Huwelijk bevestigd in Grote Kerk „A Toi Ia ffloirc sloot plechtigheid af Duizenden bloemen in helle licht Huwelijk Twee levens smelten ineen tot één geheel nieuw leven dat voordien nooit geleefd werd Schaterlachende hoge gasten om spitsvondigheden Bruidsspiegel Ingeweven margrietpatroon in Parijse robe Bruidsboeket van margrieten van Buurman uit Leiden Voorzichtig daalt het bruidsmeisje Cooeje van der Hoeven de treden va» Huis ten Bosch af. Ze wordt geholpen door mr. Jan Otto L. Ba ron van Boetzelaer. Bruidsjonker jonkheer Arnoud Jan de Beaufort wordt geleid door jonkvrouwe Charlotte O. V. Baronesse Bentinck. (Vervolg van de voorpagina Na ontvangst door burgemeester H. A. M. T. Kolfschoten begeeft het bruidspaar, voorafgegaan door familieleden, zich naar de strenge raadzaal, die met bloemen en planten in een exotische wintertuin is omgetoverd. Daar spreekt de eerste burger van Den Haag een welkomstwoord en vraagt hij aan de ouders van bruid en bruidegom om toestemming voor huwelijk van hun kinderen. Na het „ja" van de heer en mevrouw Van Vollenhoven, breekt prins Bernhard even de spanning met zijn antwoord: „Ik heb het al een keer schriftelijk gedaan, maar ik doe het graag nog een keer mondeling". Na het antwoord van de koningin tenslotte ver stommen alle geluiden, als de burgemees ter de twee mensen vóór zich verzoekt om op te staan en elkaar de rechterband te geven. Wat is daarop uw antwoord? „Pieter van Vollenhoven", vraagt hij, „verklaart gij aan te nemen tot uw wet tige echtgenote prinses Margriet Fran- ci8ca der Nederlanden, prinses van Oran- Je-Nassau, prinses van Ldppe-Blesterfeld en verklaart gtJ getrouwelijk alle plich ten te vervullen, welke door de wet aan de huwelijke staat verbonden zijn? Wat ls daarop uw antwoord". De aanwezigen ln de raadzaal e: miljoenen, die onzichtbaar oog- en getuigen zfjn, horen het welsprekend „ja", waarmee de bruidegom zijn keus bevestigt. Dan vraagt de burgemeester eenzelfde gelofte voor het leven aan de bruid. Wat is daarop haar antwoord? Ze schenkt een glimlach als onderpand, ant- wordt: „Ja". „Dan verklaar ik in naam der wet, dat gij door de echt aan elkan der verbonden ztjt". Na de voorlezing en de ondertekening der huwelijksakten overhandigt de burgemeester tenslotte het trouwboekje en de kostbare vulpen nen, waarmee het bruidspaar heeft on dertekend. Prinses Margriet bleek aanzienlijk meer tijd nodig te hebben om de huwelijksakte, ln tweevoud, te ondertekenen, dan de anderen. ZIJ signeerde met „Margriet Franclsca, prinses van Oranje-Nassau, prinses van Lippe-Blesterfeld". Eén der onzen Mr. Kolfschoten Is dan de eerste, die een gelukwens ban richten tot het jonge bruidspaar. Hij doet dat met. zijn spe ciale zwier, de woorden zorgvuldig geko zen en uitgesproken. Voor bruid en brui degom afzonderlijk heeft bij een persoon lijk woord en ook spreekt hij er zijn vreugde over uit, dat de prinses de keuze van haar hart heef* gevolgd. De echt genoot van de prinses ls „een der onzen" en door deze keuze, aldus de burgemees ter, ls de band tussen volk en vorsten huis weer versterkt. Burgemeester tot gehuwden (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Een Iotagemeenschap van het hele leven het Is de oude Ro meinse definitie zijt gij aangegaan, dat U: van twee levens éên nieuw ma ken dat vóórdien nog nooit geleefd werd; en voor hetgeen gf] samen van dit leven wilt maken, treedt gfj vandaag ln de volle verantwoordelijkheid", aldus de Haagse burgemeester, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, ln zjjn gelukwens tot het bruidspaar na de plechtigheid op het stadhuis. Hfj wenst hun de grote kracht, diepe trouw en een moedig hart toe, dat zich altjjd ruimer wil openen voor de echte, zegevierende liefde. Zich richtend tot de prinses sprak hij van vertedering over het feit, dat zij de eerlflke keuze van haar hart gevolgd heeft. „Dat uw bruidegom een der onzen ia en dat gij met hem ons dichterbij ge treden zijt op de weg, die ons konings huis zo recht, zo direct en Intens met ons volk verbindt." Het scheen mr. Kolfschoten „een be vrijdende, ja gezegende gedachte, dat zulk een traditie als er rust op uw ko ninklijk geslacht, deze veerkracht bezit aan uw huwelijk en geluk niet alleen eigen plaats onder ons te verzekeren, ir daarin een nieuwe aanzet, een nleu- oorzaak te vinden voor het samen leven en samengroeien tussen dynastie en volksgemeenschap in hedendaagse trant." H(J herinnerde aan de woorden van ko ningin Wilhelmina via de radio gespro ken bij de geboorte van de prinses op 21 januari 1943: „Het is de bedoeling der ouders door de keus van deze naam een band voor het gehele leven te leggen tussen ons thans zo zwaar beproefde volk in de bezette delen des Rijks en de jonggeborene". En hij sloot daarbij aan: „Deze bijzondere band met ons willen wij ons op deze dag bewust maken, zoals u in uw jonge leven u daaraan trouw hebt betoond in grote eenvoud en natuurlijk heid, waarmede u tot in uw dienende verplegende functie, zoveel ongeveinsde sympathie onder ons verworven hebt." En tot de bruidegom sprak mr. Kolf schoten: „U bent een gelukkig man door zo'n lieftallige prinses te mogen trou wen. Maak haar gelukkig! Er is geschre ven: een man vecht voor zijn rechten maar moet zijn voorrechten waar ma ken. Dat geldt in hoge mate voor u, die de verantwoordelijkheid voor uw keuze niet alleen beseft, maar ook door uw In getogen en vastberaden houding de weg voor u ziet naar het leven en het hart van ons volk. Daarin zal uw plaats on betwistbaar worden naar de mate waarin de echte liefde 's mans persoonlijkheid doet uitgroeien naar het woord van de dichter tot die intense geschikt heid en bereidheid om in vreugden en smarten van de gehele wereld te delen." En tot slot sprak hfj voor dit huwelijk een verwachting uit „waarvoor onze tijd zo gevoelig is: laat het oorspronkelijk zijn in een nieuwe beleving van oude waarden! Deel bet geluk uit en bedenk daarbij, dat alléén de liefde eindeloos kan worden verdeeld zonder te verminderen." Breeduit en rijzig, zich bewust van zijn betekenis in heden en ver leden, wacht in groot ornaat de Grote Kerk op het bruidspaar. Eerste stalmeester W. F. K. Bis- schoff van Heemskerck heeft na dut in de Haagse raadzaal aan de Javastrat het burgerlijk huwe lijk is voltrokken, de lange stoet naar het oude kerkgebouw gediri geerd langs de statige herenhuizen van de Zeestraat, door het smalle Noordeinde, de Heulstraat, over Kneuterdijk, Plaats, Vijverdam en Buitenhof, Gravenstraat, Groen markt en Grote Halstraat. Beneden bij de ingang wachten de wachten en hagen der ere: de koninklij ke luchtmacht met vaandel en vaahdel- wacht, de leerlingen der zeevaartscho len en de studentenweerbaarheden, een gemengd gezelschap, maar elk op zijn „uniforme" wijze een fleurige toets bij zettend aan het leurige tableau vivant daar aan de voet van de oude grijze Om zeven minuten voor elf ging er een lichte storm van half ingehouden stem men door de Grote Kerk, zoals op een voetbalveld wanneer een strafchop wordt gemist. Dat was het moment, waarop via de tv-toestellen, die hier en daar in de kerk waren aangebracht plotseling het beeld in nevelig grijs verdween: geen rookbom, maar damp van paarderuggen. Het was vooralsnog de enige duidelijke algemene emotie, die in de kerk werd ge uit. Men had er ook de tijd. Om tien elf al waren de deuren gesloten, een uur en tien minuten voordat het bruidspaar zou arriveren. Al een uur of twee eerder hadden de eerste gasten hun plaats inge nomen en langzamerhand kwam het ge bouw vol tot en met de 1950ste plaats en tot aan de hoge gewelven ook, waarheen het beschaafde geroezemoes vein stemmen een rustig heenkomen zocht. De hoge lichte ramen zeefden het licht van buiten. Het zonlicht vermengde zich met dat van de tientallen schijnwerpers en de melange bleek een voortreffelijke uitwerking te hebben op wanden en pila ren van het fraaie kerkgebouw, dat in de vijftienduizend bloemen een kokette cor sage vond. Men hield zich bezig met wat lichte conversatie of het kijken naar de t.v. en naar elkaar, het geen althans voor wat de mannen betreft een vrij oppervlakkige bezigheid kon zijn, gehuld als zij praktisch allen waren in het zwart dat merkwaardig genoeg bij feestelijke gelegenheden de ge ijkte kleur is. Hiertussen vormden de beide mannen in stofjas een nogal merkwaardige noot. Ge zamenlijk trokken zij elk achter een hui selijke rol veger over de groene loper ln het middenpad om eventuele pluisjes en on effenheden discreet te doen verdwijnen. De entree van de persoonlijke gasten van het hof in de fleurige processie gaande achter een goudgalonnen kwartet van ont vangst, dat hen voorging naar hun plaat sen in de nabijheid van het bruidspaar. Dat waren enkele stroomversnellingen in het voorthobbelende stemmengegons, dat zachtjes voortebde naar het moment, waarop het bruidspaar de kerk zou be treden. Hoge gaston De komst van de bruidsstoet zet de ganse omgeving onder stroom. Com mando's snijden winkelhaken in de lucht, geweren maken hoekige bewegin gen. De zeven galarijtuigen, genaderd ln wiegende cadans op het scanderend ritme van tientallen paardehoeven ko- tot staan en de stilte die valt geeft een extra accent aan het gewicht hen, die als eersten uitstappen: prinses Alice, de gravin van Athlone, prinses Margarethe van Denemarken en graaf Henry de Laborde de Montpezat, De leeuw werd n tijger... AI leek het op de tee- dat de belang stelling voor het voor bijtrekken van de bruidsstoet maar ma gertjes was; in de omgeving van de raad zaal waar het burger lijk huwelijk zou wor den gesloten, stonden al vroeg vele Hage naars te wachten op het vorstelijk schouw spel. En om de feest vreugde wat te ver hogen deelde een fir ma wat ballonnen uil Daar stond geen Ne derlandse leeuw, main een tanktijger op. Tot niet bekend of dit als provocatie of als re- Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Den Haag heeft gisteravond alle prominent* acteurs en actrices bijeen gesleept om het bruidspaar en bruiloftsgasten in het Circusgebouw te Schevenlngen jolige avond te bezorgen als aanloop voor het feest ln kasteel Oud-Wassenaar. Een haastig ln elkaar getimmerde show. „Bruidsspiegel". waarin de actrice Georgette Hagedoorn uit blonk, vol spitsvondigheden, maakte goeddeels de tamelijk provinciale „blijde incomste" die het bruidspaar in de ochtend uren had ondergaan, weer goed. Gistermorgen waren het ballonnen in vaderlandse kleusren, die ln het luchtruim werden losgelaten, gisteravond waren het, gezien de personen waar het om ging. gewaagde toe- spelingen en spitsvondigheden die het luchtruim kozen en die het voorname gezelschap soms in schaterlachen deden uitbarsten. Het geweldige optreden van Paul van Vliet bij de bruiloft van prinses Beatrix en prins Claus, zou niemand kunnen evenaren, werd gedacht, maar een samenbundeling van bijna alles wat maar op het gebied van groot- en klein kunst kon leveren, leverde een gelijkwaardige prestatie op. Want wat Paul van Vliet niet heeft kunnen bereiken, werd gisteravond wel bereikt, namelijk dat het hele kabinet met de muziek van de Luchtmachtkapel, die in steeds mee) decimeerd stadium door de zaal trok, meeklapte. En was de burgemeester vorige keer een van de lachende derden, gisteravond werd hij in het spel betrokken bij de aanbieding van een antieke hoekkast. Ofschoon een haastig produkt van Jaap Molenaar en Harry de Groot, deden de charme en de sfeer waarmee de feestelijke voorstelling aan het vorstelijk gezelschap werd voortgezet, de lacunes het hoofd zien. De grappige vondsten ais protoeolgirl en vorstverlet konden de toeschouwers niet op de antieke hoekkast jagen, die door de burgemeester werd aangeboden. Het is de vraag, hoe r Pieter van Vollenhoven zich voelde by de volgende strofe van het welkomstlied „de bruigom die trots is en fier, hoezee, gewetensvol en hovenier enz.". Gelukkig maar, dat hij in het programma ook de volgende passage had kunnen lezen: „Uiteraard ls er ook een gelijke nis tussen de gebeurtenissen op het toneel en in ons lieve eigen land. geheel toevallig en niet zo bedoeld en zijn per sonen. gebeurtenissen en toestanden die u hier vanavond op het toneel zult zien, louter en pure fantasie". prinses Christina van Zweden en prins Charles van Luxemburg. De regerings autoriteiten ien de burgemeester Den Haag volgen. Even later arriveren koningin en prins, de ouders var bruidegom en de overige bruiloftsgasten. Door de kerk klinkt egp' gedruis neer het hoge gezelschap de weg gaat naar zijn plaats: de genodigden, onder wie tweeëntwintig jonge mensen, hun geboortedatum met de bruid ge meen hebben, staan recht. De spanning, opgezameld tijdens het lange wachten, ebt weg op de brede klanken waai het orgel de kerk vervult en maakt plaats voor ontroering, die haar uitlaat vindt in het zingen van psalm 23: „Mijn herder is de Heer, mij zal niets ontbre ken", gezongen op de tekst uit het Scottish Psalter van 1650. De aanzet tot de psalm heeft het ze gel van de huwelijksdienst verbroken. De bevestiging en inzegening van het huwelijk van prinses Margriet Francis- der Nederlanden, prinses van Oranje Nassau, prinses van Lippe Biesterfeld en mr. Pieter van Vollenhoven is na bij. Het bruidspaar betreedt de kerk, stralend en ingetogen middelpunt van een langzaam voortgaande stoet. Voorop, vol waardigheid de ouderling van dienst W. A. Deurman, de diaken van dienst J. M. Herlaar en de predi kant prof. dr. H. Berkhof. Daarachter, charmante argeloosheid temidden zoveel volwassen ernst, de bruids kinderen: de drie jaar oude Coosje van der Hoeven, kleindochter van de parti culier secretaris van de koningin en de zesjarige jhr. Arnoud Jan de Beaufort. van de oud-gouvernante van de vier prinsessen. Achter het bruidspaar de bruidsmeisjes: prinses Christina en jonkvrouwe Charlotte C. V. baronesse Bentinck en mej. Fokje M. Brandsma, beide huisgenoteh in Leiden van de bruid en de bruidsjonkers mr. Floris A. Bierman, mr. Jan Otto J. baron van Boetzelaer, studiegenoten van de bruide gom en mr. Philip Houben, zoon van de oud-commissaris van de koningin ln Limburg. Nieuw leven Met de komst van het bruidspaar nieuw leven geschoten in de kerk. Het licht schijnt feestelijker, de vijf tienduizend bloemen in vele variëteiten geurige hyacinten, fleurige forsy- 's, zachte seringen in wit, rose en rozen, anjers en tulpen, licht blo zend tegen een groene achtergrond van I I varens en laurieren bloeien nu zin- '■i vol in het bijzijn van het bruidspaar dat plaats neemt in de zetels, die een zachte ondergrond hebben van een me ters breed tapijt. I De dienst ontplooit zich. Langzaam J groeit hij naar een hoogtepunt in psal- men en gezangen van koor en gemeen- I te, in schriftlezing en prediking. Profes sor dr. H. Berkhof verzorgt de predi- king. Hij heeft voor zijn preek als leiddraad gekozen de woorden van de eerste brief van Paulus aan de Corinthiërs: „Alles is van u, gij zijt van Christus". Hij heeft deze woorden ook als opdracht geschre ven in de bijbel, die aan het bruidspaar werd aangeboden. Hij werkt de tekst uit, I toegespitst op de actualiteit en op de j situatie van de twee daar voor hem, in gewone woorden en begrijpelijk voor Geladen klinken daarna de woorden van de huwelijkonderwijzing volgens 't nieuwe formulir- der hervormde kerk, voor het eerst bij een huwelijk gebruikt. Vijf meter lange sleep loopt uit tot breedte van t^fcr meter (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Wereldberoemde mo dehuizen hebben speels en fantasierijk getekend voor de staatsletolletten, die de huweiyksdag van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven een kleurrijk en kostelijk accent hebben gegeven. Ster- coupeuse R. van Lieshout van het Bos sche modehuis Llnette gaf gestalte aan Je creatie van de Parijse couturier Bian- chlnl, die voor prinses .Margriet een robe van witte cloquézyde met lange mou wen en Ingeweven margrietpatroon heeft ontworpen. Meeslepend onderdeel van dit tollet was de vyf meter lange sleep met een grootste breedte van twee meter twintig: een waterval van zijde, waarin een weelde van opgebordmirde margrie ten bloeide. Het borduursel werd spe- vaardlgd door het huis Hurel in Parys. De bruid droeg hierbij een diadeem met margrietmotieven, waarvan de blaadjes van diamant zijn en het fonkelend liart een kostbare parel omsluit. De bruidsmeisjes, onder wie prinses Christina, droegen japonnen van licht blauw zijden cloqué met lange mouwen. Deze japonnen zijn aan de onderkant licht gedrapeerd. De hals is afgezet met witte nerts en dezelfde edele bontsoort is gebruikt voor de bijbehorende mofjes. De hoedjes zijn eveneens vervaardigd van lichtblauw zijden cloqué. De corsa ges waren opgebouwd uit fresia's. De bruidskinderen waren als volgt ge kleed: Coosje van der Hoeven droeg een toiletje van witte ottomanzyde met bjj- passend kapje. Arnoud Jan Beaufort droeg boven een lange zwarte broek van ribfluweel een witte zijden blouse. Konin gin Juliana was gekleed in een robe van smaragdgroen fluweel, hieroverheen droeg ze een bijpassende driekwart jas De sjaal ls van sabelbont, haar hoed is van dezelfde bontsoort. Prinses Beatrix droeg een lange japon van turquoise- kleurige zyde. aan hals en zoom gebor duurd. Daaroverheen een lange zijden, jas met vaag bloemjatroon. In de hoed zijn verschillende kleuren van hetzelfde borduursel verwerkt. Prinses Irene droeg een indigo Japon van wollen lamé mei een witte nerts capuchon. De japon is met zilverdraad doorweven en afgezet met witte nerts. Mevrouw Van Vollenhoven-de Lange tenslotte droeg een japon met bijpassen de jas van grijsblauwe stof waarin beige motleven afgezet met nerts. De hoed is van dezelfde stof en is eveneens met bont afgezet. „Zo hoort dan allen, dat het huwelijk een Instelling ls van God, overeenkom stig Zijn wil een gemeenschap voor het gehele leven waarin man en vrouw lief de en trouw, hulp en toewijding van elkander mogen ontvangen, zowel in voorspoed als in tegenspoed". Dc kracht van de woorden houdt ie der in de ban. Doodstil is het wanneer aan beiden de trouwbelofte wordt voor gelegd en het „ja" klinkt op de vraag of beiden beloven, dat zij elkaar nim- zullen verlaten in goede noch in kwade dagen, ln rijkdom nog in armoe de, in gezondheid noch ziekte tot de dood hen zal scheiden; dat zij elkaar in liefde zullen dienen, elkaar trouw hou dend in alle dingen overeenkomstig het Doodstil is het ook wanneer de wisse ling van de ringen vergezeld gaat van de woorden: ik n2%m u tot mijn vrouw, tot mijn man. en geef u deze ring; wanneer het huwelijk wordt bevestigd en de zegening wordt uitgesproken Maar des te indrukwekkender is daarop het gezang van de gemeente, die staande zingend zijn instemming met de zege ning door handoplegging betuigt. De huwelijksbijbel „ale veilige en betrouw bare gids op de levensweg" wordt over handigd en als indrukwekkend slot van de plechtigheid wordt het Gebed des Heren, het Onze Vader, hardop gebeden, door ieder van de aanwezigen in zijn eigen taal. De dienst is ten .einde. De machtige melodie van Handel „A toi la glolre" begeleidt de bruidsstoet bij het verlaten van de zingende kerk. Buiten breekt h^t gejuich van de menigte door de ban van het heilige heen. De „buitenkerke lijke" viering van het huivelijk is be gonnen. Langs de vrij druk bezette route door de binnenstad, richting Huis ten Bosch, klinkt voortdurend het „Leve Griet en Piet", terwijl de laatste zeep bellen uit de aluminiumbollen op het Buitenhof boven de stoet uiteenspatten. Bij de hoek van Lange Poten en Plein spat de laatste van de rookbommen uit een, die tijdens de plechtigheid in de kerk de politie bezig hielden. Als de bruidsstoet tenslotte nadert, ls een groepje jongelui de Lange Houtstraat lngeveegd. Het bruidsboeket bestond uit een honderdtal margrieten, klimop- en ligustertakjes. Aanvankelijk was met klem tegengesproken, dat er in het bruidsboeket margrieten zouden zitten. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN. De 62-jarlge Leidse bloe mist J. Buurman heeft vanmorgen vroeg het bruidsboeket van prinses Margriet e enkele tientallen corsages persoonlijk naar Huis ten Bosch gebracht. Het was daar mee de meest vererende opdracht, die hij voor zijn jarenlange klant Pieter van i lenhoven uitvoerde. Het boeket bestond uit honderd margrieten, klimop en Hgus- tertakjes De heer Buurman is een goede bekende in studentenkringen Onder zijn klanten hoorde de laatste jaren ook Pieter Vollenhoven, die hem geruime tijd vooi verloving al zendingen aan prinses Mar griet liet verzorgen. „Meestal rozen", zegt de heer Buurman hiervan alleen. En de corsages die voor prinses Margriet werden gemaakt, bestonden vrijwel altijd uit mar grieten Ook de prinses wist tijdens haar stu dententijd de weg naar de bloemenhandel aan de Breestraat te vinden, wanneer zij een bestelling te doen had voor Pieter Dit is steeds in volledige geheimhouding gebeurd. Uit dank hiervoor kreeg de heer Buurman al ruim een jaar geleden de belofte dat hij het bruidsboeket zou mogen verzorgen.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 4