B. en W. Leiderdorp willen sporthal in plan-Houtkamp Principieel accoord met 3 andere gemeenten HET JAAR 1966 WAS EEN BEWOGEN DOCH GEEN ONGUNSTIG JAAR SUCCESVOLLE UITVOERING VAN STEM DES VOLKS EN JEUGDORKEST PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 13 JANUARI 1967 KALE BOUWKOSTENHALF MILJOEN Ondanks de pessimistische verwachtingen, welke tijdens de begro tingsbehandeling door burgemeester mr. R. M. Gallas werden uitge sproken, is toch de kans groot, dat Leiderdorp binnen afzienbare tijd een sporthal rijk zal zijn. Met de gemeenten Alphen aan den Rijn, Katwijk en Gouda is het gemeentebestuur onlangs in onderhandeling getreden over een bepaald type sporthal, dat ontwikkeld werd door de N.V. Sportbouw in Kedichem. Deze bouwmaatschappij, waarmee de vier gemeenten in onderhandeling zijn, is in staat bij serieproductie de hallen te leveren voor ca. 500.000,exclusief grond- en inrich tingskosten. Twee in één Het gebouw wat Leiderdorp be treft is daarvoor grond gereserveerd in het bosplan „De Houtkamp" is een geprefabriceerde z.g. „2 in 1-sport- hal". want door een paar eenvoudige handelingen is de totale spel- en speelruimte in tweeën te verdelen. Achter de ruime toegangshal liggen de kleed- en dienstvertrekken van waaruit men de eigenlijke hal kan betreden. De grote wedstrijdzaal heeft een afmeting van 43,20 x 22 meter, terwijl bovendien een toeschouwers capaciteit aanwezig is van 700 zit- en 100 staanplaatsen. Teleseopische tribunes Quick-servicebedrijf aan de Beestenmarkt Het oude wachtlokaal aan de Bees tenmarkt, waarin de dames Bremmer gedurende een groot aantal jaren het de buspassagiers zo aangenaam moge lijk hebben gemaakt met koffie en koeken om de wachttijd te doden, en dat nu al een paar jaar bouwvallig en leeg staat, krijgt opnieuw een bestem ming. Na restauratie en modernise ring van het pand wordt er een Quick- servicestation van Mercedes Benz ge vestigd. Concert van Kunstkring Voor de Leidsche Kunstkring „Voor Allen" concerteert hedenavond om 8 uur in de Stadsgehoorzaal het ver maarde Parrenin-kwartet. Op het pro gramma staan werken van Robert Schumann (strijkkwartet op. 41 nr. 2), Anton von Webern en Ludwig van Beethoven (strijkkwartet op. 127 in Es). zijn zij in betrekkelijk korte tijd te verwijderen, waardoor men nog eens de beschikking krijgt over een trai ningszaal van 43,20 x 28,80 meter. Door aldus de zaal te vergroten is het mo gelijk, dat meer dan 1 groep kan trainen. Desondanks blijft ook in de trainingszaal nog voldoende ruimte over voor plm. 100 toeschouwers. De kale bouw bedraagt, zoals hier boven reeds geschreven, ongeveer een half miljoen gulden, maar men dient er rekening mee te houden, dat in totaal een investering van ongeveer 850.000.nodig zal zijn voor de sportmensen aan het werk kunnen gaan. Als voorbeeld kan dienen de voorgenomen bouw van een sporthal in Ede. B. en w. van deze gemeente, die tot een accoord zijn gekomen met de N.V. Sportbouw vragen een kre diet van 850.000,voor de bouw. Als noodzakelijke bijkomende kosten worden genoemd: het installeren van een verwarmingsinstallatie, de aan koop van toestellen en het inrichten van een parkeerterrein. Een parkeer terrein zal ook in Leiderdorp een noodzakelijke voorziening moeten zijn, want een sporthal van deze afmetin gen gaat uit boven het plaatselijk be lang en kan een reële functie gaan vervullen in agglomeratie-verband. Door de prefabricage kan de bouw tijd bekort worden tot ongeveer de helft van de tijd, die staat voor con ventionele bouw. Het gebouw bestaat uit een staalskelet, dat wordt opge vuld met aluminium elementen in sandwich-vorm. Financiering Hoewel de gemeentebesturen het in principe met elkaar eens zijn gewor den over de noodzakelijkheid van seriebouw is de verwachting, dat de onderhandelingen met de N.V. Sport bouw nog wel enige tijd zullen duren, omdat alle samenwerkende gemeenten ieder voor zich met het niet geringe probleem van de financiering zitten. BEGROTINGSBEHANDELING VOORSCHOTEN BEGONNEN KVP-FRACTIE VERONTRUST OVER BEGROTING 1967 Omdat een 37-jarige Leidse gister avond had vergeten de krant, die ze voor 1966 was voor Voorschoten een bewogen jaar. Grenswijziging, ingrijpende de autoradiator had aangebracht tegen bestuurswisselingen, veel en heel belangrijke personeelsmutaties, financiële bevriezing, voor het wegrijden te verwij- moeilijkheden met als gevolg een enigszins stagnerende ontwikkeling, doch deren, vloog de motor in brand, toen ze I met erkentelijkheid gewaag de Voorschotense eerste burger van zijn reeds haar auto gisteravond om half negenjaren ingenomen standpunt van intergemeentelijke samenwerking, dat er op gang bracht. De brandweer moest aan te pas komen om het vuur te blus sen. Een aantal leidingen van de elec- trische bedrading zijn door de brand vernield. In het zwembad „De, Overdekte" aan de Haarlemmerstraat raakte de 19- jarige Leidenaar D. van Marle gister avond omstreeks half elf vermoedelijk door uitputting bewusteloos tijdens het zwemmen. Hij zonk naar de bodem en werd door een 23-jarige student op de kant gebracht, waar hij weer tot bewust zijn kwam. Onderzoek op het Acade misch Ziekenhuis volgde op deze geluk kig afgelopen flauwte. Vannacht om twee uur heeft de politie een 19-jarige Leidenaar zonder beroep en een 19-jarige betonvlechter eveneens uit Leiden op heterdaad be trapt, toen zij inbraken in de gemeente school aan de Haverstraat. Ze waren binnengekomen door een ruit in te slaan. Beide jongelieden zijn goede bekenden van de politie. Een andere inbraak werd gepleegd in een lompenpakhuis aan de Marktsteeg. Een fooienpot met een be drag van ƒ20,- er in werd hier ont vreemd. De Franciscusband treedt twee avonden t.w. 14 en 21 januari in het An- tonius Clubhuis op voor donateurs. Op vertoon van het programma zyn nog plaatsen beschikbaar. AGENDA VRIJDAG 13 JANUARI Leidse Kunstkring „Voor Allen" 3de concert Stadsgehoorzaal, 20.00 uur. Het Leids Zolder Cabaret Auberge Frangaise, Kloksteeg, 21.00 uur. ZATERDAG 14 JANUARI Ontspanningsver. S R O Feest avond Den Burcht, 20.00 uur. St. Franciscusband Donateurs avond. Anthonius-clubhuis, 20.00 uur. Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek D. C. Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. *VE STEM DES ~'OLKS en bet'Jetigd-de bas-solist, bleek waarlijk een Voor- U kamerorkest Leiden hebben gister avond onder grote belangstelling onder de directie van Henk Briër in de Stads gehoorzaal geconcerteerd. Het pro gramma bevatte werken van Bach, Mo zart en Handel. Van Handel hoorden wij als opening Cantate no. 29 „Wir danken dir Gott". Deze cantate werd waarschijnlijk gecomponeerd bij een be paalde gelegenheid, die de' stad, waar Bach toen woonde, betrof. De cantate werd uitgevoerd door vier solisten, koor, orgel en orkest. De sopraan Leny Ste vens-Ridderhof bewees opnieuw over welk een groot technisch kunnen en uit houdingsvermogen zij beschikt. Of haar timbre voldoet aan wat wij bij Bach zouden wensen, betwijfelen wij. Haar stem staat tot andere sopranen als b.v. een hobo tot een fluit. Ze heeft echter de gevoelens van de aria uit deze can tate heel goed uitgedrukt. Meer een voor Bach-aria's klinkende stem heeft Marianne Dieleman wel. Zij beschikt over een mooi en vol altgeluid, doch deze is niet sterk genoeg om boven het begeleidend apparaat uit te komen. Deze kwaliteit heeft de tenor Cees Borger echter wel. Zijn inzet „Halleluja, .Stiirk' und Macht" was zeer triomfan telijk. Hij moet zijn stem evenwel niet te veel forceren. Hans van der Leeuw, name Bachzanger te zijn. Zijn recitatief i aria uit Cantate no. 70 heeft dit ten certo grosso opus volle bewezen. Vooral de twee stemmin gen in de aria werden inderdaad prach tig uitgebeeld. VOOR DE PAUZE' hoorden wij nog van het Jeugdkamerorkest het con cert voor viool en hobo van J. S. Bach. De solisten Joke Harzheim en Han Ka- paan vertolkten de solopartijen en wel zodanig, dat wij alleen vol lof kunnen zijn. Hun samenspel werd een openba ring. Na de pauze hoorden wij het „Kyrië" uit de Grosse Messe van Mozart, voor sopraan, koor en orkest. Hierin gaf de sopraan-soliste Leny Stevens-Ridderhof zich ten volle. Een prachtig geluid, een werk van Mozart waardig. Hier kwam G. F. Handel. Het werd op sublieme wijze vertolkt. De concertino-groep mag hier wel afzonderlijk worden genoemd. Tenslotte klonk een machtig Te Deum in C gr. t. voor koor, orgel en orkest van Mozart. Hieruit vooral bleek tot welke grote prestaties de dirigent Henk Briër het koor en orkest heeft gebracht. Het was werkelijk een Te Deum in de hoogste zin van het woord. Henk Briër is een dirigent die reeds een grote hoog te heeft bereikt in dit moeilijke leiders vak. Genoemd moet nog worden Ada van der Bent, die op voortreffelijke wijze het orgel bespeelde. Een hartelijk ap plaus en veel bloemen was de dank van een volle zaal. duidelijke groei naar elkaar toe is gekomen. Voor Voorschoten 23 mei een hoogtepunt. De Commissaris der Koningin kwam naar Voorschoten voor de opening van het instructiebad annex gymnastieklokaal. Dit object voorziet in een enorme behoefte. Het is daar een dagelijks komen en gaan van vele honderden, die gezondheid opdoen en zich veiligheid trachten te verschaffen voor hun recreatie in de vrije natuur. Ondanks het verlies van 774 inwoners tengevolge van de grenswijziging liep het inwonertal slechts terug van 18489 op einde 1965 tot 18155 op einde 1966. 1225 Inwoners vertrokken naar elders, waartegenover 1370 personen zich te Voorschoten vestigden. Het aantal overledenen bedroeg 78, het aantal geboorten 373 en het aantal gesloten huwelijken 119. PLEIDOOI VOOR MEER BEJAARDEN WONINGEN 356 woningen werden in aanbouw genomen, 207 stuks kwamen gereed. Twee permanente scholen 'konden in gebruik worden genomen t.w. de Ade- geestschool en de J. M. van Kempen- school, terwijl aan de Molenlaan een noodsehool-lokalencomplex tot stand kwam. Het politiekorps is zeker voor zijn taak berekend, doch kampt met een onderbezetting. Het aantal ver keersongevallen bedroeg 333 tegen 244 in 1965. Hierbij was 1 dode te betreu ren. De brandweer moest 21 maal actief in dienst komen, doch de schade bleef gelukkig beperkt tot een bedrag van naar raming 12.500.- Het korps werd in 1966 landskampioen. De bur gemeester memoreerde hierna ontval len medewerkers t.w. mej. G. van Ros sen en de heren W. C. Verhoeven en J. Schuttershoef, wachtmeester M. Francken en G. C. Magre van de B.B. Hun toewijding voor de publieke zaak was boven iedere twijfel verheven. ALGEMENE BESCHOUWINGEN De heer Schuurman (KVP) opende de algemene beschouwingen. De KVP- fractie betuigt zijn instemming met de huidige samenstelling van het college en ziet hierin een juiste afspiegeling van de samenstelling van de raad en schenkt graag het vertrouwen. Sathen- spel tussen raad en college zal nodig zijn, doch op dit punt is de fracti.e niet somber, wel somberder t.a.v. de be groting 1967. De fractie is zelfs ver ontrust. Hogere instanties hebben steeds te kennen gegeven, dat de ge meenten ruimer in hun middelen zou den komen, doch tot heden is dit heel minnetjes. Voor Voorschoten is de tijd voor consolidatie nog niet aangebroken. Verdere uitbouw ligt nog voor ons. Het voorstel van het college tot een inventarisatie te komen van werken,- die voorrang behoeven heeft de in stemming. Aanvullende uitkering van het gemeentefonds is hierbij noodza kelijk. Doch zelf moet de gemeente proberen een bijdrage te leveren. SUBSIDIES De KVP wil dan stilstaan bij de subsidies, welke de vrijetijdsbesteding betreffen. Men dient zich af te vra gen of de oorspronkelijke motieven, die hebben gegolden in deze sector nog geldend zijn. Subsidies moeten niet gezien worden als permanent, doch meer als aanmoedigingspremies en dienen na verloop van tijd te worden gestaakt, daarom vraagt de KVP het college de mogelijkheid te bezien de post subsidies uit te kammen. Tweede punt: minutieus bekijken bij de ver lening van uitkeringen voor sociale voorzieningen, dat geen geld vloeit naar punten, waar het niet thuis hoort. Ten derde: tekorten terugdringen b.v. bij het Cultureel Centrum. Is het niet mogelijk dit tekort te verminderen door b.v. gelegenheid geven tot het houden van recepties? De KVP is geen voorstander van verhoogde reinigingsrechten wegens angst voor vervuiling van straten en terreinen, maar als noodgedwongen hiertoe moet worden overgegaan dan invoeren van een sociale indicatie. Voorstander van goede voorlichting aan de burgerij door middel van de pers. zodat de burgerij duidelijk ken nis kan nemen van de gemeentelijke moeilijkheden. De mogelijkheid hier toe bestaat door. b.v. een maandelijks praatje met de pers. Voor noodzakelijke voorzieningen heeft Voorschoten nodig 6.500.000.- terwijl het maar 781.000.- heeft ont vangen. Voor de ontwikkeling zal Voorschoten over de eigen grenzen moeten zien. Aan een sporthal (inter gemeentelijk) bestaat zeker behoefte. De parkeernota kan de KVP niet vlug genoeg komen. Oplossingen ter plaatse zullen moeten worden gevon den. Spr. noemde enige voorbeelden van rijbaanverbredingen ter plaatse Vrouwenbeweging NKV afd. St. Jozef Zuster Faustina sprak over de sociale mistoestanden in de Jordaan Welvaart Is aar begrip. Voor de een betekent liet een auto, voor de ander een koelkast en voor weer een ander betekent liet eenzaamheid. Nog steeds blijkt de woningnood volksvij and nummer 1. In 1966 konit het in de Amsterdamse Jordaan nog" voor, dat tientallen gezinnen slechts de beschik king hebben over welgeteld één kamer. Gisteravond verhaalde iemand uit de harde praktijk van liet sociaal werk In Amsterdam. De vrouwenbeweging van bet NKV afdelyig Sint Jozef had weder om zuster Faustina van de Voorzienig- Medische diensten Doktersdiensten Leiden Voor alle artsen die de weekenddiensten waar nemen. telefoon 22222 bellen. Tot zaterdag 12 uur eigen huisarts bellen. Apotheken Leiden Apotheek D. C. Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. Op zaterdag 14 januari is in Leiden voor spoedeisende gevallen, 's morgens van 8 tot 12 uur, bovendien geopend: apo theek Tot Hulp der Menschheid, Hooi gracht 48, tel. 21060. Apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp en Apotheek Voorschoten zijn de gehele week geopend. De Oegstgeestse Apo theek is op zondag 15 januari gesloten van 8 tot 24 uur. Oegstgeest dkt. H. A. Reterink, Terweeweg 152. tel. 50394. Wit-Gele Kruis: zr. v. d. Kley, tel. 52426. Voorschoten dkt. J. E. James, Leidseweg 51, tel. 2520. Tandarts: Ken- gen. alleen spoedgevallen om 9.30 uur. Wijkzuster: zr. Molleman, Gezond heidscentrum, tel. 2177. LEIDSE UNIVERSITEIT Bij onderscheiden besluiten van het College van Curatoren der Leidse Uni versiteit zijn Drs. D. C. Brandt, wetenschappelijk medewerker in tijdelijkedienst bij de Algemene Zoölogie, met ingang van 1 januari 1967 in vaste dienst benoemd; Drs. C. A. Citteur. voor het tijdvak van 1 januari 1967 tot 1 januari 1968 tot wetenschappelijk medewerker in tij- I delijke dienst bij de Theoretische Na- I tuurkunde benoemd; Dr. R. J. Djajadiningrat, wetenschap- pelijk hoofdambtenaar A in vaste dienst bij de Microbiële Ziekten, met ingang van 1 december 1966 tot wetenschappe lijk hoofdmedewerker benoemd. Mej. E. M. Froster, voor het tijdvak van 1 januari 1967 tot 1 januari 1968 tot wetenschappelijk ambtenaar in tij delijke dienst bij de faculteit der Lette ren benoemd: Dr. G. Hennemann, wetenschappelijk medewerker le klasse In tijdelijke dienst bij de Inwendige Geneeskunde H, voor het tijdvak van 1 mei 1966 tot 1 mei 1967 tot wetenschappelijk hoofdmede werker benoemd; Drs. J. F. Jacobs, wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de faculteit der Letteren, met ingang van 1 januari 1967 tot wetenschappelijk medewerker in vaste dienst benoemd; Drs. N. J. A. van Oudenhoven, weten schappelijk ambtenaar in tijdelijke het tijd- heid uit Amsterdam uitgenodigd om iets van Raar ervaringen in de zaal van de Maria Gijzensteeg te komen vertellen. Een goede opkomst getuigde: wel van het feit dat de avond die zuster Faustina vorig jaar ook had verzorgd in de smaak was gevallen. Er is ook alle re den om naar haar ie luisteren. Niet sen timenteel maar reëel vertelt zij over haar ervaringen in de Jordaan, die veelal schokkend genoemd kunnen wor den. Doordat vele bejaarden in een zaamheid leven en vaak niet meer uit de voeten kunnen worden zij veelal aan- getroffen in erbarmelijke omatandighe- piyëhoiögie. den. Vervuild tot op het bot of zitten ze vak - in een onbeschrijfelijke chaos. Het komt ook voor dat de auatera aoma aantreffen die al enkele dagen zijn overleden, want er zijn tientallen waar niet meer naar omgekeken wordt. Ook sommige kinderen vormen een groot probleem. Zij komen in een wereld te recht waar zij part nog deel aan hebben, hard, troosteloos en nog jong hebben zij vaak al veel meegemaakt. Zuster Faustina heeft eerlijk en openhartig verteld. De betrokkenen van de geval len, waar zij anoiem over sprak, zouden gisteravond gerust haar betoog hebben mogen horen. Maar weinig van derge lijke lezingen kunnen dit moeilijke cri terium doorstaan. De dames van de St. Jozef zullen onder de indruk gekomen zijn van de realiteit, dat nog geen 50 km van huis nog deze toestanden (kunnen) voorkomen. Burgerlijke Stand LEIDSE UNIVERSITEIT LEIDSE STUDENTEN RAAD WORDT VERENIGING Tijdens de eerste vergadering van de Leidse Studenten Raad onder haar nieuw dagelijks bestuur op donderdag 12 januari hebben N.S.A., P.S.O. en S.V.B. zich gezamenlijk uitgesproken voor het omzetten van de Stichting L.S.R. in een vereniging. De oplossing van deze reeds jarenlang slepende kwestie betekent dat er in Leiden een algemene studentenvereniging komt ter behartiging van de belangen der Leidse studenten. Deze vereniging zal o.a. bestaande faciliteiten zoals studentenadvocaat, almanak en reducties voor haar leden blijven verlenen en nieuwe daaraan toevoegen. heeft de nieuwbenoemde lector veel ge publiceerd in binnen- en buitenlandse vakbladen. J. A. Gebpren: Andries Martin, z. Dietz en E. J. Verhoef; Anna, Imthorn en J. Wiesmeijer; Bernardine Maria Elise, d.v. J. A. den Horder en A. A, S. de Groot; Hans Ivo. z.v. P. J. Jansen en A. S. Gans; Peter Rudolf, z.v. P. van VVeeren en M. Kramer; Michel, z.v. P. Stolk en J. M.Brouwi Cornells, z.v. C. H. Edelenbos ea S. W. Kerkhof: Theodorus Jacobus Maria, z.v. J. P. P. Heemskerk en F. W. T. Kroft. Ondertrouwd: A. Hollebeek en J. C. Selier; J. M.A.Pompe en A. C. den Daas; J. T. van der Ven en S. Dusos- wa; S. Honsbeek en G. M. J. Brusche; L. A. P. de Kind en M. A. J. de Block; W. Gijsman en E. E. van Kooperen; H. M. Bronmeijer en J. C. Arnoldus; W. Bl^k en J. Jonk; R. v. d. Vegte en P. J. van den Bos. Gehuwd: C. J. L. Vermeer en J. E. Tegelaar; K. Moerland en J. P. M. van der Born; G. Seriier en E. K. Leuering; J. B. Zwart en G. M. Paardekooper; A. Groenhuizen en J. Huner; J. Nieuwen- huizen en I. Heerius; C. F. Jansen en J. M. van Veen. Overleden: C. M. J. Ruigrok, 75 jaar, wed. van T. Straathof; J. H. Smit, 51 jaar, man; G. P. M. Kreike, 12 jaar, z. Dr. J. Oort lector in algemene pathologie By K.B. is dr. J. Oort, wetenschappe lijk hoofdambtenaar A bij de patholo gische anatomie, benoemd tot gewoon lector in de faculteit der geneeskunde om onderwijs te geven in de algemene pathologie. Dr. J. Oort, die in 1928 is geboren, Bernard jegde op 25-jarige leeftijd het artsexa- men te Leiden af. In 1957 promoveerde hij tot doctor in de faculteit der genees kunde op een proefschrift getiteld „De hypophysis cerebri bij Larus Ridibun- Gedurende zijn studie was hij enige jaren als student-assistent werkzaam op de afdeling cytologie en experimen tele histologie. Na zijn doctoraal exa men werkte hij enige tijd op het patho logisch laboratorium van het ziekenhuis Joannes de Deo te Den Haag. Bevor derd tot arts, werd hij opgenomen in de staf van de dermatologische kliniek te Leiden en voltooide aldaar zijn oplei ding tot dermatoloog. Sinds 1956 is hij werkzaam op het pathologisch laborato rium, thans als wetenschappelijk hoofd ambtenaar A. Van september 1961 tot september 1962 was hij werkzaam in het National Institute for Medical Re search te Londen, dankzij een Z.W.O.- stipendium. Behalve zijn proefschrift OECUMENISCHE BESPREKINGEN OVER CONCILIE-SCHEMA'S BESTUUR CATENA Voor het verenigingsjaar 19661967 is het bestuur van de studentenvereni ging „Catena" als volgt samengesteld: C. J. Kroese, praeses; Joslen J. de Bruin, ab-actis: L. Pronk, questor; J. Wisse, assessor I en P. H. U. de Vries, n. J. Pool. arts. voor het tijdvak van 1 juni 1966 tot 1 juni 1967 tot weten schappelijk hoofdmedewerker in tijde lijke dienst bij de Cardiologie benoemd; Dr. T. Tjabbes, voor het tijdvak van 1 juli 1966 tot 1 juli 1967 tot weten schappelijk hoofdmedewerker in tijde lijke dienst bij de Inwendige Genees kunde II benoemd; Dr. H. O. Voorman, voor het tijdvak van 1 september 1966 tot 1 september 1967 tot wetenschappelijk medewerker le klasse in tijdelijke dienst bij de Bio chemie benoemd; Mevr. Drs. P. M. van Vugt, voor het tijdvak van 1 december 1966 tot 1 juni 1967 tot wetenschappelijk medewerkster in tydeiyke dienst bij de Paedagogiek benoemd: Mej. drs. C. M. Wernink^ voor het tijd vak van 16 januari 1967 tot 16 januari 1968 tot wetenschappelijk ambtenaar in tydelijke dienst by de Bibliotheek benoemd; Drs. M. A. Wes. wetenschappelijk ambtenaar in tydelijke dienst by de fa culteit der Letteren, met ingang van 1 januari 1967 tot wetenschappelijk mede werker in vaste dienst benoemd. De Oecumenische Raad van Leiden en de R.K. Oecumenische Werkgroep namen het initiatief om Protestantse en Katholieke intellectuelen met elkaar te laten spreken over het beroemde Schema XIII (Kerk en Wereld) van Yaticanum II. Hieraan gaat vooraf, gedurende één avond, de bespreking van Schema XII (De Godsdienstvrij heid), omdat deze twee schema's nauw met elkaar verbonden zijn. Deze besprekingen hebben plaats in één der zalen van Restaurant Van der Heyden, Breestraat 85. op de volgende avonden: 19 jan. - 26 jan. - 2 febr. - 9 febr., telkens om 20.00 uur (N.B. op 26 januari om 19.30 uur!). Twee in leiders zijn Protestant, en twee zijn Rooms-Katholiek. Elke avond wordt de discussie door iemand geopend: twee keer door een Protestant en twee keer door een Rooms-Katholiek. Het programma is als volgt: a) 19 jan. Onderwerp: Kerk en ver draagzaamheid. Inleider: Drs. Van Breukelen (R.K.). Discussie: Ds. Van Bilderbeek (Prot.). b) 26 jan. Aanvang 19.30 uur. On derwerp: Kerk en cultuur. Inleider: Prof. dr. Rothuyzen (Prot.). Discus sie: Dr. Loenen (R.K.). c) 2 febr. Onderwerp: Kerk en po litiek. Inleider: Mr. Kist. Discussie: Drs. Hautvast. d) l9 febr. Onderwerp: Kerk en Maatschappij. Inleider: Dr. De Valk. Discussie: Dr Dronkert. Als bijdrage ter bestrijding van de onkosten wordt 5.00 verwacht. Mocht u belangstelling hebben, dan kunt u zich (schriftelijk of telefonisch) opge ven aan: C. Heijnen, Kapelaan, Lo- rentzkade 16a. Leiden. Telef. (01710)- 21912. ZOETERWOUDE Geboren: Diana A. M. d.v. C. N. Llntsen en C. J. M. Scholtes; Johanna G. M. d.v. C. A. Hockx en C. A. v.d. Drift. Ondertrouwd: P. C. v. Heusden 23 jaar 's-Gravenhageen Th. J. G. Belt 19 jaar. A. P. W. v. Slingerland 24 jaar (Leiden) en G. J. Th. M. Groenendijk 20 jaar. Overleden: H. v. Vliet w. v. Th. Straat hof 82 jaar. Gehuwd: P. A. v.d Krogt en A. C. M. v.d. Salm; G. W. J. Verhagen en J. E. G. v.d. Helm; W. J. Melrmann en G. A. Turk: A. a Westgeeat en R. A. M. v.d. Poel; H. C. U. v. Ruiten en A. M. F. Bruines; H D. v. Ruler en M. C. Borst. Dr. H. Derksen lector in de fysiologische fysica By K.B. is dr. H. E. Derksen, weten- schappeiyk hoofdambtenaar bij de fy siologie, benoemd tot gewoon lector in de faculteit der geneeskunde om on derwijs te geven in de fysiologische fy sica. Dr. Derksen. die in 1926 geboren is. volgde het middelbaar onderwijs te Lei den en studeerde vervolgens aan de uni versiteit aldaar. In 1952 legde hij het doctoraal examen natuurkunde af en werd aangesteld als assistent op het Kamerlingh Onnes Laboratorium. Na van 1955 tot 1958 als wetenschappelijk medewerker op het Koninklijk Shell La boratorium te Amsterdam werkzaam te zijn geweest, keerde hij naar Leiden terug als wetenschappelijk ambtenaar le klasse op het fysiologisch laborato rium. In 1961 werd hij bevorderd tot wetenschappelijk hoofdambtenaar en kreeg hij tevens een onderwijsopdracht in de fysiologie. In 1965 promoveerde de nieuw be noemde lector met lof op het onderwerp „Axon membrane voltage fluctuations". Behalve zijn proefschrift heeft dr. Derksen veel gepubliceerd in verschil lende vakbladen. Dr. A. de Waard lector in de enzymologie By K.B. is dr. A. de Waard, weten schappelijk hoofdambtenaar A by de enzymologie, benoemd tot gewoon lec tor in de faculteit der geneeskunde om onderwijs te geven in de enzymolo gie. Dr. A. de Waard, die in 1928 is»gebo ren. studeerde scheikunde aan de uni versiteiten te Utrecht en Leiden, in wel ke laatste plaats hij in 1954 het docto raal examen aflegde. Na zijn militaire dienstplicht w.as hij enige jaren weten schappelijk werkzaam te Londen. De resultaten van zijn arbeid vatte hij sa men in een proefschrift getiteld „Inves tigations on the intermediates in the biosynthesis of fatty acids and choles terol", waarop hij in 1958 te Utrecht promoveerde. Daarna was de nieuwbe noemde lector gedurende een jaar werk zaam aan Harvard University te Bos ton dankzij een Z.W.O.-beurs. Sinds 1959 is dr. De Waard verbon den aan het laboratorium voor toege paste enzymologie en radiobiologie. Ge durende het academiejaar 1964-"65 was dr. De Waard in de gelegenheid zyn we tenschappelijke werkzaamheden te ver richten aan Stanford University. Behalve zijn proefschrift heeft dr. De Waal veel gepubliceerd in binnen- en buitenlandse vakbladen. met enige opoffering van wat groen stroken, waardoor veel verkeersvoor- deel zou ontstaan. De Vlietwijker. wachten met smart op een goede valsweg in de richting Leiden en het busvervoer wacht hierop. Zal toch de Laurentiuskerk naar achteren moeten? Welke plannen zijn zijn er besprekingen geweest met hel kerkbestuur? WONINGBOUW Voor de doorstroming adviseert de fractie: het bouwen van zelfstandige bejaardenwoningen en het bouwen van premie-woningen, zowel koop als huur woningen. Het bouwen van bejaarden woningen heeft het voordeel, dat he! hier gaat om een woningtype, dal betrekkelijk goed is te realiseren mei de huidige curveprijs, terwijl zij bo vendien veel lichter drukken op het woningwetcontingent, omdat drie be jaardenwoningen gelijk gesteld wor den met één normale woning. Een voldoende aanbod van bejaardenwo- ningen met modern comfort voor een- j trale verwarming is belangrijk, zai de goedkopere woningen vrijmaken Een ruim aanbod van aantrekkelijke premiewoningen tegen betaalbare prij. zen en gunstige financieringsmogelijk heden zal voor vele mensen een sti mulans zijn om hun goedkopere wo ning vrij te maken, terwijl zij hogere lasten voor een koopwoning graag op zich nemen om zodoende een eigen bezit te verwerven. In de prak tijk is dit gebleken, want in Leid- schendam meldden zich voor een pro ject van 50 premiewoningen maar liefst 132 gegadigden, die voor het overgrote deel een goedkopere woning achter lieten. Het lijkt de KVP een zaak van bil lijke rechtvaardigheid, dat gestreefd wordt naar gedifferentieerde grond prijzen binnen een bepaald uitbrei dingsplan. Zo zal er duidelijk verschil moeten zijn in de, grondprijs voor commerciële doeleinden en de grond prijzen voor woningbouw, welke prijs langzamerhand een ontoelaatbaar peil gaat bereiken. Daarnaast ziet de fractie, dat de verkoopvoorwaarden 't blijk baar mogelijk hebben gemaakt, dat bepaalde bouwers door een simpele storting van 10 van de koopsom al sinds geruime tijd aantrekkelijk ge legen en zeer goedkope grond heb ben verworven- De waardestijging komt in handen van de bouwer en de gemeente mag genoegen nemen met 5 rente per jaar. Het is van het grootste belang, dat in de verkoop voorwaarden aan kopers van bouw rijpe grond, die kennelijk niet van plan zijn spoedig een bouwplan te realiseren, bepaalde verplichtingen worden opgelegd. De fractie vraagt zich ook nog af of het wel zin heeft een bouwstroom op gang te brengen in Noord-Hofland Nu blijkt, dat ook bij plaatselijke aan-, nemers een begin van werkloosheid valt te constateren, acht de KVP hetkj mede gelet op de werkgelegenheid van onze plaatselijke bouwvakkers, van groot belang, dat de plaatselijke ondernemers zoveel mogelijk bij de bouwactiviteiten in de eigen gemeente worden ingeschakeld, althans de ge legenheid daartoe wordt gegeven. De fractie stelt zich de vraag of de gemeente nog voort moet gaan met het ter beschikking stellen van grond voor woningwetwoningen tegen de prijzen, welke de Rijksoverheid hiervoor meen te moeten vaststellen. De grondprij: ligt in de orde van ongeveer 17.000.- terwijl het Rijk deze prijs stelt oi 8.500.- Voor het Ambachtshuis vraagt de fractie na te gaan in hoeverre er be hoefte bestaat dit gebouw mede in te richten voor uitvoeringen zoals voor dracht en muziek in besloten kring. DORPSCENTRUM Het dorpscentrum geeft een trieste aanblik. De KVP wil een beleid voe ren dat is gericht op het scheppen var zo gunstig mogelijke voorwaarden voor de ontplooiing van een gezond midden en kleinbedrijf. Zij acht het van groot belang, dat de achterstand, welke de dorpskern als voornaamste koopcen trum heeft ten opzichte van de i derne voorzieningen met winkels de wijken, zo spoedig mogelijk wordt ingelopen. In omliggende gemeenten zijn betere centra en deze worden door Voorschotenaren bezocht. De midden stand zou het moeilijk krijgen als niet voortvarend dereconstructie van de dorpskern wordt aangepakt. (Wordt vervolgd) DAME.SCONTACTCLUB Een vijftigtal dames waren opgeko men in het verenigingsgebouw óm de voorlichtingsavond bij te wonen. Het werd een gezellige en een leerzame avond. Mevr. Meijburg-Dronkers Voorburg, van het Voorlichtingsbureau ten Plattelande leidde op een zeer pret tige wyze een huishoudelijke quiz, gineel, gezellig en tevens leerzaam. Tij dens de quiz kwam de nodige voorlich ting naar voren op het gebied van tex tiel, vloerbedekking, levensmiddelen, kortom op diverse huishoudeiyke arti kelen. Zo werd op deze avond het nut tige met het aangename koffie met ge bak) en een praatje verenigd. Geboren: Marcus Anthonius zn v. P. G. Wittebrood en M. P. van Ge loven; Tanja ch" v. J. C. Reitsma en G. N. van Dalfsen; Ericus Anthonius Johannes zn v. J. B. Wissink en A. J van der Waard; Pierre Jean Marie zn v. P. Dierckx en W. C. v. d. Berg: Antonia Jacoba dr v. S. A. Boon en A, M.. v. d. Hoeven; Jacomina Leon- tine Johanna dr v. M. Kleinen c A. A. M. van Rijen; Eldikó Erzsébet Ilona dr v. I. Németh en P. M. Dirks meier; Lucas Jan zn v. L. J. van Wijk en D. Wolrin»; Johannes Petrus Maria zn v. L. B. Knijnenburg en F. M. de Vreede; Robert zn v. G. Dragt en J. Schellingerhout; Barbera dr v, A. A. van Leeuwen en C. Saathof; Jacobus Johannes zn v. A. J. Verhagen en A. Hogervorst. Ondertrouwd: H. Ponneker en M. Uiterwijk; H. Eisma en G. Bitter. Getrouwd: L. B. G. Haneveld en' C. J. van der Peet; W. G. Steijn en A. C. C. Nieuwenhuijsen; W. P. J. Kneijber en M. G. Rijnsburger. Overleden: Arnoldus van der Helm. 77 jaar; Klaas de Vries. 74 jaar; Ge- rarda Christina Maria Meijer, e.v. W. van den Bos, 78 jaar; Jan Sloof. 55 jaar; Johan Christoffel van der Graaf, 72 jaar.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 4