DERDE DOCHTER VAN ORANJE: JA PRONKSTUK VAN BROOS GESLEPEN GLAS DROEG PAAR NAAR STADHUIS EN GROTE KERK Stralende dag Margriet en Pieter begon bij winters nevelig Haagse Bos PRINSES TROUWEN SPROOKJESACHTIG Platina en goud voor ringen JAMIN CARILLONS KLONKEN Stilte in kerk en lach in raadzaal Gelukwensen uit buitenland DINSDAG 10 JANUARI 1967 DE LEIDSE COURANT Predikatie prof, dr. H. Berkhof (Van i verslaggevers) DEN HAAG „Alles Is var u! Een mooie tekst als een prinses trouwt, vindt u niet? Wat is er nu sprookjes- achtiger dan als een prinses trouwt?! Ja, één ding is nóg sprookjesachtiger: als je mét de prinses trouwt! En dat gebeurt vandaag dan toch maar". Met dit gemoedelijke begin begon vanoch tend prof. dr. H. Berkhof zijn predika tie tijdens de huwelijksinzegening van prinses Margriet en mr. Pieter van Vol- lenhoven. De beginwoorden had hij ont leend aan een tekst van Paulus in zijn eerste brief aan de Korinthiërs: „Alles is van u, gij zijt van Christus". „We zitten hier bijeen rondom een bruidspaar, dat er van overtuigd is zijn huwelijk te moeten stellen in het teken „Wij zijn van Christus". Zij willen een christelijk huwelijk opbouwen, zoals we dat wel zeggen. Maar wat is een chris telijk huwelijk eigenlijk?" zo vroeg dr. Berkhof zich af. „Het is beslist niet 'n huwelijk van twee mensen die kramp achtig op hun vroomste tenen gaan staan. Dat behoeft nu net niet meer, omdat de beslissing over hun huwelijk ergens anders al is gevallen. Daarom hoeven ze het laatste van het geluk ook niet van elkaar te verwachten. Daarom. Vëel aandacht voor huwelijk in Belgische pers BRUSSEL (ANP) De gehele Bel gische pers bracht vandaag uitgebreide verslagen over de voorbereiding van het huwelijk. Het Brusselse blad „Het laat ste nieuws" laat het overigens niet bij verslaggeving, doch heeft ook kritiek. Voor de uit het buitenland komende journalisten zijn geen plaatsen beschik baar in het stadhuis en in de kerk, zo citeert de speciale verslaggever van dit blad een mededeling van de RVD aan buitenlandse bladen. Volgens deze verslaggever bestaat er echter opvallend weinig belangstelling van de buitenlandse pers voor het huwe lijk, hetgeen naar hij meent een gerust stelling moet zijn voor de Nederlandse overheid, als men nagaat dat niemand minder dan eerste-minister Cals de bui tenlandse pers beschuldigde de ordever storingen op de huwelijksdag van Bea trix te hebben uitgelokt. kunnen ze elkaar nemen zoals ze zijn kunnen ze elkaar vrij tegemoet tre- „Hier voor mij liggen uw beide trouw ringen," zei prof. Berkhof, „U wist niet wat de tekst zou rijn, maar u hebt drin gend gevraagd na te gaan of de trouw- tekst niet aan de binnenkant kon worden gegraveerd. Dat is gelukt, dank zij de graveur (en dank zij Paulus, natuurlijk). Deze tekst hebt u altijd weer voor u. Als u voelt dat het ergens mis gaat met huwelijk of met uw beider leven in de wereld, doet dan '>eiden tegelijk de trouwringen even af en leest samen u als een belofte en een gebod, als uitnodiging tot het geluk met u mee draagt: Alles is van U, gij zijt van Christus". ,U moet zich ook wagen aan het le- om u heen. Daar komt u niet af. Een ander jong stel kan zich misschien een tijd min of meer onzichtbaar maken voor de buitenwacht. Dat is u niet gegeven. Het leven wacht op u om ig op u te leggen en dat is normaal. Maar het leven wil u ook inlijven en in kapselen, zo dat u van deze opinie en gene houding wordt, van dit van van alles en nog wat. Maar Chris tus wil u vrij houden als kinderen van God. U gaat het leven in met de wape nen van zijn woord, met het geloof en het gebed". (Van i verslaggevers) DEN HAAG. Vier carillons hebben vandaag klokke 10.25 uur hun klanken over de stad gebeierd- Het carillon van do Grote Kerk speelde tot 11.07 uur, en de carillons van het provinciehuis aan de Koningskade, bij het gebouw van de Nill- mij aan het Stadhoudersplantsoen en bij de horlogerie A. M. Winkelman in de Vaillantlaan tot 11.55 uur, t Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven verlaten Huis ten Bosch op weg naar de raadszaal. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De ringen, die prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven elkaar vanochtend aan de rechterhand hebben geschoven, zijn beide glad en smal. Die van prinses Margriet is van platina, die van Pieter van goud. In de ringen is de tekst gegraveerd, die prof. dr. Berkhof tijdens de bevestiging en inzegening van het huwelijk tot motief van zijn preek had genomen: „Alles is van u, gij zijt van Christus". Deze tekst is ontleend aan de vertaling van de katholieke bijbelstichting Sint- Willibrord. Hij is te vinden in de eerste brief van Paulus aan de Korinthiërs, hoofdstuk 3. vers 22 en 23. (ADVERTENTIE) engelse snijcaramels van niet duur wel heerlijk DEN HAAG De feestelijke klank van klokken en klaroenen, dansend over de besneeuwde daken van Den Haag, voert in deze uren de herinnering onweerstaanbaar terug naar de negentiende januari 1943 een grauwe oorlogsdag, waarop in het verre Canada een prinses werd geboren. Dezelfde naam, toen moeilijk verstaanbaar Met gejuich hier en daar zijn zij naar dit moment gereden, van Huis ten Bosch naar het huis der gemeente en vandaar door een zee vol vlaggen en guirlandes naar het huis van God. Om spoeld door zang en orgelspel treden zij binnen In het stralend huis van hun Heer, die, zoals de opklinkende psalm getuigt „hun Herder is, die het hen aan niets zal laten ontbreken". Smeekbeden begeleiden hen naar dat geladen ogen blik, waarop zij elkaar de belofte van trouw geven en hun woorden bezegelen door het wisselen der ringen. Samen luis teren zij naar professor dr. H. Berkhof, die hun keus voor nu en altijd bevestigt. „Voor God zijt gij nu man en vrouw. Zo dan, wat God heeft samengevoegd, scheide de mens niet". Huiveren de marin iers De dag is begonnen aan de rand van het Haagse Bos. Als de nacht zijn greep op de kille, winterse nevels verliest en het licht in de bevroren vijverogen lang zaam terugkeert blijkt dat de bomen roerloze wachters bij het driehonderd jaar oude zomerverblijf van Amalia van Solms kortstondige versterking heb ben gekregen van honderd, in galatenue huiverende mariniers, die alleen hun nood kunnen klagen bij de eveneens in het park opgestelde Marinierskapel. Met het eresquadron der Koninklijke Marine, dat langs de kaalgeveegde gazons een wal van schimmen heeft opgeworpen en de adelborsten en cadetten van land- en luchtmacht, die zich als een boeket in stemmige herfstkleuren op trappen en bordes hebben gevlijd, lijken zij zwijgen de figuranten in Shakespeares Spel der vergissingen. Achter de ramen van het Huis ten Bosch voor één imposant et maal uit zijn diepe winterslaap gewekt spat het licht uit kroonluchters op de bruiloftsgangers, die zich gereed maken voor hun tocht naar stadhuis en kerk. De feeërieke Oranjezaal, de sneeuwwitte eethal, de Chinese en Japanse kamers, die eindelijk hun luister ten volle kun nen ontplooien, zijn passende anti-cham- bres, waarin het feest moeiteloos gestal te krijgt. De w,eg van het kleine paleis in het witte bos naar het gepavoiseerde hart van de stad, is met de 25 kilometer lan ge dranghekken, op dit breekpunt van dag en nacht nog een bloedeloze slag ader, waarin de 2500 ordebewakers ver loren ronddrijven. Oin negen uur precies brengen <le saluutschoten als een rollende branding leven in de brouwerij. Ruim een uur later begint het -feest zichtBaar. Een luid lang zal ze leven, zong het in grote getalen voor boven de chaos van geluiden, die de stem van Radio Oranje trachtte te smoren, klinkt opnieuw, nu vrij en ongehinderd, onder de eeuwenoude gewelven van de Oude Ja- cobskerk: Margriet, Francisca. Op dezelfde plaats, waar in 1937 haar moeder Juliana en verder terug in de historie haar groot moeder Wilhelmina in 1901 trouw voor het leven beloofden aan de man van hun keuze, wordt Wederom een beslissende vraag gesteld.Belijdt gij hier voor God en Zijn gemeente, dat gij genomen hebt en neemt tot uw man Pieter van Vollenho ven"? Na de donder van eenentwintig saluutschoten, de snerpende commando's, het tromgeroffel en de fanfares vormt hun beider ,,ja"-woord toch een indrukwek kende climax. het paleis Huis ten Bosch opgestelde publiek, toen prinses Margriet met haar bruidegom op de trappen verscheen. Zij droeg haar betoverende japon van witte cloquézijde, met ingeweven margriet- patronen, ontworpen door de meesterhand van Beanchinl te Parijs. De 5 meter lange sleep was, evenals het lijfje opgeborduurd met dezelfde bloemmotieven. Op haar hoofd prijkte een diadeem, eveneens in de vorm van een margriet. Rondom het parehvithart, welfde zich de bladeren van puur diamant Pieter van Vollenlioven droeg het uni form van de Koninklijke Luchtmacht, waarbij de onderscheidingstekens waren uitgevoerd in goud galon- Hij droeg ook de ponjaard. De bruidskoets werd voorafge gaan door vele ruiters. De Haagse hoofd commissaris van politie, de heer J. H. A. K. Gualthérie van Weezei en de eerste stalmeester van de koningin, kolonel W. F. K. Bisschoff van Heemskerk, zaten op een schimmel. Op het moment dat dit sprookje in het daglicht trad, wierp de zon er zijn zilve ren schijnsel overheen- De dag was begon nen in een wazige mist, die rond half tien optrok en doorgang verschafte aan het heldere winterzonnetje, dat weliswaar de kou niet verdreef, rhaar alles ln schitte ring plaatste Het rijtuig met het bruidspaar arriveert Hoffotograaf Mas: Koot nam deze officiële foto van het bruidspaar op Huis ten Bosch. De prinses is door Maison Dinette in Den Bosch ge kleed in een waarlijk vorstelijke creatie van het Parijse modehuis Bianchini. Mr. Pieter draagt het ceremonieel tenue der "Koninklijke Luchtmacht. Voorop in deinende cadans acht ruiters van de gemeentepolitie, gevolgd door hoofdcommissaris J. H. A. K. Gual- thérie van Weezei met zijn adjudant en hoofdinspecteur P. Schulz. allen in cere monieel tenue. Daarachter vier glan zende auto's met gasten, getuigen, generaals in groot gala. Hun strenge, efficiënte vormen contrasteren sterk met het golvend silhouet van het commando rijkspolitie te paard: mar tiale wegbereiders voor zeven gala- rijtuigen. Hoog op de bokken zeven koet siers, die met nauwelijks merkbare in structies hun gespan over het glimmen de asfalt leiden. Boven de ratelende wie len wuiven de gasten: prinses Irene en haar Carel Hugo, prinses Christina, prin ses Beatrix en prins Claus. Winters sprookje In het vijfde rijtuig, dat geflankeerd wordt door twee paleisadjudanten, heb ben koningin Juliana en prins Bernhard plaats genomen. Een golf van enthou siasme rolt voor de dampende paarden uit. De mogelijk gevreesde wanklank blijft eerbiedig tussen hoge wolken han gen, de slaande argumenten van de Hou en Trouwgroep moeten noodgedwongen in de handpalmen blijven jeuken. Mevrouw Van Vollenhoven-Van Omme ren, schoonzuster van de bruidegom, had een lila toilet afgezet met sabelbont. Prins Bernhard had zich gestoken in het gala-uniform van generaal van de koninklijke Luchtmacht. Zes volbloeds trekken de zesde koets, een even oud als fraai, pronkstuk van broos geslepen glas, waarin het bruids paar als in een winters sprookje zyn toe komst tegemoet zweeft. Zo ontvangt Den Haag. regeringscen trum en derde stad van het land, prin ses en bruidegom met alle staatsie en luister, die het zich na eeuwenlange resi dentiepraktijk met Oranjevorsten beitel- scherp herinnert. Het voert de gasten in een verrassende sightseeing langs palei zen en ministeries, eerbiedwaardige so ciëteiten en koninklijke lanen, waarin de bomen hun grillige kronen hoog heffen. Eerste pleisterplaats op deze tocht 'langs heden en verleden is de raadzaal aan de .lavastraat, waar zestig leerlingen van de Hogere Zeevaartschool en de School voor Werktuigkundigen ln Den Haag een zilte erehaag hebben gevormd. Aan de ver zij de van de versgeplaveide verkeers ader heeft een bepiuimde deputatie van de Leidse studentenweerbaarheid „Pro Patria" met vaandel en vaandelwacht •n het trompetterskorps der cavalerie de vacht betrokken. Duizenden nieuwsgierigen in de tinte- ende vrieskou en een uitgelezen gezel schap van autoriteiten in de broeiwarme raadzaal onder wie minister-presi dent prof. dr, J. Zijlstra en de minister presidenten van Suriname en Nederland se Antillen wachten rond elf uur op de komst van prinses Margriet en Pie ter van Vollenhovcn. De japon, die zijn bruid draagt, is uit traditie 'n zorgvuldig bewaard geheim van hel Bossche mode huis Linette, een geheim, waarvan de ondoordringbare sluier vluchtig wordt gelicht voor de wachtenden ln de Java- straat. .Als de prinses is uitgestapt, draait ze zich glimlachend om en toont ze, wuivend, de weelderige creatie van Bianchini. (Zie pagina eerste kolom). ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) De president van India, dr. S. Radhakrishnan, heeft een boodschap gezonden aan koningin Juliana en prins Bernhard waarin hij het koninklijk paai' zijn gelukwensen aan biedt ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Margriet met mr. Pieter van Vollenhoven De president zendt zijn meest harte lijke felicitaties voor deze gelukkige ge beurtenis en tevens zijn beste wensen voor geluk en voorspoed aan het jonge Ook president Soekarno van Indonesië heeft een telegram gezonden in verband met het huwelijk: ..Mede namens het volk en de regering van de republiek Indonesië doe ik uwe majesteit mijn hai'telijkse gelukwensen en de wens voor een lang en gelukkig leven toekomen", aldus het telegram. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, mr. Adam Malik, heeft een soortgelijk telegram aan zijn Nederland se ambtgenoot gezonden, en daarbij zijn persoonlijke wens voor minister Luns' persoonlijk geluk en gezondheid gevoegd. De Westduitse president, Heinrlcht Lübke, heeft eveneens koningin Juliana telegrafisch gelukgewenst met het huwe lijk van prinses Margriet. De door Bonn bekendgemaakte tekst luidt: „Ter ge legenheid van het huwelijk van prinses Margriet met de heer Pieter van Vollen hoven zend ik uw majesteit en de konink lijke familie mijn hartelijke gelukwen sen. Mogen geluk en zegen het jonge paar op hun gemeenschappelijke levensweg begeleiden".

Leidse Courant | 1967 | | pagina 3