S)e £cidóe Bruid van Kotalla vriendin uit jeugd Documentaire: Preken is menselijk Platonische TELEVISIE VANAVOND liefde bezegeld Pijlsnel subliem cabaret met vleugelwerk PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 27 DECEMBER 1966 Bisschoppensynode wekt grote verwachtingen DE bijeenkomst van de bisschoppen synode, door de Paus aangekondigd voor oktober van het volgend jaar, be looft een belangrijke gebeurtenis te wor den. Nu overal in de wereld het concilie begint door te werken, nu er hier en daar stroomversnellingen ontstaan, nu de spanning tussen gevestigde Instituten en post-conciliaire geest op meehdere punten onhoudbaar dreigt te worden, kunnen wij ons geen betere ingreep denken dan het bijeenroepen van vertegenwoordigers uit het wereldepiscopaat. Een dergelijke vergadering zal de Paus buitengewoon van pas komen by het nemen van maat regelen, die geen uitstel meer dulden. Bij herhaling heeft de Paus zijn on gerustheid uitgesproken over de situatie, die zich in het laatste jaar binnen de Kerk is gaan aftekenen. Enkele weken geleden zei hij op een van zijn audiënties: „Misschien zijn ook tot u de echo's door gedrongen van dwalende meningen, die willekeurige en voor de heilige waarheid van het katholieke geloof kwetsende ver klaringen durven ondersteunen". HIJ noemde als voorbeelden de meningen die worden verkondigd over de Verrijzenis van Christus, de eucharistie, de maagde lijkheid van Maria en het mysterie van de menswoording. In dit verband denken wij ook aan de befaamde brief, die kar dinaal Ottaviani heeft rondgestuurd aan alle bisschoppen over heel de wereld om na te gaan, welke valse leerstellingen er in hun gebied zo al worden verkondigd. Rome is kennelijk in hoge mate veront rust over de vernieuwingsdrift, die zich van theologen, predikanten en publicis ten heeft meester gemaakt. Het zal ei behoefte aan hebben, deze verontrus ting te toetsen aan de ervaring van bis schoppen, die midden in de realiteit met het kerkelijke leven staan en aan de hand daarvan zqn houding te bepalen. Behalve de moeilijkheden op leerstellig gebied zullén op de aanstaande synod» ongetwijfeld ook enkele praktische pun ten aan de orde komen, die vragen spoedige stellingname van het trale kerkelijk gezag. Ten eerste de curiehervorming. Wijzigingen van onder geschikte aard niet meegerekend, is deze nog altijd in de papieren faze biyven steken: misschien dat de bisschoppen synode aan de Paus die steun in de rug kan geven die hij nodig heeft om delijk tot de definitieve operatie ovi gaan. Verder noemen wij de drie „hete hangijzers" die het concilie niet heeft kunnen of durven aanpakken: de rege ling van het gemengde huwelijk, de ont koppeling van priesterschap en celibaat, de bepaling van een standpunt inzake geboortenbeperking. Voorwaar een agen da, die er wezen mag. En die alleen reeds meer dan voldoende zal zijn, vier drukke weken te vullen. Tenslotte hopen wij van de aanstaan de synode, dat hij erin slagen zal, de ontruste minderheid en de misschien wat al te zekere meerderheid van bis schoppen en theologen met elkaar in gesprek te brengen. Op het concilie is dit maar half gelukt en op het theologen- congres van enkele maanden geleden ging het niet veel beter. Toch ligt hier een punt van wezeniyk belang voor de wereldkerk. En dus voor de synode de noodzaak om een nieuwe poging te NTS 19.00 uur: Nieuws in het kort. 19.01 uur; Pipo de clown. 19.05 De serie „Klankomrankte levens" waarvan de A.V.R.O. vijftig radio-uitzendingen heeft gemaakt is vorige week zondag beëindigd. De definitieve afsluiting vindt plaats tijdens een t.v.-uitzending, waarbij werk van tien verschillende componisten ten gehore zal worden gebracht. Samensteller en presentator Alex de Haas heeft hiervoor het orkest De Zaaiers aangetrokken, onder geroutineerde leiding van Gerard van Krevelen. De uitvoerenden zijn verder: Rita Reys, Wilma Driessen, Sophia van Zante, Karin Ostar, Hea Sury, Ronnie Tober en René Frank. Foto: Alex de Haas (links) in gesprek met orkestleider Gerard van Krevelen. Ned. I, 20.20 uur Klankomrankte levens, muziekprogramma. 21.00 uur: The fugitive. t.v.-serie. 21.50 uur: AVRO's Televizier, ac- HILVERSUM I KRO 20.00—21.20 uur: Concert door Radio Philharmonisch Orkest. 21.20—21.35 uur: Verhalen op dinsdag. 22.45—23.40 uur: Dinsdagavondtheater, amusementsprogramma tualiteltenrubriek. NTS 22.25 uur: Tweede journaal. Pauze. TELEAC 23.00 uur: Kernfysica (13). 23.30 uur: Sluiting. NEDERLAND II NTS 20.00 uur Nieuws in het kort. 20.01 uur: Don Quichot (12), t.v serie. 20.30 uur: HILVERSUM II AVRO 20.05—20.45 uur: Hou je aan je woord, 21.15—21.40 uur: Het spook van Aber- cragghie, hoorspel. 22.00—22.30 uur: Wie waagt, die zingt. RKK 22.15 uur: Preken is menselijk. NTS T.V. morgen NEDERLAND I NCRV 17.00 uur: Het koetshuls van Papa Wlrrewar: jeugdserie. 17.05 uur: Lassie, t.v .-film. 17.30 uur: Kijk op de wereld, jeugdjournaal. 17.35 uur: Sluiting. folkprogramma. RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00. 7.30. 8.00, 8.30, 12.30, 19.00, 22.30, 23.55. HILVERSUM II 7.00. 8.00, 11.00, 13.00. 16.00, 18.00. 20.00. 22.30. 23.55. HILVERSUM III Elk heel uur vanaf 9.00. DINSDAG HILVERSUM I KRO: 18 Stereo: Coun- vertelling Express (gr.). 18.20 1 Volpspartl] (Van onze correspondent) BREDA. De eenvoudige kerstver slering ln de Bredase koepelgevangenis zal nog niet zijn weggenomen als een van de drie Duitse oorlogsmisdadigers die daar gevangen zitten, de 58-Jarige Josef Johan Kotalla ln het huwelijk treedt met de 46-jarige Margarethe Adelheid Samol, een verkoopster uit Fulda in West-Duitsland. Het zal een sobere huwelijksceremo nie worden. Het nieuws is tot buiten de dikke gevangenismuren doorgedron gen, doordat geheelvolgens' dé 'wef de bekendmaking van de ondertrouw ge dateerd op 22 december aan het Bre dase stadhuis werd aangeplakt. Het huwelijk wordt de volgende maand gesloten. Het is de tweede maal sinds 1945, dat de Bredase koepelgevangenis voor merwaardig kerstnleuws z orgt. In 1952 immers, ook rond Kerstmis, ont snapten zeven langgestrafte oorlogs misdadigers uit deze zwaar bewaakte inrichting. Kotalla, die katholiek Is, zal niet voor de kerk trouwen. Hij is jaren geleden van zijn eerste vrouw gescheiden. De hele huwelijksplechtigheid wordt for meel afgehandeld en zal weinig roman tische bijkomstigheden hebben. Het ministerie van Justitie heeft lang ge aarzeld eer het toestemming gaf. Kot&Ua, die aan een ongeneeslijke hartkwaal lQdt, kent mej. Samol nog uit zijn jeugd, toen hy nog ln het Sileslsche dorpje Bismarckhütte woonde, waar zijn vader bedrijfsleider op een grote staalfabriek was. Bismarckhütte werd na de eerste wereldoorlog Pools gebied. De kleine Duitse minderheid, die Diocees Brazilië sluit seminarie Fortaleza (KNP) De aartsbisschop van Fortaleza (Brazilië), mgr. José de Medelros Delgado, heeft het grootsemi narie van z\jn aartsbisdom in Prahinga gesloten en de professoren voor bijscho ling naar Europa en de Ver. Staten ge stuurd. De studenten z^jn tijdelijk onder gebracht ln andere seminaries. De aarts bisschop zegt deze maatregel te hebben genomen, omdat het seminarie niet de priesters afleverde, die ln deze tijd no dig zijn. Met ziln maatregel heeft de aartsbisschop niet willen wachten op e.v. bessluiten van de Braziliaanse bis schoppenconferentie. Deze heeft nl. een rapport in behan deling afkomstig van het Braziliaanse KASKL dat een onderzoek heeft inge steld naar de situatie ln 3 voornaamste grootseminaries van Brazilië, nl. Porto Alegre, Rlo de Janeiro en Recife. Of schoon het rapport nog niet gepubliceerd is, is wel uitgelekt, dat de meeste groot seminaristen zich hebben uitgesproken voor opheffing van de kleinseminaries. Het blflkt, dat van de 100 klelnsemlna- risten er gemiddeld slechts 1 het pries terschap bereikt. Ook zouden de studen ten van de 3 grootseminaries wel oog hebben voor de waarde en de betekenis van het priestercelibaat, juist vinden dat het celibaat juridisch woonde, bevond zich in een soort frontsituatie. Zowel de familie Kotalla als de familie Samol behoorden tot de Duitse minderheid. Toen na de tweede wereldoorlog het huwelijk van Kotalla werd ontbonden, ontstond er een her nieuwde vriendschap tussen de tot levenslang veroordeelde Kot&lla en bej. Samol. Ruim twintig jaar lang heeft mej. Samol Kotalla in de gevangenis opgezocht. Het huwelijk is de bezege ling van een platonische verhouding. Naar verluidt zou Kotalla, die niet on vermogend is, ervoor willen zorgen, dat mej. Samol na zijn dood niet onbemid deld achterblijft. De toestemming tot het huweiyk heeft de drie Duitse levenslangge straften opnieuw een sprankje hoop gegeven, dat de minister van Justitie toegankelijk is voor menselijke argu menten, die voor gratie pleiten. De on dertrouw Is schriftelijk afgewikkeld. Mej. Samol is al enige weken niet in Breda geweest, ook niet tijdens de kerst- Ton bijeen voor getroffen kindercentrum VALKENBURG (A.N.P.). Voor het Limburgse kinderrevalidatiecentrum Fr ancle cuaoord te Valkenburg is het een prettig kerstfeest geworden. Zoals be kend werd het in september geopende centrum enige weken geleden getroffen door een overstroming van de Geul. Hierdoor ontstond een schade van circa 250.000 gulden. Het actieve bestuur heeft direct de nodige acties ondernomen om aan geld te komen teneinde het centrum in bedrijf te kunnen houden. Van dit benodigde geld werd op eerste kerstdag de eerste 100.000 gulden rond gemaakt. Uit het gehele land stroomden giften binnen. Het bestuur van de stich ting hoopt nog vóór nieuwjaar het grootste deel van de resterende ander halve ton bijeen tb brengen. Russen stellen Martine Kischke in vrijheid FRANKFORT (UPI) De Westduit se journaliste Martina Kischke is na vier maanden te z\jn vastgehouden door de Russische autoriteiten naar haar woonplaats Frankfort teruggekeerd. Mejuffrouw Kischke, 30 Jaar oud, ln augustus in de stad Alma Ata in Kazakstan gearresteerd, waar zij met de Russische ingenieur Boris Petrenko ln het huweiyk wilde treden. Zij werd beschuldigd van spionage en ondermynende activiteiten, maar zater dag zonder bekende reden op het vlieg tuig naar Oost-Berlljn gezet, vanwaar zij Frankfort per auto bereikte. Mejuffrouw Kischke heeft tot nog toe geweigerd Iets mee te delen over haar ervaringen. „het bestel" hadden lat van drie avonden kerst-t.v, op beide netten er twee ver zorgd werden door de NCRV, bijna twee <k>or de VARA, één door de VPRO en NTS, terwijl de TROS ook nog een uurtje te vullen kreeg. AVRO en KRO kregen geen kansen. Een beetje vreem de verdeling, maar „het bestel" wilde het zo, dat uitgerekend de grootste omroep, dat Is de KRO nog steeds, niet aan het woord kwam op avonden dat zij toch wel iets te zeggen zou hebben. Kiezend hebben wij ons al de drie avonden tot het eerste net bepaald, o.m. omdat we meenden dat dé daar geboden programma's de meeste kij kers zouden trekken. Met dit voorbe houd constateren we dat de VARA het er zaterdag uitstekend afbracht en dat de TROS haar 65 minuten op dezelfde avond al te zeer versnipperde. Wat de VPRO ons zondag bood vonden we in zijn totaliteit niet geslaagd voor eerste kerstdag. En we menen dat de NCRV gisteren met „Pe woeste hoogte" zon der twijfel de voorkeureprijs van de kijkers verdiend heeft. Enige kanttekeningen. Zaterdag: Mrs. Thursday lijkt ons een erg genoeglijke strip te zullen worden. Rudi Carrell bracht géén topshow, maar het was toch prettig hem terug te zien ln een redelijk geslaagd programma waarin hij overigens zijn beste tekst schreef voor Piet Mountie, die er prompt, een kostelijk nummer van maakte. Achter het Nieuws bewoog zich op voortref felijk niveau met een ingehouden re portage over de gevangenis in Vught. De TROS bracht het er redelijk af, in TROS-termen werd het zelfs een uit schieter, maar als gezegd het was wel een snippergeval, waarbij de ups en downs elkaar te snel opvolgden. Meest up: Wim Sonneveld ln een mooie kerst man dial oog; meeet down: André van Duin, die nog steeds aanleunt tegen het succes van mensen die wèl talent hebben. Frans van Dusschoten doet dat min of meer ook, maar hij brengt tenminste eigen teksten. Ook de VPRO snipperde op eerste kerstdlag. Met buitenlandse program ma's die voor deze avond niet vol doende niveau haalden. En o.m. met een showt je dat tussen high-brow en tlenergedoe zweefde. LOl Lindfors en Ton van Duinhoven waren de besten van de optredenden. Maar we geloven niet dat het gros van de kijkers dit programma erg geapprecieerd zal heb ben. Moet dat dan Ja, op eerste kerst dag moet dat o.l. wèl. Reet het spel waarmee de NCRV gis- Vrijheid en De mocratie, 18.30 De Springplank: jonge arties ten met orkestbegeleiding. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Conclllepostbus. lezing. 19.35 Gregoriaanse zang. 19.45 Zoekend gelo- >r de jeugd. 16.00 Voor de jeugd, 'clock-praatje, 17.15 Russische volksmuziek. 17.35 Operetteklanken (gr.) 17.50 Overheidsvoorlichting: De politie nu. HILVERSUM II VARA: 7.00 1 jhtendgvmnastiek. 7.20 Socialistisch strijd lied. 7.23 Lichte gram. muziek en reportages. 20.00 Stereo: Radio Filharmonisch orkest en (7.30—7.35 Van de voorpagina). VPRO: 7.55 solist: klass. en moderne muziek. 21.20 Voor- Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte dracht. 21.35 Bariton en plano: moderne 11e- gram. muziek en reportages <8.30-8.35 Van deren. 22.00 Kunst: cultureel programma, alle markten thuis, praatje voor de vrouw). 22.30 Nieuws. 22.40 Overweging. 22.45 De Bocht, 9.00 Romantische orkestwerken (gr.). 10.00 hoorspel. 23.40 Omroepdubbelkwartet: oude Franse Barokklanken (gram.), 10.45 Voor de - kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw 11.45 Planorecital: moderne muziek. 12.00 Lichte gram. muziek. 12.22 Voor het platte- HILVERSUM II - VARA: 18.00 Gesproken brief 18.25 Lichte c Ut Parijs, 19.05 Hersengym :angsollsten. 13.00 Tango-rumba i Actualiteiten kalender. 13.25 Stereo: Instrumentaal sex- zang. 13.50 Gesproken portre A. Mezzosopraan en piano: moderr waagt, die zingt: volksliedjes. 22.30 Nieuws). liws. 22.40 Actualiteiten. 22.50 Venster op kest en sw«10k=«.. hedendaagse muziek, muzikale lezing. Lichte muziek. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM^111 18.00 Nieuws. 10.00 Nieuws. 10. de soldalen. 18.28 Paardesportult- (11.00 Nieuws). 12. nlek. 19.40 Zweedse ontspa Hand in hand met Nedei hoorspel. 21.55 Orkestmuzii berichten. 22.15—22.30 De i HILVERSUM I herhaling SOS-beric Nieuws. 7.32 Lichte 8.30 Nieuws. 8.32 Stei 0.30 Deens 17.00 Nieuws). 12.00 Nieuws. 12.02 Operelte- sn. 13.00 Nieuws. 13.02 Actualiteiten. Vrolijk platenprogr. (14.00 en 15.00 rs). 15.02 Lichte Nederlandse muziek Jleuws. 16.02 Platenprogr. voor de jeugd. Ileuws. 17.02 Actualiteiten. 17.05 Rhythm lues, 17.35—18.00 Country and Western- BRUSSEL (Nederlands) i? oo Nieuws. 12.03 Gevarieerde muziek, 12.40 Weerbericht, mededelingen, progr.-overzicht en SOS-be- :n voor de schippers. 12.48 Mario Caval- 12.55 Buitenlands persoverzicht, lüzlek. Nieuws, wee jlek. Tafelmuziek. 10.30 Studlodienst.Tl.00 k, 12.27 Mededelingen Er is nogal wat te doen rond het „Woord" binnen de katholieke eredienst. Woorden hebben alleen maar zin als er ook mensen zyn, die ernaar luisteren. Dat geldt ook voor de preek. Er gaan stemmen op voor afschaffing van de predikatie tijdens de eucharistieviering. Ook by die mensen, die niet zover willen gaan, leveren ten aanzien van de preek vaak nogal wat bemerkingen. Preken is een menselijke bezigheid en juist die menselqke kant zal het onderwerp zijn van een half uur durende t.v.-documentaire, die de K.R.O. vanavond uit zendt. De documentaire kwam tot stand in samenwerking met pater drs. Rooi Dupont O.P. en pater Paul Meyers O.P., beiden redactieleden van „Kerugma", een serie cahiers ten dienste van de prediking. Het programma wordt geregis seerd door Guus Kristel. Ned, II, 22.15 uur Tv licht voor over tv-reclame teren nagenoeg de gehele avond vulde. Emily Brontë's „De woeste hoogte" is een groot boek. Men zou erover kunnen discussiëren of de opvoering van Willy van Hemert daar helemaal recht aan heeft gedaan, zo dit in een t.v.-bewerking al mogelijk zou zijn. Zo'n discussie heeft, geloven we, wei nig zin. Het best doen we het boek te vergeten en ons te bepalen tot het spel zoals dit op het scherm kwam. Het spel was alleszins de moeite waard. „De woeste hoogte'' is een liefdes geschiedenis, waarbij de liefde tot haat opwekt; tot een haat die iemand een steen in de borst geeft in plaats van een hart. Van Hemert had oog voor de romantiek van het verhaal, voor de pathetiek ervan, maar ook voor de haast primitieve dramatiek in de haat gevoelens. Hij regisseerde zeer zorg- fraaie bezetting Paul Cammermans speelde, misschien iets té pathetisch, Heathcliff. Maar waar die pathetiek een eerlijke kans mag hebben in Catherines sterf scène was hij voortreffelijk. De Catherine van Simone Rooskens bleef sterk van begin tot eind. Peter v. d. Linden was vooral in zijn laatste grote scène van een huiveringwekkende kracht. Verder deden Sonja Brill, Jules Croiset, Jeanne Verstraete en de ove rige medewerkenden het hunne met veel bekwaamheid. Het werd een me morabele t.v.-avond; de enige van de besproken drie ook die „avondvullend" was. En ook daarom hartverwarmend na de vele versnipperingen die we er vóór zagen. Vg. HILVERSUM Zoals bekend start Wr -i ii T maandagavond 2 januari 1967 de tele- \y 0rClClJiclIll|31O0TlSCll3p visiereclame. In verband hiermede zendt de NTS vanavond op Nederland II een programma uit. dat gewijd is aan de t.v.-reclame. Mede aan de hand van Engelse commercials worden de kijkers geïnformeerd over hetgeen de t.v.- reclame eigenlijk inhoudt. M§n zal getuige zijn van straatinter views met mensen in het oosten van het land die de reclame al kennen van de Duitse t.v. en met personen in het westen, die nog nooit met t.v.- reclame zijn geconfronteerd. De hoofd schotel wordt gevormd door uiteenzet tingen van enkele vooraanstaande fi guren uit de wereid van de reclame, het bedrijfsleven, de pers en de omroep. Namens het bedrijfsleven spreeks drs. P. van Leeuwen, lid van de raad van bestuur van De Gruyter; namens de reclamewereld de heer R. Wijdeveld; namens de dagbladpers drs. W. van Norden. namens de omroepen drs. A. Oostindie, voorts jhr. W. van Andringa de Kempenaer, voorzitter van de re clameraad en jhr. mr. L. Bosch ridder van Rosenthal, voorzitter van de Ned. Consumentenbond. Het t.v.-programma is samengesteld door oud-omroeper Karei Nort, thans hoofd van de afdeling t.v., radio en film bij Nijgh en Van Ditmar, de presentatie berust bij Harry Hagedorn. Ned. II - 21.45 uur. Lurelei in Diligentia Henri Nollens overleden DEN HAAG (ANP) In de nacht van viiiuen uai Jin lCn.;aav Ju.eerste op tweede kerstag Is in zjjn h«"TKu"lêre'prtiSè'rsrtiapT««P- "K"*"* ln l)c" Haa« °I> >«*'- 1 tyd de goochelaar. popi>enkastspeIer en buikspreker Henri Nollens, die zich liof- artlest mocht noemen, overleden. Henri Nollen werd vier Jaar geleden bij het be reiken van de leeftijd der heel sterken nog gehuldigd als een groot kindervriend. Op tachtigjarige leeftijd staakte hy zijn werkzaamheden- Na eerst enige tijd onderwijzer te zyn geweest, vestigde Henri Nollens zich aan vankelijk als artiest in Rotterdam, waar hU een reputatie opbouwde op het ter rein van de verzorging van kindervoor stellingen. De laatste 47 jaar woonde hij in Den Haag. Hy was o.m. veertig jaar een vaste bespeler van het Kurhaus. Ook verzorgde hij tal van kinderuitzendingen voor de radio op de woensdagmiddagen. Henri Nollens gaf vele voorstellingen voor de koninkiyke familie, zowel onder ko ningin Emma, koningin Wilhelmlna als l koningin Juliana. Kapitein dronken, schip op dam ROTTERDAM (ANP) Een beschon ken kapitein is er dit kerstweekeinde ln geslaagd zijn schip, de coaster „Raket" vast te varen op een strekdam tussen Pernis en de Eemhaven. De man, de 46- Jarlge H. B., stond aan het stuur, toen het ongeluk gebeurde. De rivierpolitie heeft de kapitein van boord gehaald en de man heeft de rest van de kerst ln de cel moeten doorbrengen. Het schip liep overigens geen schade op. Toen het weer vlot was, heeft de stuurman het naar een werf ln Krimpen aan de IJssel gebracht, waar het heen moest voor een onder houdsbeurt. Sabelhouwen zijn nu rapierstoten DEN RAAG Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Met Jasperlna de Jong, Gerard Cox en tekstschrijver Guus Vleu gel. zonder natuurlijk aan de prestaties van ongeveer gelijkjarlge collega's van dit drietal te kort te willen doen. lijkt ons de toekomst van het Nederlandse cabaret verzekerd. Want wat dit tweetal, aange vuld met Eric Herfst en Marjan Berk, presteert, is van zo hoog gehalte, dat er voorlopig nog geen groep is. die bij dit kwartet in de schaduw kan staan. Voor een zeer groot deel ls dit natuur lijk te danken aan Guus Vleugel, huis dichter van „Lurelei". Vleugel is in het programma „Relderelderel" op eerste kerstdag in Diligentia in Haagse première gegaan wat milder geworden, naar het schijnt. „Lurelei". ging vroeger klosse- benend door de vaderlandse porseleinwin kel Nu sneuvelt er minder Hollands serviesgoed, maar wat er (sneuvelt sneu velt direct en grondig. Voorbeelden hier van zijn er in dit programma dat met t'n vakkundige vaart werd gebracht, dat de luisteraars bykans geen gelegenheid kregen adem te scheppen genoeg te Daar is „God is niet dood", waarin Ge rard Cox in deze groep zich zeer thuis voelend een tango danst met God. Zo een bijtend commentaar leverend op de verkondiging van de heren Vinkenoog en Van het Reve. Het verrukkelijke „De wind" door Josperina de Jong en Gerai cl Cox. zó gezongen, dat de Shepherds ook wel hun muzikale blezen kunnen pakken De TROS wordt vakkundig gekielhaald In „Hallelujah Hilversum" en Harry Mulish krijgt er fraai van langs in „Rat en koning". Het is geen kunst om Iemand ervan langs te geven, maar wel op een manier als „Lurelei" doet. De sabelhouwen van vroeger zyn nu rapierstoten geworden, directer maar niet minder dodelijk. Eric Herfst en Marjan Berk leverden in dit geheel hun eigen onovertroffen aandeel. Rogier van Otterloo verleende op vak kundige en sterke wijze de nodige muzi kale steun en de bewegingen van John Verdoner zorgden ervoor dat „Lurelei" niet alleen prettig is om naar te luisteren maar ook om naar te kijken. V.D.M. (ADVERTENTIE) ledereen kan goedkoper leven! Ondanks het feit dat de stijgende prijzen menige bulsvrouw be zorgd het voorhoofd doen fronsen ls er toch wel degelijk aanleiding tot een optimistisch geluld. Me mand zal ontkennen dat bet leven steeds maar duurder wordt, maar tegelijk zal ledereen moeten toe geven, dat betgoedkoper k&n. Dat ondervindt leder die regel matig op de markt koopt en men mag verwachten dat bet aantal kopers op de markt nog aanzien lijk zal stügen. Het ls niet zo een wonder dat marktkoopman en straathandelaar bun prijzen laag kunnen bouden. ZU bebben een grote omzet en laten daar hun klanten van profiteren. De royale keus, de steevast goede kwalitei ten en het feit dat bet rondkijken op de markt het toppunt; van gezelligheid In, maken het kopen in bet grootste koopcentrum tot een waar genoegen. Wie verstan dig Is, neemt dun ook een goed besluiten wordt vooraltUd vaste klant bU de markt-en straathande laar, want.. OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD I Speelfilm over poolexpeditie MOSKOU (UPI) Marcello Mas- troianni is gevraagd om de hoofdrol te spelen in de Russisch-Italiaanse film „Red zielen", die zal handelen over de mislukte poolexpeditie van de Italiaanse generaal Umberto Nobile, zo heeft het Russische persbureau Tass gisteren be kendgemaakt. co-produktie zal de tragische Noord- poolexpeditie van Nobile in 1928 en de reddingsacties van Sovjetpiloten en zee- lieden te zien geven. Vele bekende Rus- ische. Italiaanse, Zweedse, Franse en Amerikaanse acteurs en actrices zullen een rol in de film krijgen. De regie ls in handen van Mikhail Kalatozov die be kendheid verwierf o.a. met zijn film „De kraanvogels vliegen". Cellist Cassado overleden MADRID (RTR) De internationaal bekende Spaanse cellist Gaspar Cassado ls op 69-jarige leeftijd in Madrid aan hartaanval gestorven. ijshockey niet op t.v. PARUS (ANP) De strijd om het wereldkampioenschap ijshockey, die zich in maart 1967 in Wenen afspeelt, zal in Europa niet op de televisie te volgen zijn. De Eurovisie heeft gisteren in Parys be sloten de uitzendingen van de Oosten rijkse televisie niet over te nemen, om dat de organisatoren weigeren de re clames rond de speelvelden te beperken. „De bocht", hoorspel over automobilisten en hun doodgravers Tankred Dorst schreef in 1960 „Die Kurve" als eenakter voor het toneel. Het spel leent zich uitstekend voor een radio-uitzending. Twee doodbid ders bewijzen de laatste eer aan auto mobilisten die regelmatig „uit de bocht" vliegen en met hun auto ln een ravijn belanden. Beide „kraaien" wis selen hun menslievende arbeid af met het repareren van de auto's en het opstellen van een grafrede. Ook sturen zij rekesten naar het departement van Verkeer om te wijzen op de gevaar lijke situatie ter plaatse. Er komt echter de klad in hun bedrijf wanneer een gevallen automobilist het er levend afbrengt. De schone schijn valt in duigen en 'de clownerie ontwikkelt zich tot een nachtmerrie in grand-guignol- stijl. Tankred Dorst is geboren in 1925. Hij schreef verhandelingen over pop penspel. Van zijn toneelstuken is haast „Die Kurve" (De bocht) vooral bekend geworden het drama „Grosse Schah- rede an der Stadtmauer". De K.R.O - radio zendt het luisterspel „De bocht" vanavond uit in een vertaling van regisseur Willem Tollenaar. Hilversum I, 22.45 uur Nieuwe film van Hugo Claus Indien men het ln België en Nederland eens wordt over de financiering van de film, waarvan Hugo Claus het scenario en de regie voor zyn rekening neemt, dan betekent dat een van de eerste co-pro- dukties met België op filmgebied. De film gaat heten „De drie soldaten" en speelt zich af ln de Ardennenslag tij dens de tweede wereldoorlog. Jan Vrij man heeft de produktie in handen. De eerste proefopnamen zijn gemaakt en men heeft plannen begin februari in de sneeuw van de Ardennen met de verfil ming te beginnen. Cameraman wordt Jan de Bont. Mick Jagger verbrak zijn verloving LONDEN (UPI) Mick Jagger. zan ger en leider van de „Rolling Stones", en Chrissie Shrimp ton, zuster van het be roemde fotomodel jean, „the Shrimp" Shrlmpton, hebben hun verloving verbro- „Ik vind het niet zo vreselijk als u wel denkt", verklaarde Mick vrijdag onder het verorberen van een portie spaghetti in een Italiaans restaurant in Soho, „Hoe wel we officieel verloofd waren, hadden wij geen datum voor een huwelijk vast gesteld. Trouwens, op het ogenblik voel ik weinig voor trouwen"- „Wij zyn gewoon uit elkaar gegroeid en dit was de enige oplossing", verklaarde de 21-jarige Chris sie in haar woning te Bumham. 40 kilo meter ten westen van Londen, „Toch hiel den wq erg veel van elkaar'.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 2