Rood-China zweeg affaire van acht lastechnici dood GEEN WOORD IN DE KRANTEN Huisartsenvereniging wijst elke vorm van prijzenbeschikking van de hand Zelfs Mao raakte verlegen met situatie Direct 4 procent; in juli nog 1.5 procent GROTE LUCHTSLAG IN NOORD-VIETNAM Hanoi wijst voorstel van Britten af Lijntrekkerij is diefstal Op korte termijn regeringsbeslissino; PAPENGRACHT 32 ABONNEMENTSPRIJS: p. w. 0,93; p. maand 3,97; p. kwart, 11,90; franco per post 15,40. ADVERTENTIES 22 ct p mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00) DINSDAG 3 JANUARI 1967 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PLAATSELIJK LICHTE VORST De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele sneeuw- of hagelbuien. Matige, aan de kust aanvankelijk nog krachtige noordwestelijke wind. Vannacht in het binnenland plaatselijk lichte vorst, morgen ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. 58e jaargang, no. 17.028 SCHIPHOL (ANP) Aan de affaire met de acht lastechnici en de dood na ontvoering uit het zieken huis van een negende was voor Rood-China geen eer te behalen. In de van overheidswege geleide Chi nese pers Is aan de zaak dan ook nauwelijks aan dacht besteed. Dit vertelde vanochtend vroeg de na 'n gijzeling van bijna vijf maanden uit Peking teruggekeerde Ne derlandse zaakgelastigde, de heer G. J. Jongejans, bij zijn aankomst op Schiphol. Op het koude winde rige platform speelde zich daar na vele onprettige maanden varr afwachten het hartelijk weerzien af tussen hem en zijn familie: vrouw en vier kinderen. Of het Chinese volk heeft geweten, dat de regering van Mao Tse-toeng hem als onderpand voor de acht lastechnici in China vasthield, kon de Nederlandse zaakgelastigde, die op Schiphol door een uitgebrei de schare journalisten werd ondervraagd, niet zeg gen. Hij zelf had het in de Chinese kranten niet ge- De heer Jongejans zette nog een misverstand récht. Uit Peking is naar ons land het bericht overgeseind dat rode gardisten bij zijn vertrek aanhalingen dit de werken van Mao Tse-toeng hadden geciteerd. ,,Maar dat betrof helemaal geen demonstratie tegen mij", zei hij. ,,In China zijn dit soort kleine voorstel lingen, schering en inslag op stations en vliegvelden, waar mensen afscheid van elkaar hémen of elkaar ontmoeten. Het spreekkoor bij mijn vertrek was be slist op iets anders gericht, want van Chinese zijde wilde men van mijn vertrek zeker geen ophef ma ken. Integendeel, er was hun alles aan gelegen dat geluidloos te laten verlopen. Misschien warén de gar- Hoger loon ambtenaren (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. In de commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaren zaken is met minister Verdam (Binn. Zaken) overeenstemming bereikt over een salarisverhoging van 4 pet. per 1 januari 1967. Per 1 juli 1967 volgt dan nog een salarisverhoging van 1,5 pet. De minimumlonen zullen in navolging van het bedrijfsleven per 1 januari 1967 126.- gaan bedragen en per 1 juli 1967 128.-. de terugkomst disten wel aun 't repeteren vc van de lastechnici uit Nederland". Fysiek heeft onze landgenoot zioh tijdens zijn ge dwongen verblijf in de legatie te Peking nimmer bedreigd gevoeld, psychisch echter uiteraard niet helemaal op zijn gemak. De impasse kon immers eindeloos voortduren. De heer Jongejans waakte er voor te optimistisch te zijn, al hield hij zich vast aan de meqjng, dat zo'n situatie op het laatst zelfs Chinezen moet gaan vervelen. Last heeft hij van hen verder niet gehad. Geen en kele heeft de legatie in de afgelopen maanden be zocht. „Voor hen was ik lucht geworden". Vrij gei-jegeld werd de eerste secretaris van de le gatie, Fok&ema, door Chinese regeringsfunctionaris sen in vex-band met de affaire opgebeld. Het was ook Fokkema, die op de vroege ochtend van oudejaars dag uit zijn bed werd gebeld met de mededeling, dat de Chinese regering had besloten Jongejans een uit reisvisum te verschaffen. Het paspoort kon worden opgehaald. Peking liet dus geen gras groeien over deze zaak. De lastechnici stapten vrijdagmiddag 30 december in het vliegtuig van Aeroflot op Schiphol. Toen was het in Tokio al 8 uur 's avond9. Zodra het vliegtuig in Moskou was geland, kreeg Jongejans te horen, dat hij mocht vertrekken. SAIGON (A.F.P.) In de twaalf minuten die maandage de grootste lucht slag van de Vietnamese oorlog heeft ge duurd, heeft de Noordvietnamese lucht macht waarsehijnlyk meer dan de helft van haar nog in dienst zijnde Migs 21 verloren. Zeven toestellen van dat type zjjn door de bemanning van Phantoms F-4C neergeschoten, 50 km len noord westen van Hanoi. Het was de eerste Amerikaanse actie die speciaal gericht was op het vernietigen van Migs. Er hebben ongeveer vijfenvijftig Phantoms aan meegedaan. Noord-Vietnara heeft bij monde van het communistische partijorgaan Nhan de Britse vredesvoorstellen afgewezen. In antwoord op het plan van de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken George Brown, om een conferentie van de Ver enigde Staten, Noord- en Zuid-Vietnam te beleggen, verklaarde het blad dat de ..Amerikaanse Imperialistische aggressors" de oorlog in Vietnam zijn begonnen, en hieraan slechts een eind kunnen maken door ..stopzetting van de aggressie" en te rugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Vietnam. Engeland werd ervan beschuldigd klak keloos achter de Verenigde Btaten aan te lopen en zijn voorstellen te hebben in gediend om het Vietnamese volk onder druk aan «je onderhandelingstafel te bren gen en de „brutale" Amerikaanse voor waarden te aanvaarden. Ook werd Enge land verweten in zijn voorstellen het Zuid- vietnamese bevrijdingsfront te negeren. Paus Paulus heeft ln een telegram pre mier Wilson bedankt voor zijn vredes pogingen. ADVERTENTIE g s Omstreeks acht uur vanmorgen hotste een trein uit de richting Haarlem op de overweg bij het station Sloterdijk te Amsterdam tegen een auto, die op het nippertje onder de spoorbomen was door gereden.. De bestuurder kwam met. de schrik vrij. Terwijl 'n kraanwagen van de-politie bezig-was het wrak van de spoorbaan te slepen, botste eën trein uit de richting IJ muiden, die geen vaart geminderd had, met een snelheid van tachtig kilometer tegen de kraanwagen. De trein kwam met de geheel vernielde kraanwagen onder de neus op het. station Sloterdijk tot stilstand. Tengevolge van dit ongeluk ontstond op de drukke lijn Amsterdam Haarlem—Den Haag een belangrijke vertraging. BANKROVER OP DE FIETS FRANKFORT (AP) Een bankrovi op de fiets met een afkeer van kle geld heeft gisteren zijn vierde-roof-op-c fiets gepleegd en slaagde er makkelijk in in het drukke verkeer zijn achtervol gers te ontkomen. De politie deelde mee, dat een onbekende man een bijkantooi van de Kommerzbank binnenstapte korl voor de lunchpauze. Hij stapte op de kassier af, trok een revolver en zei: „Geef dat geld alsjeblieft hier, maar allee grote coupures". Een van de vier andere bedienden drukte op een alarmschei terwijl di ver het geld Incasseerde plm. 25.000 Mark ln biljetten van 600 en 1000 Mark bank verliet om op zijn flets te stappen. De politie arriveerde ongeveer 8 minuten later ten gevolge van omwegen en ver keersopstoppingen. Niet-katliolieke representanten op het concilie (Van redacteuren) Verschillende Nederlandse kerkgenoot schappen hebben hun officiële „vertegen woordigers" voor het pastoraal concilie aangewezen. Het zjjn prof. A. J. Bronk horst voor de Nederlands Hervormde Kerk; prof. C. van der Woude voo Gereformeerde Kerk; prof. D. N. de Ryk voor de Oud-Katholieke Kerk; ds. H. Bremer voor de doopsgezinden; prof. L. J. van Hoik voor de remonstranten (te- vens officieel vertegenwoordiger van de Oecumenische Raad); ds. G. Kroes de evangelisch luthersen; ds. H. P. Bintz voor de Evangelische Broedergemeente; hypodiakoon A. van Leeuwen voor d« Russisch Orthodoxe Kerk. Verder zullen aan het concilie deelne- _n domina Went-van de Vring als „af gevaardigde" van de Nederlandse Protes tanten Bond en prof. W. van Dooren als „Waarnemer" -namens het Humanistisch Verbond. Met verschillende kerkgenootschappen en geloofsgemeenschappen wordt nog derhandeld o.a. met de Grieks-Orthodoxe Kerk, de Anglicaanse Kerk en het Leger des Hells. Het ligt in de bedoeling, dat de officiële „vertegenwoordigers" van de Kerken Iemand uit hun midden zullen afvaardi gen, die als volwaardig lid zitting krijgt in de concilieraad. Tevens zullen ook voor verschillende studiecommissies niet-katho- lieke des'cundlgen worden aangezocht. Een aantal voorstellen, ■egering niet tegemoet meende te kun- ïen komen, werd gehandhaafd. Het be trof hier met name de voorstellen tot het toekennen van een minimum loons verhoging en/of een minimum vakantie uitkering, vermeerderd met een vast be drag per kind, waarvan de extra-kosten ten laste van de algemene salarisverho ging zouden kunnen komen. De regering bleef echter op het standpunt staan, dat maatregelen van dit karakter thans niet passen in het algemene loonbeleid. De bespreking van de voorstellen tot invoering van een uitkering ter compen. satie van het gemis aan winstdeling, tot verlenging van de vakantieregeling voor de lagere en oudere ambtenaren, alsmede tot arbeidstijdverkorting, werd uitgesteld in verband met het overgangs karakter van de huidige regering. UTRECHT (ANP) Het Nederlands Katholiek Vakverbond dringt er in zijn orgaan Ruim Zicht bij de werknemers an, bij het begin van het nieuwe jaar eens te onderzoeken, hoe het met hun werkelijk bestede arbeidstijd staat. Tijd is geld, aldus Ruim Zicht, en als men het met die tijd niet zo nauw neemt, komt dat de produktiviteit niet ten goede. Het blad herinnert aan de uit spraak van de oud-voorzitter van NKV, de heer J. A. Middelhuis, dat ook lijntrekkerij diefstal is. Zittenblijvers op scholen kosten staat 400 miljoen UTRECHT (ANP) Het zittenblij ven op lagere scholen, ulo-scholen en en scholen voor middelbaar onderwijs, kost de Nederlandse schatkist ruim vier honderd miljoen gulden per jaar. Dit meldt het Nederlands Katholiek Vak verbond in zijn blad „Ruim Zicht". Veertig pet. der leerlingen van de lage re scholen blijft een- of tweemaal zitten. Bij het vii.m.o. moet 24 pet. van de leer lingen de eerste klas overdoen, terwijl slechts 52 pet van de Jongens en 53 pet van de meisjes het einddiploma haalt; van de jongens maar 21 pet zonder ge doubleerd te hebben en van de meisjes 27 pet. Het rendement van de ulo is 50 pet. Van de geslaagden haalt 17 pet het einddiploma zonder een of meer keren te zijn blijven zitten. Omdat een verkeerde schoolkeuze bij zonder nare gevolgen heeft, verheugt het NKV zich over de totstandkoming van de mammoetwet. Deze wet beoogt het kind in dat Bchooltype te brengen, waarin het qua aanleg en belangstel ling thuishoort. Bij tegenvallende resul taten maakt de zogenaamde „brugklas" het mogelijk, dat een leerling „door- Prinses Irene en haar echtgenoot hebben een vakantie doorgebracht in Gstaad. Het paar is vandaag op Schiphol aangekomen om de bruiloft van prinses Margriet bij te wonen. ADVERTENTIE stroomt" naar een ander schooltype zon der een jaar te verliezen. Bovendien tracht de mammoetwet de aansluiting te verbeteren door de leerstofprogram ma's van de verschillende scholen meer op elkaar a£ te stemmen. Het NKV hoopt, dat het enorme vraagstuk van het zittenblijven met de Invoering van de mammoetwet gedeeltelijk zal worden op gelost. Olemba gevangen genomen in Kongo KINSJASA (KNP) Het Kongolese persagentschap DIA meldt, dat regerings troepen de bekende opstandelingen-kolo nel Olembe gevangen hebben genomen. Kolonel Olembe gaf ln 1961 te Wamba het bevel tot de moord op 8 priesters van het H. Hart. onder wie mg# Wittebosl, de bisschop van Wamba. (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De onderhandeling* - delegatie van het G.O.Z. (Georganiseerd Overleg Ziekenfondsorganisaties) heeft ngen gespr iciale Veldka Zaken te Den Haag meegedeeld te ver wachten dat vandaag of morgen een regeringsbeslissing bekend zal worden gemaakt in verband met het hulsartsen- conflict. Over de inhoud van hel gesprek met de minister wilde de voorzitter, de heer J. Verschoor, geen mededelingen doen maar aangenomen wordt dat het handelde over de hoogte van het resti tutiebedrag dat de ziekenfondsen zullen uitkeren aan de fondsleden die m.i.v. maandag 9 januari bij de huisartsen het particuliere honorarium zullen moeten gaan betalen. Het wordt aan de andere kant niet uitgesloten geacht, dat de minister van Economische Zaken 'n prijzenbeschikking zal uitvaardigen tegen de op 1 oktober j.l. Groeiend verzet binnen L.H.V. verhoogde (particuliere) tarieven van de huisartsen (acht gulden voor een consult, twaalf gulden voor een visite), welke tarieven na 8 januari ook voor fondsleden gaan gelden. Bij een prijzenbeschikking stelt de minister vast welk bedrag de artsen in rekening mogen brengen. De Landelijke Huisartsen Vereniging (L.H.V.) heeft echter laten weten Iedere vorm van prijzenbeschikking met kracht tot in hoogste instantie te zullen bestrijden. De L.H.V., die zich door deskundigen heeft laten voorlichten, zegt ln een communiqué het hoogst discutabel te achten: dat op basis van de bestaande prijzenwet een prijzenbeschikking zou kunnen worden uitgevaardigd met betrekking tot de diensten, verleend door de beoefenaars van vrije beroepen, dat in 'een dergelijke prijzen beschikking onderscheid gemaakt zou kunnen worden met betrekking tot de diensten, verricht voor patiënten met een lager of voor patiënten met een hoger inkomen, dat een dergelijke prijzenbeschikking terugwerkende kracht zou kunnen hebben. Het communiqué vervolgt: „Ter toe lichting en tot voorkoming van mis verstand merkt de L.H.V. op, dat van de zijde van het ministerie van Econo mische Zaken naar aanleiding van de herziening van de tarieven in-1966 is gesteld, dat de tarieven van de huis artsen zouden vallen onder de toen gel dende prijzenbeschikking goederen en diensten 1966. De L.H.V. heeft dit toen met kracht ontkend en derhalve ge weigerd ontheffing van de toepasselijk heid van deze beschikking te vragen. Wel heeft de L.H.V. harerzijds vrijwillig aan het ministerie van Economische Zaken de motieven uiteen gezet, die haar hebben geleid tot bedoelde tarieven- herziening. Van de z(jde van het ministerie van Economische Zaken is nimmer opge treden tegen wat In de gedachtengang van het ministerie zou zijn: schending van de prijzenbeschikking, goederen en diensten 1966." Intussen ontstaat overal in het land onder artsen verzet tegen de houding, die de L.H.V. in het conflict inneemt. Ter verduidelijking geldt hier, dat slechts 62 van de duizenden L.H.V.-leden stem gerechtigd zijn en dus direct het UfïAL» standpunt bepalen. Verschillende leden hebben hun lidmaatschap opgezegd. De voorzitter van de L.H.V., afdeling Am« sterdam, is afgetreden omdat hfl het niet eens ls met het beleid van het hoofd» bestuur. Vele artsen overwegen een af zonderlijk contract met de ziekenfondsen af te sluiten,

Leidse Courant | 1967 | | pagina 1