S)e£cicbe(E(>iiAant Financiën PTT lopen achteruit POST PROFITEERT VAN RUIMER AANBOD ARBEIDSKRACHTEN IN ALLE SECTOREN Strijd in Vietnam hervat Morgenochtend vroeg aankomst van Jongejans JAMIN Staatsie in bruidsdagen Wachtlijst telefoon als mist over land 1966 NOG NATTER DAN 1965 Onverantwoordelijke daad van huisartsen 8 SCHILDERIJEN GEROOFD: 25 MLN Rembrandts en Rubensen Sonnenburg: Bormann in Bolivia Gezongen uitgeleide uit China Op de kop if zestig a meter PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 en 2.55.94 ADVERTENTIEAFD. 2.08.26 GIRO 10.30.03 ABONNEMENTSPRIJS: p. w. 0,93; p. maand 3,97; p. kwart, 11,90; franco per post f 15,40. ADVERTENTIES 22 ct f> mm. Telefoontjes 2.- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00) MAANDAG 2 JANUARI 1967 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEZELFDE TEMPERATUUR Opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Aanvankelijk vrij krachtige tot harde wind tussen west en noordwest, latei* matige tot krachtige wind tussen noordwest en noord. Weinig verandering In temperatuur. 58e jaargang, no. 17.027 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De P.T.T. kan blijkens de personeelscijfers over het afgelopen jaar wat meer profi teren van het ruimer arbeïds- j aanbod. Het totaal aantal perso- neelsleden steeg met duizend en I kwam op ruim 66.000. Alleen de drie grote steden hebben thans nog met. grote tekorten te kampen, iets waaraan volgens de directeur- generaal van de P.T.T., prof. ir. G. H. Bast, voorlopig nog weinig valt te veranderen. Wordt het personeelsbestand iets be ter, met de financiën is dit nog lang niet het geval. Kostenstijging is ook bij de PTT aan de orde van de dag als ge volg van de stijgende loonkosten en de zwaarder wordende materiaallasten. In sommige sectoren kon de kostenstijging door de automatisering opgevangen wor den. Iri andere sectoren is dit (nog steeds) niet mogelijk. Dat door dit alles de exploitatieuitkomsten bij het bedrijf opnieuw achterlopen kan nauwelijks verbazen. Alleen de postchèque- en giro dienst doet het als gewoonlijk uitstekend. In zijn nieuwjaarstoespraak nam de directeur-generaal van de PTT zijn per soneel in bescherming tegen wat hij noemde wpl begrijpelijke kritiek op deze mannen. „Hun opgaven zqn wel uiterst moeilijk nu zij op zoveel punten tegelijk té strijden hebben en dat voor een goed deel met de rug tegen de muur Het grootste zorgenkind blijft de tele foon. De wachtlijst blijft hoewel iets trager dan voorheen stijgen, hoewel 1966 meer dan 200.000 nieuwe aanslui tingen te zien gaf. Produktievergroting is nauwelijks denkbaar, ook al omdat een meerjarenplan door hoofdzakelijk gebrek aan financiën niet te maken is. ..De wachtlijst bedekt het gehele land als een algemene mist", aldus prof. Bast. Rijkspostspaarbank In samenhang met de stygiugen van het rentepeil werd de rentevergoeding op belegginugsrekeningen per 1 juli ver hoogd. Het ligt in de bedoeling de rente vergoeding op gewone spaarrekeningen (ADVERTENTIE) DE BILT Volgens het KNMI was 1966 een bijzon der nat jaar. zelfs was het over het algemeen nog nat ter dan in 1965. In laatst genoemd jaar is in ons land gemiddeld 987 mm neerslag gemeten, hetgeen toen een record was sedert het begin der metingen in 1848. In het afgelopen jaar Is dit record belangrijk ..verbe terd". Toen is voor de eer ste maal in ons land gemid deld meer dan duizend mil limeter neerslag gevallen; dc uit voorlopige gegevens verkregen waarde bedraagt zelfs 1040 mm. Vooral op de Veluwe en in Zuid-Limburg is het bijzon der nat geweest. Daar ligt het gemiddelde boven de 1150 mm; daarentegen be draagt het In de provincie Groningen niet meer dan ongeveer 900 mm. Zowel te Den Helder als in Maas tricht was 1966 het natste jaar sedert het begin van de metingen van de neer slag aldaar in resp. 1843 en 1853. n het af- Zeven maanden gelopen jaar wa natte kant, waarvan juni. juli. november en 'decem ber gemiddeld belangrijk meer dan 100 mm heb ben gebracht. Vooral de maand december was een bijzonder natte maand, hoewel toen over het alge meen Iets minder neerslag viel dan in die van 1965. In de Bilt. heeft het 795 uur geregend, gesneeuwd en ge hageld tegen 543 uur nor maal. De zon scheen onge veer 250 uur minder dan '(I'llllllilililllllllllllllliilllllilllilllSitt normaal. In het noordoos ten was het tekort het kleinst, in het zuidwesten van het land het grootst. In Den Helder werd onge veer 1415 uur zonneschijn gemeten, daarentegen op de Veluwe slechts ongeveer 1180 uur. In De Bilt was 1966 het somberste jaar sedert. 1937, evenals te Vlis- singen en in Zuid-Limburg. De temperatuur was gemid deld ongeveer normaal. Het zomerseizoen was te koud, de wintermaanden brach ten veel te zacht weer. De koudste maand was j anuaii, de warmste ditmaal juni. Te De Bilt werden 14 war me zomerse dagen geno teerd tegen 23 normaal; op 57 dagen heeft het er ge vroren; gemiddeld vriest het daar op 64 dagen per Het allereerste reklamefilmpje van vanavond is ZIEKENFONDSEN: - Gezondheidszorg van acht miljoen Nederlanders loopt gevaar Van een onzer verslaggevers) UTRECHT „Een onverantwoordelij ke daad en daarom zo kwalijk, omdat het gaat om dc gezondheidszorg van acht miljoen Nederlanders". Zo reageer de GOZ-voorzitter J. Hendriks zaterdag tijdens een persconferentie op het door hem „onzalig" genoemde besluit van de huisartsen niet in te gaan op de honore- ringsvoorstcllen van minister Veldkamp op basis van het rapport-Van der Ven. Hendriks geen enkele mogelijkheid als nog tot overeenstemming te komen met de artsen. De voortzetting van de be sprekingen noemde hij zinloos. „Mocht de regering deze week met een gunsti ger regeling voor de artsen komen, dan zal de hele loonpolitiek opnieuw aan de orde moeten worden gesteld. Dat lukt nooit", aldus de heer Hendriks. Aangaande de situatie per 9 januari heeft de heer Hendriks de meeste be en tegen de tarieven die de Lan delijke Huisartsen Vereniging heeft vast gesteld. Ziekenfondsverzekerden zullen acht gulden per consult, twaalf gulden per visite en 24 of 36 gulden voor hulp gedurende nacht en weekeinden moeten betalen. Volgens de heer Hendriks heeft de LHV nooit aangetoond, dat de nieu- tarieven in redelijke verhouding n tot de geleverde prestaties. (Zie verder pag. k, laatste kolom) Het officiële staatsieportret van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven aan de voor avond van hun huwelijk. Foto Max Koot) Gezin vermoord op Sardinië OAGOuIARI A.F.P.Onbekenden labben op oudejaarsavond in het dorp (Ulolai op Sardinië een smid, zijn vrouw a een elfjarige kleinzoon doodgescho- fcn. De daders kwamen binnen toen het jézin van de smid -met enige buur- ïnderen naar de televisie zat. te kijken. Ié buurkinderen werden'weggestuurd en izl echtpaar met het kleinkind tegen de r.uur gezet en met een mitrailleur ver fbord. Toen de buren kwamen aan snellen waren dé daders al verdwenen. Hen vermoedt dat het bloedbad veroor- znakt is, omdat de smid op de hoogte zou zijn geweest van bepaalde feiten, oie belastend zouden zijn voor de onder wereld in de streek. Veertienjarige pleegt drie moorden ORANGE (A.F.P.Een 14-jarige jongen, Ronnie Lee Ozio, heeft gister ochtend in Orange in de Amerikaanse staat Texas, zijn grootmoeder, zijn vader en een vrouw met wie zijn vader zou hertrouwen, doodgeschoten. De 16-jarige zoon van deze vrouw verwondde hij ernstig met messteken, toen deze hem trachtte tegen te houden. Volgens de politie was er geen duidelijk motief. Vier uur na het bloedbad gaf de jongen zich over aan de politie. (ADVERTENTIE) LONDEN (Rtr/AP) De Londense politie zoekt naarstig naar enig spoor tussen de duizenden Engelse, Ameri kaanse cn Europese namen in het gas tenboek van dc schïlderijenzaal van het Duiwich College, waaruit zaterdag acht schilderijen zijn verdwenen met een ge zamenlijke waarde van 25 miljoen gul den. Waarschijnlijk is slechts één man, nengedrongen. D^'politic neemt aan dat deze man de galerij onlangs heeft be zocht om de ligging van de sehilderljen- Een onbekende heeft zaterdag een losprijs van een miljoen gulden geëist. De acht schilderijen, waaronder drie Rembrandts (Portret van Titus, Meisje bij het Raam, Portret van Jacob de Gheyn), drie Rubensen (Drie n.viyifen Lord Shawcross.'de voorzitter van liet curatorium van het College, heeft een beroep op de dief gedaan de schilderijen térug te geven. Hij gaf hem de raad: „Houd de temperatuur en de vochtig heidsgraad gelijkmatig. Oprollen of vou- is noodlottig." niet ingang van 1 januari 1967 eveneens te verhogen. Het rendement over het to tale belegde bedrag ruim 4,9 miljard gulden Hep op van 4,20 pet tot ca 4,45 pet. Luister- en kijkgelden Het aantal geregistreerde radio-ont- vangsttoestellen steeg met 63.000 (v.j. 28.000die van het aantal televisietoe stellen met 257.000 (v.j. 176.000). De op brengst aan luister en kijkgelden bedroeg ca 137 miljoen tegen 133 miljoen in 1965. Satellietstation Overleg werd gepleegd over een ge meenschappelijk onderzoek van de tech nische hogeschool, de industrie en de PTT naar de mogelijkheden van even tuele stichting van een Nederlands grondstation voor satellietverkeer. REFIQ.E (Reuter) De enige dagen ge- i leden in ferazilië gearresteerde ex-SS-offi- Hans Detlev Sonnenburg heeft ver- klaard, dat hij Martin' Bormann, destijds I Hitiers plaatsvervanger, en Joseph Men- j gele, de beruchte kamparts van Auschwitz, i goed kent. Bormann zou in Boliva wonen en een plastische operatie ondergaan heb ben en Mengele zou in Paraguay verblij ven. De 43-jarige Sonnenburg wordt in di verse landen gezocht wegens diefstal en oplichterij. SCHIPHOL (Reuter-UPI-ANP) Vanmiddag is de door de Chinezen tot persona non grata verklaarde Nederlandse zaakgelastigde, de heer G. J. Jongejans, op zijn terugreis naar het vaderland uit Hongkong per lijntoestel naar Bangkok vertrokken. Daar hoopt hij vanavond over te stappen op het lijntoestel van de KLM uit Singapore, waarin hij morgenochtend om 7.45 uur schematij d op Schiphol wordt verwacht. hoorn des •vloeds, De hei Dou (Da: Elsheime werden i De drie Gratiën), een Gerard ie aan het spinet) en een Adam r (Susannah en de ouderen), wichtigheid lijsten gehaald. Daarom neemt Scotland Yard aan dat de dief een kunstliefheb ber is, Steeds meer komt men tot de overtuiging dat het de dief njet om geld te doen is geweest. „Mischien heeft hij een politieke bèwe'egreden en hoopt hij op deze manier een grief naar voren te brengen", zei hoofdinspecteur Charles Hewitt, die de leiding heeft bij de op sporingswerkzaamheden. De doeken zijn al te bekend om ze op de markt te brengen. De enige aanwijzing die de politie tot nu toe gevonden heeft is een afgebroken boortje. Deskundigen proberen thans vast te stellen of het boortje van Engel se of buitenlandse makelij is. In het laatste geval is het waarschijnlijk dat ook de dief uit het buitenland komt, en daar de schilderijen hoopt kwijt te ra ken. Op het vasteland van Europa be staat een levendige handel in gestolen kunstwerken. Het gat dat de dief in de deur heeft gemaakt om bij de galerij te komen, was slechte dertig bij zeBtig centimeter groot, te klein om W de drie Rembrandt* De heer Jongejans was per 1 januari 1966 in Peking aangesteld als zaak gelastigde. Zelf zei hij van zijn voor tijdig vertrek: ,,Ik betreur het nu al te moeten vertrekken voordat ik mijn werk hier voltooid heb". Hij benadrukte ech ter, dat hij zichzelf onder huisarrest heeft geplaatst en dat dit niet is ge schied door de Chinese autoriteiten. Deze hadden hem alleen maar tot persona non grata verklaard en hem verboden het land te verlaten. „Ik ben vrijwillig onder huisarrest gegaan omdat ik allerlei complicaties liever wilde vermijden", verklaarde hij. ,,Ik vulde de dag met werken en het ontvangen van vrienden, leden van an dere buitenlandse vertegenwoordigingen. Ik hoop, dat de betrekkingen tussen de beide landen weer zullen worden zoals voor het conflict en ik zie geen reden waarom dat niet zou kunnen", aldus de heer Jongejans. De heer Jongejans weigerde te discus siëren over de huidige politieke toestand in communistisch China. ,,De Chinezen weten zelf niet eens wat er precies aan de hand is en wat het resultaat van de turbulente situatie zal zijn", aldus Jon gejans. Over zijn naaste toekomst zei de Nederlandse diplomaat: „Ik ga terug naar Nederland om rapport uit te bren gen aan het ministerie van Buitenlandse Zaken en een nieuwe aanstelling te krijgen". Verder deelde hij mee, dat hij twee maanden vakantie zal nemen. Of een nieuwe zaakgelastigde in Peking zal worden aangesteld of dat de leiding van de Nederlandse vertegenwoordiging in handen zal blijven van de plaatsvervan gend zaakgelastigde, dr. D. VV. Fokke- ma, wist de heer Jongejans nog niet. Hij verklaarde tenslotte, dat de handel met China door het diplomatieke geschil niet te lijden heeft gehad. Terwijl de diplomaten, die naar het vliegveld waren gekomen om van de heer Jongejans afscheid te nemen, luid „For he is a jolly good fellow'' zongen, reciteerden jonge rode gardisten aan halingen uit de werken van Mao. Het vliegtuig, waarmee de Nederlandse zaak gelastigde zou vertrekken, was een half uur te laat. In de vertrekhal, waar de beer Jongejans en de andere diplomaten verbleven, zaten ongeveer tweehonderd rode gardisten in rijen op dé grond. Zij droegen voor uit Mao's geschriften en zongen lofliederen op de communistische leider. Dezelfde jongelui hadden de heer Jongejans in de trein op weg naar het vliegveld uitgenodigd Mao-liederen mee te zingen. De acht Chinese lastechnici hebben gisteren op het vliegveld van Peking een hartelijk welkom gekregen. De plaatsveivangende minister voor de maohniefabrieken, Sjem Hoeng, prees zijn acht landgenoten, omdat zij zich met succes hadden gehouden aan de leer van Mao tse Toeng tijdens hun onver zettelijke strijd, toen de Nederlandse autoriteiten hen op onrechtvaardige gronden verhinderden naar China terug te keren. SAIGON (AP-Reuter) Aan het nieuwe jaarsbestand in de Vietnamese oorlog is vandaag een einde gekomen. De Amerikaanse en geallieerde strijd krachten hebben het offensief hervat. Het 48-urige bestand heeft zich ge kenmerkt door een aantal incidentele botsingen. Onder meer heeft een Ame rikaanse mariniersafdeling een aanval ontketend om te voorkomen dat een vijandelijke strijdmacht van duizend man in de Amerikaanse stellingen in filtreerde. In de 48 uur van het bestand hebben zich totaal 150 botsingen van verschil lende aard voorgedaan. Noch het Ame rikaanse noch het Zuitvietnamese com mando wil een van de incidenten als een schending van het" bestand bestem- Het Vietnamese nationale bevrijdings front (Vietkong) heeft een bestand van een week lang bij gelegenheid van het komende Vietnamese nieuwjaar aange kondigd. De radio van het front deel de mee dat dit bestand zou duren van zeven uur plaatselijke tijd op 8 februari tot zeven uur op 15 februari. Dat is drie dagen langer dan het bestand dat reeds door de Zuidvietnamese regering en haar bondgenoten voor 't Vietnamese nieuw jaar was aangekondigd en dat 90 uur zou duren t® beginnen op 8 februsri. msmm - De Britse acrobaat Sebastian geeft een staaltje van zijn kunnen in de open lucht. Normaal werkt hij op een hoogte na» tien meter, zoals thans in het Bertram Mills Circus. Maar vanwege het nieuwe jaar is hij naar het dak van het Royal Garden Hotel geklommen, waar hij zestig meter hoog de de wereld en de straten diep onder hem op de kop ziet. gelukkig nieuwjaar met niet duur wel heerlijk

Leidse Courant | 1967 | | pagina 1