Jan Smeterlin Schilderijen door overleden Oost-Duitsland Meekren: In confectie en t.v.-programma s Jaap van en radio- Djinnportret van mr. Luns Documentaire over „vervoer T.v.-debat Schmelzer-Den Uyl PAGINA 2 DE I.F.TDSE COURANT VRIJDAG 20 JANUARI 1961 Schijn en wezen geweest als bij de omroepwet die donder dag de eerste ronde doorgekomen is. De vóórstanders van de wet hadden niet altijd even nobele bedoelingen als ze voorgaven; maar de oppositie heeft het veel bonter gemaakt. Met veel mooie theorieën heeft menig opposant de laatste jaren immers niet veel meer beoogd dan negatief de bestaande ..zuilen" te slopen of positief R.E.M.-. O.T.E.M.- dan wel Televizierbelangen te dienen. De laatste faze heeft de strijd zich daar voor toegespitst op artikelen die het auteursrecht van omroepgidsen regelen Juridisch een niet onbelangrijke zaak. die evenwel niet zuiver uit de doeken is geko men vanwege de al geschetste achter- Dan kan men tot redeloze kritiek komen als de N-R.C. donderdag tot het adres van de regering richtte. Het kabinet had de wet nooit mogen doorzetten en de Kamer haar nooit mogen aannemen, omdat Ne derland in een interimperiode zit. Alsof de val van het kabinet-Cals ook maar iets met de omroepwet te maken had en de Kamer zonder regeringscrisis in oktober anders besloten zou hebben dan nu ge schied is. orden of de oppo- amer meer succes zal hebben. Hopelijk niet. hopelijk dan vooral voor kijkers en luisteraars. Die grote categorieën van staatsburgers de eerst betrokkenen bij de inhoud en resultaten van de wet zien hun be langen alleen maar gediend wanneer de wet tot een goede coördinatie van pro grams en tot een openheid die positief blijft, leidt. Programmatisch is niets heillozer dan wanneer de nieuwe wet tot gevolg zou hebben een lange stoet van nieuwe om- roepgegadigden. Dan gaat Hilversum op ethergebied programmatisch een Poolse landdag worden en smacht binnen afzien bare tijd ledereen naar een alternatief, desnoods naar een staatsomroep. Men gunne het nieuwe bestel enige tijd om zijn nut te bewijzen; dan blijkt wel licht in hoeverre datgene waarvoor deze week de oppositie in de Kamer pleitte, iets is wat de Nederlandse burgers echt ten onrechte onthouden wordt. Kleurentelevisie l/'RIJGT Nederland nu per 1 januar **a.s. buiten 't experimentele vlak kleuren-t.v. of niet? Er hebben betrouw bare berichten de ronde gedaan volgens welke de overheid de belanghebbende industrie haar medewerking terzake zou hebben toegezegd. Maar volgens andere betrouwbare verklaringen, waar van wij vorige week melding hebben gemaakt, ziet men in Hilversum nog niet, hoe het zo snel zal kunnen gebeu- Vanuit financieel standpunt is de Hil- versumse twijfel zeker gewettigd. Het fi nanciële probleem wringt daar reeds aan alle kanten en iedereen weet dat kleurentelevisie nog duurder wordt. Over het rendement van de reclame staat nog niets vast en de overheid heeft Hilversum dan ook terecht verboden daarop te rekenen. Maar hoe moet de kleurentelevisie er dan per 1 januari kunnen komen? Reeds gaan er stemmen op die voorspellen dat het dan voor kleurenontvangers wel op een verhoging van het kijkgeld gaat uitdraaien. Wanneer de overheid dit in overweging heeft, moet ze het wel tijdig bekendmaken. Anders ontdekken de kopers een duur apparaat achteraf pas, dat er ook wat het kijkgeld betreft, kleurd" op staan. LONDEN (RA-AP) De Poolse pia nist Jan Smeterlin, een van de grootste Choplnvertolkers die de wereld kende, is woensdag op 74-jarige leeftijd in een Londens ziekenhuis overleden. Hij was 74 jaar oud. Smeterlin, die van wonderkind uit groeide tot wereldvermaard pianovir tuoos, werd beschouwd als een van de laatste afstammelingen van de negen- tiende-eeuwse romantische school. Hij werd op 7 februari 1892 in de Pool se stad Bielsko geboren en maakte al op 8-jarige leeftijd zijn debt. it op het concertpodium. Na de eerste wereld oorlog verwierf hij zich al snel een Eu ropese reputatie en in het begin van de jaren dertig werd hij een van de meest gevraagde pianisten van de wereld. Ee- halvè alfe' groot CHopihinterpreet stond hij bekep^i als pleitbezorger, voop ?igen- tijdsé'cómposities. Kort vóór het* uitbre ken van de tweede wereldoorlog vestig de Smeterlin zich in Engeland. De laat ste jaren gaf hij hoofdzakelijk recitals. Ook in Nederland is hij verscheidene malen opgetreden. Zijn laatste optreden was vorig jaar november in Boste i Hij voelde zich toen reeds ziek. Smeterlins huis in het Londense district Kensing ton is altijd een toevluchtsoord voor mu sici en voor liefhebbers van lekker eten geweest. De pianist was ook een bege nadigd kok met een groot repertoire van exotische schotels. Voor zijn overlijden werkte hij aan een boek over het interpreteren van de muziek van Chopin. Hij had ongeveer 10.000 woorden op papier staan. 2000ste aanwinst Letterk. Museum DEN HAAG Begin januari ontving het Nederlands Letterkundig Museum te Den Haag een schenking, die by de in schrijving de tweeduizendste aanwinst bleek te zijn. In dit museum, dat in de cember 1954 zyn werkzaamheden begon en sedert begin 1966 een definitieve be huizing aan de Juffrouw Idastraat te Den Haag heeft gevonden, verzamelt men brieven, handschriften, portretten en andere documenten van en over Neder landse letterkundigen en letterkundige groeperingen. Deze 2000ste schenking i« afkomstig van de uitgeverij Van Holkema en W,i- rendorf N V en bestaat uit honderden brieven en documenten van bekende Nederlandse schrijvers uit het archief van deze uitgeverij, die om ook het tus sen de beide wereldoorlogen toonaan gevende letterkundige tijdschrift Groot- Nederland verzorgde Reers eerder had den verscheidene uitgeverijen, o.a. Van Dishoeck Veen. Daamen. Ouerido en De Bezige Bij. belangrijke correspondenties of handschriften aan het Letterkundig Museum afgestaan. Het merendeel der aanwinsten is uiter aard van de schrijvers zelf of hun nabe staanden afkomstig. Vooral in het lait^-tp jaar, na de opening .van het nieuwe ee- bouw zijn een aantal zeer uitgebreide nalatenschappen aan het museum vermaakt, zodat de opzet van Hpzp in stelling om uit te «roeien tot H» -en'role en natlona'e verzamel'ne van liter»» lep documenten. re«",« In Ha-» mo'. 5a Onder de recent verworven nalaten schappen bevonden zich om slechts een drietal voorbeelden te noemen het archief van de dichter, criticus en hoog leraar P. N van Eyck. de nagelaten pa pleren van Constant van Wessem. en de verzameling van de eind 1965 overleden professor N A. Donkersloot, erevoorzitter van de Vereniging van Letterkundigen en als dichter bekend onder d" naam An- thonie Donker Deze laatste collectie bestond uit niet minder dan 40 kisten, waarin zich behal ve het eigen werk ook vele handschriften van met hem bevriende letterkundigen bevonden, die hij in de loop der jaren bijeengebracht had. MONTREAL (Reuter) Het sym fonie-orkest van Melbourne zal op 5 en 6 juni onder leiding van Willem van Otterloo uitvoeringen geven op de We reldtentoonstelling van Montreal. Het Is het eerste optreden van het orkest In Noord-Amerika. ALS KIND AL WILDE IK BIJ DE RADIO..." (Van i omroepcorrespondent opgeëist BERLIJN (AP) Oost-Duitsland maakt aanspraak op drie kostbare schil derijen, die 45 jaar geleden uit een Duits museum zyn gestolen en onlangs door de Verenigde Staten aan West- Duitsland zijn overgedragen. Ernst-Otto Schwabe, hoofd van persdienst van Buitenlandse Zaken Oost-Duitsland heeft de overdracht „kunstroof" genoemd en verklaard dat zijn regering het er niet bij laat zitten. Hij verklaarde, dat de schilderijen thuishoren in de staatskunstcollectie in Weimar, Oost-Duitsland. Onder de doe ken is een zelfportret van Rembrandt. De andere zijn een Terborch en een Tischbein. De geschatte waarde is meer dan 3,5 miljoen gulden. De schilderijen zijn op 12 janypri ir>-IV4sbi»#on overge dragen aan de Westduitse ambassadeur Heinrich Knappstein door de president van het opperste gerechtshof Earle 'War ren. Schwabe zei op een persconferentie: „Allen, die op enigerlei wijze aan deze misdaad hebben meegewerkt, met inbe grip van de sprekers bij de plechtigheid, zijn natuurlijk volledig verantwoorde lijk". De schilderijen zijn in 1922 uit het museum te Weimar gestolen en later door een Duitse zeeman verkocht een inwoner van Ohio. In 1945 werden ze tijdens een tentoonstelling herkend in beslag genomen als vijandelijk v mogen. Sindsdien hebben ze in de Natio nal Gallery in Washington gehangen. Het Amerikaanse congres heeft in okto ber een wet aangenomen om de terugga ve mogelijk te maken. Omdat Oost- Duitsland niet door de Verenigde Staten West- Nederlands studenten filmfestival Onder auspiciën van de Virgiel film festivalvereniging wordt in Delft op 2 februari aanstaande het tweede Ne derlands studenten filmfestival georga niseerd. In nauwe samenwerking met Cinestud-67. Dit jaarlijks festival geeft aan studenten die zich met het filmen bezighouden de mogelijkheid gege vens uit te wisselen en persoonlijke contacten te leggen, terwijl het tevens het maken van films sitimuleert die een andere pretentie hebben dan het ver tonen van verenigingsgebeurtenissen. Deelname aan dit festival staat open voor elke Nederlandse student stude rende aan een hogeschool of universi teit en de foto- of filmgezelschappen van Nederlandse studenten. Voor de inzendingen bestaan twee eategoriën.: films die onder het motto ,,Wit is pas wit als er zwart bij is" kunnen inge stuurd worden en films met een vrij onderwerp. Maar dan wel vervaardigd na 1. januari 1963. Voor beide eategoriën zal de jury, be staande uit mevrouw E. Waller, en de R. Bloem en B. Bertina prijzen of eer volle vermeldingen toekennen. De mogelijkheid bestaat dat de Vir giel filmfestivalvereniging inzendingen doorstuurt naar het Cinestud-'67. Het festival wordt gehouden in sociëteit Al- cuin te Delft en het programma om vat behalve de vertoning van de inge zonden films een college filmvorming, een borrel en een diner, gevolgd door de prijsuitreiking waarna een jazz concert en een feest. Verleden jaar waren Leiden, Amster dam. Utrecht, Nijmegen, Groningen en Delft op dit filmfestival vertegenwoor- Deel van Mozart- manuscript verdwenen PARIJS (Reuter) Bij de Franse Nationale Bibliotheek wordt een deel het orglnele manuscript van ftjfo- zarts opera „Don Giovanni" vermist. Er zijn de afgelopen week fotocopiëen van het manuscript gemaakt. Toen woensdagavond de laatste vellen weer in de kluis werden opgeborgen consta teerde men de verdwijning. De recher che stelt een onderzoek in. HILVERSUM „Ja, ik ben directeur van een goed florerend Amsterdams confectiebedrijf, terwijl ik daarnaast in het weekend en de vrije avonduren radio- en televisieprogramma's voor de KRO en AVRO presenteer", zegt Jaap van Meekren. „Als klein kind al zei ik tegen iedereen, dat ik later bij de radio ging werken. Mijn vader had van mijn grootvader Nu al twintig microfoonjaren Ondanks mijn voorliefde voor de radio kon ik na de oorlog moeilijk het plan van mijn ouders weigeren, om de zaak weer op te bouwen en als directeur voort te zetten. Wat het zwaarst is moet,het zwaarst wegen. Toch had ik steeds het gevoel, dat ik mijn roeping was misgelopen. De ommekeer kwam toen ik in april 1947 als burger naar het toenmalig Nederlands-Indië werd uitgezonden, als lid van het radioteam van de Neder landse strijdkrachten onder leiding van Karei Nort. Ik stond in dienstbetrek king van het departement van Over zeese Gebiedsdelen tijdens de eerste politiële actie. In Nederlandse Indië heb ik het radiovak van de grond af aan geleerd. Samen met Pim Reintjes, Siebe van der Zee, Piet te Nuyl jr., Jacques Idserda en Hans Knap stel den wij een heel programma samen, riepen zelf om en maakten reportages" „Twintig jaar ervaring, maar het eerste contact met de microfoon had ik op 9 februari dus precies twintig jaren geleden in de KRO-studio, waar ik voor het eerst als proef het militair weekoverzicht van de toenma lige 2e luitenant nu overste Spits mocht voorlezen. Ik kreeg er 15 gul- Na mijn terugkeer in 1948 heerste de bekende schaarste-economie in Neder land. Dit had tot gevolg, dat ik mijn vader bijstond in de leiding van de confectiefabriek en tegelijkertijd voor al in de weekenden of 's avonds nieuwslezer was bij de radionieuws- Lunch en Zonnebloem „Begin 1949 vroeg de programmalei ding van de KRO-radio me als omroe per en tekstschrijver mee te werken aan bepaalde radiouitzendingen. Zo pre senteerde ik het zondagochtendpro gramma „Lunch" en hielp Alex van Wayenburg bij de samenstelling van „De Zonnebloem". Daarna werkte ik zes jaar vooral in de avonduren en 's nachts bij de wereldomroep als nieuwslezer en omroeper. Op 23 janua ri jl. zond de KRO op zaterdagochtend de 200e aflevering van „Djinn" uit". NTS 18.45 uur: Pipo de clown 18.50 uur: Nieuws in het kort STER 18.55 uur: Reclame-uitzending AVRO ergenomen. Hij werd tijdens 19.00 uur: Popeye. tekenfilm 19.05 uur The thunderblrds. t v- een confectieatelier de jodenrazzia's in Amsterdam met mijn moeder door de Duitsers naar het concentratiekamp Theresien- stadt gezonden, terwijl ik als hun enige zoon kon onderduiken. Mijn beide ouders hebben de schrikkingen overleefd, maar hun zaak was i puinhoop door de nazi's achtergelaten. STER 19.56 uur Reclame-uitzending NTS 20.00 uur: ten dringen. Vooral door een snelle le- Journaal vende berichtgeving en goede recht- STER streekse uitzendingen kan de radio ze- 20.15 uur. ker overdag, maar ook 's avonds mil- Reclame-uitzending joenen luisteraars trekken. AVRO 20.20 uur: Het zou me niets verwonderen als de Televizier, actualitel- omroepen steeds meer afstappen van tenrubriek op band vastgelegde uitzendin- 20.55 i gen, terwijl de televisie door gebrek aan technische faciliteiten, steeds meer uitzendingen op de beeldband Iaat re gistreren. Geloof me, de spanning komt er bij de radio weer in en stellingen dat de moderne radio-omroep nog al leen maar een functie heeft als produ cent van achtergrond muziek, worden nu al door de bij de KRO gevolgde nraktljk ontze Willy en Willeke, an sementaprogramma 21.40 uur: ATTENTIE, de nieuwsrubriek van NCRV-t.v., wijdde gisteravcond aan dacht aan Der Befehl, het spel dat Fritz Hochwalder in opdracht van Eurovisie schreef, maar dat in ons land niet op het scherm zal komen. KRO-dramatnrg J. W. Hofstra zette uiteen: artistieke en morele bezwaren „Het is een draak en het minimaliseert bovendien de massale HILVERSUM I VARA 21.00—22.30 uur: Stereo-concert door NBC-Symfonie Orkest 22.55—23.55 uur: Prettig weekend, amu sementsprogramma Voor de vuist weg NTS 22.45 uur: Tweede journaal NEDERLAND II NTS 20.01 uur: Reclame-uitzending KRO 20.05 uur Melodie zoekt stern, amusementsprogramma 20.30 uur: 21.00 uur: Bonanza, t.v.-serie 21.50 uur: Onze man in Wash ington. actualiteiten rubriek STER 22.10 uur. Reel ame-uitzending NTS 22.15 uur: HILVERSUM II NRU 20.0020.55 uur: Selecties uit musicals, stereo-muziek 23.00—23.55 uur: Avondconcert door Guarneri-trio en Radio Kamerorkest Kernfysica (15) T V. morgen NTS 15 30 uur: Nieuws in het kort STER 15.31 uur: Reclame-u itzending NTS. 15.34 uur: Week journaal voor ge hoorgestoorden STER 15.57 uur: Reclame-uitzending VARA 16.00 uur: Geheimagent 86, t.v.- 16.25 uur: Vrouwelijkheden 17.00 uur Ja zuster, nee zuster. RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I 7.00. 8.00, 11.00. 13.00. 16.00. 18.00. 20.00. 22.30. 23 55 HILVERSUM II 7 00. 7.30, 8.00. 8.30. 12.30. 19.00. 22.30, 23.55 HILVERSUM III Elk heel uur vanaf 9.00 Radioprogramma HILVERSJgM^ misdaad die de nazi's hier hebben be- dige rubriek 19.oo HEDENAVOND Lichte i.35 Van de voorpagina, persoverzicht) 'egwijs: tips voor trips en vakanties, lchte grammofoonmuziek 9.35 Water- n. 9.40 Vocaal dubbelkwartet: oude irleerd program- (11.00 Nieuws). 12.15 1 klankbeeld, muziek. 20.58 Experi- leztng. VARA: 21.00 Djinn-nieuwslezer Jaap van Meekren. dr. Huub van Doorne, majoor Bos- schart en ga zo maar voort. Vorige week had ik een intervieuw met de bekende paragnost Gerard Croiset en aanstaande zaterdag minister Luns. De samenwerking met Djinnchef Jaqucs van Kollenburg is bijzonder prettig. Hij is de bezieler van dit populaire KRO-programma en met een niet al- latend enthousiasme weet hij „Djinn" tot vlak voor de uitzending nog te ac tualiseren". Vervolgens kregen we een fragment van s,ere°„:^^Actualiteiten me de Oostenrijkse opvoering te zien; een ^houwing hoogoven-schaaktoernooi, goedgekozen fragment, vant het illu streerde Hoehw&lders bedoeling zoals de auteur die vervolgens in een gesprek met Jules Huf uiteenzette: „Ik heb niet wil- «"oord af." praatje.~i9.oo Nli len minimaliseren, ik heb alleen het ge- P^atle-i^'O Radiokrant.^1 val van één kleine man willen tonen." Tom Hooeland.eNRu"'20.oo st Nieuws. 13.10 VARA-Varia. 13.15 Voor jeugd. 14.55 Radio Jazz Magazine. 15.25 F 'einde der tijden is nabij, klankbeeld. 16 Langs de lijn „Verder presenteer ik zondagsmiddags de nieuwe gezamenlijke sportrubriek „Langs de Lijn" van de NRU en elkè vrijdagavond het NRU-programma. week had ik een interview met de kelijks op de beeldbuis als presentator „Sinds oktober 1962 toen voor het eerst a.s. zaterdag met minister Luns. De „Djinn" de'ether inging, heb ik'er-, aan graflrttó- vhn de AVRO. Ook daar -ia meegewerkt. Vop^alde nj&yjysrytyrje-.,,, het wettig.werken en het is interessen ken van 9 en 11 uur nam ik voor mijn voof^rruj ook met dit nfeuWe massa rekening. Ik heb in die periode zoveel communicatiemiddel ervaring te kun- dag- en weekbladen voor deze rubriek nen opdoen. Waar ik 't meest van hou, moeten lezen, dat ik er bijna aller- de radio of de televisie? Ach zet dat gisch voor werd. Nu presenteer ik in maar niet in de krant, want ik blijf in ..Djinn" het „portret van een bekende hart en nieren een radioman. Vooral Nederlander". De voorzitter Het is een feit dat we door alle publici teit rond Der Befehl wél geïnteresseerd zjjn geraakt'. Eerlyk gezegd zyn we voors hands niet onder de indruk van de ge- "drussel ned <192 opperde artistieke bezwaren. Tenslotte 13.02 Voor de soldaten waren de vorige uitzendingen in de ^^"sportkroniek!00^. reeks „Het grootste theater" óók niet Grammofoonplaten. 19 allemaal meesterwerken. morele be- richt en radiokroniek zwaren? Ze zyn misschien terecht, maar go^O^Gevarleerd^prog^ammt wc vinden het toch een vertelend idee ëri berichten. 22.15 Dansmu dat een vooraanstaand (en gegaran- Nieuws, deerd anti-nazi!) Europees schrijver zaterdag een t.v.-spel in ons land situeert en dat dit spel dan in aUe Eu.-ovisielanden N"u^E^nUwhtendgymnastl wordt vertoond, behalve bij ons. rcht. 22.30 Nleui het weekend-verkef ichte orkestmuzl Aansl.: Het ïzlek. (11.00 Nieuws). Velvet voices. lichte plaatjes Mis lien, /.lef de be^effynde NTj5- Lgroep tóch', nog ëéh. aanleiding om Tweede Kamer mr. Van Thiel opende de rij en sindsdien heb ik gesprekken gevoerd met Anton Geesink, Lou van Rees, mr. Toxopeus, Tony Boltini, Annie M. G. Schmidt, Simon Carmig- gelt, freule Wttewaal, Mier Bouman, sinds Ben Brans programmaleider bij de KRO-radio is. wordt het werk als omroeper uitgetild boven het lopende- bandwerk via de ingeblikte program ma's. Brans is zelf een goed radiovak man, die duidelijk onderkende, dat een omroeper zich stierlijk verveelt in zijn commentaarcel, als hij om het half uur een nieuw programma mag aan kondigen en verder maar wat met zijn duimen zit te draaien". Levend bericht Nu wordt iedereen ingeschakeld om zijn creativiteit ten bate van de KRO- radio en vooral het luisterend publiek te kunnen uitleven. In de rij van com municatiemedia behoeft de radio zich zeker niet naar de achtergrond te la- Neem liever de... le particuliere rvoer trein, gemeentelijke overheden. Aan wie is de toekomst: bare vervoer of aan i auto? Het openbare ve op zijn besluit terug te komen. De Ne derlandse kijkers lopen dan de kans op a. een artistiek tegenvallende uitzending, b. de kans om zich „geschokt" te voelen. Zolang er vrijwel elke dag wel artistiek tegenvallende uitzendingen zijn en „ge schokt zijn" van kijkers óók bijna dag werk is. vinden we geen van beide een ramp. Maar we zouden graag zelf ons oordeel vormen, want we zijn na At tentie van gisteren extra-geïnteresseerd geraakt. Vg. eilijk een valt weer eens op bij de sensationele wisse ling van hoofden in dat zo op en top zakelijke Tour-werelrdje. De Pel zo heet het heeft de weg voor de Neder landse successen in het Ronde-circus met eigen handen plus liters transpira tie plus legio sigaren gebaand. En dus is en blijft er maar één man. die een nationale oranjeploeg kan leiden. Wijlen Klaas Buchlv sprong er eens tussen en mislukte (ofschoon in het Nelux-team Chariy Gaul toch netjes de Tourzege binnenhaalde!) en Jean Goldschmidt deed het ook niet best. Alleen de Pel bleek steeds maar weer de reddende engel te zijn. Zo werd dus een image gecreëerd en Pellenaars. deksels slim en wat zakelijkheid betreft In die vreemde wielerwereld zeer en zeer uitgekookt, zou dus onze man In de Tour moeten Mnven De verdiensten van de Pel zijn zeker niet mis te verstaan. Wij hebben hem persoonlijk zijn jongens naar een over winning zien opzwepen en hij is een grand ami van good old Jocques God- det. Maar dat alles houdt niet tegen dat een anrir dat zaakle in de Tour ook zou kunnen oDknannen. En nu vinden wij dat er tegenover Woyt Wagt mans én door menige coureur én door zijn voormalige chef d'équipe (de Pel) geen eerlijk spel wordt gespeeld. Wagt- mans de clown, de pure domme clown. Zo wordt hij afgeschilderd door zijn ex-baas, zo denkt dan ook het publiek In die overigens voortreffelijke sport- uitzending van de NTS gisteravond van Herman Kuinhof en Jan Levendekker over die hele kwestie zyn de makers ook niet overal binnen de lijnen van ware sportiviteit gebleven. Mngelük omiozette'iik, omadt geen van heiden ooit een meter Tour heft gezien. In hun rstig zoeken naar objectiviteit het resultaat af i toe i subjectiviteit. Wout Wagtmans goed nok bedeeld door Herman Kuinhof en Jan Levendekker bleef in deze reportage de underdog. Geen waarde hechten wü aan de opinie van Ab Gel dermans. die hoe goed prafend ook zich zelf hel graae als ploegleider zou zien gekozen en Hnt on'- hee't geschreven aan de K-V.WU Het was m-di" nat Wim van Fsi nnmerkte maar de «udc" haas praat zo onsamenhangend, en •n-annig was te horen hoe Oerrit Vo< jaren hebben wij in de Tour de Wout zien rijden en fenomenale successen zien boeken. Nederland heeft veel te danken aan die jongen uit St.-Wille- brord. Wij hebben Wout op toppunten gezien, maar ook zien tuimelen in depressies, waarin menigeen mentaal stuk zou zijn gegaan. Het humeur van Wout Wagtmans bleef echter bijna altijd op „zonnig" staan. Maar eens heeft hij on een hotelkamertje tussen Alpen en Preneeën in. teeen ons een andere kant van Wout laten zien ..Ze noemen me altijd en overal de clown. In vind dat nog leuk ook. Maar weet je en schrijf dat nu niet in ie krant dat ik helemaal geen clown ben. Ik doe die male fratsen voor de publiciteit, onprettige begrijp je. Ik krijg er weel eens sne'ler Dat wit in die tiid. dat Wagtmans Porsches kocht en zyn bruid liet kleden Hoor Dior in Parfls. Mag het soms en Is Wagtmans daardoor een clown. zoaK He Pel hem nu heeft veroordeeld met He «nuifgesnroken heHoeiine dit nlce-- loiHcrcchon voor Wagtm-">s te tnrne- 1 Wie slir uit dn i de Pel. telev zei: ..Ach wat kan zo'n ploegleider Hoen? Tk bijvoorbeeld stond de ene dag 22 minuien voor in het klassement om een dog later 22 minuten achter te Zo is het ook dp renners moeten het zelf presteren. Maar een goede ploeg leider ic goud waard en ook een chef d'éouipe 'die zijn woordje overtnleend oraat. Fü komt dan ook uit zo'n repor tage met de beste bedoelingen onbezet, a'c He zwakke fiffuur naar voren Voor degenen d'e hem helemaal niet. ken- "pn Dat Hoen wi,i echter wel. Jaren en •oortaee te voorschün kwam Janssen. Wout zei' ..Jan staat tileHie achter mti". maor jan Janssen Hat ohsolnut in zün commentaar et merken. Met was van Hot Hinlnma- •ohten hoe aPes nak- •-gebeurt .T A N LUTZ Morgenochtend Jl januari zul van elf tot twaalf uur in het K.R.O.- radioprogramma „Wekelijks Djinn portret win een bekend Nederlander" een beeld worden gegeven van de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. Luns. Het gesprek wordt geleid door Jaap van Meekren. Pia en Cocktail bij Willy Willeke De AVRO-televisie brengt vanavond wederom een muzikaal programma rond vader en dochter Alberti. Als spe ciale gasten ziet en hoort men de be kende pianiste Pia Beck; die tijdens haar optreden in deze show zal worden ter zijde gestaan door haar .vaste bege leider, de basgitarist Thljmen Hool- werf en de drummer Gerard van Bezey, Voorts het Cocktail Trio, de zangeres- cabaretière Mieke van Ingen en het or kest onder leiding van Jack Buiterman. Ned. I. 20.55 uur. De Nederlandse Spoorwegen krijgt 35 miljoen subsidie, de gemeentekas sen van Amsterdam en Rotterdam sa men moeten zo'n slordige 40 miljoen bijpassen om de verliezen van hum openbaar vervoer te dekken. Het zóu alleen daarom al een geweldige op lossing zijn als automobilisten bereid waren om met trein, tram en bus naar hun werk te gaan. Bovendien zou dat een verlichting betekenen voor de steeds groter wordende verkeers chaos in de steden. De leuze van de overheid is dus: De toekomst is aan het openbaar vervoer. De automobilistenorganisaties protes teren daar fel tegen. „Volgens de prog noses zal het autobezit in de komen de jaren belangrijk toenemen", is hur verweer. „De eigen auto is populairde dan het openbaar vervoer. Daaron moet de overheid maatregelen treffei dat rond 1980 wanneer één op d< drie Nederlanders een auto bezit ei met die auto ook gereden kan worden Dan hoeft de overheid alleen maar ti z.orgen voor efficiënter en beter open In de gefilmde documentaire die d KRO-t.v. vanavond uitzendt komei twee dingen vast te staan. Het bepa len van iedere Nederlander hoe en het grondwettelijk recht op vrij ver keer, dat de overheid slechts zeer inci denteel mag inperken. Ten tweede dat de verwachtingen van voor- en tegenstanders van het openbaar ver voer zijn gebouwd op de metro. Als hoopvol toekomstbeeld zullen de tele visiekijkers voor het eerst in de ge schiedenis de Rotterdamse metro zien rijden op zijn eigen baan. Samenstelling en regie heeft Marga Met het oog op de verkiezingen brengt de A.V.R.O.-televisie vanavond van 20.20 tot 20.55 tijdens een directe uitzending vanuit studio Irene te Bussum een debat op het scherm tuss en de fractievoorzitter van de K.V.P. in de Tweede Karper, dra. W. K. N. Bchmelzer (links) en de landelijke lijsttrekker van de P.v.d.A., drs. J. Af. den Uyl (rechts). De gespreksleider is drs. F. A. Hoogendijk. Kerklaan. De produktle is In handen van Jo Merx. Ned. II. 20.30 u

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2