Geen eerherstel v.d. Molen KVP, AR, PvdA NU NOG VOOR KABINET-C ALS Rechtvaardigheid ontslag- grond voorbehouden aan beleid van bewindsli Corruptie in Nederland op velerlei terrein niet gering JAMIN Dohmen laat mijnwerkers niet los Confessionele steun Zijlstra Goede com municatie onmogelijk Blank meisje als kleurlinge van school Bevalling in waterput Ruim 1,5 min. voor zorg gehandicapte kinderen Ir. Vos (PvdA) in tegenspraak met Den Uyl Telefoon te koop gevraagd PAPENGRACHT 32 ABONNEMENTSPRIJS: p. w. 0,93p. maand 3.97; p. kwart, ƒ11,90: franco per post ƒ12,40. ADVERTENTIES 22 ct p. mm. Telefoontjes ƒ2.- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00) WOENSDAG 21 DECEMBER 1966 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN EX-H.C. VAN DER MOLEN (Van onze correspondent) HEERLEN Na VARA's Achter het nieuws gisteravond, waarin, de heer Mertens van het NKV het dreigend con flict betreurde met de Ned. kath. mijn- werkersbond, heeft de heer Frans Doh men tegenover ons verklaard, dat ner gens zon hechte band bestaat tussen bond en leden als juist in Limburg. Waarom sullen we dat dan zo niet la ten, ook als ze naar een vervangende werkgelegenheid gaan?. Op do beeldbuis verscheen de heer Mertens, die stelde, dat wanneer het nieuwe gesprek op niets zou uitlopen dit tot een tragische situatie zou leiden. Hij blijft daarom geloven In een oplos sing voor de moeilijkheden. Mijnwerkers op de beeldbuis verklaar den, dat ze Dohmen en zijn bond door dik en dun trouw zouden blijven, omdat de bond zoveel voor hen gedaan heeft De heer Mertens twijfelt er ecfiter niet aan, dat ais de mijnwerkers naar andere bonden overgaan zij zich ook daar snel thuis zullen voelen. De heer Dohmen, die niet op het scherm wilde verschijnen, omdat het in nemen van een standpunt een zaak van het verbondsbestuur is, zei dat de sterke solidariteit onder de mijnwerkers niet prijs gegeven mag worden. „Wanneer onze mensen naar een vervangende werkgelegenheid gaan ls het zaak, dat hun belangen optimaal behartigd worden dooi' een invloedrijke sociale organisa tie. Wij moeten hier nieuwe industriën hebben en daar zetten wij ons voor in. Welke bijdrage kan het KKV daaraan leveren? We kunnen niet wachten tot de vakorganisatorische structuur binnen het NKV geregeld is, aldus de heer Doh men, die vindt, dat verloop uit de mijn- werkersbond leidt tot een versnippering, die de sociale positie van de Limburgse mijnwerkers ontkracht. In Eerste Kamer (Tan onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet-Zijlstra kan ook in de Eerste Kamer rekenen op de steun van de drie confessionele partijen. Opvallend was wel, dat KVP, AR en PvdA zich nog steeds voorstan ders toonden van het kabinet-Cals, zo als het tal van beleidskwesties wilde uitvoeren. Als uitvloeisel van deze hou ding betreurden zij dan ook de val van het vorige kabinet, dat, zoals de voor zitter van de KVP-fractie, de heer Van Lieshout zei, gevallen is door de hou ding van de drie regeringspartijen, maar ook door die van het kabinet zelf. Er werden door verschillende senato ren behartigenswaardige dingen gezegd •ver hun collega's in de Tweede Kamer en over het vorige kabinet. KVP-fractievoorzitter Van Lieshout: „Is er wel iemand geweest, die een do delijker kritiek op het kabinet-Cals heeft uitgeoefend dan de heer Neder- horst (PvdA). En de heer Roolvink (AR) deed het al niet minder. Begrijpe lijk dat het kabinet-Cals door deze kri tiek nogal korzelig was geworden. Als klap op de vuurpijl kwam toen nog de motie-Schmelzer". De heer Van Lieshout toonde zich te leurgesteld, dat het kabinet-Cals on danks waarschuwingen uit de Eerste Kamer niet tijdig had bijgestuurd. Waarom heeft het zelf niet gezocht naar mogelijkheden tot uitstel van de verlaging van de loon- en inkomstenbe lasting. Het is jammer, dat noch Cals (ADVERTENTIE) noch de betrokken fracties zo veel staatsmanwijsheid hebben opgebracht tot deze maatregel over te gaan. AR-fractievoorzitter dr. Berghuis had kritiek op de PvdA, omdat deze zich tij dens de informatie-Beel zonder meer had teruggetrokken en niet wilde mee werken aan een terugkeer van het ka binet-Cals. Kritiek had dr. Berghuis ook op zijn eigen AR-partij, „want wij meten ons soms een autoriteit aan, alsof wij 31 in plaats van 13 zetels in de Tweede Kamer bezetten". Op grond van de steeds verslechteren de situatie op financieel-economisch ge bied en rond de werkgelegenheid zul len KVP. AR en CHU het kabinet-Zijl stra wel steunen. De PvdA deed een dringend beroep op premier Zijlstra de verhoging van de omzetbelasting uit te stellen. Over het uitstel van de verla ging van de loon- en inkomstenbelas ting \yilde partijvoorzitter ir. Vos zich nog niet uitlaten. Hij wilde eerst eer nadere uiteenzetting over de besteding van de inkomsten, die van uitstel af komstig zij ADVERTENTIE Dit is geen wrede vorm van executiemaar een Grrrroooote Trruo.' Boeienkoning Timothy Dill- Russéll bevrijdt zich in twee minuten van handboeien en dwang buis, ondersteboven hangende boven het niet geheel schone, maar vooral zeer koude water van de Theems in Londen. Russell is verbonden aan de musical „Magie Man", die gebaseerd is op het leven van wijlen de grote Amerikaanse boeienkoning Houdini. Timothy deed het stuntje nog eens over ten behoeve van een fotograaf, wiens camera had ge weigerd (Van onze correspondent AMSTERDAM Dp oud-hoofd- j commissaris van Amsterdam, H. J. van der Molen, heeft vanmor gen geen rehabilitatie gekregen, liet beroep, dat hij tegen zijn ont- i slag wegen incomptabilite humeur had aangetekend, is door de voor- j zifter van het ambtenarengerecht j te Amsterdam, mr, C. Schneider, j ongegrond verklaard. De oud- hoofdcommissaris, die zijn telenr- stelling over deze uitspraak achter een manmoedige glimlach mas- j keerde, zei, nog niet te weten, of hij in hoger beroep zal gaan. De mogelijkheid daartoe staat gedu- rende dertig dagen open. Mr. Schneider overwoog in zijn zes paingan's lange uitspraak onder meer het volgende: D Klager ontkent thans welis waar het bestaan van span ningen tussen hem en de bur gemeester, maar erkent anderzijds, dat de communicatie tussen hem en de bur gemeester te wensen' overliet en dat dit voor hem in het verleden zelfs aanlei ding is geweest om te streven naar ver andering van functie. BHet gerecht heeft op grond van de inhoud der gedingstuk ken en het verhandelde ter rechtszitting de overtuiging gekregen, dat de verstandhouding tussen klager en de burgemeester van Amsterdam, zodanig was, dat een goede communi catie niet tot stand kon komen. BDeze overtuiging is met name gegrond op de gebeurtenissen van 14 juni, toen op een uiterst kritiek en een ernstige beleids beslissing vergend moment, waarom trent kennelijk ook naar het oordeel van klager zelf beraad tussen klager «n de voor het politiebeleid verant woordelijke burgemeester van Amster dam behoorde plaats te vinden, geen enkel beraad tot stand kwam, hoewel klager en de burgemeester zich tesa- men bevonden en nagenoeg gelijktijdig omtrent voorbedoelde kritieke situatie geïnformeerd werden. NU EN DAN REGEN De weersverwachting, meegedeeld door het KNMI. geldig tot morgenavond: Veel bewolking met nu en dan regen. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde wind uit westelijke richtingen. Minder koude nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 58e jaargang, no. 17.018 NA HERCLASSIFICATIE DUNEDIN/NW.-ZEELAND. (A.N.P.). Do methodistische predikant J. Feldcrhof In de Nieuwzeelandse plaats Campbells Bav heeft contact opgenomen niet de oudcis van de elfjarige Sandra Lalng In Transvaal (Zuid-Afrika) die achteraf als kleurling is geherclassificcerd en deswege van dc kostschool voor blanken, waar zij al drie jaar vertoefde, is weggezonden. De genoemde 38-jarige predikant, een Nederlandse emmlgrant die reeds 10 jaar in Nieuw-Zeeland woont, heeft aangebo den het kind In zijn gezin op te nemen. De Nieuwzeelandse regering heeft hier tegen geen bezwaar gemaakt en de beslis sing ligt nu bij de vader van Sandra. In het geval van Sandra Lalng. dis overwegend Afrikaanse trekken vertoont, is duidelijk sprake van een atavistische terugslag. Haar ouders zijn blanken. De heer Laing zelf verklaarde niets af te weten van enig kleurlingverleden in zijn familie of die van zijn vrouw. De twee broers van Sandra, van wie er een (19 jaar oud) ook op genoemde school is, zijn beiden blank. Sandra is destijds in een ziekenhuis voor blanken geboren en on danks haar kleurlingvoorkomen als blanke geregistreerd en protestants gedoopt. De Zuidafrikaanse minister van Binnen landse Zaken had in februari j.l. schrif telijk laten weten dat Sandra geherclas- sifeerd was als kleurling. Spoedig daarna was zij van de school weggezonden en door het schoolhoofd en een politieman thuis gebracht. Niet-blanken mogen niet in blanke woongebieden wonen zonder vergunning, die gewoonlijk voor huisbedienden wordt gegeven, maar volgens waarnemers zou Sandra waarschijnlijk bij haar familie mogen blijven als zij naar een school voor kleurlingen gaat. WARSCHAU (DPA) Een jonge Poolse vrouw heeft dezer dagen een kind ter wereld gebracht in een waterput. Naar het Warschause avondblad Kurier Polski meldde was de vrouw bij het wa ter halen uitgegleden en over de rand van de put geslagen. Toen zij vertwijfeld probeerde zich boven te houden, zetten de weeën in. Buren, die op haar hulpge roep toesnelden troffen een uitgeputte moeder aan, die het pasgeboren kind met een hand boven water hield en zich met de andere hand aan een stang vast klampte. De baby heeft longontsteking opgelopen. Kerstmis zonder boom is voor velen hetzelfde als oudjaar zonder vuurwerk, Pasen zonder eieren, Pinksteren zonder luilak of augustus zonder zon. Huisvrouwen die er het geld en de ruimte voor hebben, sturen hun man de markt op om wat meer dan manshoog dennewerk aan te schaffen. Behoor je nog tot de mini-burgers, dan heb je ook aan een mini-boompje genoeg. u quaat „spannir tie in de Naar het oordeel van het ge recht ia een verstandhouding als hiervoor aangeduid, ade quaat omschreven met de woorden „spanningen, die een goede communica tie in de weg staan". Het antwoord op de vraag of de genoemde ontslaggrond het ontslag van klager lechtvaar- digt, is voorbehouden aan het beleids oordeel van de verantwoordelijke be windslieden en het ambtenarengerecht moet zulk een beleidsoordeel eerbiedigen De betrokken bewindslieden konden, in redelijkheid oordelend, tot het besluit komen, dat klagere ontslag bijdroeg tot het vrij maken van de weg naar een betere grondslag voor cïe vereiste vruchtbare samenwerking tussen de burgemeester en de chef van het ge meentelijk politiekorps. Hu 11elijksgeschenk Beutrix-Claus (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Naast het persoonlijk trouwcadeau van hel Nederlandse volk Is er tot op heden ruim 1.5 miljoen gulden, om precies tc zijn 1.771.850,36 binnengekomen als nationaal huwelijksgeschenk voor prinses Beatrix en prins Claus. Het prinselijk paar heeft besloten dit bedrag to bestemmen voor de zorg voor het gehandicapte kind, zowel In Nederland als ook in Suriname en de Nederlandse Antillen. Tijdens het bezoek van het prinselijk paar aan de West ls over deze bestemming uitvoerig overleg gepleegd. Gebleken is. dat juist in Suriname en de Nederlandse Antillen, waar nog zo weinig mogelijkheden zijn om de hulp aan gehandicapte kinderen in de overheidszorg te betrekken en waar dringende behoefte bestaat aan steun aan het particulier initiatief, met deze gelden zeer vruchtbaar werk kan worden verricht. Besloten ls daarom, het grootste gedeelte van het bedrag voor de hulp aan gehandicapten in de West te besteden. Wat Nederland betreft worden gelden beschikbaar gesteld om de accommodatie van het hospitaalschip van het Rode Kruis, de Henri Dunant, en van het zilveren jeugdcentrum De Hunneschans aan te passen aan vakantie- en ontmoetingsweken gehandicapte kinderen. ƒ10».— orf ƒ300.- DEN HAAG. A.N.P.). Bij een „privé- enquête" door twee werkgeversleden van de commissie-Mulder (die In 1962 is inge steld om een onderzoek in te stellen naar de behoefte tot strafbaarstelling van de niet ambtelijke corruptie) ls de indruk ontstaan dat omkoping zich bij enkele zeer grote ondernemingen afspeelt en dat zU zich vooral in de havens voordoet. Dit heeft Ir. W v. Osselen." lid van deze commissie, meegedeeld op een in 't Kur- haus te Scheveningen gehouden vergade ring. Het werk van de commissie-Mulder heeft tot resultaat gehad dat een wets ontwerp tot het strafbaarstellen van de nlet-ambtelijke corruptie is ingediend dat, naar wordt verwacht, in het komende Jaar in openbare behandeling zal worden ge nomen. De door de commissie aan de minister voorgestelde strafbepaling 1» overgenomen. Daarin wordt de nlet- ambtelijke corruptie strafbaar gesteld met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar. Met die straf wordt bedreigd zowel die genen die in dienstbetrekking een gift of belofte aanneemt in strijd met goed ver- Kans op omkoperi j is stijgende trouwen en zonder zijn superieuren daar van op de hoogte te stellen, als diegenen die zulk een gift of belofte doet- De com missie-Mulder acht een concentratie van de opsporing van niet-ambtelijke corrup tie gewenst. Zij beveelt daartoe het Instel len van een bureau aan. door het bedrijfs- De commissie-Mulder heeft door haar onderzoek de beschikking gehad over ge heime dossiers. Over de inhoud daarvan repte ir. Van Osselen uiteraard niet De commissie heeft echter wel voldoende aanwijzingen dat het aantal niet ontdekte gevallen van corruptie veel groter is dan het aantal ontdekte. De nlet-ambtelijke corruptie begint zo dra op het privé-adres van degeen die men voor het bereiken van een doel denkt nodig te hebben, giften worden aangebo den en aanvaard, zonder dat de superieu ren daarover worden ingelicht. Verblijf iu buitenland Dit kan beginnen met een paar flessen wijn en uitmonden in een verblijf met het hele gezin in een huis in Zuid-Frank rijk Er zijn bedrijven in het buitenland die voor gezamenlijke rekening en met dat doel zulke huizen hebben laten bou wen en ze exploiteren Nederland, zo zei lr. Van Osselen o m kan doorgaan voor een fatsoenlijk land, maar er wordt omgekocht en op vele ter reinen ls die omkoping niet gering De kansen dat de omkoping toeneemt wor den vergroot door de stijgende behoefte van een stijgende welvaart, door een toe nemend handelsverkeer met het buiten land waar de corruptie ook groeiende is en die met name in de Bondsrepubliek Duitsland bijzonder grote vorm begint aan te nemen, door de voortschrijdende specia lisatie en delegatie en ondernemingen. WET CONTINENTAAL PLAT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De P.v.d.A.-fractie voorzitter In de Eerste Kanier ir. H. Vos ls gisteren in tegenspraak gekomen met zijn partijgenoot oud-minister Den Uyl, die telkens weer naar voren brengt, dat het kabinet-Zijlstra zonder meer zijn op vattingen over de wet-eontinentaalplat moet overnemen en deze zo snel mogelijk moet indienen. De heer Vos, die al meer afwijkende meningen heeft laten horen, zei gisteren in de Eerste Kamer, dat het kabinet- Zijlstra daarvoor te kort zit. Het kan de harde strijd, die or tegen de olieconcerns nodig is. niet voeren door gebrek aan tijd, aldus de heer Vos. Hij kreeg voor dit uitstel steun van de A.R.-woordvoerder dr. Berghuis, op an dere gronden echter. „Het gaat om een principieel inzicht in de maatschappij structuur. Is deze kwestie zo urgent, dat een definitieve beslissing al in deze we ken genomen moet worden?" aldus dr. Berghuis. Kabinetscrisis in Griekenland ATHENE (ANP) De partij van de nationale .radicale unie, die over 99 ze tels van de 300 in het Griekse parlement beschikt, heeft haar vertrouwen in de re- gering-Stephanopoelos opgezegd waar door deze regering haar meerderheid in het parlement heelt verloren en genoopt zal zijn af te treden. De regering blijkt gevallen te zijn ten gevolge van de ramp op 8 december in DE Aegeïsche Zee met de veerboot He- raklion, waarbij 232 mensen de dood vonden. Canellopoelos, de leider van de partij die de crisis heeft veroorzaakt, zei dat hij de regering niet langei deze de i de i nister voor Koopvaardij, Isidoros Mavri- dogloe. naar aanleiding van de ramp te ontslaan, niet zou nakomen. Hij wil ook verkiezingen uitschrijven voor een regering die minder oppositie van het Griekse volk zou ontmoeten". AGRIGENTO (Reuter) In Agrigen- to op Sicilië zijn vijftien personen, on der wie elf politiemannen, gewond ge raakt. Vijfduizend mensen hielden een betoging uit protest tegen het langza me herstel na de aardverschuiving van juli, waarbij 8.000 mensen dakloos wer- Betogers bestormden het bureau open bare werken en richtten grote vernie lingen aan. Dossiers werden op straat verbrand. (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM Telefoon nummer te koop gevraagd," luidde een advertentie in het Bredase dagblad De Stem. Eén van de circa zevenhonderd Berge- naren, die op de wachtlijst van de P.T.T. staan, liud deze ongewone manier bedacht^ om spoed te zetten achter de gewenste aansluiting. ,J2en telefoonnummer verkopen kan niet," aldus reageerde de P.T.T. op de advertentie. ,Jle telefoonabonnee huurt namelijk 'n toestel van ons. En het nummer daarvan is niet te verhandelen, evenmin als bijvoorbeeld een ge huurde auto. Overbrenging van een bepaald nummer naar een ander adres wordt geval voor ge val door de P.T.T. beoordeeld. Alleen in uitzonderingsgevallen is zo'n overgang geoorloofd. „Is een advertentie als deze straf baar 1" vroegen we de P.T.T. „Moreel is het zeker te veroor delen. Wanneer dit voorbeeld na volgingen zou krijgen, is een ge rechtelijke procedure niet uitge sloten," aldus de P.T.T. De Bergse centrale met 3700 nummers is vol komen bezet. Het tclefoondistrict telt 10.000 wachtenden, in geheel Nederland zit 1.7 miljoen mensen op een aansluiting te wachten. Zware kernproef onder grond PAHUTE MESA (UPI) Amerikaan se geleerden hebben onder de grond ln Nevada een van de zwaarste kernont- ploffingtn uit de geschiedenis teweegge bracht. Volgens de Amerikaanse com missie voor atoomenergie (AEC) had de bom een maximale kracht van een me gaton. 50 maal meer dan de bom van Hirosjima. amandel- Kransjes van niet duur wel heerlijk

Leidse Courant | 1966 | | pagina 1