,Mijn personeel is voor zijn taak berekend' CATENA-STUDENTEN maakten speelfilmpje op het Rapenburg DINSDAG 27 DECEMBER 1966 DE LEIDSE COURANT PAGINA t GEHOORZAAL-DIRECTEUR MILLIKAN BEETJE GEDULD EN DISCIPLINE MAG PUBLIEK TOCH WEL HEBBEN Terwijl heel in de verte Eduard Flipse de eerste maten van The Messiah van Handel ontlokt aan zijn Rotterdams Philharmonisch Orkest zitten wij op het kantoor van Stadsgehoorzaal-directeur I. Milikan. Hoffelijk, maar beslist van een Horeca-man in hart en nieren mag en kan men overigens Qiet anders verwachten kraakt hij voor ons een harde noot, die hem sinds vorige week zwaar op de maag heeft gelegen. De aandachtige lezer zal wellicht reeds een lichtje opgaan. Vorige week werd in ons blad een klacht geuit over het wachten op de koffie van de Stadsgehoorzaal en bij het afgeven van de garde robe in de vestiaire. De heer Milikan men kan alweer niet anders verwachten van een goed Horeca-man, die zich zag aan gevallen op het punt van de dienstverlening reageerde prompt en stelde cijfermateriaal ter beschikking waaruit blijkt, dat het allemaal niet zo'n vaart gelopen was. „Integendeel, volgens Uw redacteur mankeerde er iets, maar volgens ons ging het op de avond, waarover gesproken werd; juist op wieletjes", vertelt de heer Milikan. kwalflk nemen, dat men wel eens een minuutje in de rij moet staan. Neem bijvoorbeeld de voorstellingen van K. en O. of de avonden van bedrijven of ver enigingen". vertelt een medewerker van de garderobe. "Wfl begrijpen best, dat de mensen niet eerder kunnen komen. Voor men na het werk gegeten heeft, zich gewassen en verkleed heeft is het zó half acht. Dan nog naar de Stadsge hoorzaal gaan, een parkeerplaatsje vin denWe nemen het niemand kwalijk. dat wij de "grote stoot" pas tegen ach ten krijgen." ONGEGRONDE VREES De heer Milikan vertelt bovendien, dat het publiek, als het even moet wachten, of in de garderobe of in de koffiekamer, ^en ongegronde vrees koestert iets van het evenement in de zaal te missen. Het eerste belletje voor de aanvang en na de pauze wordt altijd pas gegeven als nog slechts enkele mensen hun jas moeten afgeven en wanneer 't laatste kopje kof fie is verkocht. Drie minuten na het eer ste belletje, dat de stroom bezoekers reeds in beweging gebracht heeft in de richting van de zaal wordt een tweede teken gegeven en pas als iedereen op zijn plaats zit maakt de dirigent zijn entree of stapt de voorzitter van de personeels vereniging of de club in zijn beste pak achter de ptaatpaal of op ,,de bok". I. MILIKAN: team van ingespeelde medewerkers. KIJKJE ACHTER DE SCHERMEN Nu kan men in een situatie als waar voor de heer Milikan en onze redactie geplaatst werden verschillende dingen doen: Je kan een niettes-welles-discus- sle gaan beginnen, met als resultaat een onbeslist gevecht of een smadelijk verlie zer; men kan de weg van de minste weer stand kiezen en de zaak blauw-blauw laten of je kunt dankbaar een uitnodi ging van de heer Milikan accepteren om een kijkje achter de schermen te nemen, "want", zo zegt de directeur van de Ge hoorzaal, "de Leïdenaar, ook niet dege nen, die wy hier geregeld te gast hebben, heeft er nauwelijks enige weet van wat zich achter de coulissen, in ons bedrijf, afspeelt! HEEL BEDRIJF Wat de oppervlakige toeschouwer nau welijks overmoedt of zich <vel helemaal realiseert, blijkt als we, vergezeld van de heer Milikan, mevrouw Milikan of bedrijfsleider Tempel, een avondje lang onbelemmerd onze ogen de kost hebben mogen geven en onze neus mogen ste ken in alle mogelijke interne zaken:-de Stadsgehoorzaal is wel degelijk een be drijf, dat alleen goed zal kunnen draaien door de inzet van voor hun taak bere kende en enthousiaste mensen. "We wer ken hier met vakmensen, halftimmers en fulltimers, bij elkaar 25 dames en heren, die allemaal reeds meerdere jaren één dame zelfs 33 jaar aan de Gehoorzaal verbonden zijn. Met mensen, die een avondje komen inspringen kunnen wij in dit bedrijf niet werken, omdat voor de verrichting van alle werkzaamheden een .behoorlijke ervaring vereist is." Het be gint al in de garderobe. "Als we in tien minuten ruim duizend bezoekers ten verwerken, m DUIZEND KLANTEN ,,De koffie", een aangevochten punt, is de piek in de werkzaamheden van de Stadsgehoorzaal. Binnen een tijds bestek var. 12 tot 14 minuten staat het personeel van de Gehoorzaal van hoog tot laag voor de taak ruim duizend bezoekers, zoals het Kerst- Promonade-concert voor de taak, van een kop koffie te voorzien in de twee receptièkamers. In iedere zaal worden daartoe in het uur voor de pauze op een lange tafel over de volle lengte vijf honderd koppen en schotels klaar gezet, van een koekje en suiker voor zien. Ondertussen wordt de benodigde hoeveelheid koffie klaar gemaakt in de koffiemachines in de koffiekamers. Dat alles gebeurt volgens een nauw keurig vastgesteld schema, iedereen en alles precies gericht op het moment, dat de zaaldeuren open vliegen en de gasten op een holletje, ja. ja, zelfs het concertpubliek op de tafels af komen. In een oogwenk staat het vier, vijf rijen dik voor de tafels, waarach ter zes dames en heren de bediening ter hand nemen. In twaalf minuten op de kop af was donderdagavond ieder een geholpen. „Het kan misschien allemaal nog iets soepeler gaan, maar dat hebben wij niet geheel zelf in de hand. Gaat men de koffie staan drinken vóór de tafels dan wordt een hele groep men sen opgehouden; betaalt men niet ge past in het begin van de schenkerij houden wij altijd ons hart vast, dat er niet drie of vier tientjes tegelijk ge wisseld moeten worden dan werkt dat ook weer vertragend. Bij de garde- robbe zitten we met dezelfde problemen", aldus de heer Milikan. „Niet gepast betalen en kleding voor de bank aan gaan staan trekken, het werkt ver schrikkelijk vertragend en is boven dien noa een bron van ergernis voor omstaanders, die moeten uitwijken voor uitschietende ellebogen en daardoor anderen op de tenen gaan staan enz." Met een beetje discipline en gewoon door op een horloge te kijken zal men naar onze mening waarschijnlijk al heel wat ergernis kunnen voorkomen. Wachten duurt naar het gevoel altijd langer dan in werkelijkheid het geval Is. Vooral als men wat geagiteerd is door de gedachte, dat de voorstelling al over zeven minuten begint of dat de pauze slechts twintig minuten duurt, zoals door de laatste spreker voor de pauze was aangekondigd. LEIDS KWARTIERTJE Men kan er echter verzekerd van zijn, dat geen dirigent, regisseur of spreker zal beginnen zolang er nog ge- loop in de zaal is Iedere Nederlandse stad, die een concertzaal of schouw- burg rijk is, heeft tevens het bekende kwartiertje. Al blijft het natuurlijk verwerpelijk, om het op dat kwartier tje te laten aankomen. Begint 'n voor stelling of uitvoering om acht uur, dan is niet meer dan behoorlijk dan dat men ook voor achten in het gebouw is. De pauzeduur is evenmin nauwkeu rig vast te stellen. In de Stadsgehoor- j zaal wordt drie minuten na de ver- koop van de laatste consumptie een seintje naar de toneelmeester gegeven i voor het eerste belletje. Drie a vier1 minuten heeft de laatste klant dan nog gelegenheid zijn consumptie te gebrui ken en wederom zijn plaats in de zaal op te zoeken. Om onnodig tijdverlies te voorkomen is het ook aan te raden om in de rij te blijven staan waar men begonnen is. Begint het wachten voor de toiletten iets te lang te duren en besluit men eerst nog maar even kof fie te gaan drinken, dan loopt men het risico, dat men later bij het toilet „op de koffie komt" Even de beurt afwachten bij het toilet, dan rustig aansluiten bij de koffietafel, het is al lemaal gemakkelijk te doen. DE TOCHT Over de „tocht" in de Stadsgehoor zaal tijdens de pauze is ook al eens iets te doen geweest. De verklaring is simpel: het is de air-conditioning-in- stallatie, die door toneelmeester W. den Boer een paar minuten op volle toeren wordt gezet om de zaal weer koel te krijgen. Wanneer ruim duizend mensen op elkaar gepakt zitten is het namelijk onmogelijk te voorkomen, dat de temperatuur flink oploopt. De naam van de heer Den Boer werd hierboven reeds genoemd. Drie jaar geleden kwam ZOETERWOUDE j Kerstviering Als voorbereiding op het Kerstfeest waren circa 150 per- sonen bijeengekomen in de Ned. Her- i vormde Kerk voor een interkerkelijke kerstviering. Ds. R. Hengstmangers j i opende de samenkomst met een wel- komstwoord waarna men zong „Kom 1 tot ons, scheur de Heem'len Heer". I Pastoor A. Emmen hield een be- 1 schouwing over het kerstgebeuren. Het bekende Lucas Kerstevangelie werd voorgelezen door burgemeester J. A. Detmers. Naast de gezamenlijke zang i gaven de gem. christelijke zangver. - i ..Zingt den Heere" en het r.k. gemengd zangkoor „Sancta Lucia" o.l.v. de heer Bas Siereveld een zeer verdienstelijke j uitvoering van gedeelten uit het Weih- 1 nachts Oratorium van H. Barth. Solis tische medewerking werd verleend door Janny Goldthelp, sopraan. Kees 1 Barnhoorn tenor en Huib Schimmel bas. Het orgelspel hierbij werd ver- i zorgd door mevr. Hengstmangers - Dijkstra. Na de meditatie door ds. R. Hengst- j mangers werd deze samenkomst met een machtig, indrukwekkend gezon- gen „Ere zij God" besloten. Machdagverhaal van een ongewone, gekke dag De boer. die leende zijn koeien uit; de hoogleraar zijn huis, de directeur zijn fabriek, de huishoudschool een piaspop en de melk man zijn knecht en wagen. Dankzij deze goedgevigheid werd het mogelijk, dat de spaarzame, niets vermoedende wandelaar op het Rapenburg tijdens de dag des Heren verzeild raakte in hoogst ongebruikelijke, allesbehalve rustige toestanden, waarin een melk man. temidden iwn vreemd uitgedoste meisjes in haremkledij, nachtgewaad en tijgervel, een sleutelpositie bleek te bekleden. De tophit „No milk to day" gaat straks, wanneer al deze vreemde toestanden in het kader van een speelfilmpje. waar Camera Ca tena" achter staat, onder één noemer, nl. „Machdag" worden voor de muzikale achtergrond zorgen, Deze „titel-song" dekt in zoverre het gegeven, dat de toeschouwer te maken krijgt met een ongewone, gekke dag, waarop er geen melk te'krijgen is, hetgeen echter geen reden is om de dagelijkse routine te doorbreken Tenslotte ondergaat hij een meta morfose: hij wordt een kordate per soonlijkheid. die het heft in handen neemt en met zijn wagen volgeladen i of i eisjei hij de iers zet. Daar plant neer, zoals een beeld eigen goeddunken en met één gebaar van zijn hand zijn ze „beeld" geworden. De koe heeft het eerste en laatste woord; in tegenstelling tot het begin van de film knikt ze nu: „Ja. MEDEWERKING I de Neef (derdc- Produeer Karei de jaar* medicijnen Cees Rogge logle), cal Kon (6e jaa •a-reglst hij als fuli-time toneelmeester in dienst van de Gehoorzaal, nadat hij met het ballet van Sonia Gaitskell heel Europa i bereisd had. Is er een concert, dan j heeft hij een rustige avond, hopwel zijn aanwezigheid vereist blijft, maai bij shows, toneelvoorstellingen en bal- letten is hij een onmisbare figuur. I Faalt hij, dan falen anderen met hem. UITVERKOCHT De Stadsgehoorzaal krijgt in de ko mende maanden tot half april nog heel wat te verwerken „Bijna he lemaal uitverkocht", zegt de heer Mi likan, „exploitant voor eigen rekening en voor de verhuur van het gebouw gemachtigde van het gemeentebe- „Concerten, festivals, congressen en feesten, we krijgen onze handen weer vol. Vanavond hadden we het nog be trekkelijk gemakkelijk, al het perso neel gaat vóór twaalf uur naar huis, maar er zullen in de komende tijd nog vele nachten volgen, dat we tot vier, soms vijf uur doorgaan. We zullen het echter met plezier samen klaren. Mijn personeel is een team, dat voor zijn taak berekend is NO MILK TO DAY Op Rapenburg 127, in sociëteit „Horus" heeft het ontbreken van (koffie)melk wel een doorbre king van de dagelijkse routine ten gevolge. Er wordt groot alarm ge slagen, zozeer, dat ineiilgeen te elfder ure 's morgens „wreed" uit Morpheus armen wordt gerukt, al leen omdat men om melk verle gen zit. Het in het bovenhuis van „Horus" veel geneuriede liedje: „No milk to day, mij love is go away.mag dan niet helemaal een duidelijke samenhang verto nen. in dit geval vreest men zonder melk kennelijk het ergste. Tenslotte - uite voorzien van koffie met melk - word je overspoeld door een vloed van enthousiasme, waaruit wel blijkt, dat enthousiasme voor het maken van een film, een betere garantie is dan organisatie en financiën, twee moeilijk te plaatsen verschijnselen in een stu dentenleven. CINESTUD 67 filmclub van genoemde studen tenvereniging had het plan 0111 een gaan maken al heel lang. geleverd, dat helaas te moeilijk bleek te zijn. Teneergeslagen, maar niet ontmoe digd, kwam men tenslotte tot het huidige scenario, waaraan een dag. waarop er geen melk te krijgen is, ten grondslag ligt. nan Hans Jasperse (5e jaars farmacie), ecu vaste kern, met vaste assistenten hebben met ui terst summiere hulpmiddelen de film kunnen maken. Vyf dagen achtereen doorwerken zon der lunchpauze, wegzakken in wei landen. het weerstaan van de slinkse hinderlagen, die de „Corpsvriendjes" zetten om hun nederige amateurisme ten val te brengen, dat zijn slechts kleine voorbeelden uit de reeks van tegenslagen, die je bij het maken van een filmpje hebt. Niettemin zijn ze nog steeds enthou siast en vol lof over de medewerking, die ze „zomaar" van de Leidse Bur gerij kregen. LEGE FLESSEN MOET JE voorstellen", we kregen niet alleen de wagen van de melkman, ook zijn knecht op zondag, die door hem voor ons werd doorbe taald." De directie van een Leidse melkfa briek liet het produktieproces stop pen om lege. maawan doppen voor ziene flessen over de band te laten lopen, ze mochten er ook nog afvallen, dat alles ten behoeve van de „shots" die camera-man Hans Jasperse des noods op zijn buik liggend maximaal uitbuitte. Een beroep op de kath. Huishoud school, omdat men niet tijdig kon be schikken over een echte baby resul teerde in het uitlenen van een flinke 1 hoogleraar gaf uitet end wat de consequen- •aren, zijn huis gedeel- r beschikking om van daaruit piaspop aard nit telijk tei te filmen. -10 MINUTEN De film „Machdag", die 7 a 10 minuten duurt, begint met een boer, «lie zich 'naar het weiland spoedt, om zyn koe te melken. Het best schudt echter nee. De boer laat zich hierdoor niet uit het veld slaan, gaat zoals altijd naar de fabriek en schudt „nee" tegen de daar op werk wachtende arbeiders, die omdat zij er nu een- 1 de lopende band BURGERIJ ANDANKS HET FEIT, A-J op een middag op het heeft •rking t edaa de Oei leeg iorziei 1, zodat de melkmi lelkflessen in z'n w krygt. op officiële 1 el ting, was er die bijna li |(JK en figuurlijk de came kwam rijden, <le overige fle voetgangers en antntnobU wachtten geduldig totdat het 1 wagentje wat moeizaam ovi brug v* as gekomen. GEKKE TITEL „lUfachdag" is zomaar een gekke film, met zomaar een gekke ti- Het kwa nooit LISSE 1 hield vrijdagavond de jaarvergadering. I THEORIE EN PRACTIJK I voor het laatst onder voorzitterschap De Vereniging Theorie en Practijk j van de heer D. van der Schans, die (een uitvoerig overzicht gaf van del jaren welk Theorie en Practijk nu achter de rug heeft, wat deze veren 1- ging nu Ls en hoe het in de toekomst zal worden? Met dankbaarheid con- j stateerde de vöorzittër dat de verga deringen van „T en P." een begrip geworden zijn. Naast hel handhaven van de band tussen de oude leerlin gen onderling, wilde ,,T. en P." in hoofdzaak door het geven van lezingen, in samenwerking met zowel consulent- schap en het laboratorium de vak kennis van de oud-leerlingen op peil houden en opvoeren. De taak en be- I lekenis van T, en P. werd door spre- I ker uitvoerig belicht. Wat het P.V.S. betreft merkte hij op, dat dit orgaan zichzelf heeft overleefd. Nu hij af scheid nam als voorzitter riep hij de 1 toekomstige leiders van T. en P toe: denk altijd aan het ideaal: tot verhef fing van het bloembollenvak. Bij de bestuursverkiezingen werd de heer N. Zandbergen tot voorzitter ge kozen. aan wie de heer Van der Schans het voorzitterschap met een kort woord overhandigde. De heer A. van de Vlugt. eveneens aftredend, werd tpt ere-lid benoemd. Het jaarverslag van de se cretaris maakte melding van het feil dat de vereniging nu 6 ereleden telt. 410 leden. 75 lid-leerlingen en 230 donateurs. Na de pauze hield de heer drs. J. P. Verdegaal. medewerker aan de N.V. Markon. een lezing over „Mar keting". waarop een goede discussie was een scenario voor nodig en dat eiste nogal wat vindingrijkheid: er waren mensen voor nodig en dat eiste nogal wat Inzet. Tenslotte, toen het eigenlijk al weer te laat was voor dit jaar - want de film zou mee moeten doen op het Nederlands Studenten Film Festival en het daarop volgende internationale „Ci- nestud '67" dat In Amsterdam wordt gehouden wist een kleine kern in Catena toch nog enthou siasme te kweken binnen en bui ten de vereniging en met enige aanhang heeft men zich toen ter garantie van de verwezenlij king van de plannen enkele da gen opgesloten. De herinnering aan deze ongebruike lijke inspanning heeft nog steeds een benauwde blik tengevolge, maar hij heeft in ieder geval een scenario op- Omdat hij niet weet wat hij met deze ongebruikelijke toestand aanmoet, gaat hij toch maar zijn wijk in dit geval het Rapenburg in, belt bij de huizen aan en zet de lege - melk flessen neer. zoals hij dat elke dag ge wend is te doen. Een poes is de eerste die reageert op de gewijzigde gang van zaken: na al snuffelend geconstateerd te hebben dat er geen melk te verwachten is. aanvaardt het poezebeest de conse quentie daarvan en keert onverrich- terzake terug. VROUWELIJKE WEZENS E'en wending in de gang van za- ken wordt veroorzaakt door de vrouwelijke wezens in vreemde kle dij, die plots uit de huizen komen «•11 in de melkwagen verdwijnen. Op een wat surrealistische wijze Alle :n, die iemand op deze titel kwam hadden een eigen uitleg voor" zeggen de fil mers, die dit filmpje op eigen financi ële kracht moesten maken, want er was geen geld voor beschikbaar. Vandaar ook. dat de film een vrij ge ïmproviseerd karakter heeft en dat het flexibele gegeven een dag. waarop er geen melksis ruimte over liet voor allerlei, niet direct te interpreteren verschijnselen in deze film. paald scena- nmmige see- re bedoeling welk effect hebben. Een rdt de rat- rlo uitgegaan, 1 nes zyn met ge. gefilmd dan te zij op de toescli voorbeeld daan scène", die men heeft gefilmd om te Zien „of het werkt" en omdat men vindt dat zoiets „in een film hoort". Het zij hen vergeven! In ieder geval hopen ze wel dat een en ander zó werkt, dat ..Machdag" op het komende „Clnestud" van zich zal doen spreken.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 3