BERNHARD BAKKER WILDE VOOR PSYCHO DELIC SOUND BEZWIJKEN 1 Onrust in Rotterdam rond kerksluiting Jack Ruby terug in geboortestad NEDERLANDS STUDENTEN ORKEST BEGON 3e LUSTRUM IN RUÏNEKERK Verbod in Amersfoort Adamo in Olympia Hanoi wijst nieuw Brits voorstel af Strijd om crematie in Kamer Bandopname op sterfbed Reorganisatie en sluiting van enige bedrijven Satelliet van Saturn us ontdekt Gelijktijdige ontwikkeling Scheldebekken en Europoort WOENSDAG 4 JANUARI 1U67 DE I.F.TDSE COURANT PAGINA 7 (Van onze correspondent AMERSFOORT. „Ik zou het best nog eens willen meemaken. Ook ails ik daarbij weer bewuste loos zou raken. Maar dan wel onder medisch toezicht, bijvoor beeld ten behoeve van onderzoe kingen. Als proefkonijn dus". Nuchter denkt Amer9foorter Bernhard Bakker (19) terug aan de eerste dag van dit jaar, die hy voortijdig afsloot met een onzachtzinnige kennismaking met de psycho-delic-sound, waarvan wy melding maakten in ons blad van maan dag. Als eerste Nederlander onderging Bernhard op die dag de invloed van het nieuwe snufje, dat Amerika vla voor post Engeland ook naar ons deed over waaien. Hij raakte uitzinnig door, tij dens beatmuzlek fel flitsend rood licht vanaf het podium. Een uur nadat zijn knieën in onmacht op de Btenen vloer van de Markthal waren geklapt, wist een neuroloog in het Elisabethziekenhuis hem op te lap pen. De psycho-delic-sound heeft in Amerika tot doel om het gehoor zo snel mogelijk in vervoering te brengen. Dat is theoretisch de uitwerking van een verlichting van twee sterke rode of paarse schijnwerpers, die met een fre quentie van twaalf maal per seconde aanflitsen. Als leider van de Provo Amersfoort houdt Bernhard zich in het jongeren- parlement vooral bezig met het in stand houden en bevorderen van de pop- of beatcultuur. Zodoende toog Bernhard Salvatore Adamo, vele lange maanden geleden voor het laatst op de hitlijsten, is aan zijn come-back bezig. Momenteel treedt hij op in het beroemde Parijse „Olympia". De bezoekers krijgen een „nieutoe" Adamo te horen, die de chansons over, minnarijtjes vaarwel heeft gezegd en nu zingt over „l'amour tout court". De foto laat Salvatore zien tijdens de repetities in het Parijse theater. In 1966 meer uitgegeven dan geproduceerd DEN HAAG (ANP) Het jaar 1966 als geheel heeft in het teken gestaan van overbesteding, aldus het ministerie van Economische Zaken in een Jaarover zicht. In de betalingsbalans wordt dit weerspiegeld: op de lopende rekening ;en tekort van ten minste 800 mil joen gulden ontstaan. De overbesteding was het sterkst in de eerste helft van het jaar. De prijsstijging was in de eerste vier maanden van het jaar aanzienlijk. Naast beleidsmaatregelen, zoals huurverhoging en verhoging van enige indirecte belas tingen was hierop vooral van invloed de stijding van de loonkosten, die vooral buiten de industriële sector in belangrij ke mate uitging boven de toeneming van de arbeidsproduktiviteit. De industriële produktie toonde in de afzonderlijke bedrijfstakken een uiteen lopende ontwikkeling. De grootste sprong vooruit maakte ook dit jaar weer de I chemische industrie met een stijging van 18 procent in de eerste tien maan den. In de metaalnijverheid echter be droeg de produktietoeneming volgens de tot dusver bekende cijfers tot en met september niet meer dan 4 procent. De textielnijverheid kwam in deze zelfde pe riode voor de dag met een produktiestij- ging van circa 5 procent en de schoeisel- en kledingindustrie van nauwelijks 1 pro cent. In de papierindustrie ging de pro duktie in de eerste tien maande in ver houding tot het vorige jaar met 8 pro cent vooruit, in de voedings- en genot middelenindustrie met ruim 1 procent. In de bouwmaterialen en aardewerkin dustrie, alsmede in de lederindustrie bleef de produktie gelijk aan die in het vorige jaar. De rubberindustrie bereikte in de eerste negen maanden een produk- tiestijglng van circa 11 procent. De delf stoffenwinning boekte een vooruitgang van 6 procent,' hetgeen voor rekening komt van de voortgezette opmars van de aardgasproduktie. De openbare nuts bedrijven tenslotte produceerden in de eerste tien maanden 17 procent meer dan het vorige jaar. Franciscanen moeten blijven" (Van e r verslaggevers) ROTTERDAM Het bericht, dat overleg wordt gepleegd over sluiting van de franciscanenkerk „Het Bosje", heeft onder de parochianen grote beroe ring verwekt. Op het bisdom werd zelfs een telegram ontvangen waarin geëist werd „het behoud van de paters fran ciscanen in dit stadsdeel". Als de bis schop voor hen geen plaats meer heeft, aldus het telegram", dan hebben wij geen plaats meer voor de bisschop". De perschef van het bisdom deelt ons in verband met deze moeilijkheden mee, dat er nog geen beslissing is genomen. Het stadsdeel, waarin de parochie Het Bosje gelegen is, loopt geleidelijk leeg. De acht kerken, die er liggen, hebben tezamen 7000 zitplaatsen, terwijl er maar 4000 nodig zijn. In overleg met de pastoors werd het Kaski gevraagd, een concreet voorstel tot reorganisatie te doen, aan de hand waarvan verder ge praat zou kunnen worden. Dit rapport is onlangs uitgebracht. Het bevatte een aanbeveling om de franciscanenkerk te sluiten. De onrust, die thans bestaat, werd ten dele veroorzaakt door de omstandig heid, dat de parochianen van „Het Bos je" tijdens de nieuwjaarspreek door de pastoor niet van het overleg op de hoog te werden gesteld, terwijl andere pas toors dit wel deden. Onder de parochia nen zijn er, die menen, dat een eventue le sluiting van de kerk zou getuigen van een anti-reguliere mentaliteit op het bis dom. Secretaris W. van den Ende, door ons om commentaar gevraagd, wijst de ze veronderstelling als belachelijk van de hand. „Men moet toch begrijpen dat de bisschop, gezien het tekort aan se culiere zielzorgers, liever een seculiere parochie zou sluiten dan een reguliere". Ook legt hij er de nadruk op, dat er nog niets is besloten, dat de zaak nog met alle betrokkenen moet worden doorge praat. Het staat met andere woorden nog lang niet vast, dat de franciscanen kerk zal worden gesloten. En als dat eventueel wel zal gebeuren, bestaat er een goede kans, dat de bisschop de fran ciscanen een andere, meer vitale Rot terdamse parochie zal aanbieden. zondagavond naar de Markthal, waar de beatgroep Duff de „sound" kwam introduceren. Na twee nummertjes mee- gedanst te hebben, ging Bernhard al door de knieën. „Nu had ik me er ook helemaal voor open gesteld", zegt hij. „Ik ben een mannetje dat alles wil onderzoeken. Ik had van de „psycho-delic-sound" ge hoord en wilde het wel eens proberen. Ik nam het heel rustig op, maar ik bleef •in zo'n schijnwerper kijken. Op een ge geven moment had dat licht me hele maal in de ban. Ik merkte niets van mijn omgeving en zag alleen maar dat vreselijke licht. Toen moet ik bewuste loos z\jn geraakt". Kort nadat Bernhard op de grond viel, kwam hij meteen weer bij. Strompelend verliet hij de dansvloer: „Toen ik aan de kant koffie kreeg, moet ik als een barbaar zijn tekeer gegaan, hoe, dat weet ik niet meer. Buiten gekomen gilde ik tegen mijn begeleiders: „Is dat licht nou nog niet uit?" Want ik zag nog steeds niet anders dan die felle lichtbron". Terwijl Bernhard dromen beleefde, bracht een ambulancewagen hem naar het ziekenhuis, waar neuroloog B. Kools hem bij zinnen bracht. Bernhard verwacht psychiaters aan zijn deur. Niemand kent dit verschijn sel. De directeur van de gemeentelijke geneeskundige dienst, de heer W. J. van de Hooft, heeft de Amersfoortse po litie geadviseerd aan vergunningen voor beatavonden een clausule toe te voegen, die de psycho-delic-sound" verbiedt Fel flitsend rood licht brengt de zaal in de ban van de psycho delic sound. TOKIO (AP) Noord-Vietnam heeft vandaag een hernieuwd Brits voorstel voor 'e conferentie tussen de Verenigde Staten, Zuid-Vietnam en Noord-Vietnam ter beëindiging van de Vietnamese oor log, officieel van de hand gewezen. Het Pentagon heeft gisteravond een brief gepubliceerd, die neerkomt op een officiële ontkenning van gedeelten van een artikel in de New York Times over de Amerikaanse bombardementen op Nam Dinh (Noord-Vietnam). Harrison Salisbury van de New York Times heeft verleden week gerapporteerd, dat Ame rikaanse vliegtuigen systematisch aan vallen hebben uitgevoerd op niet-militai- re doelen op Nam Dinh. Volgens het Pentagon bezit Nam Dinh vier belangrijke militaire doelen: een energiecentrale, een brandstoffendepot, een spoorwegemplacement en een haven met pakhuizen. „In antwoord op de sug gestie, dat de Noordvietnamezen Nam Dinh een stad zonder militaire doelen achten", aldus de brief, „zou ik erop willen wijzen, dat de Noordvietnamezen daar meer dan 500 stukken luchtdoelge schut hebben geplaatst. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de Tweede Kamer ontstond gisteravond enige onverwachte politieke strijd, toen minister Verdam (Binnenlandse Zaken) bij de behandeling van zijn begroting de motie Geertsema (VVD) ontraadde. Deze motie drong er bij de minister op aan het gereed lig gende wetsontwerp inzake de gelijkstel ling van cremeren en begraven onver- onverwijld bij de Kamer in te dienen. Minister Verdam verklaarde gister avond t.a.v. deze motie, dat het hier •en subtiel vraagstuk gaat. Hij vond het niet op de weg van het huidige over gangskabinet liggen om dit wetsontwerp in te dienen. Hij wil de regeling van dit vraagstuk aan het volgende kabinet overlaten. De minister maakte vervolgens een opmerking die bij een deel van de Ka mer niet in goede aarde viel. Hij zei namelijk: „Er is al zoveel discussie tussen en over de levenden, laten we de discussie over de doden maar met rust laten". De heer Geertsema kwam bij de re plieken uitvoerig op deze materie terug. Hij herinnerde eraan dat de Kamer vo rig jaar met grote meerderheid een ook door de confessionele partijen gesteunde motie-Scheps (PvdA) heeft aanvaard, waarin van de toenmalige regering ge vraagd werd zo snel mogelijk een wets ontwerp inzake de gelijkstelling van cre matie en begraven in te dienen. De heer Geertsema zei te menen dat daar- mee destijds de strijd om deze zaak ge streden was. Uit de weigering van mi nister Verdam concludeerde hij thans echter, dat dit nog geenszins het geval is. Hij verweet de confessionele partij en van deze zaak nu opnieuw een strijd punt te willen maken. „We moeten nu niet doen alsof we het volkomen eens zijn over deze tere en gevoelige zaak", aldus de minister In zijn dupliek. De heren Schakel (PvdA), Van Hei voort (KVP) en Bode (CHU) schaarden zich achter het standpunt van de minis ter. Hun fracties zullen tegen de motie- Geertsema stemmen. Tanker brand bij Southampton LONDEN (A.F.P.). Aan boord van de tankboot Esso Glasgow, die bij Southampton voor anker ligt, is van morgen vroeg brand uitgebroken. Aan de brand was een ontploffing voorafge gaan. Het scheepvaartverkeer naar en van Southampton werd stilgelegd. De brandweer greep onmiddellijk in en wist het vuur te bedwingen. Verscheidene brandweermannen liepen verwondingen op. De haven van de stad zou later op de dag weer geopend worden. CHICAGO (AP-AFP-Reuter) Een vliegtuig met de stoffelijke resten van Jacif Ruby is vanmorgen in zijn geboortestad Chicago aangekomen. De kist werd onmiddellijk naar een rouwkamer overgebracht. Toen het vliegtuig landde werd het opgewacht door een grote menigte journalisten en tien tallen politiemannen. Ruby, die Lee Harvey Oswald neerschoot, die ge noemd wordt als de moordenaar van president Kennedy, overleed dinsdag, verzwakt door kanker, aan longembolie in het Parklandziekenhuis te Dallas. Jack Ruby, die Oswald op 24 novem ber 1963 vermoordde voor de ogen van miljoenen televisiekijkers, werd door een rechtbank in Dallas ter dood veroordeeld. Dit vonnis werd enkele maanden ge leden vernietigd en Ruby zou naar dacht in februari opnieuw terechtstaan in een andere stad ln Texas. Zijn spoed opname in een ziekenhuis op last var de sheriff van Dallas verijdelde deze opzet. De artsen van het ziekenhuis Parkland stelden vast dat Ruby kanker leed. Ruby werd op 19 april 1911 geboren onder de naam Jacob Rubenstein. Zijn vader, een werkloze timmerman in Chicago, had acht kinderen. Toen Ruby 11 jaar oud was werd hij in een voogdij inrichting opgenomen. Op 13-jarige leef tijd verliet hij de school en zwierf door de Verenigde Staten. In de laatste wereldoorlog diende hij by de Ameri kaanse luchtmacht. HIJ had weinig vrienden en leidde na de oorlog een zwer vend bestaan tot 1947. In Dallas nai een obscure nachtclub over en exploiteer de deze onder de naam Jack Ruby. Ruby schoot Oswald dood twee dagen na Kennedy's dood. Hy werd in maart 1964 ter dood veroordeeld. Maar het hof van appèl in Texas besliste op 25 ok tober 1966 dat de grote publiciteit en het feit, dat het proces in Dallas gehouden was, factoren waren die ln strijd waren met een eeriyke berechting. Het hof vernietigde het vonnis en gelastte een nieuw proces in Wichita Falls, v. van de datum voorlopig op medio februari 1967 werd vastgesteld. Maar in het begin van december vorig jaar werd Ruby uit de gevangenis naar ziekenhuis overgebracht, waar hy evenals voor hem Kennedy en Oswald, Is overleden. Terwijl Jack Ruby stervende was werd een bandopname gemaakt, waarin hy ontkende dat de moord op Oswald samenzwering was. Volgens mensen die de laatste maan den Ruby vein naby hebben meegemaakt, verdacht de patiënt het gevangenis personeel ervan, dat het mosterdgas in zyn cel had verspreid. Ook toen hem werd meegedeeld dat hij aan kanker leed, dacht hy het slachtoffer te zyn van komplot. Later legde hy zich erby dat hy niet beter kon worden. Het bureau van de procureur Dallas heeft volgens een nader bericht bekend gemaakt, dat een niet aar Parklandziekenhuis verbonden arts by de lijkschouwing van Ruby aanwezig is geweest teneinde de geruchten de kop in te drukken omtrent de aard van de ziekte van Oswalds moordenaar. TOTAAL 110 ONTSLAGEN NIJVERDAL, A.N.P.) Kosten verhogende factoren, waarmee de N.V. Nederlandse Stoomblekerij in Nyverd&l ook dit jaar weer wordt geconfronteerd, hebben de directie van dit bedrijf doen besluiten tot het nemen van organisato rische maatregelen, die de efficiency ver der zullen opvoeren. Door deze interne reorganisatie zullen binnenkort circa 30 werknemers vrykomen. Voor deze werk nemers Is by omliggende bedryven plaat singsmogelijkheid gevonden. Het filiaal van de N.V. confectle- lndustrie v/h D. Kamphuls te Gorredyk (Sturka) wordt op 20 januari gesloten. Het personeel, 45 voor het merendeel Jeugdige vrouweiyke werknemers, is met Ingang van die datum ontslag aan gezegd. In november en december van het afgelopen jaar waren reeds enige tientallen personeelsleden ontslagen. Dertig van de 85 werknemers van da N.V. Heiwo in Wolvega gaan vyftlg procent korter werken. De maatregel, waarvoor de arbeidsinspectie toe stemming heeft verleend, is noodzakehjk doordat het bedrijfsleven Investeringen ln koel- en vrieswagens, die bij dit be- dryf worden geproduceerd, heeft opge schort. De orderportefeuille ls thans geheel leeg. Vaalser Textiel heeft de arbeids inspectie ln Maastricht vergunning ge vraagd voor werktydverkorting om te komen tot produktlevermlndering. Er zal geen sprake zyn van ontslagen, doch het gaat hier slechts om een voorzorgs maatregel, zo heeft de directie met na druk verklaard. De Phllipsvestiging in Nijmegen, werkzaam op transistorgebied, heeft voor vijftig van zijn 2200 werknemers geen arbeid meer. Voor vijf van hen wordt plaatsing bij andere bedrijven ge zocht. De overige 45 zuilen tot juli pen delen naar de Phllipsvestiging ln Hilver sum. Dit betekent een dagelijkse tocht van ongeveer 8 uur, waarmee echter wordt voorkomen dat ontslag moet worden verleend. N.S.O.-foon voor de burgemeester van Berg en (Van onze sportredactie) BERGEN. Het Nederlandse Stu denten Orkest Is zyn derde lustrum in gegaan. Bewapend niet borden, waarop vastgeprikt het affiche voor de vijftien de tournee, deed het N.S.O. gisteren voor de veertiende maal zyn intocht in Bergen. Slechts het eerste jaar van het bestaan van het N.S.O. repeteerde het orkest niet in Bergen, maar daarna is het N.S.O. het kunstenaarsdorp steeds trouw gebleven. Traditiegetrouw had burgemeester L. J. de Ruiter de taak het orkest op waardige wyze te ontvangen en een vindingrijk geschenk in ontvangst te nemen. Dat geschenk was ditmaal af gestemd op het affiche van het N.S.O. en bestond uit een reusachtige trompet. ..Een N.S.O.-foon" verklaarde de voor zitter van het orkest. E. L. Vrijland. „Zoals u op het affiche ziet is er muziek geschreven, maar er is geen instrument voor, daarom maakten we zelf maar een instrument, de N.S.O.-foon". Op de N.S.O.-foon mag burgemeester De Ruiter nu ook in het studentenorkest zijn partytje meeblazen. Hij realiseerde zich wel dat hy enige tijd nodig zou heb ben om aan het omvangrijke apparaat te wennen. „Maar gelukkig heb ik drie weken vakantie, dus tyd genoeg om te oefenen en ik heb gelukkig twee wet houders om me te ondersteunen. Ik ben benieuwd wat er uit dit instrument zal komen". Uiteraard zette burgemeester De Rui ter de trompet aan de mond, maar hoe krachtig hy ook blies, geluid kwam er niet uit. Wel wat later klonk ergens achter In de menigte een schreeuwge- luld van een klein toetertje. „Ook dit jaar schieten ons eigenlijk woorden te kort om te zeggen hoe blij we zyn dat u weer naar Bergen bent gekomen. En vooral ook dat Jan Brussen weer in uw midden is. Want wat zouden we. ofwel u. zonder Jan Brussen moeten begin nen? Op het ogenblik bent u allemaal nog in een plezierige stemming: Ber gen is een plezierig dorp met vrij ple zierige mensen, maar u gaat nu een periode in die waarschijnlijk de moei lijkste zal zyn van uw leven. Ik zou zeggen: zet maar gewoon door. We zijn ontroerd door het geschenk. U hebt er waarschijnlijk een Bergense kunste naar bygehaald. 't Is tenminste op-art". Werken geblazen Bij monde van de heer Vryland ver zocht het N.S.O. de burgemeester bij het blazen van zijn partij wel hard te blazen, maar niet zó hard dat de ruïne- kerk nog meer tot een ruïne zou wor den. Ter voorbereiding van de vyftiende touxmee zal tot de 16de januari in de ruïnekerk worden gerepeteerd. Op die laatste datum zal het eerste concert worden gegeven met medewerking van Emmy Verheij in de katholieke kerk, die twaalfhonderd mensen kan bevatten. Er zal negen uur per dag gerepeteerd moeten worden, 's ochtends, 's middags en 's avonds. Het is dus werken geblazen, maar dirigent Jan Brussen. die ook onder andere het Overijssels Philharmonisch Orkest diri geert. is als altijd bijzonder optimistisch over de komende repetities. Het orkest, dat vijfentachtig werken de leden omvat, geeft, zoals gezegd, zijn eerste concert in Bergen. In totaal worden elf uitvoeringen gegeven, waar van één in het buitenland. De buiten landse stad. waar het N.S.O. gaat op treden is nog niet bekend gemaakt, maar voor ons eigen land staan op het programma na Bergen: Utrecht, Arn hem, Groningen, Apeldoorn, Eindhoven, Rotterdam, Den Haag en Amsterdam. Vijfenzestig procent van de gezichten is nieuw. De nieuwe krachten zullen moeten worden gecoacht door oudere jaars, opdat een echte vriendenkring ontstaat, die nodig is om een perfecte uitvoering te bewerkstelligen. Het be drijfsleven en de overheid hebben grote medewerking verleend en dat is een steun temeer om bergen te kunnen ver- Burgemeester De Ruiter beproeft vergeefs zijn krachten op de enorme N.S.O.-foon. CAMBRIDGE (AP) Bij het Smith sonian astrofisisch observatorium is de ontdekking gemeld van een nieuwe sa- teiliet van de planeet Saturnus. zo heeft een woordvoerder van het observatorium meegedeeld. De nieuwe satelliet, de tiende en het dichtst bij Saturnus staande, is op 15 december ontdekt door dr. Audouin Dollfus van het observatorium ln Parijs. Het Smithsonian observatorium is een centrum voor gegevens over ontdekkin gen op sterrekundig gebied. Het is de eerste satelliet van Satur nus die sinds 1898 is ontdekt en de eer ste natuurlijke satelliet van een planeet die sinds 1951 is gevonden. De satelliet is tussen de 160 en 320 ki lometer in diameter, aldus de zegsman en niet zichtbaar met het blote oog. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De havenschappen oor het Scheldebekken en het Rotter dams havengebied moeten elkaar met het havengebied Noordzeekanaal in één publiekrechtelijk lichaam ontmoeten. By de ontwikkeling van het Scheldebekken als haven nioet Roterdam rechtstreeks ingeschakeld worden. Bovendien moet ter ontsluiting van dit gebied ook het Reimerswaalplan voorbereid worden. Dit alles is volgens de KVP-er v. d. Heuvel van zeer groot nationaal-econo- misch belang. Hij sprak hierover gister middag tijdens de behandeling van de begroting verkeer en waterstaat, waar bij hij nadrukkelijk beklemtoonde, dat ook België in 't overleg van de Neder landse zeehavens betrokken dient te worden. Alle Tweede Kamerlracties vonden el kaar gistermiddag in een pleidooi voor een snelle ontwikkeling van Europoort. Daarbij viel de klemtoon op de nood zaak de Nieuwe Waterweg en het Rot terdams havengebied geschikt te ma ken voor de toekomstige reuzentankers. Hiervoor is zoals bekend een diepe vaar geul ln de Noordzee voor de Nieuwe Wa terweg nodig. De problemen die daar door rijzen zijn de verzilting van het tuinbouwgebied Westland, de gelijktijdi ge ontwikkeling van het Scheldebekken, het gebied rond het Noordzeekanaal en de voorbereidende werkzaamheden rond het Reimerswaalplan. Galerie De Sfinx, O. Z. Voorburgwal 241 Amsterdam, exposeert van 18 januari tot 17 februari tekeningen van de in 1944 in Auschwitz omgekomen Robert (Bob) Hanf.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 7