Kerstdiner" van koffie en thee 9? RADICALE ROEP TOT GROOTS LEVEN IN INGEWIKKELDE MAATSCHAPPIJ Paus vierde kerst met Florence Haags protest Ned. kustvaarder op Oostzee vergaan SYMPATIE VOOR VASTENACTIE JONGEREN Protest tegen de oorlog in Vietnam Kerstrede van dé koningin: Na afleggen van last volgt ontspanning Manchester ziek van ruzie om zijn boek Goldwaters auto verbrand DINSDAG 27 DECEMBER 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van onze correspondenten) AMSTERDAM - HAARLEM - BREDA. Verkleumd en rillerig hebben gisteren in Haarlem en Breda jongeren hun tenten afge broken, waarin zij 48 uur hadden vertoefd om met een vastenactie te herinneren aan de honger in verscheidene delen van de wereld, aan de oorlog, de armoede en het onrecht. Daarnaast werd er in Amsterdam tweemaal gedemon streerd tegen de oorlog in Viet- nam, Zaterdagmiddag trok een stoet van een honderdtal priesters en dominees met de spandoek- leuze „In Christus' naam, houd op" stilzwijgend door de hoofd stad, terwijl op eerste kerstdag kunstenaars zwijgend demonstreer den tegen de oorlog in Vietnam* De organisator van de Bredase v__ tenactie zei na afloop: „Een van de mooiste reacties was die van een oude meneer, die kwam vertellen zich te schamen voor de generatie, waarin hij leefde". Ze hebben tal van positieve reacties gehad, daar in Breda. Een do minee kwam de jongens een tientje brengen „om na afloop een pilsje te gaan drinken". Mensen uit de directe omgeving van het „kampement" kwa men dekens brengen om de ergste kou tegen te gaan en velen kwamen n deling hun adhesie betuigen. Op een gegeven moment-stopte er grote sportwagen, er werd een pf sigaretten in de tent gegooid, de wagen stoof weer weg met gierende banden. Er waren natuurlek ook afknappers. Die deden zich al meteen de eerste nacht voor bij het uitgaan van café's en bars, toen half aangeschoten en dronken mensen de elf vastende jonge lui lastig kwamen vallen. Er wtrd tegen slapenden geschopt, er werden stukken brood en worst in de tent gegooid. Toch hebben de stakers volgehouden, ook toen een nog jeugdige winkelier een tegenactie op touw zette en vlak voor de tent van de vastende jongelui gebak aan omstanders ging uitdelen en later croquetten. Als tegenmaatregel boden zij toen „servetjes" uit aan de oroqueteter8t pamfletten, waarin 't doel van de vastenactie uiteen werd gezet. Discussies Er is ook veel gediscussieerd met voorbijgangers. Ze hebben vaak op him lippen moeten bijten om niet uit te val len tegen omstanders, die kwamen ver tellen „dat wij parasieteren op onze medemensen en dat ze ons maar naar Interneringskampen moesten sturen". Maar de positieve reacties waren in de meerderheid, zodat de elf hun actie als geslaagd mogen beschouwen. Veel sympathie ondervonden ook de zes Haarlemse jongelui met hun vasten actie. Voorbijgangers boden boeken en geld aan. Voor welk doel ze dit geld zullen besteden is-nog niet bekend. Het moeilijkst hebben ze het de eerste nacht DEN HAAG In de rede, die koningin Juliana ter gelegenheid van het kerstfeest op eerste kerstdag via de radio heeft uitgesproken, heeft zij o.m. gezegd: Ik hoop. dat dit kerstfeest ons gelegenheid zal geven ons leven van alle dag van een afstand te bekijken zo, dat we, boven de bomen vliegende, 't bos kunnen zien. Hoe de daagse werkelijkheid voor ieder van ons ook is goed, of ellendig, of vol problemen die manier van bezien geeft een betere blik. Hij vraagt wel soms moeite en moed, maar verheldert voor ons het beeld van het ware leven. Wij zijn bedolven onder werk. Wij ploeteren voor de toekomst en Iedere dag werken wij weer voor de dag van morgen. Daardoor wordt het zo moeilijk er ook aan toe te komen vandaag te leven, nu, en te maken wat we kunnen van wat dat ons allemaal biedt. Een ander ding is, dat wij in een steeds aangroeiende menigte leven. Als alles gaat zoals wordt voorzien, zal deze volte in de wereld en speciaal in dit land nog enorm toenemen met alle benauwende problemen van dien. En al deze mensen zullen hier beschikken over steeds meer vrije tijd. Het ls voor velen van ons heel moeilijk te weten wat te doen met het geschenk van het leven, als het zich In vrije tijd zo onbeperkt aan ons presenteert Verder ligt er dan nog op ons de last, dat we bij dit alles in een uiterst ingewikkelde maatschappij leven, die steeds Ingewikkelder wordt. Wij allen samen als mensheid zijn voor deze gang van zaken verantwoor delijk. En heel onze samenleving groeit uit tot een zo gecompliceerde machine, dat al lang niemand meer alle onderdelen kan begrijpen en overzien. Deze onvoorziene monstergroei laat ons staan met een gevoel van klein en machteloos te.-zijn. Wat kan die kleine mens zetten tegenover de massa van heel die maatschappij? Hij voelt zich alleen. En wat kan zelfs een groep, een tolk, er nog voor invloed op uitoefenen? We nemen verschillende houdingen aan als verweer tegen de problemen. We kunnen vluchten in ons werk, in ons genoegen, in theorieën of wat ook. Daar naast kunnen we deze angst voor de moeilijkheden, dit afzijdig staan, verbergen met kritiek. Ik bedoel het soort dat afbreekt. Niemand, al is hij tevreden over zijn eigen bestaan, is het met onze maatschappij eens. Iedereen wil die veranderen en heeft er, de een meer, de ander minder, zijn eigen kritiek op. Hier ligt een kind in Bethlehem, en 't heeft niets te maken met Iets anders dan echtheid, 't heeft mantel of welke uiterlijkheid dan ook, maar het feit dat het wezen van de eeuwige waarheid ons hier in mensengedaante tegemoet komt, is zichtbaar voor wie 't wezen der dingen, het echte, kan onderscheiden. „Het kind waarvoor Herodes beeft" en u weet hoe Herodes was. Hij had alle oneerlijke kansen aange grepen om zich te beveiligen en zich te ommuren ten koste van zijn eigen vrije ziel. Maar hij beefde voor de kracht van het eeuwige leven dat zich als van zelfsprekend onbeschermd aan de wereld vertoont. Hij liet het beeld na van een mens, met wie niemand in één adem genoemd zou willen worden. En dit laatste om geen andere reden, geloof ik, dan 't feit dat wij mensen wezens zijn van een heel ander ge slacht, dat wij ons meestal bewust zijn, van een ge halte dat veel meer kan, dan we durven te beseffen, en die In ons diepste wezen verlangen naar het vol maakte en naar niet minder dan dat. Wij beven net zo goed als Herodes 't deed om onze bestaanszekerheid. Want als het diepste en wezen lijkste van onze bestemming tot ons doordringt, schrikken we terug voor die radicale roeping tot een groots leven. We willen er vaak niet aan, omdat het ons onveilig lijkt. Iedereen is ook vrij er geen gehoor aan te geven. Maar wie het er op waagt, die zal merken dat de spanning die daarbij hoort, hoe groot ook, het aflegt tegen de ontspanning, die daarop gehad, toen het weer bijzonder slecht i. Met thee en koffie hielden zij zich achtenveertig uur warm en op de been. Verzet tegen oorlog De actie zaterdag van priesters predikonten in Amsterdam tegen de oorlog in Vietnam eindigde in de kerk op de Noordermarkt, waar de actie met gebed werd besloten. In een pamflet, dat tydens de tocht werd verspreid, riepen zij iedereen op om daarwerkelijk mee te werken aan het verzet tegen de oorlog door druk uit te oefenen op de regering, die de Amerikaanse politiek nog steeds steunt. (ADVERTENTIE) maakt uw keel weer als fluweel Kard. Visjinski: Kerk verdedigt gewetensvrijheid ROME/FLORENCE (KNP) Paus Paulus heeft de kerstnacht dit jaar „lie ver met de behoeftige en lijdende ge meenschap" willen vieren, dan „in een feestelijke en pontificale glans". Hy zei dit zaterdagavond tot enkele duizenden Florentynen, die op het Santa Croce- plein in Florence bijeen waren gekomen om de Paus te zien. Direct na aankomst in Florence had de Paus de door de re cente overstromingen het meest getrof fen wijk Gavinana doorkruist, staande In ®ijn open wagen, ^jj de Santa Crocekerk speelden ztch aangrijpende tonelen af, toen de Paus zich onder de aanwezige mensen begaf. Velen omarmden of kus ten hem. Om middernaoht droeg de Paus de nachtmis op In de basiliek van Maria- van de Bloemen, waax ruim 15.000 ge lovigen waren samengestroomd. De Paus zei in zijn preek dat by dit Jaar de kerst nacht speciaal in Florence had willen doorbrengen, als teken van verbonden heid met allen, die in Florence, in Italië of elders ter wereld de laatste tijd door rampen waren getroffen. De Paus las de H. Mis geheel in het Italiaans. Na de plechtigheid bracht hij een kort bezoek aan het museum Bargiolo waar de be roemde en thans zwaar beschadigde Christus van Cimabue gerestaureerd zal worden. Tegen drie uur 's morgens vertrok de Paus weer naar Rome, waar hy even na vijf uur aan kwam. De ruim 300 km via de Autostrada del Sol werden afgelegd met snelheden die vaak de 180 naderden. De Paus was tijdens .«zyn. bezoek aan Florence slechts vergezeld van zijn parti culiere secretaris. In de St.-Pieter droeg de Paus de dagmis op. Benoeming DEN HAAG (ANP) Met ingang van 1 januari 1967 Is dr. E. V. W. Vercruysse benoemd tot gewoon hoogleraar aan het Institute of Sooial Studies ln Den Haag, om onderwys te geven ln sociologische methoden en technieken alsmede om on derzoek te verrichten naar de effecten van de toepassing van sociale technieken op het ontwikkelingsproces. een vyftig meter lang, zelf gemaakt monster met zich mee met de tekst: „Twee miljoen doden ln Vietnam". Voorts droegen zy een aantal anonieme kunstwerken, die betrekking hadden op de harde oorlog in het oosten. Het was een zwygende demonstratie, hetgeen extra onderstreept werd, doordat de deelnemers een pleister op de mond droegen. Er deden zich geen ongere geldheden voor. Voorbeide demonstra ties was vergunning gekregen. (Vervolg van de voorpagina) De politiemensen bepaalden zich niet alleen tot koffiedrinken. Ook gingen zy enkele malen tot actie over. Een 23-jari ge scholier werd zaterdagmiddag om twee uur in de Grote Marktstraat aan gehouden wegens het verspreiden van een provocatie. Naar de Haagse politie vanmorgen mededeelde weigerde hy zyn naam op te geven en ging in het bureau aan de Jan Hendrikstraat op de grond liggen. Aan de hand van het archief kwam de politie toch achter zyn naam. Daarna wilde de politie hem heenzenden, maar de jongeman weigerde dit en werd in het bureau voor de balie neergelegd met het bevel het bureau te verlaten. Nadat de jongen diverse goederen op de grond had gegooid en ze weer op had geraapt verliet hy het bureau. Klacht Hij heeft bij de officiei; van justitie een klacht ingediend tegen het optreden van de politie. In een brief stelt hij dat hij om kwart over drie werd geslagen en gestompt door een agent in een poli tiecel van het bureau Jan Hendrikstraat. Verder werd hij beledigd door een andere politieambtenaar, die gezegd zou hebben „Dat het een provo is, kun je wel zien an z'n grote rotkop". De jongeman schrijft voorts dat hij door vier agenten uit de cel werd gesleurd. De Haagse po litie ontkent alles. Om kwart over vier zaterdagmiddag werden drie jóngens van vijftien, zestien en zeventien jaar door de politie bij de Amerikaanse ambassade aangehouden wegens het kalken op str&at. De voorzitter van (le PSJYV, een twin tigjarige kantoorbediende, werd zondag morgen vroeg op het Lange Voorhout aangehouden wegens het verstoren van de openbare orde door zingen en schreeu wen. Naar omstanders mededeelden kwam een politieman b\j de PSWJ-voor- zitter. De jongeman zei: „Die agent heeft me eens geslagen", waarop de politie man reageerde met „Dan moet u aan gifte doen". Dit gesprek wordt door de politie bevestigd. Een 38-jarige onderwijzer uit Haarlem werd zondagmiddag om een uur in het centrum van Den Haag door de politie aangehouden omdat hy zonder vergun ning met borden liep. De borden werden in beslag genomen. Priesters en dominees demonstreerden in de hoofdstad tegen de oorlog in Vietnam. Werktuigendagen LIBMPDE De werktuigendagen van de NCB te Llempde worden dit jaar ge houden op woensdag 10 en donderdag 11 mei. Smokkelaar gearresteerd (Van onze correspondent) MAASTRICHT De Duitse douane aan het grenskantoor te Vaals heeft een 22-jarige Nederlander aangehouden, die in het bezit bleek te zfln van een hoe veelheid ruwe diamant voor een waarde van 10.000 Mark en een doos verdovende middelen, die hij van Duitsland naar Nederland wilde smokkelen. Tevens kwam bij nader onderzoek een vervalst Duits rijbewijs te voorschijn, dat hij, zo verklaarde hij, zou hebben gekocht in Nederland voor 600.De man werd opgesloten ln de gerechtsgevangenis te In verband met het onderzoek wilden de Duitse autoriteiten de naam van de gearresteerde, die zonder vaste woon- of verblijfplaats is, niet bekendmaken. Wel vernamen wij nog dat hij geen onbekende van de politie in Duitsland en eigen land is. Hij werd reeds eerder veroordeeld we gens handel in verdovende middelen, smokkel, oplichting, verduistering en het uitoefenen van het souteneurschap. 6 doodvonnissen in Rusland MOSKOU (UPI) Zes soldaten van het rode leger die tijdens de tweede wereldoorlog naar de nazi's overliepen en een aandeel hebben gehad in de dood van 200.000 gevangenen zyn veroordeeld tot de dood door de kogel. Zwijgend protest 1 i kunstenaars tegen de oorlog in Vietnam. Vandaar de pleister op do mond. Ji ason reageert op publikatie over Dallas MIDDLETOWN (Reuter) William Manchester, schrijver van het al voor de publikatie fel omstreden boek „Dood een president," ls ln kritieke toe stand met longontsteking in een zieken huis opgenomen. Hij was zaterdag ziek geworden en ging ln de loop van zondag steeds meer achteruit. De longontste king kan mede ontstaan zijn door de verwikkelingen rond zijn boek. President Johnson heeft in een exclu sieve verklaring, afgelegd tegenover het Amerikaanse weekblad Newsweek, geheel andere lezing gegeven van de gang van zaken in Dallas na de moord op Kennedy dan William Manchester in zijn boek. Johnson zegt onder andere dat de veiligheidsdienst wenste dat hij boord van het presidentiële vlieg tuig „Aire Force Óne" van Dallas naar Washington zou terugkeren, terwijl me- w Kennedy plaats zou nemen in ander toestel, waarmee het stoffe lijk overschot van haar man zou worden vervoerd. Het leek Johnson voor haar niet zo prettig, afzonderlijk de reis te maken en had naar zijn zeggen zelf me vrouw Kennedy overgehaald met het presidentiële toestel mee te vliegen. Manchester daarentegen zou schrijven en dat wordt een van de passages genoemd die het conflict met de familie Kennedy hebben veroorzaakt dat me vrouw Kennedy onaangenaam verrast was geweest toen ze de „Air Force One" binnenging en daar Johnson aantrof, die zich al had geïnstalleerd. Ze had het als een vanzelfsprekende zaait opge vat dat zij met het presidentiële vlieg tuig zou terugkeren. Johnson deelt verder mee dat hij op advies van Jiet ministerie van Justitie nog in Dallas als president werd be ëdigd. Hij had telefonisch contact ge zocht met Robert Kennedy, toen minis ter van Justitie, in Washington, die hem als zijn persoonlijke ^nening te kennen gaf dat de beëdiging zo vlug mogelijk moest plaatshebben, als het kon in Dal las, maar hij (Robert) zou nog even overleg plegen en dan dadelijk terug bellen. Enkele minuten later kreeg Johnson een telefoontje van vice-minis ter Katzenbach, die hem adviseerde ter plaatse de eed af te leggen. Volgens Manchester, zo wordt althans beweerd, heeft Robert Kennedy hierin Johnson destijds helemaal niet geraden. Volgens „Newsweek" geeft Johnson toe dat hij best mevrouw Kennedy met „Honey" kan hebben aangesproken. „Dat is een woord dat mij als Texaan nu eenmaal gemakkelijk in de mond komt", aldus de president. Mevrouw Kennedy schijnt zich er ln leder geval aan te hebben geërgerd. Het blad schrijft dat Johnson volgens mensen uit zijn vriendenkring pijnlijk getroffen i9 door de tot dusver bekend geworden „onthullingen" van Manches ter, maar tevens beseft „dat de Kerme- dy-clan jegens iedere opvolger van John Kennedy wrok zóu hebben gekoes terd". STOCKHOLM (ANP-Reuter) De Nederlandse kustvaarder Antje van 199 ton is in de nacht van zaterdag op zondag 15 mijl ten oosten van Stockholm vergaan. Twee van de vier opvarenden, dc kapitein-eigenaar F. Fokkcma uit Groningen (61 jaar) en de Portugees Julio N. Lima (19>, zijn verdronken. De twee geredden zijn de 20-jarige stuurman Philip J. E. Elskamp uit Enschede en de 26-jarige Portugees Pedro Mendes Pereira. Zij zijn met bevriezingen aan handen en voeten in Stockholm ln een ziekenhuis opgenomen. De twee overlevenden zijn in uitgeputte toestand door een helikopter van de Zweedse marine in een sloep aangetroffen. Er zat nog een derde in de sloep, maar hij was zo uitgeput dat hij de reddinglijn niet kon grijpen Hy viel in het water en verdronk. De Antje zit aan de grond met het achterschip bijna loodrecht omhoog. Een deel van de lading hout drijft rond. Tegen half vijf ln de ochtend heeft een Zweeds radiostation noodseinen van de Antje opgevangen. Daarin werd gezegd, dat het schip water maakte en dadelijk hulp nodig had. Drie Zweedse reddlngsvaartulgen en een helikopter van de marine snelden te hulp. De Antje was het oudste schip van de Nederlandse kustvaartvlóot. Het is in 1902 als treller gebouwd en werd beschouwd als een sterk schip. De scheepshond van de Antje werd gered. Hier poseert 't dier te midden van zijn redders. De geredde zeelieden moesten ijlings ndar het ziekenhuis. PHOENIX (Reuter) Een sportauto ter waarde van 36.000 gulden van de Amerikaanse senator Barry Goldwater ls vanochtend door brand verwoest. Brand weerlieden vermoedden dat het een geval van brandstichting betreft. Een jaar ge leden was deze auto al eens gestolen. Het voertuig werd toen enkele dagen later teruggevonden. Goldwater was ln 1964 de kandidaat van de republikeinen voor het president schap. Hij moest toen tegen Johnson het onderspit delven. VOORZITTER A.B.O.P.i Meer geld voor onderwijs nodig ROTTERDAM (A.N.P.). De voor zitter van de Algemene Bond van Onder wijzend Personeel (AJB.O.P.), de heer W. van der Gevel, heeft vanmiddag op de bondsvergadering ln Rotterdam ge zegd, dat bij het Nederlandse volk be grip zal moeten worden gewekt voor de onafwendbare noodzaak van de groei van het onderwijs en de daarvoor nodige groei van het uitgavenpeil voor het onderwijs. Met namë zullen bepaalde bevolkings groepen moeten aanvaarden, dat zy rela tief minder uit de overheidsmiddelen kun nen krygen, omdat het onderwys meer vraagt. Ons volk, zal volgens de heer Van der Gevel ook de zekerheid moeten krygen, dat het voor het onderwys uit te geven geld goed en efficiënt wordt besteed. De sleutel voor het oplossen van een niet gering aantal maatschappeiyke vraag stukken ligt bij het onderwijs, meende de heer Van der Gevel. Hy maakte ook enkele opmerkingen van de positie van het openbaar onder wys die statistisch gezien, niet zo sterk is: nog steeds is er vooral by het voort gezet onderwijs sprake van achteruit gang. Eigenlijk zou de overheid, verzorg ster van dit onderwys naar de oorzaken hiervan een onderzoek moeten instellen, maar die overheid heeft weinig belang stelling voor de omvang vc.n haar onder wys, aldus de heer Van der Gevel. Hy verwierp de gedachte, dat op het ter rein van het onderwys particulier initia tief voorop staat en dat de overheid voor aanvulling zorgt voor die kinderen, wier ouders te weinig belangstelling voor het onderwys van hun kinderen hebben. Naar de mening van de ABOP heeft de over heid een primaire verantwoordehjkheid voor het onderwys.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5