Tina Scarlett' niet voldoende getest Wilson en Brown zoeken steun bij chaotisch Italië Beatles gaan nieuwe film maken ZUID-VIETNAM WIL MET HANOI PRATEN Roemenië wil 1,8 min dollar terug betalen Akkoord mevr. Kennedy en William Manchester Mijnwerkershond eist leiding in Lim burg op DINSDAG 17 JANUARI 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van onze correspondent) LONDEN, maandag De Beatles zijn gereed om een nieuwe film te maken hun eerste sedert „Help" van twee jaar geleden. Owen Holder, een Britse televi sie- en toneelschrijver, heeft voor hen een dolle klucht bedacht en legt thans de laatste hand aan het scenario. Zodra het gereed Is, zal een begindatum uitge kozen worden voor de opnamen. Dit zal de derde film van de Beatles zijn. Het ligt in de bedoeling hem in kleuren te draalen In Londen. De 47-jarige producer Walter Shenson, die ook de twee andere Beatlefilms ge maakt heeft, verklaarde gisteren in Lon- deni „Ik zou er graag vroeg in de lente mee beginnen, maar dat kan alleen als het scenario helemaal in orde is. De jongens stellen verbazend hoge eisen aan zichzelf." Shenson heeft honderden scenario's gelezen om een geschikt film verhaal te vinden. John, Paul, George en Ringo zullen in hun nieuwe film niet optreden als „Beatles", maar gewoon als vier jonge mannen in Londen. John Lennon en Paul McCartney zullen de filmmuziek componeren. Tot dusver heeft de film echter nog geen titel. Hij wordt gewoon „Beatles 3" genoemd. Rapport SVB wijst op mankementen in toelagenbeleid AMSTERDAM (ANP) Uit een on derzoek van de Studentenvakbeweging (SVB) is gebleken, dat het huidige stu- dietoelagenbeleid van het ministerie van onderwijs en wetenschappen diver se mankementen vertoont. Met behulp van een computer van de technische hogeschool te Delft en met medeweten van het ministerie heeft men een tabel- lenrapport opgesteld, dat een overzicht geeft i i de grootte der toelagen waar op do student afhankelijk van leeftijd, ouderlijk inkomen en andere factoren recht heeft. Het doel van d® publikatle is eontrole te kunnen uitoefenen op de hoogte van d® door het ministerie uitgekeerde, dan wel uit te keren toelagen. Diverse ma len is gebleken dat bij de berekening van d® studietoelage, die bij het ministerie jnet de hand wordt verricht, fouten zijn Ingeslopen. De studenten hebben met dit rapport d® mogelijkheid na te gaan of hun toelage Juist is berekend. Tevens geeft het overzicht een Inzicht in het óoor het ministerie gehanteerd epsteem. Nederlandse steun aan Ned. Antillen DEN HAAG (A.N.P.), In het Antillenhuis in Den Haag hebben minister-president dr, EL Jonckheer van de Nederlandse Antillen en vioe-mlnlster- president mr. B. W, Blesheuvel, belast met luminkrijkszaken, het protocol ge tekend, waarbij de Nederlandse hulp verlening voor de jaren 1967 tot 1972 aan de Nederlandse Antillen wordt ge regeld. Onder voorbehoud van goedkeuring door de Nederlandse ministerraad en de Eerste en Tweede Kamer ls minister Biesheuvel bereid te bevorderen, dat voor genoemde periode in totaal een be drag van 240 miljoen gulden aan de Nederlandse Antillen ter beschikking *al worden gesteld. De voormalige brigadegeneradf Soepardjo, een van de leiders x staatsgreep in Indonesië, is dezer dagen gearresteerd. Hij wc vlak bij de luchtmachtbasis Halim. Geboeid werd hij overgebracht. -ï de mislukte ondergedoken ar Djakarta (Telefoto) LOODS VOELDE ZICH „HULPJE VAN KAPITEIN" KLEEF (DPA) In Kleef Ls gisteren het proces begonnen rond de ondergang van de Deense veerboot „Tlna Scarlett", de grootste scheepsramp die zich na de laatste oorlog op de R\jn heeft voorge daan. Zeven personen, onder wie de directeur van een Keulse werf worden medeschuldig geacht aan het ongeluk op de Rijn bjj Loblth, waarby twee mensen om het leven kwamen, 22 zwaar gewond werden en grote schade werd aange richt. Het ongeluk gebeurde op 7 okto ber 1980. Er zjjn 94 getuigen uit West- Duitsland, Nederland en Denemarken opgeroepen. Het proces zal waarschijn lijk tien dagen duren, wordt dinsdag voortgezet. Over uitbreiding bestand nieuwjaar SAIGON (Reuter/AFP-AP De Kuldvietnames® regering heeft dinsdag besprekingen met vertegenwoordigers van d® Noord Vietnamese regering aange boden voor uitbreiding van het komende bestand ter gelegenheid van het Viet namese nieuwjaar, het „Tet". Tegelijker tijd kondigde de regering In 8aigon aan voorlopig niet te zullen ingaan op het door de Vietkong aangekondigde zeven daagse bestand, maar zich te zullen hou den aan de door haar vastgestelde pe riode beginnende 8 februari. Vliegers van de Amerikaanse lucht macht hebben verklaard, dat bij een bombardement op een olie-opslagplaats op 23 km van Hanoi gisteren een grote brand ls ontstaan. Er zijn geen nadere bijzonderheden meegedeeld over de aan val op de opslagplaats bij Ha Gla. dicht bij het vliegveld Phuc Yen. een belang rijk® basis van de Noord Vietnamese Mig straaljagers. In Zuid-Vietnam zijn maandag alleen maar verspreide kleine gevechten ge meld. In de ijzeren driehoek ten noorden van Saigon zijn zes man van de Viet kong gesneuveld en drie gevangen ge- Zware pijpleiding treft man dodelijk LJMUIDEN (ANP) Een 50-jarige arbeider uit Amsterdam ls op het ter rein van de Hoogovens te IJmuiden ten gevolge van een bedrijfsongeval om het leven gekomen. De man assisteerde bij het binnenrijden op twee lorries van een grote gasleiding in een loods, waar de leiding geschilderd zou worden. Door tot nog toe onbekende oorzaak rolde de zware leiding van de lorriec. De man trachtte, evenals zijn collega's door hard weg te lopen de leiding tt ontwijken. Hij struikelde echter en werd door het rollen de gevaarte getroffen. Hij was op slag dood. Het slachtoffer was getrouwd, maar had geen kinderen. nomen. In totaal zijn bQ de actie In dit gebied nu 394 man van de Vietkong ge sneuveld en 72 gevangen genomen. 407 zijn gearresteerd voor ondervraging. Er zijn 282 Individuele wapens en 12 grotere wapens buitgemaakt. De verliezen van Amerikanen en regeringstroepen worden licht genoemd. Bij de opertaie is verder ook 2760 ton rijst gevonden. Twee Rf4c Phantomstraalvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht zijn gis teren boven Noord-Vietnam neergestort. De piloten worden verml6t. Een toestel werd neergeschoten door communistisch afweergeschut, het andere wordt ver mist en ls naar aangenomen wordt door onbekende oorzaak neergestort. Prijzenoorlog supermarkten AMSTERDAM (ANP) Opnieuw is de prijzenstrijdbijl opgegraven. Nog de ze week zullen twee grote supermarkten in Amsterdam de prijzen van merkarti kelen (ongeveer 300) in de winkels los koppelen van de verticale prijsbinding en door de bank voor een prijs, die vijf procent lager ligt dan door de fabrikant is vastgesteld, gaan verkopen. Onder het motto „De beste loonsver hoging is prijsverlaging" gaan beide le- vensmiddelenbedrijven in Amsterdam de strijd aanbinden tegen wat zij noe men de verstarring van de Nederlandse economie. „Wij gaan ervan uit, dat een supermarkt, mits goed en efficiënt ge leid, voor een potje jam minder hoeft te rekenen bij een redelijke winst, dan een kruidenier in een kleine plattelands gemeente. Dat wordt ons door de verti cale prijsbinding onmogelijk gemaakt en dus moet ook de gunstig gesitueerde consument de hoogste prijs betalen". „Vrije concurrentie naar Amerikaans voorbeeld kan deflatoir werken. Een doorbreking van het prijzenfront kan onze economie die injectie geven, die nu zo nodig is." Hoe de fabrikanten zullen reageren, is nog niet bekend. Het zal misschien een harde strijd worden, maar de heren, die het initiatief nemen, zijn optimistisch. Zij zeggen: „Vele fabri kanten kunnen efficiënter verken. Voor dat het distributiesysteem kan worden gestroomlijnd." als eerste beklaagde dat men grote haast had moeten maken om de veer boot op tijd af te krijgen en dat men de „Tina Scarlett", nog vóór de hoofd motor «n het roer volledig beproefd waren naar Vlaardlngen had willen brengen, waar het echip zeewaardig ge maakt zou worden. Bell zei van mening te zijn geweest, dat het schip op eigen kracht naar Vlaardingen had moeten varen, maar in opdracht van hogerhand werd be sloten het schip met twee sleepboten de Rijn af te laten zakken. Volgens de aanklager waren belde sleepboten te zwak om de „Tlna Scar lett" in de goede vaarroute te houden toen het roer van het schip uitviel, waardoor een kettingreactie van cata strofale omvang kon ontstaan. (Botsing met een tankboot en tien andere sche pen, waarvan de olie van de tankboot in brand vloog en zich over het water verspreidde). Het ongeluk op de Rijn leidde tot faillissement van de Keulse werf en tot verkoop van de DeenBe maatschappij, die de veerboot tussen Kopenhagen en Landskrona in Zweden hadden willen inzetten. De loods van het ongeluksschip, Heinrich Theodoor Janssen, verklaarde nog nooit eerder met een zo groot schip gevaren te hebben en pas kort voor de vaart op de hoogte te zijn gesteld met het moderne roersysteem van de „Tina Scarlett". Volgens zijn zeggen had Janssen zich slechts als „hulpje" gevoeld van de kapitein, een Deen, die tijdens de vaart verklaarde dat hjj het commando in Rotterdam op zich zou nemen. Een andere beklaagde, de Westduitse ingenieur Harald von Seggern, ver klaarde dat bfl de bouw van het roer mechanisme een veiligheidspal over het hoofd was gezien, die hfl zelf later had aangebracht. Reusachtige brand bij Michiganmeer CHICAGO (AP) In het enorme ten toonstellingscentrum McCormick Place aan het Michiganmeer in Chicago heeft maandag een enorme brand gewoed, die een schade heeft veroorzaakt van naar schatting 120 tot 140 miljoen dollar (430 tot 500 miljoen gulden). Eén man is bij de brand om het leven gekomen. Regering-Moro verzwakt door interne spanning (Van onze correspondent) ROME De Britse minister-presi dent Wilson en de minister van Buiten landse Zaken Brown bevinden zich in Rome als eerste etappe van hun reis langs de zes Europese hoofdsteden. Het hoofddoel van hun reis Is het polsen van wat de zes regeringen denken in zake de toetreding van Groot Brittan- nië tot de Europese gemeenschap. Wel nu, voor wat betreft Italië, is dit stand punt voldoende bekend. Zowel premier Moro als vice-premier Nenni en minis ter van Buitenlandse Zaken Fanfanl zijn onvoorwaardelijk voor een opneming van Groot-Brittannië. niettemin bestaan er aan Italiaanse zijde enkele zeer gro te moeilijkheden. Om te beginnen bevindt de in okto ber herenigde socialistische partij zich midden in een gevaarlijke crisis en ten gevolge daarvan lijkt een kabinetscri sis binnen korte termijn geenszins uit- MINISTER LUNS: SCHIPHOL (ANP) Voldaan over de resultaten van zijn officiële bezoek van vjjf dagen aan Roemenië, is minis ter Luns gisteren met de kleine delega tie, die hem begeleidde, teruggekeerd uit Boekarest. Hq somde bij zijn aankomst op Schip hol die resultaten op: een cultureel akkoord, overeenstemming over herstel betalingen van na de oorlog in Roemenië genationaliseerde Nederlandse bedrijven, opening van een Nederlandse Kamer van Koophandel in Boekarest, een veterinair en sanitair akkoord, een bezoek van een Nederlandse economische missie, vermoedelijk onder leiding van de voor zitter van de Centrale Kamer van Han delsbevordering, S. J. van den Bergh, en een tegenbezoek aan Nederland van de Roemeense premier Maurer en de minis ter van Buitenlandse Zaken Manescu. De herstelbetalingen komen neer op een bedrag van 1.2 miljoen dollar, maar nadrukkelijk deelde de minister hierbij mee, dat het feitelijke bedrag veel hoger is. Roemenië heeft nl. „vrij opgewekt genationaliseerd" en daarvan zijn des tijds ook Philips en de BPM het slacht offer geworden. Het zijn deze nationa lisaties, die 'werkelijk .gewicht in de schaal leggen, Philips en de BPM geven er echter de voorkeur aan, deze kwes ties zelf met de Roemeense regering te regelen. „Ik ben in Roemenië waarlijk met grote hartelijkheid ontvangen, waarbij mij vooral ls opgevallen, dat Roemenië naarstig streeft naar betere betrekkingen met alle landen van West-Europa", zo zei mr. Luns. Dr. Hjahnar Schacht, de financiële architect van Hitiers derde rijk, hoopt op 22 januari zijn negentigste verjaardag te vieren. Hij behoorde destijds tot de beschuldigden van de processen van Neurenberg, doch werd vrijgesproken. gesloten. Deze wankelende positie de regering Moro bevordert uiteraard niet bepaald de gezagspositie van de Italiaanse regering. Maar er is meer. Nog geen twee weken geleden hield vi ce-premier Nenni, ter gelegenheid van een congres van de socialistische in ternationale in Rome, een buitengewoon felle rede tegen generaal De Gaulle. En aangezien Italië juist tevoren een Europese topconferencie had voorge steld ter gelegenheid van het tienjarig jubileum van het verdrag van Rome, en daarbij ook de Franse president had uitgenodigd om naar Rome te komen, in het aanstaande voorjaar, kon een scherp conflict niet uitblijven. Moro en Fanfani enerzijds en Nenni anderzijds. Voegt men dan nog aan dit alles toe, dat ook de verhouding tussen Moro en zijn minister van Buitenlandse Zaken Fanfani, in het teken staat van een oude, strikt persoonlijke tegenstelling, dan is het duidelijk dat de beide Britse officiële gasten de warme sympathiebe tuigingen van de Italiaanse regerings leiders alleen maar met grote reserves kunnen beluisteren. De hele Binnenland se politieke situatie in Italië staat der mate in het teken van onderlinge te genstellingen en intriges en de vooruit zichten zijn zo onduidelijk en ongunstig dat alleen een blinde optimist zich nog illusies kan maken inzake Italë's werke lijke betekenis op dit moment. En het moet voor de beide Britse po litici, die in feite de voornaamste ex ponenten zijn van het socialisme in hun land, een droevig schouwspel zijn wat juist nu de zogenaamde verenigde Ita liaanse socialistische partij te zien geeft. Nog geen drie maanden na hun hereniging ligt de nieuwe, in alle toon aarden bezongen „grote socialistische partij" al radicaal en in feite onherstel baar uit elkaar. En hun hereniging, die zich liet aanzien en die ook in de breed ste kringen werd begroet als een his torisch keerpunt in Italë's nationale ge schiedenis, blijkt weinig meer te zijn dan een weifelachtige politieke grap, uitgevoerd door een aantal zelfzuchtige, hoogst ambitieuze politieke figuren, die een tragisch verleden verloochenen, en die de toekomst van hun land slechts kunnen zien in het licht van hun eigen ongerepte streven naar persoonlijke macht. CATEGORALE BONDEN Ziekenfondsen nationaliseren UTRECHT (ANP) Twee categorale bonden, de Federatie Haven Vakvere niging (F.H.V.) en de politiek onafhan kelijke metaalbewerkersbond voor groot- en kleinbedrijf (M.B.G.K.) heb ben aan de voorzitters van de Tweede- Kamerfracties kenbaar gemaakt, dat zij vinden dat de Nederlandse ziekenfond sen genationaliseerd moeten worden. Zij vinden het een belachelijke zaak, dat in Nederland nog meer dan 100 sie- kenfondsen bestaan. Voorts zou naar het oordeel van deze bonden de belasting op winst met 10 procent mpeten worden verhoogd en de vennootschapsbelasting zodanig dat uit die extra opbrengst een fonds gevormd kan worden, waaruit de werknemers schadeloos gesteld kunnen worden bij bedrijfssluitingen. Zij pleiten verder voor de invoering van de 40-urige werk week, waardoor het mogelijk wordt eventueel ontslagen werknemers direct te herplaatsen". De F.H.V. en M.B.G.K. willen verder een prijsverlaging van 10 procent voor het levensmiddelenpakket en de direct nodige gebruiksgoederen. Ook zouden de bodemschatten genationaliseerd moe ten worden volgens de bonden. Bandopnamen verzegeld NEW YORK (Reuter) Mevrouw Jacqueline Kennedy, echtgenote van de vermoorde president, is tot een akkoord gekomen met William Manchester, de schrijver van het boek „De dood van een president" over de publikatle, waar van een geschil was ontstaan tussen haar en de auteur. Dit ls gisteren meegedeel door een woordvoerder van senator Robert Ken nedy. In december van het vorig jaar sprak mevr. Kennedy zowel Manchester als de uitgevers van „Harper and Row" in rechten aan. „Harper and Row" wil len „De dood van een president" in aRril uitgegeven. Mevrouw Kennedy wilde de publikatle van het boek in zijn oorspronkelijke vorm laten verbieden, omdat er volgens haar smakeloze en onjuiste stukken in stonden. „Look" kwam al tot een ak koord met mevrouw Kennedy. Het tijd schrift besloot 1600 woorden te wijzigen of weg te laten. Daarna trok mevrouw Kennedy de aanklacht tegen „Look" in. Van de zijde van de familie Kennedy werd meegedeeld, dat de bandopnamen, die Manchester maakte toen hij in 1964 vraaggesprekken had met mevrouw Ken nedy, krachtens het nieuwe akkoord ver zegeld zullen worden opgeborgen in de bibliotheek, gesticht ter nagedachtenis van de vermoorde president. In de loop van deze vraaggesprekken, gevoerd toen mevrouw Kennedy nog sterk onder de indruk was van de moord op haar man, zouden er vertrouwelijke zaken onthuld zijn. Mevrouw Kennedy heeft later ge probeerd deze uitspraken geschrapt te krijgen uit het manuscript van Manches ter. Ok zouden er nu passages, die me vrouw Kennedy persoonlijk betreffen, ge schrapt worden uit het boek, dat 300.000 woorden telt. Bovendien zullen de brie ven althans zo werd van de zijde van de familie Kennedy gezegd die pre sident Johnson aan mevrouw Kennedy heeft geschreven, niet in het boek wor den afgedrukt zonder Johnsons toestem ming. De familie Kennedy zou geen be zwaar hebben tegen de inhoud van de brieven, die hartelijk zouden zijn, maar erop staan, dat Johnson van te voren zijn goedkeuring hecht aan de eventuele publikatle ervan. Dode jongen in koffer gevonden TATTINGSTONE (AP) Een boer die op zijn akker bezig was heeft het in stukken gesneden lijk van een jongen verpakt in twee koffers, gevonden. D® gruwelijke vondst had plaats in Tattingstone (Suffolk) 65 km ten noord oosten van Londen. Van de jongen zat het bovenlichaam in de ene koffer sa men met de netjes opgevouwen kleren en de ledematen in de andere. De leef tijd wordt geschat op 15 tot 19 jaar. In Oeteldonk, zoals 's-Hertogenbosch tijdens de carnavalsdagen heetis men al druk bezig met de voorbereidingen voor de grote optocht op maandagmiddag 6 fe bruari. Op de foto een detail van de wagen, waarmee hoog boven de carnavalsvierders, de prins en zijn adfu damt door hun driedaagse zottenrijk zullen worden gereden. WAARDE ƒ100.000 Buit A'damse overval in Londen gevonden LONDEN (Reuter) In een Londena hotel is gearresteerd de 26-jarlge Am sterdamse kunstschilder J. A. v. d. 6., die in het bezit was van 591 horloges, 64 ringen, 11 armbanden, 20 halskettin gen en broches. Van de S. wordt ervan verdacht de kostbaarheden, waarvan de waarde wordt geschat op ongeveer 100.000 gul den, Engeland te hebben willen binnen smokkelen. De Amsterdamse recherche houdt rekening met de mogelijkheid, dat de horloges en sieraden afkomstig zijn van de inbraak, die in de nacht van 10 op 11 januari werd gepleegd bij de juwelierszaak „Regli" in d® Kalver- straat. Om dit te verifiëren is via In terpol aan de Londense politie een lijst met een gedetailleerde beschrijving van de in de juwelierszaak ontvreemde hor loges en sieraden toegezonden. „Wij willen geen breuk met N.K.V." Met eigen blad op de markt werden gelegd. De CTREHT ANP) Er is geen sprake van dat de Nederlandse Katholieke Mynwerkersbond een breuk wil met het NKV. De stichting katholieke federatie is geen verkapte regionale vakcentrale, zoals zelfs NKV-woordvoerders hebben opgemerkt, maar de officiële bevesti ging van een samenwerking tussen de Nederl. Katholieke Mijnwerkersbond en de katholieke vereniging van mijn- beambten, die reeds direct na de oorlog werd aangegaan. Dit meldt „De Mijnwerker", het blad van de Nederlandse Katholieke Mijn werkersbond, deze week in een hoofdar tikel. Om onze mensen in de moeilijke overgang van mijnindustrie naar andere werkgelegenheid te kunnen blijven vol gen, moeten wij ons losmaken van de bestaande structuur, anders wordt de zo kostbare en gelukkige communicatie tussen leden en leiding gebroken. Dit is de realiteit en daarmee zeggen wij niets ten adele van de werkzaamheid andere organisaties, zo vervolgt het artikel. De Nederlandse Katholieke Mijnwer kersbond kan en mag zich derhalve niets aantrekken van de bestaande structuur, wil hij de mensen goed op vangen. De doorwerking van de P.B.O. in de mijnindustrie in deze streek is een weldaad gebleken. Ons kader kent de weg in de P.B.O. en vandaar dat wij als Nederlandse Katholieke Mijnwerkers- bond los van enige structuur de leiding in de toekomstige ontwikkeling opeisen. Degene die hierin een soort van machtsvertoon of machtsstrijd ziet, geeft er blijk van de zaken niet te willen zien, zoals ze zijn, aldus het artikel in „De Mijnwerker". De bond heeft overigens zijn deelne ming in de stichting NKV-bladen opge zegd en komt nu met een eigen blad om meer gelegenheid te hebben de leden voor te lichten. Het blad is echter aan zienlijk eenvoudiger uitgevoerd dan de overige NKV-bladen. Intrabankier gearresteerd RIO DE JANEIRO (AP) De Liba nese bankier Joessef Beidas is gearres teerd in Sao Paulo (Brazilië). Dit heeft het Braziliaanse ministerie van Buiten landse Zaken meegedeeld. De arresta tie van de stichter van de in Beiroet gevestigde Intra-bank is geschied op verzoek van de regering van Libanon. De bank is sedert oktober in ernstige financiële moeilijkheden.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 6