Machtsstrijd is nog in volle gang; incidenten zeer sterk overdreven TOESTAND CHINA ONOVERZICHTELIJK Kritiek vakbonden op artsenakkoord BOEKHOUDER OVERVALLERS MOET ACTIE TEGEN MET DOOD BEKOPEN ZWARE KLAP BIJ LICHTE SCHADE Partij in tweeën gesplitst Machtspositie misbruikt Firmanten levens gevaarlijk gewond Gerechtelijk onderzoek dodelijke botsing op rij ks weg-spoor o ver gang Regels voor aflaten zijn vereen voudigd DINSDAG 10 JANUARI 1967 ul LEIDSü COURANT UTRECHT (ANP) „Ondanks tal van ernstige bezwaren heeft een uiterst krappe meerderheid in de Eerste Tweede Kamer de belastingvoorstellen goedgekeurd. Daardoor kwamen honder den miljoen guldens extra beschikbaar. Maar een programma van.concrete maatregelen voor een doelbewuste be strijding van de werkloosheid is er nog altijd niet. Men zou zich langzamerhand gaan afvragen, of het wel waar is, dat ook de werkgelegenheid voorrang heeft bij dit kabinet". Dit stelt het Christelijk Nationaal Vakverbond in zijn orgaan „De Gids". Het CNV meent, dat de trage aanpak van de werkloosheid wel erg Schril af steekt tegen de voortvarendheid waar mee het tussenkabinet de moeilijkhe den van betalingsbalans en kapitaal markt te lijf is gegaan. Het is daarover zeer verontrust. Het loonbeleid voor 1967, zo zegt het CNV, is straffer dan in jaren het geval is geweest. Daartegenover staat 'n aan zienlijk soepeler prijsbeleid. Het belangrijkst vindt het CNV ech ter de mentaliteit die achter een en an der schuilt. „Ondanks de matigende hou ding van de vakbeweging kon er weer geen greintje formele waardering af", aldus De Gids. „Dit wordt langzamer hand tekenend voor de houding van dit Onderzoek naar oogletsel na demonstratie DEN HAAG Minister Struycken (Justitie) heeft mede namens minister Verdam (Binnenlandse Zaken) geant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Van Wijk (PSP), gesteld, n.a.v. het feit, dat na na een Vietnamdemonstratie op 20 no vember in Amsterdam een meisje aan het oog gewond raakte. Een stukje glas van de bril van het meisje kwam in haar oog terecht. Het moest operatief verwijderd worden. Mi nister Struycken deelt in zijn antwoord mede, dat nog wordt onderzocht, hoe het meisje het letsel heeft opgelopen. Teneinde in deze zaak meer zekerheid te verkrijgen, heeft de officier van ju stitie in Amsterdam een gerechtelijk vooronderzoek uitgelokt tegen een onbe kende getuige, aldus minister Struycken. Minister Struycken deelt verder me de, dat de politie niet is opgetreden tij dens de Vietnamdemonstratie, waar voor vergünning was verleend, maar dat werd opgetreden, toen een aantal deel nemers onder wie het bedoelde meisje, na afloop van de Vietnamdemonstratie naar het Museumplein trok om daar in de onmiddelijke nabijheid van het Am sterdamse consulaat te demonsti-eren, „waarbij door geschreeuw en door plaats te nemen op het wegdek de open bare orde werd verstoord", aldus de be windsman. Ds. Niemöller bij Ho Tsji Minh BERLIJN (AP) Dominee Martin Niemöller en Georg Hüssler, twee voor aanstaande Westduitse kerkelijke leiders, die een bezoek aan Noord-Vietnam bren gen, zijn door president Ho Tsji minh in Hanoi ontvangen, aldus deelt 't officle- ele Oostduitse persagentschap ADN mee. De ontmoeting, die zondag plaats had, duurde meer dan een uur. De twee kerkelijke leiders zijn sedert nieuwjaar in Noord-Vietnam. kabinet en een deel van het parlement". Een dergelijke houding van regerings wege wijkt naar het oordeel van het CNV wel erg sterk af van de tegemoet komende houding van dit kabinet tegen over de huisartsen, die hun looneisen hebben doorgedrukt op een zo aanvecht bare manier, dat het land te klein zou zijn geweest als de werknemersvakbe weging haar machtspositie zo had mis bruikt. Elders in „De Gids" noemt het CVN de overeenkomst over de nieuwe artsen- honoraria „de Jtriomf van keiharde libe rale opvattingen". Het verbond vindt het op een dergelijke manier misbruik maken van een machtspositie in Neder land niet meer toelaatbaar, zeker niet in een jaar waarin van iedereen de uiterste matiging wordt gevergd en de werknemers genoegen moeten nemen met een loonsverhoging die misschien niet eens groot genoeg is om de kostenstij ging op te vangen. Het CNV meent, dat met een prijsstop wellicht een beter re sultaat had kunnen worden bereikt dan met een afgedwongen compromis dat zulke grote offers vergt in de sector van de gezondheidszorg. Ook de twee andere vakcentrales, het NKV en NVV hebben weinig waardering voor de „oplossing" van het huisartsen conflict, die kostenverhogend zal wer- De vakcentrales zullen niet aarzelen, deze kostenstijgingen in het geding te brengen bij de beoordeling van de vraag of het reële loonpeil in 1967 al of niet wordt aangetast. De vakcentrales hebben weinig bewon dering voor de manier, waarop de LHV zich heeft losgemaakt van de spelregels die voor een normaal overleg in inko mens aangelegenheden in Nederland gelden en noemen de beslissing van de regering „een premie op onverantwoord optreden". TOKIO (AP-Reuter) Er zijn aanwijzingen dat de pro-Mao- groepen de gebeurtenissen in Sjanghai en Nanking sterk over dreven hebben, waarschijnlijk met de bedoeling het mogelijk te maken met grote kracht tegen president Lioe Sjao Tsji en zijn medestan ders op te kunnen treden. Lioe bevindt zich nog steeds op vrije voeten, doch zijn echtgenote is door rode gardisten ontvoerd, waarna zij een „bekentenis" af legde. Daarna mocht zij weer ver trekken. Intussen heeft ook Tsjoe En Lai van zich laten horen. Hij vroeg om begrip voor vijf vice-premiers, onder wie minis ter van Buitenlandse Zaken Tsjen Ji, die weliswaar fouten zouden hebben ge maakt doch vooral door de schuld van Lioe Sjao Tsji en partijsecretaris Teng Hsiao Ping. Alles bij elkaar blijft de situatie in China zeer chaotisch en zeer onoverzichtelijk. De communistische partij is in twee grote kampen verdeeld: de volgelingen van Mao en die van Lioe. De strijd strekt zich zelfs uit tot de Chinese vertegen woordigingen in het buitenland. Tal van ambassadeurs zijn van hun standplaat sen naar Peking opgeroepen. Het trein verkeer in China scnijnt volkomen in de war te liggen. Er wordt melding ge maakt van sabotage in fabrieken en bij de openbare werken. Het hoofdkwartier van de veiligheids politie in Peking is gesloten. Roae gar disten hebben de wacht voor het gebouw betrokken. Aangenomen wordt dat het hoofdkwartier bemand was met politie autoriteiten die Lioe welgezind waren. De gebeurtenissen van de laatste maanden hebben zich volgens waar nemers aldus toegedragen. "Mao en Liii Piao gaven in september 1965 het sta,rt- sein tot de culturele revolutie. Er k\vam onmiddellijk verzet van de zijde van Pekings burgemeester Peng Tsjen. Mao ging daarop naar Sjanghai om steun te verkrijgen en Peng Tsjen viel in on genade. Het partijapparaat zocht naar middelen om zich te beschermen. Presi dent Lioe en secretaris-generaal van de partij Teng richtten arbeidersgroepen op Mao en Lin Piao antwoordden met de rode garde. Premier Tsjoe En Lai schaar de zich aan de zijde van de culturele revolutie maar maande tot voorzichtig heid. Eind vorig jaar ging de rode garde fabrieken, mijnen en communes bezetten en de federatie van vakverenigingen werd opzij gezet. Daarna dedén zich de incidenten van de laatste dagen voor. De strijd is nog niet beslecht. Maarschalk Lin Piao heeft nu bekend gemaakt, dat de huidige culturele zui vering gericht is tegen president Lioe en secretaris-generaal Teng. Lin Piao zou gezegd hebben: „Lioe en Teng oefenden tijdelijk toezicht op het gehele land uit en hebben bewust hun bourgeois-reactionaire politiek ten uit voer gebracht en de proletarische lijn van Mao gesaboteerd". Lin Piao zei voorts, dat de toestand tijdeiyk gespannen was tengevolge van het verzet binnen de leiding van de partij. MAASTRICHT Een dode en twee zwaargewonden zijn het resultaat van een mislukte roofoverval, die gisteravond door twee jongelui werd gepleegd op de groothandel de firma Stegen te Maastricht. Dodelijk gewond werd de 31-jarige boekhouder W. Peters, die een stoel in de richting van de binnendringers wierp. Op het moment dat hij een telmachine wilde grijpen, stortte hij in elkaar, getroffen door een kogel uit een 6 mm flobertgeweer, waarmee een der overvallers, in paniek geraakt, was gaan schieten. Getroffen werden ook de beide firmanten, de heren Jef (61) en Jos Ste gen (55). Zij werden levensgevaarlijk gewond in een ziekenhuis opgenomen. Opgeschrikt door de gillend binnenstormende kantoor- Juffrouw Jose Reepmaker (20), snelden enkele maga zijnbedienden, gewapend met ijzeren staven .naar het kantoor. Zij troffen er slechts de dode boekhouder en de twee gewonde firmanten. De overvallers waren reeds verdwenen, zonder verder iets mee te nemen, hoewel de brandkast open stond. Beide overvallers kwamen via de poort van het ma gazijn binnen en begaven zich naar het kantoor. De boekhouder en de heren Stegen zaten aan hun lesse naar te werken, terwijl mej.' Reepmaker aan het werk was. Toen de heer Jef Stegen opkeek, blikte hij regel recht in de loop van het vuurwapen, waarop een ge- lulddemper zat. Hij sprong op en zo deden ook de heer Jos Stegen en de heer Peters. De laatste wierp een stoel ln de richting van de overvallers, waarna hij een tel machine greep. Op dat moment werd hij geraakt door een kogel uit het wapen van de met een witte zakdoek met blauwe ruitjes gemaskerde bandiet en stortte ln elkaar. Ook de heer Jos Stegen en de heer Jef Stegen, die het keukentje achter het kantoor nog konden be reiken, vielen gewond op de grond. Mejuffrouw Reep maker heeft waarschijnlijk haar leven te danken aan het feit, dat de tweede overvaller ln de vuurlijn stond, waardoor de schutter niet op haar kon richten zonder zijn mededader in gevaar te brengen, Zij rende naar het magazijn waar zij om hulp riep. Toegesneld perso neel vond alleen de slachtoffers. De gewaarschuwde politie begon direct met een uitge breid onderzoek. Via telex en telefoon werden alle po litieposten gewaarschuwd alsmede de grensposten. Tevens werd Interpol op de hoogte gesteld en verzocht medewerking te verlenen. Ook deed de Maastrichtse politie een beroep op de gerechtelijke politie te Luik, en de Kripo te Aken. De slachtoffers werden overgebracht naar St.-Annadal, waar gerechtsarts dr. J. Holleman, de dood vaststelde van de heer Peters. De heren Stegen werden onmiddel lijk naar de operatiekamer overgebracht. Daar bleek dat de heer Jos Stegen geraakt was door een schot ln de borst en de heer Jef Stegen in de buik. Mej. Reepmaker kon slechts een vaag signalement van de overvallers opgeven. Zij vertelde nog, dat de niet gemaskerde bandiet poging deed de telefoonverbinding te verbreken. Haar werden door de politie foto's ge toond van eventuele verdachten, doch zij kon niets me zekerheid verklaren. Zij wist echter met grote beslist held te vertellen, dat er 'n geluiddemper op 't vu pen zat. „Ik hoorde slechts doffe knalletjes en reali seerde mij helemaal niet dat het echte schoten waren' Ook de Jos Stegen werden foto's getoond. Hij kon even min iets nadere verklaren. De gedode boekhouder wa eerst een half jaar bij de firma Stegen werkzaam. Hi, was gehuwd en vader van een kind. De politie acht het waarschijnlijk dat de overval werd gepleegd door ter plaatse bekend zijnde personen. De politie begon dan ook dadelijk met te zoeken naar de verblijfplaats van enkele Maastrichtenaren die recentelijk uit een Inrich ting zijn ontvlucht. Atoomkracht Duitsland Jn Obrigheim aan de Neckar wordt een reusachtige atoomcentrale ge bouwd. Dit is een opname van de ra quette. Op de ach tergrond het kogel vormige reactorge bouw. Atoom krachtcentrales zul len in 1980 meer dan eenderde van de dan in de Duitse Bondsrepubliek be-, nodigde elektrische energie -produceren, verklaarde onlangs de Duitse Bonds- minister voor we tenschappelijk on derzoek, Gerhard Stoltenberg, tijdens een jaarvergade ring van het Duitse Atoomforum in Bonn. Horecava 67 geopend AMSTERDAM (ANP) Gisteren is in de RAI in Amsterdam de Horecava en internationale vakbeurs voor ho tel, café, restaurant en aanverwante bedrijven geopend. Het is een besloten beurs, waar fabrikanten van allerhande goederen voor hotels, cafés en restau- tnts en instellingen met grote keukens a kantines hun waren etaleren. Het motto van dit jaar is „Tafeltje- dek-je", dat wil zeggen dat er extra aandacht wordt geschonken aan de mo gelijkheden om de restauranttafel pret- an te kleden. De 330 exposanten hebben 45000 vierkante meter van het RAI-gebouw tot hun beschikking. (Van onze correspondent) UTRECHT De Utrechtse officier van justitie, mr. Von Meyenfeldt, heeft besloten om een gerechtelijk vooronder zoek te laten instellen naar de toedracht van 't verkeersongeluk dat vrijdagavond in een dicht mistbank bij de spoor- In de kelder van een supermarkt ln Stockholm zijn maandag de stoffelijke resten gevonden van twee politieagenten en een nachtwaker. Ze waren met revolverschoten om het leven gebracht door Inbre kers. Er was al eerder een Inbraak gepleegd en men verwachtte dat de dieven terug zouden komen. Zodoende had de bewaker versterking van de politie gekregen. Dc hond van de nachtwaker was nog in leven en hield de wacht bij zfjn dode meester. wegovergang van de lijn Nieuwersluis- Mijdrecht in de drukke rijksweg Utrecht naar Amsterdam gebeurde. Hierbij heb ben de echtgenote en de dochter van dc Maarssense predikant ds. Jansen het leven verlorea en zijn meer dan 80 auto's beschadigd. „Ik vind dat een gelijkvloerse spoor wegkruising op een dergelijke autosnel weg niet toelaatbaar is. Ik heb het moeden van een strafbaar feit, maar kan uiteraard nog niet zeggen door wie dat gepleegd is. Daarom wordt het derzoek ook aangespannen tegen de N.S Dan moet de rechter-commissarls beslissen of de uitslag van het onder zoek verdere stappen rechtvaardigt" aldus mr. Von Meyenfeldt. Hij beslool met de mededeling, dat het enkele maanden kan duren voor het onderzoek kan worden afgesloten. Een zegsman van de spoorwegen deel de mee dat de sectie bijzondere ver- keerstaken van de rijkspolitie had moe ten waarschuwen (ingevolge een reeds lang bestaande afspraak), dat het niet verantwoord was de goederentrein over de drukke weg te sturen, terwijl er ter plaatse dichte mistbanken hingen, De wachtmeester stelde dat het falen voor een belangrijk deel geweten moet wor den aan de snelheid waarmee de mist is komen opzetten: „Een kwartier voor het ongeluk is er nog een politiewagen bij de overweg gewéest. Toen vond men nog geen reden om de mensen te waar schuwen: het zicht was nog goed", al dus de wachtmeester. De N.S. klaagt over het onbegrip bij de dienst rijkswaterstaat: „Al tijdens de voorbereiding van de aanleg van die weg hebben wij hierop gewezen, dat 't niet verantwoord zou zijn om daar 'n gelijkvloerse kruising te maken. Maar de rijkswaterstaat had toen geen geld m een viaduct te maken." Over dit verkeersongeluk zijn in de Tweede Kamer intussen ook vragen ge steld aan de miniser van Verkeer en Waterstaat door de heer R. Laan (PvdA). Voor tien mille aan postzegels gestolen AMSTERDAM (ANP) Van een deelnemer aan de postzegelbeurs in het Amsterdamse Beursgebouw ls een stockboek met ongeveer 5.000 postzegels van Nederland en overzeese gebiedsde len gestolen. De zegels vertegenwoor digen een waarde van circa 10.000 gul- VATICAANSTAD (AFP) De apostolische constitutie „Induigentlaum Doctrina" is gisteren gepubliceerd. Daarbij zijn de regels over de aflaten (kwijtschelding door de Kerk van zo genaamde tijdelijke straffen voor be leden zonden) vereenvoudigd. De omschrijving van de aflaten in termen van een bepaald aantal dagen of Jaren Is vervallen. Volgens deze constitutie wordt door de Kerk een kwijtschelding van straf verleend ln de mate als God zal doen. Het aantal „gedeeltelijke aflaten" is ver minderd en de namen van devoties of heiligdommen die er aan waren ver bonden zijn vervallen. Voorts kunnen de gelovigen op 2 no vember, ook in alle kerken of openbare kapellen, één volte aflaat verdienen die op de overledenen kan worden toege- Volgens de strekking van de nieuwe regeling moet de aflaat niet gezien wor den als afhankelijk van 'n bepaald voor werp maar van de geestelijke gesteld heid van de betrokken persoon. De nationale bisschoppenconferenties waren over de nieuwe regeling geraad pleegd. Vierenzestig conferenties be tuigden er hun Instemming mee, veer tien waren er tegen. De bisschoppen conferenties van Laos en Dahomey de den de radicaalste suggestie namelijk tot algehele afschaffing van de aflaten. (Van onze correspondent) VENLO. De nieuwe regeling, dat de politie voortaan geen proces-verbaal meer opmaakt voor lichte aanrijdingen heeft de eerste vechtpartij opgeleverd. Dat gebeurde op de Parade te Venlo, waar de bromfietser G. v. d. B. uit Te- gelen werd aangereden door een per sonenauto, bestuurd door de Venlonaar M. V. De betrokkenen konden het niet eens worden over de schuldvraag en over de overigens lichte schade aan de voertuigen. Het meningsverschil liep zo hoog, dat V. met een vuistslag in het gezicht van zijn tegenstander, die een bloedneus opliep, een vechtpartij begon. Van der B. moest naar de dokter en V. werd wegens mishandeling door de politie aangehouden en Ingesloten. Morgen lancering Earley Bird 3 CAPE KENNEDY (Reuter-AFP) Van de lanceerbasis Cape Kennedy zal morgen een derde Batelliet van het type Early Bird in een baan om de aarde worden gebracht voor een permanente commerciële televerbinding tussen de Verenigde Staten en Azië, Een delta-raket, die voor 3.500.000 dol lar» (ongeveer 11 miljoen gulden) door de Nasa beschikbaar is gesteld, moet de sa telliet in de gewenste baan brengen. De nieuwe satelliet zal met de Early Bird 2, die vorig jaar werd gelanceerd, maar door storing niet in de juiste baan boven de Stille Oceaan terecht kwam en met de Early Bird 1, die sinds 1965 een baan over de Atlantische Oceaan beschrijft, één keten vormen.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 7