„Coronation een Britse „familie Doorsnee 50 miljoen voot vluchtelingen ®e£cidjesoil#cwltvara-t.v. start nieuwe engelse serie NEDERLAND GULSTE OP DRIE NA Tata Mirando begraven RADIO VANAVOND In Etigeland enorm populair „Wilde ganzen' In 1966 ruim negen ton Chaplins „Gravin van Hongkong in première SrDampo PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 6 JANUARI 1967 Op de bres voor werkgelegenheid OOK de socialisten betreuren het na tuurlek dat bedrijven moeten sluiten of inkrimpen, zodat werkeloosheid weer een echt probleem aan het worden is. Maar voor de verkiezingscampagne dei- Partij van de Arbeid is de bedreigde werkgelegenheid toch een dankbaar ob ject om te proberen winst te maken, dankbaarder dan vele andere argumen ten waarmee sedert het fiasco van de „doorbraak"-ideologie geprobeerd is het verloren terrein te herwinnen en het socialisme in Nederland nieuwe levens kansen te bezorgen. Natuurlijk is het algemeen belang er bij gebaat, manneer een sterke partij als de P.v.d.A. op de bres klimt voor de werkgelegenheid. Maar dr. Tans en drs. Nederhorst met hun braintrust moeten dit dan wel doen met zuivere en over tuigende argumenten. Wijselijk laten de meeste socialistische propagandisten het wel uit hun hoofd om te beweren, dat de kleine werke loosheidsepidemie welke Nederland thans beleeft, een gevolg is van de nieuwe politieke constellatie. Immers binnen een paar minuten is aan te tonen, dat de moeilijkheden voor ons bedrijfsleven voortvloeien deels uit buitenlandse in vloed (verminderde export), deels door te snel gestegen kosten in de laatste vier jaar, waarvoor drie kabinetten en alle grotere partijen mede-aansprakelijk te stellen zijn. De Partij van de Arbeid richt haar actie vooral op maatregelen waardoor het getij voor de werkgelegenheid in gunstige zin gekeerd zou kunnen wor den. HET kritieke punt daarbij *s het me ningsverschil over de prijs die voor de inflatiebestrijding betaald mag wor den. De socialisten ontkennen niet, dat door de politiek-Zijlstra de betalings balans weer gesaneerd zal worden, maar vinden dat die betalingsbalans nu al weer aan de beterende hand ls. In plaats van meer bestedingsbeperkende maatregelen zou de overheid nu moeten mikken op een bestedingsverruimende politiek, zodat de produktie voor bin nenlands gebruik gestimuleerd gaat worden en de vraag naar werkkrachten weer toeneemt, al was het maar door het slinken van voorraden. Nu kan de Partij van de Arbeid veel reisgenoten voor haar route krijgen, wanneer ze binnen het kader van een werkgelegenheid stimulerende politiek aandringt op bevordering van bouw activiteiten, op verdere industrialisering van achtergebleven gebieden ln het noorden en zuidwesten of nieuwe ini tiatieven voor tot omschakeling ge dwongen kernen in Limburg en het oosten van het land. Ook uitbreiding van de herscholingsmogelijkheden en een voorzichtiger beleid ten aanzien van buitenlandse arbeidskrachten zullen op weinig weerstand stuiten. Maar veel minder vertrouwenwek kend wordt de Partij van de Arbeid, wanneer ze haar meningen verkondigt over de loonpolitiek en de gevaren van de inflatie in het algemeen. IN bepaalde socialistische' commentaren wordt de indruk aangepraat, dat wat meer vrijheid tot loonafspraken in eco nomisch gunstige bedrijfstakken de werkgelegenheid ten goede zou komen. Logisch dat als repliek hierop nu voor een systeem van algemene loonronden gepleit wordt door lieden die vroeger daarvan weinig wilden weten. Want het solidariteitsbegrip onder de Nederland se werknemers is na 1945 wel zo ge groeid, dat men voor zich zelf geen genoegen meer neemt met een vinger als anderen met succes naar een hele hand dingen. Nu kan iemand die zoals sommige socialisten nu in oppositletijd het in flatiegevaar als iets relatiefs schetst, dan de nadelen van elkaar opstuwende lonen en pryzen op de koop toe ne men, maar hij zal toch niet in ernst kunnen loochenen dat op die manier een verdubbeld risico voor morgen en overmorgen wordt genomen. Tegen die t$d moet de socialistische part(j dan zeker zorgen weer in de oppositie te zijn. Al te simpel TEGEN de praktische gevolgen van een huurbelasting zoals oud-minister Bogaers ontworpen heeft, zijn bezwaren in te brengen. Die mogelijkheid hebben we van meetafaan open gelaten. Met name omdat wat billijk lijkt, in de prak tijk toch wel eens als onbillijk zou kun nen uitvallen. Maar begrijpen we het standpunt van de woningbouwcorporaties zoals woensdag in de Tweede Kamer voor gelegd goed, dan is hun uitgangspunt voor een billijker regeling toch wel wat al te simpej. Volgens de woordvoerders van die corporaties is de relatie tussen huursom en het inkomen van de be woners van alle huurwoningen de enige redelijke grondslag voor het heffen van een huurbelasting. Niet duidelijk is of voor „alle wonin gen" dan toch nog wel de beperking gelden moet dat er van overheidswege op woningen gesubsidieerd is. Zo niet, dan gaat men dus woningen met en zon der bijdrage uit de algemene middelen over één kam scheren. Met evenveel of even weinig recht kan men de beoogde belasting dan ook over eigen woningen Bovendien is, zolang de huursom nog in lang niet alle gevallen een juiste af spiegeling van het woninggerief is, de relatie tussen huursom en inkomen alleen ook een onjuiste norm. Zo beschouwd geven de woningbouw corporaties wel een andere, maar geen billijker oplossing. Hun alternatief is echt tè simpel. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Europese vluchte- lingenactie '66 heeft ruim 50 miljoen gld. opgebracht. In Zweden zal de cam pagne pas half april beginnen. De ver wachting is dat het totaalbedrag tot om streeks 60 miljoen gulden zal stijgen. In zijn kantoor aan de Haagse Ko ninginnegracht vertelde mr. C. Brou wer, de vertegenwoordiger van de hoge commissaris der Ver. Naties voor vluchtelingen in Nederland dat wat gul heid betreft, Nederland per hoofd van de bevolking op de derde plaats staat. Nummer één is Denemarken, nummer twee IJsland, nummer vier Noorwegen. Nederland bracht tijdens een bliksem actie in de herfst van het vorig jaar meer dan 8 miljoen bijeen. Dit is twee miljoen gulden minder dan de prognose aanvan kelijk aangaf, maar het gaat niettemin om een aanzienlijk bedrag. Uit de hoek van het bedrijfsleven moeten bovendien nog enkele forse bedragen binnenkomen. „Het is een beetje teleurstellend", zegt de overigens niet ondankbare heer Brou wer", dat 25 imln gulden, die nodig zijn om alle 30.000 Tibetaanse vluchtelingen een menswaardig bestaan te geven niet zijn gehaald. Aan Nederland ligt dit be slist niet bijna alles wat hier is in gezameld, ls voor hulp aan de Tibetanen bestemd. De 19 andere landen, die bij de Europese vluchtelingenactie 1966 wer den ingeschakeld, hadden de vrijheid ei gen projecten aan te wijzen. Omdat van het voor de Tibetanen be nodigde geld tweederde is binnengeko- 16 a 17 miljoen gulden dus zal de vluchtelingen ook maar tweeder de deel aan een minimum-bestaan gehol pen kunnen worden. Bijna 10.000 hen zullen voorlopig buiten het lijntje blijven staan. Mr. Brouwer blijft echter optimistisch gestemd want zo verklaard hij, „de bodem is gelegd". ARNHEM (ANP) Onder overwel digende belangstelling is gisteren de op 71-jarige leeftijd in Dieren overleden zigeunermusicus Tata Mirando begra ven. Duizenden belangstellenden waren op de begraafplaats „Moscowa" te Arn hem aanwezig. Honderden kransen be dekten het graf. De plechtige requiem mis werd vooraf opgedragen in de Sint- Walburgskerk, waar de leden van de stam van Joseph Weiss, zoals Tata Mi rando feitelijk heette, afscheid namen van de overledene door de hand op de kist te leggen. Zigeunermuziek, die ve len ontroerde weerklonk daarbij in de aloude dekenale kerk. De rouwdienst werd geleid door de ken J. J. H. van Rossum. Woorden van troost werden ook gesproken door frater Omlo uit Zeist. Tata heeft, zei hij, het voorbeeld gegeven dat wij allen moe ten volgen. Als een groot, een nationaal kunstenaar heeft hij vele mensen met zijn prachtige muziek onuitsprekelijk ge lukkig gemaakt. Maar hij gaf nog meer aan de mensen, zijn gezin en vooral ook aan zijn kleinkinderen. Hij heeft de kunst doorgegeven, daarom mag er naast droefenis plaats zijn voor grote dankbaarheid. Kunstzaal Heuff, Hoflaan 7 Wassenaar, exposeert van 14 januari tot en met 2 februari schilderijen van Nancy Overveldt en keramiek van Gijb Zaal- In kunstzaal M3 te Amersfoort wordt van 7 tot en met 29 januari een ten toonstelling gehouden van schilderijen, beelden, tekeningen en grafiek van Wil Heespelink, Fred Benjamins, Jos van Amsterdam en Maarten Thiel. NEDERLAND I NTS 18.45 uur: Pipo de clown. 18.50 uur: Nieuws in het kort. STER 18.55 uur: Reclaraeu itzend ing KIM) 19.00 uur: Telixer, actualiteiten rubriek voor de jeugd. '9 30 uur: Christus voor alleman, bijbelprogramma. STER 19.56 uur Reel ameu itzend ing. NTS 20.00 uur: Reclameuitzned Ing. KRO 20.20 uur: Rue Brique, amuse- mentsprgramma. 21.00 uur: Bonanza, t.v.-serie. 21.50 uur: Brandpunt, actualitei tenrubriek. NTS 22.45 uur: Tweede journaal KRO 22.50 uur Brandpunt (yervolg). 23.05 uur: Sluiting. NEDERLAND II NTS 20 00 uur Nieuws in het kort. STER 20.01 uur: Reclameuitzending. AVRO 20.05 uur: Vjoew. amusements programma. 20.30 uur: AVRO's Danstcst '67 vanuit Haagse Dieren- 21.10 uur: Televizier. actualitei tenrubriek. 21.20 uur: Dean Martin Show. amusementsprogramma STER 22.10 uur: Reclameui tzend ing NT®. 22.15 uur: Tweed journaal. 22.30 uur: Sluiting. HILVERSUM I VPRO 20.05—20.45 uur De oude dame en het vogeltje, hoorspel. VARA 21.00—22.30 uur: Kamermuziek uit de matinee, stereofonisch HILVERSUM III: Elk concert. heel uur vanaf 9.00. ♦if******************************************************* HILVERSUM II NRU 20.00—20.55 uur: Fragmenten uit Duitse opera's, stereofonische uitzending. 23.00—23.55 uur: Avondconcert. RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I 7.00. 8.00, 11.00. 1300. 16.00. 18.00. 20.00. 22.30, 23.55. HILVERSUM II: 7.00. Radioprogramma Violet Carson als Ena Sharpies roepcorresponden t de VARA-leiding gelukt op nieuw de hand te leggen op de rechten van een sterke buitenlandse televisieserie. Ditmaal gaat het om een produktie van Granada-t.v., die onder de titel „Corona tion Street" sinds 1960 niet minder dan 600 afleveringen heeft beleefd. „Coronation Street" is gesitueerd in een Coronation Street". HEDENAVOND x Informatie. 19.30 Verstaan of mi: Opzeggen, klankbeeld. 20.00 Nw ude dame en het vogeltje, hoorspe stadje onder de rook van Manchester. De bewoners zijn vara: 21.00 stei over het algemeen arbeiders, hoewel ook de midden- 2^Se^amekmu2 stand en de onvermijdelijke „pub" niet ontbreken. Hilversum ii Gemiddeld 25 miljoen Britten in circa 10 miljoen ge- ^Vo^Rv^ Nieu zinnen volgen tweemaal in de week op de Engelse vens inzake de aardi beeldbuis de belevenissen van de bewoners van „Coro- ge nation Street". uit Duitse oper De acteurs zijn allen afkomstig uit het noorden van Engeland en spreken ook met een duidelijk accent uit die streek. Als vrijwel onbekende mede werkers begonnen, groeiden zij in de afgelopen zes jaar uit tot nationale figuren, die elke Brit kent. Vele toeschouwers menen zelfs, dat de door de copy-writers bedachte activi teiten van de Coronation-Street- bewoners werkelijk gebeurd zijn en sturen de producers en acteurs weke lijks bergen post, waarin ze oplossingen suggereren voor de moeilijkheden waarin de auteur zijn spelers terecht laat komen. Dat hun poulariteit ongekend groot is, blijkt wel uit het feit, dat de acteurs, voordat ze een reis naar Australië gingen maken waar deze reeks ook wordt uitgezonden, ontvangen werden in Downing Street. Minister-president Wilson heeft in een rede ter gelegen heid van de viering van het tweede lustrum van de Britse commerciële t.v. (de I.T.) verklaard, dat „Coronation Street" ook zijn favoriete programma was. Zelfs in het Britse parlement de vijf beste t.v.-programma's. Of dit ^^tenL enthousiasme gerechtvaardigd is, koningenliedei zullen de Nederlandse kijkers woens- muziek. 20.00 i.i dagavond 11 januari zelf kunnen be- muziek™ oordelen, als de V.A.R.A.-televisie deze reeks start op Nederland n. Voor lopig wil de programmaleiding ermee gaan proefdraaien door op elke maan dag- en donderdagavond een aflevering uit te zenden. ;derl. 18.00 Nieuws, .45 Sportberichten, if ZATERDAG trips en vakanties. ongres P.v.d.A.. 13.30 Tijd voor teenagers. 4.15 Uitlaat, progr. voor twintigers, 14.55 tadio Jazzmagazine, 15.25 Rollenspel, klank veld, 10.00 Nieuws, 16.02 Congres P.v.d.A., 6.15 Gram., NRU: 16.30 Franse les: VARA: (8.30 Nieuws), HILVERSUM ni NCRV: OP-TI ANTENNE drong de reeks door. Daar spreekt men tegenwoordig niet meer over de ge- over6,.The*peupleolt^rraatio^striser^ DICK, MAX, JOHNNY EN SOPHIE IN „TELIXER' Pak slaag Nog een voorbeeld hoe het kijkers publiek in Groot-Brittannië reageert. Elsie Tanner (Patricia Phoenix) een van de hoofdfiguren, raakt bevriend met een zeeman. Deze was gétrouwd, hetgeen de kijkers wisten, maar Elsie niet. Velen waarschuwden haar. Ar beiders hielden op straat de acteur Jack Watson, die de zeeman speelde, aan en dreigden hem met een pak slaag als hjj Elsie niet met rust liet. Arthur Leslie (in de t.v.-serie Jack Walker), eigenaar van de pub „Rover's Return", kreeg van verschillende brouwerijen vergunningen aangeboden. Protestbrieven regende 't, toen Valerie Barlow (de actrice Anne Reid) volgens het draaiboek een' kapsalon in Coro nation Street zou gaan openen. Ze kwamen van eigenaars van kapsalons, die vreesden hun klanten te verliezen. Toen Liuda Cheveski (Anne Cunning ham volgens de script een baby zou krijgen, zonden de kijkers teddyberen, poppen en ander speelgoed naar de stu dio's, waar deze geschenken de V.A.R.A.-speelgoedactie concurrentie konden aandoen. HILVERSUM. Het IKOR heeft be- kend gemaakt dat de totaalopbrengst Geen kamers van de „Wilde Ganzen"-actie over het Hoe vreemd het ook moge klinken, afgelopen jaar 963.135.20 bedraagt, maar elk jaar tegen Kerstmis pro- ruim twee ton meer dan in 1965 beren er altijd weer Britten kamers te 749.428,44) en bijna het dubbele van huren in de t.v.-pub „Rover's Return", de opbrengst van 1964 (ongeveer Toen de concierge Ena Sharpies (Violet 500.000 gulden). D. totoprojecten van't Carson) ontslag kreeg, ontving zij uit afgelopen Jaar waaraan bijdrage is ver- geheel Engeland brieven waarin haar leend waren: Het aandeel van de We- baantjes werden aangeboden. Anderen reldraad van Kerken in de hulp aan verleenden haar „service" doorkrante- India: 274.500,het werk van het knipsels toe te sturen waarin personeel Oecumenisch Radiopastoraat 81.160; werd gevraagd. Kortom „Coronation Turkije 81.450,en de watersnood in Street" is in Groot-Brittannië een Italië 39.138,55. topper en staat al jaren op de lijst van Praatkomedie zonder overtuiging LONDEN Donderdagavond heeft de eerste film sinds tien jaar van Char les Chaplin in Londen zijn première be leefd. Chapiln Heeft toegegeven zeer nerveus te z\jn geweest. De film „A countess from Hong Kong", die zes miljoen dollar heeft gekost, heeft in de hoofdrollen Sophia Loren en Mirion Brando. Maar het was de grote avond van de 77-jarige Chaplin. Chaplin, zyn vrouw Oona en acht van hun kinderen kwamen in drie Rolls Royces naar de voorstelling. Brando was uit Hollywood overgevlo gen en Tippl Hedren, die in de film de rol van de vrouw van Brando speelt, kwam aan uit Saigon waar zij had op getreden voor Amerikaanse militai- Sophia Loren, die in mei een baby verwacht, kon niet komen. Haar artsen hebben haar de vorige week aangeraden tenminste een maand in bed te blijven. Chaplin en zijn sterren werden voor gesteld aan prinses Alexandra en haar man, Angus Ogilvy ln de foyer van de Carltonbloscoop. Ogilvy vroeg Chaplin: „Hoe voelt u zich, bent u WÊÊÊËHÊM Joop Marlnus Wijnbergen exposeert van 12 januari af in Joseph's Art Gallery, Gevers Deynootstraat te Scheveningen, werk onder de titel „Het Hooglied". Chaplin antwoordde: „Ik voel mij als of ik op de guillontlne wacht". En met reden, want de kritieken waren verre van gunstig. „Een droeve en bittere teleurstelling," schrijft Alexander Walker in de Eve ning Standard. „Een genrestuk van ver bazingwekkende naïveteithet werk van een filmgenie, die het medium niet heeft kunnen bijbenen", schrijft Felix Barker in de Evening News. Walker is verder van mening dat de film een dialoog-komedie is, gemaakt door 'n briljante pantomimespeler. „Zijn eigen genialiteit in mime heeft geen spoor achtergelaten bij Marlon Brando of Sophia Loren. Geen van beiden schijnt zich op ztfn of haar gemak te voelen of mer raffinement te acteren." Chaplin is als regisseur beter met dingen bedspreien, waarin ledematen verward raken, knopen die afspringen, en champagneflessen die ontploffen op een persconferentie dan met mensen, meent Walker. Walker zegt zich in de jaren dertig teruggewaand te hebben. De stijl van de film is volgens hem alleen nog te vinden in de archieven van diverse filmmusea. De 77 Jaar oude Chaplin was niet kapot van de eerste kritieken op zijn jongste werk. Toen h(J donderdagavond voor de première bij de Carltonbioscoop in Londen aankwam noemde hij de kri tieken „zeer provinciaal". Hij voegde daaraan toe: „Ik maak me er geen zorgen over. Ik geloof nog steeds, dat het 'n prachtfilm is en ik geloof, dat het publiek het eerder met mij dan met de critici eens zal zijn". Na de première begaf hij zich naar een feest Ln het Savoyhotel, dat te (ADVERTENTIE) jj VERKOUDHEDEN VOOR VADER. MOEDER EN KIND zijner ere werd gegeven door Jules Stein, hoofd van Universal pictures, distributeur van de film. De eerste edities van de Londense ochtendbladen werden op 't feest rond gedeeld, maar Chaplin keek er niet eens naar. De meeste kranten volgden het voorbeeld van de „Times" die zijn kri tiek afdrukte onder de kop „Een teleur stellende film van Chaplin. Russen krijgen meer snoep MOSKOU (Reuter) De Russische minister van Voedselvoorziening, Vastly Zotov, heeft in een vraaggesprek inet liet communistische partijblad Pravda be loofd, dat er dit jaar meer chocola, sui kergoed en allerlei gebak beschikbaar zal zijn. Ook zal er volgens de minister meer variatie komen in levensmiddelen en dranken in de eerste helft van het jaar. waaronder nieuwe soorten brood, marga rine en een soort „jubileumbier". Dit al les houdt verband met de viering dit jaar van de vijftigste verjaardag van de bolsjewistische revolutie. Ter gelegenheid van deze herdenking, op 7 november, worden ook speciale sor teringen snoep, wijnen en parfums klaar gemaakt. Minister Zotov zei nog van mening te zijn, dat de Russen verpakte levensmiddelen preferen maar de levens- middelenbedrijven werden nog niet van al het benodigde materiaal hiervoor voor- „Voor de ouderen ziet de toekomst er weer wat zonniger uit", aldus meester-couturier Dick Holthaus, die nu al vijftien jaar lang met vaardige hand schaar cn naald hanteert op het „hippe" modegebied. „De mannelijke tieners gaan vooral meer voorkeur tonen voor decente, maar toch modieuze kleding, waardoor de dikwijls te felle combinaties een doorn in het oog van de ouderen uit den boze zullen zijn". Deze mededeling deed Dick Holthaus „Ik ben de grootste hier in Nederland, want mijn bedrijf herbergt de meeste werk nemers" tijdens de „Fashion Session", die de vorige week vrijdag in de „Top-Ten"-club te Scheveningen werd gehouden en waar Dick Holthaus zijn nieuwe vondsten voor de komende herenzomermode aan het nieuwsgierige tienen-publiek prijsgaf. „Ik vind het een verrekt aardige show", aldus Dick, „want alles gaat zo ongedwongen. Als ik mijn nieuwe collec ties aan de pers en de grote kledingbonzen presenteer gebeurt dat altijd heel officieel. Hier dansen mijn modellen op de. maat van tienermuziek, waardoor een veel grotere indruk achter zal blijven". De show werd georganiseerd door de eigenaar van ,.Top-Ten", de heer Arkenbout, die stelt „Ik wilde tieners nu eens iets anders geven dan alleen dreunende beatklanken op hun wekelijks „uitje". De meeste couturiers zijn goede bekenden van mij. zodat de verwezenlijking van mijn plannen niet al te veel moeilijk heden opleverde". Johnny Lion kwam met zijn „Ranja- Sophietje even om het modieuze hoekje kijken. Lang genoeg echter om het presentatrice Monica Hoogstraate mogelijk te maken een verhelderend interviewtje voor „Telixer" af te nemen, die vanavond op de beeldbuis zal worden gebracht. Ook couturier Dick Holthaus werd aan de tand gevoeld. Op de foto Dick te midden van zijn ontwerpen, met Johnny Lion Sophietje, Rudi Arkenbout en Rudl Bennett (van „The Motions") als gasten. Nederland I: 19.00 uur. DE Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie sprak in 1954 een negatief oordeel uit t.a.v. de veilig heidsgarantie van dr. Robert Oppen- lieimer. Hij had sindsdien geen toe gang meer tot atoomgeheimen. Deze toestand duurde voort tot 1963. Presi dent Kennedy tekende èén dag vóór zijn gewelddadige «lood het besluit dat Oppenheimers rehabilitatie betekende. Een volledige rehabilitatie betekende kort daarop de uitreiking door presi dent Johnson van de Enrico-Fermiprijs voor de onschatbare verdiensten die de „vader van de atoombom" voor Ame rika heeft gehad. Wij beginnen met deze feiten omdat we van mening zijn dat die de kijkers die gisteravond Kipphardts „De zaak Opperfheimer" zagen, daarin geïnteres seerd zijn en we vinden daarom dat de VARA deze feiten na de opvoering had moeten vermelden. Kipphardt zelf laat het stuk wat onbestemd ophouden. Dat is het goed recht van een toneel schrijver. waarbij men zou kunnen discussiëren over de vraag of „De zaak Oppenhelmer" wel toneel is in de zin van een creatieve prestatie van een auteuT, die eigen' licht laat schijnen op een bepaald probleem. Kipphardt i deed dit laatste niet. Hij reconstrueer de een historische zaak en gebruikte daarvoor letterlijk gedane uitspraken. Hij deed dat zeer bekwaam maar ging bewust niet verder dan het uitdunnen en hergroeperen van letterlijke aan halingen tot er een „speelbaar" stuk overbleef. Eén der gevolgen daarvan in dat „De zaak Oppenhelmer" zo weinig drama tisch is in de eigenlijke, letterlijke zin van het woord. Het laat zich beter zeggen dan spelen. Het interesseert meer om de behandelde materie en de waarden die daarbij in het geding zijn dan 0111 de speelbare kwaliteiten. Theun Lammertse, die deze VARA- opvoering regisseerde, leek daar ook van te zijn uitgegaan. Zijn mise-en- scène bijvoorbeeld leek op de opvoe ring van een „leesdrama", waarbij liet feit dat de getuigen ,<je commissie waarvoor zij moesten verschijnen de rug toekeerden, niet zo potsierlijk aan deed als dit bij een écht toneelstuk het geval zou zijn. „De zaak Oppenheimer" kreeg in het vorige toneelseizoen een goede opvoe ring door toneelgroep Ensemble die, geloven wij, van het publiek niet die belangstellnig heeft ondervonden die het, ondanks bovenstaande bedenkin gen, toch eigenlijk verdiende. Die Ensemble-opvoering had bovendien één groot voordeel boven de VARA-opvoe- ring van gisteren: de hoofdrol werd vertolkt door de Belg Senne Souffaer. Die had een sterke fysieke gelijkenis met Oppenheimer: een gelukkig feit, maar niet zó belangrijk, want wie kende hier het fysiek van Oppenhei mer? Wat wèl van belang was werd toen door regisseur Karl Guttmann ge. kenschetst alg diens „betrekkelijke anonimiteit" bij 't Nederlandse toneel. Dat nagenoeg totaal ontbreken van anonimiteit was gisteravond bepaald een nadeel; juist omdat er In de trant van een „leesdrama" werd gewerkt. Bij de bepaald schitterende bezetting die Theun Lammertse had weten sa men te brengen bleef dat een bezwaar. Natuurlijk is Bentz v. <1. Berg een grandioos acteur, die óók voor deze rol meer inbrengt dan Souffaer kan doen. Maar hij bleef zo duidelijk Bentz v. d. Berg en dat gold in gelijke mate voor Rob de Vries, Guus Oster, Lo van Hensbergen, Ton Lensink en noem maar op. Zodoende werden de enigen die werke lijk overtuigden de mensen die we minder goed van het scherm kennen. Paul Deen bijvoorbeeld of Frans Koks hoorn, die een prachtig opgeblazen luchtmachtmannetje maakte zonder daarin te overdrijven. Merkwaardig, dat hier een opvoering werd geboden die aan kracht verloor doordat de rol bezetting te sterk was. „De zaak Op penheimer" heeft ong desondanks ten zeerste geboeid. Het ia ons nog niet duidelijk of dat komt doordat we ons voor eigentijdse geschiedenis interes seren of omdat Kipphardt toch meer dramatische kracht in zijn stuk ver werkte dan wij oppervlakkig ver moedden. Vg.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2