OOK BIJ DE NIEUWE VERKEERSWET^.. t. VERSCHIJNT POLITIE NA AANRIJDING 8 moblllsatie wilde regering niet naar hem luisteren Wonin moet goedkoper l&W dit moet u ter plaatse invullen "T fe-V ^ZC&JZ^)S]^S£yC- geef dit velletje ingevuld aan de tegenpartij Efc VMH Schade-uitkering loopt geen gevaar na eigen aangifte Hulpformulieren niet voldoende OOK VERWANTEN LATEN GETUIGEN WEGVOEREN DEMONSTRANTEN IN STRIJD MET GRONDWET IN STILTE BEGRAVEN Nieuwe regels van minister Ellsw. Bunker gehuwd in Nepal Voordeel van links voorrang in onderzoek Lioe en Teng kiezen eieren voor geld WOENSDAG 4 JANUARI 1967 DE LETDSE COURANT PAGINA 5 Gent', tl Reynders overleden Naam en adres tegenpartij: Aard letsel en/of omvang schades SO^Vv Naam en adres van getuigen: Verzekeringsmaatschappij tegenpartij: UV Schade r Vorm veizekering tegenpartij (alleen WA. of ook casco): W, ft. Naam en adres andere benadeelden of gewonden: ?eio- Plaats ongeval (gemeente en straat): ft.oc^sfe^aj -ia£c&eA va o-eXC- -C*ee Op welk bureau bevindt zich het politierapport: Naam: ft. ft. <?6c9(A/OgueC Adres: Woonplaats:9}C%JoO(5ivJ Telefoon: 36^0-3™ Kenteken:. ftM Verzekerd bij: CoSuAVöHe Cfezcumevllfo lc© onder polis nummer (dat kunt u vinden op de polls of op uw groene kaart): - DEN HAAG De ministeriële beschikking aangaande het verbaliseringsbeleid, die op 1 januari van kracht is geworden, heeft het misverstand post doen vatten dat de politie er weinig meer aan doet en dat als we nog een paar centen van de verzekering willen zien we zelf met meetlat en krijt rond onze wrakken zullen moeten kruipen. Zo is het in geen geval. Hoogstens leidt de nieuwe beschikking ertoe, dat in kleinere gemeenten wat minder geverbaliseerd zal worden en dat is nu precies wat de minister beoogde. Het merendeel van de processen-ver baal was tot op heden afkomstig uit de provincie, waar de politie wat meer tijd had om In den brede op kleine botsin gen ln te gaan. Dit leidde tot wat men noemt ongelijke rechtsbedeling, omdat er ln de provincie meer bonnetjes wer den geschreven dan in de stad. Om een grotere eenheid te verkrijgen ln het politiëel optreden bij een aanrij ding, heeft de overheid daarom bepaald, dat de politie nog slechts ln drie geval len proces-verbaal opmaakt, t.w.: bij aanrijdingen met lichamelijk let sel; bij aanrijdingen met een materiële schade groter dan 1000 gulden; en bij aanrijdingen, waarbij sprake Is vanuit het oogpunt van verkeersvei ligheid ernstige fout of onachtzaamheid. Omdat vrijwel alle aanrijdingen ge volgen zijn van verkeersfouten, over de ernst waarvan in eerste instantie de politie oordeelt, zal de politie zich ter plaatse zoveel mogelijk komen overtui gen van de oorzaak van de aanrijding. Het gaat hierbij minder om de norm van duizend gulden dan om de aard van de overtreding. Gaat de politie niet over tot het op maken van een proces-verbaal, dan zul len de betrokkenen zelf de gegevens moeten verschaffen aan de verzeke ringsmaatschappijen. Zij kunnen dat doen ln het veilige besef, dat de schade ln elk geval zal worden betaald. De verzekeringsmaatschappijen beschikken graag over een proces-verbaal, maar dit is geen voorwaarde om tot schade- uitkering over te gaan. Om een Juiste beoordeling van de toedracht mogelijk te maken en om een snelle afwikke ling te bevorderen, doet men er goed aan de gegevens zo zolledig mogelijk te verschaffen en de toedracht (naar eigen inzicht) zo duidelijk mogelijk uit de doeken te doen. Als het even kan be- Bohlkt de verzekeraar ook graag over namen en adressen van getuigen. Twee lezingen Het lijdt geen twijfel, dat er op deze wijze telkens twee verschillende lezin gen over de toedracht van het ongeval tot stand komen. Dit verschaft de ver zekeraars minder moeilijkheden dan men denkt. Schadeverzekeringsdeskun digen verwerken wekelijks zo'n duizend gevallen van schade en kunnen uit de omvang en de aard van de schade, als mede uit de beschrijving van de situa tie ter plaatse al bijna met de ogen dicht zeggen, wie de schuldige is. Kan men zich niet neerleggen bij de beslis sing van een verzekeraar, dan heeft nadien ruimschoots de tijd om in be roep te gaan bij de rechter. De verze keraar wijst erop, dat de man met de meest gave gegevens in dit geval er gunstiger voorstaat dan de man met summiere gegevens. Op grond van haar kennis vindt de po litie het ook niet langer nodig om bij lichte aanrijdingen de beschadigde wa gens op de rijweg te laten staan. Dil vergroot nl. de kans op nog meer er ernstiger ongelukken. De toedracht is ook wel te distilleren uit de verhalen van de betrokkenen en eventueel uit ge tuigenissen van omstaanders. Zeker in een spitsuur zijn deze altijd te vinden. Alleen bij kleine schade maakt de politie geen pro ces-verbaal meer Met nadruk wordt er door de politie zo wel als door de verzekeraar op gewezen, dat niemand zijn recht verspeelt door zijn beschadigde voertuig langs de kant te zetten. Men is er alleen het overige verkeer mee ter wille. Aangifteformulier Met nadruk stellen de verzekeraars echter, dat men bij de aangifte van een aanrijding niet kan volstaan met een formulier, zoals deze door verkeersin- stellingen of zakelijke ondernemingen ln omloop zijn gebracht. Deze bewijzen weliswaar uitstekende diensten bij het noteren van de benodigde gegevens ter plaatse van het ongeval, maar men kan er niet mee volstaan. Men blijft te allen tijde verplicht een door de verzekeraar beschikbaar gesteld aangifteformulier volledig in te vullen. Bij voorkeur moet men deze niet Invullen ter plaatse het ongeluk, maar 's avonds thuis, neer men van de eerste schrik bekomen Men moet er volgens de verzekeraar van uit gaan. dat schadevrij rijden bij de huidige verkeersintensiteit vrijwel on mogelijk ls. Zelfs onder de invloed van de schrik na een ongeluk moet men pro beren rustig in contact te treden met de aanrijder of aangeredene. Boosheid en opwinding zijn weliswaar begrijpelijk, maar volkomen nutteloos. Laat men in alle rust gegevens uitwisselen en elkaar terwille zijn voorzover ln verband met de gevolgen van de aanrijding nuttig is. gevens betreffende de voorrijder als de achterrijder te noteren. Kettingbotsingen leveren namelijk series van telkens drie betrokkenen op, omtrent wie de verze keraar geïnformeerd wil zijn teneinde contact op te kunnen nemen met de an dere maatschappijen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het feit, dat bij Uchte aanrijdingen het procesverbaal vervalt, maakt, dat de aangeredene bij zijn po gingen om verhaal te krijgen een belang rijk bewijs moet missen. De consumen tenbond spreekt in verband hiermee de wens uit, dat de thans geldende wettelijke belemmeringen voor getuigenis van bloed- en aanverwante van partijen in dergelijke zaken zullen worden opgehe- „Communie aan presbyteriaanse schadelijk voor oecumene" ROME (KNP) Het feit dat ln sep tember een presbyteriaanse met toestem ming van Rome de H. Communie mocht ontvangen wordt in kringen van het se cretariaat voor de Eenheid der Chris tenen als schadelijk voor de oecumene genoemd. De congregatie voor de ge loofsleer gaf als reden voor toestemming op, dat de bruid Barbara Olson geloofde In de werkelijke tegenwoordigheid van Christus. Het H. Officie kan weliswaar ln een bepaald geval voor een keer een niet-ka- tholiek toestaan de communie te ontvan gen in een katholieke kerk. maar het kan nog niet toestaan, dat een katholiek de communie b.v. in een presbyteriaanse kerk ontvangt, aldus een woordvoerder van het secretariaat voor de Eenheid. Omdat men dat laatste weigert kan by de protestanten de indruk ontstaan dat de „concessies" van Rome passen in een soort missionerings- of bekeringsplan je gens de andere Kerken. Dat noemt het secretariaat voor de Eenheid voor de hele oecumenische beweging „bijzonder scha delijk". Het secretariaat was ook zeer verbaasd dat de betreffende Romeinse instanties bij het geval Olson niet de hulp en advies hebben ingeroepen van het secretariaat voor de Eenheid. Was dat wel gebeurd, dan zou men geadvi seerd hebben geen toestemming te ver lenen, of men zou zeker hebben afgera den de communie uit te reiken op de wijze als was geschied. Zoals bekend vroeg de congregatie voor de Geloofs leer tevoren van Barbara Olson een akte te ondertekenen, dat zfl in de werkelijke tegenwoordigheid van Christus geloofde en de Paus wenste te gehoorzamen. Minister Verdam over methode-Koppejan Deel Kamergeld in partijkas is niet juist (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Verdam (Bin nenlandse Zaken) heeft gisteravond ln de Tweede Kamer bij de behandeling van zijn begroting laten blijken, dat ook hy critisch staat tegenover het feit, dat de Boerenpartij zijn Kamerleden ver plicht 5.000 gulden van dc verdiensten als Kamerlid ln de partijkas te storten. Vanuit de Tweede Kamer was vorige week gesteld, dat men dan als Kamer lid in strijd komt met de grondwet en de af te leggen eden voor het Kamerlid maatschap. Minister Verdam iel, dat bij de opstel ling van een nieuwe grondwet zeker aan dit aspect aandacht gegeven zal wor den. Aard en strekking van de schade loosstelling welke een Kamerlid ont vangt zijn hier in het geding, aldus de minister. Minister Verdam zei voorts, dat ook hij zich keert tegen het optreden van de Amsterdamse politiecommissaris Koppe- jan, die destijds demonstranten in vrachtwagens naar de grens van de ge meente Amsterdam liet afvoeren. Hij noemde dit een vorm van vrijheidsbe roving, die in strijd is met artikel 71 var de grondwet. Het ging in het Amster damse geval immers om het collectief oppakken en wegvoeren van een wille keurige groep mensen. De minister zei niet bereid te zijn een proefproces te spannen teneinde door de rechter te laten uitmaken, of de toepassing methode-Koppejan wellicht toch toelaat baar ls. Zoals bekend wil de heer Ko| uitspraak pogen uit te lokken. Minis- Politie-publiek Inzake de verhouding politie-publiek el de minister, dat de politie zijns in- ens open hoort te staan voor klachten tegen optreden van de politie en dat de- klachten terdege dienen te worden on- rzocht en de resultaten van het onder zoek kenbaar moeten worden gemaakt aan de betrokkenen. Op het punt van de ge meentelijke verordeningen inzake de vrij heid van demonstratie achtte hy 'n nadere bestudering op centraal niveau op zyn plaats. Gezag en orde zijn overigens zijna inziens geen zaken die de burger alleen maar mag respecteren zolang hij het met dat gezag en met die orde eens (ls men veranderingen wil moet die langs democratische weg trach ten te bereiken, aldus de minister. An derzijds moeten de gezaghebbers zich iteeds bewust blijven van de dienende pejan daarover wel door de Hoge Raad functie die zij vervullen en bun macht voorzichtig hanteren. De schadevrzekeringsmaatschap- pijen hebben geprobeerd het eens te worden over een formulier, dat ln het bezit van Iedere weg gebruiker kan worden gesteld en dat gebruikt kan worden om de noodzakelijke gegevens te noteren direct na en ter plaatse van het ongeval. Men is het er niet over eens geworden, maar dit modél maakt in elk geval duidelijk over wélke gegevens de verzekeraar zeker moet beschikken. Dit is het nut van dit formulier evenals van vele andere soorten, die in om loop zijn. Wie zijn schade evenwel goed en vlot afgewikkeld wil hebben, zal in alle rust nadien nog eens een schadeaangifte- formulier aan de verzekerings maatschappij moeten toezenden. Men moet dit zo zakelijk mogelijk doen en niet met misbruik van tn de juridische wereld toegepaste termen, waarvan men de draag wijdte niet kan overzien. (Van een onzer verslaggevere) DEN HAAG Gisteren Is het stoffelijk overschot van dc op oudejaarsdag op 87-Jarlge leeftijd overleden oud-opperbevelhebber van land- en zeemacht, generaal I. H. Reynders. in alle stilte begraven. Generaal Reynders heeft zijn functie van opperbevelhebber vervuld ln het mobilisatietijdperk dat ls voorafgegaan aan het uitbreken van de vijandelijkheden, die voor Nederland het begin werden van de Tweede Wereldoorlog. Vanaf het moment dat hij In 1934 geroepen werd op de ver antwoordelijke post van Chef van de Generale Staf tot aan het ogenblik, waarop bi) op 6 februari 1940 van zijn verantwoordelijkheid als opperbevelhebber op lön verzoek werd ontheven, heeft generaal Reynders gevochten tegen de slappe regeringsmentaliteit, die er niet op was gericht zich met betrekking tot 's lands verdediging in te spannen. Izaak Herman Reynders was geboren op 27 maart 1879 te Stadskanaal. Hy ontving zijn officiersopleiding aan de KonlnkRjke Militaire Academie. In 1913 volgde zijn benoeming tot kapitein der Infanterie. In de mobilisatietijd (1914- 1918) is hy werkzaam geweest als chef van da staf by de etappe-inspectie te Rotterdam. In 1918 werd hy over geplaatst naar de Generale Staf. In 1927 volgde zyn benoeming tot majoor, ln 1928 die tot luitenant-kolonel en ln 1931 die tot kolonel. Daarna was hy in de rang van generaal-majoor werkzaam in de functie van Inspecteur der Infanterie. In 1934 werd Izaak Reynders chef van de generale staf. In een tijdperk van be zuinigingen werd hy belast met de oor logsvoorbereiding. In februari 193Ö schrijft hy een verhandeling over de pa raatheid van de Nederlandse weermacht. Hy beschrijft vyf jaar voor de ver raderlijke inval van de Duitsers het gevaar dat ons land bedreigt; „Er kan naar mijn mening geen twyfel bestaan dat de Duitse legerleiding zich op het ogenblik bezig houdt met een operatie- plan, waarby het Nederlandse grond gebied niet als neutraal wordt be- sohouwd". In hetzelfde schryven stelde hy voor ingrypende maatregelen te tref fen, die erop gericht waren een einde te maken aan de toestand van gebrek aan paraatheid, die het gevolg was van het ontbreken van geoefende troepen. De voorstellen vonden geen genade ln de ogen van de regering. Op 28 augustus 199 enkele dagen na de mobilisatie 3werd hy opper bevelhebber. De regering-De Geer wei gerde na de mobilisatie de staat van beleg af te kondigen. Volgens de Neder landse Grondwet krijgt de opperbevel hebber tydens de staat van beleg grote vryheden in het nemen van maatregelen voor de verdediging). Het kabinet wilde DEN HAAG (ANP) De minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening, ir. H. B. J. Witte, heeft de ge meentebesturen verzocht bij het ontwer pen van woningwetwoningen ter uitvoe ring van het programma voor 1967 reke ning te doen houden met de noodzaak om de stichtingskosten grenzen en de hiermee samenhangende huren binnen beperkte grenzen te houden. Daartoe zal het in vele gevallen nood- zakeiyk zijn, dat wordt afgezien van de uitvoering van woningwetwoningen op het maximale niveau van de voor nieuw bouw geldende voorschriften en van de uitvoering in hoogbouw, die vrijwel steeds duurder ls dan andere bouwvor men. Voorts moet worden vermeden, dat de woningen op te kostbare terreinen worden gebouwd. Wat dit laatste betreft geeft de minister de gemeenten die niet meer beschikken over minder kostbare gronden in qyerweging, met buurge meenten in overleg te treden over het Amerikaanse bedrijven overvleugelen Nederlandse GOUDA (ANP) In zijn nieuwjaars rede heeft de voorzitter van de Goudse kamer van koophandel en fabrieken, dr. J. C. Derksen, de problematiek behan deld van de Amerikaanse vestingen ln Europa, speclnal in de chemische indus trie. In Nederland zijn momenteel 34 fa brieken in deze industrie volledig in Amerikaanse handen, waarnaast 22 joint ventures zijn ontstaan en zich 100 Ame rikaanse handelsfirma's hebben geves tigd. Deze eenzijdige penetratie in Euro pa leidt volgens de heer Derksen tot een duidelijke supprematie van de Ameri kaanse industrie ten opzichte van de Europese. Als oorzaken van het steeds sterker worden van de positie van de Amerikaanse industrie noemt de heer Derksen in de eerste plaats de andere wijze van leiden en besturen van een onderneming. Daarnaast kan Europa door de versplintering in landen en in ondernemingen niet meekomen, vooral ook omdat daarvoor niet alleen absoluut maar ook relatief minder research wordt bedreven. Bovendien gaat de invloed van de overheid bijna tot nationalisatie. Opvoering van de arbeidsproduktiviteit kan gevonden worden door de werkne mer meer verantwoordelijkheid te geven in zijn werk. De heer Derksen acht dit belangrijker dan het geven van formele medezeggenschap. hun contin- realiseren van een gent. De minister heeft de medewerking de gemeentebesturen ingeroepen, omdat de stichtingskoeten van sommige com plexen woningwetwoningen zo hoog den, dat de huren van die woningen niet meer betaalbaar zyn voor degenen voor wie woningwetwoningen in de eerste plaats zijn bestemd, nl. de gezinnen handarbeiders en hiermede, wat Inko men betreft, gelijk te stellen groepen van de bevolking. Bovendien eisen de investeringen in sommige complexen danige bedragen, dat het voor het land als geheel geprojecteerde aantal wonin gen niet met de daarvoor ter beschikking staande middelen kan worden gereali seerd. Deze ontwikkeling vervult de mi nister met zorg. De noodzakeUjke beperking van d« woningwetwoning in 1967 is geheel ten laste van de centraal aangehouden serve gekomen. Dit heeft tot gevolg, dat voor dit jaar de faciliteiten ter bevorde ring van arbeidsbesparing in de woning bouw enigszins gewyzigd moeten wor den. Voor systeembouw en gerationali seerde bouw bRjven de toeslagen op de gemeenteiyke contingenten weliswaar gehandhaafd, maar om voor deze toe slagen in aanmerking te komen moet thans een hoger percentage aan arbeids besparing worden bereikt- KATMANDOE (AP) De Amerikaan se reizende ambassadeur Ellsworth Bun ker, die onder meer in de kwestie Nieuw-Guinea bemiddelde, is dinsdag in Katmandoe, de hoofdstad van Nepal ie alle stilte gehuwd met de Amerikaans, ambassadrice in Nepal, Carol Laise. De meeste functionarissen wisten zelfs niet dat Bunker zaterdag jongstleden uit New Delhi, waar hij tien dagen op fami liebezoek is geweest, in Katmandoe aangekomen. De plechtigheid'werd voltrokken in de residentie van mejuffrouw Laise door de schoonvader van Harry G. Barns, Ame rikaans ambassaderaad, die een bezoek aan Katmandoe brengt. De 72-jarige Bunker, een weduwnaar, en de 48-jarige mejuffrouw Laise heb ben aan het eind van de vijftiger jaren samengewerkt toen hij Amerikaanse ambassadeur in India was en ook was geaccrediteerd bij Nepal. Zij was toen eerste-secretaris van de ambassade in New Delhi. Pete Seeger, de Amerikaanse volkslied jeszanger, heeft gisteravond in Oostberlijnse Hootenanyclub de Oost- duitse vredesmedaille gekregen. Hij zong er o.m. een protestlied tegen de oorlog in Vietnam, dat zijn Jeugdige toehoorders tot laaiend enthousiasme bracht. 'v bovendien geen geld beschikbaar stellen voor de versterking van de Peelstelllng en de Grebbeberg. Minister-president De Geer achtte een symbolische verdediging ruimschoots voldoende. Generaal Reynders achtte het onver- antwoordeiyk langer aan te biyven en vroeg ontslag. Drie maanden voor de Duitsers binnenvielen werd hij opgevolgd door generaal H. G. Winkelman. Het ver loop van de oorlog heeft de generaal ln het gehjk gesteld. Het Duitse operatie plan werd in grote lijnen uitgevoerd, zo als hij had voorspeld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Da economische ho geschool te Tilburg gaat een onderzoek Instellen naar de mogelijke economische voordelen van de links voorrang regel. Tilburg wil hiermee het werk voortzet ten. dat de rijksuniversiteit in Utrecht al verricht heeft. Utrecht Is namelijk tot de bevinding gekomen, dat kruispun ten vier keer zoveel auto'a kunnen ver werken met de linka voorrang regel dan met de bestaande regel. De elektronische rekenapparatuur van Utrecht heeft becijferd dan 2880 auto'a per uur op kruispunten met links voor rang kunnen passeren, tegen een kleine 700 per uur met de bestaande recht* voorrangsvoorschriften. Het Tweede Kamerlid v. d. Peijl (CHU) heeft gistermiddag in verband hiermee minister De Quay van Verkeer en Waterstaat het advies gegeven do materie ook in onderzoek te laten ne men door de stichting wetenschappelijk onderzoek verkeersveiligheid. PRAAG (AP) President Lioe Sjao- Tsji en algemeen partysecretaris Teng Hsiao Ping hebben bekend politieke fou ten te hebben gemaakt en beloofd zich ln de toekomst betore leerlingen van voorzitter Mao Tse-Toeng te zullen be tonen. Dit meldt de correspondent van het Tsjechische perbureau CTK uit Pe king. Lioe en Teng hebben volgens CTK be kend het contact met de massa ta heb ben verloren en de leer van Mao onvol doende te hebben bestudeerd. Verder zouden ze hebben toegegeven belangrijke besluiten te hebben genomen zonder Mao te raadplegen. Belden hebben beloofd het voorbeeld van maarschalk Lin Piao te volgen by de studie en de toepassing van de leer van Mao en te werken aan het welzyn van het Chinese volk, aldus de corres pondent. Lin Piao heeft opgeroepen tot een drastische reorganisatie in de leiding van het Chinese leger. Hy heeft de comman danten gewaarschuwd dat hun revolutio naire integriteit niet mag verslappen. Een correspondent van het Joegosla vische perbureau Tanjoeg betwyfelt of de berichten van de Rode Garde, dat de Chinese vakcentrale alle werkzaamheden heeft gestaakt, wel juist zyn. De corres pondent ln Peking schreef; „Het bericht ïykt onwaarschyniyk, omdat het niet ge makkelijk is een organisatie van meer dan 20 miljoen leden op te heffen". De Chinese vakcentrale heeft de culturele revolutie tot dusverre nog geen enkele openbare steun gegeven. PTT-proef in Rotterdam DEN HAAG, (A.N.P.). In het dis trictspostkantoor te Rotterdam zal de PTT in het tweede kwartaal 1967 ten behoeve van een proefneming een opzetstempelma- chine installeren. Deze machine dient om de post. afkomstig uit de Rotterdamse stadsbrievenbussen ..op te zetten", een faze ln de postbehandeling. die tot dusver op alle kantoren met de hand geschiedt en derhalve veel arbeid vraagt. Tevens zal deze machine de taak van een aantal stempel machines, die reeds vele Jaren in gebruik zyn, overnemen. Ver wacht wordt, dat ongeveer 70 pet. van de correspondentie uit de Rotterdamse stads brievenbussen geschikt ls voor automa tische verwerking door de genoemde machines.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5