier verwacht men, dat het aantal vliegreizen aanzienlijk hoger zal lig gen. Voor wat de autobussen betreft, houdt men rekening met een bezetting die 15 procent hoger ligt dan in 1966. Cebuto baseert deze verwachting op het feit, dat er vele automobilisten zijn die de overvolle wegen moe zijn en de weg naar de autobus hebben terugge vonden. Hun belangrijkste motief is wel, dat ze dan „meer zien". De meest besproken busreizen bij Cebuto hebben als bestemming Duitsland, Italië en Oostenrijk. Bij de vliegreizen zijn de meest geliefde landen Spanje, Italië en Joego-Slavië. De sous-chef van het bureau Lissone Lindeman in Den Haag, de heer W. M. Kelderhuis. zei, dat dit jaar de drukte twee maanden eerder is losgebarsten dan anders. Interesse bestaat er vooral voor de vakantiewoningen (bungalows en appartementen) in Spanje, Zuid- Frankrijk en Italië. Een van de laatste dienste van de mensen, concrete vakantieplannet dit rijdende reisbureau, vlieg- als treinreizen blijven nog altijd in trek. De heer Kelderhuis verwacht, dat het aantal vakantiegangers, dat een cruise gaat maken, in 1967 met 25 pro- ~il rende els De toeneming van de belangstelling nor het toeristisch vervoer is ook bij de Nederlandse spoorwegen merkbaar. Steeds meer mensen maken gebruik de trein om hun reis- en vakantie- doel te bereiken. Vooral de binnenland- daagse treinabonnementen van de spoorwegen zijn favoriet, terwijl ook de zogenaamde wandeltochten en va kantiedagtochten steeds belangstelling ondervinden. Mobiel reisbureau De directeur van het reisbureau Van Nimwegen te Utrecht een mobiel reis bureau op de weg gebracht: een pri meur voor Nederland. De omgebouwde bestelauto zal met ingang van volgende week maandag een groot aantal kleine re plaatsen, waar geen reisbureau is ge vestigd, gaan bezoeken. Het mobiele heeft tourlnggegevei bij zich. Nog anders pakt de 27-jarige W. M. J. C. Bloem uit Ede de klantenwerving aan. Iedereen, die over de vakantie wil praten, kan thuis met een van de vier bij de hem thuis in dienst zijnde „va- kantiehostesses" een gesprek beginnen over het land van zijn vakantiedromen. De geïnteresseerde moet voor dit bezoekje weliswaar vijftien gulden betalen, maar ïiidien hij ook werkelijk een vakaritieréis boekt, ontvangt hij zijn „visite- geld" weer terug. Dodenherdenking dit jaar op 3 mei Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De nationale dodenherdenking zal dit jaar plaats vinden op woensdag 3 mei. Niet op 4 mei, zoals gebruikelijk is, omdat donderdag 4 mei hemelvaartsdag is. Vrijdag 5 met is een nationale feestdag. Voor vele Nederlanders zal de eerste week van mei 1967 afsluiten met een vierdaags vrij weekend. (ADVERTENTIE) de fijne dropbonbonlekker en... goed voor u! BLAD BOY AG De ijn al besproken. Zowel de j UTRECHT (ANP) In de jongste 1 uitgave van „Het Hovugblad" het offi ciële orgaan van de bond van automo biel-, garage- en aanverwante bcdrij- van (BOVAG) in Den Haag, wordt stel ling genomen tegen de sfeer van corrup tie. die er rond het afgeven van benzi nepompvergunningen In Nederland Nederlanders te agressief DEN HAAG. (A.N.P.). Be1" dan snelrecht lu de berm van de weg, zoals dat in sommige landen van West-Europa in verschillende vormen Is Ingevoerd, zou aan de commissaris van de koningin, ge boord een deskundige commissie, de be voegdheid kunnen worden verleend tot het intrekken van rijbewijzen, omdat van een goed functioneren van dat Instituut een betere en rechtvaardigere werking uitgaat dan van snelrecht. Aldu6 de oonclusie van een artikel, dat onder de kop „Snelrecht ln de berm van de weg" van de hand van dr. mr. H. van -t Veer. officier van justitie ln Den Haag, verscheen in het blad „Verkeersrecht", juridisch maandblad betreffende het weg verkeer. Hij is van mening, dat snelrecht eigenlijk alleen maar voor uitzonderings toestanden geschikt is en wel. omdat iedereen die snel moet beslissen het risico loopt, dat hij meer fouten maakt, en om dat bij snel beslissen het driftleven van de mens sterker geactiveerd wordt, het geen vrijwel altijd ten koste gaat van het bezonken oordeel- Voor ons land. zo meent dr. Van 't Veer. kan men tegen het Invoeren van snelrecht nog een bijzonder bezwaar aanvoeren en hij wijst hierbij op de zijns inziens de laatste tien jaren toegenomen aggressivl- teit van het Nederlandse volk in denken en doen. De aggressiviteit richt zich thans ook ln toenemende mate legen de politie, die zo langzamerhand de zondebok wordt voor vele Nederlandse kwalen. Door het snelrecht worden labiele en emotionele situaties geschapen, die de taak van de politie aanzienlijk verzwaren en dat lijkt dr. Van "t Veer in het huidige tijdsge wricht niet aanbevelenswaardig. Zonder snelrecht wordt de verhouding burger— gezag in ons land grimmig genoeg, meent hij Geeu schoktlierapie Beslissend voor het al of niet invoe ren van snelrecht ls voor dr. Van 't Veer de vraag of het verkeer op onze wegen zodanig is verruwd, dat een noodtoestand is ontstaan, die het nemen van krasse maatregelen rechtvaardigt. Naar zijn mening ls evenwel het algemene beeld van ona verkeer niet zodanig verruwd. dat het Invoeren van' een schoktl; zoals in Frankrijk gewettigd is. Het moet volgens de Haagse officier van justitie mogelijk worden dat langs admi nistratieve weg op ruimere schaal dan nu rijbewijzen worden ingetrokken of de afgifte wordt, geweigerd Als grondslag voor dergelijke maatregelen kan de docu mentatie van ernstige verkeersovertredin gen. het strafregister, opname in inrich tingen en dergelijke dienen Van het hui dige systeem van onderzoek naar de gees telijke en lichamelijke toestand van rijbe wijshouders komt vrijwel niets terecht. Indien men de criteria voor het Intrek ken van rijbewijzen beter ontwikkelt, b.v. naar analogie van het Franse systeem, dan wordt een bijdrage geleverd tot het verwijderen van de meest ongeschikten uit heb verkeer, aldus dr. mr. H. van 't Veen BOVAG heeft geconstateerd, dat merendeel der Nederlandse gemeen- :ich niet afkerig toont van het ver- I strekken van vergunningen op basis van een tegenprestatie. Hierdoor wordt de concurrentiepositie van de kleine onder nemingen onmogelijk gemaakt, waar door alleen de grootste maatschappijen als onderhandelingspartner ln het ge meentelijk strijdperk overblijven. De BOVAG is van oordeel, dat deze wijze van gemeentepolitiek een oneer lijke concurrentie bevordert. De bond protesteert tegen deze „koopmanstac tiek" van de Nederlandse gemeenten, omdat zij van mening is, dat hierdoor de middenstandsbelangen ernstig in het gedrang komen. In het bewuste artikel wordt ook de uitspraak waarmee de BOVAG het volledig eens is geciteerd van profes sor mr. A. Kleyn, burgemeester van Meppel, die er in het weekblad „De Ne derlandse Gemeente" de aandacht op vestigt, dat de manipulaties met vergun ningen voor het verkrijgen van benzine pompen regelmatig voorkomen waarbij het in handen krijgen van bepaalde verkooppunten voor de benzinemaat schappijen een zaak is waar zij soms tot in de tonnen lopende bedragen voor over hebben. Op deze manier worden bepaalds af spraken gemaakt, waarbij de koper zich verplicht tot het geven van een belang rijke financiële bijdrage voor een te stichten schouwburg of zwembad, skel terbanen of renteloze leningen. De klei ne onderneming (de garagehouder), die zeker niet minder is geïnteresseerd, wordt op deze wijze buitenspel gezet. Professor Kleyn noemt de wijze van onderhandelen van de gemeente „ge sjacher", waarbij openlijke en verkap te toezeggingen worden gedaan voor het verkrijgen van vergunningen, teneinde de maatschappijen te bewegen fondsen voor een bepaald doel ter beschikking te stellen. De burgemeester van Meppel vindt, dat hierdoor in ons bestuursbe- stel een twijfelachtige commerciële geest op basis van een economisch be lang wordt gekweekt, die in het geheel niet past in een democratische rechts staat. De BOVAG hoopt, dat bij de be raadslagingen in de Staten-Generaal over het wetsontwerp van de niet-amb- telijke corruptie de huidige strekking zal worden verruimd omdat het verkrijgen van benzinepompvergunningen niet meer afhankelijk kan worden gesteld van een voor slechts weinigen te dragen finan-

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5