Mevr. LEE RADZWILL best geklede vrouw in '66 Mauriac maakt in Olympia tumult NIEUW BOEK OP STAPEL OVER FAMILIE KENNEDY K.V.P. veroordeelt opvatting Spellmari Protest tegen satire op bom bij Papeete Reorganisatie kan Ned. textiel nog redden Huwelijk in kille sfeer Arrestatie in Soedan na mislukte coup Voogd rekent op 3 zetels Goederen- Oecumene is bezig modewoord te worden vervoer duurder PAGINA 4 DE LEEDSE COURANT DONDERDAG 29 DECEMBER 1966 SOPHIA LOREN NEW-YORK (UPI) Me vrouw Lee Radziwill, jongere zustor van mevrouw Jacque line Kennedy, staat boven aan de lijst van 's werelds twaalf best geklede vrouwen In I960. Vcor het eerst, op de vijfde plaats staat mevrouw Lyn don B. Johnson, echtgenote van de Amerikaanse presi dent. op de lijst. Andere nieuwe gezichten zijn me vrouw Angier Biddle Duke. vrouw van de Amerikaanse ambassadeur in Madrid, me vrouw Henry Ford. actrices Sophia Loren en Lauren Bacall en de vroegere man nequin Betsy Pickering, nu mevrouw Harilaos Theodor- acopulos. De lijst ziet er als volgt uit: mevrouw Lee Radziwill-Bou. vier. echtgenote van de in Polen geboren prins" Sta- nilaus Radziwill; ria Vanderbilt; mevrouw Lyndon B. Johnson; me vrouw Alfred Gwynne Van derbilt-, voorheen Jeanne Murray uit Chicago vrouw Stavros Niarchos- Fjordactrice Sophia Loren mevrouw Angier Biddle Duke: mevrouw Henry Ford II en mevrouw Harilan Theodoracopulos wier man verbonden is aan de Natio nal Shipping and Trading Corporation. Onder andere modieus ge- j klede vrouwen die in de hall of fame zijn beland, zijn me vrouw Paley, mevrouw Loei Guinness, koningin Eliza beth van Engeland, koningin Sirikit van Thailand, de her togin van Windsor, prinses Grace van Monaco, actrice Dina Merrill, sinds kort me vrouw Cliff Robertson, en Anne Ford-McDonnell, de Wyatt Cooper, voorheen Glo- eerste mevr. Henry Ford II. LEE RADZWILL (Van onze correspondent) PARIJS Er is dinsdagavond tu mult geweest in de Parijse musichall Olympia. Niet lang, want twee minuten later was de rust hersteld. De ordever stoorder was niemand minder dan de nobelprijsdrager en lid van de Acade mie Fran?aise Francois Mauriac. Mau riac is een vurig en bijna slaafs bewon deraar van generaal De Gaulle. Kort geleden schreef hij een boek over de generaal, waarin deze als een sooro Messias werd afgeschilderd. Op het toneel stond de chanteuze Su zanne Gabriello, die een spotlied zong op De Gaulle. Wat is ons overkomen, zong ze, sedert De Gaulle zijn vleugels heeft uitgeslagen. Niemand houdt hem tegen als hij iets in zijn hoofd heeft ge zet. In een van zijn wispelturige .buien heeft hij de NATO weggejaagd om in het lege .gebouw een paar van zijn mi nisters onder te brengen, die hem als amusement hebben vergezeld naar Pa peete in de Stille Zuidzee, waar hij zijn atoombom heeft laten ploffen, die in werkelijkheid nooit geëxplodeerd is, en waar heel 't buitenland ons om uitlacht. Aanvankelijk had Mauriac op de der de rij alleen maar met de wenkbrau wen gefronst. Maar bij hem barstte de bom toen Suzanne bij Papeete was geland. Als een toeter zette hij beide handen voor de mond en riep zo hard als hij kon: „Dat is een schandaal, dat moest verboden worden, mevrou' moet het toneel verlaten". Mevrouw Mauriac die naast haar gemaal zat, probeerde hem te kalmeren en inder daad deed Mauriac weer gewoon toen het liedje uit was. Maar de fotografen die altijd en overal op de loer liggen, waren inmiddels al toegeschoten en hadden de boze Mauriac vereeuwigd. Ook Suzanne, die van het Incident niets FRANQOIS MAURIAC had gemerkt. Wat te begrijpen valt, want Mauriac heeft bijna geen stem banden meer. En men heeft moeite hem te verstaan, ook al zet hij zijn stem uit. Na afloop liet Mauriac weten, dat hij naar Olympia was gekomen om naar Adamo te luisteren en naar de acroba ten en de clowns te kijken. Met zijn protest is Mauriac „plus royalist que le roi". Iedere week wordt De Gaulle voor de Canard en chaine de eend aan de ketting, een vermaard spotblad in de rivaling genomen en nog nimmeris de Canard verboden, om dat dit in Frankrijk het begin zou wor den van revolutie. Waarschijnlijk ligt de Canard boven op het stapeltje week bladen als dat bij De Gaulle wordt neer gelegd. De Gaulle Zelf heeft humor ge noeg om humor van anderen te kunnen waarderen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De overgangsfaze waarin de Nederlandse textielindustrie zich door de internationale concurrentie en de snelle technische ontwikkeling be vindt. brengt onherroepelijk de sluiting of inkrimping van een aantal bedrijven met zich mee. Minister Bakker van Eco nomische Zaken beschouwt deze pijnlij ke ingreep als een aanpassing aan dc nieuwe omstandigheden, die onvermij delijk is. Daarbij komt dan nog, dat deze aan passing voltrekt in het kader van een snel gestegen loonniveau en een voor Nederland zeer hoge rentevoet. Een on gunstige druk op de kostprijs is daar van het gevolg, zeker wanneer daar niet een gelijkwaardige stijging van de beidsproduktiviteit tegenover staat. Concentratie en rationalisatie zijn de middelen, waarmee de textielindus trie in totaal zich waarschijnlijk uit de problemen kan helpen. In verschil lende textielsectoren is een onderzoek naar het herstel tezamen met de o heid al op gang gekomen. De aanpassingmoeilijkheden van de textiel kunnen bovendien nog vergroot worden door de steun, die de buitenland se textielindustrie van zijn overheid ont vangt. Dit gebeurt aan onrendabele be drijven, maar ook aan de bedrijven, die deze steun nodig menen te hebben voor hun reorganisatie en rationalisatie. De regering zal hiermee zeker rekening hou den. wanneer zij tot maatregelen vooi de Nederlandse textiel zou besluiten. CURIEPRELAAT MA'ANT: Voorzichtig met oordeel over Kerl van Nederland ROME Bij een beoordeling vai Nederlandse katholicisme dienen bui tenlanders erg voorzichtig te zijn. Di heeft de proprefect van de congregati voor de seminaries en universiteiten, d onlangs benoemde Fransman mgr. G. Ga ronne, woensdag gezegd in een inter view met het Vaticaanse weekblad Os servatore della Domenica. Hij gaf hier mee een waarschuwing aan die Italia nen, die al te gemakkelijk de staf bi ken over dc ontwikkelingen, die zich de Nederlandse Kerk voordoen. Mgr. Garonne vertelt in het intervi«| dat hij enkele maanden geleden Neder land heeft bezocht en getroffen „dooY de buitengewone religieuze liteit van de Kerk in dit land. Het is deze vitaliteit die minstens voo deel een verklaring vormt voc paalde reacties onder Nederlandse kathr lieken, die ons verwonderen. Mijn clusie is deze, aldus mgr. Garonne, moeten buitengewoon voorzichtig zijn onze oordelen over het Nederlandse k< tholicisme. als we vergissingen en rechtvaardigheden willen vermijden". De kardinaal voegde eraan toe dat hl, in de omgeving van Utrecht 's zondi een H. Mis had bijgewoond, die hij liturgisch vrijwel volfhaakt gevierd. ..Het heugt mij niet. het ooij ergens beter te hebben gezien- Het is goe dat te weten, wanneer men de berichte: ziet in bepaalde weekbladen over buitenlsi slgheden in de kerken van Nederland aldus kardinaal Garrone. Een volstrekt, ambtelijke proce dure in een strikt kille sfeer vormde gisteren in de Bredase strafgevangenis het huwelijk van Josef Johann Kotülla met de vriendin uit zijn jeugd Marga- rethe Adelheid Samol uit Fulda. Ook voor Kotülla, de Duitse kampbeuldie ter dood werd ver oordeeld maar dank zij gratie het gevangenisjleven heeft weten te rekken, was deze echtverbintenis niet meer dan een formaliteit. Hij is katholiek en na de oorlog ge scheiden van zijn eerste vrouw. In de gevangenis kreeg hij sindsdien de enige troost van Margarethe Samol, die hem geregeld opzocht en van wie hij brieven ontving. De echtelieden hebben gisteren voor het eerst sinds liun jeugd sikaar gezien zonder tralies tussen hen in. Aan mevrouw Kotülla- Samol is toegestaan de komende vier dagen haar man dagelijks te bezoeken. Behalve het menselijke aspect is haar enige uitzicht in deze platonische liefde het recht op weduioenuitkering van de Duitse staat na eventueel over lijden van Kotülla. De foto toont haar naast de gevangenisdirecteur A. R. Beens, die als getuige op trad. Mevrouw Kotülla speelt on wennig met de trouwring, die haar kort voordien aan de vinger was geschoven. KARTOEM (Reuter) De politie heeft in Soedan een aantal communis tische voormannen gearresteerd nadat het leger een staatsgreep door lagere officieren had verijdeld. Een van de gearresteerden, de secre taris-generaal van de communistische partij Abdel Khalif Mahgoeb, heeft ech ter ontkend dat zijn partij iets met de staatsgreep uitstaande heeft gehad. Welingelichte militaire kringen klaarden dat een jeugdige tweede-luite nant, die de leiding over de rekruten had, de staatsgreep had georganiseerd. Hij gaf zijn rekruten opdracht het pa leis, 't radiostation en de bruggen te bezetten en ging toen naar bed. Hij werd op zijn kamer gearresteerd, be kende en zette daarna zijn slaap voort. Ex-B.P.'er met eigen lijst LONDEN (UPI) Ook in Engeland zal volgend jaar een boek over de fa milie Kennedy verschijnen dat stof zal doen opwaaien. De vroegere diploma tieke correspondent George Bilainkin zal daarin het beleid verdedigen van Joseph P. Kennedy vader van de ver- ioorde president, die van 1938 tot 1940 ambassadeur in Londen is geweest. Kennedy is in Engeland sterk aange vallen omdat hij zou hebben voorspeld dat de nazi's Engeland zouden verslaan. Hij had er bij president Roosevelt op angedrongen Engeland geen hulp te bieden. De schrijver meent dat sinds dien in Engeland een lastercampagne tegen Kennedy sr. is gevoerd. Hij wil bewijzen dat Kennedy nooit pro-Duits geweest. Arthur. M. Schlesinger jr., een van de naast medewerkers van de president en schrijver van het befaamde boek „De Duizend Dagen", heeft mevrouw Kennedy in bescherming genomen naar aanleiding van de controverse om het boek van William Manchester. Hij had rouw Kennedy kort na de dood van haar man gezgd, dat ze haar ervaringen Manchester moest meedelen, dat iets moest verzwijgen, en dat ze, sprekend met Manchester en hem, de stof leverde voor de historici van de vol gende eeuw. De verhouding van man en vrouw, zelfs als het gaat om een presi dent, aldus de historicus Schlesinger, is een privé-zaak, van belang voor de his toricus van later, zoals mevrouw Kenne dy erkende toen ze haar herinneringen aan de tragische dagen ging rangschik ken. Maar het is niet van direct belang voor de historicus die tijdens haar leven schrijft. Inmiddels heeft de Chicago Daily News dat Johnsons archief brieven be vat van mevrouw Kennedy waarin haar dank staat uitgedrukt voor diens be zorgdheid en meeleven in de periode na de aanslag. Manchester beschuldigt Johnson in zijn boek over de aanslag van botheid aan boord van het presiden tiële vliegtuig op de terugtocht van Dal las naar Washington. wat zich rond zijn familie afspeelt dartelt John Kennedy jr. zee rond. Hij is er met zijn moeder en zijn zusje Caroline op vakantie. Kardinaal tot katholieke onderwijzers Tot de meest geziene geschenken op de Genefo, de Aziatische Olym pische Spelen die in Bangkok, de hoofdstad van Thailand zijn gehou den, behoorden portretten en wer ken van Mao. De Vietnamese scherpschutter Tran Oanh ren zijn Laotiaanse collega Manivone Chantliaaath (naast hem), die in de- strijd tegen de Amerikanen werden gewond, bekijken een grote foto (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Quay (Verkeer en Waterstaat) heeft gisteren in de Eerste Kamer meegedeeld, dat 't beroepsgoederenvervoer met ingang van 2 januari aanstaande de maximale tarie- en met 6 procent mag verhogen. De heer De Quay zei dit bij de dis cussie over de verhoging van de motor rijtuigenbelasting ten behoeve van het rijkswegenfonds. Minister De Quay meende dat van deze verhoging geen merkbare invlied te verwachten is op de concurrentiepositie van het Neder landse beroepsgoederenvervoer ten op zichte van het buitenland. (Van t DEN IIAAG Ex-boer P. Voogd, die enige weken geleden bedankte als lid j van de Boerenpartij en als onafhanke lijk politicus in de Tweede Kamer bleef zitten, komt tijdens de verkiezin- j gen met een eigen lijst uit. Hij treedt tevens op als lijstaanvoerder van de Ujst-Voogd. Wie de overige kandidaten I zijn is niet bekend. Wel heeft de heer Voogd laten weten, dat hij op zeker drie zetels in de nieuwe Tweede Kamer Intussen heeft weer een Boerenpar tijlid bedankt: de heer A. van de San- de te Oiaterwijk, voorzitter van de Boe renpartij-fractie in de Provinciale Sta ten van Noord-Brabant en tevens voor zitter van de gewestelijke afdeling van deze partij. Reden voor dit bedanken is het feit, dat de heer Van de Sande het niet eens is met het beleid van het BP- hoofdbestuur. Concilieberaad over katholieke school gewenst ARNHEM (KNP) In een toespraak tot het Katholiek Onderwijzers Verbond heeft kardinaal Alfrink gezegd, dat wij ons goed moeten bedenken voor we de katholieke school prijsgeven. Dit kan ge beuren indien „we in een verantwoorde bestudering tot de conclusie gekomen zijn, dat dit voor de kerk beter is. En deze conclusie ligt niet zo voor de hand". De kardinaal verzocht het Verbond, een degelijk rapport over deze kwestie te maken en bij de concilleleiding op tafel te leggen. ..Wij moeten ons realiseren, aldus de kardinaal, dat de vraag naar de waarde van de katholieke school zeer afhankelijk is van de plaatselijke situatie, welke van land tot land kan verschillen. In Neder land hebben we een situatie, die nergens anders bestaat. Wanneer men die prijs wil geven, zal men zich wel moeten rea liseren wat men prijs geeft". Het is niet voldoende, aldus de kardi naal, de bezwaren die aan de katholieke school vastzitten breed uit te meten. Het gaat om een principiële vraag. Ouders die de katholieke opvoeding van hun kinde ren wensen moeten de mogelijkheid heb ben voor hun kinderen een katholieke school te kiezen. De keuze van de school is niet een recht van de staat maar een recht van de ouders. De kardinaal vroeg zich af. of de be zwaren die tegen de katholieke school worden ingebracht wel zo reëel zijn. Zin spelend op het bezwaar van een ghetto- mentalitelt zei hij: „Zijn wij katholieken slechtere volksgenoten dan niet-katholie- ken? Het doel van een katholieke school moet zijn, de jeugdige mens op te voeden tot katholieke Nederlander. Als men de mogelijkheid van beide elementen ont kent maakt men zich schuldig aan een zeer funeste discriminatie". Zich afvragend of men de katholieke school wellicht moest prijsgeven om oecumenische motieven, zei de kardinaal: „Als men op deze vraag een gefundeerd antwoord wil geven, zal men zich moeten bezinnen op het wezen van de oecumene en op hetgeen het decreet van het con cilie daarover zegt. Oecumene is bezig een modewoord te worden. En het is bijzonder spijtig_ dat men de diepe zin van dit woord en van deze zaak uitholt door het te gebruiken voor allerlei experimenten, die in feite weinig oecu menisch zijn. Oecumene is het zoeken naar de eenheid; niet het suggereren van een eenheid, die er niet is". De kardinaal besloot met te zeggen, dat de katholieke school ook in oecumenisch opzicht een taak heeft te vervullen. ADVERTENTIE NEEM EEN OUWE OP HET NIEUWE Ook op Oudejaarsavond Oude De Kuyper, de feestelijke borrel. Oude De Kuyper, een kwaliteit die klinkt als een klok. Symposium toepassing rekentechnieken Het symposium over toepassing van rekentechnieken dat op vrijdag 13 janu ari ter gelegenheid van het 25ste lustrum van de Delftse t.h. wordt gehouden zal een zo universeel mogelijk karakter krij- I gen doordat bijna alle afdelingen van de I t.h. erbij betrokken worden. Het sym posium begint met drie algemene voor- I drachten verzorgd door hoogleraren van de afdeling der algemene wetenschappen l van de t.h. en daarna volgen er voor drachten over de toepassing van reken technieken op verschillende technische onderafdelingen. Het algemeen gedeelte omvat o.m. een lezing over „Het rekenen in de oude wereld en in het oude Delft" door prof. dr. H. R. J. A. Duparc. over „De nieuwe wereld en het rekenen" door prof. dr. ir. W. L. van der Poel en een lezing over „Het rekenen in het nieuwe Delft" door prof. dr. E. van Spiegel, •s Middags komen de gespecialiseerde onderdelen aan bod. die voornamelijk bedoeld zijn voor afgestudeerden van een bepaalde faculteit. De lezingen over de rekenmethodieken worden toegelicht met demonstraties van het gebruik van reken machines in de verschillende laboratoria en tekenzalen. Er zullen onder meer demonstraties gegeven worden in de afdeling voor vliegtuigbouwkunde. kern fysica en toegepaste natuurkunde. De lezingen worden gehouden ln de nieuwe aula van de t.h. ..Oorlog Vietnam rechtvaardig" Kamer betreurt hervatting bombardementen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ook de KVP-Twcede Kamerfractie heeft gisteren de opvat tingen van de Amerikaanse kardinaal Spellnian over de oorlog in Vietnam scherp veroordeeld. De kardinaal, die als Amerikaans legerbisschop tijdens de kerstdagen een reis langs de Ame rikaanse troepen in Vietnam maakte, heeft daar laten weten, dat deze oorlog noodzakelijk is om de beschaving ip Azië tc redden. De KVP-Tweede-Kamcr fractie betreurt deze opvatting zeer. zo liet mr. P. Biaisse gistermiddag weten en zij distantieert zich van dergelijke uitspraken. Minister Luns van Buiten landse /aken viel hem gisteravond in zijn antwoord nadrukkelijk bij. De Tweede Kamer liet het overigens niet bij déze scherpe verwijten aan het adres van één persoon. Men betreurde eensgezind, dat de Amerikanen de bom bardementen op Noord-Vietnamese ste den na de kerstdagen opnieuw hervat hadden, waarbij nadrukkelijk het ver oorzaken van leed aan de burgerbevol king werd veroordeeld. Ook deze uit spraken onderschreef de minister van Buitenlandse Zaken. „De regering betreur het dat de Amerikanen zich genoodzaakt meenden te zien de bombardementen te hervatten. Zij brengen 't risico met zich mee van verharding van de tegenstan der en daardoor van een verscherping van het conflict", zo stelde hij vast. „De Nederlandse regering zal niet na laten de Verenigde Staten te benaderen en hen op de hoogte te brengen van i'- begrijpelijke en verontruste zorg vJ het Nederlands parlement", aldus c< minister, die de PSP en de PvdA vel der moest antwoorden geen bevoefï oordeel te hebben of de bombardemes* ten werkelijk zo noodzakelijk zijn o| de door de Amerikanen gestelde doa einden na te streven. Ook wist hij niel af over communistische stappen om zo| der voorafgaande voorwaarden tot orji derhandelingen te komen. Hij ontkenci verder, dat Amerika aan Nederland n| litaire hulp voor Vietnam gevraagd hal Overigens overweegt de regering ol dergelijke hulp niet te geven. Wel vj zij op humanitaire basis blijven helpea De Tweede Kamer kreeg over q strijd in Vietnam nog een motie, do de socialist Ruygers ingedind, ter b oordeling. Daarin werd de regering ve zocht er bij de Verenigde Staten op aa te dringen alles na te laten, dat de vr despogingen van secretaris-generaal C Thant zou doen mislukken. De ministi ontried de Kamer deze motie. De mol zou vandaag aan de orde komen. De commissie Buitenland zal ondc- zoeken of de Kamer een volledig Vi« nam debat kan houden. Daarmee krei de leraar dr. Bouman uit Goes antwoo op zijn verzoekschrift, dat door i groot aantal Nederlanders onderteki Kosyg LONDEN (UPI) Premier Alexej K sygln van de Sovjet-Unie zal var 13 fyebruari een bezoek aan Engeiai Het bezoek van Kosygin geschiedt uitnodiging van premier Wilson van I geland, die in februari 'n bezoek a de Russische hoofdstad bracht.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 4