3)e£cidóe(Sotiföi/rit Huwelijksreportage vergt TELEVISIE VANAVOND 294 man en 41 camera's RADIO VANAVOND Prinses Margriet wil kookkunst bewijzen Bruidsjapon van Linette Herhaling Wim Kan NBC-documentaire over orkaan Carla Btonchï letten NOG EEN „PAKJESDAG" OP SOESTDIJK Kapstok van pseudo-„Leidse Sleuteltjes Voorzieningen in Lakenhal PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 JANUARI 1967 Mammoetwet kan geen wonder tot stand brengen IN de grote verwachtingen waarmee uitwerking en dóórwerking van de „mammoet" tegemoet worden gezien, schuilt één gevaar, en niet eens zo'n gering: sommigen denken dat de mam moetwet het wonder zal wrochten om aan alle onderwijsmisère een einde te maken. Terecht wordt in pleidooien voor een zo snel mogelijk invoeren van de mam moetwet gewezen op de vele gevallen waarin jonge mensen een verkeerde op leiding krijgen, op de duizenden teleur stellingen die ouders en kinderen jaarlijks te incasseren krijgen vanwege het doubleren op de lagere school, de mulo of. bij het middelbaar onderwijs, op de honderden miljoenen waarmee hierdoor de kosten voor het onderwijs extra worden belast. Mits verstandig uitgevoerd zal de mammoetwet inderdaad, beter dan op dit moment het geval is, helpen be werkstelligen dat een jongen of meisje na de lagere school het onderwijs krijgt dat het meest strookt met aanleg, in tellect en :arakter. Als gevolg hiervan kan dan het kostbare en verdrietige verschijnsel van het en gros doubleren gaan afnemen, zeker wanneer door eer verstandige keuze uit meer gedifferen tieerde mogelijkheden een leerling ver der gaat met het „pakket" vakken dat hoort bij zijn aanleg en interesse. Maar ook dan is niet voor alle geval len succes gegarandeerd. Om te begin nen zullen alle belanghebbenden, in eer theologische term vertaald, met de ge nade moeten meewerken. DIE belanghebbenden zijn in de eerste plaats de onderwijzende krachten, de leerlingen en hun ouders of andere directe opvoeders. Aan de opleiding en vorming var derwijzers en leraren wordt al vele ja ren gesleuteld, zonder dat men zou gen beweren dat de motor al lekker loopt. Voor een deel is de vertraging en onzekerheid op het gebied van de on- derwijswetgeving hier debet aan; voor een ander deel werken de uiterlijke om standigheden (te grote klassen, verstar de exameneisen bijvoorbeeld) de ver beteringen door de nieuwe pedagogi sche en didactische inzichten tegen. Ook is het natuurlijk een nadeel dat n deel van het onderwijzend personeel nog sceptisch of te weinig geïnteres seerd tegenover nieuwe mogelijkheden Dat het evenwel niet van docenten i wetgeving alleen afhangt, blijkt ook uit een niet zo onbelangrijk percentage doublures en afgebroken studies. Ouders en leerlingen hebben het echt wel vaker dan menigeen zich thans pro beert wijs te maken, aan zichzelf te wijten wanneer er iets mis gaat of hele maal mislukt. dan vroeger gestreefd wordt naar een goede samenwerking tussen ouders en school, lijkt het wel of de uitwerking bij een deel ervan averechts is. Van de school wordt wel verwacht, dat zij zich bijvoorbeeld als het gaat vrije dagen, huiswerk, vakanties aanpast aan de huiselijke plannen. De medewerking van sommige ouders blijft anderzijds aan de minimale kant. Huiswerk moet dikwijls wijken televisie; ontspanning wordt of intensi viteit of door het late uur dikwijls lichamelijk en geestelijk zo'n inspan ning, dat er de volgende dag van geen serieuze aandacht sprake kan zijn; het gemak waarvoor ouders extra vrije da gen vragen, moet de kinderen wel de indruk bijbrengen dat schoolplicht gens maar facultatief is. DOOR zulke tendensen wordt de „mammoet" ondermijnd, ondanks zijn schijnbaar zo stevige poten. Brug klas, differentiatie, studie-uren en tere doorstromingsmogelijkheden bete kenen dan ooter aan de galg smeren. En de vraag is maar, of de jongeren die op die manief* niet door verouderde toestanden bij ons onderwijsstelsel, maar door grote gemakzucht thuis er gens tussen de eerste klas van de lagere school en het eindexamen voort gezet onderwijs mislukken, veel kans hebben die mislukking te boven te ko- De gunstige uitzonderingen vormen een kleinere groep dan men wel denkt. Geldnood bij de radio l toespraak gedeeltelijk gebruikt om nog eens duidelijk te maken, hoe somber het financiële perspectief voor het Ne derlandse radiobedrijf is. Wanneer na een uitgekamde begroting het tekort met alle aanwezige reserves verminderd zou worden, blijft er nog altijd een gat van 6 miljoen gulden. Buitenstaander» hebben drie „genees middelen" aanbevolen: de radio-uitzen dingen kwalitatief en/of kwantitatief verminderen; geld overhevelen van de televisiereclame naar de radio; meer werk maken van reclame in de radio- Insiders bezweren, dat dit laatste niets zal baten, zolang de overheid de ether piraten ongemoeid laat. Het advies om geld te gaan halen bij de televisie is nog minder waard dan een doekje voor het bloeden, omdat nog maar een vraag is of de televisie haar snel stijgende kosten door de reclamebaten zal kunnen opvan gen. Blijft de inkrimping van het radio apparaat. Men noemt dit „geneesmiddel" in Hilversum de afbraakmethode, waar tegen men zich tot het uiterste verzet ten zal. Mr. Roosjen ziet als enige redmiddel een niet te bescheiden verhoging van de luisterbijdrage. Onbillijk is zo'n verho ging zeker niet, hoewel men zich toch moet afvragen, hoelang men dit middel kan toepassen zonder het aantal luiste raars te verkleinen, zodat de begroting in Hilversum toch een even moeilijke zaak zal blijven. Zou het over billijkheid gesproken trouwens niet voor de hand liggen, dat de overheid eens wat kritischer gaat bezien, welke toestelbezitters van het be talen van de luisterbijdrage vrijgesteld moeten worden. We hebben de indruk, dat menig luisteraar (vooral, bezitters van gemakkelijk verplaatsbare toestel len) buiten de lijst van de contribuanten voor de luistergeldpot gelaten wordt. de 7e aflevering van De Bezetting herhaald. Dat ls een onvolprezen serie, maar die herhaling ls toch vooral voor kijkers die de eerste uitzendingenreeks hebben gemist. Bijvoorbeeld omdat ze toen te jong waren om late uitzen dingen te zien. Het was dus zaak dat als contrast op „I" iets geboden werd dat een grote groep kijkers zou kun nen bezighouden. De NCRV voldeed daar niet voldoende aan. U ziet maar: het maandelijkse t.v.- magazine, deed het ten dele. De opzet van dit programma geeft het iets krampachtigs, omdat het „bijwerk" zo moeilijk is in te passen in het steeds weer hernomen „Leitmotiv". Ditmaal was dat amateurtoneel, dat verbrok kelt en toch nog redelijk overkwam. Door Pim Jacobs' sympathieke pre sentie en door de geslaagde medewer king van de Delftse 6peelgroep De Flits. ,,'t Is zo bij de Luchtmacht" is byna aan zijn einde toe. We hebben altyd vermoed dat deze serie een „geheim wapen" van de Amerikaanse strijd krachten was: net doen of Lucht- macht-U.S.A. uit louter idioten be staat; wordt het een tegenvaller als het écht tot een oorlog komt. Wat verbaasd hebben we naar Ooggetuige gekeken. Nico van Vliet trok er voor naar Hawaii, wel eens het paradijs- op-aarde genoemd en hij kwam er met een droge, vervelende reportage van terug. Als Nico naar het échte para- dys zou gaan, zou hetzelfde dunkt ons. Vol met statistieken appelen en serpenten „La aerva padrona" moest de avond redden. Maar Pergolesi's minimees- terwerkje is tenslotte bedoeld als divertissement, niet als „hoofdnum mer". Bovendien „bekte" Haar mees ter de baas, zoals T. Hofstra's Neder landse vertaling luidde, niet altijd ge lukkig. Maar er waren twee fraaie stemmen: Guus Hoekman en Henny May. En regisseur Jan Duiveman maakte de opvoering zo beweeglyk als maar mogelijk was. YARA voelt niet veel voor nieuwe Mobiele eenheid volgt de stoet De opzet van de rechtstreekse televisie reportage van het huwelijk van Prin ses Margriet en mr. Pieter van Vollen hoven op 10 januari is thans definitief gereed. Het ligt zoals bekend in de bedoeling de gehele huwelijksplech tigheid uit te zenden, zowel in de Raadszaal als in de Grote Kerk te Den Haag daarbij inbegrepen de rij toer, die begint en eindigt op Paleis Ten Bosch. In totaal zullen 41 camera's in actie ko men en 11 reportage-eenheden. Naast de vier NTS-eenheden zijn er drie af komstig van de Belgische Omroep (RTB en BRT), twee van de Norddeut- scher Rundfunk (NDR) en twee van de Westdeutscher Rundfunk (WDR). Het aantal medewerkers met inbegrip FILM VAN VANAVOND „Young at heart" ichte para- p. j-v ieCö'e" met Dons Day en Frank Sinatra NEDERLAND I NTS: 18.45 uur: Pipo de clown 18.50 uur: Nieuw» in het kort STER: 18.55 uur: Reclameuitzending NTS: 19.00 uur: van de PTT-technici bedraagt 294 Mona, tv-serie Bovendien zijn nog 30 personen 19.25 uur: indirect bij de reportage betrokken. Intern, agrarisch Eén van de Duitse ploegen zal een mo- nieuws biele eenheid bestaande uit een perso-' 19.51 nnr: nenauto, waarop een camera is gemon- Uitz. Stichting teerd. Bij deze camera behoort zend- Socutera en ontvangapparatuur, waardoor het STER: mogelijk is om rijdend de voorbijtrek- 19.56 uur: kende stoet te volgen. Deze rijdende Reclameuitzending camera is nodig gebleken om het hiaat NTS: in de reportageopvolging tussen de eer- 20.00 uur: ste reportage-eenheid, die bij Huis ten Bosch staat en de volgende reportage- post op het Plein op te vullen. Dit bete kent, dat deze camera op een deel van de Bezuidenhoutseweg zal worden be nut. De overige reportage-eenheden zul len worden geposteerd in of nabij de Parkstraat, de Zeestraat, het Raad- mi«VE huis, het Noordeinde, het Buitenhof, de Grote Kerk (twee) en het Binnenhof. VARA: In de Rolzaal van het Binnenhof wordt het Technisch Centrum ingericht, dat 20.0520.55 Reclameuitzending NTS: 20.20 uur: Zendtijd politieke partijen, programma van de P.v.d.A. 20.80 uur: Young at heart, film met Doris Day 22.25 uur: Hurricane, document. 22.55 uur: Tweede journaal 28.00 uur: Sluiting NEDERLAND II NTS: 20.00 uur: Nieuws In het kort STERs 20.01 uur: Reclameuitzending KRO: 20.05 uur: Waauw, gedanste hitparade 20.85 uur: Black-power - blanke reactie, documentaire 21.15 uur: Hazel, tv-serie 21.40 uur: Kijk op kunst, progr. over Rijksmuseum STER: 22.10 uur: Reclameuitzending NTS: 2?.15 uur: Tweede journaal 22.30 uur: Sluiting Trammelant in Loe ren aan de Hor, amu sementsprogramma 52.55—23.55 uur: Serenade, concert programma Radioprogramma omroepwet (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM VARA-voprzitter de heer J. B. Broeksz, heeft In zijn nieuw jaarstoespraak verklaard, geen behoefte te voelen aan een nieuwe omroepwet, zoals deze thans op stapel staat. Zijn bezwaren tegen het wetsontwerp gelden speciaal de bindende voorschrif ten welke de minister voor het gebruik van zendtijd kan geven. Ook de loon- verbeteringen, die iedereen in ons land krijgt, zullen voor de omroepmedewer kers uitblijven, als de overheid niet voorziet in een stijging der inkomsten. Wat de VARA betreft kon de heer Broeksz tot zijn vreugde meedelen, dat teruggang van het ledental tot staan was gekomen. Momenteel telt de VARA 475.000 léden. Betreurenswaardig vond hij het dat over de reclame in de radio nog geen beslissingen konden worden genomen. Overigens betwijfelde hij of de opbrengst straks lonend zal zijn, als de piratenzenders niets in de weg wordt gelegd. Verbod is tijdelijk Wel „Sigma"- muziek, maar niet te hard AMSTERDAM (ANP) „Het is", zo «ei vanmorgen een woordvoerder van de gemeente Amsterdam, „beslist niet co. dat ln de Doelenxaal, nu de „workshop" van Sigma, niet meer gemusiceerd mag worden. Weliswaar ls er na klachten van omwonenden een verbod tot muziek maken uitgevaardigd, maar dit zal direct opgeheven worden als Sigma zich aan de regel houdt dat de omwonenden geen overlast wordt aangedaan. Wat echter beslist niet getolereerd kan worden is, dat met alle ramen en deuren open en talrijke versterkers op volle kracht, tot acht uur ln de morgen de meest luidruchtige beatmuziek de wereld wordt inges lingerd. De omwonenden worden door de ge meente als volkomen redelijke mensen beschouwd, die zelfs zich bereid hebben verklaard af en toe geen bezwaar te zul len maken als er speciale concerten of feesten worden gehouden, waarbij het er erg luidruchtig aan toegaat. Maar dat te pas en te onpas de gehele nacht door het gebouw en zijn omgeving staat te daveren gaat deze mensen te ver. Van gemeentewege wordt gezegd, dat „Sigma" alle denkbare medewerking heeft gekregen, maar dat men zich bot weg niet aan afspraken houdt en zich op geen enkele wijze wenst ln te tomen. In de Doelenzaal is altyd' gemusiceerd en daarover zijn nooit klachten gehoord. Ook nu nog is het zeer wel mogeiyk er muziek te maken, zonder dat iemand overlast hoeft te hebben. Daartegen be- •taat geen enkel bezwaar. Kunstcentrum voor Rotterdam ROTTERDAM, (A.N.P.) De plan nen voor een kunstcentrum aan het nog te bouwen deel van de Rotterdamse Lijn baan beginnen vaste vorm aan te nemen. Alleen de financiën moeten nog door de gemeenteraad gevoteerd worden. Het centrum met een expositieruimte, een café en een bioscoop zal kunst, recrea tie en commercie verbinden en, zo meent de Rotterdamse Kunststichting, aange past zyn aan de komende eeuw van de vrije tijd. Het centrum zal een verbin ding krijgen met een warenhuis aan de Binnenweg, zodat de winkelende huis vrouw plotseling en ongemerkt in de expositieruimte terecht kan komen. De beslissing over het al dan niet bouwen van dit kunstcentrum zou nog dit jaar door de gemeenteraad worden genomen. Slechts vage toekomstplannen Pieters been nog wat stijf (Van een onzer verslaggevers) Prinses Margriet en haar aanstaande echtgenoot hebben zich nag geen duidelijk beeld kunnen vormen van hun toekomst. Ze hebben het gevoel, dat ze daar thans ook weinig of geen invloed op kunnen uitoefenen. Maar wat die toekomst ook mag brengen: ze hopen oprecht zich op veler terrein dienstbaar te kunnen maken, zo blijkt uit mededelingen, die de R.V.D. heeft verstrekt naar aanleiding van het aan staande huwelijk. Op één punt staan de toekomstplannen wel vast. De prinses en mr. Pieter van Vollenhoven zijn beiden vast besloten in Nederland te biyven. Na haar huweiyic hoopt de prinses haar werk als Rode-Kruishelpster te kunnen voortzetten, daar anders haar vorig jaar mei ln de Amersfoortse „Lichten berg" na negen maanden opleiding behaalde diploma helpster eerste klasse komt te vervallen. De prinses laat er geen twyfel over bestaan, dat zij géén gekwalificeerde verpleegster is: de hiervoor vereiste opleiding heeft ze niet gevolgd. Oriënteren In de lente van het volgend jaar, als zijn militaire diensttijd inclusief de drie maanden huwelijksverlof die hij moet nadienen zal zijn beëindigd. De. bruidsjapon van prinses Margriet is ontworpen door mevrouw L. Bergé-Farwick van het modehuis Linette in 's-Her- togenbosch, die ook de bruidsjapon voor prinses Beatrix creëerde. De japon voor prinses Margriet is ge maakt door mejuffrouw Riek van Lieshout en haar staf van het zelfde modehuis. Pieter van Vollenhoven zal, zoals bekend, op zijn trouwdag het geklede tenue van de luchtmacht met ponjaard dragen. Bruidegom moet verlof nadienen hoopt de heer Van Vollenhoven zich in Nederland op een breed vlak te kunnen oriënteren, alvorens een definitieve keus voor een werkkring te maken. Tijdens zijn diensttijd bij de luchtmacht thans in een juridische functie bij het commando luchtverdediging in Zeist hoopt hij in ieder geval het zweefvlieg- brevet te halen, maar liever zou hij meer met het echte vliegbedrijf te maken hebben. Andere notities die de R.V.D. de blnnen- en buitenlandse pers meegaf: Prinses Margriet kookt graag. Ze heeft dat tijdens haar studietijd ln Lelden bewezen en ook straks als huisvrouw wil ze proeven van be kwaamheid in de keuken af leggen. De prinses, die skiën als favoriete sport opgeeft, hoopt na haar huwelijk wat meer gelegenheid te krijgen ook in Nederland te zeilen, Tot nu toe l)eeft zij dat vooral ln het buitenland gedaan. De enkelbreuk, die mr. Pieter van Vollenhoven kort voor zijn verloving tijdens een skivakantie opliep, speelt hem nog steeds parten. De breuk is goed hersteld en hoewel de militaire training tijdens zijn opleiding ln Bre da hem veel goed heeft gedaan, is zijn been nog wat stijf en kan hij het wat minder goed buigen. Of het ooit helemaal goed zal worden blijft de vraag. Voor de heer Van Vollenhoven voorlopig nog geen judo en winter sport. maar hij kan zonder bezwaar waterskiën, een sport die prinses Mar griet ook graag beoefent, Het doel van de huwelijksreis ls nog een goed bewaard geheim, maar als de gelegenheid zich voordoet hoopt het paar te zijner tijd de Antillen, Suriname en Canada waar de prin- 1943 werd geboren te bezoe- Ook nadat prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven een deel van het palels Het Loo te Apeldoorn heb ben betrokken blijft het park met uitzondering van de onmiddellijke omgeving van het paleis evenals vroeger op woensdag en zaterdag voor publiek toegankelijk. naast een Eurovisiecentrum, paratenkamer en de eindregie voor beeld en geluld ook het videoschakel- centrum van PTT zal omvatten. Bij de commentatorcellen voor de Eurovisie is tevens de cel voor de Nederlandse hoofdcommentator geplaatst. In de eindregleruimte komen de beel den en het geluid van alle reportage eenheden en de mobiele camera bin nenhof wordt het Technisch Centrum ingericht, dat naast een Eurovisiecen trum, een apparatenkamer en de eind- regie voor beeld en geluid ook het vi- Actual", deoschakelcentrum van PTT zal omvat- over de loongrens (Potje oj ten. Bij de commentatorcellen voor de Eurovisie is tevens de cel voor de Ne- melant ln Loeren a.' d. Hor, radiofeullli derlandse hoofdcommentator geplaatst. 20.55 ik loop door 't land, licht progr., In de eindregieruimte komen de beel- (1) Plez r Yi^ó^ter0"01"1*usse" genera' den en het geluid van alle reportage- zangsol. (gr), 22 30 Nv eenheden en de mobiele camera bin- Serenade: a vlooi en plano: klass. nen. Door verschillende Intercom-net- B. r?dlodubbelkwartet: klass. liederen] wordt van hieruit contact onder- HILVERSUM II NCRV: 20.10—21.10 uur: Werken van Henk Badipgs, concert 21.30—22.15 uur: Oor-zaken, actualitei tenprogramma 23.15—23.55 uur: Platennieuws, stereo uitzending RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00, 16.00, 18.00, 20.00, 22.30, 23.55. HILVERSUM II: 7.0 7.30, 8.00, 8.30, 12.3 19.00, 22.30, 23.55. 4*****4*4*******4**4****4*444***44**444444444*4*444444443 vitaminen (gr), (11.00-11.02 Nws.), 12.00 Lichte ork.muz. en zangsol., 12.27 Meded. t.b.v. land en tuinb., 12.30 Lichte ork.muz., 13.00 Nws„ HEDENAVOND 13-1° Journ. en beursber., 13.30 Stereo: mod. HILVERSUM I. - VARA: 18.00 Nws., 18.15 van i^bhk0blkekenC':EesDrlk "l4 30 n;ll PwL T^ io in dieren, 15.00 V. d. zieken, 16.00 Nws., 16.0. rsssre ss- rtun" HILVERSUM II. KRO: 7.00 N veerber., 7.10 Meditatie, 7.15 Lichte r atje, (7.30-7.32 Nws.), 7.55 Ov< Antnal 99 vi.ou-i.oi, .u Nws., 8.10 Klass. gr.muz., 8.30 Nws., 8.32 Voor muz g Schoolradio, 10.00 94 w 94 nn Nw« scv<"- 11.00 Voor de ZJ.SÖ-Z4.UU nws. vpro: 11,80 Mcnwn geloven, lez. houden met alle regisseurs en de bedle- HILVERSUM I ningstechnici. Op deze wijze kan per- trum^nws^uit6 manent overleg gevoerd worden tussen 18.50 Lichte gr.n eindregisseur en de regisseurs op de 19-10 Radiokrant, verschillende reportage-eenheden. das plano: mod. muz., 23.5a-24.0u nws. vPRq: Streeksgewijs: ~18~3Ö Spek- P1900 Nws "^n^eer1?' Klass'- grj .30 Muziek van het Leger (b.„ *.,.45 Wereldpanorama, 19.55 Droer Stereo: Lichte ork.muz., 20.10 Mod. orkest- P™gr. werken (opn), 21.10 Voordracht van gedich- r ten, 21.30 Oor-Zaken: gevar. progr., 22." Avondoverd., 22.30 Nws., 22.40 Geestel. Ui deren, 22.55 Het kind blijft zitten: pedagi glsche etherleerg., 23.15 Stereo: platennws - NCRV: 18.00 Koorzang 1 piano: mod. lied.,1 De oudejaarsconférence van Wim Kan, zoals die op 81 december jL te belulste- Gyran*,*7. ren ls geweest, wordt vanavond om Lichte ^gr'muz 18.30 uur herhaald ln het VARA-pro- 8.50 Morgenw. 9.35 Waterst., 9 gramma, vla Hilv. I (402 m). luisteraars, ïo.c HILVERSUM III. NCRV: 9.00 Nws., 9.02 ichte voc. muz., 10.00 Nws., 10.02 Dixleland- :uz., 10.30 Nwe. langspeelpl, met comm., 1.00 Nws., 11.02 Lichte gr.muz., 12.00 Nws.. L00 N\vs.!"l3.'o2aTop twintig, *14.00 Nws.^'a.o'i Gevar. muz.progr. KRO: 15.00 Nws., 15.02 DONDERDAG Actual., 15.05 Sportprogr., 16.00 Nws., 16.02 HILVERSUM I. AVRO: 7.00 Nws., 7.10 Actual., 16.05 V. d. tieners, 17.00 Nws., 17.02 Lichte gr.muz. VPRO: 7.55 Deze Actual., 17.05-18.00 Verzoekplatenprc (8.30-8.35 De groenteman), V. d. kleuters, 10.10 Arbeids- BRUSSEL-NED. 12.03 Lichte muz., 12.48 Lichte muz., 13.20 Tafelmuz., 14.03 LlclU casino-concert, 15.03 Klass. muz., 16.09 Licht muziek, 17.30 Folkloristische muziek. In een muzikaal gezin met drie doch ters komt op zekere dag een jonge lied jesschrijver binnenvallen, wiens komst de gemoedsrust der drie meisjes dreigt te verstoren Tot genoegen van de meis jes overigens, maar zeer tot ongenoegen van de pianist Barney Sloan. Hij huwt een van de drie. maar is niet overtuigd van haar liefde voor hem. Na een mis lukte zelfmoordpoging herwint hij het vertrouwen in zichzelf en in zijn vrouw. Ook de andere twee meisjes vinden de ware liefde en zo gaat eenieder een ge lukkige toekomst tegemoet. Dit gegeven, is de basis van de film Young at Heart", waarin o.a. meespelen Doris Day, Frank Sinatra, Dorothy Ma- lone, Gig Young en Ethel Banymore- Het is een gezinsverhaal in musicaltrant geworden: hier en daar wat breed uit gesponnen en af en toe wat zoetelijk. Daartegenover staan de aantrekkelijke liedjes en de muziek, een goede rolbe zetting en een vakkundige regisseur. Het geheel kunnen we beschouwen als een voudige en pretentieloze ontspanning. De liefhebbers zullen er eén aangenaam uurtje aan beleven. De film is door belde keuringen toegelaten voor alle leeftij den. Nederland I: 20.30 uur. 5? ADVERTENTIE Hoestdrank in tabletvorm.95ct geboorte van een kind tijdens de ergste faze van de orkaan en van de dood van een ander kind dat, wederom door het geweld van de orkaan, te vroeg was ge boren. ,Ojn de documentaire volledig te maken' g^eft. hét 'frÖC'-te&m'een beeld van „stilte na de storm", als men aller - wege bezig is de enorme schade te her stellen en het leven zijn normale loop herneemt in afwachting van een nieuwe orkaan Nederland I: 22.25 uur. Documentaire over „Black Power Blanke reactie" Vele waarnemers zijn het erover eens, dat de actie in Amerika voor de burger rechten van de negers een voorlopig hoogtepunt van rendement heeft over schreden. De tegenkrachten, die met name extreme leuzen als „Black Power", bij een deel van de blanke meerderheid oproepen worden steeds sterker. De uit slagen van de jongste verkiezingen wij zen in diezelfde lichting. Over deze pro blematiek gaat de CBS documentaire, „Black Power Blanke Reactie", die de KRO-televisie uitzendt. Nederland II: 20.5 uur. 4444444444*4444444**444*4444**4*4444*4444444444*4*4444441*444444444444444444**44444*44 De NTS zendt vanavond „Hurricane" uit. een door de Amerikaanse televisiemaat schappij NBC vervaardigde documen taire over de orkaan „Carla", die op een weekend in de zomer van 1961 ln het gebied van de Golf van Mexico grote vernielingen aanrichtte. Deze orkaan, een der zwaarste van deze eeuw, maakte 47 slachtoffers en richtte een schade aan voor een bedrag van 500 miljoen dollar- Het NBC-team, dat reeds lang het plan had een documentaire aan dit onderwerp te wijden, was reeds een jaar tevoren begonnen met het bestuderen van de ge dragingen van de stormen, die zo veel vuldig in dit gebied huishouden. Dank zij de medewerking van het Weerbureau van de Ver. Staten konden zij beschik ken over unieke opnamen van atmos ferische storingen in de hogere lucht lagen, opnamen die door vliegtuigen van het weerbureau waren gemaakt. Daar door konden zij ook getuige zijn van de geboorte van de orkaan „Carla", die op 1500 mijl van Texas midden op de At lantische Oceaan door een verschuiving in een hogedrukgebied plaats vond. De weg, die de nog jonge storm zich naar het Amerikaanse vasteland baande, kon nauwkeurig worden gevolgd aan de hand van binnenkomende radiomeldin gen van schepen en vliegtuigen. In de buurt van Texas gekomen verscheen „Carla" op de radarschermen van het Galveston Weerbureau. Het kleine stadje Galveston, gelegen op een schiereiland in de Golf van Mexico, moest ook nu weer de eerste stoot van de orkaan opvangen. Drie dagen lang lag het onder het geweld van de razen de storm, waarbij een metershoge zee wering geheel overspoeld werd. De documentaire toont niet alleen hoe deze orkaan in het Caraïbische gebied huishield, hij geeft ook een beeld van de menserlijke drama's die zich daar bij afspeelden. Zo toont de film beelden van een theaterrepetitie, die wegens de aanstormende orkaan overhaast afgebro ken moest worden, en van het werk in John Sealy Hospital, dat voortging hoe wel „Carla" de aanvoer van water en energie had afgesneden. Ook was de filmploeg getuige van de Aangekondigd als „de Leldse sleutel tjes" stapte gistermiddag de jaarclub van prinses Margriet de Leuvenzaal van paleis Soestdijk binnen, gewapend met een enorme staande kapstok waarvan de krul len plaats bieden aan talloze jassen. Prinses Margriet was volkomen verrast door de komst van haar studiegenoten. Die deden overigens hun geleende naam eer aan door uit volle borst en veelstem mig enkele verzen te zingen, waarin her inneringen werden opgehaald aan de studentikoze tijden van weleer. Felicitatie- Op de huwelijksdag van prinses Margriet en mr. P. van Vollenho ven is er op vier plaatsen gelegen heid om felicitatieregisters te te kenen. Op 10 januari kan men te recht in de palelzen aan het Lange Voorhout in Den Haag, op de Dam in Amsterdam, in Soestdijk en op Het Loo, van 's morgens negen tot middags vijf uur. paleis Soestdijk waren gekomen om het paar een nieuwe door gelukwensen bege leide serie geschenken aan te bieden. Deze cadeautjesdag was aan de drie voorgaan de toegevoegd, omdat men anders veel aanvragen voor een bezoek aan het paar had moeten afwijzen. Luchtmacht De koninklijke luchtmacht had een deputatie afgevaardigd onder leiding van commodore J. N. Mulder, die de prinses en mr. Van Vollenhoven een grote bron zen huisbel aanbood („een grote bel voor een grote woning"), met. daarbij de in smeedijzerwerk uitgevoerde emblemen van diverse luchtmachtonderdelen. Hët geschenk was ontworpen en uitgevoerd door sergeant P. F. Smeets. Uit Soest kwamen zeven jongens en meisjes, leerlingen van de zeven Soester- scholen die een huis-aan-huis-collecte hebben gehouden met de opbrengst waar van een Hongaars zilveren theeservies was gekocht. Hel gemeentebestuur voegde daar een zilveren theelichtje bij. Van de Christen Jonge* Vrouwen Fede ratie kreeg het bruidspaar een fotoboek, van de bevolking van Wezep een ..stoel voor bij de telefoon". De in Wezep ge legerde militairen waren ook present Zij boden een enorme zelfgemaakte barbecue op lunchtbanden aan, die het paar uitvoerig werd gedemonstreerd. Enkele vrouwelijke leden van de be jaardensociëteit. in Hoedekenskerke ge huld in hun prachtige klederdrachten, brachten een pop mee die eveneens de Zeeuwse klederdracht droeg, compleet met bloedkoralen ketting en gouden oor ijzers. „Onze Vloot" Een deputatie van de Koninklijke Nederlandse Vereniging „Onze Vloot" overhandigde de prinses een zilveren kandelaar. Zilveren kandelabers plus een antiek olie- en azijnstel vormden het geschenk van de Haagse Kamer van Koophandel. Al even „schitterend" was het zilveren dienblad van de vereniging van officieren van de cavalerie. Verrast als prinses Margriet door „het optreden" van haar studievriendin nen, was mr. Van Vollenhoven tenslotte door de komst van vier oud-leerlingen van de Rotterdamse schoolvereniging, met wie hij indertijd in de zesde klas van de lagere school heeft gezeten. Zij brach ten ook namens de andere klasgenoten een kristallen karaf mee. LEIDEN - De stedelijke lichtfabrieken van Leiden hebben speciale maatregelen getroffen om tijdens het diner dat van avond in De Lakenhal ter ere van prinses Margriet en mr. P van Vollenhoven wordt aangericht de stroomvoorziening te waarborgen. In de Singerzaal op de par terre van het museum, die tot keuken is ingericht, heeft, men een apart schakel bord aangebracht, dat het veertig man sterke personeel zelf* kan bedienen. Om dat het museum vanzelfsprekend niet op dergelijke' indrukwekkende evenementen berekend ié, heeft men de watervoorzie ning sterk moeten uitbreiden. Bij de provisorische keuken is slechts een kraantje op een toilet, dat echter voor de gasten beschikbaar moet zijn. Vandaar dat het Haagse hotel Wittebrug, dat de bruidsdis verzorgt, een aantal watertanks aan de uitrusting toegevoegd om tenmin ste koffie te kunnen zetten en enkele voorwerpen af te spoelen. Afwassen doet het personeel pas „thuis'. Om ongeluk ken hetzij van gasten, hetzij van be dienden te vermijden, heeft men de marmeren trap. die naar de eerste ver dieping van het museum leidt, met anti- •lip-materiaai „bekleed". HUWELIJKS FORMULIER IS NIEU^W De kerkelijke, inzegening van het hu welijk -van prinses Margriet-en mr. Pie ter van Vollenhoven, zal geschieden vol gens het huwelijksformulier dat is sa mengesteld door de raad voor kerk en gezin van de Hervormde Kerk. Hoewel dit nieuwe forrauljer nog niet officieel in het dienstboek van de Hervormde Kerk is opgenomen, heeft het door het gezag dat de de raad van kerk en gezin heeft, voldoende geldingskracht. Het is vooral voor deze plechtigheid gekozen, omdat het zich richt tot beide partners in hun levens- en werksituatie, hetgeen juist voor dit huwelijk zinvol moet worden genoemd. De liturgie voor de kerkelijke huwelijksplechtigheid is ge heel in overleg met het bruidspaar vast gesteld. De te zingen liederen zijn door het bruidspaar uitgekozen. Deze liederen laten zich in drie tradities (de perioden waarin zy ontstaan zijn) verdelen, t.w. die uit hét psalmboek, volgens de katho lieke traditie dus, die uit de gezangen bundel dér Nederlandse Hervormde Kerk, voornamelijk daterend uit de 19e eeuw en de geestelijke liederen uit deze tijd. Wat de gasten bij het huwelijk be treft is medegedeeld dat prinses Arm gard op medisch advies, verstek zal moe ten laten gaan. Ook prins Charles van Luxemburg zal het huwelijk wegens ziekte niet kunnen bijwonen. Prof. ir. G. J. van der Ginten te Amers foort, buitengewoon hoogleraar aan de technische hoogeschool te Delft, heeft opdracht ontvangen tot het voorberei de van de nieuwbouw van het Bra bants conservatorium te Tilburg,

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2