IN HOllAND SIMMS Hongerstaker Bouman geeft Kamer zijn visie op Vietnam Senaat Chili verbiedt Frei bezoek aan YS ISRAIFFEISENBANK BETOGINGEN VAN PROVO'S TEGEN VON KIELMANSEGG Rode onenigheid schaadt Hanoi Saigon bereid tot verlengen van bestand, mits Hanoi wil Primaatschap voornaamste hinderpaal Negen jongens en 2 meisjes gearresteerd 4 WOENSDAG 18 JANUARI 1967 jjg LEIDSE COURANT PAGINA stigt COMMISSIE LUISTERT WELWILLEND (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Goese geschiede nisleraar drs. K. Bouman. die tijdens de kerstdagen met vrouw en kinderen op het Binnenhof kampeerde om te pro testeren tegen de Vletnampolitiek. heeft gistermiddag in het gebouw van de Tweede Kamer voor de vaste con voor Buitenlandse Zaken een toelich- gegeven op de door hem ingedien de Vletnampetitie. In deze petitie tot nu toe onderte kend door ongeveer 60.000 Nederlan ders van alle rang, stand en levens overtuiging werd de leden var Tweede Kamer gevraagd te komen debat over het Vietnamese vraagstuk. In dit debat zal moeten worden beslist over de vraag of Neder land zal aandringen op stopzetting var de bombardementen op Noord-Vietnam, vertrek van alle nlet-Vietnamese troepen van het land, en garantie van de neutraliteit. Tevens zal dan moeten wor den beslist of Nederland in overleg zal moeten treden met de Europese NAVO- bondgenoten, om te verhoeden, dat de- 'ze landen zouden worden betrokken bij - uitbreiding van de Vietnamese oor- ïolle log. Het door drs. Bouman gewenste de bat zal niet in deze zittingsperiode plaats hebben. Na kort beraad liet de vice-voorzitter van de commissie, de KVP'er mr. Blaisse, bekendmaken dat advies omtrent behandeling zal uitbrengen aan de nieuwgekozen Kamer. Drs. Bouman zei na afloop van de hearing, dat ook binnen de commissie iei duidelijke meningsverschillen aan de n getreden. Toch had hij het gevoel dat hij wel degelijk serieus wés genomen, hoewel... ,,mijn verwijten je gens de Kamer werden door enkele le den niet geaccepteerd. Men was van /atJmening, dat men wel actieve politiek Dedreef. En weet mijn verwijten 'aan in communicatiestoornis". De KVP'er Moorman vroeg hem of ij voor andere landen, zoals bijvoor- jeeld Tibet net zo veel interesse had als Vietnam. Mevrouw ^toffels-van Haaften (WD) suggereerde, dat de Ka- eigenlijk al het nodige van Vietnam gezegd had. De heer Kleisterlee (KVP) vroeg wat Nederland zou kunnen doen. De heer Bouman suggereerde: het rlch- ien nota aan de regering van 111 de VS, waarin de bezorgdheid over de oorlogshandelingen in Vietnam zal wor- uitgesproken, overleg met Westeu- :deMropese bondgenoten over een gezamen- 'pro-lijke stap in Washington en het zenden parlementaire missie naar :der Saigon. Ho Hij had de indruk, dat de sit-down" ■psjtijdens de kerstdag op het Binnenhof hé1 toch wel had geholpen. Suggestie van (ADVERTENTIE) WASHINGTON (AP) De Verenig de Staten en Zuid-Vietnam zijn over- eengekomen vast te houden aan een be- i stand van 96 uur ter gelegenheid van het Vietnamese nieuwjaar, tenzij Noord- Vletnam (En niet de Vletkong) In stemt met een regeling van voorwaar den voor een langer bestond. De Zuld- vietnamese regering heeft in een mede deling te Saigon in feite reeds de op roep van de Vietkong voor een bestand van zeven dagen van de hand gewi In de mededeling wordt tevens zegd dat Zuid-Vietnam bereid is met vertegenwoordigers van Noord-Vietnam samen te komen om te spreken over regeling voor een bestand van zi dagen of langer. Een woordvoerder Buitenlandse Zaken in Washington heeft op een persconferentie bevestigd dat Zuid-Vietnam over deze kwestie overleg heeft gepleegd met de Verenig de Staten en de andere geallieerde re geringen. Deze houding wordt aangenomen, al dus de woordvoerder, omdat men zich op het standpunt stelt dat het Noord- Vietnam is dat leiding geeft aan de communisten in het zuiden. Werkgevers verbond wil geen politiek bedrijf Drs. K. Bouwman uit Goes toont de Vietnam-petitie voor bij deze in de Kamer toelichtte. drs. Bouman: „Laat Amerika zich niet blindstaren op de Vietkong. Laten rekening houden met de immens grote realiteit dië rood-China is. Als de VS rood-China erkennen is er hoop op spoe dige "beëindiging van het conflict. Men moet gaan praten met de Chinezen. Vietkong is maar zetbaas". er dan geen gevaar, dat geheel Vietnam communistisch wordt? Dat ge- bestaat wel, maar „het" commu- ie bestaat niet. Het zal dan eerder soort tito-isme worden, een soort voor het Westen aanvaardbaar is". Regering biedt ontslag aan "Rode hertogin,, in Palomares gearresteerd PALOMARES (AP) De Guardia Civil heeft een Spaanse adellijke dame gearresteerd die de bijnaam „de rode hertogin" draagt. Ze weigerde een mars te beëindigen van de inwoners van Pa lomares, die naar Madrid willen om nieuwe eisen tot schadevergoeding in te dienen naar aanleiding van de Ameri kaanse atoombommen die hier bij het neerstorten van een bommenwerper pre cies een jaar geleden terecht kwamen. Luisa Isabela Alvarez de Toledo (30), geboren de hertogin van Medina-Sido- nia, en dr. Francisco Cervantes, de dorpstandarts werden aangehouden. Kamerlid bezorgd over behandeling van zeehonden DEN HAAG (ANP) Het Tweede- Kamerlid voor de SGP, de heer Van Dis, heeft de ministers van Buitenland se Zaken en van Economische Zaken gevraagd of deze bewindslieden het niet geboden achten om bij de Canade se regering-stappen te ondernemen die ertoe kunnen leiden dat aan de „onmen selijke behandeling" van zeehonden ter verkrijging van de huiden, definitief een einde wordt gemaakt. Het Kamerlid verwijst in zijn schriftelijke vragen aan de ministers, naar de hevige verontrus ting en verontwaardiging die in West- Europa is ontstaan over de wijze waar op deze dieren worden behandeld. Het Kamerlid wil de genoemde stap pen doen nemen om nadelige gevolgen voor de Nederlandse handel te voor komen of tegen te gaan. Dit in verband met het belangrijke aandeel dat de Ne derlandse industrie heeft in de verwer king van de huiden. Naar de mening van de heer Van Dis wordt er reeds sterke aandrang uitgeoefend om geen zeehon denhuiden of hieruit vervaardigde da meskleding te kopen in verband met de behandeling van deze dieren. Vietkong-verdachten staren som ber door het prikkeldraad van het kamp waarin zij zijn ondergebracht. Zij werden gevangen genomen tij dens de grote actie in de de z.g. IJzeren Driehoek ten noorden van Saigon, een bolwerk van de Viet kong. De foto werd gemaakt door Kyoiohi Sawada, tweemaal winnaar van World Press Photo. spaarbank en alle bankzaken AMSTERDAM A N P.) De raad van Nederlandse werkgeversverbonden heeft in een schrijven aan drs. J. M. den Uyl. lijsttrekker van de Partij van de Arbeid, bezwaren gemaakt tegen het voornemen van de heer Den Uyl gesprekken te or ganiseren met directies van onderne mingen en hun ondernemingsraden. Naar de mening van de raad is de onderne mingsraad een instituut van de onder neming en voor de onderneming en dient buiten politieke activiteiten te worden gehouden. In zijn antwoord zegt de heer Den Uyl zich tot de directies van een aantal be drijven te hebben gewend met het ver zoek een delegatie van Kamerleden van de P.v.d A. te willen ontvangen en hun ondernemingsraden in de gelegenheid te stellen deze kandidaten te informeren over de problemen, waarmee zij te ma ken hebben. De ondernemingsraad heeft zekere bevoegheden ten aanzien van de gang van zaken in de onderneming en de Kamerkandidaten, die zich omtrent de problemen van het bedrijfsleven willen oriënteren, hebben er recht op ook de in zichten van de ondernemingsraden te ver nemen. Wij beschouwen het advies van de werkgeversbonden aan hun leden daarom als een betreurenswaardige po ging het zich vrijelijk uiten van de on dernemingsraad als orgaan van de onder neming te beknotten. Wij rekenen erop. zo besluit de heer Den Uyl. dat de di recties die wij hebben benaderd en die inmiddels hun medewerking hebben toe gezegd. dit advies naast zich neer zullen leggen. SANTIAGO. Chili (AP) Het Chileen- kabinet heeft ln zijn geheel zijn ontslag aangeboden nadat de senaat president Eduardo Frei toestemming heeft gewei- om een bezoek te brengen aan de Verenigde Staten. Het ls de eerste kabinetscrisis sedert Frei in november '64 president is geworden, Frei heeft het ontslag niet aanvaard. Hij heeft al verscheidene buitenlandse reizen gemaakt, onder meer naar Europa, daarvoor heeft de senaat steeds met ruime meerderheid toestemming gegeven. Het is voor het eerst ln de 145 Jaar dat Chili bestaat dat de senaat gebruik heeft gemaakt van zijn recht de president een buitenlandse reis te verbieden. Welingelichte zegslieden hebben ver klaard dat Frei de reis zal maken zonder toestemming van de senaat. Ze wijzen erop dat het grondwettelijke probleem dat hieruit zal voortvloeien te zijner tijd niet in de senaat, maar in de kamer van afgevaardigden zal worden behandeld. Frei wordt van twee kanten aangeval len. Het front voor volksactie, een coalitie van socialisten en communisten, is van mening dat de regering toch al pro- Amerikaans ls en dat een dergelijke reis Waarschuwing aan Britse pers LONDEN (A.P.). De Britse pers heeft de waarschuwing gekregen dat een aantal grote kranten wellicht spoe dig zal moeten gaan sluiten als het krantenbedrijf zijn commerciële struc tuur niet hervormt. Directies en vak bonden werden scherp bekritiseerd in een rapport dat woensdag ls gepubli ceerd door een groep economen die een studio hebben gemaakt van het kranten- bedrijf waartoe door werkgevers en werknemers opdracht was gegeven. In de acht jaar tot 1964, hebben de zogenaamde kwaliteitsbladen hun oplage met twintig procent zien stijgen terwijl le populaire bladen die met veertien >rocent zagen dalen. De oplage van de wallteitszondagsbladen ging met 83 jrocent omhoog en de populaire zondags bladen verloren 28 procent. Daar werd aan toegevoegd dat hoewel de uitgaven He het publiek aan kranten doet met '7 procent zijn gestegen, dit voorname lijk een gevolg is van prijsstijgingen en ft het percentage vergeleken met het "ito nationaal produkt in feite is ge- In het rapport stond dat slechts drie latlonale dagbladen en vijf zondags bladen winst maken. Geconstateerd "erd dat de directies van de Daily 'Hrror en van de door Thomson ge kochte Sunday Times een stuk voor liggen op ander ondernemingen in Fleet Street en dat dit de enige bedrijven zijn die gebruik maken van moderne ver koopmethoden. daarom geen enkel nut heeft. De natio nale partij, een unie van rechtse libera len en conservatieven, is van mening dat het bewind in Chili veel punten van overeenstemming heeft met dat van Fidel Castro in Cuba. De partij is van mening dat de buitenlandse reizen van Frei alleen maar ten doel hebben de ideologie van de christendemocraten te verbreiden op het westelijk halfrond. Frei is een gematigd linkse christen democraat. PAUS OVER .OECUMENE: VATICAANSTAD (KNP) In de al gemene audiëntie van vandaag heeft Paus Paulus ter gelegenheid van het be gin der internationale bidweek een groet „vol achting, hoop en liefde aan alle chris telijke broeders" gericht. De Paus zei te weten, dat het pauselijke primaatschap voor de meesten van hen een der voor naamste hinderpalen ls voor het herstel der eenheid. „wy worden bulten de katholieke kring vaak beschuldigd en men ziet one niet graag, wy proberen niet one te recht vaardigen, ook al geloven wy het in naam van Christus onze Heer te kunnen doen. wy wagen het slechts al onze ge dachten en wensen tot hen te richten in een nederig en eenvoudig woord: vreest niet. Weest niet bang voor degene, die weet dat hy de waarachtige plaatsbe kleder van Christus is, die uw christe lijke waarden wil erkennen en respecte ren, die u tot een gesprek in vrede uit nodigt en die u met het gebaar van Pe trus groet en zegent". De Paus sprak vervolgens over de bid week en spoorde alle gelovigen aan er aan deel te nemen. Hy noemde de oecu menische beweging een zaak van de grootste betekenis maar ook ingewik keld en moeliyk. Oecumene is niet een oppervlakkig irenlsme of een zucht tot vereenvoudiging. De toenadering tot de gescheiden broeders moet verlopen in grote eerbied en groot begrip voor de werkelijke christelijke waarden, die bij hen aanwezig zyn. Maar dit betekent niet, dat de Integriteit van het katholie ke geloof eronder mag ïyden. Zy mag ook niet leiden tot verslapping der ker- kelyke tucht of vergezeld gaan van licht vaardige kritiek op het eigene. Benoemingen ROTTERDAM (NNP) De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A Jansen heeft de zeereerwaarde heer J. C. Loerakker eervol ontslag verleend als pastoor van de St.-BarthoLemeusparochie te Schoon hoven. Tot zijn opvolger is benoemd de zeereerwaarde heer P. M. J van Vliet, thans pastoor van de H. Barbacnapa-rochae te Rotterdam. Tot pastoor van de H. Barbaraparochiie te Rotterdam ia be noemd de zeereerwaarde heer N. M. Nooy thans kapelaan van die Christus Koning- parochie te Den Haag. MAASTRICHT Het bezoek van ver schillende hoge NAVO-officieren aan Zuid-Limburg is gepaard gegaan met een bezoek van een aantal provo's, die het speciaal op generaal von Kielmans- egg hadden gemunt. Zij veroorzaakten enige relletjes. De politie greep vijf jon gens en twee meisjes bij de kraag en transporteerde hen naar het politie- De anti-Kielmansegg kreten slakende en met protestcirculaires zwaaiende knapen hadden zich voornamelijk ver zameld voor het gouvernementsgebouw, waar verschillende generaals met de gouverneur en zijn echtgenote de lunch nuttigden. Om paal en perk te stellen aan het gedoe van de knapen, sloot de politie de straat voor het gouvernement voor alle verkeer af. Dat er wat vreemds in de lucht hing, bleek al in het middaguur toen gene raal Lemnitzer had toegestaan een kor te verklaring voor journalisten te zul len geven. Dit gesprek had plaats ln de officiersmess van de Tapijnkazerne in het bijzijn van verschillende andere ho ge officieren, waaronder generaal von Kielmansegg. Tot deze persconferentie was ook de Limburgse provo-leider drs. H. Mol doorgedrongen. Hij had een pak- je in het Nederlands gestelde anti-Kiel mansegg plakplaatjes bij zich, die hij uitdeelde. Aan generaal von Kielmans egg stelde hij de vraag, of hij deze plak plaatjes kende. Even later ging hij aan het hoofd van een groep jongeren voor het gouvernementsgebouw, waar leuzen tegen von Kielmansegg werden aange heven en kwistig protestcirculaires wer den uitgedeeld. Tegen de gearresteerden werd proces verbaal opgemaakt terzake verstoring van de openbare orde. Tevens werd pro- ces-verbaal opgemaakt wegens persoon lijke belediging van generaal von Kiel mansegg. Dit laatste proces-verbaal wordt echter eerst effectief, wanneer de generaal een klacht zou indienen. In be slag werden genomen honderd pamflet ten met voor de generaal beledigende tekst, alsmede enkele spandoeken met daarop teksten als „von Kielmansegg van nazi tot NAVO" en „Kielmansegg hem ins Reich". De NAVO gearresteer- allen afkomstig HET ideologische geschil tussen China en de Sovjet-Unie oefent een buitengewoon schadeiyue Invloed uit op Noord-Vietnam, zo schryffi de New Vork Times. Corres pondent Harrison E. Salisbury, die on langs van een bezoek aan Hanoi is teruggekeerd, schreef uit Hongkong: „Nergens worden de spanningen, ge schillen en kleine gevoeligheden als gevolg van de botsingen tussen de communistische reuzen, China en de Sovjet-Unie, sterker gevoeld dan in Noord-Vietnam. De gevechtskracht van Noord-Vietnam is vrywel geheel afhankeiyk van de hulp en steun van zowel China als de Sovjet-Unie. Zo doende vormt het conflict tussen deze twee landen in feite een bedreiging voor het bestaan van de kleine Indo- chinese communistische staat, voor zyn vermogen om de strijd tegen Amerika's superieure materiële macht vol te houden." Belde landen zyn van vitaal belang voor Noord-Vietnams defensie, aldus het blad. ,3eide leveren levensmidde len, wapens en materiaal zonder het welk Noord-Vietnam zich ln de strijd nauweiyks staande zou weten te hou den. Zonder die hulp zouden Hanoi en zyn bondgenoten in het zuiden, het nationale bevrijdingsfront, gedwongen zyn him toevlucht te nemen tot een guerilla-actie op kleine schaal." De levering van het materieel onder vindt reeds moeilijkheden, aldus de Times. „Nu de soheuring tussen China en de Sovjet-Unie groter wordt, nemen de problemen ten aanzien van de ver zending door China met de dag toe. Reeds in het voorjaar van 1966 heb ben de Chinezen de Russen voorgesteld hun materieel per schip te doen ver voeren. De Russen merkten naar aan- „Een groot gedeelte van zyn revolutio naire loopbaan zetelde liij echter in China. Hq heeft even nauwe en oude betrekkingen met de Chinese party, waarvan hij eens lid was", aldus de Times. Door het groeiende conflict tussen China en Rusland worden de taken van Hanois leiding verzwaard, aldus de Times. ..Tot dusverre hebben de bekwaamheid leiding daarvan op, dat de Chinezen de zendingen soms weken en zelfs maanden hadden vastgehouden." Tot dusverre, aldus de Times, ls Hanoi door een verscheidenheid van factoren erin geslaagd met zowel Moskou als Peking te biyven werken. Van oudsher heeft president Ho Tsjl Minh nauwe relaties met de Russische oommunls- tenzyn betrekkingen met de lei ding ln Moskou zyn harteiyk." van president Ho Tsji Minh, de diplo matie van premier Dong, de talenten van generaal Vo Nguyen Glap, de mi nister van Defensie, en wellicht ook de speciale pro-Chinese houding van Le Duan, de partijsec itarls, de stroom hulp min of meer intact gelaten. Maar welingelichte waarnemers te Hanoi wagen zich af: hoeveel langer kan dit duren? Het antwoord, zo geloven zij, kan Hanoi niet geven, maar Mo6kou en Peking wel." De Maastrichtse politie heeft de afge lopen nacht nogmaals vier provo's aange houden ln verband met het bekladden van het Duitse consulaat aan de Wilhel- minasingel. Een aantal jongelui had daar met witte verf de ramen en deuren „be werkt". Ook het bordje en het huisnum mer van het consulaat werden onzichtbaar gemaakt. De politie had het niet moeilijk met het vinden van de daders. Een spoor van verfdruppels leidde overduidelijk naar een tegenover liggend pand nummer 49. De politie heeft daar eerst drie en later nog eens één jongeman uitgehaald. De provo's waren daar op de kamer van provohoofdman Mol. Op het wegdek had den de jongemannen eveneens een aantal grote hakenkruisen geschilderd. Geheime Britse defensiestukken lagen op straat LONDEN (Reuter) Het Londense blad „The Times" meldt vandaag dat een van zijn employes in Chlselhurst, een stadje even buiten Londen, gehei me documenten over Amerikaanse ra ketten verspreid over de straat heeft ge vonden. Alle papieren waren verschroeid alaof een poging was gedaan ze te ver branden. De documenten zijn overgedra gen aan het Britse ministerie van De fensie. Naast bijzonderheden over de Cor poral-, Hawk- en Honest Johnraketten bevatten de documenten ook gegevens over proeftereinen en raketfabrieken in de VS en over onderhouds- en oplei dingskwesties. Er schenen ook ver plaatsingsorders voor eenheden van het Britse Rijnleger en afspraken voor be zoeken van hoge officieren aan bases in Europa en Amerika bij te zijn. ■h De opperbevelhebber van de NAVO, generaal Liman L. Lemnitzer, heeft een bezoek gebracht aan het AFCENT-hoofdkwartier in Bruns- sum. In zijn gezelschap bevonden zich ook generaal Walter C. Walker (rechts) die belast is met de coör dinatie van de verhuizing. Tussen de provobetogingen door konden de heren ongestoord rondkijken in de barakken in aanbouw. Ramsey aanvaardt wettige abortus LONDEN (AP) De aartsbisschop van Canterbury, dr. Michael Ramsey, heeft dinsdag aangedrongen op bet wet tigen van abortus in Engeland ln zekere getallen. Hij zei. dat abortus moet wor- toegestaan ln gevallen waar gevaar Dit zou ook kunnen gelden bij geval- »n van zwangerschap na verkrachting n waar gevaar bestaat voor de geboor- e van een misvormd kind. Ook zou men tot abortus kunnen overgaan als het dragen van een kind de krachten van de moeder te boven zou gaan. Dr. Ramsey i het onbeperkt toestaan van abortus de hand. „Wij weten, dat sommige sen abortus praktisch onbelemmerd mogelijk gemaakt willen zien", zo zei hij. Het Britse Lagerhuis heeft in juli vorig Jaar met 223 stemmen voor en slechts 29 stemmen tegen de belangrij ke tweede lezing goedgekeurd van een wetsontwerp op abortus, waarmee men de bestaande we'ten wil liberaliseren. Het ontwerp vindt vandaag door een commissie van het Lagerhuis besproken later voor de laatste derde lezing sr aan het parlement voorgelegd.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5