S)e Ceidóe Sou^ant Soekarno en Soeharto voor de camera Orde Baru t v-documentaire over Indonesië na oktober 1966 RAUWE HOEST? ABDIJSIROOP! KRO heeft er II nieuwe Randfiguren: televisieomroepster bij Erich Kastncr PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 18 JANUARI 1967 Bloedtransfusie voor de 11 werkgelegen he id VEGEN de bijzondere maatregelen van de overheid om in enkele probleemgebieden de werkgelegenheid te stimuleren, zal niemand bezwaar mogen maken. Door het snel stijgende aantal werklozen in die streken èn soms door de hulp, die ondernemers over de grens van Nederlands partners in de E.E.G. krijgen, moet onze regering voèren'°beren bedri*vi&heid °P te Gedeeltelijk hebben de werkgevers hiermee prompt gehoor gekregen voor hun verzoek om herstel van investerings faciliteiten, bijvoorbeeld door vervroegde afschrijvingsmogelijkheden en een rui mere investeringsaftrek. De toekomst van het bedrijfsleven zien sommige werkgevers, bijvoorbeeld het bestuur van het Verbond van Neder landse Werkgevers, overigens minder rooskleurig in dan het Centraal Plan bureau; voor hen is het nog maar een vraag of dit jaar het niveau van Neder lands investeringen gehandhaafd kan worden op het totaal van 1966. Voor bepaalde bedrijfssectoren het Werk geversverbond spreekt zelfs van ..grote delen van het industriële bedrijfsleven" verwacht men een daling in de inves teringen. Wat de vreugde over een beter wor dende betalingsbalans vanwege het pers pectief op langere termijn weer wat dalen doet. MAAR de Injectie ln de probleem gebieden komt er, tenminste wan neer het bedrijfsleven er gebruik van wil maken. Immers, investerings- facilitelten zijn niet de enige factor, die bij het nemen van beslissingen over vestiging of uitbouw van een bedrijf meespelen. Het zou bijvoorbeeld niet meer dan een tijdelijk helpende bloedtransfusie zqn, wanneer in het noorden en zuiden van ons land ondernemingen komen, waar van op langere termijn de rentabiliteit onzeker is. De werkgelegenheid is er nu mee ingekrompen door financiële moeilijkheden en gebrek aan afzet mogelijkheden van bestaande bedrijven. Van het grootste belang is derhalve niet, dat er geïnvesteerd wordt, maar wat er geïnvesteerd wordt. En niet veel minder tellen de algemene, nationale en Europese economische vooruitzichten mee. Zo wordt naar onze mening bij het gehele investeringsbeleid nog veel te weinig rekening gehouden met de ge volgen van de integratie op de gemeen schappelijke markt. Wil men het werkgelegenheids probleem op structureel veilige manier oplossen, dan moet men niet alleen met bloedtransfusies werken, maar wel dege lijk ook goed in het oog houden welke geneesmiddelen voor de definitieve sa nering onmisbaar zijn. Geen industrie waarvan de welvaart mogelijk zeer tij delijk zal zijn. EEN vraagstuk apart blgft de bouw nijverheid. In het belang van een versnelde inhaalactie heeft oud-minister Bogaers destijds het aantal bouwvakkers hoog opgevoerd. Financiële moeilijk-1 heden maken het benutten van het snel- toegenomen legioen in zijn geheel nu onmogelijk. Bij de komende kabinetsformatie zal worden nagegaan of een goed bouw beleid (inclusief sanering) en de finan ciële mogelijkheden het handhaven van het huidige aantal bouwvakkers wense lijk maken. Zo ja. dan zal men als ge meenschap daarvoor offers moeten brengen. Zo neen, dan moet de overheid helpen terug draaien. Want ergens is de bouwactiviteit er voor de gemeenschap en niet de ge meenschap voor de bouwactiviteiten. Om het voorbeeld van de bloedtransfusie vast te houden: men moet de dosis toe gevoegd bloed ook niet te groot maken. NEDERLAND I 18.45 uur: Pipo de clown 18.50 uur: Nieuws in het kort STER 18.55 uur: Reclame-uitzending NTS 19.00 uur: Mona, t.v.-serie 19.25 uur Inburgeren, politiek programma SOCUTERA 19.51 uur Uitzending Stichting Socutera STER 19.56 uur: Reclame-uitzending NTS 20.00 uur: Journaal STER 20.16 uur: Reclame-uitzending NTS 20.20 uur: Zendtijd Politieke Par tijen uitzending van CHU 20.30 uur: Drie verhalen van O'Henry. film 21.45 uur: Tweede journaal 22.50 uur. Sluiting NEDERLAND II NTS 20.00 uur: Nieuws in het kort STER 20.01 uur: Reclame-uitzending VPRO 20.05 uur: De avonturen van Tom Sawyer t.v.-serie 20.35 uur: Randfiguren, cabaret programma 21.20 uur: Concert door Daniël Wayenberg en Yi-Kwel Sze 21.50 uur: In het leerhuis, reli gieus programma STER Reclame-uitzending NTS 22.15 uur: Tweede journaal TELEAC 22.30 uur: Studievoorlichting A.R. lust de opdringerige vrijers niet RESOLUTER nog dan de meeste KVP- politici doen, verzetten anti-revolu tionaire kopstukken zich tegen de eis van liberalen en socialisten, dat de con fessionele partijen reeds vóór 15 februari bekend zullen maken met wie ze na de verkiezingen zullen meewerken aan de kabinetsformatie. In „Nederlandse Ge dachten", orgaan van de ARP, wordt deze eis op de volgende scherpe manier afgewezen. „Ze staan onder de ramen van de con fessionele partijen, maar niet met sen timentele muziek. Ze roepen: zeg dat je wel met m ij wilt en niet met h e in. Maar het raam blijft gesloten en het antwoord blijft uit. Ook als de toon van 4Je vrijer dreigend wordt. Zeg je geen ja, dan verlies je de gunst van je progres sieve bruidsjonkers en gaan die jongelui fnet mij wel ergens souperen. Het helpt allen-aal niét. W*anf iri elk geval de Anti-Revolutionaire Partij-loopt niet vooruit op de verkiezingen en hand haaft haar zelfstandigheid en v r Ij h e i d bij de kabinetsformatie. Zij heeft die beide nodig, om voor haar deel op de juiste t ij d, mede gelet op de uitslag van de verkiezingen, haar beslis sing te nemen in het belang van h'e t land. Het handhaven van die vrij heid betekent concreet het bewaren van vrijheid en ruimte voor de fractie. Te zijner tijd zal H.M. de Koningin na het bestuderen van de ingewonnen advie zen een formateur aanwijzen. Het is héér keuze. En die formateur zal een program ontwerpen voor een door hem te vormen kabinet. Dén komt voor de fractie van de Tweede Kamer de vraag, of ztf steun zal kunnen verlenen aan dat program en de daarmee samenhangende plannen betreffende de formatie van een kabinet. Die vraag beantwoordt de fractie g e- heel zelfstandig, zelfs zonder in spraak van het centraal comité. De for mateur treedt met de fracties in overleg en moet de zekerheid hebben, dat het ook werkelijk de fracties zijn, die ant woorden. Wanneer de partij of haar be stuur, zonder le. de uitslag der verkiezingen te kennen2e. de soms snel zich voltrekkende evo luties der partijen te kennen (in de P.v.d.A. schijnt momenteel een duide lijke opschuiving aan de gang naar „links"/: Se. het program van een door H.M. de Koningin te benoemen forma teur te kennen, reeds bij voorbaat, .tijdig, zou antwoorden op de vrijers der haar raam, dan zou zij de fractie de handen binden. Zij zou en dat is het meest beden kelijke de formatie tot een schijn vertoning helpen maken, omdat de eigenlijke vorming van het kabinet zou plaatsvinden in een conclave van de partijkardinalen. Met misschien en hoogstens H.M. de Koningin als redster in de nood, als het conclave niet tot de vereiste eenparigheid zou kunnen ko men. De ministers zijn dienaren der Kroon en geen zetbazen der partijen. Wij vragen de steun van de kiezers, niet op grond van wat wij aan st vreemde vrijers antwoordenmaar grond van ons eigen duidelijk principieel g e f u n dee r d program vait actie", aldus het'artikel in' .Neder landse gedachten". Niet sterk in deze standpuntbepaling vinden we het bezwaar dat kabinetsfor matie bij afspraken vooral het. resultaat worden zou van een conclaaf van partij kardinalen. Erg fraai gaat het immers nu ook niet. Wel spreekt ons het ar gument aan, dat een voorafgaande bin ding de confessionele partijen voor ver rassingen zou kunnen plaatsen door evoluties in andere partijen. De liberale-en socialistische vrijers wil len KVP en AR nu dwingen tot huwelijksbelofte, zonder dat vast staat hoe de bruidegom zich straks gaat ge dragen. Onder druk van links heeft de Partij van de Arbeid bij haar program samenstelling vreemd geschutterd; w aan zijn straks de socialistische onder handelaars gebonden en waaraan n'"*"" Mr. Toxopeus van zijn kant eist als vrijer garanties op een manier waarbij de schuld, van het niet doorgaan van de bruiloft en het mislukken van een een maal aangegaan huwelijk altijd op de bruid zal terugvallen. Is het hem om de bruid of om de bruidschat te doen? Onder zulke omstandigheden voelen ook wij—hoewel wij principieel minder fel tegen voorafgaande bindingen zijn als „Nederlandse Gedachten" is weinig voor Inwilliging van de opdringerige at tenties van liberalen en socialisten en vrijersvoeten. Tijd voor rode oorlogsheren MAO TSE TOENG en de zijnen hebben geen snelle beslissingen ln hun voor deel tot stand kunnen brengen. Zoals de zaak nu is, kan men zich afvragen of er in het grote land nog het centrale gezag bestaat, dat de communisten na het veroveren van de macht in zo'n korte tijd hadden weten te vestigen. Het is zelfs niet helemaal duidelijk hoeveel groepen momenteel bij de strijd om de macht betrokken zijn. Wat in het alge meen als de groep Mao wordt aange duid is alweer uiteengevallen in een linker- en een rechtervleugel. De lin kervleugel die het leven eist van al de genen, die niet de extreme denkwijze volgen en de rechtervleugel, die wat milder staat tegenover „hen die fouten hebben begaan". Naar het schijnt be hoort Mao en zeker Tsjoe En Lai tot deze rechtervleugel, maar het is zelfs niet duidelijk in hoeverre Mao Tse Toeng alleen maar een symbool is of ook werkelijk een machtsfactor. Twee grote groepen zijn in ieder ge val te onderscheiden: de groep van het massale, gelijkvormige communisme en de groep van het meer realistische com munisme, dus van lieden, die de exacte feiten en gegevens als uitgangspunt ne men en daar desnoods de leer aan aan passen. Onder deze groep vallen de zo genaamde technocraten ofwel experts, die zich ideologisch nauwelijks gebon den voelen. Onder deze groep vallen de vakarbeiders, de kleine partijfunctiona rissen, die zich niet meer tot de grauwe massa willen rekenen, kortom een groot deel van het stedelijk proletariaat, waarschijnlijk ook legerofficieren. Voor hen heeft het communisme onmiddellij ke lotsverbetering gebracht en zij wen sen geen terugval in de grauwe gelijk geschakelde (boeren) massa, die voor Mao de zege bevocht en die hij nog ziet als de ziel van de revolutie. Bovendien zien velen van hen met hun niet door Ideologische grenzen beperkte inzichten voor China andere mogelijkheden dan het rode boekje van Mao biedt. Bij deze groep zijn staatspresident Lioe Tsji en partijsecretaris Tenh Hsiao en gekozene af- De NTS zendt levering uit het serieprogramma „In burgeren" uit. De titel luidt „Kiezer - gekozene" en houdt verband met de re latie tussen kiezers en volksvertegen woordigers, waarvoor de laatste tijd veel belangstelling bestaat. Het pro gramma handelt over de betekenis en de inhoud van het vertegenwoordigen in en buiten de politiek. De presentatie van het programma, samengesteld door drs. W. Langeveld en geproduceerd door Hedda van Gen nep, berust weer bij Han Lammers. Ned. I 19.25 uur. HILVERSUM I VARA 20.05—20.55 uur: Trammelant in Loeren aan de Hor. hoorspel 21.50—22.30 uur: Swing en sweet, mu ziekprogramma 22.55—23.35 uur: Contrasten, muziekpro- HILVERSUM II NRU 20.15—22.30 uur Stereo-concert door Concertgebouworkest NCRV 23 15—23.55 uur: RADIONIEUWS DIENST HILVERSUM I: 7.00. 8.00. 11.00. 13.00. 16.00. 20.00, 2.30. 23.55 18.0 HILVERSUM 7.30. 8.00. 8.30. 12.30. 19.00. 22.30. 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 De NTS zendt vanavond de documentaire „Orde Baru" (Nieuwe Orde) uit. De opnamen voor dit programma werden gemaakt door een NTS-cameraploeg, die drie weken in Djakarta verbleef. Verslaggever was de in New York wonende Nederlandse journalist Willem L. „De communisten hebben ons Oltmans. Cameralieden waren Fred Romeijn en Loet Hentze van Cinecentrum. De produktieleiding berustte feuiuet bij Jan van der Kolk van de NTS. De uitzending behan- fering,' nlso delt het huidige stadium van de Indonesische revolutie, een jaar na de staatsgreep van oktober 1965. bedr "ogen Na enige vertraging bij het verstrek ken van de visa in Bangkok ondervond de Nederlandse televisieploeg van de Indonesische autoriteiten grote mede werking. De equipe werd enige malen door president Soekarno informeel en bijzonder gastvrij ontvangen. Onder meer bij een diner in gezelschap van de Nederlandse ambassadeur, andermaal bij gelegenheid van een ontvangst van o.a. dr. Visser 't Hooft, voorzitter van de Wereldraad voor Kerken. Verslaggever Oltmans heeft tijdens het verblijf van de ploeg in Djakarta in totaal ongeveer 20 uur -met Soekarno kunnen spreken. Niettemin bleef het -moeilijk de. president te bewegen een vraaggesprek vóór de camera toe (e staan. Tenslotte ging hij ermee ak koord, dat de geluidscamera zou wor den opgesteld tijdens een informele ontvangst van enkele ambassadeurs in zijn paleis in Bogor. De NTS-ploeg keerde terug met unieke opnamen van de president. Een gedeel te daarvan zal in de uitzending van vanavond worden getoondeen an der deel volgt ln de tweede afleve ring. Het was ook bij gelegenheid van deze ontvangst dat Soekarno z(jn nemen om prinses Beatrix uit te no digen bekend maakte. Deze verklaring werd reeds in het NTS-programma „Monitor" uitgezonden. De verklaring van de president werd voor uitzending vastgelegd nadat door de opnameploeg het kabinetspresidium was geraad pleegd en nadat overleg had plaats ge vonden tussen generaal Soeharto en president Soekarno. Ondanks de vriendelijke sfeer waarmee de ploeg werd ontvangen, bleek het uitermate moeilijk de voorzitter van het kabinetspresidium, generaal Soeharto, te benaderen. Deze had nog nimmer Ping de favorieten. Het moet een ster ke groep zijn, want de openlijke machts strijd is nu al anderhalve week aan de gang zonder dat gezegd kan worden dat een van beide partijen een overwe gend voordeel heeft behaald. Het leger, verdeeld als het waarschijnlijk is, heeft nog geen enkel gewicht in de schaal ge worpen. Volgens geruchten zou Mao's kroonprins, maarschalk Lin Piao zich in het noorden (Mantsjoerije) bevinden om steun te werven voor minder bereid willige legereenheden in het oosten en zuiden van het land. Bij de bepaling van de keuze spelen zeker regionale achtergronden en persoonlijke carrière opvattingen van de betrokken commaïi- danten mee. Regionale achtergronden zullen des te meer gaan overwegen, naarmate het centrale gezag aan kracht verliest. Gaat China wellicht een perio de tegemoet, die een precedent heeft in de Chinese geschiedenis: die van de war-lords de oorlogsheren"? Het is mogelijk, maar dan zijn het toch waar schijnlijk communistische oorlogsheren. „Inburgeren" over relatie tussen kiezer in een televisievraaggesprek toege stemd en ook nu gaf hij er de voorkeur aan te zwijgen. Kort tevoren had hij zowel de Amerikaanse NBC als een Japanse televisiemaatschappij gewei gerd. Na veler bemiddeling kreeg Olt mans op de laatste dag van het ver blijf toestemming. Hoewel generaal Soeharto ook Nederlands spreekt, gaf hij' er de voorkeur aan ter voorkoming van fouten in het Indonesisch te ant woorden, in het bijzijn van zijn adju dant en tolk kolonel Soetikno. Toege staan jvaren vijf minuten. Het werd bijna een half uur. Voor de voormalige vice-president Mo hammed Hatta was het de eerste maal na de mislukte staatsgreep, dat hij voor de camera's verscheen. Ook hij verschijnt vanavond in de uitzending. Generaal Nasoetion verontschuldigde zich met drukke bezigheden. Hij beant woordde de vragen schriftelijk. die zal handelen over de verhou ding met Nederland, is thans in voor bereiding. Aan deze uitzending zullen onder anderen meewerken de Neder landse ambassadeur, de heer Schiff; generaal Herman Boedojo van de ma riniers; vice-admiraal Mardanus en de huidige minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen Sarino. De da tum van de tweede uitzending zal nog nader worden bekend gemaakt. Ned. I 21.45 uur. Amerik. volksliederen. (ADVERTENTIE) Als andere middelen falen, neem dan het middel waarop zelden vergeefs een beroep gedaan is, ABDIJSIROOP 's werelds beste hoestsiroop. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De aankondiging van het programma studievoorlichting bracht zaterdagmiddag jl. een nieuw gezicht op het televisiescherm. Dat van de Utrechtse Thoma Fran?oise Ver- meulen-Adelaar, die op dat moment haar debuut maakte als KRO's nieuw ste televisieomroepster. Thoma (leeftijd ergens in de twintig) woont met haar echtgenoot (die een stoffenzaak drijft) en haar een jaar oude zoontje op de Lijnmarkt. Zij volg de in Utrecht de middelbare school (Sint-Bonifatius-lyceum) en studeerde daarna m.o.-Frans. Tot haar huwelijk gaf zij Franse lessen op verschillende Mohammed Said, allemaal wel kwaliteit hadden werd het toch een avond om het t.v -toestel van begin tot eind te laten aanstaan. Spe ciale kritische begeleiding was eigenlijk overbodig, behalve dan dat „Onder ande ren" 't eigen karakter 'n beetje verloo chende. Ellen Blazer maakte eigenlijk een normale bedrijfsreportage van Joop Geesinks Dollywood. Aard en actualiteit (reclame-tv.) van het bedrijf, alsmede Ellens aandacht voor de mens die er creatief werkt, zorg den overigens voor 'n prettig halfuurtje. Dat deed ook Henk Elsink in zijn Koo- permoolen. Zelf beter op dreef dan ge woonlijk. had hij bovendien Tonny Huurdeman te gast die een mooi num mertje maakte. Benevens Annie Frate- lini die bezong waar een „java" toe lei den kan. Allemaal geslaagd dus. En dat op een Z.-Carsavond die vrijwel gega- ïandeerd een voortreffelijke uitzending oplevert, Vf In de uitzending van vanavond ko men verder aan het woord generaal- majoor Achmir Machmoed, militair commandant van Djakarta; de onder minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen uit het vorige kabinet, Mohammed Said Reksohadiprodjo („Pak Said"), alsmede de bekende journalist Mochtar Loebis, wiens krant „Indonesia Raja" door Soekarno werd opgeheven. Loebis bracht - bijna tien j'aar in de gevangenis door. Hij werd onlangs onderscheiden met een inter nationale persprijs. Dezer dagen werd bekend, dat hij pogingen in het wei'k a stelt zijn krant opnieuw uit te geven. Olirl-^taatc^PPrPtaTlS Van een dagblad in Singapore kreeg Diaawoowownu hij twee zetmachines ten geschenke. -i-i i De tweede NTS-uitzending over Indo- XljgclS SpFCCKt OVG1 bejaardenprobleem In 't VARA-radioprogramma van van avond is een toespraak te beluisteren van de heer C. Egas, ex-staatssecreta- ris van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk. De heer Egas roert in zijn toespraak de problematiek van de gepensioneerden aan. Was men na de oorlog van mening dat het bejaar denprobleem opgeheven zou zijn'als ei maar een goed ouderdomspensioen was, nu blijkt dat een heel ander pro bleem, niet minder groot, zich voor doet: de oudere mens staat na zijn pensionering buiten spel, buiten di maatschappij. In de dynamische, snel veranderende samenleving beteken oud en ervaren maar al te vaak ver stard, door de snelle technische veran deringen wordt de oudere mens in de arbeid minder hoog gewaardeerd. Vele ouderen leven na hun pensionering echter nog tientallen jaren, een heel hoog percentage is de eerste tien jaar na het met pensioen gaan nog zeer vi taal naar lichaam en geest. De heer Egas geeft in zijn toespraak mogelijkheden aan om uit dit, voor zeer veel oudere Nederlanders bijzon der reëel aanwezige probleem te gera- Hilversum I, 21.35 uur. scholen. Thoma is een jonger zusje van Christel Adelaar, die al enige jaren be kendheid geniet door haar medewer king aan een aantal radioprogramma's Bij toeval vindt Thoma is ze ei genlijk in dit nieuwe vak terecht geko men. Ik heb niet eens gesolliciteerd. Het komt, omdat ik acht jaar geleden eens in Hilversum ben geweest voor een qiuz. Ze hebben me daar toen ge signaleerd en geregistreerd. Het leek ze wel wat. Toen ze een omroepster no dig hadden", hebben ze na al die jaren aan dat meisje in Utrecht gedacht. Ze vroegen ol ik een test wilde maken. Dat is niet veel, maar meer wil ik ook niet, want ik heb uiteindelijk ook nog een quiz. Ze hebben me daar toen ge- ik nog niet. Ik kan er nog niet enthou siast over zijn. Ik moet het eerst eens een tijdje aanzien. Het kan wel leuk worden natuurlijk. Het vaardig en met fraaie stem spreken is voor Thoma overigens geen onbekende zaak. Al ja renlang is zij geïnteresseerd in decla matie. Daarin blinkt zij regelmatig tij dens wedstrijden uit. Van deze erva ringen hoop zij in haar nieuwe werk kring veel profijt te hebben. In de serie Randfiguren brengt de VPRO vanavond een programma ge wijd aan Erich Kastner. Deze satiri cus, lyricus, cabaretier, chansondich- ter en auteur werd in 1899 in Dresden geboren. Hij studeerde aanvankelijk voor onderwijzer, maar verplaatste zijn interesse al gauw naar de Duitse taal, toneelgeschiedenis en dramatur gie. Al in zijn studietijd werd Kastner benoemd tot redacteur van het Leizi- ger Tageblatt. In 1925 studeerde hij af en in hetzelfde jaar ging hij meewer ken aan het beroemde satirische tijd schrift Die Weltbühne, het blad dat door Kurt TuCholsky werd groot ge maakt. Kastners eerste verzenbundel verscheen in 1928; het belangrijkste ge dicht hieruit 'Kent gij het land waar de kanonnen bloeien' is een van de on derdelen van deze aflevering van Rand figuren. Tijdens de jaren van het nazis me was Kastner gedwongen zich te be perken tot het schrijven van kinderboe ken (w.o. Emil und die Detektiven), maar na de oorlog was hij de eerste die zich weer op het Duitse cabaret wierp. Aan Randfiguren werken mee: Kitty Janssen, Henk van Ulsen en Willem Nijholt. De muziek werd gecomponeerd door Henk van Dijk. Vertaling en pre sentatie Ernst van Altena. Ned. II 20.35 uur. Dan. Wayenberg en Yi-Kwei Sze In het VPRO-programma van van avond presenteert Yehudi Menuhin de Nederlandse pianist Daniël Wayenberg en de Chinese bas Yi-Kwei Sze. Daniël Wayenberg speelt: Poisson d'or, Debussy; Ballade opus 118, Brahms; Etude opus 25 nr. 9. Chopin en Etude opus 8 nr. 10. Skrjabin. Yi-Kwei Sze brengt: Oh Tod. Brahms; Der Feldherr, Moesorgski en Chinese folksong. De opnamen voor dit pro gramma werden gemaakt ln het Toneel museum te Amsterdam en in kasteel Oud-Zuylen te Utrecht. Nederland II. 2120 uur.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2