S)eCcidscSon^ant HUGO CLAUS Reg terug IN SEPTEMBER WEER NAARV.S. isseur Erik Vos uit Amerika Jan Schmitz naar Pools festival neemt Conscience en Vlamingen op de hak Als krenten uitdelen bij het Lieverdje CITY Automatiek Minister wacht op beslissing artsen DOKTERS VOORBEREID Grand Gala du Teenager '66 „Ossekars onder veel bijval uitgereikt Muziek klonk van 2 podia „Top-twintig van de tv Kranten vooraan bij reclame-t.v. PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 29 DECEMBER I960 Ruimte voor onze jeugd en jongeren "F EN punt van het K.V.P.-verkiezings- program dat we! gedoemd zal zijn in de komende campagne om Kamerzetels in de schaduw van andere zaken te blijven verkeren, is de zorg voor de jongere generatie. Het program pleit voor een juniorstatuut in het bedrijfsleven, voor vormingsmogelijkheden conform aanleg, begaafdheid en belangstelling, voor invoering van leer- en vormings plicht ten behoeve van jeugdige werk nemers. voor zo n dynamisch beleid dat de jongere generatie meer kans krijgt een haar geëigende verantwoordelijkheid te dragen in de opbouw van de Nederlandse samenleving, een slagvaardiger aandacht bij de overheid voor sport en lichamelijke vorming en dan tenslotte „een op de plaatselijke behoefte afgestemde hulp aan jongeren voor hun eigen uitings mogelijkheden vorming en recreatie". Wat het vérkiezingsprogram van de Katholieke Volkspartij nu precies onder het laatste punt (door ons letterlijk ge citeerd) verstaat, weten we niet, maar naar onze opvatting is het een van de meest urgente jeugd- en jongeren- problemen. Vorming in het bedrijf is belangrijk, vorming in de vrije tijd na school en werk in speciaal op sport of cultuur gerichte activiteiten nog belang rijker; maar het allerbelangrijkste vin den we dat de jonge generatie ook ruimte en gelegenheid heeft om. werkend met eigen vleugelen, haar vrije tijd goed te besteden. "TEN van de vervelende gevolgen van ^-J woningnood en huisvestingsprobleem is. dat onze jeugd binnenshuis weinig of geen gelegenheid heeft voor het uitleven van verschillende hobby's en vormings mogelijkheden. Er zijn gezinnen die wat die betreft door gebrek aan ruimte wel gedwongen zijn om de televisie tot een „alfa én oméga" voor ontspanning en vorming binnenshuis te proclameren. Dus dan maar voor het schone doel de deur uit en de straat op? De tragiek onze moderne samenleving wil helaas, dat vooral in dichtbevolkte stedelijke centra (waaronder we niet alleen de grootstad verstaan) de mogelijkheden voor de jeugd om op eigen iniatief recreatie te vinden buitenshuis al niet veel groter zijn dan daar binnen. Want welke kwaliteiten onze moderne stadsplanning ook moge hebben, wat de jongeren betreft is men slechts heel matig erin geslaagd de woonplaats leef baar te maken. Bij onze huizen wordt het groen zelfs bij herbouw in de stadscentra niet vergeten. Er worden fraaie tuinen en plantsoenen aangelegd, maar wanneer oég, oor en neus van de ouderen daardoor veel genoegen wordt bereid, de jongens en meisjes tussen de 8 en 15 jaar hebben er te weinig gelegen heid om zich echt uit te leven; er wordt hun te veel verboden en al in grootvaders tijd konden mooie paden, gezellige ban ken en een mooi uitzicht de speelgrage jeugd niet veel langer dan een kwartier plezier doen. WAT in de moderne Nederlandse steden bouw te schaars uitgedeeld werd. dat zijn de echte speelparken. waar men kan ravotten ballen en rovertje spelen zon der op elke heester en elk stukje gras te moeten letten. We kennen gemeenten in Nederland waar men bij nader inzien besloten heeft door de vingers te zien dat de jeugd een wat minder scrupuleus gebruik van park en plantsoen maakt dan aanvankelijk in de bedoeling heeft gelegen. Maar elders handhaven gemeentelijke diensten stren ge normen en daar komt de jeugd echter speelruimte te kort. Daarom hopen we dat wanneer het K.V.P.-programma in dit verband over .eigen uitingsmogelijkheden" spreekt, ook hieraan gedacht wordt. Want naast de mogelijkheden tot sportieve en culturele vorming in georganiseerd verband heeft de Jeugd vrije ruimte nodig. En dan een ruimte waar veel mag en maar weinig verboden is. heid op emotioneel gebied; hier zijn het tenslotte allemaal maar Nederlanders. Het publiek in de Verenigde Staten is veel meer gewend aan de televisie dan aan het toneel. Het lijkt wel of toneel in Amerika een nieuwere kunst is dan bijvoorbeeld in Nederland". SCHIPHOL (ANP) De toneelregis- Over zijn plannen voor de nabije toe- Mar Erik Vos is na Ma vorblijt van 1': wüd. hi) niet veel zeggen. „Et zijn wel onderhandelingen gevoerd over Jaar In Amerika gisteren samen mei rijn ea„ „,euw pn)Ject. maar daar kan ,t be. vrouw en twee kinderen op Schiphol in ter nog niets over zeggen". Terug naar ons land teruggekeerd. Hij heeft inmid- ..Arena" gaat hij in geen geval nu dels een nieuwe uitnodiging van het ,0a!8 h" "'"rukte, de vrijheid heeft gekozen. De onderhandelingen over Stanford Keperlorw irhealr»on. San de opvoeri„g van „Prometheus" tijdens Francisco aanvaard om er in september 1 het Holland Festival zijn ook nog niet afgesloten. Ik.ben er al bijna twee jaar weer te komen regisseVeji. Erik Vos, die artistiek directeur en re gisseur is geweest bij de toneelgroep ,,De Nieuwe Komedie-Arena", vertrok in de zomer van het vorig jaar op uitnodi ging van het Stanford Repertory Theatre naar Amerika om er in San Francisco en in Pittsburgh Scapin, Prometheus, werken van Harold Pinter, Bertold Brecht en van de Pool Slawomir Mrozek te regisseren. Hij kreeg er lovende kri tieken benevens uitnodigingen voor re gies in New 3ork, Los Angeles en San Francisco. Over Amerika zei hij: „Er is een dynamische ontwikkeling, ook op toneel gebied. New York is voor het toneel een dodende stad geworden, vooral door de commercie. Niemand durft er iets te ris keren. Er worden dan ook vele nieuwe gezelschappen opgericht buiten New York". Het regisseren in de V.S. is een hele ervaring vertelde hij, vooral doordat zo wel spelers als publiek verschillen van het Nederlandse. „De spelers zijn zeker voor 70 procent van Joodse af komst en het zijn bijna allemaal emi granten uit alle delen van de wereld. Daardoor heb je er een rijke gevarieerd- (Van onze muziekredactie) DEN HAAG De Haagse organist Jan Schmitz is uitgenodigd doei te nemen aan het Poolse Orgelfestival 1967, te organi seren in de kathedralen te Oliwa en Kamien Pomorski. In de eerste kerk treedt hij op de vierde juli, in de tweede Het orgel te Oliwa, één der grootste van Europa, is elektrisch en bezit 5 manualen met 6 combinaties, en meer dan 100 stem men; dat van Kamien Pomorski is me chanisch, heeft 3 manualen en 2 com binaties. Zéér waarschijnlijk worden beide reci tals, die uitsluit» id orgelmuziek moeten bevatten, per radio uitgezonden. Jan Schmitz zal behalve aan de klas sieke en moderne Nederlandse toonkunst ook aandacht schenken- aan de oude en hedendaagse Poolse componisten, die zich in him scheppende arbeid met het orgel hebben beziggehouden: en dat zijn er, ook wat de hedendaagse muziek betreft, rilet weinig. Naar ons werd meegedeeld ligt het in de bedoeling van Jan Schmitz beide program ma's vóór zijn tournee in Polen, te s-Gra- venhage uit te voeren. Romanprijsvraag Ned. Boekenclub DEN HAAG Eind 1964 heeft de Nederlandse Boekenclub een romanprijs vraag; uitgeschreven, waarop 63 inzen dingen binnenkwamen. De jury heeft thans vier manuscripten bekroond, elk met een geldprijs van f 5.000. Bij ope ning der naambriefjes bleken de romans geschreven te zijn door Kathinka Lan- noy, Egmond aan Zee; André Peters, Den Haag; Gé Verhoog, Beverwijk en Philippe Wouters, Brussel. bezig' en sinds enkéle maanden heb ik er druk over gecorrespondeerd met de heer Den Daas, maar er is nog niets zeker. Ik zou graag zien dat „Prome theus" tijdens het Holland Festival in Carré werd opgevoeiyl en men heeft mij voordat ik uit Amerika vertrok ook ver zekerd, dat men prioriteit zou geven aan dit plan, maar ik heb inmiddels het ge voel gekregen, dat de leiding van het Holland Festival niet zo gek Is op to- „GOUDLAND show met wat bittere moraal ANTWERPEN Na Thyestes ging dit jaar het tweede toneelstuk van Hugo Claus „Goudland" te Antwerpen in première. Het is een wonderlijke „show" zo werd dit aangekondigd geworden, die evenwel niet het niveau van Thyestes haalde. Wie nog met een Claus van „Suiker" of „Een bruid in de morgen" in zijn hoofd zit, ontmoet in Goudland wel een heel andere Claus. De auteur vertelde ons van zijn voorliefde in de laatste tijd, om in oude stoffen te wroeten. Dat is niet zo won derlijk bij een man, die bordevol rancunes zit tegen het verleden, dat het heden, waar hij geen vrede mee In dit staartje zit het gif, dat men in het hele stuk al kon proeven. Nu moet men niet denken dat alle Vlamingen als briesende leeuwen zullen reageren op de kritiek van Claus. Daarvoor bleef alles ondanks de toch wel, oorspronkelijke verwerking van Consciences gegeven, allemaal te lief en te aardig. Het had iets in krenten uitdelen bij het Lieverdje. Dat „Lieverdje" was b|j de uitvoering het levensgrote bronzen beeld van Conscience, dat af en toe tot leven kwam en het toneel opwandelde in de persoon van Robert Marcel. Dat was een aardige vondst om vanaf het proscenium de oor spronkelijke autur van Goudland het spel te laten begeleiden. Vanuit zijn bronzen gedaanten leest hij voor. komt (morali serende) adviezen geven op het toneel en rookt intussen zijn sigaar, onder het genot van een (bronzen) kop koffie. Voor Claus een geestige vorm om Con- ce zelf vriendelijk op de hak te nemen. Hij leeft en herschrijft Goudland met de mentale instelling van deze tijd. Een instelling, die misschien meer Hol lands dan Vlaams is. waarmee hij de Vlaamse zelfwerkzaamheid graag vrien delijk om de oren wil slaan. Hij doet dat met een vormgeving, die tegen de musi- cal-,.show" aanhangt, maar het juist niet het ook niet wil zijn. (De liedjes Frans Sens zijn slecht; jeugdbewe gingmelodietjes. zoals de Rode Valken ln Vlaanderen ze zingen, en die rieken naar Hitierjugend liedjes.) Daardoor ontstaat er een frictie tussen vorm en vormge ving waardoor de bedoelingen van Claus noch bq Den Ollander noch bij de Vla. ming helemaal overkomen. TWEE NATIONALE C's ADVERTENTIE Een geslaagdé Jaarwisseling CROQUETTEN, BITTERBALLEN en diverse SALADES BREESTRAAT 43 TELEFOON 26223 Ilugo zegt zelf van z|jn grote grap met Hendrik; „Ik geloof niet dat deze Vla mingen zo braaf en liefderijk waren, als ze door u, meester Conscience, geschil derd werden. Want ik meen dat door een soort onbewust middelmatigheidsgevoel. ,u ons dingen hebt geopenbaard, die u zelf waarschijnijlk nooit hebt vermoed. Dat opgeschroefde nationalisme van tijd heeft misschien iets lachwekkends kinderlijks, maar we zien toch daarin al de kiemen van een krankzinnigheid een hartstocht, die nu nog altijd goede Vlaanderen beroeren. Daarom kr|jgt het Vlaamse racisme en die „nare vreemde burgerlijke mentaliteit var beroep op God. Die steeds aan de z|jde der Vlamingen zou staan", niet ongezou ten. maar pikant gezouten voor de broek, „Meester", zegt Claus, „Ik heb altijd een groot respect voor u gehad; omdat u al deze kwalijke begrippen tot. treemdfe" MterwerèM heeft 'kuhnen op roepen, zoals die van een marionetten theater. waar men toch in gelooft, hoe dan ook". MENSELIJKE MARIONETTEN De Poesjenellenkelder van Antwerpen was b|j de première de koninklijke Ne derlandse schouwburg. Paul Ivo had ei geestige decors geplaatst en Walter Tillemans had er, duidelijk met plezier, menselijke marionetten in gezet. Claus schreef er een serie taferelen, die de heeft, voor een. groot deel maakte. Zocht hij in Thyes tes de stof bij Seneca, nu bleef hij dichter bij huis: in Vlaanderen ten tijde van de goldrush naar Amerika, gezien door de ogen van Hendrik Conscience. Hij laat een stel „brave" Vlaamse „leeuwen" nog eens de reis naar Californië maken, en reist zelf mee in de tekst, als een provo, gestoken in de kleding van een Tijl Uilespiegel. Het is dan ook niet zo vreemd op het eind van het stuk te vernemen van de zingende acteurs „Het enige Goudland is Moeder Vlaanderen, als ge maar godsvruchtig, eergierig, kuis eft werkzaam zijt." langdradigheid van Conscience vaak handhaven, maar op de juiste momen ten weer doorbreken door geestige avon turen. Conscience was een rasverteller. Claus is een rastoneelschrijver. De dub bele C. komt dikwijls tot lachwekkende combinaties, omdat Claus van Conscience een „sad-movie" maakt. „De bleekscheet Victor Roozeman" en „het Boerke Donatus Kwik" z|Jn de hoofd figuren van de Antwerpse Wal of op het schip Jonas, in San Francisco en op de gouddelver8tocbten. Er wordt vernuftig, soms wat primitief, gewerkt met aardige diapositieven, die 't achter doek vervangen. In de sfeer van de ouderwetse cowboyfilm gooi- en smijtwerk inclusief - zijn Martin van Zundert en Bernard Verheyden verruk kelijke wezens, die af en toe door Conscience zelf geassisteerd worden om „zijn" avonturen waar te maken. Hij predikt daarbij een moraal met een dubbele bodem: althans dat maakt Claus wel duidelijk: „Foei, dat zijn slechte gedachten, zo staan ze niet ln mijn boeken". Lady Jane, goed getekend door Hilde Uitterlinden en een warmbloedige com mandante van de Mexicanen van Yolan- de Markey, Pardoes door Walter Claes- sens en Klondyke Sam (Jan Declln), geassisteerd door gouden Indianen en Mexicanen maken er een „Wild-West" van, zoals Claus nodig heeft om zijn giftige pijlen af te schieten. Zelfs dieren spelen hun rolletje mee. Het aardige is, dat via een zaaldeur het toneel verplaatst wordt tot in de zaal. We vrezen echter dat het stuk voor de Noordnederlanders niet „scherp en problematisch genoeg" gesteld is, omdat de verpakking van de satirische toon te mild-zuidelijk is. Dat zal dan meer een compliment voor Claus dan voor het Nederlandse publiek z|jn. TIJL UYLENSPIEGEL De „Goudland"-show werd door Claus op verzoek geschreven. Ze was al aangekondigd toen hij nog met het schrijven moest beginnen. Daarom hopen we dat hq er nog een keer kri tisch doorheen gaat met het snoeimes, waardoor het stuk aan vaart zal win nen. Of hij er tijd voor heeft? Momen teel werkt hij aan een tweede Tijl Uylenspiegel (het stuk zal spelen in 1985), Tijl Uylenspiegel als provo, zo als hij ons vertelde. Bovendien werkt hij aan „Leven en werk van Roelandt" en een film, die hij als scenarioschrijver en regisseur samen met Jan Vrijman gaat NEDERLAND I NTS: 19.00 uur: Nieuws in het kort. 19.01 uur: Pipo de clown. 19.05 uur: De Verrekijker, jeugdjournaal. 19.15 uur: Van gewest tot ge west, actualiteitenpro gramma. 19.35 uur: Mensen in de sport, documentair progr. 20.00 uur: Journaal. KRO: 20.20 uur: De familie Schimek, klucht. 22.10 uur: Brandpunt, actualitei tenprogramma. NTS: 22.20 uur: Tweede journaal. KRO: 22.25 uur: Brandpunt (vervolg). 22.45 uur: Sluiting. NEDERLAND II NTS: 20.00 uur: Nieuws in het kort. AVRO: 20.01 uur: Run, Buddy, run, tv-8erie. 20.25 uur: W(j willen wel es we ten. discussie. TROS: HILVERSUM II AVRO: 20.05—21.05 uur: Salzburger Festspiele. 21.35—22.40 uur: Salzburger Festspiele. (vervolg). 23.00—28.55 uur: Salzburger Festspiele. (vervolg). 21.05 uur: M|jn oom van Mar». tv-serie. 21.31 uur: Reacties op Uw teke ningen en schilderijen. 21.36 uur: Jack Chandu bespreekt Uw handschrift. 21.41 uur: Laurel en Hardy, film. 21.46 uur: Zeg niet dat ik geluk kig ben, amusements programma. 22.03 uur: Onze beste wensen. NTS: 22.05 uur: Tweede journaal. 22.10 nor: Sluiting. RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM n: 7. 8. 11, 13, 16„ 18, 20, 22.40, 23.55. Erik Vos op Schiphol, met echtgenote Inez van Dütlemen en hun twee kinderen. HILVERSUM I NCRV: 22.10—20.35 uur: De familie Leenhouts, hoorspel. 20.35—22.15 uur: Oratorium „The Kingdom". 22.45—23.15 uur: Cyclus orgelwerken van Max Reger. 12.40 Actualiteiten, 12.50 Platennleuws, U.oo Zingening: Uedjesprogr., 14.00 Muziek kent geen grenzen. 14.40 The Edinburgh Glee HEDENAVOND Club, zang, 15.00 Pizzicato: gevar. muzlek- HILVERSUM I NCRV: 18.10 Sportrubrlek, programma, 17.00 Coda: licht muziekprogr. 18.30 Halte^ progr ai vnnr Hpn"r" "n tn"*n" "lek' 19S45U Pmtje^UUSO HILVERSUM II VARA: 7.00 Nieuws Licht gevar.' platenprogr., 20.10 De ocjitendgymn,, J;23_Gram Radioprogramma twintigers. 19.00 v°°r tieners en twens, weerpraatje, 19.10 Radlokr 19.30 Klass. piar familie dom, modern oratorium, uitgevoerd door het boston en solist: mod. muziek, 10.00 Gram., Utrechts symfonie-o 8 j5 Scala: i Gesproken brief, 19.05 Sltér: radiotijd- Salzburger Festspiele opera (21.05—21.35 Land der i S'orT'iTjo van"huïs /oor de leng. ■ek, 19.45 Gram. muziek, 19.55 Kerk aanwinsten, 17.45 Actualiteiten, dichtbij: AVRO: 20.00 Nieuws, 20.05 „tt ttt - - - -- wtt.versUM iii avro: 9.00 Nieuws en il., 9.05 Vrolijk platenprogramma, 10.0( 22.50 Actualitelter Godoenoff, opera (vervolg), 23.55 iuitenl. persoverzicht, 13.05 Gevarlec 18.03 v.d. Platenprogr., 14.00 Nieuws, 14.02 Buitenlands 0.02 Arbeldsvitamini vpro: 12.00 Nieuws, 12.02 Buitenlands per: rzlcht, 12.05 Een uurtje Frans, 13.00 Nw - 18.00 Nieuw BRUSSEL N soldaten, 18.3 19.00 Nieuws, klanken, 20.00 Concert. 22.00 radiomagazine, icht, 14.05 De Top Tien; AVRO: 16.02 Gevar. platenprogr., 16.30 Gram., Nieuws, actual., 17.05—18.00 Pop-Arty. BRUSSEL Ned. - Nieuws. 12.03 Gevar. VRIJDAG HILVERSUM I KRO: 7.00 Nieuws, 7.10 muziek, 12.48 Midnight rhapsody, 13.00"'Nws, Meditatie, 7.15 Gram. muziek, (7.30 Nieuws), 13.20 Tafelmuzlek, 14.00 Nieuws, 14.03 Licht 8.30 Nieuws, casim 9.35 Waterstanden, muziek, 15.30 n (gr), 16.09 Lichte i ihconcert (gr), Nieuws, 15.03 12.27 Voor land- en i maken onder de titel „De drie soldaten". Goudland is een stuk voor een ge noeglijke avond. Claus heeft in zijn op zet die genoeglijkheid niet voorop gezet. Hij bereikt daardoor niet wat hij wil, maar bezorgt ons wel een prettige avond toneel, dat niet al te pijnlijk tegen onze en de Vlaamse schenen schopt. Het progftnnnidboekje bevat een gram mofoonplaatje, waarop uitgesproken de beide beste liederen, die de charme van een musical benaderen, niet z|jn opge nomen. Tot 9 januari blijft de voorstelling in Antwerpen. Alleen op 3 januari wordt de serie onderbroken voor de Neder landse première in Eindhoven. H. E. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Op de spoedvergade ring van de landelijke huisartsenvereni ging in het Kurhaus te Scheveningen is gisteren geen besluit gevallen ln 't filet huisartsen-ziekenfondsen. Minister Veldkamp, die maatregelen had aangekon digd b|j mislukken, heeft erin toege stemd om voor h|j een beslissing neemt het resultaat af te wachten van de algemene ledenvergadering, die vrijdag om 19 uur in Utrecht wordt ge houden. Zijn „point of no return", dat hij dins dagavond stelde op gisteravond 10 heeft h|j dus laten varen. De minister wil zaterdagochtend schriftelijk van het besluit van de vergadering van vrijdag avond op de hoogte worden gesteld, zowel van de zijde van het L.H.V. als het G.O.Z. De spoedbijeenkomst in het Kurhaus duurde van ongeveer kwart voor vijf tot ongeveer half negen. Voor een beslis sing te nemen wil men eerst de afde lingen in het land informeren, zodat vrijdagavond een verantwoorde beslis sing kan worden genomen. Inmiddels is aan alle Kamerleden een brief gezonden. Daarin worden de be zwaren van de huisartsen uiteen gezet de Interpretatie die de minister aan het rapport van de commissie-Van der Toneelgroep Studio geeft op donderdag 5 januari 1967 in 't Studiotheater „De Brakke Grond" te Amsterdam de pre mière van „Het kleine theater" van Federico Garcia Lorca. Onder deze titel worden zes eenakters gespeeld. SCHEVENINGEN. De Haagse „Golden Earrings" kunnen opnieuw een trofee aan hun uitgebreide pr|Jzenkaat toevoegen. Kregen zij eerder dit jaar reed» een „Gouden Gerbra", twee zil veren platen en een (helaas weer her roepen) Edison, gisteravond werden z|J in het Casino te Scheveningen onder scheiden met een „Ossekar" voor hun verdiensten op beatgebled ln het afge lopen jaar. Met hen werden ook „The Motions", die tijdens het programma verstek lieten gaan en de Amsterdamse „Outsiders" onderschelden. De „Ossekar" voor de beste vocale artieste ging naar Karin Kent. terwijl Ramses Shaffy een extra-„Ossekar" kreeg aangeboden. Het geheel vond plaats tijdens het „Grand Gala du Teen ager", dat georganiseerd werd door de heer Chef van Nierop directeur van de Internationale Artiesten Combinatie en het organisatiebureau Jacques Senf. De avond begon met een optreden van „Roek Williams and the Fighting Cats", die bewezen tot de beste bühne- orkesten van Nederland te moeten wor den gerekend. Als charmant intermezzo trad 't Haagse zangeresje Lysette voor het voetlicht, die nog steeds een grootse belofte voor de nabije toekomst inhoudt. Hierna traden achtereenvolgens „Groo- vy's" (winnaars van het onlangs be sloten beat- en surfconcours), „Shoes", „Jay-Jay's (nieuwe samenstelling) en „Outsiders" op. Rond elf uur was het grote moment van de uitreiking van de „Ossekars" aangebroken. De heer Van Nierop nam dit deel van de „plechtig heid" voor zijn rekening, waarna hij het muzikale woord gaf aan „The Gol den Earrings", ook in de gewijzigde samenstelling een toporkest van for- Delft werd vertegenwoordigd door de „Tee-Set", die onlangs met hun eerste elpee „Emotion" op de beatmarkt kwa men. Vervolgens gaven topgroepen als „Sandy Coast". „Les Cruches", „Hu and the Hilltops" met „The Hilltops Girls", „The Haigs", „The Incrowd", „The Jets" en Rob Hoeke's R. B.- Group hun muzikale kunnen ten beste. „Q 65" en „Clungels" lieten het afweten, waarbij de een zeker niet voor de an der onderdeed. Dat is dan ook de groot ste verdienste van de artiesten: niet één groep probeerde de ander „er uit te spelen", hetgeen bij betaald optreden dikwijls wel het geval is. De verschillende groepen werden af gewisseld door enkele modeshows, waar bij de verschillende modellen ontwor pen door Ton Verheugen dikwijls de lachlust van het ruim duizendkoppige publiek opwekten. Dat geldt overigens niet voor de or ganisatie, want die was bijna perfect, ook al door het effectieve gebruik van twee podia. Slechts een tiental minu ten raakte men door een technische storing achter op het tijdschema. Het publiek voor een groot ge deelte in avondkleding hield zich betrekkelijk rustig; een klein opstootje hier en daar niet meegerekend. Opval lend was, dat applaus niet van de lucht was, hetgeen kenmerkend was voor de positieve houding, die het publiek ten overstaan van de beatgroepen aannam. Al met al werd het „Grand Gala du Teenager" één groot festijn, waaraan beatminnaars met genoegen zullen terugdenken. En dat ondanks de ver zengende hitte, die ln de zaal hing H. A. Ven heeft gegeven (namelijk 8 pet. in 1967 en 51 pet. over drie jaar uitge smeerd). Tevens wordt gesteld, dat men het kosbenaandeel en de sociale voor zieningen niet in de temporisering op genomen wil zien. Er wordt een ander suggestievoorstel gedaan in de brief aan de Kamer. Op de vergadering bleek, dat de af gevaardigden, die meestal bestuursleden zijn van de plaatselijke verenigingen, afwijzend staan tegenover de voorstel len. Dit wil niet zeggen, dat alle artsen leden in plaatselijke afdelingen hun houding zullen volgen. In het algemeen is het verwijt van de arts-en, dat men niet weet wat men aan de minister heeft. Hij kan geen garanties geven in verband met nieuwe kabinetten of con juncturele schommelingen. Integraal aanvaarden of niet, zal van het rapport van de commdssie-Van der Ven vrijdag avond het punt zijn waarom alles draait. Het centraal bestuur kan zich niet ver enigen met de ingangsdatum van de temporisering, zoals die door de minis ter wordt voorgesteld. Dat de artsen op alles voorbereid zijn blijkt uit het feit, dat zij al Kerstmis aan de voorzitters va plaatselijke huisartsenverenigingen bil jetten ter eventuele uitdeling leden-artsen hebben gezonden bestemd z|jn om zonodig in de wacht kamers van de 4500 artsen te worden opgehangen. Op deze biljetten komt de volgende tekst voor: mededeling aan alle patiën ten. Met Ingang van 1 januari is uw huisarts geen medewerker meer aan een der ziekenfondsen. Dit betekent, dat er van die datum af uitsluitend nog parti culiere patiënten zullen zijn en dat u dan ook per consult of per visite gaat betalen. Met uw huisarts kunt u over leggen of u contant betaalt dan wel of u per maand of per kwartaal een rekening gaat ontvangen. Uiteraard is contante betaling voor en uw huisarts het eenvoudigst te verwerken waarbij u dringend wordt verzocht met gepast geld te voldoen. In de ziekenfondswet is bepaald, dat wanneer u bij kenfonds bent aangesloten, u recht heeft op gehele of gedeeltelijke terug betaling van uw huisartsenrekening. Daarvoor moet u zich rechtstreeks wen den tot het ziekenfonds waarbij u bent ingeschreven. Bjj uw huisarts staat ech ter voorop, dat u steeds de juiste ge neeskundige behandeling zult ontvan gen en dat daarop zijn aandacht ge richt blijft. De ondertekening is: lande lijke huisartsen-ereniging. Het overleg orgaan van het N V.V„ N.K.V. en C N V. heeft een telegram ge stuurd aan de ministers van Sociale Zaken Volksgeozndheid en van Economische Zaken, waarin het een dringend beroep doet op de ministers een beschikking vast te willen stellen op grond van artikel 2. lid 1 sub a van de prijzenwet, waarbij de honorering van huisartsenconsulten en visites zodanig aan een maximum wordt gebonden, dat de ziekenfondsverzekerden niet tot bijbetalin gzullen ziin gehouden -oor het geval geen tijdige overeen komst wordt bereikt. (Van onze omroepcorrespondent HILVERSUM Aan de behoefte om op oudejaarsavond terug te blikken op het afgelopen jaar, kan de Nederland se televisie niet geheel voldoen, aan gezien de gegevens van het kijk- en luisteronderzoek over de laatste weken van december pas in januari beschik baar zijn. Van de tot half december uitgezonden programma's heeft het onderzoek on derstaande 20 programma's als de meest bekeken uitzendingen aange- Programma kijkdicht datum heid dering 1. Huwel|jk Beatrix 94% 81 10-3 2. LiverpoolAjax 90% 83 14-12 3. Wim Sonneveld 78% 82 24-9 4. Melissa 78% 78 2-2 5. Dorua 77% 73 1-10 6. Holiday on Ice 76% 78 7-1 7. Voor de vuist weg 76% 73 21-1 8. Willy en Willeke 76% 71 29-1 9. Manch. UnitedBenfica 10. Eur. schaatskamploensch. 2-2 75% 84 23-1 11. Journaal 75% 73 11-5 12. Eurovisie songfestival 74% 66 5-3 13. Dorus 74% 74 22-1 14. Over naar Soestdijk 73% 75 24-10 15. Finale Europa Cup 73% 76 11-5 16. Alleen voor u 73% 78 23-4 17. Wie van de drie 73% 74 26-3 18. Wereldkampioensch schaatsen 72% 83 20-2 19. Journaal 72% 75 29-1 20. Journaal 72% 74 2-2 DEN HAAG. De eerste reclamespot in de geschiedenis van de Nederlandse televisie is er een van een concurre rend medium: de krant. Vóór het nieuws van 19.00 uur zullen de tv-ldj- kers door de gezamenlijke Nederiand- sedagbladen erop attent gemaakt wor den, dat ze de „krant niet kunnen mis sen, geen d&g".

Leidse Courant | 1966 | | pagina 2