S)e£cidóe(Sou^ant Weer volledig oorlog in Vietnam VIETKONGAANVAL IN BINH DINH STEUNPUNTEN GEBOMBARDEERD JAMIN PROTEST OORLOG VIETNAM; KLACHT TEGEN POLITIE ■MWililiB ïUeer gestraften in Engeland over gevangenismuur Loena 13 tast" de maan af Sikhleider zal zich niet gaan verbranden Staking in haven Saigon Vliegtuig op dorp: 111 doden Kerkdienst bij kaarswalm Voor f 110.000 uit woning gestolen Eisenhower vandaag uit ziekenhuis Petitionement Goese leraar in Kamer Provo's lieten in kerstnacht sirenes B.B. loeien in Delft In kerstnacht doodgevroren Omar Dhani ter dood veroordeeld Gesloten grens dieven fataal PAPcNGRACHT 32 ABONNEMENTSPRIJS: p. w. /0,93; p. maand ƒ3,97; p. kwart, ƒ11,90; franco per post ƒ12,40. ADVERTENTIES 22 ct p. mm. Telefoontjes 2,- KLACHTEN bezorging: tel. 3.38.39 (18.00-19.00) DINSDAG 27 DECEMBER 1966 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MINDER KOUD De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met af en toe enige regen. Aanvankelijk zwakke tot matige, later ln de kustgebieden tot krachtig toenemende wind tussen zuid en zuidwest Geleidelijk minder koud, maar vannacht ln het noordoosten van het land nog temperaturen om het vriespunt 58e jaargang, no. 17.022 SAIGON (UPI-Reuter-AFP) In Vietnam is, na een vrij rustig, maar niet geheel en al zonder incidenten verlopen kerstbestand, de oorlog weer in volle omvang losgebroken. Amerikaanse B-52 bommenwerpers voerden bombardementen uit op steunpunten van de Vietkong op 45 km van Saigon. Vanmorgen trokken de Noordvietnamezen en de guerilla- strijders van de Vietkong ten aanval. Een artillerie-eenheid in Binh Dinh werd onder vuur genomen. Ook in andere delen van het land is de strijd weer opgelaaid. In de haven van Saigon zijn de havenarbeiders in in stakihg gegaan. Het laden en lossen van schepen geschiedt nu door Amerikaanse soldaten. Beide partijen hebben tijdens het bestand melding gemaakt van incidenten. Het detachement, dat de levens moet beschermen van Bop Hope en miss World, Reita Faria, raakte in vuurgevecht met een grote Vietkongpatrouille. De Amerikanen leden verliezen. Voor het overige waren het onbelangrijke incidenten. Hanoi maakt melding van het neerschieten van een Amerikaans toestel hoven de stad tijdens de bestandsperiode. De New York Times acht het onwaar- Bchijniyk, dat bij de Amerikaanse bom bardementen op militaire doelen de burgerbevolking geen schade heeft op gelopen. Het is de conclusie van dt assistent-hoofdredacteur Harrison Salis bury, die zich momenteel in Noord- Vietnam bevindt. Salisbury merkt daarbij op, dat spoorwegemplacementen en olietanks omringd worden door onderbroken woonwijken. Het aantal doden als gevolg van neerstorten van een Amerikaans transportvliegtuig op een dorp nabij Da Nang is gestegen tot 111. Achttien per sonen worden nog vermist en er zijn achttien gewonden. Het viermotorige toestel stortte zaterdag na een vlucht uit Japan op het dorp Hoa Vang. Er werden 66 huizen verwoest. Onder de doden zijn veel kinderen.'Enige maanden geleden stortte in hetzelfde dorp straaljager neer, waarbij S3 menser het leven kwamen. Ter gelegenheid van het kerstfeest ADVERTENTIE kerstcakes niet duur wel heerlijk SOEST (A.N.P.). De bezoekers van de mis in de Petnis en Pauluskerk ln Soest sloeg op tweede kerstdag bij het betreden van de kerk een dichte walm tegemoet met een overigens wel bekende geur. De dampen etegen op uit de ge welven onder de kerk en kwamen via een rooster bij het altaar het gebouw binnen. Al sinds jaar en dag was men gewoon bijna opgebrande kaarsen via een rooster in een ruimte onder de kerk te gooien. In de loop der tijden was er een grote voorraad kaarsenstompjes ontstaan die maandag in brand raakte toen per abuis een brandende kaare door het rooster werd gegooid. Behalve veel ongemak voor de kerkgangers heeft de rokende en smeulende kaarsenmassa ook vrij veel schade veroorzaakt aan de verwarmingglnstallatie van de kerk. Brand op trawler eist elf doden HALIFAX (UPI) Op de Britse trawler St.-Flnbarr, die voor de kust van Labrador ligt, is brand uitgebroken. Zeker elf opvarenden van het 1139 ton metende vaartuig zijn om het leven ge komen en veertien gered. was de 78-jarlge kardinaal Spellman, aartsbisschop van New-York, naar Zuid-Vietnam gekomen om daar op ver scheidene Amerikaanse bases een mis op te dragen. Zaterdag zei hij in een toespraak, op de basis Tan Som Nhoet bij Saigon: ,,Wij moeten deze oorlog winnen, deze oorlog die ons is opgelegd en die wij voeren voor de verdediging van de beschaving. Elke andere oplos sing dan de zege is ondenkbaar." Hij betitelde de Verenigde Staten als „de barmhartige Samaritaan onder de vol ken". In zijn latere preken liet hij zich wat verzoenender uit. OVERVEEN (A.N.P.). Naar thans bekend is geworden zijn ln de nacht van donderdag op vrijdag uit een woning aan <je Julianaiaan in Overveen geld, effecten en gouden penningen gestolen voor een totale waarde van ruim 110.000. Toen de bewoners vrijdagochtend vroeg thuis kwamen na een afwezigheid van twaalf uur, bleek uit een koffertje in de slaapkamer een bedrag van 67,000 aan contanten te zijn verdwe nen alsmede voor 40.000 aan geregis treerde effecten en enkele gouden pen ningen. Het geld lag in de woning gereed voor een uit te voeren transactie in onroerend goed. Men moet de woning zijn binnen gekomen door gebruik te maken van een sleutel van de keukendeur,-die in een niet afgesloten schuur hing, WASHINGTON (UPI) Ex-president Eisenhower zou vanmiddag uit het mili tair hospitaal Walter Reer in Washing ton worden ontslagen waar hij op 12 de cember een galblaasoperatie heeft onder gaan. Het herstel van de patiënt is naar Nachtelijk bivak (ADVERTENTIE) 17-jarige randde zes meisjes aan Van onze correspondent HEILOO. Een jongeman ujt Hciloo de 17-Jarige W. S- heeft bekend, dat hij vanaf 7 oktober zes meisjes heeft aan gerand: vier ln zijn eigen woonplaats en twee in Alkmaar. De rijkspolitie kon de knaap aanhouden insluiten, nadat men een tip had ge kregen, De eerste keer betrof het een 14- jarig meisje uit Helloo. dat hij bij de nog al afgelegen u.l.o.-school aanrandde. Het kind zou op het psychisohe vlak nare gevolgen van deze aanranding hebben ondervonden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De kerstdagen ln Den Haag hebben ln het teken gestaan van demonstraties en andere vormen van protest tegen de oorlog ln Vietnam. Een leraar uit Goes bracht met zyn gezin de kerstnacht op het Binnenhof door, voor de Amerikaanse ambassade betrok een groep Jongeren de wacht, tenvyi andere jongelui borden met opschriften droegen en provoblaadjes uitdeelden. Hoewel alle demonstraties vrij rustig verliepen, ar resteerde de Haagse politie, zes personen. Een van de jongelui heeft by de officier van Justitie te Den Haag een klacht in gediend tegen het optreden van de Haag se politie. Hij zou gestompt, geslagen en beledigd zijn, hetgeen door de politie wordt tegengesproken. De 40-jarige leraar drs. Karst Bouman uit Goes zat met zijn gezin op kerst avond in de gaanderij op het Binnenhof voor de deur van het gebouw van de j Raad van State. Hij kon in de kerstnach j alleen vrede hebben als hij daar was, waar ook het petitionnement rustte, dat hij inzake de oorlog in Vietnam had op- gesteld en dat door- duizenden onderte kend aan de Staten Generaal was ver zonden. De leraar had zich met zijn w en zijn vier kinderen, de vierja- rige Titus, de zesjarige Ole, de tienjari ge Machteld en de elfjarige Mircha, za- terdagmiddag om v(jf uur op een bank uit zijn auto op het Binnenhof geïnstal leerd. Hij kreeg bijval, want ook de twin- 1 tigjarige Rotterdamse ontvanger-con troleur J. W. Hoogeboom en het echt- paar Henny en Mare Susan uit Goes be trokken de wacht op het Binnenhof. ,i negen uur 's avonds gingen nie- >v Bonman en haar jongste kinderen omdat de vriesnaclit voor hen te koud werd. Inmiddels had de griffier van de Tweede Kamer de lieer Bouman al laten weten dat deze week het petitio nement ter sprake zal worden gebracht in de Tweede Kamer, hetgeen voor de heer Bouman was. Om twee uur 's nachts brak hij op. nadat enkele tien tallen belangstellenden hun sympatie hadden betuigd. Een keer werden de discussiërende mensen onvriendelijk bejegend, toen van uit het duister uit een auto een opmer king werd geschreeuwd. De heer Bou man houdt zich nu weer bezig met het. verspreiden van 100.000 Vietnambrlef- kaarten door ons land. Ambassade BIJ de Amerikaanse ambassade in Den Haag betrok een groep jongeren op de middag voor kerstnacht de wacht om te protesteren tegen de oorlog, met name die in Vietnam. De Pacifistisch Socialis tische Jongerenwerkgroep PSJW Den Haag, die deze 48 uren durende demon stratie had georganiseerd, beoogde hier mee de Nederlanders te wijzen op het huichelachtige van velen, die in da kerst nacht zeggen vrede te willen, maar zich voor de vrede niet willen inspannen, zelfs zich niets willen ontzeggen. Deze bedoeling werd door de jongeren uitge dragen bij twee kerstboompjes en door het tonen van het ban-debom-teken en sandwichborden. Hierop kwamen leuzen voor als „Kerstmis is niet vreten, maar vrede", „Make love, no war" en „Stop the war in Vietnam". De jongeren volg den via de nieuwsberichten de gang van zaken in Vietnam. Druk werd het kerst bestand besproken. De demonstranten hadden vooral in de laatste nacht veel steun. Zondagavond deelden bij hun kof fie met politiemensen, voor wie het ook geen pretje was extra-bewaging en toe zicht bij het ambassadegebouw uit te oefenen. Burgers kwamen de demon stranten voorts tegemoet door een auto en een caravan ter beschikking te stol len, opdat by toerbeurt de jongeren een tijdje konden rusten. (Zie verder pag. 5, derde kolom) (Van een onzer verslaggevers DELFT. Een inbraak in de bunker van de B B. in het op Rijswqks grondge bied gelegen park Overvoorde is er oor zaak van geweest, dat In de kerstnacht omstreeks half twee heel Delft ls opge schrikt door een langdurig en indringend slrencgchulL De inbraak werd gepleegd, zo wordt aan de hand van een anoniem telefoontje aangenomen, door Haagse pro vo's, die op deze wyze de aandacht op hun Ideeën hebben willen vestigen. Aanvankelijk werd het voor onmogelijk gehouden, dat de inbraak in de bunker oorzaak van het in werking stellen van de alarminstallatie te Delft zou zijn ge weest. Allerlei voorzieningen en voorzorgs maatregelen in de Rijswijkse installatie zouden dit hebben verhinderd. Later is echter gebleken, dat de zaak niet geheel veilig was gesteld. In de verbinding met het Delftse alarmsysteem was een bepaal de zekering niet verwijderd, zodat door de manipulaties van de inbrekers wel de Delftse sirenes konden gaan loeien, maar niet die in de rest van het district Zuid- Holland, dat op de Rijswijkse centrale is aangesloten. De consternatie, zowel als de verontwaardiging onder de Delftse bevol king was groot. De politie te Delft en te Rijswijk stelt een onerzoek in naar de daders, die zijn binnengekomen na onder meer een slot te hebben doorgezaagd. MAASTRICHT (DPA/ANP). De 84-jarlge fabrieksarbeider VV. Kraag uit Maastricht is op tweede kerstdag dood aangetroffen in een blokhut in de nabij heid van het autobaankruispunt bij Misburg (district Hannover). Hij lag op een bank en ls, voor zover de politie heeft kunnen nagaan, kenne lijk in de kerstnacht in zijn slaap dood gevroren. Zijn lichaam zal nog aan sectie worden onderworpen. De politie neemt aan dat de heer Kraag had gelift en bij dit kruispunt niet meer verder kon. Hij zou toen onderdak hebben gezocht in de blokhut. Op 16 december was de heer Kraag uit Maastricht vertrokken. Tot die da tum had hij bij familieleden in die stad gewoond. Hij was werkloos. Mist en regen hielpen 8 man LONDEN (UPI-Reuter) Uit de Leyhillgevangcnis in Zuid-Gloucestershire zijn gisteravond opnieuw drie Britse gevangenen ontsnapt. De politie heeft met behulp van bloedhonden een grootscheepse klopjacht op touw gezet, maar de vluchtelingen hebben het weer mee: het regende en er hing tevens een dichte mist. Lijst ontsnapten tot 27 aangegroeid Slechts enkele uren eerder waren vijf gevangenen uit de strafgevangenis van Dartmoor uitgebroken over een tien me ter hoge achtermuur van de gevangenis. Zes gevangenen, die met anderen gym nastiek deden overmeesterden de bewa kers grepen hun sleutels en gingen er Zij werden echter gezien. Bewakers schoten toe en wisten een van de zes te grijpen voordat hij naar de vrijheid kon klauteren. De anderen verdwenen ln de regen en mist. In korte tijd zijn 27 man uit de Britse gevangenissen ontsnapt, onder wie Frank (Mad Axe) Mitchell die op 13 december uit de Dartmoor-gevangenis brak en mo menteel Eïngelands meest gezochte mis dadiger is. Ook in West-Duitsland slaagden vijf gevangene'n er in te ontsnappen. In Ra- vensburg. ten zuidwesten van Mllnchen, sloegen vier mannen twee bewakers be wusteloos en maakten zich uit de voe ten. In Bochum, nabij' Düsseldorf, kon de politie een man die bij het overklimmen van de gevangenismuur een been had gebroken, inrekenen maar zijn celgenoot ontsnapte. 55 Miljoenen Russen zagen steenachtige bodem van maan MOSKOU (AFP) De Russische Loena-13 die zaterdag een zachte landing op de maan maakte is uitgerust met „mechanische in", die de maanbodem kunnen aftasten. Dit heeft prof. Alexander Lebedlnski het persbureau Tass meegedeeld. van de armen een lange stang heeft aan het ylteinde een apparaat dat met een tevoren vast gestelde kracht een peilinstrument in de grond stoot. Uit de -diepte die DJAKARTA (U.P.I.)De vroegere maarschalk van de Indonesische lucht macht, Omar Dhani, ls door een bijzon der militair tribunaal ter dood veroor deeld. Het tribunaal bevond hem medeplich tig aan de communistische staatsgreep van vorig Jaar. Het gerechtshof bepaal de dat Dhani oneervol uit de militaire dienst zal worden ontslagen en dat hij van al zijn functies zal worden ont heven. Omar Dhani heeft verklaard in beroep te zullen gaan. VANDAAG Laatste overleg huisartsen en ziekenfondsen Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Huisartsen en zieken fondsen zouden vanmiddag om vier uur op het ministerie van Sociale Zaken be ginnen aan een laatste overleg over de honoraria met Ingang van 1 januari. Vol gens Ingewijden stond bij voorbaat al vast dat de bijeenkomst die waarschijnlijk ook de hele avond nog zal duren op niets zal uitlopen. Zoals bekend heeft de „commissie van wijze- mannen" minister Veldkamp mee gedeeld dat zij een verhoging van 51 pet (de artsen vragen 100 pet), uitgesmeerd over twee jaar redelijk acht De minister wil voor 1967 niet verder gaan dan acht procent en wenst de 51 pet te spreiden i over de drie jaar. Hij wordt hierbij ge- steund door de kabinetsraad. Komen art- sen en fondsen vandaag niet tot een ver- gelijk dan zal waarschijnlijk, zoals de i Landelijke Huisartsenvereniging heeft i aangekondigd, per 1 Januari aan fonds- latiënten het particulier tarief worden i berekend. De minister kan dan aan de ziekenfondsen een bedrag per visite op- leggen dat zal moeten worden terugbe taald. Dit zal naar men aanneemt rond de f 3.50 liggen hetgeen inhoudt dat voor de fondspatiënten "bij consult op het spreekuur ongeveer de helft van het ho norarium voor eigen rekening ls. Akkoord met regering vestigen op i in ae t'oenjaab krijgen. Sant (heilige) Fatoh Slngh dronk gisteren een glas vruchtensap om te tonen dat hij zijn vasten beëindigde Oorspronkelijk had hij vandaag een vasten van tien dagen willen afsluiten door zichzelf in brand te steken. Acht volgelingen, die zich evenals de sant ln de gouden tempel van Amritsar hadden teruggetrokken, waren van plan geweest heden zichzelf te verbranden Dit plan werd opgegeven na een bespreking met een vertegenwoordiger ven de Indiase regering. het instrument bereikt kan men de vastheid van de maankorst. con cluderen. De Loena-13 werkt voorts met stralingen om de dichtheid van het terrein vast te stellen. Volgens prof. Lebedinski zullen door de waar nemingen van de Loena-13 de eerste experimentele gegevens wor den verkregen over de toekomstige landingsplaats op de maan. Intussen hebben miljoenen tele visiekijkers in de Sovjet-Unie en Oost-Europa zondagavond de eer ste twee foto's van de Loena-13 kunnen zien. Deze waren van goe de kwaliteit en tonen de steen achtige maanbodem. Ook het Brit se ruimtestation in Jodrellbank heeft goede foto's ontvangen en de Russen gevraagd ze te mogen publiceren. WINTERSWIJK (ANP) Over heggen en schuttingen, door nauwe straatjes en door tuinen heeft de Wlnterswjjker D. Wildeman in de kerstnacht een Duitser nagezeten, die hy had betrapt op diefstal uit de etalage van een juwelier. Een hoge muur om de tuin van een notaris die de rover nog wel kon nemen, was de Winters- vvijker te machtig, zodat hy de achter volging moest opgeven. De Duitser kon toen de auto bereiken, waarmee zijn broer met diens echtgenote bij het gemeentehuis op hem stond te wachten. Het drietal had bij zijn poging naar het vaderland te ontkomen echter de tegenslag, dat het net de grensover gang koos, die 's nachts is gesloten. Een bij die grensovergang wonende caféhou der, die de komst van deze Duitse auto in het holst van de naoht verdacht vond, waarschuwde de politie, waarop het drie tal toch kon worden Ingerekend. Een goede vangst, vond de politie, want de Duitsers, die in Marl bij Recklinghausen wonen, bleken wel eens meer in de Ne derlandse grensstreek uit 6telen te zijn geweest. De bult by deze inbraak was overigens niet groot: ongeveer 800 gulden aan uurwerken en armbanden. De Juwe lier had een alarminstallatie, maar deze bleek defect te zijn.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 1