Ste£eidóeSoil/ïa/rit Han Bentz van den Berg in: De zaak Robert Oppenheimer Winkeliers ageren tegen Uitgerekend' omroepster Reciame bedreigt PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 5 JANUARI 1967 Bijna twee dozijn vol IS de economische hoogconjunctuur wat aan het wegebben, op het gebied van politieke partijen die Kamerzetels begeren gaat Nederland een hoogtepunt tegemoet. Bijna twee dozijn groeperin gen hebben zich officieel als partij aan gemeld en het aantal had nog groter kunnen zijn, wanneer sommige aspiran ten door het vervroegen der verkiezin gen niet in tijdnood waren geraakt. Onder de drieëntwintig zijn er die weinig of geen kans hebben op een Ka merzetel; andere worden in het gun stigste geval straks een één-mans-be drijfje op het Binnenhof. De kans dat één der vele nieuwelingen qua getal sterkte de bestaande kleinere partijen gaat evenaren, laat staan overtreffen, is gering. Maar niet gering is de kans, dat de vooral los-vaste splinters afgehakt zullen worden. Maar het kan zijn dat de grootte van diezelfde splinters gaat uitmaken wie onder de vele verkiezers toch de win naar zal zijn. En dat kan dan de onzui vere noot worden bij Kamerverkiezin gen, waarvan iedereen verkondigt dat zij meer politieke duidelijkheid moe ten brengen. Daarom drukt op alle voorma der grotere partijen één gezamenlijke plicht: .>en indringend beroep op de potentiële aanhang van de splinterpar tijen om na te denken over hun keuze, niet te beslissen op grond van inci dentele bevliegingen, niet om motieven aatschappij van vandaag morgen bijzaak zijn, maar de zware politieke beslissingen waarvoor burgerij tussen nu en 1971 komt te staan, het zwaarst laten wegen. Toen bekend werd dat de Amerikaanse regering door middel van een atoombom een einde aan de oorlog met Japan wilde maken, behoorde de directeur van de kern wapenlaboratoria te Los Alamos en regeringsadviseur in atomaire aangelegenheden J. Robert Oppenheimer. niet tot de atoomgeleerden die zich tot de president wendden om te pogen hem van het werpen van de bom NEDERLAND I NTS 18.45 uur: Pipo de clown. 18.50 uur: Nieuws in het kort. op Hiroshima af te brengen. Door zijn collegae werd hij STER dus als te volgzaam, te slap beschouwd. Toch 18^5 "ur: keerde in 1954 de beruchte senator McCarthy zich NTg°ameui zen ing' tegen Oppenheimer. Hij vreesde namelijk dat de water- 19.00 i stofbom eerder door de Russen dan door de Amerika nen zou worden ontdekt. M.a.w. hij verdacht Oppen heimer van een soort vertragingsactie. veelheid klein partijtjes grote invloed gaat worden op de krachts verhouding der grotere groepen onder- De splinters bestaan alle maar bij de gratie van het ongenoegen over KVP, protestants-christelijke partijen, socialis ten, liberalen en Boerenpartij bij een partijen, het is ook hun dure plicht te genover Nederland en zijn welzijn. Want de verwarring van nu staat ook op hun debet. Ja, in de eerste plaats op hun debet. West-lrians referendum IfOLGENS bij minister Luns binnenge- komen informaties heeft geen Indone sische minister in het openbaar ver klaard dat het voor 1969 vastgestelde referendum in Nieuw-Guinea een afge werkte zaak is. Integendeel: minister Malik van Binnenlandse Zaken heeft verzekerd, dat Indonesië zich zal hou den aan de in 1963 met Nederland en de Verenigde Naties gesloten overeen komst, inclusief de volksstemming. Minister Luns vindt deze openbare verklaring van zijn Indonesische colle ga, geheel bevredigend", hoewel hij wijselijk ook zegt niet te weten wat te Djakarta in vertrouwelijke commis sievergaderingen van het parlement verklaard zou kunnen zijn. En daarom is de opheldering die minister Luns Ka merlid Beernink die hem vragen ge steld had heeft gegeven, weer een slechts betrekkelijke informatie. Maar zou de publieke opinie in Nederland zich kunnen afvragen is het hele referendum onder de Papoea bevolking ,,de facto" geen betrekkelijke zaak geworden? Oplossingen die tien jaar geleden nog redelijk en haalbaar leken, zijn immers door de overeen komst van 1963 alleen nog maar „de ju- re" mogelijk. Met het verdwijnen van het Soekarno- Soebandrioregime, is niet de gevoelig heid van politici en publieke opinie op het punt Nieuw-Guinea verleden tijd; West-Irian blijft voor de doorsnee Indo- nisiër altijd iets anders dan kwesties als Noord-Borneo in de Maleisische fe deratie. Op dit moment lijkt het beste wat er voor de Papoea's haalbaar is, een eigen positie met zekere zelfstandigheid bin nen de Indonesische staat. Met ook een eigen economisch en cultureel pers pectief. Contacten en afspraken tussen een geconsolideerd Indonesisch regime en Nederland kunnen op dit punt belang rijk zijn. Zeker wanneer zij ertoe bij dragen dat het min of meer geëmanci peerde deel der Papoeabevolking over tweeëneenhalf jaar een uit spraak kan doen die werkelijk strookt met de belangen van hun land na 1969. Dan zal het de autoriteiten in Djakar ta misschien spoedig al gemakkelijker vallen om Nederlands bereidheid tot 'n verdere bijdrage voor de emancipatie der Papoea's loyaal tegemoet te treden. Het afbraakproces waaraan West- Iran economisch en sociaal ten prooi is gevallen kan dan weer worden opge volgd door een toekomst met meer perspectief. Rome gerustgesteld over situatie wereldkerk KARDINAAL Ottaviani heeft vai- bisschoppen uit heel de wereld ant woord gekregen op zijn befaamde brief, waarin hij hun verzocht mededeling te doen van in hun diocees voorkomende dwalingen. Hij is Ha onderzoek tot de conclusie gekomen, dat het allemaal erg meevalt, dat er natüurlijk individuele buitenbeentjes zijn, die van de gezonde leer afwijken, maar dat men in grote lijnen niet van een zorgelijke toestand kan spreken. De grote meerderheid van geestelijkheid en gelovigen, toont zich niet ontvankelijk voor de overdrijvingen, waaraan enkelen zich schuldig maken. En wat vooral geruststelt: de bisschop pen blijken over het algemeen zelf op hun hoede te zijn en de situatie stevig in de hand te hebben. Aangezien de ogen van heel de wereld momenteel op Nederland zijn gericht en kardinaal Ottaviani geen enkel land uit zondert, menen wij zijn uitspraak ook op onze kerkprovincie van toepassing te mogen achten. En zij is dat terecht. Als iets by ons allemaal voorop staat, bij ze keren en zoekers, bij mensen uit de ach terhoede en bij avant gardisten, dan is het de vaste wil om binnen de Kerk te blijven en vast te houden aan de essentie van het katholieke geloof. Bovendien kan men zeker ook van Nederland zeggen, dat de bisschoppen de ontwikkelingen op de voet blijven volgen en dat zij mans genoeg zijn om eventuele afdwalingen zelf te signaleren en in te perken. Wij hopen dan ook dat met deze uitspraak van Ottaviani eens en vooral een eind is gemaakt aan de beweringen van hen, die met absolute zekerheid weten te zeg gen, dat de Paus als hij zijn verontrus ting te kennen geeft, altijd Nederland en nog eens Nederland op het oog heeft. Ongeveer tegelijk met de uitlating van kardinaal Ottaviani bereikt ons. het be- -richt, dat de Congregatie der Riten en de Raad voor de Liturgie een verbod hebben uitgevaardigd tegen „ongeoor loofde experimenten", die de eucharis tieviering willen reduceren -tot een voudige avondmaalspraktijk. Wij kunnen ons de bezwaren van beide organen te gen liturgievieringen in gewone huizen, aan gewone eettafels, in gewone kleding en met gebruik van gewoon brood een gewoon wijnglas heel goed indenken. Zonder enige twijfel bestaat er een vaar, dat de liturgie door dergelijke perimenten zal worden ontheiligd ei het goed, dat daartegen gewaarschuwd wordt. Maar er zal wel ruimte moeten blijven voor het gezonde experiment, want dat is nodig om de verstarring te doorbreken, waarin onze liturgie sinds eeuwen terecht is gekomen. Wij vragen ons dan ook af, of de Romeinse instan ties er goed aan doen, vanuit hun cen trale post uit te maken, wat geoorloofd is en wat niet. Naar het voorbeeld van kardinaal Ottaviani zouden zij wellicht beter de bisschoppen om uitvoerige in lichtingen hebben kunnen vragen. Om dan tot de conclussie te komen, dat het op enkele uitzonderingen na, allemaal erg meevalt en dat het toezicht op der gelijke zaken het best aan de plaatselijke bisschoppen kan worden overgelaten. Het verraad der atoomgeleerden de atoomenergie had toen reeds een speciale veilig heidscommissie benoemd, om na te gaan of Oppenheimer de veiligheids garantie de zogeheten Q-Clearance nog kon worden toegekend. De beschul diging die de commissie tegen de atoomfysicus inbracht was dat deze zich in 1949 sterk tegen de ontwikkeling van de waterstofbom zou hebben ver zet, om morele, zakelijke en politieke redenen. De veiligheidsgarantie was nodig om Oppenheimer in zijn hoge functie te kunnen handhaven. Het on derzoek van de bijzondere commissie duurde bijna een maand. Het uitge brachte rapport telde drieduizend pa gina's. De meest vooraanstaande Ame rikaanse fysici, Bethe, Bush, Conant, Fermi, Neumann en Rabi stonden met hun hele persoon in voor de interiteit van Oppenheimer. De fysicus Teller verklaarde echter dat hij zich persoon lijk veiliger zou voelen als Oppenhei mer werd uitgesloten van de geheime onderzoekingen. Aanvankelijk besloot de commissie Oppenheimer zijn ,,Q- Clearance" te laten behouden. Maai bij een hernieuwd onderzoek werd de- ze hem met vier tegen één stem ont houden. Oppenheimer mocht echter di recteur blijven van het Institute for Advanced Studies in Princeton. Geen sensatie Van dit hernieuwde onderzoek heeft de Duitse schrijver Heinar Kipphardt, uitgaande van de diverse rapporten en documenten, een toneelstuk geschre ven. Hij heeft dat gedaan zonder naar sensatie te zoeken. Het is meer een dramatisch verslag geworden dan een echt drama. Daarvoor was er niet ge noeg tragiek in de stof, al zijn er tra gische elementen. In het stuk van Kipphardt zijn er geen vier commissie leden, maar slechts drie. Met twee stemmen vóór en één tegen wordt Oppenheimer de veiligheidsgarantie onthouden. Zowat de gevaarlijkste man in het on derzoek is de assistent van de advo caat van de commissie voor atoomon derzoek, C. A. Rolander. Hij behoort tot het soort mensen dat denkt de vrij heid van een volk of de mensheid te kunnen bewerken door de mensen hun vrijheid te ontnemen. Oppenheimer verklaart zich aan het einde van het Doodsangst De Verrekijker, inter nationaal jeugdjour- 19.10 uur: Van gewest tot gewest, actualiteitenpro- 19.30 uur: Mensen in de sport, informatief program- STER 19.56 uur: Reclameuitzending NTS '0.05—21.20 uur: Wij feliciteren Pien Palla, stereofonisch concert STER 20.16 uur: Reclameuitzending. VARA 20.20 uur: Achter het nieuws, ac- tu ali teitenprogramma 20.45 uur: Simon Carmiggelt leest voor uit eigen werk. 20.50 uur: De zaak J. Robert Op- oenheimer, toneelspel. NTS 22.45 uur: Tweede journaal 22.50 uur: Pauze TELEAC 23.00 uur: Geprogrammeerde in structie (13). 23.30 uur: Sluiting NEDERLAND II NTS 20.00 uur- Nieuws in het kort. NCRV 20.1020.35 uur: De familie Leenhouts. hoorspel. 20.35—22.00 uur: Samen uit - samen thuis, amusementspro gramma. 22.45—23.15 uur: STER 20.01 uur: Reclameuitzending. NCRV •20.05 uur: Geen beter leven dan het buitenleven, t.v.- serie. 20.30 uur: Rendez-vous interna tional. actueel pro gramma. 21.35 uur: Attentie, actualiteiten rubriek. 22.00 uur: Recital in Queekhoven. muzikaal programma. STER 22.10 uur: Reclameuitzending. NTS 22.15 uur: Dichterbij, religieuspro- gramma. 23.00 uur: Sluiting. R ADION1EC WSD1ENST HILVERSUM I: 7.00. 8.00. 11.00. 13.00, 16.00. 18.00, 20.00, 22.30. 23.55. HILVERSUM II: 7.00. 7.30. 8.00. 8.30, 12.30, 19.00. 22.30 .23.55. HILVERSUM Hl: Elk heel uur vanaf 9.00. «of*********************.***********************.*****.***.**, Radioprogramma HEDENAVOND HILVERSUM I: AVRO 18.00 Nieu' 8.20 Uitzending de lass. gram. muziek, 10.00 gram., 11.00 Nws, .02 Voor de vrouw: AVRO: 11.30 Opera la's. 12.00 Orkestmuziek, 12.27 Voor land- Sportparade. 13.00 I tholleke Volkspartij. Kaarten op tafel. Een mod. muziek, 14.00 Platenprogr. met gesprc uitzending over politieke zaken, die de aan- ■- -- -- - dacht verdienen. 18.30 Tout a toi: licht pro- gramma uit Parijs. 18.55 Gesproken brief. Radio 1 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Klassieke vrou- 17.00 Vi wenfiguren (VI): oude liederen. IKOR: 19.30 gram. platen, 17.45~Actualitei Gebedsdienst. 19.55 Kerk veraf en dichtbij. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Stereo: Omroep- HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nieuws, orkest en solist: klassieke en moderne mu- 715 Stereo: Orkestmuziek, 7.30 Nieuws, 7.32 ziek. 21.20 Uitgewiste sporen, hoorspel. 22.30 Stereo: Orkestmuziek, 7.40 Radiokrant, 8.00 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Stereo: Nieuws, 8.10 Gewijde muziek, 8.30 Nieuws. Nieuwe gram. platen, 23.55 Nieuws. 8;32 Stereo: Gram. muziek. 9.00 Voor de hS-V?."SUU.,,i:. StudJodlensl'llTo S.ISC'i" actualiteiten, reportages en lichte lUiszittenden, 16.00 klass. en mt jeugd, 17.25 Stere 13.30 Stereo: minder bewust tegenover de mens- Roger Robb (Rob de Vries), advocaat heid. van de commissie /voor atoomenergieiöoi Onafhankelijk van de uitspraken van de ondervraagt Robert J. Oppenheimer speciale commissie wenst hij niet (Han Bentz van den Berg). Scene uit meer het werk van een militair te het toneelstuk „De zaak J. Robert doen. Aan het einde van het verhoor Oppenheimer", dat de V.A.R.A. van- Radlokrant. 19.30 Stereo: Klassieke grammo- foonmuziek. 19.45 Op de man af, praatje. 19.50 Stereo: Licht gevarieerd platenprogram- ma. 20.10 De familie Leenhouts, hoorspel, 20.35 Samen uit Samen thuis, gevarieerd v, programma. 22.00 Stereo: Lichte grami vioolconcert, 15.15 Voordracht gedichten, 15.30 Voor oudere luisteraars, Australië, 17.05 lichte muziek. 17.30 Kerk- gelconcert: klass. rechtvaardigt Oppenheimer zich. En in zijn laatste woorden wordt de dis crepantie zichbaar tussen gedachte qn gevoel, tussen mens en fysicus, tussen een briljant geleerde en de politici. avond op het scherm brengt. De meerderheid van de onderzoekcom missie acht het tenslotte niet in het be- Ïik55 Lichti lang van de V.S. om J. Robert Oppen heimer verdere toegang te verschaffen MHHHIHHHI Lichte gram- mofoonmuzlek. 23.55—24.00 Nieuws. BRUSSEL (Nederlands) 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardensport uitslagen. 18.30 Taalwenken. 18.32 Lichte mu- 18.45 Sportberichten. 18.42 Taalwenken. luzlek. 19.00 Nieuws, 0.02 ArbeidsviSHHPHi 12.00 Nieuws, 12.02 Bultenlai 12.05 Een uurtje Frans. 13 Buitenl. persoverz., 13.05 L (nPoo0gNws)0; VPRO persoverzicht. Vrije 1 adiomagazini 0 Lichte muziek. BRUSSEL Nederl. 12.01 Hemic* vciucic luegcmg ie verscnauen Kunstbezit '015 Klassieke muziek 2125 Lichte muziek, i^o tot de atoomgeheimen waarmee de Boe^preküig. 21.40 UederenreciUl.' Xtlwi- carrière van de eminente atoomfysicus 22.00—22.la Nieuws en berichten. Nieuws, 15.03 Oude instrumentale muziek. onderzoek onschuldig wat betreft de loyaliteit tegenover zijn vaderland. Wel is hij van mening dat hij met zijn verschillende Collega-fysici ver raad heeft gepleegd onbewust of Machtsstrijd in China l dat de culturele revolutie en haar stoottroep, de rode garde, elementen zijn in een zeer verbitterde machtsstrijd in China met Lin Piao die zich achter Mao Tse Toeng verschuilt aan de ene en president Lioe Sjao Tsji aan de an dere kant. Het is een grimmige strijd, die men heel goed kan kwalificeren als een strijd op leven en dood. De wortels liggen bijna tien jaar diep in 't verleden, toen Lloe kans zag om Mao Tse Toeng een groot deel van diens macht te ont nemen, na heftig verzet tegen de „grote" sprong voorwaarts". Mao Tse Toeng is thans bezig terug te slaan en beschikt daartoe over een mach tige kampioen, de minister voor Defen sie Lin Piao, een van de jongsten van de Chinese partijleiders. Hij leidt naar alle waarschijnlijkheid de actie van de rode garde en laat de vergoding van Mao Tse Toeng prediken. Voor Lin Piao is de bejaarde Mao het handvat waar aan hij zich tot de hoogste macht ln China kan optrekken. Merkwaardig is het, dat zich in de strijd een vrouwelijk element gemengd heeft. De vrouw van Mao Tse Toeng, Tsjiang Tsjing die in het openbaar nooit een rol van betekenis heeft kunnen spe len, geeft by ieder voorkomende gelegen heid blijk van een intense afkeer van de echtgenote van Lioe Sjao Tsji, Kwang Mei, die zich altijd als „eerste vrouw van het land" heeft kunnen gedragen. Hoe het allemaal af zal lopen, is op dit moment nog niet goed te overzien, maar het ziet er naar uit, dat de groep Lioe aan de verliezende hand is. Hun leiders hebben al een communistische be lijdenis uitgesproken. Het lijkt niet waar schijnlijk dat daarmee genoegen geno men wordt. Het zou wel eens kunnen zijn dat Lioe Sjao Tsji, Tao Tsjoe (pro paganda) en Teng Hsiao Ping (secreta ris-generaal) over een jaar of twintig, dertig postuum gerehabiliteerd moeten worden. Tv-reclame: Eerst de centen, dan de spot? DEN HAAG (ANP) Tussen de Re clameraad en de Stichting Ether Recla me (STER) bestaat verschil van me ning omtrent het voorschrift van dc STER, dat televisiereclame vooruit dient te worden betaald. De minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, dr. M. Klompe, zal hierin zo spoedig mogelijk een be slissing nemen. Intussen heeft de minis ter bepaald, dat de regel, die vooruit betaling voorschrijft van kracht blijft in afwachting van deze beslissing. In dien daarmede de vooruitbetaling komt te vervallen zal de minister daarbij te vens het tijdstip vaststellen waarop die beslissing van kracht wordt. Pierre Palla vijfenzestig jaar Oppenheimer zegt: „Ik vraag mij af ot' wij de geest van de wetenschap niet verraden hebben, toen wij onze ontdek kingen overlieten aan de militairen, zonder aan de gevolgen te denken. Zo leven wij dan nu in een wereld, waar in de mensen de ontdekkingen van de geleerden met ontsteltenis volgen. Elke nieuwe ontdekking roept nieuwe doods angst in hen op. Wij fysici c wij nooit zo belangrijk ware zo machteloos". „Terwijl ik hier mijn leven naging, werd mij duidelijk dat de handelingen welke volgens uw commissie mijn schuld aantonen, dichter bij het idee van de wetenschap staan, dan de ver dienste welke men mij aanrekent" (Op penheimer wordt wel „de vader van de atoombom" genoemd). „Wij hebben de beste jaren van ons leven besteed aan het zoeken naar een steeds volmaakter vernietigingsmiddel. We hebben de militairen het werk uit handen genomen en diep in mij heb ik het gevoel dat dit verkeerd is geweest. Hoewel ik tegen de uitspraak protest zal aantekenen, zal ik voortaan niet meer aan oorlogsprojecten meewerken. We hebben het werk van de duivel ge daan en keren nu naar onze eigen lijk taken terug". Rolbezetting De rolbezetting van „De zaak J. Ro bert Oppenheimer" is zeer sterk. Op penheimer wordt gespeeld door Han Bentz van den Berg. De drie commis sieleden door Lo van Hensbergen, Ton Lensink en Gerard Rekers. Advocaten zijn Rob de Vries, Hans Boswinkel en Guus Oster. Hans Culeman vertolkt de rol van Edward Teller, de leider van het team dat de Waterstofbom uitvond. In tegenstelling tot Oppenheimer ziet Teller het hanteren van de gruwelijke wapens als werk van politici. Hij vindt zichzelf een goed technicus. Zijn eigen inzichten over goed en kwaad spelen bij hem geen rol. Ook is hij van me ning dat Oppenheimer de ontwikkeling van de H-bom eerst verhinderd, en daarna vertraagd zou hebben. 15-80-Eigen-aardig, 18.00 Nieuw muziek, 17.00 Nieuws, Ellis Berger: erg vervelend Sigma zal het rustiger aan doen AMSTERDAM (ANP) Het bestuur van de Stichting Sigma-Cent rum te Am sterdam, heeft toegezegd dat de thans geldende, door het gemeentebestuur vast gestelde voorwaarden zorgvuldig zullen worden nageleefd. Die voorwaarden be troffen maatregelen tegen nachtelijke geluidshinder waar omwonenden over geklaagd hadden. Gistermorgen had de leider van het Centrum, de heer O. Boelen, tijdens een persconferentie de beschuldigingen van de gemeente nog betiteld als onjuist en onwaar. Hij schreef het ontstaan van de moeilijkheden toe aan het gebrek aan vertrouwen van de zijde van het gemeen tebestuur. Hij gaf toe dat de stichting is ontstaan onder de druk van de rumoe-nog steeds geen klokketoren. rige gebeurtenissen van vorig jaar en dat dit niet de ideale sfeer is geweest. Tenslotte verklaarde hij zich solidair met het bestuur en benadrukte, dat hij er voor zal zorgen dat de reglementen van het 'gemeentebestuur zullen worden op gevolgd. Vico Vigano overleden MILAAN (AP) De Italiaanse scliil- der Vico Vigano, die de hoogste kerktoren van de wereld heeft ontworpen, is giste ren in Cemusco overleden. Hij was 93 jaar. Vigano. die op verschillende inter- nationale tentoonstellingen bekroond werd, ontwieip een 160 meter hoge toren voor de beroemde gotische kathedraal van Milaan. Zijn plan werd in 1938 door het stadsbestuur goedgekeurd, maar raakte van de baan toen de oorlog uit brak. De reusachtige kathedraal heeft De AVRO-musicus met de meeste dienstjaren Pierre Palla, wordt van daag, donderdag 5 januari, vijfenzestig jaar. Officieel betekent dit dat Pierre Palla met pensioen gaat, maar aan zijn 36 dienstjaren zal hij er nog enke le in free-lance dienst toevoegen. Ter gelegenheid van deze lange staat van dienst zendt AVRO van 20.05 to* 21.20 uur een concert uit, dat wordt ge geven door het Omroeporkest onder lei ding van Henk Spruit, met medewer king van Pierre Palla. Deze unieke musicus zal op zijn ver jaardag de solist zijn ln het derde pia noconcert in g. kl.t. opus 58 van Ignaz Moscheles. Vooraf speelt het Omroeporkest de ouverture „Gwendoline" van Alexis Sa muel Chabrier en na het derde piano concert hoort men de tweede suite „Fa cade" van William Walton. Het concert, dat ook stereofonisch is te beluisteren, wordt voorafgegaan door een inter view dat redacteur-verslaggever Cees van Drongelen zal hebben met Pierre Palla. 1 Hilversum I S0.05 tut* Meer zenduren voor onderwijstelevisie HILVERSUM (ANP) Het cursus jaar 1967 van de Stichting Nederlandse Onderwijstelevisie bestaat uit 86 pro gramma's, 18 meer dan in het cursus jaar '66. Tegenover deze programmauitbrei ding staat een zeer trage toeneming van het aantal scholen dat over een t.v.-toestel beschikt. Dit heeft de stich ting gisteren in een persconferentie meegedeeld. „Tien Toon' op tv (Van onze radio- en t.v.-redacteur) DEN HAAG. De tv-kijker» staat weer een genoeglijke avond te wachten (al is het pas over heel lange tijd). Want morgenavond staan in het Sche- veningse Circustheater drie tv-came- ra's opgesteld om de show van Toon Hermans op te nemen. Het geheel wordt op ampex vastgelegd en zal pas worden uitgezonden door de AVRO als Toon met zQn „Tien" is gestopt. 55' (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM „Laten de mensen toch begrijpen dat ik alleen de juffrouw ben die de tekst van de samenstellers voorleest. Als men zo graag wat over dat programma wil zeggen, moet men dat tegen deze mensen doen. Ik preten deer geen insider te zijn". Dit zegt televisie-omroepster „Ellis Berger naar aanleiding van de „rel" die rond het door haar gepresenteerde programma „Uitgerekend" is ontstaan. Van winkelierszijde wordt er de laat ste tijd sterk geageerd. In het contact blad hebben de Centrumwinkeliers in Leeuwarden een open brief aan Ellis Berger geplaatst, waarin men onder meer stelt dat de winkeliers de schrik om het hart slaat, wanneer men haar op het scherm ziet verschijnen, hoewel men haar een lieftallige verschijning vindt. „We zijn haar zo langzamer hand gaan vereenzelvigen met de Consumentenbond, die, gefinancierd met ons belastinggeld schijnbaar nog maar een doel voor ogen staat: een kopersstaking uitlokken en de detail handel in een zodanige positie brengen, dat wij met onverkoopbare voorraden blijven zitten". Ellis Berger wordt een bond toegeschre ven, die met de televisieuitzendingen de werkeloosheid bevordert. Nog een paar uitzendingen en de fabrikanten zitten zonder werk. Dat zou dan voor de Consumentenbond althans geen bij zonder ideale toestand worden, zo zeg gen de Leeuwarder winkeliers sarcas- Ellis Berger vindt deze en de andere reacties erg vervelend. „Ik weet zeker dat de VARA het programma niet heeft gemaakt om te schoppen. Het is opgezet als een voorlichtingsprogram ma. Toen de VARA mij vroeg om het programma te presenteren, heb ik niet vermoed dat het zover zou komen. Ik vind het bijzonder vervelend dat men mij hierover aanvalt. Men kijkt niet langer dan de neus lang is en ik lees de tekst alleen maar voor". De VARA deelde mede, dat er zeer veel reacties binnenkomen op het programma, dat rdt samengesteld door Gerrit Schil der. „Wij hebben bedoeld de koper Testen kleuren-tv begint op de Firato HILVERSUM (ANP) Met een ex positie gewijd aan de kleurentelevisie op de Firato zal dit jaar de periode van experimentele kleurentelevisie in Nederland aanvangen. Verder zal de NTS dit jaar haar eer ste twee definitieve nieuwbouwstu- dio's in gebruik nemen, en wel op maandag 6 februari „Studio 1" e een nader te bepalen datum in „Studio 2". De studio's 3, 4, 5 komen ln d* loop van '68 gereed. t.v.-reportage Dukla-Ajax wegwijs te maken in de mogelijkheden die hij heeft. Over het algemeen wordt hij door de reclamemiddelen ver blind. Dat een kleine categorie winke- liers protesteert is wel te begrijpen. Het is alleen jammer en kortzichtig, dat men Ellis Berger hiervan beschul digt". Verkiezingsstrijd op de beeldbuis (Van onze omroepcorrespondent HILVERSUM "In verband met de a.s. verkiezingen zullen na overleg met de a np overheid alle politieke partijen in drie -ttUW C11JJVÖ1 dpUf weken tijds tweemaal tien minuten via beide tv-netten (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De programmacom missaris van de NTS, de heer J. Ren- gelink heeft gistermiddag gewaar schuwd voor de onaangename gevol gen, die voor de tv-kykers kunnen ontstaan, als bij de directe tv-reporta- ge van de voetbalwedstrijd Dukla- PragAjax, 8 maart in het Tsjechische stadion extra-aangebrach te reclame uit Nederland wordt aan getroffen. Het zal er dan wel op neer komen, dat de NTS besluit de wedstrijd niet uit te zenden. De Eurovisielanden hebben onlangs om dezelfde reden besloten de in We nen te houden Europese en wereldkam pioenschappen ijshockey niet uit te zen den. De organisatoren van de kam pioenschappen zijn van mening dat de Eurovisie contractbreuk zal plegen als de wedstrijden niet op 't scherm zullen verschijnen. Zij stellen daarnaast dat alle adverteerders lang lopende con tracten hebben en dat er niet meer re clame zal worden vertoond dan tijdens de kampioenschappen in Davos. De heer Rengelink was van mening dat de NTS tot nu toe vrij soepel is ge weest, ondanks het feit dat hij er meer malen schriftelijk op had gewezen dat men de voorschriften om reclame van de beeldbuis te weren, niet geheel in acht had genomen. De NTS-leiding wil de echter de kijkers niet de dupe laten worden van lieden die de naam van het door hen vervaardigde produkt koste loos op het scherm willen hebben. Nu zullen echter krasse maatregelen wor den genomen. NTS-voorzitter Schüttenhelm voegde aan de woorden van de heer Rengelink toe dat hij contact heeft opgenomen met de Stichting Ether Reclame (STER), die zoals bekend offi cieel advertentieboodschappen op de tv mag uitzenden. Voorgesteld is, de firma's die zich niet aan de door de overheid gestelde richtlijnen houden, in het vervolg als adverteerder van het beeldscherm te weren. De loting tussen 15 partijen heeft In middels plaatsgevonden. De S.G.P. om principiële redenen wenst geen gebruik te maken van deze mogelijk- HILVERSUM (ANP) De televisie reportage van het huwelijk van prin- - Margriet en mr. Pieter heid. De uitzendingen vinden plaats op lenhoven op 10 januari, zal zowel de werkdagen van maandag tot vrijdag en wel van 20.20 tot 20.30 uur via Nederland 1 en van 19.50 tot 20 uur jvia Nederland 2. Alle partijen zullen zowel op Nederland 1 als op het tweede net tien minuten zendtijd krijgen toe- op gewezen. De politieke uitzendingen vin- lei den plaats in de periode van maandag 6 23 januari tot en met vrijdag 10 febru- Nederland 1 als op Nederland 2 wor den uitgezonden. De NTS heeft hiertoe besloten om het risico van een zender storing zo veel mogelijk te beperken. Voor het eerst zal gebruik worden gemaakt van een rijdende camera. De NTS heeft deze geleend van een Duit se televisieorganisatie. Deze camera zal dienst doen tussen Huis ten Bosch en het Plein.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2