Bisschoppen Randstad vragen bijdragen voor bedrijfsapostolaat Nederland heeft lessen uit verleden niet voldoende ter harte genomen SER-voorzitter in nieuwjaarsrede I. M. Joosten in staat van faillissement Moskou roept op tot rode topconferentie Khider wordt begraven in Casablanca Nieuwe voorl. redactie voor De Bazuin Zieke wacht nog op nier van haar zuster Auto met giftige stof verwijderd Bij na helft van volk voorziet een crisis VLASVELD UJDAG 6 JANUARI 1967 DE LEIDSE COURANT PAvxiNA 5 (Van onze parlementaire redactie) lEN HAAG In zijn nieuwjaarsrede heeft de voor- er van de Sociaal Economische Raad, drs. J. de Pous, vanmorgen gezegd, dat de economische ooruitzichten voor het pas ingetreden jaar niet on- erdeeld gunstig kunnen worden beoordeeld. De oonomische groei hapert en in samenhang daar- e neemt de werkloosheid toe. Drs. De Pous meen- te kunnen stellen, dat in 1967 tenminste twee cent van de afhankelijke beroepsbevolking werk- s zal zijn, waarbij hij aantekende, dat een pro- t meer werkloosheid op zichzelf tot een produktle- aling van circa 500 miljoen gulden leidt. De SER-voorzitter verwachtte wel, dat door de re- ente regeringsmaatregelen in 1967 het gewenste verschot op de betalingsbalans van 1 procent van et nationale inkomen (650 miljoen) zal worden be- t, maar als men weet, dat dit mede komt door achterwege blijven van enige groei van de par- culiere investeringen, kan nog niet van het berei- .n een volledig evenwichtsherstel worden ge- heer De Pous wees erop, dat een eenmaal be nen inflatoire kosten- en prijsbeweging uiterst noeilijk tot staan is te brengen. Zo zal in het thans egonnen jaar de totale loonkostenstijging meer dan et dubbele zijn van de toeneming van de arbeids- roduktiviteit. Denkt men ook nog aan de verhoging de omzetbelasting, aldus drs. De Pous, dan moet rorden aangenomen, dat de stijging van het prijs- liveau van de particuliere consumptie de raming 4,5 procent nog enigszins zal overtreffen. Er noet dan ook krachtig naar een verder terugdringen n de kosten- en prijsinflatie worden gestreefd, te- :er daar ook in de ons omringende landen ernsti- pogingen in die richting worden ondernomen. Irkend moet worden, zo vervolgde de heer De 'ous, dat wij maar in beperkte mate bereid zijn ge veest, de lessen uit het verleden ter harte te nemen. een onvermogen om op het juiste moment de [eëlgende maatregelen te nemen. ,,Ook nu weer ebben wij gefaald, de overbesteding tijdig een halt oe te roepen, met als gevolg dat wij ons hebben te inderwerpen eensdeels aan een door de feiten opge- ECONOMISCHE VOORUITZICHTEN NIET ONVERDEELD GUNSTIG legd saneringsproces en anderdeels aan maatrege len die, doordat zij in feite te laat worden genomen, het gevaar van overdosering inhouden". Als een van de belangrijkste oorzaken van het pro ces van de overbesteding noemde SER-voorzitter drs. De Pous een onvoldoende op elkaar afstemmen van de bestedingsbeslissingen: die in de particuliere sec tor en die in de collectieve sector. Elk van deze be stedingscategorieën eist prioriteit voor zich op, waar door bij voorbaat het gevaar ontstaat, dat de totale bestedingen de middelen gaan overtreffen. Nu kan men in een vrije economie de particuliere bestedingen moeilijk volledig beheersen. Vroeger was men van mening, dat bij grote particuliere be stedingen de overheid wat zou moeten terugtreden om de zaak in evenwicht te houden, maar intussen is men wel gaan inzien, dat er tal van overheidsuit gaven onvermijdelijk zijn ten behoeve van de econo mische groei en de leefbaarheid van 't land. Thans moet dus de particuliere besteding op de collectieve worden afgestemd. Dat vereist 'n duidelijk over heidsbeleid. De gang van zaken bewijst, aldus drs. De Pous, dat dit beleid in het verleden onvoldoende gericht is geweest. Er moet volgens hem dan ook een programma op langere termijn voor de collectieve voorzieningen worden opgesteld. Dan kan men tot evenwichtiger beleidsprogramma's komen. Het volk moet daarbij i bepaalde i a en dergelijke bestedingen in duidelijker worden gemaakt, dat zienlngsgraad aan onderwijs, we grenzen stelt aan de toeneming de particuliere sector. De heer De Pous kwam dan ook tot de conclusie, dat een meer stelselmatige en geïntegreerde aan pak van de economische problematiek noodzakelijk is, wil een evenwichtige sociaal-economische ont wikkeling worden verwezenlijkt. De middellange ter mijnplanning zal bij de beleidsbepaling veel meer moeten worden geaccentueerd en gesystematiseerd. Er is wel eens opgemerkt, dat het opstellen van een gedetailleerd p1 n voor overheidsuitgaven op langere termijn tijdrovend interdepartementaal overleg ver eist. Maar dit kan volgens drs. De Pous geen reëel bezwaar zijn. Hoogstens zou men kunnen stellen, dat de functionele opzet van het ambtelijk apparaat niet met de tijd is meegegaan. Ook wordt gezegd, dat een kabinet door een langlopend programma 'n volgende regering gaat binden. Maar welke (volgen de) regering ook optreedt, zij kan zich niet losmaken van de realiteit, en die realiteit vereist nu eenmaal een vooruitzien op langere termijn, met name wat de collectieve voorzieningen betreft. De levensduur van een kabinet kan nooit een ver ontschuldiging vormen voor het achterwege laten van planning op langere termijn, als daardoor de kwaliteit van het bestaan van een volgende genera tie in gevaar wordt gebracht, aldus drs. De Pous. Inkomstenbeleid Bij de middellange termijnplanning komt ook aan het inkomensbeleid een belangrijke plaats toe, zo vervolgde de SER-voorzitter. Beweerd wordt wel, dat beleid ten aanzien van niet-looninkomens vrijwel onuitvoerbaar is. De heer De Pous was het hier mee niet eens. Hij dacht in dit verband dat het be vorderen van openbaarheid een doelmatig middel zou kunnen zijn. Men geeft wel grote publiciteit aan de salarissen van ministers, maar er wordt weinig of niets bekend van salarissen van vakbondsbestuur ders of tantièmes van commissaris van belangrijke vennootschappen. ROTTERDAM. - A.s. zondag Het bedrijfsapostolaat, dat zoek spelen zal ln alle kerken van de bis- probeert de verlossende bood- bedrijfsapostolaat dommen Haarlem en Rot- schap terdan» een collecte worden laten functioneren gehouden voor het bedryfs- reld van techniek (Van onze correspondent) MAASTRICHT. De rechtbank te laastricht heeft de heer E. M. Joosten Geleen, de voormalige directeur van Vascomij te Heerlen, ln staat van illlissement verklaard. Tot rechten- »aris werd benoemd mr. W, Pen. ng en tot curator mr. F. Duynstee. De rer Joosten kwam enige maanden ge- [den ln het nieuws naar aanleiding van dêbficle van de Vascomij. De heer Joosten werd op 3 november >66 als directeur ontslagen. Op 18 no- mber werd aan de Vascomij voor- jplge surséance van betaling verleend, iet benoeming van de heren prof. dr. Luyten, mr. F. Duynstee en mr. A. 1 Meer tot bewindvoerders. Door erse procureurs werd daarna tegen heer Joosten persoonlijk een faillis- ementsaanvrage bij de rechtbank te laaatrlcht ingediend. Doch telkens werd op de dag der behandeling op ver van deze procureurs aangehouden, nans is dit faillissement echter een sit. Voorts loopt tegen de heer Joosten log een aanklacht bij de officier van 'Jstttie wegens het afgeven van onge likte cheques tot een aanzienlijk be- rag. Deze klacht is nog steeds in be an deling. Prinses Maria del Pilar van Spanje, dochter van de graaf en gravin van Barcelona en zus van de eventuele Spaanse troonopvolger, prins Juan Carlos, treedt in mei in het huwelijk met de Spaanse advocaat Luis Oomez-Acebe, zoon van de markies en markiezin van Deleitesa. Het huwelijk zal worden gesloten in de kerk van San Antonio in het Portugese Estoril. Voorbereiding moet met zorg geschieden PARUS (AFP) Op het achttiende congres van de Franse communistische larty heeft de Russische afgevaardigde Arvld Pelteje een oproep tot het houden een Internationale communistische conferentie gedaan. Peltsje, lid van het Politburo van de Russische communistische partij, ver klaarde dat „gunstige omstandigheden" zijn geschapen voor een dergelijke con ferentie en dat meer dan zestig natio nale communistische partijen ervoor zyn. Hij voegde daaraan toe dat naar de me ning van de Russische communistische partij een communistische wereldconfe rentie „met zorg moet worden voorbe reid". Peltsje deed geen aanval op de Chine se communisten, maar wees op de „broe derlijke betrekkingen tussen de Sovjet- Unie en de andere socialistische landen". Als communistisch China bereid zou zijn Portret lohnson geweigerd met de andere communistische landen een gezamenlijk beleid voor hulpverle ning aan Vietnam uit te voeren, zou, gens de Russische afgevaardigde, de strijd tegen de „Amerikaanse aggressie" aldaar eerder tot een overwinning kun nen'leiden. Peltsje deed een aanval op de activi teiten van „revanchlsten" en „neo-fascis- ten" in West-Duitsland en op de „kop pige houding van Bonn om op een of andere manier kernwapens te krijgen". Hij had echter lof voor de gunstige ont wikkeling van de Frans-Russsische be trekkingen. Luigi Longo, secretaris-generaal van de Italiaanse communistische party, heeft zich evenwel uitgesproken voor „gedachtenwisselingen" en „multilate rale bijeenkomsten" van de diverse par tijen ln plaats van voor een algemene bijeenkomst zoals voorgestaan door de Franse en Russische communisten. CASABLANCA (AP) Het stoffe lijk overschot van Mohammed Khider, de Algerijnse oppositieleider die dinsdag in Madrid is vermoord, is met een vliegtuig van de Marokkaanse luchtmacht in Ca sablanca aangekomen. De weduwe van Khider, zijn zoon zuster en Hocine Alt Ahmed, een ger, zijn in hetzelfde toestel aangeko men. Ait Ahmed was evenals Khider eer van de „vaders" van de Algerijnse op stand. Hy heeft in ballingschap geleefd sinds hy uit de gevangenis is vrygelaten na een straf te hebben uitgezeten we gens verzet tegen de voormalige presi dent Achmed Ben Bella. AMSTERDAM. In het zojuist ver schenen nummer van De Bazuin wordt meegedeeld, dat de redactieleden pater Janssen en pater Van Dyk reeds in sep tember 1966 de wens te kennen hebben gegeven, van hun taak te worden on the- Pater Janssen omdat hy niet meer zag. hoe het met De Bazuin verder moest gaan. pater Van Dyk om persoonlyke redenen. Hierdoor kwam het voortbestaan De Bazuin in gevaar, hetgeen de overige redactieleden betreurden. Zij meenden dat De Bazuin ook in.de toekomst nog een rol zou hebben te spe len in het vernieuwingsproces van de Kerk. Het bestuur deelde deze mening, alsmede enkele buitenstaanders, wie advies werd gevraagd. Besloten werd uitgebreid onderzoek te laten instel len naar de mening van lezers en geïnte resseerden buiten de orde. Dit onderzoek is nog niet afgesloten. Wel werd reeds be sloten. het blad zowel directioneel als redactioneel van de orde los te koppelen. Het beraad werd op 18 november plot seling doorbroken door een brief van de generaal van de dominicanen, pater Fer nandez. die de provinciaal opdracht gaf. de redacteuren te ontslaan- Aanleiding hiertoe was waarschijnlijk de publikatie van de veelbesproken artikelen van F. van den Oudenrijn en M. C. Rijk. Pater pro vinciaal meende, ondanks deze brief, het reeds begonnen beraad te moeten voort zetten. Resultaat van dit beraad was. dat besloten werd De Bazuin voorlopig voort te zetten en tegen Pasen 1967 een defini tieve oplossing voor de gerezen moeilijk heden te zoeken. Tot die datum treedt als voorlopige redactie op het team bestaan de uit de paters Nieuwenhuls. Spoor, Tepe, Versluis en Willems. rol. Het Een kleine mens, bijna ,Jverzorgt loren in de wereld van het christendom te ook "enkele publlkaties, die grootbedrijf. Hij weet precies, centrale gedachten op wat 1 r te doen en te laten arbeid, populaire of meer weten- heeft. Maar lioe hij apostolaat. Om het belang telt ongeveer honderd pries- schappelijke wyze onder me- -ters. Sterke concentraties zyn dewerkers en belangstellen- dlt stuk kerkelyke ar beid in zijn zwaar geïndu strialiseerde bisdom te on- terdam derstrepen, zal mgr. M. A. verdeling Jansen, bisschop van Rot te vinden in de steden Rot- Amsterdam. De Er bestaat de bisdommen werking in de Rotterdamse Steiger- bisdom Den Bosch kerk van de paters domlni canen. Dit werd door hoofd- den proberen te verspreiden. 1 ruime samen- I, :n het bedrijf s- als volgt: Randstad Hol- apostolaat en de protestantse discus» Wj^^ÊÊMÊÊÊgÊÊÊÊÈÊÊÊM^^zusterorganisatie, Evangelie dat als en Industrie, die vyftien pre- voor een dikanten in dienst heeft. De Het sche twintig; bisdommen Utrecht zorg voor de buitenlandse Kerk in en Groningen drie; bisdom arbeiders rekent het bedrijfs- schappij zyn eigen- neren, n lieschema gedeeld. Tevens werden kele gegevens verstrekt over ingeschakeld, de huidige situatie van het Het bedrijfsapostolaat is bedrijfsapostolaat ln ons land geen opgesteld, basis moet dienen definitieve bydrage. na laat zien. hoe de onze moderie maat- zoti moeten functio- ile industriële wereld. :hema is ter kennis ge- voor geyverd, dat deze ziel- bracht van een ruime kring zorg ter hand werd genomen. gebonden. Zowel de bydrage, die dit het groepsgesprek als het In verband met het pasto- apostolaat aan het pasto- individuele gesprek, het be- raai concilie heeft di raai concilie hoopt te leveren, dryfsbezoek als het huisbe- delyke Contactrnad belangstellenden. Aan de hand van reacties, die bin nenkomen, hoopt men een Lan- definitief stuk voor het eon- een cille te kunnen samenstellen. Geen akkoord over CAO sigaren UTRECHT, (ANP) Na twee bespre kingen tussen partijen betrokken bij de C.A.O. voor het produktiepersoneel in de sigarenlndustrie is het overleg over de verbeteringen van de C.A.O. per 1 jan. 1967 vastgelopen. De door de betrokken werknemersorganisaties gevraagde loons verbeteringen van vier procent per 1 ja nuari jongstleden en anderhalf procent per 1 juli 1967 waren voor de werkgevers niet aanvaardbaar. De sigarenlndustrie telt ruim 9.000 werknemers. Familie in Zeist verkeert in grote spanning (Van onze correspondent) ZEIST „Ik hoop. dat het vlug achter de rug is en myn dochters gauw gezond en wel weer thuis zyn. Het is zo'n ver- schrikkeiyk spannende en zenuwslopende tyd voor myn vrouw en mü", vertelt de heer Van Engelen uit Zeist, vader van de kloosterzuster Marcaria, die 10 december naar de Ver. Staten vertrok om een nier af te staan aan haar zuster, die in levens gevaar verkeert. „Het is al een maand of vier aan de gang met mijn dochter Martha, Ze heeft één totaal verschrompelde nier en een zieke. Het bleek op den duur dat alleen door transplantatie haar leven gered kon worden. Haar zus Annie (kloosterzuster Marcaria) heeft toen de hare aangeboden. Ze werd ln Nederland onderzocht en goed gekeurd en ls op 10 december vertrokken", gaat hij verder. „Ze kwam net op tijd. Op 14 december kreeg Martha een verschrik kelijke aanval, ze raakte vier uur bulten kennis, men vreesde voor haar leven. Ze moest bediend worden Nu ls het weer een stuk beter, daarom heeft er in verschil lende kranten gestaan dat ze weer thuis was en de ander naar Nederland terug keerde, maar dat ls niet zo. Martha ligt nu ln het ziekenhuis van Marboro ln haar woonplaats om aan te sterken voor de operatie. Annie ligt ln het ziekenhuis van Boston. Er wordt onderzocht of haar nier geschikt ls om in het lichaam van haar zuster te functioneren. Een dezer dagen wordt de beslissing door de Amerikaanse geneesheren genomen en gaat men over tot de transplantatie, want dat is de ROTTERDAM Het Botlekgcbled is weer vrij gegeven voor het verkeer, na dat men er gistermiddag in geslaagd was de van de weg geraakte en lek ge slagen vrachtauto met het levensgevaar lijke giftige chemische produkt acryni- tril weer op de weg te brengen en het lek te dichten. Acrynitril een van de gevaarlijk-, ste stoffen die in het Rotterdamse ha vengebied worden vervoerd wordt onder meer toegepast bij de fabricage van de kunststof orlon. Bij aanraking leidt acrynitril tot verbrandingen op de huid, maar na brand of explosie ont staat het zeer giftige blauwzuur. Deze chemische stof zorgde vorig jaar reeds voor hoogspanning in het Rotterdamse havengebied, toen de deels met deze stof egladen tanker „Anco State" vastliep op de pier bij Hoek van Holland. Ook toen namen politie brandweer uitgebreide enige manier om haar leven te redden. De aanvallen bij ven anders terug komen en worden steeds erger", vertelt vader Van Engelen, die het aftuigen van de kerstboom en het opbergen tot het vol gende jaar van de kerststal en de beeld jes even onderbrak om ons te woord te ..Ondertussen is familie van ons in Stadskanaal bezig met een actie het geld voor de ziekenhuizen (60 dollar per dag per persoon) bij elkaar te brengen. Zy hebben mij een brief geschreven en ge vraagd hier ook zoiets te doen, maar ik wacht nog even. Myn dochter en schoon zoon zyn tot voor een bepaald bedrag te gen dergeiyke kosten verzekerd. Dat wordt met grote cijfers overschreden, maar Ik wacht tot hij het juiste bedrag weet en mij schrijft hoeveel hy nodig heeft Als eerst maar de operatie voorby is, daar zien we het meest tegenop. Het zyn twee dochters die geopereerd worden. Zonder risico is het nooit en Je kan van zo'n af stand zo weinig doen. hé? Het duurt dagen voor je een brief krijgt". ROTTERDAM, (ANP) Volgens 47 procent van de Nederlandse bevolking zal er in de nabye toekomst een econo mische crisis met werkloosheid ontstaan. Dit Is een van de resultaten van de Revu- enquéte, die thans ln dit weekblad zUn gepubliceerd. 32 Procent verwacht een voortduren van de welvaart. Optimisme en pessimisme zyn in even wicht bij de 17-20- en 25-34-jarigen. pes simisme overweegt by de overige leef tijdsgroepen. Mannen zyn echter aan zienlijk optimistischer dan vrouwen: 44 procent der mannen en 53 procent der vrouwen voorziet een crisis. De enquête vond plaats in augustus en september 1966. De vraag kan men volgens u ln het algemeen ln ons land van welvaart spre ken? is door 68 procent van de geënquê teerden met „ja" beantwoord, 24 procent zegt zonder meer „neen".' De jeugd over treft alle ouderen ln tevredenheid: 79 procent vindt dat er ln het huidige Ne derland van welvaart sprake is. De men sen boven de weistandsgrens hebben vol gens 58 procent het meest geprofiteerd 22 Procent vindt dat de mensen beneden deze grens er het beste zijn uitgekomen en 10 procent meent dat beide groepen gelijkelijk van de welvaart hebben ge profiteerd. De ongeschoolde arbeider en de huis arts zijn er het minst op vooruitgegaan, vinden de deelnemers aan deze enquête, die daarbij een keuze konden maken uit tien beroepen. De aannemer kwam bo venaan de lijst op de vraag wie er ln de laatste vijf jaren het meest op is voor uitgegaan. DJAKARTA (ANP) Het hof van appel in Djakarta heeft het tegen het doodvonnis van de voormalige minister van Bankzaken. Dalam, aangetekende beroep verworpen. Dalam ls eind vorig jaar door een speciale rechtbank op grond van ondermyning en grootscheep se malverstatlea ter dood veroordeeld. Hy kan nu by president Soekarro om gratie vragen. (ADVERTENTIE) VOOR ALLE RIJBEWIJZEN Uit angst voor politie weggelopen WEERT (ANP) De 11-Jarige Henk Alleman uit Weert heeft gisteren zyn oudere en de politie een moei lijke dag bezorgd door van huis weg te lopen. De jongen was 's morgen# om half negen met de flets van huls naar school gegaan, waar hy echter niet aankwam. De politie, die gewaarschuwd werd. Het een opsporingsbericht uitgaan dat o.m. over de radio werd uitge zonden. De vader van de jongen, die be roepsmilitair is kreeg van zyn kazerne hulp aangeboden, maar men had geen enkele aanwijzing, waar de Jongen zich bevond. Gisteren zag een chauffeur de Jon gen ln Eindhoven, maar hij ver loor hem uit het oog. Later werd hy toch gevonden by het station in Eindhoven. Hij zei dat hij van huis was weggplopen uit angst voor re politie. De politie had zelf ook al een vermoeden In die rich ting uitgesproken. Woensdagavond was Henk Alleman namelijk bij de jeugdklas van de verkeerspolitie van Weert geweest, omdat hij eni ge tijd geleden zonder achterlicht had gereden De jongen was ken nelijk erg onder de Indruk geraakt van de toespraak, die daar werd gehouden, reden waarom hij de benen nam, toen hij gistermorgen naar school zou gaan. Verkorte werktijd in ijzergieterij HATTEM (ANP) De N.V. ijzergie terij Ubbink in Doesburg heeft met ingang van 15 januari een werktijdver- kdrtlng aangevraagd voor 310 werk nemers. Het ligt in de bedoeling on geveer twaalf weken een vierdaagse werkweek met een 8-urige werkdag in te stellen. De aangevraagde werktijd verkorting houdt verband met de moei lijkheden in de automibielsector. De au tomobielindustrie is een zeer belangrijke afnemer van de NV Ubbink. Door de sterk gedaalde verkoop van personenau to's zijn de voorraden bij Ubbink aan zienlijk gestegen. Men hoopt deze voor raden binnen de aangevraagde termijn van arbeidsverkorting te kunnen leveren.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5