'microfined' Bij jongeren groter besef van vrede NKV gaat studie maken van belastingen op W W woningen 'ASPRO' Boek over dood van Kennedy gaat door Militaire macht leidt tot drieste politiek Y.N. aanvaardt Ned. voorstel ontwikkelings hulp Een koekoek van negen meter Speciale zorg voor middengroepen Waken tegen achterstand Veel gegadigden voor een zendvergunning DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Overeenkomst Gasunie-SROG WASSENAAR In tegenwoordigheid van o.a. de minister van Ec. Zaken drs. J. A. Bakker, is gistermiddag in kasteel Oud-Wassenaar te Wassenaar het ak koord tussen de Gas-Unie en de SROG ondertekend. Over dit „standaardcon- "tract" ls circa drie jaren tussen beide partijen onderhandeld. De voorzitter van de SROG (Vereniging Samenwer kende Regionale Organen Gasvoorzie- ning) mr. dr. K. F. O. James, zei dat voor de circa 200 gasdlstribuerende (in ter-) gemeentelijke en andere bedrijven in Nederland, het contract over de koop en verkoop van het aardgas een belang rijk feit is. Prijs 5,8 cent per kubieke meter bij 'n temperatuur van 0 gra den celcius en bij een druk van 1.013 m bar, droog. 600 gemeenten zijn thans betrokken bij het aardgas: ca. 2 miljard m3 aard gas is, of wordt in 1966 over dit gebied gedistribueerd. In de laatste vier jaar zijn 39 zelfstandige gasbedrijven opge heven: dezelfde tijd werden ca. 100 ge meenten meer dan voorheen op het gas net aangesloten en deze ontwikkeling gaat nog door, aldus de SROG-voorzitter. Hij had kritiek op de Consumentengids, die het ontoelaatbaar noemde, dat via de gaskraan andere gemeentelijke tekor ten goedgemaakt worden of gemeente lijk voorzieningen bekostigd worden. Hij deelde mee dat gezamenlijk gezocht zal worden naar methoden om individuele centrale verwarming van blokwoningen te bevorderen. De hoofddirecteur van de N.V. Neder landse Gas-Unie, ir. J. van Dam van Isselt, stelde, dat de producent-transpor teur aan eigen risico is blootgesteld in- tegenstelling tot de belanghebbende ge meenten. Ir. Van Dam van Isselt acht te het van groot belang, dat gestreefd dient te worden naar zo absoluut moge lijk waarborgen voor een veilig trans port, veilige distributie en een veilig ver bruik. Minister Bakker zei dat het Btadaardcontract zijn grote instemming en waardering had. ADVERTENTIE helpt u nu nög sneller van uw pl|n af! Want:'ASPRO'isnu 30xfijner samengesteld. nög snellere opname in het lichaam nbg sneller herstel Kyoichi Sawada, voor de tweede maal achtereen prijswinnaar van World Press Photois boven water gekomen. Bij de opening van de tentoonstelling in het Haagse Gemeentemuseum was Sawada onvindbaar in de jungle van Vietnam, waar hij tweemaal zijn winnende foto in het strijdtoneel maakte. In Pleikoe wachtten hem het nieuws van de bekroning en de felicitaties. Mevr. Kennedy vraagt herziening vier pagina 's NEW-YORK (AFP) De uitgevers maatschappij „Harper and Row" heeft gisteravond meegedeeld dat zy het boek „De dood van een president" van de hand van William Manchester ondanks de be zwaren van mevrouw Kennedy ,4n het belang van de geschiedkundige juistheid" toch zal uitgeven. Een woordvoerder van de familie Ken nedy heeft hierop onmiddellijk met een communiqué geantwoord waarin hij Man chester en de uitgeversmaatschappij er opnieuw van beschuldigt de door de schrijver ondertekende overeenkomst met mevrouw Kennedy te hebben ge schonden. ,,Deze schending zal blijkbaar enorm veel opbrengen", zegt het commu niqué. Mevrouw Kennedy zal misschien met Kard. Alfrink op studentencongres (Van een onzer verslaggevers) ZEIST „Ons geloof moet bezeten zyn van vTede". Deze stelregel uit de Nieuwe Katechismus maakte kardinaal Alfrink tot leidraad van zijn inleiding, die hij gistermiddag uitsprak ter ope ning van een congres van rond 150 studenten in het conferentieoord Woud- schoten te Zeist. Deze studenten, ver enigd in de katholieke staatkundige stu diegroepen federatie, de unie van ka tholieke studenten in Nederland, de Ne derlandse christenvereniging en de vrij zinnig christelijke studentenbond, zullen tot en met woensdag discnssiëren, den ken en toegesproken worden ovei thema: „de rechtvaardige oorlog". Het was ook in de zin van het ge noemde citaat uit de Katechismus, dat kardinaal Alfrink hier eigenlijk meer sprekend als voorzitter van de Pax Christi beweging, zijn toehoorders een vruchtbaar congres toewenste. „De vrede is in deze tijd geworden tot een zo allesbeheersend vraagstuk, dat eigenlijk niemand op de hoogte van deze tijd staat, als hij zichzelf niet werkelijk geëngageerd in de vrede weet. Ik heb wel eens het gevoel dat in de wereld van de jongeren dit duidelijker wordt beseft dan onder de ouderen". Hij wees er vervolgens op, dat reeds ln de 16e eenw de Spaanse dominicaan Vitoria in het denken over oorlog en vrede het begrip heeft gelanceerd van het „welzijn der gehele wereld". Nadat hij nog andere modern denkende theo logen had genoemd, zei hij: „Ik acht het een verdienste van hen, dat zij de moed en de vooruitziende blik hebben gehad om dit begrip aan de orde te stellen in een tijd, waarin het in de dagelijke politieke werkelijkheid nog geen enkele rol speelde. Een getuigenis en dienstbaarheid aan de wereld, zal het altijd een taak van de Kerk zrjn om wegwijzers te richten op de toekomst. Omdat zij op geheel eigen wijze weet heeft van de bestemming van mens en geschiedenis". De kardinaal vroeg zich af of er geen kloof ls ontstaan tussen Ae traditionele leer van het jus ad bellum' (het recht om oorlog te voeren) en de feitelijke gegevens van een heden daagse atoomoorlog, die de gehele mensheid hebben geplaatst in een lot- gemeenschap van leven en dood. De eerste spreker, die het probleem van de rechtvaardige oorlog wetenschap pelijk benaderde, was prof. B. V. A. Röling, die polemologie (de wetenschap van het vermijden van oorlog) doceert. Hij constateerde, dat in het handvest der Ver. Naties is vastgelegd, dat nog slechts de defensieve oorlogen als rechtvaardig zyn aan te merken. Na dat spreker bovendien vastgesteld had, dat Amerika en Rusland nog nooit zo machtig zijn geweest als nu, en tegelyk zo machteloos, omdat het benutten hun wapenen het einde van de blanke mensheid zou betekenen, meende hjj dat de kans op een nucleaire oorlog toch wel heel gering is. „De overweldigende militaire macht brengt evenwel de verleiding mee zich op andere terreinen aggressief te betonen en bijvoorbeeld een drieste bui tenlandse politiek te voeren, in Viet nam, tegenwoordig ook in Thailand er destijds in Hongarije", aldus prof. Rö ling. die vervolgens enkele gevaren voor de wereldvrede opsomde en daarbij in de eerste plaats een verstoring van het machtevenwicht (door bijv. een nieuwe uitvihding van een anti-raket-raket) noemde. Hierna wees hij op de risico's van de steeds bredere kloof tussen arme en rijke landen en op het bijna onver mijdelijke gevolg van ontwikkelingshulp: burgeroorlog. Spreker achtte het veel zeggend dat de 150 burgeroorlogen, die de afgelopen 8 jaar zijn gevoerd, 149 keer uitbraken in jonge zelfstandige staten. „De oorlogen worden geïnternationa liseerd door inmenging van de grote machten, zoals we nu weer in Vietnam zien gebeuren", aldus de hoogleraar, die het gevaar aanwezig achtte dat de strij dende partijen steeds zwaardere wa pens, meer mensen en grotere gebieden in de strijd betrekken, zodat een klein conflict onstuitbaar - uitgroeit tot een grote oorlog. Tenslotte noemde hij ook nog de ne gatieve invloeden van de wil van het volk, waarvoor de problemen te gecom pliceerd liggen om ze te begrijpen, zodat alleen maar belangstelling bestaat voor het directe belang van meer huizen, ho ger loon, lagere belastingen en wat dies meer zy. De professor achtte daarom meer voorlichting over de grote we reldproblemen een eerste vereiste om regeringen in staat te stellen een betere politiek te voeren. de pubiikatie van dit boek akkoord gaan, indien ongeveer vier bladzijden worden herzien, zo is voorts vernomen. Terwijl de advocaten in de clinch la gen over een mogelijke schikking buiten de rechtszaal, kwam mevr. Kennedy haar appartement of Fifth Avenue niet en hield zij daar telefonisch contact met haar raadslieden. Zij heeft haar plan de feestdagen sklënd door te brengen te Sim Valley in Idano opgegeven en za kerst samen met haar kinderen vieren in haar woning te New-York. Mevrouw Wennedy is van plan in de stad te zijn op 27 december, de datum die is bepaald voor behandeling door het opperste gerechtshof van haar verzoek de schrijver William Manchester, uitgever en het tijdschrift Look te be letten „Death of a president" te publi ceren. Er wordt evenwel niet verwacht dat zij ter zitting zal verschijnen. Manchester heeft tegengesproken dat hij een in 1964 met senator Robert Ken nedy, die namens mevrouw Kennedy op trad, gemaakte afspraak heeft geschon den. Hij noemde de aantijgingen van de zijde van mevrouw Kennedy „wreed en onrechtvaardig". Toploze bediening in Londens restaurant LONDEN (UPI) Sinds gisteravond valt er in het Siciliaanse restaurant La Carretta in Londen, dat onlangs als smulpaapclub is geopend, van meer te genieten dan alleen de maaltijden. Be halve door een aantal keurig geklede Italiaanse obers, wordt het eten er nu opgediend door drie serveersters die „toploos" zijn. Voor het diner dat aldus werd opgeluisterd waren 350 gasten ge- Het restaurant staat in de wijk Soho, waar de striptease-etablissementen zo talrijk zijn als de bomen in het bos. Daar het restaurant officieel als „club" is ingeschreven, verwacht de eigenaar geen moeilijkheden van officiële zijde. NEW-YORK (ANP) Met 103 stem men voor. 0 stemmen tegen en 0 ont houdingen heeft de algemene vergadering van de Verenigde Naties gisteren een resolutie betreffende het Nederlandse voorstel tot voorbereiding van een ont wikkelingshandvest aangenomen. De Ne derlandse resolutie werd mede ingediend door 16 landen. Tijdens de discussie werd het belang van het Nederlands initiatief van vele zijden onderstreept. Het aannemen van deze resolutie is het resultaat van een Nederlands inlatief waarvoor de minister voor Ontwikke lingshulp. mr. Th. H. Bot. reeds ruim een jaar geleden de grondslag heetf gelegd. Bij het indienen van deze resolutie be treffende het ontwikkelingshandvest op 8 december j.L, stelde de Nederlandse regering, dat de stagnatie waardoor het eerste ontwikkelingsdecennium werd ge kenmerkt, in de toekomst alleen zal kun nen worden overwonnen indien de leden terstond tot gecoördineerde internatio nale actie overgaan. Het doel van de resolutie is het verkrijgen van een over zichtelijk beeld van de vele aanbevelin gen. directieven en beginselen, die thans ln ontelbare VN.-documenten zijn vast gelegd en door hun veelheid de ontwik keling van een integraal beleid belem- Spiegelredacteur woordvoerder van regering in Bonn BONN (Reuter) De Westduitse coa litieregering van christen-democraten en sociaal-democraten heeft de waarne mend hoofdredacteur van het weekblad „Der Spiegel", de 44-jarige Conrad Ah- lers, benoemd als haar plaatsvervan gend woordvoerder. Een artikel dat Ahlers in 1962 publi ceerde over de zijns inziens gebrekkige stand van zaken bij de Westduitse strijd krachten, deed indertijd veel stof op waaien. De toenmalige minister van Defensie, Strauss, thans minister van Fi nanciën die herhaaldelijk het mikpunt van kritiek van „Der Spiegel" is ge weest, zag in 't artikel 'n middel om 't blad aan te pakken, omdat het defen- siegehiemen zou hebben onthuld. Via de Westduitse militaire attaché in Madrid liet hij Ahlers in zijn Spaans vakantie verblijf aanhouden en gevankelijk naar de bondsrepubliek overbrengen. Al spoe dig bleek .echter dat tegen Ahlers en te gen „Der Spiegel" geen bewijzen te vin den waren. Het aandeel dat Strauss in de zaak had gehad, kostte de bewinds man toen zijn portefeuille. Luchtmacht bestelt 27 Alouettqs DEN HAAG, (A.N.P.) De Konink lijke Luchtmacht heeft een contract ge tekend met de Franse Sud Aviation vliegtuigfabrieken voor de levering van 27 Alouette-3-helikopters. Het betreft hier een vervolgorder op de 45 toestellen van hetzelfde type, die thans reeds in gebruik zijn. De Alouettes, die dienen ter vervan ging van de Piper Cups, worden ingezet bij gewondenvervoer, artilleriewaar neming en verkennings- of verbindings werkzaamheden. Door deze vervolgaan- koop wordt de uitrusting met helikopters, zoals destijds in de defensienota 1964 aangekondigd, voltooid. Er is een bedrag van ongeveer 20 miljoen gulden gemoeid. (ADVERTENTIE) Gehuld 1» een mini-slipje, de stevige agrariërsbenen in de vette klei geplant, het gelaat naar het zwerk geheven zou 't gaan regenen, Marief en een of ander onduidelijk voorwerp ten hemel heffend boven de brede, mannelijke borst. Zo zal het Tweede-Kamerlid Hendrik Koekoek Boerenpartijbinnen niet al te lange tijd in Nederland staan prijken. Een onbekende de lieer AdamsT heeft de beeldhouwer Tomasso Geraci opdracht gegeven een 9 (negen) meter hoog beeld van de Grote Boer te maken. Hendrik zal er overigens gaan uitzien als een soort driedimensionaal glas-in-loodraam (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT NKV-voorzitter Mer- tens heeft gisteren bij de discussie over zijn rede tot de verbondraadsvergadering gezegd, dat samen met het. NW CNV het regeringsvoorstel wordt be studeerd om een woonbelasting te hef fen op bepaalde categorieën bewoners van woningwetwoningen. Het overleg orgaan van de drie vakcentrales zal binnenkort over dit voorstel een spraak doen. Voorts staat op de agenda var looncommissie van de Stichting vai Arbeid een gesprek over een compen satie aan loontrekkenden, die door ver hoging van de premiegrens voor de so ciale verzekeringen de lasten van een vrijwillige ziektekostenverzekering moe ten dragen. „Er moet ruimte zijn voor een dergelijke compensatie", aldus de heer Mertens. Hij deed deze mededelin gen naar aanleiding van opmerkingen uit de vergadering, over de benarder wordende positie van de werknemers uit de zogenaamde middengroepen, voor wie thans ook het uistel van .de belasting verlaging nogal zwaar aankomt. De NKV-voorzitter beklemtoonde, dat het besluit om mee te werken aan toet sing van CAO's in de Stichting van de Arbeid het enige verschil van mening is, dat men met het daartoe niet be reid zijnde NW heeft. „Wij doen wel mee aan het toetsingswerk om er voor de werknemers nog zoveel mogelijk uit te kunnen halen", aldus de heer Mer tens. Hij gaf voorts de verzekering, dat met de regering besloten is niet te tornen aan het inlopen van erkende loonachterstanden van sommige cate gorieën werknemers. Het creëren van nieuwe achterstanden in 1967 zal niet mogelijk zijn. Uitdrukkelijk, stelde de heer Mertens, dat het NKV zich bij zijn standpuntbepalingen over de loonpoli tieke maatregelen niet heeft laten lei den door de politieke formatie van het huidige overgangskabinet. Ook wilde hij niet zeggen, dat de regeringsbeslissing over de lonen meer het werkgevers- dan het werknemersstandpunt dekt. En zijn ook beslissingen in de geest van de vakcentrales genomen, bijv. terzake het minimumloon en de voorindexering voor de sociale uitkeringen. De heer P. Brussel, voorzitter van de metaalbond Sint-Eloy, sprak er zijn bezorgdheid over uit, dat de regering wel veel aandacht besteedt aan de ves tiging van nieuwe industrieën in Zuid- Limburg, maar te weinig aan het be houd van bestaande bedreven, met name toeleveringsbedrijven. Op voorstel van de heer J, M. Nooy werd besloten uitdrukking te geven aan de verontrusting over de Vietnamese oorlog. In een met algemene stemmen aanvaarde motie staat, dat het NKV in toenemende mate is verontrust over de gruwelen, die in dit conflict van wereldmachten het Vietnamese volk worden aangedaan. De motie doet een beroep op alle betrokken partijen alles te doen om de vijandelijkheden spoedig te beëindigen en vrede te stichten. De motie zal worden gestuurd aan de rege ringen van Amerika, China, Noord- en Zuid-Vietnam en de Ver. Naties. Aan het slot van de vergadering werd de heer W. Spit, voorzitter van Slnt- Raphaël, met algemene stemmen tot lid van het verbondsbestuur gekozen. De nieuwe omroepwet Waardering voor vorige kabinet Francis kardinaal Spellman, aartsbisschop van New-York en hoofd-legeraalmoezenier van de Amerikaanse strijdkrachtenwordt in Mannheim muzikaal onthaald door de band van de achtste infanteriedix>isie. De kardinaal maakt ajjn traditionele kerstreis langs de Amerikaanse troepen m de hele wereld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Uit de gisteren ver schenen memorie van antwoord blijkt, dat de kabinetten Zijlstra en Cals gelijk denken over de inhoud van de omroep wet. Het antwoord van de regering op het voorlopig beslag van de Tweede Kamer was praktisch gereed, toen de kabinetscrisis uitbrak. De ministers Klopé en De Guay schrijven dit in hun stuk aan de Kamer met daarin tevens „hun grote waardering" voor hun voor gangers mr. M. Vrolijk en de heer J. Suurhoff. De belangrijkste punten uit de wet zijn: Het lidmaatschap voor een omroep mag niet gebonden worden aan een abonnement op het programmablad van deze omroep. Het toezicht van de overheid moet zo gering mogelijk zijn en mag geen di recte invloed hebben op de program- De regeringscommissaris mag de knop niet voor de uitzending van een bepaald programma omdraaien. Hij heeft slechts controle achteraf en zijn instructies moeten vernieuwd worden. De omroep heeft zijn eigen verant woordelijkheid. De reclame in de ether komt in han den van de stichting voor reclame. Voorlopig met een maximum van 95 minuten per week, maar dan los van de programma's. De ministers hebben begrip voor de reclame, gebonden aan een platenprogramma, maar dit opent menen zij toch gevaarlij ke perspectieven. ..De bestaande en nog nieuwe omroe pen komen samen in een nieuwe stich ting, de Nederlandse Omroep Stich ting (NOS). De NOS krijgt 25 procent radiozendtijd, voor de televisie krijgt de N.T.S. maximaal 40 procent van de totale zendtijd ter beschikking. ...Het recht en de plicht van rectificatie worden in de wet vastgelegd, evenals het auteursrecht op de te publiceren programma's. De nieuwe omroepwet schept, aldus de ministers, in feite de gewenste open heid. Zij biedt nieuwe omroeporganisa ties of aspirantomroepen de kans zend tijd te verkrijgen, evenals andere orga nisaties met een godsdienstig, geestelijk of cultureel doel. Maar deze laatste or ganisaties moeten tevens een nieuwe ele ment in de omroep kunnen toevoegen, omdat de eigenlijke omroeporganisaties ook aan het omschreven doel moeten be antwoorden. Het gezamenlijk program ma biedt eveneens voldoende gelegen heid tot openheid ln de ether. Een groot aantal aanvragen om zendmachtiging is reeds bij de radioraad in behandeling, dit als een bewijs, dat men deze open heid algemeen gaat zien. Mislukking van Japanse raket OETSJINOURA (UPI) Japan faalt er voor de tweede keer dit jaar in om vierde lid te worden van de „ruimte club". Een vlertrapsraket die „Lamba 4S-2" was gedoopt en vannacht werd gelanceerd, bereikte zijn baan niet. Op 26 september hebben geleerden van de universiteit van Tokio en van het aeronautlsch instituut hun eerste mislukte lanceerpoging ondernomen. Algemeen wordt aangenomen dat de Lamdaraket 's werelds goedkoopste is. HIJ meet 16,9 meter, weegt 9,5 ton en kost maar 100 miljoen yen oftewel 277.777 dollar.

Leidse Courant | 1966 | | pagina 5