ÊfiB Bouw begonnen van 45 woningen en garages aan Meerburgerkade Etmans kampioen eerste klasse ALPHEN AAN DEN RIJN OP WEG NAAR STICHTING CULTUREEL CENTRUM PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 6 JANUARI 1967 De 24-jarige T. Tettero is gister middag zonder meer in het ijskoude water van het Rijn en Schiekanaal ge sprongen, toen hij zag, dat de 72-jarige schipper L. Brals te water geraakte, in de poging van een sleepboot op een rijnaak over te stappen. Het gelukte hem de oude man, die de zwemkunst niet machtig is, op het droge te krij- Stem des Volks en Jeugdkamerorkest concerteren Donderdag 12 januari a.s. zal De Stem des Volks in samenwerking met het Jeugdkamerorkest Leiden een uit voering geven in de Stadsgehoorzaal. De leiding heeft Henk Briër. Briër stelde een bijzonder program ma samen. Geopend wordt met de Cantate nr. 29 van Joh. Seb. Bach, een lofprijzing voor koor, vier solis ten en orkest. Vervolgens wordt uit gevoerd het recitatief en aria voor bas uit de Cantate nr. 70 van Bach. Het programma voor de pauze wordt besloten met het Concerto op. 6 nr. 6 in g moll van G. F. Haendel. Van Mozart worden na de pauze uitgevoerd het Kyrie uit de grote Mis in c moll voor sopraan, koor en orkest, het concert voor fagot en orkest in Bes en het Te Deum in G, K.V. 141 voor koor, orgel en orkest. Solisten zijn deze avond Leny Stevens-Ridder hof, sopraan; Marianne Dieleman, alt; Cees Borger, tenor; Hans v. d. Leeuw, bas; Ton Kerstens, fagot en Ada v. d. Bent, orgel. Burgerlijke Stand Agnes, d.v. M. van Rhijn en J. A. van der Bent; Ingrid E., d.v. C. van Iperen en N. Salomons: Carlien, d.v. A. H. G. Pluis en M. Bierenga; Jan W.. z.v. J. J. M. Beenakker en E. A. A. Manaresi; Jacoline W., d.v. A. Houwaart en J. de Mol; Jan, z.v. O. Hartman en M. E. van Luttikhuizen; Cornelis J., z.v. C. J. van den Berg en J. van Schoonderwoerd den Bezemer. Ondertrouwd: J. W. M. R. van der Kraan en A C. Montanus; N. Rozier en J. E. Diederiks; H. J. Lam en J. H. van Drunick; J. Klein en C. J. A. van der Kruijk; P. G. N. van Hagen en C. M. Kaizer; J. N. Brinksma en J. H. M. Arnoldus. Gehuwd: J. Ligtvoet en A. Hulsbos; M. Donze en G. Jansen. Overleden: G. Riethoven, 101 jaar, wed. van G. van Zuijlen; J. A. van dor Meij, 62 jaar, man; R. W. Staring, 7 weken, zoon; E. Mieremet, 81 jaar, wed. van A. den Hoed; P. de Groot, 36 jaar, man; H. Roeterdink, 48 jaar, echtgenote van J. Schoenmaker. Giants eerste tegen stander in 1967 voor Bona Stars Na een lange kertsvakantie kunnen de LeicLse Bona Stars, na een halve competitie de Landelijke Klasse te hebben aangevoerd, a.s. zondag hun volgende stap naar het begeerde kam pioenschap met succes maken. Het Amsterdamse Giants, dat dit seizoen als eerste ten prooi viel aan de Leidse break, mag na het verlies thuis van 54-72 ook deze keer geen winst verwachten. De Stars hebben gedurende da vakantie niet stil geze ten. Terwijl coach Toth in Hongarije een trip voor de zomermaanden ver zorgde, werkten zij een uitgebreid trainingsprogramma af. Waarschijnlijk zal Peter de Jong weer meedoen, zo dat de Bona Stars beslagen ten ijs komen. Opstelling: K. Pley. A. v. Slinger land, H. Stol, A. en P. de Jong, H. v. Mameren, H. Kaper, C. den Hollander. Net op een moment, dat de sneeuw met grote vlokken op onze stad neerdaalde sloeg wethouder mevrouw N. A. den Haan-Groen gistermiddag de eerste paal voor een serie van 45 woningen en 36 garages aan de Meerburgerkade de weke bodem in. Deze garages die in opdracht van de Leidse Bouwvereniging door het aannemersbedrijf fa. Groen en Bregman uit Bent huizen gebouwd worden, zullen over circa anderhalf jaar voor bewoning gereed zijn. Nadat de paal in aan wezigheid van vele autoriteiten de grond ingeheid was, sprak wethouder mevrouw N. A. den Haan-Groen haar vreugde uit over het feit dat bij dit project 36 garages mede in het bouwprogramma zijn opge nomen. „Als verkeerswethouder ben ik daar natuurlijk ook verschrikkelijk blij mee, omdat die garages weer een verlichting van de parkeermoeilijkheden in deze omgeving zullen betekenen". Stedelijke R.K. Vrouwenbeweging VELE BEJAARDEN NOG ONWETEND VAN BESTAANDE VOORZIENINGEN Enquête ingesteld door Leids Vrouwen Contact Meer dan duizend gulden hebben de leden van de Stedelijke R.K. Vrouwen beweging te Leiden al bijeengebracht om vier gehandicapten een vliegreis aan te bieden naar Lourdes. Dit goede nieuws deelde de voorzitster, mevr. C. Uphoff-Visser gisteravond mede tij dens de jaarvergadering in de Kleine Burcht", waar ondanks het slechte weer en het gladde wegdek een groot aantal leden bijeen was. Het stemde de voorzitster tot grote dankbaarheid dat de leden voortdurend bereid bleven te offeren voor het goede doel. In het kader van een algemene en quête, uitgaande van het Leids Vrou wen Contact, waarin de voorzitster zitting heeft, legde ze de leden een aantal vragen voor betreffende voor zieningen voor bejaarden. Doorgaans weten vele bejaarden niet dat er mo gelijkheid beslaat tot het aanvragen van huishoudelijke hulp, gezinsverzor ging, wijkverpleging, de verzorging van warme maaltijden, wasbeurten en pedicure. Bovendien zijn sommige be jaarden ook niet op de hoogte van het bestaan van sociëteit, gymnastiek vereniging en andere gemeenschappe lijke contacten. De enquête beoogt na te gaan in hoeverre de bejaanien on wetend zijn van deze voorzieningen en heeft voorts ten doel hen te wijzen op de verschillende mogelijkheden. In de vrouwenbeweging zijn deze zaken van belang, voorzover de leden in hun kennissenkring bejaarden kennen, die onvoldoende profiteren van de be staande voorzieningen. Mevr. E. I. Franse, secretaresse, bracht een uitvoerig jaarverslag uit, waarin alle activiteiten nog eens de revue passeerden. Het ledental be draagt op het ogenblik 224. De pen- ningmeesteresse mej. A. M. Neyenhuis vermeldde in haar verslag een royaal batig saldo. De tweede penningmees- teresse, mevr. A. C. v. d. Meer ont hulde hoeveel er al in het spaarpotje voor de uitgaansdag zit. Het weduwen- fonds, waarvan mevr. Franse een overzicht gaf, vertoont een klein na delig saldo. De kascommssie bracht een gunstig verslag uit. De voorzitster behoefde in de rondvraag maar één probleem op te lossen: een katholieke vrouw, die met een niet-katholieke man is gehuwd, kan deelnemen aan het weduwenfonds. Na een kopje koffie met koek in de pauze werden groepjes gevormd voor een kaart- en sjoelwedstrijd, waarin iedereen een prijs won uit de grote prijzenvoorraad, die door de leden zelf bij elkaar was gebracht. VLADIMIR ASHKENAZY SPEELT IN LEIDEN MET RESIDENTIEORKEST Leids schaakkampioen schap Zilver voor mevrouw G. C. Lem Aan mevr. G. C. Lem-Gunning, be stuurslid van de afdeling Leiden en omstreken van het Nederlandsche Roo- de Kruis, in het bijzonder belast met de leiding van het Welfare-werk in de afdeling, werd door het hoofdbe stuur van het Nederlandsche Roode Kruis de Medaille van Verdienste in Zilver toegekend. Mevr. Lem ontving deze onderschei ding, welke haar tijdens de bestuurs vergadering van 4 januari jl. door de voorzitter van de afdeling Leiden e.o., professor dr. P. J. Gaillard, werd uit gereikt voor het bijzonder vele en goede werk dat door haar gedurende meer dan 20 jaren, zowel leidinggevend als persoonlijk, voor de Welfare van de afdeling werd verricht. AGENDA VRIJDAG 6 JANUARI ZATERDAG 7 JANUARI Folk Beat 14 optreden trio o.l.v. Theo Loevendie. Hockeykantine Room burg, 20.00 uur. ZONDAG 8 JANUARI MAANDAG 9 JANUARI VOORSCHOTEN De president der Haagse rechtbank, r. mr. G. Witsen Elias heeft in kort geding beslist, dat de dienstwoning door ex-magazijnmeester der firma En- gelbert in gebruik, binnen een door 1 w. te bepalen termijn moet wor den ontruimd. De firma had zulks in kort geding aan de president verzocht. De magazijn meester had indertijd van de firma een woning gekregen, welke tegen vrij hoge kosten werd opgeknapt. Na slechts een jaar in het huis te hebben gewoond, de magazijnmeester ontslag omdat hij als facturist bij een bloemenexpor- teur te Rijnsburg 60 per maand meer kon verdienen. Hij weigerde echter de woning te verlaten en beriep zich hierbij op dg Huurbeschermingswet. De firma wenste de woning evenwel ter beschikking te krijgen, omdat 120 van de 180 werkne mers buiten Voorschoten wonen en in verband daarmee ook een reiskosten vergoeding ontvangen. Volgens de magazijnmeester had hij nooit om een dienstwoning gevraagd doch alleen bemiddeling van de firma verzocht om in het bezit te komen een woning te Voorschoten. Hij heeft zowel in Voorschoten als nu in Rijnsburg 'n woning aangevraagd, tot nu toe zonder resultaat. De president der rechtbank stelde de fa. Engelbert in het gelQk en beval ont ruiming der woning. RAADSVERGADERING De raad van de gemeente Voorscho len is voor een openbare vergadering bijeengeroepen op donderdag 12 jan. a.s. De agenda vermeldt slechts drie punten, waaronder de behandeling van de begroting, zowel van de gemeente als de bedrijven. Deze avond worden de algemene beschouwingen gehouden. Zoals reeds gemeld heeft reeds een schriftelijke vraagstelling vooraf plaats gevonden. In deze voorbehandeling werden door de diverse fracties 146 vragen gesteld, waarop door b. en w. reeds uitvoerig antwoord werd gege- De Koningin Wilhelminavereniging, die op zich heeft genomen om het feest ter gelegenheid van het huwe lijk van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven in Voorschoten te verzorgen heeft haar programma be kend gemaakt. De jeugd is favoriet. De kinderen van de eerste klassen van de lagere scholen krijgen allen een kindervoorstelling in het C.C. De toe gangskaarten hiervoor worden op de scholen uitgereikt. De drie hoogste klassen van de lagere scholen en de eerste twee klassen van de ULO mogen gaan zwemmen in het instructiebad om individuele prijzen en om een schoolprijs. De tieners en twintigers krijgen gelegenheid om zich eens heer lijk uit te leven op een beatavond in het C.C., waar „The swinging strings" vóór het rhytme zullen zorgen. Dat festijn begint 's avonds om 8 uur. Radio en t.v. zullen de oudere inge zetenen wel bezig houden. De school jeugd ontvangt ook nog een „aanden ken" van de gemeente Voorschoten. ZOETERWOUDE Geboren: Diana A. M., dr. v. C. N. Lintsen en van C. J. M. Scholtes; Jo hanna G. M., dr. v. C. A. Hockx en C. A. van der Drift. Ondertrouwd: P. C. van Heusden, 23 jaar 's-Gravenhageen Th. J. G. Belt, 19 jaar; A. W. P. Slingerland, 24 jaar (Leiden) en G. J. Th. M. Groenen dijk, 20 jaar. Overleden: H. van Vliet, 82 jaar. wed. van Th. Straathof. Getrouwd: P. A. van der Krogt en A. C. M. van der Salm; G. W. J. Vex- hagen en J. E. G. van der Helm; W. J. Meirmans en G. A. Turk; A. C. West geest en R. A. M. van der Poel; H. C. M. van Ruiten en A. M. F. Bruines; H. D. D. van Ruler en M. C. Borst. Het Uopte niet met de vergunning Een expediteur uit Bodegraven liet door een chauffeur op een vrachtauto met aanhanger een vracht vervoeren naar Beek In Limburg, terwijl de ver gunning alleen een transport van Bode graven naar Wormerveer aangaf. „En Wormerveer ligt niet in Lim burg", zo constateerde de Officier van justitie bij de Haagse politierechter, die overigens nogal kritiek had op de expe diteur, omdat dergelijke overtredingen vaker voorkwamen. „Het wordt ons allemaal even moeilijk gemaakt en belemmeringen in de weg gelegd", zo constateerde verdachte. „Men belast ons aan alle kanten. Het is 'n onmogelijkheid om voor iedere vracht een aparte vergunning aan te vragen en dan te controleren of de chauffeur die wel bij zich heeft. Waarom geeft men ons geen centrale vergunning, zoals Van Gendt en Loos wel krijgt?" zo stelde hij de vraag. „Formeel ben ik in overtre- dnig", zo gaf verdachte toe, „maar het is op deze manier niet om te werken". De rechter zei zich de problemen wel te kunnen voorstellen, doch aan de re gelingen zelf niets te kunnen verande ren. De Officier van justitie eiste dan ook 60.boete. „Over vier weken sta ik hier weer, op deze manier ben je telkens in over treding", aldus verdachte. De rechter veroordeelde tot 50.boete. LEIDSCHENDAM LICHTMAST OMVER GEREDEN Gistermorgen wilde de automobilist H. R. R. uit Wassenaar op de Veurse straatweg enige auto's passeren en be merkte niet dat een van deze auto' naar links wilde afslaan. Door krachtig remmen en het gladde wegdek maakte de Wassenaarse auto in een slip. Daar door slingerde deze auto tegen een lichtmast welke tegen de grond smakte. De auto werd zwaar beschadigd. Omdat P. J. Piket uit zy» bangste Hing legen J. Blzot niet meer dan remise wist, te halen, is drs. M. 1). Etmans, leraar klassieke talen te Utrecht, maar niettemin steeds trouw aan het Leidse schaakleven, reeds vóór het spelen van de laatste ron de onbereikbaar geworden voor zyn concurrenten In de eerste klasse. Stellig zal P. J. Piket niet de illusie gekoesterd hebben, Indien hy althans van Bizot zou hebben gewonnen, Etmans nog in de laatst ronde in te halen. Daarvoor speelde de nieuwe eerste klasse-kampioen, die bij de splitsing In hoofd- en eerste klasse na de vijfde ronde net de boot voor de hoofdklasse miste, te sterk en te constant. Ongetwyfeld Is zijn niet-plaatsing In de hoofdklasse aan onfortuin te wyten. ^■-6 Piket. J. Kort waarschijnlijk vv kampioen hoofdklasse Vanavond zal hoogstwaarscbyniyk ook de nieuwe Leidse kampioen gehuldigd kunnen worden. Jacob Kort heeft aan remise tegen dr. P. Höreher genoeg om de wisselprijs, de LD-koning, in zijn al goed voorziene pryzenkast op te bergen. Zijn enige concurrent, zijn LSG-club- genoot J. H. WiUemsen, zal bovendien In ex-titelhouder Joop Piket een wel te zware hindernis krygen, hetgeen de kansen van Kort nog aanzienlijk ver- In de hoofdklasse werden ook nog enkele restanten uit de voorlaatste ron de afgewerkt. Piket, bij wie het heilige vuur, nu hij kansloos is voor de titel, enigszins gedoofd schijnt, schoof tegen A. A. Schuering, die redelijk meekomt in dit sterke milieu, een geruisloze re mise. A. Smit en J. Wouters verbeterden hun kansen op een ereplaats door hun afgebroken partijen tegen resp. Jerry Bey en C. C. Berg tot winst te voeren, terwijl W. de Haas door een overwin ning op de Alphenaar W. Donker zich dlstancieerde van de rode lantaarn. Stand hoofdklasse aan d« topt 1 Kort 2 Willemse 6. 3 Smit 5 Wouters en Höreher 5. Programma voor hedenavond: Hör- cher-Kort, Willemsen-Piket. Turk-Smit. Martojo-Wouters. Schuering-Donker. De Haas-Bey, Berg-Koet. In de eerste klasse is Etmans dus al kampioen. Vermeldenswaard in deze klasse is nog dat L. Barendse zijn eerste zege «ten koste van A. Geyer) behaalde. Stand aan de kop: 1 Etmans 5li, 2 3 P. J. Piket. Demmendal 4„ 47 Blzot. Kohlbeck, Verbies, De Jong 3li. Programma voor hedenavond: P. J. Piket-Etmans. Demmendal-De Jong, Verbiest-Kohlbeck. v. d. Berg-Geyer, Kleiweg-Kardol, Barendse-Bizot In de tweede klasse, waar Erbrink reeds triomfeerde, resten ook nog enkele partijen uit de achtste ronde. J. A. G. Verkuyl verbeterde zijn positie iets door van D. G. Oostveen te winnnen, terwijl L. J. Spierenburg en A. H. D. Wepster remise overeen kwamen. Stand aan de kop: 1 Erbrink TV-, 2-3, Schuurman en v. d. Leek 5%, 4-5 Weber en v. Tol 4%. Programma voor hedenavond: Er- brink-Spierenburg, v. d, Leek-van Tol, Schuurman-Wepster. Weber-Oostveen, Teleng-v. d. Maat. Hoefer-Boelee, De Laaf-Verkuyl. Er wordt gespeeld in het Dorpshuis aan de Kerklaan te Leiderdorp, aanvang 19.30 uuw, DINSDAG 10 JANUARI Residentie-orkest o.l.v. Willem van Otterloo. Stadsgehoorzaal, 20.00 uur. De Natuurvriend algem. leden vergadering. Petruszaaltje, Lamme- I schansweg, 20.00 uur. WOENSDAG 11 JANUARI K. en O. Nieuw Rotterdams To neel speelt „Madame Princesse", Leidse Schouwburg, 20.00 uur. DONDERDAG 12 JANUARI ALPHEN AAN DEN RIJN „PESTERIJTJE" KOSTTE 75 GULDEN Helemaal duidelijk was het verband tussen de diefstal en het „pesten" van de baas. zoals een 23-jarige jongeman uit Alphen a. d. Rijn de Haagse politie rechter wilde doen geloven, niet. Uiter aard was de benadeelde werkgever niet zo gelukkig met het feit, dat een boor- tol werd gestolen, doch de Officier van justitie vond dat toch een heel gewone diefstal. Dat was volgens verdachte toch be slist niet de bedoeling geweest. De Officier van justitie vond het geen manier van doen, want er waren heel wat moeilijkheden door de diefstal ont- Gezien de bijzondere omstandigheden en omdat verdachte nog niet eerder is veroordeeld, wilde de Officier dan nog volstaan met een geldboete van 75. en twee weken gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De rechter veroordeelde conform de eis van de Officier. NOORDWIJK Gistermiddag ontstond in de oude kern van Noordwijk aan Zee tussen de Hoofdstraat en de Binnenweg, een ge vaarlijke brand, die dank zij snel en krachtig ingrijpen van de brandweer spoedig kon worden bedwongen. Op de binnenplaats bij de garage van de firma Beuk geraakte door nog niet opgehel derde oorzaak een wagen met stro in brand. Aangewakkerd door de harde wind, stond de vracht in minder dan geen tijd in lichterlaaie. De wagen brandde geheel uit, maar verdere uitbreiding van het vuur tot de dicht in de nabijheid staande panden kon worden voorkomen. ALPHEN BEZETTE DE ETHER Veel Alphenaren zullen gisteren geluisterd hebben naar de uitzending van de VPRO van de rubriek „Streeksgewijs" waarin dit keer aandacht werd besteed aan de centrumgemeente Alphen aan den Rijn. De uit zending van drie kwartier werd verzorgd door de heren Bert Tiddens en Jan Peters vanuit hotel Centraal in de Hooftstraat (zie foto). De nieuwe Prins van de carnavalsvereniging „De Cascarvieten" sprak over de plannen van de vereniging voor het komende jaar. Burgemeester Bruins Slot vertelde een en ander over het plan Alphen-Noord. Met veel voldoening zullen vooral de oudere Alphenaren geluisterd hebben naar de heer Koren, die sprak over het Alphen van vóór de eeuw wisseling. De heren Dool en De Vries vertelden over hun hobbies, schil deren en verzamelen van brieven van vorstelijke personen en regerings leiders uit heel de wereld. Het werd en geslaagde uitzending. Men kon tevens beluisteren waarvoor de PTT-toren nu juist in Alphen is gebouwd en waarvoor deze dient, ook dat men het hele jaar door in het grootste vogelpark van Nederland Avifauna de vogels kan bewonderen. Resu merend kan worden vastgesteld, dat ook deze uitzending zeer geslaagd is. Het woord vooraf werd gesproken door ds. Cadée, hervormd predi kant te Alphen-Oudshoorn. Met centrale functie voor de hele streek 20.00 i LIET EERSTE CONCERT in 1967 te I I geven door het Residentie Orkest, staat onder leiding van Willem van Otterloo. Het programma van het vijfde abonnementsconcert (serie A) op dinsdag 10 januari a.s in de Stads gehoorzaal luidt als volgt: het tweede pianoconcert van Johannes Brahms. Zes symfonische epigrammen van Wil-1 lem Pijper en de Symfonie nr. 101 („De Klok") van Joseph Haydn. Solist L in het pianoconcert van Brahms is de I 3de wereldberoemde pianist Vladimir Ash-1 kenazy. Willem Pijper componeerde zijn zes symfonische epigrammen ter gelegen heid van het 40-jarig bestaan van het Amsterdamse Concertgebouworkest; ze werden geschreven tussen september 1927 en maart 1928. Vladimir Ashkenazy werd in 1937 in Gorky geboren. Hij kreeg in 1943 te Moskou zijn eerste muzieklessen en twee jaar later speelde hij reeds een concert van Haydn met het Moskouse Conservatoriumorkest. Op 17-jarige leeftijd won de jonge Rus de tweede prijs van het Chopin Concours te Warschau. Een jaar later won hij de eerste prijs van het Concours Koningin Elisabeth van België te Brussel. Sinds dien treedt Ashkenazy regelmatig op in Europa, Amerika, Rusland, Canada, Israel enz. Ook heeft hij een groot aantal grammofoonplaten van zijn ver tolkingen laten maken. K. en O. Nieuw Rotterdams Toneel speelt „Madame Princesse". Leidse Schouwburg, 20.00 uur. Zangver. „De Stem des Volks" con cert m.m.v. Jeugdkamerorkest. Stadsge hoorzaal, 20.00 uur. Naar het zlch laat aan2jen zai (iank NRVK „Christoffel" afd. Leiden zij de stimulerende activiteiten van filmlezing. Stadsgehoorzaal «kleine zaal) het gemeentebestuur, het leed dat Toneel, zang en muziek vormen samen een belangrijke pool van het culturele leven in en rond gemeentelijke gemeenschappen. Dit is zeker niet minder waar voor wat Alphen aan den Rijn betreft. De leefbaarheid van een gemeente kan het op den duur niet zonder enige culturele manifestaties stellen. Men is daarvan in Alphen aan den Rijn doordrongen. Zolang de Alphense gemeen schap bestaat, zijn er altijd mensen geweest die hun uiterste best hebben gedaan anderen verstrooiing te verschaffen. Naarmate de gemeenschap in aantal toenam, naarmate ook de tijd vorderde en de eisen redelijk en be grijpelijk toenamen, deed zich in ongunstige zin vooral gelden de ontoereikende accommodatie. Dit leidde in niet weinige gevallen voor de uitvoerende tot een genadeloze financiële debacle, ondanks dat ze van een zeer grote belang stelling mochten genieten. Juist daarom, want om aan alle belangstelling het volle pond te geven, moest men veelal gedurende twee of drie avonden „optreden", daartoe door de geringe zaalruimten gedwongen. In deze situatie is in de loop der jaren nauwelijks enige verbetering gekomen. De zalen bleven in verhouding tot de groei der manifesterende verenigingen en de toename van de bevolking ver ten achter en centraal gezien kan Alphen aan den Rijn zich tot dusver zeker niet verheugen in het bezit van een voor een gemeenschappelijke beleving van culturele creativiteiten acceptabel gebouw. KIJDAG 1.3 JANUARI Kunstkring „Voor Allen" rt Stadsgehoorzaal. 20.00 uur. Het Leids Zolder Cabaret Auberge Francaise, Kloksteeg, 21.00 uur. Musea en Tentoonstellingen Rijksnius. v. Volkenkunde (Steen- straat 1). Dag. 1017 uur (zondags 13—17 uur). Museum voor Volkenkunde (Steenstr.) Tent. „Ball, beeld en droombeeld (van af 17/12 tot 1/3). De Ruif Janvossensteeg 59): „Affi ches". Dagelijks 10 uur v.m.8.30 uur n.m. (behalve zaterdag en zondag). De Lakenhal (Oude Singel). Dag. 10-5 uur. zond. 1-5 uur. Tentoonstelling Prenten uit Prentenka binet (tot 10 Jan.). dit verband al sedert vele tientallen jaren in vele toonaarden werd ver kondigd, spoediger dan men jaren ge leden nog heeft durven hopen, tot het verleden gaan behoren. Na voltooiing in 1966 van zijn ge zondheidscentrum, het streekzieken huis „Rijnoord", voorbereiding en ge heel in gereedheid brengen van een uitgebreid sport- en recreatiecentrum, evenals een overdekt zwem- en in structiebad, zo mogelijk annex een sporthal, wordt nu, nadat het vorig jaar op instigatie van het gemeente bestuur een voorlopige commissie van voorbereiding in het leven was geroe pen, naar redelijke verwachting, spoe dig een doeltreffende stap worden ge zet op de weg naar stichting van een cultureel centrum in de uitgebreidste zin van het woord, centraal liggend in de gemeente. Verhoging van cultureel niveau Het Cultureel Centrum, dat geschikt zal zijn voor allerlei doeleinden, zal voornamelijk een impuls moeten ge ven tot verhoging van het cultureel niveau der bevokling. Het zal een ge bouw zijn dat qua doelstelling na venant ook architectonisch een hoog aanzien moet krijgen. Het zal verant woorde en voldoende ruimte moeten bevatten, zowel voor massale gebeur tenissen als voor beperkte bijeenkom- De plaats waar het Cultureel Cen trum wordt gesticht, zal zo gekozen worden, dat het tevens een centrale functie kan vervullen voor de streek en voldoende ruimte om zich heen hebben om een aantal gewenste ne vengebouwen met een openbaar ka rakter in zijn omgeving royaal te kun nen verdragen. Het zal voor zich ook geen parkeer probleem mogen opwerpen. Tenslotte wordt bij realisering van dit-plan ook gedacht aan combinatie van het cul tureel Centrum met een regionale mu ziekschool en een bibliotheekvoorzie ning annex leeszaal. Het Cultureel Centrum zal geen ver vangingstrefpunt zijn voor andere in de gemeente aanwezige gebouwen en ruimten, die van ouds ten dienste staan van het verenigings- en gemeenschaps leven. Het zal deze gebouwen niet moeten vervangen, doch kunnen aan- Het initiatief om de mogelijkheid van het stichten van een Cultureel Centrum is genomen door de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen (de partement Alphen a. d. Rijn), de Ver eniging ..Alphens Belang", de Rotary- club Alphen a.d. Rijn, de Industriële Club en de Tafelronde „Oude Rijn". De desbetreffende studiecommissie is gevormd door de heren L. v. Roosen daal, voorzitter, ir. J. v. Tol (archi tect stedelijke ontwikkeling Alphen), waarnemend voorzitter, architect P. Groenhart, secretaris, J. G. Ponsioen, waarnemend secretaris, drs. P. Vink, penningmeester, A. H. C. v. Wersch, waarnemend penningmeester, J. C. v. Wageningen, commissaris. Het con tact-adres van de commissie is ten huize en bij mevr. M. E. Schilpzand- Komen, Jongkindt Coninckstraat 27, telefoon 3615. Leden van de commissie zijn voorts mevr. A. v. Doorn-Hollander, kanun nik deken-pastoor E. A. M. Paap, ds. K. H. Schuring en de heren H. J. v. d. Berg, JP. Verleng, C. J. Winninghoff, C. J. den Hartog, J. P. Samsom, E. L. Verspoor, J. G. Bergsma, J. Constand- se, J. v. d. Kemp, C. Otto en D. van Vliet. De commissie heeft zich in haar werkzaamheden laten leiden door het ingewonnen advies van de Stichting voor Maatschappelijk Opbouwwerk in Zuid-Holland. Zij verricht haar werk in overleg met het gemeentebestuur en met financiële steun uit gemeente kas. De commissie wordt in haar stre ven en dienstbaarheid bijgestaan door een actiecomité, bestaande uit verte genwoordigers van verschiUende be volkingsgroepen. Ter afsluiting van de eerste fase van haar onderzoekwerk richt de commis sie z.ich door middel van een uitge breide vragenlijst die betrekking heeft op de peiling van een aantal essen tiële waarden welke tot richtsnoer moeten dienen voor de verdere werk zaamheden, tot de besturen van het verenigingsleven. Voor de verkregen antwoorden zegt de commissie discretie toe. De vragen lijst, volledig ingevuld, verwacht de commissie voor 17 februari terug ten huize van mevr. Schilpzand-Komen. Na verwerking van de antwoorden door de Stichting voor Maatschappe lijk Opbouwwerk in Zuid-Holland, zal een gezamenlijke bespreking met de inzenders plaatsvinden. Naderhand verschijnt een rapport van deze pei ling. Opdat de peiling volkomen moge slagen, dringt de commissie er bij alle daartoe aangezochte verenigingen op aan haar medewerking wel te verlenen.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 4